vaikeroivia |
Verb, Active voice Participle with suffix va Plural Partitive |
|
Adjective, Plural Partitive |
||
| to moan | voihkia, valittaa, vaikeroida, nurista |
| to bemoan | valittaa, vaikeroida |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vaikeroin |
|
ii |
vaikeroit |
|
iii |
vaikeroi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vaikeroimme / vaikeroidaan |
|
ii |
vaikeroitte |
|
iii |
vaikeroivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vaikeroin |
|
ii |
vaikeroit |
|
iii |
vaikeroi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vaikeroimme / vaikeroitiin |
|
ii |
vaikeroitte |
|
iii |
vaikeroivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen vaikeroinut |
en ole vaikeroinut |
ii |
olet vaikeroinut |
et ole vaikeroinut |
iii |
on vaikeroinut |
ei ole vaikeroinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme vaikeroineet |
emme ole vaikeroineet |
ii |
olette vaikeroineet |
ette ole vaikeroineet |
iii |
ovat vaikeroineet |
eivät ole vaikeroineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin vaikeroinut |
en ollut vaikeroinut |
ii |
olit vaikeroinut |
et ollut vaikeroinut |
iii |
oli vaikeroinut |
ei ollut vaikeroinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme vaikeroineet |
emme olleet vaikeroineet |
ii |
olitte vaikeroineet |
ette olleet vaikeroineet |
iii |
olivat vaikeroineet |
eivät olleet vaikeroineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vaikeroisin |
|
ii |
vaikeroisit |
|
iii |
vaikeroisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vaikeroisimme |
|
ii |
vaikeroisitte |
|
iii |
vaikeroisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin vaikeroinut |
en olisi vaikeroinut |
ii |
olisit vaikeroinut |
et olisi vaikeroinut |
iii |
olisi vaikeroinut |
ei olisi vaikeroinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme vaikeroineet |
emme olisi vaikeroineet |
ii |
olisitte vaikeroineet |
ette olisi vaikeroineet |
iii |
olisivat vaikeroineet |
eivät olisi vaikeroineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vaikeroinen |
en vaikeroine |
ii |
vaikeroinet |
et vaikeroine |
iii |
vaikeroinee |
ei vaikeroine |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vaikeroinemme |
emme vaikeroine |
ii |
vaikeroinette |
ette vaikeroine |
iii |
vaikeroinevat |
eivät vaikeroine |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen vaikeroinut |
en liene vaikeroinut |
ii |
lienet vaikeroinut |
et liene vaikeroinut |
iii |
lienee vaikeroinut |
ei liene vaikeroinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme vaikeroineet |
emme liene vaikeroineet |
ii |
lienette vaikeroineet |
ette liene vaikeroineet |
iii |
lienevät vaikeroineet |
eivät liene vaikeroineet |
Singular
i |
- |
ii |
vaikeroi |
iii |
vaikeroikoon |
Plural
i |
vaikeroikaamme |
ii |
vaikeroikaa |
iii |
vaikeroikoot |
Nom |
- |
vaikeroida |
Tra |
-ksi |
vaikeroidaksensa / vaikeroidakseen |
Ine |
-ssa |
vaikeroidessa |
Ins |
-in |
vaikeroiden |
Ine |
-ssa |
vaikeroitaessa (passive) |
Ill |
mihin |
vaikeroimaan |
Ine |
-ssa |
vaikeroimassa |
Ela |
-sta |
vaikeroimasta |
Ade |
-lla |
vaikeroimalla |
Abe |
-tta |
vaikeroimatta |
Ins |
-in |
vaikeroiman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
vaikeroiminen |
Par |
-ta |
vaikeroimista |
vaikeroimaisillaan / vaikeroimaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
vaikeroidaan |
ei vaikeroida |
Imperfect |
vaikeroitiin |
ei vaikeroitu |
Potential |
vaikeroitaneen |
ei vaikeroitane |
Conditional |
vaikeroitaisiin |
ei vaikeroitaisi |
Imperative Present |
vaikeroitakoon |
älköön vaikeroitako |
Imperative Perfect |
olkoon vaikeroitu |
älköön vaikeroitu |
Positive
Negative
Present
vaikeroidaan
ei vaikeroida
Imperfect
vaikeroitiin
ei vaikeroitu
Potential
vaikeroitaneen
ei vaikeroitane
Conditional
vaikeroitaisiin
ei vaikeroitaisi
Imperative Present
vaikeroitakoon
älköön vaikeroitako
Imperative Perfect
olkoon vaikeroitu
älköön vaikeroitu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
vaikeroiva |
vaikeroitava |
2nd |
vaikeroinut |
vaikeroitu |
3rd |
vaikeroima |
- |
| wailing | |
| to moan | voihkia, valittaa, vaikeroida, nurista |
| to bemoan | valittaa, vaikeroida |
| mourn | |
| bewailed | |
| wailed | |
| wail |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
vaikeroiva |
vaikeroivat |
Par |
-ta |
vaikeroivaa |
|
Gen |
-n |
vaikeroivan |
vaikeroivien |
Ill |
mihin |
vaikeroivaan |
vaikeroiviin |
Ine |
-ssa |
vaikeroivassa |
vaikeroivissa |
Ela |
-sta |
vaikeroivasta |
vaikeroivista |
All |
-lle |
vaikeroivalle |
vaikeroiville |
Ade |
-lla |
vaikeroivalla |
vaikeroivilla |
Abl |
-lta |
vaikeroivalta |
vaikeroivilta |
Tra |
-ksi |
vaikeroivaksi |
vaikeroiviksi |
Ess |
-na |
vaikeroivana |
vaikeroivina |
Abe |
-tta |
vaikeroivatta |
vaikeroivitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
vaikeroivin |
Singular
Plural
Nom
-
vaikeroiva
vaikeroivat
Par
-ta
vaikeroivaa
Gen
-n
vaikeroivan
vaikeroivien
Ill
mihin
vaikeroivaan
vaikeroiviin
Ine
-ssa
vaikeroivassa
vaikeroivissa
Ela
-sta
vaikeroivasta
vaikeroivista
All
-lle
vaikeroivalle
vaikeroiville
Ade
-lla
vaikeroivalla
vaikeroivilla
Abl
-lta
vaikeroivalta
vaikeroivilta
Tra
-ksi
vaikeroivaksi
vaikeroiviksi
Ess
-na
vaikeroivana
vaikeroivina
Abe
-tta
vaikeroivatta
vaikeroivitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
vaikeroivin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
vaikeroivempi / vaikeroivampi |
vaikeroivemmat / vaikeroivammat |
Par |
-ta |
vaikeroivempaa / vaikeroivampaa |
vaikeroivempia / vaikeroivampia |
Gen |
-n |
vaikeroivemman / vaikeroivamman |
vaikeroivempien / vaikeroivampien |
Ill |
mihin |
vaikeroivempiin / vaikeroivampiin |
vaikeroivempiin / vaikeroivampiin |
Ine |
-ssa |
vaikeroivemmassa / vaikeroivammassa |
vaikeroivemmissa / vaikeroivammissa |
Ela |
-sta |
vaikeroivemmasta / vaikeroivammasta |
vaikeroivemmista / vaikeroivammista |
All |
-lle |
vaikeroivemmalle / vaikeroivammalle |
vaikeroivemmille / vaikeroivammille |
Ade |
-lla |
vaikeroivemmalla / vaikeroivammalla |
vaikeroivemmilla / vaikeroivammilla |
Abl |
-lta |
vaikeroivemmalta / vaikeroivammalta |
vaikeroivemmilta / vaikeroivammilta |
Tra |
-ksi |
vaikeroivemmaksi / vaikeroivammaksi |
vaikeroivemmiksi / vaikeroivammiksi |
Ess |
-na |
vaikeroivempana / vaikeroivampana |
vaikeroivempina / vaikeroivampina |
Abe |
-tta |
vaikeroivemmatta / vaikeroivammatta |
vaikeroivemmitta / vaikeroivammitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
vaikeroivemmin / vaikeroivammin |
Singular
Plural
Nom
-
vaikeroivempi / vaikeroivampi
vaikeroivemmat / vaikeroivammat
Par
-ta
vaikeroivempaa / vaikeroivampaa
vaikeroivempia / vaikeroivampia
Gen
-n
vaikeroivemman / vaikeroivamman
vaikeroivempien / vaikeroivampien
Ill
mihin
vaikeroivempiin / vaikeroivampiin
vaikeroivempiin / vaikeroivampiin
Ine
-ssa
vaikeroivemmassa / vaikeroivammassa
vaikeroivemmissa / vaikeroivammissa
Ela
-sta
vaikeroivemmasta / vaikeroivammasta
vaikeroivemmista / vaikeroivammista
All
-lle
vaikeroivemmalle / vaikeroivammalle
vaikeroivemmille / vaikeroivammille
Ade
-lla
vaikeroivemmalla / vaikeroivammalla
vaikeroivemmilla / vaikeroivammilla
Abl
-lta
vaikeroivemmalta / vaikeroivammalta
vaikeroivemmilta / vaikeroivammilta
Tra
-ksi
vaikeroivemmaksi / vaikeroivammaksi
vaikeroivemmiksi / vaikeroivammiksi
Ess
-na
vaikeroivempana / vaikeroivampana
vaikeroivempina / vaikeroivampina
Abe
-tta
vaikeroivemmatta / vaikeroivammatta
vaikeroivemmitta / vaikeroivammitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
vaikeroivemmin / vaikeroivammin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
vaikeroivin |
vaikeroivimmat |
Par |
-ta |
vaikeroivinta |
vaikeroivimpia |
Gen |
-n |
vaikeroivimman |
vaikeroivinten / vaikeroivimpien |
Ill |
mihin |
vaikeroivimpaan |
vaikeroivimpiin |
Ine |
-ssa |
vaikeroivimmassa |
vaikeroivimmissa |
Ela |
-sta |
vaikeroivimmasta |
vaikeroivimmista |
All |
-lle |
vaikeroivimmalle |
vaikeroivimmille |
Ade |
-lla |
vaikeroivimmalla |
vaikeroivimmilla |
Abl |
-lta |
vaikeroivimmalta |
vaikeroivimmilta |
Tra |
-ksi |
vaikeroivimmaksi |
vaikeroivimmiksi |
Ess |
-na |
vaikeroivimpana |
vaikeroivimpina |
Abe |
-tta |
vaikeroivimmatta |
vaikeroivimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
vaikeroivimmin |
Singular
Plural
Nom
-
vaikeroivin
vaikeroivimmat
Par
-ta
vaikeroivinta
vaikeroivimpia
Gen
-n
vaikeroivimman
vaikeroivinten / vaikeroivimpien
Ill
mihin
vaikeroivimpaan
vaikeroivimpiin
Ine
-ssa
vaikeroivimmassa
vaikeroivimmissa
Ela
-sta
vaikeroivimmasta
vaikeroivimmista
All
-lle
vaikeroivimmalle
vaikeroivimmille
Ade
-lla
vaikeroivimmalla
vaikeroivimmilla
Abl
-lta
vaikeroivimmalta
vaikeroivimmilta
Tra
-ksi
vaikeroivimmaksi
vaikeroivimmiksi
Ess
-na
vaikeroivimpana
vaikeroivimpina
Abe
-tta
vaikeroivimmatta
vaikeroivimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
vaikeroivimmin
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net