logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

uudenvuodenyö, noun

Word analysis
uudenvuodenyö

uudenvuodenyö

uudenvuodenyö

Noun, Singular Nominative

uusi

Adjective, Singular Genitive

+ vuosi

Noun, Singular Genitive

+

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

uudenvuodenyö

uudenvuodenyöt

Par

-ta

uudenvuodenyötä

uudenvuodenöitä

Gen

-n

uudenvuodenyön

uudenvuodenöitten / uudenvuodenöiden

Ill

mihin

uudenvuodenyöhön

uudenvuodenöihin

Ine

-ssa

uudenvuodenyössä

uudenvuodenöissä

Ela

-sta

uudenvuodenyöstä

uudenvuodenöistä

All

-lle

uudenvuodenyölle

uudenvuodenöille

Ade

-lla

uudenvuodenyöllä

uudenvuodenöillä

Abl

-lta

uudenvuodenyöltä

uudenvuodenöiltä

Tra

-ksi

uudenvuodenyöksi

uudenvuodenöiksi

Ess

-na

uudenvuodenyönä

uudenvuodenöinä

Abe

-tta

uudenvuodenyöttä

uudenvuodenöittä

Com

-ne

-

uudenvuodenöine

Ins

-in

-

uudenvuodenöin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

uudenvuodenyö

uudenvuodenyöt

Par

-ta

uudenvuodenyötä

uudenvuodenöitä

Gen

-n

uudenvuodenyön

uudenvuodenöitten / uudenvuodenöiden

Ill

mihin

uudenvuodenyöhön

uudenvuodenöihin

Ine

-ssa

uudenvuodenyössä

uudenvuodenöissä

Ela

-sta

uudenvuodenyöstä

uudenvuodenöistä

All

-lle

uudenvuodenyölle

uudenvuodenöille

Ade

-lla

uudenvuodenyöllä

uudenvuodenöillä

Abl

-lta

uudenvuodenyöltä

uudenvuodenöiltä

Tra

-ksi

uudenvuodenyöksi

uudenvuodenöiksi

Ess

-na

uudenvuodenyönä

uudenvuodenöinä

Abe

-tta

uudenvuodenyöttä

uudenvuodenöittä

Com

-ne

-

uudenvuodenöine

Ins

-in

-

uudenvuodenöin

Translations

New Year's?
New Year's night
Show more arrow right

Wiktionary

watchnight; the night between New Year's Eve and New Year's Day during which a new year begins Show more arrow right uudenvuoden +‎ Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

uudenvuodenyöni

uudenvuodenyöni

uudenvuodenyösi

uudenvuodenyösi

uudenvuodenyönsä

uudenvuodenyönsä

Par

-ta

uudenvuodenyötäni

uudenvuodenöitäni

uudenvuodenyötäsi

uudenvuodenöitäsi

uudenvuodenyötänsä / uudenvuodenyötään

uudenvuodenöitänsä / uudenvuodenöitään

Gen

-n

uudenvuodenyöni

uudenvuodenöitteni / uudenvuodenöideni

uudenvuodenyösi

uudenvuodenöittesi / uudenvuodenöidesi

uudenvuodenyönsä

uudenvuodenöittensä / uudenvuodenöidensä

Ill

mihin

uudenvuodenyöhöni

uudenvuodenöihini

uudenvuodenyöhösi

uudenvuodenöihisi

uudenvuodenyöhönsä

uudenvuodenöihinsä

Ine

-ssa

uudenvuodenyössäni

uudenvuodenöissäni

uudenvuodenyössäsi

uudenvuodenöissäsi

uudenvuodenyössänsä / uudenvuodenyössään

uudenvuodenöissänsä / uudenvuodenöissään

Ela

-sta

uudenvuodenyöstäni

uudenvuodenöistäni

uudenvuodenyöstäsi

uudenvuodenöistäsi

uudenvuodenyöstänsä / uudenvuodenyöstään

uudenvuodenöistänsä / uudenvuodenöistään

All

-lle

uudenvuodenyölleni

uudenvuodenöilleni

uudenvuodenyöllesi

uudenvuodenöillesi

uudenvuodenyöllensä / uudenvuodenyölleen

uudenvuodenöillensä / uudenvuodenöilleän

Ade

-lla

uudenvuodenyölläni

uudenvuodenöilläni

uudenvuodenyölläsi

uudenvuodenöilläsi

uudenvuodenyöllänsä / uudenvuodenyöllään

uudenvuodenöillänsä / uudenvuodenöillään

Abl

-lta

uudenvuodenyöltäni

uudenvuodenöiltäni

uudenvuodenyöltäsi

uudenvuodenöiltäsi

uudenvuodenyöltänsä / uudenvuodenyöltään

uudenvuodenöiltänsä / uudenvuodenöiltään

Tra

-ksi

uudenvuodenyökseni

uudenvuodenöikseni

uudenvuodenyöksesi

uudenvuodenöiksesi

uudenvuodenyöksensä / uudenvuodenyökseen

uudenvuodenöiksensä / uudenvuodenöikseen

Ess

-na

uudenvuodenyönäni

uudenvuodenöinäni

uudenvuodenyönäsi

uudenvuodenöinäsi

uudenvuodenyönänsä / uudenvuodenyönään

uudenvuodenöinänsä / uudenvuodenöinään

Abe

-tta

uudenvuodenyöttäni

uudenvuodenöittäni

uudenvuodenyöttäsi

uudenvuodenöittäsi

uudenvuodenyöttänsä / uudenvuodenyöttään

uudenvuodenöittänsä / uudenvuodenöittään

Com

-ne

-

uudenvuodenöineni

-

uudenvuodenöinesi

-

uudenvuodenöinensä / uudenvuodenöineen

Singular

Plural

Nom

-

uudenvuodenyöni

uudenvuodenyösi

uudenvuodenyönsä

uudenvuodenyöni

uudenvuodenyösi

uudenvuodenyönsä

Par

-ta

uudenvuodenyötäni

uudenvuodenyötäsi

uudenvuodenyötänsä / uudenvuodenyötään

uudenvuodenöitäni

uudenvuodenöitäsi

uudenvuodenöitänsä / uudenvuodenöitään

Gen

-n

uudenvuodenyöni

uudenvuodenyösi

uudenvuodenyönsä

uudenvuodenöitteni / uudenvuodenöideni

uudenvuodenöittesi / uudenvuodenöidesi

uudenvuodenöittensä / uudenvuodenöidensä

Ill

mihin

uudenvuodenyöhöni

uudenvuodenyöhösi

uudenvuodenyöhönsä

uudenvuodenöihini

uudenvuodenöihisi

uudenvuodenöihinsä

Ine

-ssa

uudenvuodenyössäni

uudenvuodenyössäsi

uudenvuodenyössänsä / uudenvuodenyössään

uudenvuodenöissäni

uudenvuodenöissäsi

uudenvuodenöissänsä / uudenvuodenöissään

Ela

-sta

uudenvuodenyöstäni

uudenvuodenyöstäsi

uudenvuodenyöstänsä / uudenvuodenyöstään

uudenvuodenöistäni

uudenvuodenöistäsi

uudenvuodenöistänsä / uudenvuodenöistään

All

-lle

uudenvuodenyölleni

uudenvuodenyöllesi

uudenvuodenyöllensä / uudenvuodenyölleen

uudenvuodenöilleni

uudenvuodenöillesi

uudenvuodenöillensä / uudenvuodenöilleän

Ade

-lla

uudenvuodenyölläni

uudenvuodenyölläsi

uudenvuodenyöllänsä / uudenvuodenyöllään

uudenvuodenöilläni

uudenvuodenöilläsi

uudenvuodenöillänsä / uudenvuodenöillään

Abl

-lta

uudenvuodenyöltäni

uudenvuodenyöltäsi

uudenvuodenyöltänsä / uudenvuodenyöltään

uudenvuodenöiltäni

uudenvuodenöiltäsi

uudenvuodenöiltänsä / uudenvuodenöiltään

Tra

-ksi

uudenvuodenyökseni

uudenvuodenyöksesi

uudenvuodenyöksensä / uudenvuodenyökseen

uudenvuodenöikseni

uudenvuodenöiksesi

uudenvuodenöiksensä / uudenvuodenöikseen

Ess

-na

uudenvuodenyönäni

uudenvuodenyönäsi

uudenvuodenyönänsä / uudenvuodenyönään

uudenvuodenöinäni

uudenvuodenöinäsi

uudenvuodenöinänsä / uudenvuodenöinään

Abe

-tta

uudenvuodenyöttäni

uudenvuodenyöttäsi

uudenvuodenyöttänsä / uudenvuodenyöttään

uudenvuodenöittäni

uudenvuodenöittäsi

uudenvuodenöittänsä / uudenvuodenöittään

Com

-ne

-

-

-

uudenvuodenöineni

uudenvuodenöinesi

uudenvuodenöinensä / uudenvuodenöineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

uudenvuodenyömme

uudenvuodenyömme

uudenvuodenyönne

uudenvuodenyönne

uudenvuodenyönsä

uudenvuodenyönsä

Par

-ta

uudenvuodenyötämme

uudenvuodenöitämme

uudenvuodenyötänne

uudenvuodenöitänne

uudenvuodenyötänsä / uudenvuodenyötään

uudenvuodenöitänsä / uudenvuodenöitään

Gen

-n

uudenvuodenyömme

uudenvuodenöittemme / uudenvuodenöidemme

uudenvuodenyönne

uudenvuodenöittenne / uudenvuodenöidenne

uudenvuodenyönsä

uudenvuodenöittensä / uudenvuodenöidensä

Ill

mihin

uudenvuodenyöhömme

uudenvuodenöihimme

uudenvuodenyöhönne

uudenvuodenöihinne

uudenvuodenyöhönsä

uudenvuodenöihinsä

Ine

-ssa

uudenvuodenyössämme

uudenvuodenöissämme

uudenvuodenyössänne

uudenvuodenöissänne

uudenvuodenyössänsä / uudenvuodenyössään

uudenvuodenöissänsä / uudenvuodenöissään

Ela

-sta

uudenvuodenyöstämme

uudenvuodenöistämme

uudenvuodenyöstänne

uudenvuodenöistänne

uudenvuodenyöstänsä / uudenvuodenyöstään

uudenvuodenöistänsä / uudenvuodenöistään

All

-lle

uudenvuodenyöllemme

uudenvuodenöillemme

uudenvuodenyöllenne

uudenvuodenöillenne

uudenvuodenyöllensä / uudenvuodenyölleen

uudenvuodenöillensä / uudenvuodenöilleän

Ade

-lla

uudenvuodenyöllämme

uudenvuodenöillämme

uudenvuodenyöllänne

uudenvuodenöillänne

uudenvuodenyöllänsä / uudenvuodenyöllään

uudenvuodenöillänsä / uudenvuodenöillään

Abl

-lta

uudenvuodenyöltämme

uudenvuodenöiltämme

uudenvuodenyöltänne

uudenvuodenöiltänne

uudenvuodenyöltänsä / uudenvuodenyöltään

uudenvuodenöiltänsä / uudenvuodenöiltään

Tra

-ksi

uudenvuodenyöksemme

uudenvuodenöiksemme

uudenvuodenyöksenne

uudenvuodenöiksenne

uudenvuodenyöksensä / uudenvuodenyökseen

uudenvuodenöiksensä / uudenvuodenöikseen

Ess

-na

uudenvuodenyönämme

uudenvuodenöinämme

uudenvuodenyönänne

uudenvuodenöinänne

uudenvuodenyönänsä / uudenvuodenyönään

uudenvuodenöinänsä / uudenvuodenöinään

Abe

-tta

uudenvuodenyöttämme

uudenvuodenöittämme

uudenvuodenyöttänne

uudenvuodenöittänne

uudenvuodenyöttänsä / uudenvuodenyöttään

uudenvuodenöittänsä / uudenvuodenöittään

Com

-ne

-

uudenvuodenöinemme

-

uudenvuodenöinenne

-

uudenvuodenöinensä / uudenvuodenöineen

Singular

Plural

Nom

-

uudenvuodenyömme

uudenvuodenyönne

uudenvuodenyönsä

uudenvuodenyömme

uudenvuodenyönne

uudenvuodenyönsä

Par

-ta

uudenvuodenyötämme

uudenvuodenyötänne

uudenvuodenyötänsä / uudenvuodenyötään

uudenvuodenöitämme

uudenvuodenöitänne

uudenvuodenöitänsä / uudenvuodenöitään

Gen

-n

uudenvuodenyömme

uudenvuodenyönne

uudenvuodenyönsä

uudenvuodenöittemme / uudenvuodenöidemme

uudenvuodenöittenne / uudenvuodenöidenne

uudenvuodenöittensä / uudenvuodenöidensä

Ill

mihin

uudenvuodenyöhömme

uudenvuodenyöhönne

uudenvuodenyöhönsä

uudenvuodenöihimme

uudenvuodenöihinne

uudenvuodenöihinsä

Ine

-ssa

uudenvuodenyössämme

uudenvuodenyössänne

uudenvuodenyössänsä / uudenvuodenyössään

uudenvuodenöissämme

uudenvuodenöissänne

uudenvuodenöissänsä / uudenvuodenöissään

Ela

-sta

uudenvuodenyöstämme

uudenvuodenyöstänne

uudenvuodenyöstänsä / uudenvuodenyöstään

uudenvuodenöistämme

uudenvuodenöistänne

uudenvuodenöistänsä / uudenvuodenöistään

All

-lle

uudenvuodenyöllemme

uudenvuodenyöllenne

uudenvuodenyöllensä / uudenvuodenyölleen

uudenvuodenöillemme

uudenvuodenöillenne

uudenvuodenöillensä / uudenvuodenöilleän

Ade

-lla

uudenvuodenyöllämme

uudenvuodenyöllänne

uudenvuodenyöllänsä / uudenvuodenyöllään

uudenvuodenöillämme

uudenvuodenöillänne

uudenvuodenöillänsä / uudenvuodenöillään

Abl

-lta

uudenvuodenyöltämme

uudenvuodenyöltänne

uudenvuodenyöltänsä / uudenvuodenyöltään

uudenvuodenöiltämme

uudenvuodenöiltänne

uudenvuodenöiltänsä / uudenvuodenöiltään

Tra

-ksi

uudenvuodenyöksemme

uudenvuodenyöksenne

uudenvuodenyöksensä / uudenvuodenyökseen

uudenvuodenöiksemme

uudenvuodenöiksenne

uudenvuodenöiksensä / uudenvuodenöikseen

Ess

-na

uudenvuodenyönämme

uudenvuodenyönänne

uudenvuodenyönänsä / uudenvuodenyönään

uudenvuodenöinämme

uudenvuodenöinänne

uudenvuodenöinänsä / uudenvuodenöinään

Abe

-tta

uudenvuodenyöttämme

uudenvuodenyöttänne

uudenvuodenyöttänsä / uudenvuodenyöttään

uudenvuodenöittämme

uudenvuodenöittänne

uudenvuodenöittänsä / uudenvuodenöittään

Com

-ne

-

-

-

uudenvuodenöinemme

uudenvuodenöinenne

uudenvuodenöinensä / uudenvuodenöineen

Wiktionary

new Fin:uutena vuotenaEng:in the New Year Show more arrow right Adverbs uudelleenuudestaanuusiksiuunna Nouns uudistusuutinenuutuus Prefixes uudis-uus-uusio- Verbs uudentaauudentuauudistaauudistuauusiauusiutua Show more arrow right upouusi uusikuu Uusimaa Uusi-Kaledonia Uusi-Seelanti uusivuosi Show more arrow right From Proto-Finnic uuci, from Proto-Finno-Ugric wuďe. Cognates include Estonian uus, Northern Sami ođas, Komi-Zyrian выль (vylʹ), Erzya од (od), Moksha од (od) and Hungarian új. The vowel was irregularly lengthened possibly as a result of the lost initial w-. Show more arrow right

Translations

new uusi, uuden-, vasta-
novel uusi, uudenlainen
renewed uusi, uudistunut, tuore, veres
fresh tuore, raikas, uusi, raitis, uusin, pirteä
additional uusi, lisä-
recent viimeaikainen, äskettäinen, tuore, uusi, uusin
incoming tuleva, saapuva, uusi, virkaanastuva
emergent uusi, hiljattain perustettu
newfangled uudenaikainen, uusi
crisp raikas, terävä, rapea, murea, selkeä, uusi
different eri, erilainen, toinen, erilaatuinen, uusi
follow-up seuraava, uusi, jatko-
another toinen, vielä, uusi, vielä yksi, lisää, itsekin
Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

uusi

uudet

Par

-ta

uutta

uusia

Gen

-n

uuden

uutten / uusien

Ill

mihin

uuteen

uusiin

Ine

-ssa

uudessa

uusissa

Ela

-sta

uudesta

uusista

All

-lle

uudelle

uusille

Ade

-lla

uudella

uusilla

Abl

-lta

uudelta

uusilta

Tra

-ksi

uudeksi

uusiksi

Ess

-na

uutena

uusina

Abe

-tta

uudetta

uusitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

uusin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

uusi

uudet

Par

-ta

uutta

uusia

Gen

-n

uuden

uutten / uusien

Ill

mihin

uuteen

uusiin

Ine

-ssa

uudessa

uusissa

Ela

-sta

uudesta

uusista

All

-lle

uudelle

uusille

Ade

-lla

uudella

uusilla

Abl

-lta

uudelta

uusilta

Tra

-ksi

uudeksi

uusiksi

Ess

-na

uutena

uusina

Abe

-tta

uudetta

uusitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

uusin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

uudempi

uudemmat

Par

-ta

uudempaa

uudempia

Gen

-n

uudemman

uudempien

Ill

mihin

uudempiin

uudempiin

Ine

-ssa

uudemmassa

uudemmissa

Ela

-sta

uudemmasta

uudemmista

All

-lle

uudemmalle

uudemmille

Ade

-lla

uudemmalla

uudemmilla

Abl

-lta

uudemmalta

uudemmilta

Tra

-ksi

uudemmaksi

uudemmiksi

Ess

-na

uudempana

uudempina

Abe

-tta

uudemmatta

uudemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

uudemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

uudempi

uudemmat

Par

-ta

uudempaa

uudempia

Gen

-n

uudemman

uudempien

Ill

mihin

uudempiin

uudempiin

Ine

-ssa

uudemmassa

uudemmissa

Ela

-sta

uudemmasta

uudemmista

All

-lle

uudemmalle

uudemmille

Ade

-lla

uudemmalla

uudemmilla

Abl

-lta

uudemmalta

uudemmilta

Tra

-ksi

uudemmaksi

uudemmiksi

Ess

-na

uudempana

uudempina

Abe

-tta

uudemmatta

uudemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

uudemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

uusin

uusimmat

Par

-ta

uusinta

uusimpia

Gen

-n

uusimman

uusinten / uusimpien

Ill

mihin

uusimpaan

uusimpiin

Ine

-ssa

uusimmassa

uusimmissa

Ela

-sta

uusimmasta

uusimmista

All

-lle

uusimmalle

uusimmille

Ade

-lla

uusimmalla

uusimmilla

Abl

-lta

uusimmalta

uusimmilta

Tra

-ksi

uusimmaksi

uusimmiksi

Ess

-na

uusimpana

uusimpina

Abe

-tta

uusimmatta

uusimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

uusimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

uusin

uusimmat

Par

-ta

uusinta

uusimpia

Gen

-n

uusimman

uusinten / uusimpien

Ill

mihin

uusimpaan

uusimpiin

Ine

-ssa

uusimmassa

uusimmissa

Ela

-sta

uusimmasta

uusimmista

All

-lle

uusimmalle

uusimmille

Ade

-lla

uusimmalla

uusimmilla

Abl

-lta

uusimmalta

uusimmilta

Tra

-ksi

uusimmaksi

uusimmiksi

Ess

-na

uusimpana

uusimpina

Abe

-tta

uusimmatta

uusimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

uusimmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vuosi

vuodet

Par

-ta

vuotta

vuosia

Gen

-n

vuoden

vuotten / vuosien

Ill

mihin

vuoteen

vuosiin

Ine

-ssa

vuodessa

vuosissa

Ela

-sta

vuodesta

vuosista

All

-lle

vuodelle

vuosille

Ade

-lla

vuodella

vuosilla

Abl

-lta

vuodelta

vuosilta

Tra

-ksi

vuodeksi

vuosiksi

Ess

-na

vuotena / vuonna

vuosina

Abe

-tta

vuodetta

vuositta

Com

-ne

-

vuosine

Ins

-in

-

vuosin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vuosi

vuodet

Par

-ta

vuotta

vuosia

Gen

-n

vuoden

vuotten / vuosien

Ill

mihin

vuoteen

vuosiin

Ine

-ssa

vuodessa

vuosissa

Ela

-sta

vuodesta

vuosista

All

-lle

vuodelle

vuosille

Ade

-lla

vuodella

vuosilla

Abl

-lta

vuodelta

vuosilta

Tra

-ksi

vuodeksi

vuosiksi

Ess

-na

vuotena / vuonna

vuosina

Abe

-tta

vuodetta

vuositta

Com

-ne

-

vuosine

Ins

-in

-

vuosin

Translations

year vuosi
annual
Show more arrow right

Wiktionary

year Fin:Toivottavasti ensi vuosi on parempi kuin tämä vuosi.Eng:Hopefully next year will be better than this year.Fin:Ensi vuonna matkustamme Kiinaan.Eng:Next year we will travel to China.Fin:vuonna 1992Eng:in the year 1992Fin:joka vuosiEng:every yearFin:vuodessaEng:per annum As modifier in a compound term (vuosi-), annual, yearly. Fin:vuositulotEng:annual income Show more arrow right ajastaika (archaic) Show more arrow right alkuvuosiaurinkovuosiedellisvuosielinvuosihallavuosiheinävuosihenkilötyövuosihuippuvuosiikävuosiilmestymisvuosijuhlavuosijulkaisemisvuosijulkaisuvuosikalenterivuosikarkausvuosikatovuosikirjanpitovuosikirkkovuosikouluvuosilapsuusvuosilomanmääräytymisvuosiloppuvuosilukuvuosilähivuosimarjavuosimerkkivuosimiestyövuosimissivuosinuoruusvuosinälkävuosinäytäntövuosiolympiavuosiopiskeluvuosioppivuosiosavuosipainovuosipalvelusvuosiperustamisvuosiperusvuosipoikavuosisapattivuosisatovuosisiemenvuosisopimusvuosisopulivuosisotavuosisyntymävuosisyntyvuositakavuositalousvuositeemavuositilastovuositilivuositoimintavuositoimivuosityövuositähtivuosiuusivuosivaalivuosivalmistusvuosivalovuosivapaavuosivarainhoitovuosiverotusvuosiverovuosiviinivuosiviljavuosivirkavuosivuodenaikavuodentulovuodenvaihdevuorovuosivuosiansiovuosibudjettivuosihoroskooppivuosihuoltovuosijuhlavuosijulkaisuvuosikalenterivuosikasvainvuosikasvuvuosikatsausvuosikausivuosikertavuosikertomusvuosikeskiarvovuosikirjavuosikokousvuosikorjausvuosikorttivuosikuluvuosikulutusvuosikurssivuosikustannusvuosikymmenvuosilippuvuosilomavuosilukuvuosiluokkavuosilustovuosimaksuvuosimallivuosimiljoonavuosimyyntivuosineljännesvuosiosuusvuosipalkkavuosipalkkiovuosipuoliskovuosipäivävuosiraporttivuosirengasvuosisatavuosisopimusvuosisuunnitelmavuositarkastusvuositasevuositilaajavuositilastovuositilausvuosituhatvuositulovuosituontivuosituotantovuosituottovuosivaihteluvuosivaihtovuosivauhtivuosiversovuosivientivuosivoittovuosivuokravälivuosi Show more arrow right From Proto-Finnic vooci, from Proto-Uralic ëde. Show more arrow right

Wikipedia

Year A year is the orbital period of a planetary body, for example, the Earth, moving in its orbit around the Sun. Due to the Earth's axial tilt, the course of a year sees the passing of the seasons, marked by change in weather, the hours of daylight, and, consequently, vegetation and soil fertility. In temperate and subpolar regions around the planet, four seasons are generally recognized: spring, summer, autumn and winter. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vuoteni

vuoteni

vuotesi

vuotesi

vuotensa

vuotensa

Par

-ta

vuottani

vuosiani

vuottasi

vuosiasi

vuottansa / vuottaan

vuosiansa / vuosiaan

Gen

-n

vuoteni

vuotteni / vuosieni

vuotesi

vuottesi / vuosiesi

vuotensa

vuottensa / vuosiensa

Ill

mihin

vuoteeni

vuosiini

vuoteesi

vuosiisi

vuoteensa

vuosiinsa

Ine

-ssa

vuodessani

vuosissani

vuodessasi

vuosissasi

vuodessansa / vuodessaan

vuosissansa / vuosissaan

Ela

-sta

vuodestani

vuosistani

vuodestasi

vuosistasi

vuodestansa / vuodestaan

vuosistansa / vuosistaan

All

-lle

vuodelleni

vuosilleni

vuodellesi

vuosillesi

vuodellensa / vuodelleen

vuosillensa / vuosillean

Ade

-lla

vuodellani

vuosillani

vuodellasi

vuosillasi

vuodellansa / vuodellaan

vuosillansa / vuosillaan

Abl

-lta

vuodeltani

vuosiltani

vuodeltasi

vuosiltasi

vuodeltansa / vuodeltaan

vuosiltansa / vuosiltaan

Tra

-ksi

vuodekseni

vuosikseni

vuodeksesi

vuosiksesi

vuodeksensa / vuodekseen

vuosiksensa / vuosikseen

Ess

-na

vuotenani / vuonnani

vuosinani

vuotenasi / vuonnasi

vuosinasi

vuotenansa / vuotenaan / vuonnansa / vuonnaan

vuosinansa / vuosinaan

Abe

-tta

vuodettani

vuosittani

vuodettasi

vuosittasi

vuodettansa / vuodettaan

vuosittansa / vuosittaan

Com

-ne

-

vuosineni

-

vuosinesi

-

vuosinensa / vuosineen

Singular

Plural

Nom

-

vuoteni

vuotesi

vuotensa

vuoteni

vuotesi

vuotensa

Par

-ta

vuottani

vuottasi

vuottansa / vuottaan

vuosiani

vuosiasi

vuosiansa / vuosiaan

Gen

-n

vuoteni

vuotesi

vuotensa

vuotteni / vuosieni

vuottesi / vuosiesi

vuottensa / vuosiensa

Ill

mihin

vuoteeni

vuoteesi

vuoteensa

vuosiini

vuosiisi

vuosiinsa

Ine

-ssa

vuodessani

vuodessasi

vuodessansa / vuodessaan

vuosissani

vuosissasi

vuosissansa / vuosissaan

Ela

-sta

vuodestani

vuodestasi

vuodestansa / vuodestaan

vuosistani

vuosistasi

vuosistansa / vuosistaan

All

-lle

vuodelleni

vuodellesi

vuodellensa / vuodelleen

vuosilleni

vuosillesi

vuosillensa / vuosillean

Ade

-lla

vuodellani

vuodellasi

vuodellansa / vuodellaan

vuosillani

vuosillasi

vuosillansa / vuosillaan

Abl

-lta

vuodeltani

vuodeltasi

vuodeltansa / vuodeltaan

vuosiltani

vuosiltasi

vuosiltansa / vuosiltaan

Tra

-ksi

vuodekseni

vuodeksesi

vuodeksensa / vuodekseen

vuosikseni

vuosiksesi

vuosiksensa / vuosikseen

Ess

-na

vuotenani / vuonnani

vuotenasi / vuonnasi

vuotenansa / vuotenaan / vuonnansa / vuonnaan

vuosinani

vuosinasi

vuosinansa / vuosinaan

Abe

-tta

vuodettani

vuodettasi

vuodettansa / vuodettaan

vuosittani

vuosittasi

vuosittansa / vuosittaan

Com

-ne

-

-

-

vuosineni

vuosinesi

vuosinensa / vuosineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vuotemme

vuotemme

vuotenne

vuotenne

vuotensa

vuotensa

Par

-ta

vuottamme

vuosiamme

vuottanne

vuosianne

vuottansa / vuottaan

vuosiansa / vuosiaan

Gen

-n

vuotemme

vuottemme / vuosiemme

vuotenne

vuottenne / vuosienne

vuotensa

vuottensa / vuosiensa

Ill

mihin

vuoteemme

vuosiimme

vuoteenne

vuosiinne

vuoteensa

vuosiinsa

Ine

-ssa

vuodessamme

vuosissamme

vuodessanne

vuosissanne

vuodessansa / vuodessaan

vuosissansa / vuosissaan

Ela

-sta

vuodestamme

vuosistamme

vuodestanne

vuosistanne

vuodestansa / vuodestaan

vuosistansa / vuosistaan

All

-lle

vuodellemme

vuosillemme

vuodellenne

vuosillenne

vuodellensa / vuodelleen

vuosillensa / vuosillean

Ade

-lla

vuodellamme

vuosillamme

vuodellanne

vuosillanne

vuodellansa / vuodellaan

vuosillansa / vuosillaan

Abl

-lta

vuodeltamme

vuosiltamme

vuodeltanne

vuosiltanne

vuodeltansa / vuodeltaan

vuosiltansa / vuosiltaan

Tra

-ksi

vuodeksemme

vuosiksemme

vuodeksenne

vuosiksenne

vuodeksensa / vuodekseen

vuosiksensa / vuosikseen

Ess

-na

vuotenamme / vuonnamme

vuosinamme

vuotenanne / vuonnanne

vuosinanne

vuotenansa / vuotenaan / vuonnansa / vuonnaan

vuosinansa / vuosinaan

Abe

-tta

vuodettamme

vuosittamme

vuodettanne

vuosittanne

vuodettansa / vuodettaan

vuosittansa / vuosittaan

Com

-ne

-

vuosinemme

-

vuosinenne

-

vuosinensa / vuosineen

Singular

Plural

Nom

-

vuotemme

vuotenne

vuotensa

vuotemme

vuotenne

vuotensa

Par

-ta

vuottamme

vuottanne

vuottansa / vuottaan

vuosiamme

vuosianne

vuosiansa / vuosiaan

Gen

-n

vuotemme

vuotenne

vuotensa

vuottemme / vuosiemme

vuottenne / vuosienne

vuottensa / vuosiensa

Ill

mihin

vuoteemme

vuoteenne

vuoteensa

vuosiimme

vuosiinne

vuosiinsa

Ine

-ssa

vuodessamme

vuodessanne

vuodessansa / vuodessaan

vuosissamme

vuosissanne

vuosissansa / vuosissaan

Ela

-sta

vuodestamme

vuodestanne

vuodestansa / vuodestaan

vuosistamme

vuosistanne

vuosistansa / vuosistaan

All

-lle

vuodellemme

vuodellenne

vuodellensa / vuodelleen

vuosillemme

vuosillenne

vuosillensa / vuosillean

Ade

-lla

vuodellamme

vuodellanne

vuodellansa / vuodellaan

vuosillamme

vuosillanne

vuosillansa / vuosillaan

Abl

-lta

vuodeltamme

vuodeltanne

vuodeltansa / vuodeltaan

vuosiltamme

vuosiltanne

vuosiltansa / vuosiltaan

Tra

-ksi

vuodeksemme

vuodeksenne

vuodeksensa / vuodekseen

vuosiksemme

vuosiksenne

vuosiksensa / vuosikseen

Ess

-na

vuotenamme / vuonnamme

vuotenanne / vuonnanne

vuotenansa / vuotenaan / vuonnansa / vuonnaan

vuosinamme

vuosinanne

vuosinansa / vuosinaan

Abe

-tta

vuodettamme

vuodettanne

vuodettansa / vuodettaan

vuosittamme

vuosittanne

vuosittansa / vuosittaan

Com

-ne

-

-

-

vuosinemme

vuosinenne

vuosinensa / vuosineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yöt

Par

-ta

yötä

öitä

Gen

-n

yön

öitten / öiden

Ill

mihin

yöhön

öihin

Ine

-ssa

yössä

öissä

Ela

-sta

yöstä

öistä

All

-lle

yölle

öille

Ade

-lla

yöllä

öillä

Abl

-lta

yöltä

öiltä

Tra

-ksi

yöksi

öiksi

Ess

-na

yönä

öinä

Abe

-tta

yöttä

öittä

Com

-ne

-

öine

Ins

-in

-

öin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yöt

Par

-ta

yötä

öitä

Gen

-n

yön

öitten / öiden

Ill

mihin

yöhön

öihin

Ine

-ssa

yössä

öissä

Ela

-sta

yöstä

öistä

All

-lle

yölle

öille

Ade

-lla

yöllä

öillä

Abl

-lta

yöltä

öiltä

Tra

-ksi

yöksi

öiksi

Ess

-na

yönä

öinä

Abe

-tta

yöttä

öittä

Com

-ne

-

öine

Ins

-in

-

öin

Translations

night , ilta
nighttime yöaika,
Show more arrow right

Wiktionary

night Fin:Yöllä on pimeää.Eng:It is dark at night. (modifier) night, nocturnal Show more arrow right The concepts ilta (“evening”) and (“night”) are defined slightly differently in Finnish and English. is generally regarded as the period of day normally devoted for sleeping, i.e. roughly the time between 10/11 p.m. and 6/7 a.m. The time between 5/6 p.m. and 10/11 p.m. is referred to as ilta (“evening”), but in English it is often called "night" as e.g. in "I have a meeting tonight". The term tiistaiyö (literally, Tuesday night) would actually refer to the hours from approximately 23:00 Monday to 06:00 Tuesday, which in standard English would be referred to as Monday night (even though Tuesday technically begins during this period). Show more arrow right yöllinenyöpyäyötön yööinenöisin Show more arrow right aamuyöalkuyöhallayöhääyöiltayöjouluyöjuhannusyökeskiyökesäyölemmenyöloppuyömyrsky-pakkasyöpuoliyöpääsiäisyösuviyösydänyötalviyöuudenvuodenyövappuyöyöaikayöastiayöasuyöbaariyöeläinyöelämäyöilmayöjunayöjuoksuyökahvilayökasteyökasteluyökausiyökerhoyökortteeriyökylmäyökyöpeliyölamppuyölentoyölepoyöliikenneyölintuyölämmitysyölämpötilayömajayömyssyyömyöhäyönkuningataryönmustayönseutuyönäköyönäytäntöyöpaikkayöpaitayöpakkanenyöpalayöpelkoyöperhonenyöpilviyöpimeäyöpukuyöpuoliyöpuuyöpäivystysyöpöytäyöradioyörahayörauhayöravintolayösijayösilmäyösokeusyösuunnistusyösydänyösyöttöyösähköyösäilöyötaivasyötaksayötuuliyötyöyötyöläinenyötähtäinyöuniyövaateyövahtiyövaippayövalaistusyövalvontayövierasyövilkkayövoideyövuoro Show more arrow right From Proto-Finnic öö, from Proto-Uralic üje. Cognates include Karelian , Ludian üö, Estonian öö, Ingrian öö, Livonian īe, Northern Sami idja, Inari Sami ijjâ, Udmurt уй (uj), Komi-Permyak ой (oj), Komi-Zyrian вой (voj), Southern Mansi йӣ (jī), Hungarian éj. Show more arrow right

