logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

vaikeroida, verb

Word analysis
vaikeroivia

vaikeroivia

vaikeroida

Verb, Active voice Participle with suffix va Plural Partitive

vaikeroiva

Adjective, Plural Partitive

Report an issue

Wiktionary

to moan, groan Show more arrow right vaiker- +‎ -oida Show more arrow right
to moan voihkia, valittaa, vaikeroida, nurista
to bemoan valittaa, vaikeroida
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; jw2019; Literature Vaikeroi nyt hiukan. Come on, let's hear a little pain. (Arnold vaikeroi.). Catch this! 8 Kalastajat vaikeroivat. 8 And the fishermen will mourn,. Katsotaan kuka vaikeroi nyt. Now we'll see whose mother will mourn. Ei, se on vaikeroimista. No, it's moaning. Sinä vapiset ja vaikeroit. You'll be shaking and moaning. Suuria, vaikeroivia ötököitä. Big, moaning insects. Äitisi ja isäsi itkevät ja vaikeroivat... Your mama and your daddy are crying. vaikeroi Henri MaraisEivät ne ole miehiä. wailed Henri Marais,they are not men. 18 Olen tosiaan kuullut Efraimin vaikeroivan:. 18 “I have surely heard Eʹphra·im's moaning,. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

vaikeroin

en vaikeroi

ii

vaikeroit

et vaikeroi

iii

vaikeroi

ei vaikeroi

Plural

Positive

Negative

i

vaikeroimme / vaikeroidaan

emme vaikeroi / ei vaikeroida

ii

vaikeroitte

ette vaikeroi

iii

vaikeroivat

eivät vaikeroi

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

vaikeroin

en vaikeroinut

ii

vaikeroit

et vaikeroinut

iii

vaikeroi

ei vaikeroinut

Plural

Positive

Negative

i

vaikeroimme / vaikeroitiin

emme vaikeroineet / ei vaikeroitu

ii

vaikeroitte

ette vaikeroineet

iii

vaikeroivat

eivät vaikeroineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen vaikeroinut

en ole vaikeroinut

ii

olet vaikeroinut

et ole vaikeroinut

iii

on vaikeroinut

ei ole vaikeroinut

Plural

Positive

Negative

i

olemme vaikeroineet

emme ole vaikeroineet

ii

olette vaikeroineet

ette ole vaikeroineet

iii

ovat vaikeroineet

eivät ole vaikeroineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin vaikeroinut

en ollut vaikeroinut

ii

olit vaikeroinut

et ollut vaikeroinut

iii

oli vaikeroinut

ei ollut vaikeroinut

Plural

Positive

Negative

i

olimme vaikeroineet

emme olleet vaikeroineet

ii

olitte vaikeroineet

ette olleet vaikeroineet

iii

olivat vaikeroineet

eivät olleet vaikeroineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

vaikeroisin

en vaikeroisi

ii

vaikeroisit

et vaikeroisi

iii

vaikeroisi

ei vaikeroisi

Plural

Positive

Negative

i

vaikeroisimme

emme vaikeroisi

ii

vaikeroisitte

ette vaikeroisi

iii

vaikeroisivat

eivät vaikeroisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin vaikeroinut

en olisi vaikeroinut

ii

olisit vaikeroinut

et olisi vaikeroinut

iii

olisi vaikeroinut

ei olisi vaikeroinut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme vaikeroineet

emme olisi vaikeroineet

ii

olisitte vaikeroineet

ette olisi vaikeroineet

iii

olisivat vaikeroineet

eivät olisi vaikeroineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

vaikeroinen

en vaikeroine

ii

vaikeroinet

et vaikeroine

iii

vaikeroinee

ei vaikeroine

Plural

Positive

Negative

i

vaikeroinemme

emme vaikeroine

ii

vaikeroinette

ette vaikeroine

iii

vaikeroinevat

eivät vaikeroine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen vaikeroinut

en liene vaikeroinut

ii

lienet vaikeroinut

et liene vaikeroinut

iii

lienee vaikeroinut

ei liene vaikeroinut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme vaikeroineet

emme liene vaikeroineet

ii

lienette vaikeroineet

ette liene vaikeroineet

iii

lienevät vaikeroineet

eivät liene vaikeroineet

Imperative

Singular

i

-

ii

vaikeroi

iii

vaikeroikoon

Plural

i

vaikeroikaamme

ii

vaikeroikaa

iii

vaikeroikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

vaikeroida

Tra

-ksi

vaikeroidaksensa / vaikeroidakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

vaikeroidessa

Ins

-in

vaikeroiden

Ine

-ssa

vaikeroitaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

vaikeroimaan

Ine

-ssa

vaikeroimassa

Ela

-sta

vaikeroimasta

Ade

-lla

vaikeroimalla

Abe

-tta

vaikeroimatta

Ins

-in

vaikeroiman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

vaikeroiminen

Par

-ta

vaikeroimista

Infinitive V

vaikeroimaisillaan / vaikeroimaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

vaikeroidaan

ei vaikeroida

Imperfect

vaikeroitiin

ei vaikeroitu

Potential

vaikeroitaneen

ei vaikeroitane

Conditional

vaikeroitaisiin

ei vaikeroitaisi

Imperative Present

vaikeroitakoon

älköön vaikeroitako

Imperative Perfect

olkoon vaikeroitu

älköön vaikeroitu

Positive

Negative

Present

vaikeroidaan

ei vaikeroida

Imperfect

vaikeroitiin

ei vaikeroitu

Potential

vaikeroitaneen

ei vaikeroitane

Conditional

vaikeroitaisiin

ei vaikeroitaisi

Imperative Present

vaikeroitakoon

älköön vaikeroitako

Imperative Perfect

olkoon vaikeroitu

älköön vaikeroitu

Participle

Active

Passive

1st

vaikeroiva

vaikeroitava

2nd

vaikeroinut

vaikeroitu

3rd

vaikeroima

-

wailing
to moan voihkia, valittaa, vaikeroida, nurista
to bemoan valittaa, vaikeroida
mourn
bewailed
wailed
wail
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; jw2019; Literature Suuria, vaikeroivia ötököitä. Big, moaning insects. 8 Kalastajat vaikeroivat. 8 And the fishermen will mourn,. 18 Olen tosiaan kuullut Efraimin vaikeroivan:. 18 “I have surely heard Eʹphra·im's moaning,. Äitisi ja isäsi itkevät ja vaikeroivat... Your mama and your daddy are crying. Katsommepa minne tahansa, näemme ihmisten vaikeroivan sen vuoksi. Look wherever we will, we see people groaning because of it. Katson marmoria ja näen katalan tiikerin tai tytön, jolla on kukkaseppele ja vaikeroiva sydän. I can look into a block of marble... and see a tiger or a girl with garlands in her hair and a moaning in her heart. Jotkut kohottavat kätensä taivasta kohti ja vaikeroivat. Some raise their hands to heaven and moan. Isä ottaa viulunsa; kimeät ja suloiset äänet vaikeroivat yössä. His father takes his violin; the shrill sweet sounds cry out complaining in the night. Mutta puhuttuani hetken aikaa tästä asiasta hän päästi äkkiä vaikeroivan huudon. But after I had spoken on this theme for a while she suddenly broke away with a cry of grief. Jotkut ihmiset kirkuivat, toiset vaikeroivat ja anoivat vettä, vettä! Some people screamed, others wailed and begged for water, water! Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

vaikeroiva

vaikeroivat

Par

-ta

vaikeroivaa

vaikeroivia

Gen

-n

vaikeroivan

vaikeroivien

Ill

mihin

vaikeroivaan

vaikeroiviin

Ine

-ssa

vaikeroivassa

vaikeroivissa

Ela

-sta

vaikeroivasta

vaikeroivista

All

-lle

vaikeroivalle

vaikeroiville

Ade

-lla

vaikeroivalla

vaikeroivilla

Abl

-lta

vaikeroivalta

vaikeroivilta

Tra

-ksi

vaikeroivaksi

vaikeroiviksi

Ess

-na

vaikeroivana

vaikeroivina

Abe

-tta

vaikeroivatta

vaikeroivitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

vaikeroivin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

vaikeroiva

vaikeroivat

Par

-ta

vaikeroivaa

vaikeroivia

Gen

-n

vaikeroivan

vaikeroivien

Ill

mihin

vaikeroivaan

vaikeroiviin

Ine

-ssa

vaikeroivassa

vaikeroivissa

Ela

-sta

vaikeroivasta

vaikeroivista

All

-lle

vaikeroivalle

vaikeroiville

Ade

-lla

vaikeroivalla

vaikeroivilla

Abl

-lta

vaikeroivalta

vaikeroivilta

Tra

-ksi

vaikeroivaksi

vaikeroiviksi

Ess

-na

vaikeroivana

vaikeroivina

Abe

-tta

vaikeroivatta

vaikeroivitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

vaikeroivin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

vaikeroivempi / vaikeroivampi

vaikeroivemmat / vaikeroivammat

Par

-ta

vaikeroivempaa / vaikeroivampaa

vaikeroivempia / vaikeroivampia

Gen

-n

vaikeroivemman / vaikeroivamman

vaikeroivempien / vaikeroivampien

Ill

mihin

vaikeroivempiin / vaikeroivampiin

vaikeroivempiin / vaikeroivampiin

Ine

-ssa

vaikeroivemmassa / vaikeroivammassa

vaikeroivemmissa / vaikeroivammissa

Ela

-sta

vaikeroivemmasta / vaikeroivammasta

vaikeroivemmista / vaikeroivammista

All

-lle

vaikeroivemmalle / vaikeroivammalle

vaikeroivemmille / vaikeroivammille

Ade

-lla

vaikeroivemmalla / vaikeroivammalla

vaikeroivemmilla / vaikeroivammilla

Abl

-lta

vaikeroivemmalta / vaikeroivammalta

vaikeroivemmilta / vaikeroivammilta

Tra

-ksi

vaikeroivemmaksi / vaikeroivammaksi

vaikeroivemmiksi / vaikeroivammiksi

Ess

-na

vaikeroivempana / vaikeroivampana

vaikeroivempina / vaikeroivampina

Abe

-tta

vaikeroivemmatta / vaikeroivammatta

vaikeroivemmitta / vaikeroivammitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

vaikeroivemmin / vaikeroivammin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

vaikeroivempi / vaikeroivampi

vaikeroivemmat / vaikeroivammat

Par

-ta

vaikeroivempaa / vaikeroivampaa

vaikeroivempia / vaikeroivampia

Gen

-n

vaikeroivemman / vaikeroivamman

vaikeroivempien / vaikeroivampien

Ill

mihin

vaikeroivempiin / vaikeroivampiin

vaikeroivempiin / vaikeroivampiin

Ine

-ssa

vaikeroivemmassa / vaikeroivammassa

vaikeroivemmissa / vaikeroivammissa

Ela

-sta

vaikeroivemmasta / vaikeroivammasta

vaikeroivemmista / vaikeroivammista

All

-lle

vaikeroivemmalle / vaikeroivammalle

vaikeroivemmille / vaikeroivammille

Ade

-lla

vaikeroivemmalla / vaikeroivammalla

vaikeroivemmilla / vaikeroivammilla

Abl

-lta

vaikeroivemmalta / vaikeroivammalta

vaikeroivemmilta / vaikeroivammilta

Tra

-ksi

vaikeroivemmaksi / vaikeroivammaksi

vaikeroivemmiksi / vaikeroivammiksi

Ess

-na

vaikeroivempana / vaikeroivampana

vaikeroivempina / vaikeroivampina

Abe

-tta

vaikeroivemmatta / vaikeroivammatta

vaikeroivemmitta / vaikeroivammitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

vaikeroivemmin / vaikeroivammin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

vaikeroivin

vaikeroivimmat

Par

-ta

vaikeroivinta

vaikeroivimpia

Gen

-n

vaikeroivimman

vaikeroivinten / vaikeroivimpien

Ill

mihin

vaikeroivimpaan

vaikeroivimpiin

Ine

-ssa

vaikeroivimmassa

vaikeroivimmissa

Ela

-sta

vaikeroivimmasta

vaikeroivimmista

All

-lle

vaikeroivimmalle

vaikeroivimmille

Ade

-lla

vaikeroivimmalla

vaikeroivimmilla

Abl

-lta

vaikeroivimmalta

vaikeroivimmilta

Tra

-ksi

vaikeroivimmaksi

vaikeroivimmiksi

Ess

-na

vaikeroivimpana

vaikeroivimpina

Abe

-tta

vaikeroivimmatta

vaikeroivimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

vaikeroivimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

vaikeroivin

vaikeroivimmat

Par

-ta

vaikeroivinta

vaikeroivimpia

Gen

-n

vaikeroivimman

vaikeroivinten / vaikeroivimpien

Ill

mihin

vaikeroivimpaan

vaikeroivimpiin

Ine

-ssa

vaikeroivimmassa

vaikeroivimmissa

Ela

-sta

vaikeroivimmasta

vaikeroivimmista

All

-lle

vaikeroivimmalle

vaikeroivimmille

Ade

-lla

vaikeroivimmalla

vaikeroivimmilla

Abl

-lta

vaikeroivimmalta

vaikeroivimmilta

Tra

-ksi

vaikeroivimmaksi

vaikeroivimmiksi

Ess

-na

vaikeroivimpana

vaikeroivimpina

Abe

-tta

vaikeroivimmatta

vaikeroivimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

vaikeroivimmin

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept