valittelevan |
Adjective, Singular Genitive |
|
Verb, Active voice Participle with suffix va Singular Genitive |
propagating | |
complain |
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
valitteleva |
valittelevat |
Par |
-ta |
valittelevaa |
valittelevia |
Gen |
-n |
valittelevien |
|
Ill |
mihin |
valittelevaan |
valitteleviin |
Ine |
-ssa |
valittelevassa |
valittelevissa |
Ela |
-sta |
valittelevasta |
valittelevista |
All |
-lle |
valittelevalle |
valitteleville |
Ade |
-lla |
valittelevalla |
valittelevilla |
Abl |
-lta |
valittelevalta |
valittelevilta |
Tra |
-ksi |
valittelevaksi |
valitteleviksi |
Ess |
-na |
valittelevana |
valittelevina |
Abe |
-tta |
valittelevatta |
valittelevitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
valittelevin |
Singular
Plural
Nom
-
valitteleva
valittelevat
Par
-ta
valittelevaa
valittelevia
Gen
-n
valittelevien
Ill
mihin
valittelevaan
valitteleviin
Ine
-ssa
valittelevassa
valittelevissa
Ela
-sta
valittelevasta
valittelevista
All
-lle
valittelevalle
valitteleville
Ade
-lla
valittelevalla
valittelevilla
Abl
-lta
valittelevalta
valittelevilta
Tra
-ksi
valittelevaksi
valitteleviksi
Ess
-na
valittelevana
valittelevina
Abe
-tta
valittelevatta
valittelevitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
valittelevin
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
valittelevempi / valittelevampi |
valittelevemmat / valittelevammat |
Par |
-ta |
valittelevempaa / valittelevampaa |
valittelevempia / valittelevampia |
Gen |
-n |
valittelevemman / valittelevamman |
valittelevempien / valittelevampien |
Ill |
mihin |
valittelevempiin / valittelevampiin |
valittelevempiin / valittelevampiin |
Ine |
-ssa |
valittelevemmassa / valittelevammassa |
valittelevemmissa / valittelevammissa |
Ela |
-sta |
valittelevemmasta / valittelevammasta |
valittelevemmista / valittelevammista |
All |
-lle |
valittelevemmalle / valittelevammalle |
valittelevemmille / valittelevammille |
Ade |
-lla |
valittelevemmalla / valittelevammalla |
valittelevemmilla / valittelevammilla |
Abl |
-lta |
valittelevemmalta / valittelevammalta |
valittelevemmilta / valittelevammilta |
Tra |
-ksi |
valittelevemmaksi / valittelevammaksi |
valittelevemmiksi / valittelevammiksi |
Ess |
-na |
valittelevempana / valittelevampana |
valittelevempina / valittelevampina |
Abe |
-tta |
valittelevemmatta / valittelevammatta |
valittelevemmitta / valittelevammitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
valittelevemmin / valittelevammin |
Singular
Plural
Nom
-
valittelevempi / valittelevampi
valittelevemmat / valittelevammat
Par
-ta
valittelevempaa / valittelevampaa
valittelevempia / valittelevampia
Gen
-n
valittelevemman / valittelevamman
valittelevempien / valittelevampien
Ill
mihin
valittelevempiin / valittelevampiin
valittelevempiin / valittelevampiin
Ine
-ssa
valittelevemmassa / valittelevammassa
valittelevemmissa / valittelevammissa
Ela
-sta
valittelevemmasta / valittelevammasta
valittelevemmista / valittelevammista
All
-lle
valittelevemmalle / valittelevammalle
valittelevemmille / valittelevammille
Ade
-lla
valittelevemmalla / valittelevammalla
valittelevemmilla / valittelevammilla
Abl
-lta
valittelevemmalta / valittelevammalta
valittelevemmilta / valittelevammilta
Tra
-ksi
valittelevemmaksi / valittelevammaksi
valittelevemmiksi / valittelevammiksi
Ess
-na
valittelevempana / valittelevampana
valittelevempina / valittelevampina
Abe
-tta
valittelevemmatta / valittelevammatta
valittelevemmitta / valittelevammitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
valittelevemmin / valittelevammin
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
valittelevin |
valittelevimmat |
Par |
-ta |
valittelevinta |
valittelevimpia |
Gen |
-n |
valittelevimman |
valittelevinten / valittelevimpien |
Ill |
mihin |
valittelevimpaan |
valittelevimpiin |
Ine |
-ssa |
valittelevimmassa |
valittelevimmissa |
Ela |
-sta |
valittelevimmasta |
valittelevimmista |
All |
-lle |
valittelevimmalle |
valittelevimmille |
Ade |
-lla |
valittelevimmalla |
valittelevimmilla |
Abl |
-lta |
valittelevimmalta |
valittelevimmilta |
Tra |
-ksi |
valittelevimmaksi |
valittelevimmiksi |
Ess |
-na |
valittelevimpana |
valittelevimpina |
Abe |
-tta |
valittelevimmatta |
valittelevimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
valittelevimmin |
Singular
Plural
Nom
-
valittelevin
valittelevimmat
Par
-ta
valittelevinta
valittelevimpia
Gen
-n
valittelevimman
valittelevinten / valittelevimpien
Ill
mihin
valittelevimpaan
valittelevimpiin
Ine
-ssa
valittelevimmassa
valittelevimmissa
Ela
-sta
valittelevimmasta
valittelevimmista
All
-lle
valittelevimmalle
valittelevimmille
Ade
-lla
valittelevimmalla
valittelevimmilla
Abl
-lta
valittelevimmalta
valittelevimmilta
Tra
-ksi
valittelevimmaksi
valittelevimmiksi
Ess
-na
valittelevimpana
valittelevimpina
Abe
-tta
valittelevimmatta
valittelevimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
valittelevimmin
lament | |
deplore | |
regret in | |
to deplore |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
valittelen |
|
ii |
valittelet |
|
iii |
valittelee |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
valittelemme / valitellaan |
|
ii |
valittelette |
|
iii |
valittelevat |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
valittelin |
|
ii |
valittelit |
|
iii |
valitteli |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
valittelimme / valiteltiin |
|
ii |
valittelitte |
|
iii |
valittelivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olen valitellut |
en ole valitellut |
ii |
olet valitellut |
et ole valitellut |
iii |
on valitellut |
ei ole valitellut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olemme valitelleet |
emme ole valitelleet |
ii |
olette valitelleet |
ette ole valitelleet |
iii |
ovat valitelleet |
eivät ole valitelleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olin valitellut |
en ollut valitellut |
ii |
olit valitellut |
et ollut valitellut |
iii |
oli valitellut |
ei ollut valitellut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olimme valitelleet |
emme olleet valitelleet |
ii |
olitte valitelleet |
ette olleet valitelleet |
iii |
olivat valitelleet |
eivät olleet valitelleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
valittelisin |
|
ii |
valittelisit |
|
iii |
valittelisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
valittelisimme |
|
ii |
valittelisitte |
|
iii |
valittelisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisin valitellut |
en olisi valitellut |
ii |
olisit valitellut |
et olisi valitellut |
iii |
olisi valitellut |
ei olisi valitellut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisimme valitelleet |
emme olisi valitelleet |
ii |
olisitte valitelleet |
ette olisi valitelleet |
iii |
olisivat valitelleet |
eivät olisi valitelleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
valitellen |
en valitelle |
ii |
valitellet |
et valitelle |
iii |
valitellee |
ei valitelle |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
valitellemme |
emme valitelle |
ii |
valitellette |
ette valitelle |
iii |
valitellevat |
eivät valitelle |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienen valitellut |
en liene valitellut |
ii |
lienet valitellut |
et liene valitellut |
iii |
lienee valitellut |
ei liene valitellut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienemme valitelleet |
emme liene valitelleet |
ii |
lienette valitelleet |
ette liene valitelleet |
iii |
lienevät valitelleet |
eivät liene valitelleet |
Singular
i |
- |
ii |
valittele |
iii |
valitelkoon |
Plural
i |
valitelkaamme |
ii |
valitelkaa |
iii |
valitelkoot |
Nom |
- |
valitella |
Tra |
-ksi |
valitellaksensa / valitellakseen |
Ine |
-ssa |
valitellessa |
Ins |
-in |
valitellen |
Ine |
-ssa |
valiteltaessa (passive) |
Ill |
mihin |
valittelemaan |
Ine |
-ssa |
valittelemassa |
Ela |
-sta |
valittelemasta |
Ade |
-lla |
valittelemalla |
Abe |
-tta |
valittelematta |
Ins |
-in |
valitteleman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
valitteleminen |
Par |
-ta |
valittelemista |
valittelemaisillaan / valittelemaisillansa |
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
Present |
valitellaan |
ei valitella |
Imperfect |
valiteltiin |
ei valiteltu |
Potential |
valiteltaneen |
ei valiteltane |
Conditional |
valiteltaisiin |
ei valiteltaisi |
Imperative Present |
valiteltakoon |
älköön valiteltako |
Imperative Perfect |
olkoon valiteltu |
älköön valiteltu |
Positive
Negative
Present
valitellaan
ei valitella
Imperfect
valiteltiin
ei valiteltu
Potential
valiteltaneen
ei valiteltane
Conditional
valiteltaisiin
ei valiteltaisi
Imperative Present
valiteltakoon
älköön valiteltako
Imperative Perfect
olkoon valiteltu
älköön valiteltu
Active |
Passive |
|
---|---|---|
1st |
valitteleva |
valiteltava |
2nd |
valitellut |
valiteltu |
3rd |
valittelema |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net