Wikipedia

Night Night or nighttime (also spelled night-time or night time) is the period of ambient darkness from sunset to sunrise during each 24-hour day, when the Sun is below the horizon. The exact time when night begins and ends (equally true with evening) depends on the location and varies throughout the year. When night is considered as a period that follows evening, it is usually considered to start around 8 pm and to last to about 4 am. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ni

ni

si

si

nsä

nsä

Par

-ta

yötäni

öitäni

yötäsi

öitäsi

yötänsä / yötään

öitänsä / öitään

Gen

-n

ni

öitteni / öideni

si

öittesi / öidesi

nsä

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhöni

öihini

yöhösi

öihisi

yöhönsä

öihinsä

Ine

-ssa

yössäni

öissäni

yössäsi

öissäsi

yössänsä / yössään

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstäni

öistäni

yöstäsi

öistäsi

yöstänsä / yöstään

öistänsä / öistään

All

-lle

yölleni

öilleni

yöllesi

öillesi

yöllensä / yölleen

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yölläni

öilläni

yölläsi

öilläsi

yöllänsä / yöllään

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltäni

öiltäni

yöltäsi

öiltäsi

yöltänsä / yöltään

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yökseni

öikseni

yöksesi

öiksesi

yöksensä / yökseen

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönäni

öinäni

yönäsi

öinäsi

yönänsä / yönään

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttäni

öittäni

yöttäsi

öittäsi

yöttänsä / yöttään

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

öineni

-

öinesi

-

öinensä / öineen

Singular

Plural

Nom

-

ni

si

nsä

ni

si

nsä

Par

-ta

yötäni

yötäsi

yötänsä / yötään

öitäni

öitäsi

öitänsä / öitään

Gen

-n

ni

si

nsä

öitteni / öideni

öittesi / öidesi

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhöni

yöhösi

yöhönsä

öihini

öihisi

öihinsä

Ine

-ssa

yössäni

yössäsi

yössänsä / yössään

öissäni

öissäsi

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstäni

yöstäsi

yöstänsä / yöstään

öistäni

öistäsi

öistänsä / öistään

All

-lle

yölleni

yöllesi

yöllensä / yölleen

öilleni

öillesi

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yölläni

yölläsi

yöllänsä / yöllään

öilläni

öilläsi

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltäni

yöltäsi

yöltänsä / yöltään

öiltäni

öiltäsi

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yökseni

yöksesi

yöksensä / yökseen

öikseni

öiksesi

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönäni

yönäsi

yönänsä / yönään

öinäni

öinäsi

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttäni

yöttäsi

yöttänsä / yöttään

öittäni

öittäsi

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

-

-

öineni

öinesi

öinensä / öineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mme

mme

nne

nne

nsä

nsä

Par

-ta

yötämme

öitämme

yötänne

öitänne

yötänsä / yötään

öitänsä / öitään

Gen

-n

mme

öittemme / öidemme

nne

öittenne / öidenne

nsä

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhömme

öihimme

yöhönne

öihinne

yöhönsä

öihinsä

Ine

-ssa

yössämme

öissämme

yössänne

öissänne

yössänsä / yössään

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstämme

öistämme

yöstänne

öistänne

yöstänsä / yöstään

öistänsä / öistään

All

-lle

yöllemme

öillemme

yöllenne

öillenne

yöllensä / yölleen

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yöllämme

öillämme

yöllänne

öillänne

yöllänsä / yöllään

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltämme

öiltämme

yöltänne

öiltänne

yöltänsä / yöltään

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yöksemme

öiksemme

yöksenne

öiksenne

yöksensä / yökseen

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönämme

öinämme

yönänne

öinänne

yönänsä / yönään

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttämme

öittämme

yöttänne

öittänne

yöttänsä / yöttään

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

öinemme

-

öinenne

-

öinensä / öineen

Singular

Plural

Nom

-

mme

nne

nsä

mme

nne

nsä

Par

-ta

yötämme

yötänne

yötänsä / yötään

öitämme

öitänne

öitänsä / öitään

Gen

-n

mme

nne

nsä

öittemme / öidemme

öittenne / öidenne

öittensä / öidensä

Ill

mihin

yöhömme

yöhönne

yöhönsä

öihimme

öihinne

öihinsä

Ine

-ssa

yössämme

yössänne

yössänsä / yössään

öissämme

öissänne

öissänsä / öissään

Ela

-sta

yöstämme

yöstänne

yöstänsä / yöstään

öistämme

öistänne

öistänsä / öistään

All

-lle

yöllemme

yöllenne

yöllensä / yölleen

öillemme

öillenne

öillensä / öilleän

Ade

-lla

yöllämme

yöllänne

yöllänsä / yöllään

öillämme

öillänne

öillänsä / öillään

Abl

-lta

yöltämme

yöltänne

yöltänsä / yöltään

öiltämme

öiltänne

öiltänsä / öiltään

Tra

-ksi

yöksemme

yöksenne

yöksensä / yökseen

öiksemme

öiksenne

öiksensä / öikseen

Ess

-na

yönämme

yönänne

yönänsä / yönään

öinämme

öinänne

öinänsä / öinään

Abe

-tta

yöttämme

yöttänne

yöttänsä / yöttään

öittämme

öittänne

öittänsä / öittään

Com

-ne

-

-

-

öinemme

öinenne

öinensä / öineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept