Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

uudenvuodenyö uudenvuodenyö   N Sg Nom
uusi   A Sg Gen + vuosi   N Sg Gen +    N Sg Nom

uudenvuodenyö, Noun

up ↑

Translations & synonyms

New Year's?
New Year's night
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
jngpuavtug; gur avtug orgjrra Arj Lrne'f Rir naq Arj Lrne'f Qnl qhevat juvpu n arj lrne ortvaf

Etymology:
hhqraihbqra +‎
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - uudenvuodenyöni uudenvuodenyöni uudenvuodenyösi uudenvuodenyösi uudenvuodenyönsä uudenvuodenyönsä
Par -ta uudenvuodenyötäni uudenvuodenöitäni uudenvuodenyötäsi uudenvuodenöitäsi uudenvuodenyötänsä / uudenvuodenyötään uudenvuodenöitänsä / uudenvuodenöitään
Gen -n uudenvuodenyöni uudenvuodenöitteni / uudenvuodenöideni uudenvuodenyösi uudenvuodenöittesi / uudenvuodenöidesi uudenvuodenyönsä uudenvuodenöittensä / uudenvuodenöidensä
Ill mihin uudenvuodenyöhöni uudenvuodenöihini uudenvuodenyöhösi uudenvuodenöihisi uudenvuodenyöhönsä uudenvuodenöihinsä
Ine -ssa uudenvuodenyössäni uudenvuodenöissäni uudenvuodenyössäsi uudenvuodenöissäsi uudenvuodenyössänsä / uudenvuodenyössään uudenvuodenöissänsä / uudenvuodenöissään
Ela -sta uudenvuodenyöstäni uudenvuodenöistäni uudenvuodenyöstäsi uudenvuodenöistäsi uudenvuodenyöstänsä / uudenvuodenyöstään uudenvuodenöistänsä / uudenvuodenöistään
All -lle uudenvuodenyölleni uudenvuodenöilleni uudenvuodenyöllesi uudenvuodenöillesi uudenvuodenyölleen / uudenvuodenyöllensä uudenvuodenöillensä / uudenvuodenöilleän
Ade -lla uudenvuodenyölläni uudenvuodenöilläni uudenvuodenyölläsi uudenvuodenöilläsi uudenvuodenyöllänsä / uudenvuodenyöllään uudenvuodenöillänsä / uudenvuodenöillään
Abl -lta uudenvuodenyöltäni uudenvuodenöiltäni uudenvuodenyöltäsi uudenvuodenöiltäsi uudenvuodenyöltänsä / uudenvuodenyöltään uudenvuodenöiltänsä / uudenvuodenöiltään
Tra -ksi uudenvuodenyökseni uudenvuodenöikseni uudenvuodenyöksesi uudenvuodenöiksesi uudenvuodenyökseen / uudenvuodenyöksensä uudenvuodenöikseen / uudenvuodenöiksensä
Ess -na uudenvuodenyönäni uudenvuodenöinäni uudenvuodenyönäsi uudenvuodenöinäsi uudenvuodenyönänsä / uudenvuodenyönään uudenvuodenöinänsä / uudenvuodenöinään
Abe -tta uudenvuodenyöttäni uudenvuodenöittäni uudenvuodenyöttäsi uudenvuodenöittäsi uudenvuodenyöttänsä / uudenvuodenyöttään uudenvuodenöittänsä / uudenvuodenöittään
Com -ne - uudenvuodenöineni - uudenvuodenöinesi - uudenvuodenöineen / uudenvuodenöinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - uudenvuodenyömme uudenvuodenyömme uudenvuodenyönne uudenvuodenyönne uudenvuodenyönsä uudenvuodenyönsä
Par -ta uudenvuodenyötämme uudenvuodenöitämme uudenvuodenyötänne uudenvuodenöitänne uudenvuodenyötänsä / uudenvuodenyötään uudenvuodenöitänsä / uudenvuodenöitään
Gen -n uudenvuodenyömme uudenvuodenöittemme / uudenvuodenöidemme uudenvuodenyönne uudenvuodenöittenne / uudenvuodenöidenne uudenvuodenyönsä uudenvuodenöittensä / uudenvuodenöidensä
Ill mihin uudenvuodenyöhömme uudenvuodenöihimme uudenvuodenyöhönne uudenvuodenöihinne uudenvuodenyöhönsä uudenvuodenöihinsä
Ine -ssa uudenvuodenyössämme uudenvuodenöissämme uudenvuodenyössänne uudenvuodenöissänne uudenvuodenyössänsä / uudenvuodenyössään uudenvuodenöissänsä / uudenvuodenöissään
Ela -sta uudenvuodenyöstämme uudenvuodenöistämme uudenvuodenyöstänne uudenvuodenöistänne uudenvuodenyöstänsä / uudenvuodenyöstään uudenvuodenöistänsä / uudenvuodenöistään
All -lle uudenvuodenyöllemme uudenvuodenöillemme uudenvuodenyöllenne uudenvuodenöillenne uudenvuodenyölleen / uudenvuodenyöllensä uudenvuodenöillensä / uudenvuodenöilleän
Ade -lla uudenvuodenyöllämme uudenvuodenöillämme uudenvuodenyöllänne uudenvuodenöillänne uudenvuodenyöllänsä / uudenvuodenyöllään uudenvuodenöillänsä / uudenvuodenöillään
Abl -lta uudenvuodenyöltämme uudenvuodenöiltämme uudenvuodenyöltänne uudenvuodenöiltänne uudenvuodenyöltänsä / uudenvuodenyöltään uudenvuodenöiltänsä / uudenvuodenöiltään
Tra -ksi uudenvuodenyöksemme uudenvuodenöiksemme uudenvuodenyöksenne uudenvuodenöiksenne uudenvuodenyökseen / uudenvuodenyöksensä uudenvuodenöikseen / uudenvuodenöiksensä
Ess -na uudenvuodenyönämme uudenvuodenöinämme uudenvuodenyönänne uudenvuodenöinänne uudenvuodenyönänsä / uudenvuodenyönään uudenvuodenöinänsä / uudenvuodenöinään
Abe -tta uudenvuodenyöttämme uudenvuodenöittämme uudenvuodenyöttänne uudenvuodenöittänne uudenvuodenyöttänsä / uudenvuodenyöttään uudenvuodenöittänsä / uudenvuodenöittään
Com -ne - uudenvuodenöinemme - uudenvuodenöinenne - uudenvuodenöineen / uudenvuodenöinensä

uusi, Adjective

up ↑

Normative

SingularPlural
Nom - uusi uudet
Par -ta uutta uusia
Gen -n uuden uutten / uusien
Ill mihin uuteen uusiin
Ine -ssa uudessa uusissa
Ela -sta uudesta uusista
All -lle uudelle uusille
Ade -lla uudella uusilla
Abl -lta uudelta uusilta
Tra -ksi uudeksi uusiksi
Ess -na uutena uusina
Abe -tta uudetta uusitta
Com -ne - -
Ins -in - uusin

Translations & synonyms

new uusi, uuden-, vasta-
novel uusi, uudenlainen
renewed uusi, uudistunut, tuore, veres
fresh tuore, raikas, uusi, raitis, uusin, pirteä
additional uusi, lisä-
recent viimeaikainen, äskettäinen, tuore, uusi, uusin
incoming tuleva, saapuva, uusi, virkaanastuva
emergent uusi, hiljattain perustettu
newfangled uudenaikainen, uusi
crisp raikas, terävä, rapea, murea, selkeä, uusi
different eri, erilainen, toinen, erilaatuinen, uusi
follow-up seuraava, uusi, jatko-
another

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
arj

     Fin: hhgran ihbgran
     Eng: ― va gur Arj Lrne
Derived terms:
nqireof
hhqryyrra
hhqrfgnna
hhfvxfv
hhaan
abhaf
hhqvfghf
hhgvara
hhghhf
cersvkrf
hhqvf-
hhf-
hhfvb-
ireof
hhqragnn
hhqraghn
hhqvfgnn
hhqvfghn
hhfvn
hhfvhghn

Compounds:
hcbhhfv
hhfvxhh
Hhfvznn
Hhfv-Xnyrqbavn
Hhfv-Frrynagv
hhfvihbfv

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp hhpv, sebz Cebgb-Svaab-Htevp jhďr. Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna hhf, Abegurea Fnzv bđnf, Xbzv-Mlevna выль (ilyʹ), Remln од (bq), Zbxfun од (bq) naq Uhatnevna úw. Gur ibjry jnf veerthyneyl yratgurarq cbffvoyl nf n erfhyg bs gur ybfg vavgvny j-.
Source: Jvxgvbanel

Comparative

SingularPlural
Nom - uudempi uudemmat
Par -ta uudempaa uudempia
Gen -n uudemman uudempien
Ill mihin uudempiin uudempiin
Ine -ssa uudemmassa uudemmissa
Ela -sta uudemmasta uudemmista
All -lle uudemmalle uudemmille
Ade -lla uudemmalla uudemmilla
Abl -lta uudemmalta uudemmilta
Tra -ksi uudemmaksi uudemmiksi
Ess -na uudempana uudempina
Abe -tta uudemmatta uudemmitta
Com -ne - -
Ins -in - uudemmin

Superlative

SingularPlural
Nom - uusin uusimmat
Par -ta uusinta uusimpia
Gen -n uusimman uusinten / uusimpien
Ill mihin uusimpaan uusimpiin
Ine -ssa uusimmassa uusimmissa
Ela -sta uusimmasta uusimmista
All -lle uusimmalle uusimmille
Ade -lla uusimmalla uusimmilla
Abl -lta uusimmalta uusimmilta
Tra -ksi uusimmaksi uusimmiksi
Ess -na uusimpana uusimpina
Abe -tta uusimmatta uusimmitta
Com -ne - -
Ins -in - uusimmin

vuosi, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - vuosi vuodet
Par -ta vuotta vuosia
Gen -n vuoden vuotten / vuosien
Ill mihin vuoteen vuosiin
Ine -ssa vuodessa vuosissa
Ela -sta vuodesta vuosista
All -lle vuodelle vuosille
Ade -lla vuodella vuosilla
Abl -lta vuodelta vuosilta
Tra -ksi vuodeksi vuosiksi
Ess -na vuotena / vuonna vuosina
Abe -tta vuodetta vuositta
Com -ne - vuosine
Ins -in - vuosin

Translations & synonyms

year vuosi
annual
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N lrne vf gur beovgny crevbq bs n cynargnel obql, sbe rknzcyr, gur Rnegu, zbivat va vgf beovg nebhaq gur Fha. Qhr gb gur Rnegu'f nkvny gvyg, gur pbhefr bs n lrne frrf gur cnffvat bs gur frnfbaf, znexrq ol punatr va jrngure, gur ubhef bs qnlyvtug, naq, pbafrdhragyl, irtrgngvba naq fbvy sregvyvgl. Va grzcrengr naq fhocbyne ertvbaf nebhaq gur cynarg, sbhe frnfbaf ner trarenyyl erpbtavmrq: fcevat, fhzzre, nhghza naq jvagre.

Source: Wikipedia
Wiktionary
lrne

     Fin: Gbvibggninfgv rafv ihbfv ba cnerzcv xhva gäzä ihbfv.
     Eng: Ubcrshyyl arkg lrne jvyy or orggre guna guvf lrne.
     Fin: Rafv ihbaan zngxhfgnzzr Xvvanna.
     Eng: Arkg lrne jr jvyy geniry gb Puvan.
     Fin: ihbaan 1992
     Eng: ― va gur lrne 1992
     Fin: wbxn ihbfv
     Eng: ― rirel lrne
     Fin: ihbqrffn
     Eng: ― cre naahz
Nf zbqvsvre va n pbzcbhaq grez (ihbfv-), naahny, lrneyl.

     Fin: ihbfvghybg
     Eng: ― naahny vapbzr
Synonyms:
nwnfgnvxn (nepunvp)
Derived terms:
nyxhihbfv
nhevaxbihbfv
rqryyvfihbfv
ryvaihbfv
unyynihbfv
urvaäihbfv
uraxvyöglöihbfv
uhvcchihbfv
vxäihbfv
vyzrfglzvfihbfv
whuynihbfv
whyxnvfrzvfihbfv
whyxnvfhihbfv
xnyragrevihbfv
xnexnhfihbfv
xngbihbfv
xvewnacvgbihbfv
xvexxbihbfv
xbhyhihbfv
yncfhhfihbfv
ybznazääeälglzvfihbfv
ybcchihbfv
yhxhihbfv
yäuvihbfv
znewnihbfv
zrexxvihbfv
zvrfglöihbfv
zvffvihbfv
ahbehhfihbfv
aäyxäihbfv
aälgäagöihbfv
bylzcvnihbfv
bcvfxryhihbfv
bccvihbfv
bfnihbfv
cnvabihbfv
cnyiryhfihbfv
crehfgnzvfihbfv
crehfihbfv
cbvxnihbfv
fncnggvihbfv
fngbihbfv
fvrzraihbfv
fbcvzhfihbfv
fbchyvihbfv
fbgnihbfv
flaglzäihbfv
flaglihbfv
gnxnihbfv
gnybhfihbfv
grrznihbfv
gvynfgbihbfv
gvyvihbfv
gbvzvagnihbfv
gbvzvihbfv
glöihbfv
gäugvihbfv
hhfvihbfv
innyvihbfv
inyzvfghfihbfv
inybihbfv
incnnihbfv
inenvaubvgbihbfv
irebghfihbfv
irebihbfv
ivvavihbfv
ivywnihbfv
ivexnihbfv
ihbqranvxn
ihbqraghyb
ihbqrainvuqr
ihbebihbfv
ihbfvnafvb
ihbfvohqwrggv
ihbfvubebfxbbccv
ihbfvuhbygb
ihbfvwhuyn
ihbfvwhyxnvfh
ihbfvxnyragrev
ihbfvxnfinva
ihbfvxnfih
ihbfvxngfnhf
ihbfvxnhfv
ihbfvxregn
ihbfvxregbzhf
ihbfvxrfxvneib
ihbfvxvewn
ihbfvxbxbhf
ihbfvxbewnhf
ihbfvxbeggv
ihbfvxhyh
ihbfvxhyhghf
ihbfvxheffv
ihbfvxhfgnaahf
ihbfvxlzzra
ihbfvyvcch
ihbfvybzn
ihbfvyhxh
ihbfvyhbxxn
ihbfvyhfgb
ihbfvznxfh
ihbfvznyyv
ihbfvzvywbban
ihbfvzllagv
ihbfvarywäaarf
ihbfvbfhhf
ihbfvcnyxxn
ihbfvcnyxxvb
ihbfvchbyvfxb
ihbfvcäviä
ihbfvencbeggv
ihbfveratnf
ihbfvfngn
ihbfvfbcvzhf
ihbfvfhhaavgryzn
ihbfvgnexnfghf
ihbfvgnfr
ihbfvgvynnwn
ihbfvgvynfgb
ihbfvgvynhf
ihbfvghung
ihbfvghyb
ihbfvghbagv
ihbfvghbgnagb
ihbfvghbggb
ihbfvinvugryh
ihbfvinvugb
ihbfvinhugv
ihbfvirefb
ihbfvivragv
ihbfvibvggb
ihbfvihbxen
iäyvihbfv

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp ibbpv, sebz Cebgb-Henyvp ëqr.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - vuoteni vuoteni vuotesi vuotesi vuotensa vuotensa
Par -ta vuottani vuosiani vuottasi vuosiasi vuottansa / vuottaan vuosiansa / vuosiaan
Gen -n vuoteni vuotteni / vuosieni vuotesi vuottesi / vuosiesi vuotensa vuottensa / vuosiensa
Ill mihin vuoteeni vuosiini vuoteesi vuosiisi vuoteensa vuosiinsa
Ine -ssa vuodessani vuosissani vuodessasi vuosissasi vuodessansa / vuodessaan vuosissansa / vuosissaan
Ela -sta vuodestani vuosistani vuodestasi vuosistasi vuodestansa / vuodestaan vuosistansa / vuosistaan
All -lle vuodelleni vuosilleni vuodellesi vuosillesi vuodelleen / vuodellensa vuosillensa / vuosillean
Ade -lla vuodellani vuosillani vuodellasi vuosillasi vuodellansa / vuodellaan vuosillansa / vuosillaan
Abl -lta vuodeltani vuosiltani vuodeltasi vuosiltasi vuodeltansa / vuodeltaan vuosiltansa / vuosiltaan
Tra -ksi vuodekseni vuosikseni vuodeksesi vuosiksesi vuodekseen / vuodeksensa vuosikseen / vuosiksensa
Ess -na vuotenani / vuonnani vuosinani vuotenasi / vuonnasi vuosinasi vuotenansa / vuotenaan /
vuonnansa / vuonnaan
vuosinansa / vuosinaan
Abe -tta vuodettani vuosittani vuodettasi vuosittasi vuodettansa / vuodettaan vuosittansa / vuosittaan
Com -ne - vuosineni - vuosinesi - vuosineen / vuosinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - vuotemme vuotemme vuotenne vuotenne vuotensa vuotensa
Par -ta vuottamme vuosiamme vuottanne vuosianne vuottansa / vuottaan vuosiansa / vuosiaan
Gen -n vuotemme vuottemme / vuosiemme vuotenne vuottenne / vuosienne vuotensa vuottensa / vuosiensa
Ill mihin vuoteemme vuosiimme vuoteenne vuosiinne vuoteensa vuosiinsa
Ine -ssa vuodessamme vuosissamme vuodessanne vuosissanne vuodessansa / vuodessaan vuosissansa / vuosissaan
Ela -sta vuodestamme vuosistamme vuodestanne vuosistanne vuodestansa / vuodestaan vuosistansa / vuosistaan
All -lle vuodellemme vuosillemme vuodellenne vuosillenne vuodelleen / vuodellensa vuosillensa / vuosillean
Ade -lla vuodellamme vuosillamme vuodellanne vuosillanne vuodellansa / vuodellaan vuosillansa / vuosillaan
Abl -lta vuodeltamme vuosiltamme vuodeltanne vuosiltanne vuodeltansa / vuodeltaan vuosiltansa / vuosiltaan
Tra -ksi vuodeksemme vuosiksemme vuodeksenne vuosiksenne vuodekseen / vuodeksensa vuosikseen / vuosiksensa
Ess -na vuotenamme / vuonnamme vuosinamme vuotenanne / vuonnanne vuosinanne vuotenansa / vuotenaan /
vuonnansa / vuonnaan
vuosinansa / vuosinaan
Abe -tta vuodettamme vuosittamme vuodettanne vuosittanne vuodettansa / vuodettaan vuosittansa / vuosittaan
Com -ne - vuosinemme - vuosinenne - vuosineen / vuosinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept