logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

työeläke, noun

Word analysis
työeläkelaitoksen

työeläkelaitoksen

työeläke

Noun, Singular Nominative

+ laitos

Noun, Singular Genitive

työ

Noun, Singular Nominative

+ eläke

Noun, Singular Nominative

+ laitos

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

työeläke

työeläkkeet

Par

-ta

työeläkettä

työeläkkeitä / työeläkkehiä

Gen

-n

työeläkkeen

työeläkkeitten / työeläkkeiden / työeläkkehien / työeläkkehitten

Ill

mihin

työeläkkeeseen

työeläkkeisiin / työeläkkeihin / työeläkkehisin

Ine

-ssa

työeläkkeessä

työeläkkehissä / työeläkkeissä

Ela

-sta

työeläkkeestä

työeläkkehistä / työeläkkeistä

All

-lle

työeläkkeelle

työeläkkehille / työeläkkeille

Ade

-lla

työeläkkeellä

työeläkkehillä / työeläkkeillä

Abl

-lta

työeläkkeeltä

työeläkkehiltä / työeläkkeiltä

Tra

-ksi

työeläkkeeksi

työeläkkehiksi / työeläkkeiksi

Ess

-na

työeläkkeenä

työeläkkehinä / työeläkkeinä

Abe

-tta

työeläkkeettä

työeläkkehittä / työeläkkeittä

Com

-ne

-

työeläkkehine / työeläkkeine

Ins

-in

-

työeläkkehin / työeläkkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

työeläke

työeläkkeet

Par

-ta

työeläkettä

työeläkkeitä / työeläkkehiä

Gen

-n

työeläkkeen

työeläkkeitten / työeläkkeiden / työeläkkehien / työeläkkehitten

Ill

mihin

työeläkkeeseen

työeläkkeisiin / työeläkkeihin / työeläkkehisin

Ine

-ssa

työeläkkeessä

työeläkkehissä / työeläkkeissä

Ela

-sta

työeläkkeestä

työeläkkehistä / työeläkkeistä

All

-lle

työeläkkeelle

työeläkkehille / työeläkkeille

Ade

-lla

työeläkkeellä

työeläkkehillä / työeläkkeillä

Abl

-lta

työeläkkeeltä

työeläkkehiltä / työeläkkeiltä

Tra

-ksi

työeläkkeeksi

työeläkkehiksi / työeläkkeiksi

Ess

-na

työeläkkeenä

työeläkkehinä / työeläkkeinä

Abe

-tta

työeläkkeettä

työeläkkehittä / työeläkkeittä

Com

-ne

-

työeläkkehine / työeläkkeine

Ins

-in

-

työeläkkehin / työeläkkein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

work pension
employment pension
earnings-related pension
Show more arrow right
Europarl; WikiMatrix; OpenSubtitles; Tatoeba; OPUS; not-set Vuonna 2019 työeläke määräytyy ansiotason mukaan. In 2019, the pension is determined based on the level of income. Työeläke on tärkeä osa suomalaisten sosiaaliturvaa. Pension is an important part of the social security system for Finns. Työeläke on Suomessa yleinen tapa turvata toimeentulo vanhuusiässä. Pension is a common way to secure income in old age in Finland. Hallitus on myös ilmoittanut aikovansa leikata työeläkkeitä. The government has also announced plans to cut pensions. Yhä useammat nuoret kieltäytyvät liittymästä työeläkkeisiin. More and more young people are refusing to join the pension schemes. Monet suomalaiset ovat huolissaan tulevaisuuden työeläkkeestään. Many Finns are worried about their future work pension. Monet suomalaiset ovat huolissaan tulevista muutoksista työeläkkeisiin. Many Finns are worried about upcoming changes to pensions. Maksujen ja työeläkkeen saamisen kannalta on tärkeää tehdä päätös ajoissa. Making a decision on time is important for receiving payments and retirement pension. Työeläkkeet ovat olleet keskustelunaiheena useissa hallituksen kokouksissa. Pensions have been a topic of discussion in several government meetings. Suojattaviin velkojiin voisi kuulua myös nykyisiä ja entisiä työntekijöitä, joilla on suojattuja työeläkeoikeuksia, ja työeläkens-etuuksia saavia henkilöitä. Creditors to be protected could comprise current and former employees with occupational vested pension rights and persons receiving occupational pension benefits. Show more arrow right

Wiktionary

employment pension, occupation pension Show more arrow right työ +‎ eläke Show more arrow right

Wikipedia

State Earnings-Related Pension Scheme The State Earnings Related Pension Scheme (SERPS), originally known as the State Earnings Related Pension Supplement, was a UK Government pension arrangement, to which employees and employers contributed between 6 April 1978 and 5 April 2002, when it was replaced by the State Second Pension. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

työeläkkeeni

työeläkkeeni

työeläkkeesi

työeläkkeesi

työeläkkeensä

työeläkkeensä

Par

-ta

työeläkettäni

työeläkkeitäni / työeläkkehiäni

työeläkettäsi

työeläkkeitäsi / työeläkkehiäsi

työeläkettänsä / työeläkettään

työeläkkeitänsä / työeläkkeitään / työeläkkehiänsä / työeläkkehiään

Gen

-n

työeläkkeeni

työeläkkeitteni / työeläkkeideni / työeläkkehieni / työeläkkehitteni

työeläkkeesi

työeläkkeittesi / työeläkkeidesi / työeläkkehiesi / työeläkkehittesi

työeläkkeensä

työeläkkeittensä / työeläkkeidensä / työeläkkehiensä / työeläkkehittensä

Ill

mihin

työeläkkeeseeni

työeläkkeisiini / työeläkkeihini / työeläkkehisini

työeläkkeeseesi

työeläkkeisiisi / työeläkkeihisi / työeläkkehisisi

työeläkkeeseensä

työeläkkeisiinsä / työeläkkeihinsä / työeläkkehisinsä

Ine

-ssa

työeläkkeessäni

työeläkkehissäni / työeläkkeissäni

työeläkkeessäsi

työeläkkehissäsi / työeläkkeissäsi

työeläkkeessänsä / työeläkkeessään

työeläkkehissänsä / työeläkkehissään / työeläkkeissänsä / työeläkkeissään

Ela

-sta

työeläkkeestäni

työeläkkehistäni / työeläkkeistäni

työeläkkeestäsi

työeläkkehistäsi / työeläkkeistäsi

työeläkkeestänsä / työeläkkeestään

työeläkkehistänsä / työeläkkehistään / työeläkkeistänsä / työeläkkeistään

All

-lle

työeläkkeelleni

työeläkkehilleni / työeläkkeilleni

työeläkkeellesi

työeläkkehillesi / työeläkkeillesi

työeläkkeellensä / työeläkkeelleen

työeläkkehillensä / työeläkkehilleän / työeläkkeillensä / työeläkkeilleän

Ade

-lla

työeläkkeelläni

työeläkkehilläni / työeläkkeilläni

työeläkkeelläsi

työeläkkehilläsi / työeläkkeilläsi

työeläkkeellänsä / työeläkkeellään

työeläkkehillänsä / työeläkkehillään / työeläkkeillänsä / työeläkkeillään

Abl

-lta

työeläkkeeltäni

työeläkkehiltäni / työeläkkeiltäni

työeläkkeeltäsi

työeläkkehiltäsi / työeläkkeiltäsi

työeläkkeeltänsä / työeläkkeeltään

työeläkkehiltänsä / työeläkkehiltään / työeläkkeiltänsä / työeläkkeiltään

Tra

-ksi

työeläkkeekseni

työeläkkehikseni / työeläkkeikseni

työeläkkeeksesi

työeläkkehiksesi / työeläkkeiksesi

työeläkkeeksensä / työeläkkeekseen

työeläkkehikseen / työeläkkehiksensä / työeläkkeikseen / työeläkkeiksensä

Ess

-na

työeläkkeenäni

työeläkkehinäni / työeläkkeinäni

työeläkkeenäsi

työeläkkehinäsi / työeläkkeinäsi

työeläkkeenänsä / työeläkkeenään

työeläkkehinänsä / työeläkkehinään / työeläkkeinänsä / työeläkkeinään

Abe

-tta

työeläkkeettäni

työeläkkehittäni / työeläkkeittäni

työeläkkeettäsi

työeläkkehittäsi / työeläkkeittäsi

työeläkkeettänsä / työeläkkeettään

työeläkkehittänsä / työeläkkehittään / työeläkkeittänsä / työeläkkeittään

Com

-ne

-

työeläkkehineni / työeläkkeineni

-

työeläkkehinesi / työeläkkeinesi

-

työeläkkehineen / työeläkkehinensä / työeläkkeineen / työeläkkeinensä

Singular

Plural

Nom

-

työeläkkeeni

työeläkkeesi

työeläkkeensä

työeläkkeeni

työeläkkeesi

työeläkkeensä

Par

-ta

työeläkettäni

työeläkettäsi

työeläkettänsä / työeläkettään

työeläkkeitäni / työeläkkehiäni

työeläkkeitäsi / työeläkkehiäsi

työeläkkeitänsä / työeläkkeitään / työeläkkehiänsä / työeläkkehiään

Gen

-n

työeläkkeeni

työeläkkeesi

työeläkkeensä

työeläkkeitteni / työeläkkeideni / työeläkkehieni / työeläkkehitteni

työeläkkeittesi / työeläkkeidesi / työeläkkehiesi / työeläkkehittesi

työeläkkeittensä / työeläkkeidensä / työeläkkehiensä / työeläkkehittensä

Ill

mihin

työeläkkeeseeni

työeläkkeeseesi

työeläkkeeseensä

työeläkkeisiini / työeläkkeihini / työeläkkehisini

työeläkkeisiisi / työeläkkeihisi / työeläkkehisisi

työeläkkeisiinsä / työeläkkeihinsä / työeläkkehisinsä

Ine

-ssa

työeläkkeessäni

työeläkkeessäsi

työeläkkeessänsä / työeläkkeessään

työeläkkehissäni / työeläkkeissäni

työeläkkehissäsi / työeläkkeissäsi

työeläkkehissänsä / työeläkkehissään / työeläkkeissänsä / työeläkkeissään

Ela

-sta

työeläkkeestäni

työeläkkeestäsi

työeläkkeestänsä / työeläkkeestään

työeläkkehistäni / työeläkkeistäni

työeläkkehistäsi / työeläkkeistäsi

työeläkkehistänsä / työeläkkehistään / työeläkkeistänsä / työeläkkeistään

All

-lle

työeläkkeelleni

työeläkkeellesi

työeläkkeellensä / työeläkkeelleen

työeläkkehilleni / työeläkkeilleni

työeläkkehillesi / työeläkkeillesi

työeläkkehillensä / työeläkkehilleän / työeläkkeillensä / työeläkkeilleän

Ade

-lla

työeläkkeelläni

työeläkkeelläsi

työeläkkeellänsä / työeläkkeellään

työeläkkehilläni / työeläkkeilläni

työeläkkehilläsi / työeläkkeilläsi

työeläkkehillänsä / työeläkkehillään / työeläkkeillänsä / työeläkkeillään

Abl

-lta

työeläkkeeltäni

työeläkkeeltäsi

työeläkkeeltänsä / työeläkkeeltään

työeläkkehiltäni / työeläkkeiltäni

työeläkkehiltäsi / työeläkkeiltäsi

työeläkkehiltänsä / työeläkkehiltään / työeläkkeiltänsä / työeläkkeiltään

Tra

-ksi

työeläkkeekseni

työeläkkeeksesi

työeläkkeeksensä / työeläkkeekseen

työeläkkehikseni / työeläkkeikseni

työeläkkehiksesi / työeläkkeiksesi

työeläkkehikseen / työeläkkehiksensä / työeläkkeikseen / työeläkkeiksensä

Ess

-na

työeläkkeenäni

työeläkkeenäsi

työeläkkeenänsä / työeläkkeenään

työeläkkehinäni / työeläkkeinäni

työeläkkehinäsi / työeläkkeinäsi

työeläkkehinänsä / työeläkkehinään / työeläkkeinänsä / työeläkkeinään

Abe

-tta

työeläkkeettäni

työeläkkeettäsi

työeläkkeettänsä / työeläkkeettään

työeläkkehittäni / työeläkkeittäni

työeläkkehittäsi / työeläkkeittäsi

työeläkkehittänsä / työeläkkehittään / työeläkkeittänsä / työeläkkeittään

Com

-ne

-

-

-

työeläkkehineni / työeläkkeineni

työeläkkehinesi / työeläkkeinesi

työeläkkehineen / työeläkkehinensä / työeläkkeineen / työeläkkeinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

työeläkkeemme

työeläkkeemme

työeläkkeenne

työeläkkeenne

työeläkkeensä

työeläkkeensä

Par

-ta

työeläkettämme

työeläkkeitämme / työeläkkehiämme

työeläkettänne

työeläkkeitänne / työeläkkehiänne

työeläkettänsä / työeläkettään

työeläkkeitänsä / työeläkkeitään / työeläkkehiänsä / työeläkkehiään

Gen

-n

työeläkkeemme

työeläkkeittemme / työeläkkeidemme / työeläkkehiemme / työeläkkehittemme

työeläkkeenne

työeläkkeittenne / työeläkkeidenne / työeläkkehienne / työeläkkehittenne

työeläkkeensä

työeläkkeittensä / työeläkkeidensä / työeläkkehiensä / työeläkkehittensä

Ill

mihin

työeläkkeeseemme

työeläkkeisiimme / työeläkkeihimme / työeläkkehisimme

työeläkkeeseenne

työeläkkeisiinne / työeläkkeihinne / työeläkkehisinne

työeläkkeeseensä

työeläkkeisiinsä / työeläkkeihinsä / työeläkkehisinsä

Ine

-ssa

työeläkkeessämme

työeläkkehissämme / työeläkkeissämme

työeläkkeessänne

työeläkkehissänne / työeläkkeissänne

työeläkkeessänsä / työeläkkeessään

työeläkkehissänsä / työeläkkehissään / työeläkkeissänsä / työeläkkeissään

Ela

-sta

työeläkkeestämme

työeläkkehistämme / työeläkkeistämme

työeläkkeestänne

työeläkkehistänne / työeläkkeistänne

työeläkkeestänsä / työeläkkeestään

työeläkkehistänsä / työeläkkehistään / työeläkkeistänsä / työeläkkeistään

All

-lle

työeläkkeellemme

työeläkkehillemme / työeläkkeillemme

työeläkkeellenne

työeläkkehillenne / työeläkkeillenne

työeläkkeellensä / työeläkkeelleen

työeläkkehillensä / työeläkkehilleän / työeläkkeillensä / työeläkkeilleän

Ade

-lla

työeläkkeellämme

työeläkkehillämme / työeläkkeillämme

työeläkkeellänne

työeläkkehillänne / työeläkkeillänne

työeläkkeellänsä / työeläkkeellään

työeläkkehillänsä / työeläkkehillään / työeläkkeillänsä / työeläkkeillään

Abl

-lta

työeläkkeeltämme

työeläkkehiltämme / työeläkkeiltämme

työeläkkeeltänne

työeläkkehiltänne / työeläkkeiltänne

työeläkkeeltänsä / työeläkkeeltään

työeläkkehiltänsä / työeläkkehiltään / työeläkkeiltänsä / työeläkkeiltään

Tra

-ksi

työeläkkeeksemme

työeläkkehiksemme / työeläkkeiksemme

työeläkkeeksenne

työeläkkehiksenne / työeläkkeiksenne

työeläkkeeksensä / työeläkkeekseen

työeläkkehikseen / työeläkkehiksensä / työeläkkeikseen / työeläkkeiksensä

Ess

-na

työeläkkeenämme

työeläkkehinämme / työeläkkeinämme

työeläkkeenänne

työeläkkehinänne / työeläkkeinänne

työeläkkeenänsä / työeläkkeenään

työeläkkehinänsä / työeläkkehinään / työeläkkeinänsä / työeläkkeinään

Abe

-tta

työeläkkeettämme

työeläkkehittämme / työeläkkeittämme

työeläkkeettänne

työeläkkehittänne / työeläkkeittänne

työeläkkeettänsä / työeläkkeettään

työeläkkehittänsä / työeläkkehittään / työeläkkeittänsä / työeläkkeittään

Com

-ne

-

työeläkkehinemme / työeläkkeinemme

-

työeläkkehinenne / työeläkkeinenne

-

työeläkkehineen / työeläkkehinensä / työeläkkeineen / työeläkkeinensä

Singular

Plural

Nom

-

työeläkkeemme

työeläkkeenne

työeläkkeensä

työeläkkeemme

työeläkkeenne

työeläkkeensä

Par

-ta

työeläkettämme

työeläkettänne

työeläkettänsä / työeläkettään

työeläkkeitämme / työeläkkehiämme

työeläkkeitänne / työeläkkehiänne

työeläkkeitänsä / työeläkkeitään / työeläkkehiänsä / työeläkkehiään

Gen

-n

työeläkkeemme

työeläkkeenne

työeläkkeensä

työeläkkeittemme / työeläkkeidemme / työeläkkehiemme / työeläkkehittemme

työeläkkeittenne / työeläkkeidenne / työeläkkehienne / työeläkkehittenne

työeläkkeittensä / työeläkkeidensä / työeläkkehiensä / työeläkkehittensä

Ill

mihin

työeläkkeeseemme

työeläkkeeseenne

työeläkkeeseensä

työeläkkeisiimme / työeläkkeihimme / työeläkkehisimme

työeläkkeisiinne / työeläkkeihinne / työeläkkehisinne

työeläkkeisiinsä / työeläkkeihinsä / työeläkkehisinsä

Ine

-ssa

työeläkkeessämme

työeläkkeessänne

työeläkkeessänsä / työeläkkeessään

työeläkkehissämme / työeläkkeissämme

työeläkkehissänne / työeläkkeissänne

työeläkkehissänsä / työeläkkehissään / työeläkkeissänsä / työeläkkeissään

Ela

-sta

työeläkkeestämme

työeläkkeestänne

työeläkkeestänsä / työeläkkeestään

työeläkkehistämme / työeläkkeistämme

työeläkkehistänne / työeläkkeistänne

työeläkkehistänsä / työeläkkehistään / työeläkkeistänsä / työeläkkeistään

All

-lle

työeläkkeellemme

työeläkkeellenne

työeläkkeellensä / työeläkkeelleen

työeläkkehillemme / työeläkkeillemme

työeläkkehillenne / työeläkkeillenne

työeläkkehillensä / työeläkkehilleän / työeläkkeillensä / työeläkkeilleän

Ade

-lla

työeläkkeellämme

työeläkkeellänne

työeläkkeellänsä / työeläkkeellään

työeläkkehillämme / työeläkkeillämme

työeläkkehillänne / työeläkkeillänne

työeläkkehillänsä / työeläkkehillään / työeläkkeillänsä / työeläkkeillään

Abl

-lta

työeläkkeeltämme

työeläkkeeltänne

työeläkkeeltänsä / työeläkkeeltään

työeläkkehiltämme / työeläkkeiltämme

työeläkkehiltänne / työeläkkeiltänne

työeläkkehiltänsä / työeläkkehiltään / työeläkkeiltänsä / työeläkkeiltään

Tra

-ksi

työeläkkeeksemme

työeläkkeeksenne

työeläkkeeksensä / työeläkkeekseen

työeläkkehiksemme / työeläkkeiksemme

työeläkkehiksenne / työeläkkeiksenne

työeläkkehikseen / työeläkkehiksensä / työeläkkeikseen / työeläkkeiksensä

Ess

-na

työeläkkeenämme

työeläkkeenänne

työeläkkeenänsä / työeläkkeenään

työeläkkehinämme / työeläkkeinämme

työeläkkehinänne / työeläkkeinänne

työeläkkehinänsä / työeläkkehinään / työeläkkeinänsä / työeläkkeinään

Abe

-tta

työeläkkeettämme

työeläkkeettänne

työeläkkeettänsä / työeläkkeettään

työeläkkehittämme / työeläkkeittämme

työeläkkehittänne / työeläkkeittänne

työeläkkehittänsä / työeläkkehittään / työeläkkeittänsä / työeläkkeittään

Com

-ne

-

-

-

työeläkkehinemme / työeläkkeinemme

työeläkkehinenne / työeläkkeinenne

työeläkkehineen / työeläkkehinensä / työeläkkeineen / työeläkkeinensä

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laitos

laitokset

Par

-ta

laitosta

laitoksia

Gen

-n

laitoksen

laitoksien / laitosten

Ill

mihin

laitokseen

laitoksiin

Ine

-ssa

laitoksessa

laitoksissa

Ela

-sta

laitoksesta

laitoksista

All

-lle

laitokselle

laitoksille

Ade

-lla

laitoksella

laitoksilla

Abl

-lta

laitokselta

laitoksilta

Tra

-ksi

laitokseksi

laitoksiksi

Ess

-na

laitoksena

laitoksina

Abe

-tta

laitoksetta

laitoksitta

Com

-ne

-

laitoksine

Ins

-in

-

laitoksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laitos

laitokset

Par

-ta

laitosta

laitoksia

Gen

-n

laitoksen

laitoksien / laitosten

Ill

mihin

laitokseen

laitoksiin

Ine

-ssa

laitoksessa

laitoksissa

Ela

-sta

laitoksesta

laitoksista

All

-lle

laitokselle

laitoksille

Ade

-lla

laitoksella

laitoksilla

Abl

-lta

laitokselta

laitoksilta

Tra

-ksi

laitokseksi

laitoksiksi

Ess

-na

laitoksena

laitoksina

Abe

-tta

laitoksetta

laitoksitta

Com

-ne

-

laitoksine

Ins

-in

-

laitoksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

facility laitos, mahdollisuus, tilat, palvelut, toiminto, ominaisuus
institution laitos, instituutio, instituutti, perustaminen, vakiintunut tapa, virkaanasettaminen
edition painos, laitos
Institute instituutti, laitos, opisto
establishment perustaminen, vahvistaminen, laitos, yritys, vallanpitäjät, liikelaitos
installation asennus, laitos, laitteet, virkaanasettaminen, tukikohta
service palvelu, huolto, yhteys, tiedoksianto, laitos, virka
works tehdas, rakenteet, laitos, koneisto, liikkuvat osat, koko hoito
school koulu, koulunkäynti, koulukunta, yliopisto, parvi, laitos
foundation perusta, säätiö, perustus, pohja, perustaminen, laitos
yard piha, jaardi, alue, raakapuu, yardi, laitos
Institute
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; OPUS parallel corpus; OpenSubtitles; OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus Laitos vastaa jäteveden käsittelystä. The facility is responsible for wastewater treatment. Laitos tuottaa puhdasta vettä asukkaille. The facility produces clean water for the residents. Uusi laitos vähentää päästöjä merkittävästi. The new plant significantly reduces emissions. Tämä laitos on erikoistunut ympäristönsuojeluun. This institution specializes in environmental protection. Tämä nyt tapahtuu laitosta vastaan. This is happening against the institution. Laitos tarjoaa laadukkaita palveluita asiakkailleen. The facility provides high-quality services to its customers. Laitoksissa on paljon opiskelijoita. There are many students in the institutions. Hän on töissä sairaalan laitoksissa. He works in the hospital facilities. Kävimme tutustumassa eri laitoksiin. We visited different institutions. Laitoksiin oli päästävä hoitamaan ihmisiä. It was necessary to get into facilities to take care of people. Show more arrow right

Wiktionary

institution faculty facility department plant edition (of a book) Show more arrow right laitostaa laitostua laitostuminen Show more arrow right laittaa +‎ -os. Coined by Finnish linguist and author Reinhold von Becker. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitokseni

laitokseni

laitoksesi

laitoksesi

laitoksensa

laitoksensa

Par

-ta

laitostani

laitoksiani

laitostasi

laitoksiasi

laitostansa / laitostaan

laitoksiansa / laitoksiaan

Gen

-n

laitokseni

laitoksieni / laitosteni

laitoksesi

laitoksiesi / laitostesi

laitoksensa

laitoksiensa / laitostensa

Ill

mihin

laitokseeni

laitoksiini

laitokseesi

laitoksiisi

laitokseensa

laitoksiinsa

Ine

-ssa

laitoksessani

laitoksissani

laitoksessasi

laitoksissasi

laitoksessansa / laitoksessaan

laitoksissansa / laitoksissaan

Ela

-sta

laitoksestani

laitoksistani

laitoksestasi

laitoksistasi

laitoksestansa / laitoksestaan

laitoksistansa / laitoksistaan

All

-lle

laitokselleni

laitoksilleni

laitoksellesi

laitoksillesi

laitoksellensa / laitokselleen

laitoksillensa / laitoksillean

Ade

-lla

laitoksellani

laitoksillani

laitoksellasi

laitoksillasi

laitoksellansa / laitoksellaan

laitoksillansa / laitoksillaan

Abl

-lta

laitokseltani

laitoksiltani

laitokseltasi

laitoksiltasi

laitokseltansa / laitokseltaan

laitoksiltansa / laitoksiltaan

Tra

-ksi

laitoksekseni

laitoksikseni

laitokseksesi

laitoksiksesi

laitokseksensa / laitoksekseen

laitoksiksensa / laitoksikseen

Ess

-na

laitoksenani

laitoksinani

laitoksenasi

laitoksinasi

laitoksenansa / laitoksenaan

laitoksinansa / laitoksinaan

Abe

-tta

laitoksettani

laitoksittani

laitoksettasi

laitoksittasi

laitoksettansa / laitoksettaan

laitoksittansa / laitoksittaan

Com

-ne

-

laitoksineni

-

laitoksinesi

-

laitoksinensa / laitoksineen

Singular

Plural

Nom

-

laitokseni

laitoksesi

laitoksensa

laitokseni

laitoksesi

laitoksensa

Par

-ta

laitostani

laitostasi

laitostansa / laitostaan

laitoksiani

laitoksiasi

laitoksiansa / laitoksiaan

Gen

-n

laitokseni

laitoksesi

laitoksensa

laitoksieni / laitosteni

laitoksiesi / laitostesi

laitoksiensa / laitostensa

Ill

mihin

laitokseeni

laitokseesi

laitokseensa

laitoksiini

laitoksiisi

laitoksiinsa

Ine

-ssa

laitoksessani

laitoksessasi

laitoksessansa / laitoksessaan

laitoksissani

laitoksissasi

laitoksissansa / laitoksissaan

Ela

-sta

laitoksestani

laitoksestasi

laitoksestansa / laitoksestaan

laitoksistani

laitoksistasi

laitoksistansa / laitoksistaan

All

-lle

laitokselleni

laitoksellesi

laitoksellensa / laitokselleen

laitoksilleni

laitoksillesi

laitoksillensa / laitoksillean

Ade

-lla

laitoksellani

laitoksellasi

laitoksellansa / laitoksellaan

laitoksillani

laitoksillasi

laitoksillansa / laitoksillaan

Abl

-lta

laitokseltani

laitokseltasi

laitokseltansa / laitokseltaan

laitoksiltani

laitoksiltasi

laitoksiltansa / laitoksiltaan

Tra

-ksi

laitoksekseni

laitokseksesi

laitokseksensa / laitoksekseen

laitoksikseni

laitoksiksesi

laitoksiksensa / laitoksikseen

Ess

-na

laitoksenani

laitoksenasi

laitoksenansa / laitoksenaan

laitoksinani

laitoksinasi

laitoksinansa / laitoksinaan

Abe

-tta

laitoksettani

laitoksettasi

laitoksettansa / laitoksettaan

laitoksittani

laitoksittasi

laitoksittansa / laitoksittaan

Com

-ne

-

-

-

laitoksineni

laitoksinesi

laitoksinensa / laitoksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitoksemme

laitoksemme

laitoksenne

laitoksenne

laitoksensa

laitoksensa

Par

-ta

laitostamme

laitoksiamme

laitostanne

laitoksianne

laitostansa / laitostaan

laitoksiansa / laitoksiaan

Gen

-n

laitoksemme

laitoksiemme / laitostemme

laitoksenne

laitoksienne / laitostenne

laitoksensa

laitoksiensa / laitostensa

Ill

mihin

laitokseemme

laitoksiimme

laitokseenne

laitoksiinne

laitokseensa

laitoksiinsa

Ine

-ssa

laitoksessamme

laitoksissamme

laitoksessanne

laitoksissanne

laitoksessansa / laitoksessaan

laitoksissansa / laitoksissaan

Ela

-sta

laitoksestamme

laitoksistamme

laitoksestanne

laitoksistanne

laitoksestansa / laitoksestaan

laitoksistansa / laitoksistaan

All

-lle

laitoksellemme

laitoksillemme

laitoksellenne

laitoksillenne

laitoksellensa / laitokselleen

laitoksillensa / laitoksillean

Ade

-lla

laitoksellamme

laitoksillamme

laitoksellanne

laitoksillanne

laitoksellansa / laitoksellaan

laitoksillansa / laitoksillaan

Abl

-lta

laitokseltamme

laitoksiltamme

laitokseltanne

laitoksiltanne

laitokseltansa / laitokseltaan

laitoksiltansa / laitoksiltaan

Tra

-ksi

laitokseksemme

laitoksiksemme

laitokseksenne

laitoksiksenne

laitokseksensa / laitoksekseen

laitoksiksensa / laitoksikseen

Ess

-na

laitoksenamme

laitoksinamme

laitoksenanne

laitoksinanne

laitoksenansa / laitoksenaan

laitoksinansa / laitoksinaan

Abe

-tta

laitoksettamme

laitoksittamme

laitoksettanne

laitoksittanne

laitoksettansa / laitoksettaan

laitoksittansa / laitoksittaan

Com

-ne

-

laitoksinemme

-

laitoksinenne

-

laitoksinensa / laitoksineen

Singular

Plural

Nom

-

laitoksemme

laitoksenne

laitoksensa

laitoksemme

laitoksenne

laitoksensa

Par

-ta

laitostamme

laitostanne

laitostansa / laitostaan

laitoksiamme

laitoksianne

laitoksiansa / laitoksiaan

Gen

-n

laitoksemme

laitoksenne

laitoksensa

laitoksiemme / laitostemme

laitoksienne / laitostenne

laitoksiensa / laitostensa

Ill

mihin

laitokseemme

laitokseenne

laitokseensa

laitoksiimme

laitoksiinne

laitoksiinsa

Ine

-ssa

laitoksessamme

laitoksessanne

laitoksessansa / laitoksessaan

laitoksissamme

laitoksissanne

laitoksissansa / laitoksissaan

Ela

-sta

laitoksestamme

laitoksestanne

laitoksestansa / laitoksestaan

laitoksistamme

laitoksistanne

laitoksistansa / laitoksistaan

All

-lle

laitoksellemme

laitoksellenne

laitoksellensa / laitokselleen

laitoksillemme

laitoksillenne

laitoksillensa / laitoksillean

Ade

-lla

laitoksellamme

laitoksellanne

laitoksellansa / laitoksellaan

laitoksillamme

laitoksillanne

laitoksillansa / laitoksillaan

Abl

-lta

laitokseltamme

laitokseltanne

laitokseltansa / laitokseltaan

laitoksiltamme

laitoksiltanne

laitoksiltansa / laitoksiltaan

Tra

-ksi

laitokseksemme

laitokseksenne

laitokseksensa / laitoksekseen

laitoksiksemme

laitoksiksenne

laitoksiksensa / laitoksikseen

Ess

-na

laitoksenamme

laitoksenanne

laitoksenansa / laitoksenaan

laitoksinamme

laitoksinanne

laitoksinansa / laitoksinaan

Abe

-tta

laitoksettamme

laitoksettanne

laitoksettansa / laitoksettaan

laitoksittamme

laitoksittanne

laitoksittansa / laitoksittaan

Com

-ne

-

-

-

laitoksinemme

laitoksinenne

laitoksinensa / laitoksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

työ

työt

Par

-ta

työtä

töitä

Gen

-n

työn

töitten / töiden

Ill

mihin

työhön

töihin

Ine

-ssa

työssä

töissä

Ela

-sta

työstä

töistä

All

-lle

työlle

töille

Ade

-lla

työllä

töillä

Abl

-lta

työltä

töiltä

Tra

-ksi

työksi

töiksi

Ess

-na

työnä

töinä

Abe

-tta

työttä

töittä

Com

-ne

-

töine

Ins

-in

-

töin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

työ

työt

Par

-ta

työtä

töitä

Gen

-n

työn

töitten / töiden

Ill

mihin

työhön

töihin

Ine

-ssa

työssä

töissä

Ela

-sta

työstä

töistä

All

-lle

työlle

töille

Ade

-lla

työllä

töillä

Abl

-lta

työltä

töiltä

Tra

-ksi

työksi

töiksi

Ess

-na

työnä

töinä

Abe

-tta

työttä

töittä

Com

-ne

-

töine

Ins

-in

-

töin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

job työ, työpaikka, tehtävä, urakka, keikka, juttu
work työ, työt, teos, työnteko, aikaansaannos, käsityö
working työskentely, työ, työnteko
labor työ, työvoima, synnytys, vaiva, synnytyspoltot, työläiset
piece pala, kappale, osa, työ, palanen, teos
employment työllisyys, työ, työpaikka, työllistäminen, työhönotto, toimi
business liike, liiketoiminta, kauppa, työ, ammatti, liikeyritys
task tehtävä, työ, urakka
occupation ammatti, miehitys, työ, valtaus, tehtävä, hallinta
entry osallistuminen, merkintä, pääsy, kohta, tulo, työ
doing toimi, teko, työ
undertaking yritys, sitoumus, hanke, lupaus, työ, liikeyritys
a piece of work työ, aikaansaannos
deed teko, asiakirja, työ, uroteko
act laki, teko, säädös, toimenpide, päätös, työ
lab laboratorio, työ, vaiva, ponnistus, synnytys, työvoima
deal sopimus, kauppa, jako, kohtelu, reilu peli, työ
graft siirre, oksas, lahjusten otto, lahjus, työ, raadanta
Show more arrow right
OpenSubtitles, sentence 3978480.; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence 200038.; jw2019 Työ tekee miehen. Work makes the man. Entä työ? And the job? Työ on tärkeä osa elämää. Work is an important part of life. Työni nykyään. My Work Today. Työ on sinun. This job is yours. Sehän on työsi. That's what you do, Eric. Työmme on pyhää. The work we're doing is holy. Työni on tylsää. My job is boring. Työ oli sinulle. That job was for you. Saat pitää työsi. Keep yourjob. Show more arrow right

Wiktionary

work (labour, employment, occupation, job) work (effort expended on a particular task) work (physics: mechanics and thermodynamics) work (artistic or intellectual production) work (place of work) job Show more arrow right (job): duuni (slang, colloquial)(artistic or intellectual production): teos(place of work): työpaikka; duuni (slang, colloquial) Show more arrow right When saying "at work", "to work" or "from work", the locational cases are used in plural. Olen töissä. ― I am at work.mennä töihin ― go to work Show more arrow right työläinen työläs Show more arrow right From Proto-Finnic töö, from Proto-Finno-Ugric tewe; cognate with Estonian and Votic töö and Livonian tīe. From Proto-Finnic töö. Show more arrow right

Wikipedia

Labour (economics) Labor is work done by people. Labor is one of three factors of production. The other two factors are land and capital. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

työni

työni

työsi

työsi

työnsä

työnsä

Par

-ta

työtäni

töitäni

työtäsi

töitäsi

työtänsä / työtään

töitänsä / töitään

Gen

-n

työni

töitteni / töideni

työsi

töittesi / töidesi

työnsä

töittensä / töidensä

Ill

mihin

työhöni

töihini

työhösi

töihisi

työhönsä

töihinsä

Ine

-ssa

työssäni

töissäni

työssäsi

töissäsi

työssänsä / työssään

töissänsä / töissään

Ela

-sta

työstäni

töistäni

työstäsi

töistäsi

työstänsä / työstään

töistänsä / töistään

All

-lle

työlleni

töilleni

työllesi

töillesi

työllensä / työlleen

töillensä / töilleän

Ade

-lla

työlläni

töilläni

työlläsi

töilläsi

työllänsä / työllään

töillänsä / töillään

Abl

-lta

työltäni

töiltäni

työltäsi

töiltäsi

työltänsä / työltään

töiltänsä / töiltään

Tra

-ksi

työkseni

töikseni

työksesi

töiksesi

työksensä / työkseen

töiksensä / töikseen

Ess

-na

työnäni

töinäni

työnäsi

töinäsi

työnänsä / työnään

töinänsä / töinään

Abe

-tta

työttäni

töittäni

työttäsi

töittäsi

työttänsä / työttään

töittänsä / töittään

Com

-ne

-

töineni

-

töinesi

-

töinensä / töineen

Singular

Plural

Nom

-

työni

työsi

työnsä

työni

työsi

työnsä

Par

-ta

työtäni

työtäsi

työtänsä / työtään

töitäni

töitäsi

töitänsä / töitään

Gen

-n

työni

työsi

työnsä

töitteni / töideni

töittesi / töidesi

töittensä / töidensä

Ill

mihin

työhöni

työhösi

työhönsä

töihini

töihisi

töihinsä

Ine

-ssa

työssäni

työssäsi

työssänsä / työssään

töissäni

töissäsi

töissänsä / töissään

Ela

-sta

työstäni

työstäsi

työstänsä / työstään

töistäni

töistäsi

töistänsä / töistään

All

-lle

työlleni

työllesi

työllensä / työlleen

töilleni

töillesi

töillensä / töilleän

Ade

-lla

työlläni

työlläsi

työllänsä / työllään

töilläni

töilläsi

töillänsä / töillään

Abl

-lta

työltäni

työltäsi

työltänsä / työltään

töiltäni

töiltäsi

töiltänsä / töiltään

Tra

-ksi

työkseni

työksesi

työksensä / työkseen

töikseni

töiksesi

töiksensä / töikseen

Ess

-na

työnäni

työnäsi

työnänsä / työnään

töinäni

töinäsi

töinänsä / töinään

Abe

-tta

työttäni

työttäsi

työttänsä / työttään

töittäni

töittäsi

töittänsä / töittään

Com

-ne

-

-

-

töineni

töinesi

töinensä / töineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

työmme

työmme

työnne

työnne

työnsä

työnsä

Par

-ta

työtämme

töitämme

työtänne

töitänne

työtänsä / työtään

töitänsä / töitään

Gen

-n

työmme

töittemme / töidemme

työnne

töittenne / töidenne

työnsä

töittensä / töidensä

Ill

mihin

työhömme

töihimme

työhönne

töihinne

työhönsä

töihinsä

Ine

-ssa

työssämme

töissämme

työssänne

töissänne

työssänsä / työssään

töissänsä / töissään

Ela

-sta

työstämme

töistämme

työstänne

töistänne

työstänsä / työstään

töistänsä / töistään

All

-lle

työllemme

töillemme

työllenne

töillenne

työllensä / työlleen

töillensä / töilleän

Ade

-lla

työllämme

töillämme

työllänne

töillänne

työllänsä / työllään

töillänsä / töillään

Abl

-lta

työltämme

töiltämme

työltänne

töiltänne

työltänsä / työltään

töiltänsä / töiltään

Tra

-ksi

työksemme

töiksemme

työksenne

töiksenne

työksensä / työkseen

töiksensä / töikseen

Ess

-na

työnämme

töinämme

työnänne

töinänne

työnänsä / työnään

töinänsä / töinään

Abe

-tta

työttämme

töittämme

työttänne

töittänne

työttänsä / työttään

töittänsä / töittään

Com

-ne

-

töinemme

-

töinenne

-

töinensä / töineen

Singular

Plural

Nom

-

työmme

työnne

työnsä

työmme

työnne

työnsä

Par

-ta

työtämme

työtänne

työtänsä / työtään

töitämme

töitänne

töitänsä / töitään

Gen

-n

työmme

työnne

työnsä

töittemme / töidemme

töittenne / töidenne

töittensä / töidensä

Ill

mihin

työhömme

työhönne

työhönsä

töihimme

töihinne

töihinsä

Ine

-ssa

työssämme

työssänne

työssänsä / työssään

töissämme

töissänne

töissänsä / töissään

Ela

-sta

työstämme

työstänne

työstänsä / työstään

töistämme

töistänne

töistänsä / töistään

All

-lle

työllemme

työllenne

työllensä / työlleen

töillemme

töillenne

töillensä / töilleän

Ade

-lla

työllämme

työllänne

työllänsä / työllään

töillämme

töillänne

töillänsä / töillään

Abl

-lta

työltämme

työltänne

työltänsä / työltään

töiltämme

töiltänne

töiltänsä / töiltään

Tra

-ksi

työksemme

työksenne

työksensä / työkseen

töiksemme

töiksenne

töiksensä / töikseen

Ess

-na

työnämme

työnänne

työnänsä / työnään

töinämme

töinänne

töinänsä / töinään

Abe

-tta

työttämme

työttänne

työttänsä / työttään

töittämme

töittänne

töittänsä / töittään

Com

-ne

-

-

-

töinemme

töinenne

töinensä / töineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

eläke

eläkkeet

Par

-ta

eläkettä

eläkkeitä / eläkkehiä

Gen

-n

eläkkeen

eläkkeitten / eläkkeiden / eläkkehien / eläkkehitten

Ill

mihin

eläkkeeseen

eläkkeisiin / eläkkeihin / eläkkehisin

Ine

-ssa

eläkkeessä

eläkkehissä / eläkkeissä

Ela

-sta

eläkkeestä

eläkkehistä / eläkkeistä

All

-lle

eläkkeelle

eläkkehille / eläkkeille

Ade

-lla

eläkkeellä

eläkkehillä / eläkkeillä

Abl

-lta

eläkkeeltä

eläkkehiltä / eläkkeiltä

Tra

-ksi

eläkkeeksi

eläkkehiksi / eläkkeiksi

Ess

-na

eläkkeenä

eläkkehinä / eläkkeinä

Abe

-tta

eläkkeettä

eläkkehittä / eläkkeittä

Com

-ne

-

eläkkehine / eläkkeine

Ins

-in

-

eläkkehin / eläkkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

eläke

eläkkeet

Par

-ta

eläkettä

eläkkeitä / eläkkehiä

Gen

-n

eläkkeen

eläkkeitten / eläkkeiden / eläkkehien / eläkkehitten

Ill

mihin

eläkkeeseen

eläkkeisiin / eläkkeihin / eläkkehisin

Ine

-ssa

eläkkeessä

eläkkehissä / eläkkeissä

Ela

-sta

eläkkeestä

eläkkehistä / eläkkeistä

All

-lle

eläkkeelle

eläkkehille / eläkkeille

Ade

-lla

eläkkeellä

eläkkehillä / eläkkeillä

Abl

-lta

eläkkeeltä

eläkkehiltä / eläkkeiltä

Tra

-ksi

eläkkeeksi

eläkkehiksi / eläkkeiksi

Ess

-na

eläkkeenä

eläkkehinä / eläkkeinä

Abe

-tta

eläkkeettä

eläkkehittä / eläkkeittä

Com

-ne

-

eläkkehine / eläkkeine

Ins

-in

-

eläkkehin / eläkkein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

pension eläke, pensionaatti, täysihoitola
retirement eläke, eläkkeelle siirtyminen, eläkeikä, eläkevuodet, eläkerahat, eläkkeellä oleminen
retirement pension eläke, kansaneläke
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; opensubtitles2; EuroParl2021; Eurlex2018q4; eurlex-diff-2018-06-20; OpenSubtitles2018.v3; EurLex-2 Eläke on tärkeä osa suomalaista sosiaaliturvaa. Pension is an important part of the Finnish social security system. Eläke on turvattu kaikille Suomen kansalaisille. Pension is guaranteed for all Finnish citizens. Olen eläkkeellä. I am retired. Menköön eläkkeelle. I' d tell him to retire. Eläkkeet (Pns-sarja):. Pensions (P series):. Muut eläkens-etuusns-järjestelmät. Other retirement benefit schemes. Eläke (palkasta, ennen veroja). Pension (% salary, before tax). Täydet edut eläkkeen päälle. Full bennies on top of your pension. Mike Franks oli jo eläkkeellä. Mike Franks was already retired. Perhens-eläkkeen saajat. Persons receiving a survivor's pension; Show more arrow right

Wiktionary

pension (payment made to one retired) Show more arrow right eläkeläinen eläkkeellä eläkkeelle Show more arrow right elää +‎ -ke Show more arrow right

Wikipedia

Pension A pension (/ˈpɛnʃən/, from Latin pensiō, "payment") is a fund into which a sum of money is added during an employee's employment years and from which payments are drawn to support the person's retirement from work in the form of periodic payments. A pension may be a "defined benefit plan", where a fixed sum is paid regularly to a person, or a "defined contribution plan", under which a fixed sum is invested that then becomes available at retirement age. Pensions should not be confused with severance pay; the former is usually paid in regular installments for life after retirement, while the latter is typically paid as a fixed amount after involuntary termination of employment prior to retirement. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

eläkkeeni

eläkkeeni

eläkkeesi

eläkkeesi

eläkkeensä

eläkkeensä

Par

-ta

eläkettäni

eläkkeitäni / eläkkehiäni

eläkettäsi

eläkkeitäsi / eläkkehiäsi

eläkettänsä / eläkettään

eläkkeitänsä / eläkkeitään / eläkkehiänsä / eläkkehiään

Gen

-n

eläkkeeni

eläkkeitteni / eläkkeideni / eläkkehieni / eläkkehitteni

eläkkeesi

eläkkeittesi / eläkkeidesi / eläkkehiesi / eläkkehittesi

eläkkeensä

eläkkeittensä / eläkkeidensä / eläkkehiensä / eläkkehittensä

Ill

mihin

eläkkeeseeni

eläkkeisiini / eläkkeihini / eläkkehisini

eläkkeeseesi

eläkkeisiisi / eläkkeihisi / eläkkehisisi

eläkkeeseensä

eläkkeisiinsä / eläkkeihinsä / eläkkehisinsä

Ine

-ssa

eläkkeessäni

eläkkehissäni / eläkkeissäni

eläkkeessäsi

eläkkehissäsi / eläkkeissäsi

eläkkeessänsä / eläkkeessään

eläkkehissänsä / eläkkehissään / eläkkeissänsä / eläkkeissään

Ela

-sta

eläkkeestäni

eläkkehistäni / eläkkeistäni

eläkkeestäsi

eläkkehistäsi / eläkkeistäsi

eläkkeestänsä / eläkkeestään

eläkkehistänsä / eläkkehistään / eläkkeistänsä / eläkkeistään

All

-lle

eläkkeelleni

eläkkehilleni / eläkkeilleni

eläkkeellesi

eläkkehillesi / eläkkeillesi

eläkkeellensä / eläkkeelleen

eläkkehillensä / eläkkehilleän / eläkkeillensä / eläkkeilleän

Ade

-lla

eläkkeelläni

eläkkehilläni / eläkkeilläni

eläkkeelläsi

eläkkehilläsi / eläkkeilläsi

eläkkeellänsä / eläkkeellään

eläkkehillänsä / eläkkehillään / eläkkeillänsä / eläkkeillään

Abl

-lta

eläkkeeltäni

eläkkehiltäni / eläkkeiltäni

eläkkeeltäsi

eläkkehiltäsi / eläkkeiltäsi

eläkkeeltänsä / eläkkeeltään

eläkkehiltänsä / eläkkehiltään / eläkkeiltänsä / eläkkeiltään

Tra

-ksi

eläkkeekseni

eläkkehikseni / eläkkeikseni

eläkkeeksesi

eläkkehiksesi / eläkkeiksesi

eläkkeeksensä / eläkkeekseen

eläkkehikseen / eläkkehiksensä / eläkkeikseen / eläkkeiksensä

Ess

-na

eläkkeenäni

eläkkehinäni / eläkkeinäni

eläkkeenäsi

eläkkehinäsi / eläkkeinäsi

eläkkeenänsä / eläkkeenään

eläkkehinänsä / eläkkehinään / eläkkeinänsä / eläkkeinään

Abe

-tta

eläkkeettäni

eläkkehittäni / eläkkeittäni

eläkkeettäsi

eläkkehittäsi / eläkkeittäsi

eläkkeettänsä / eläkkeettään

eläkkehittänsä / eläkkehittään / eläkkeittänsä / eläkkeittään

Com

-ne

-

eläkkehineni / eläkkeineni

-

eläkkehinesi / eläkkeinesi

-

eläkkehineen / eläkkehinensä / eläkkeineen / eläkkeinensä

Singular

Plural

Nom

-

eläkkeeni

eläkkeesi

eläkkeensä

eläkkeeni

eläkkeesi

eläkkeensä

Par

-ta

eläkettäni

eläkettäsi

eläkettänsä / eläkettään

eläkkeitäni / eläkkehiäni

eläkkeitäsi / eläkkehiäsi

eläkkeitänsä / eläkkeitään / eläkkehiänsä / eläkkehiään

Gen

-n

eläkkeeni

eläkkeesi

eläkkeensä

eläkkeitteni / eläkkeideni / eläkkehieni / eläkkehitteni

eläkkeittesi / eläkkeidesi / eläkkehiesi / eläkkehittesi

eläkkeittensä / eläkkeidensä / eläkkehiensä / eläkkehittensä

Ill

mihin

eläkkeeseeni

eläkkeeseesi

eläkkeeseensä

eläkkeisiini / eläkkeihini / eläkkehisini

eläkkeisiisi / eläkkeihisi / eläkkehisisi

eläkkeisiinsä / eläkkeihinsä / eläkkehisinsä

Ine

-ssa

eläkkeessäni

eläkkeessäsi

eläkkeessänsä / eläkkeessään

eläkkehissäni / eläkkeissäni

eläkkehissäsi / eläkkeissäsi

eläkkehissänsä / eläkkehissään / eläkkeissänsä / eläkkeissään

Ela

-sta

eläkkeestäni

eläkkeestäsi

eläkkeestänsä / eläkkeestään

eläkkehistäni / eläkkeistäni

eläkkehistäsi / eläkkeistäsi

eläkkehistänsä / eläkkehistään / eläkkeistänsä / eläkkeistään

All

-lle

eläkkeelleni

eläkkeellesi

eläkkeellensä / eläkkeelleen

eläkkehilleni / eläkkeilleni

eläkkehillesi / eläkkeillesi

eläkkehillensä / eläkkehilleän / eläkkeillensä / eläkkeilleän

Ade

-lla

eläkkeelläni

eläkkeelläsi

eläkkeellänsä / eläkkeellään

eläkkehilläni / eläkkeilläni

eläkkehilläsi / eläkkeilläsi

eläkkehillänsä / eläkkehillään / eläkkeillänsä / eläkkeillään

Abl

-lta

eläkkeeltäni

eläkkeeltäsi

eläkkeeltänsä / eläkkeeltään

eläkkehiltäni / eläkkeiltäni

eläkkehiltäsi / eläkkeiltäsi

eläkkehiltänsä / eläkkehiltään / eläkkeiltänsä / eläkkeiltään

Tra

-ksi

eläkkeekseni

eläkkeeksesi

eläkkeeksensä / eläkkeekseen

eläkkehikseni / eläkkeikseni

eläkkehiksesi / eläkkeiksesi

eläkkehikseen / eläkkehiksensä / eläkkeikseen / eläkkeiksensä

Ess

-na

eläkkeenäni

eläkkeenäsi

eläkkeenänsä / eläkkeenään

eläkkehinäni / eläkkeinäni

eläkkehinäsi / eläkkeinäsi

eläkkehinänsä / eläkkehinään / eläkkeinänsä / eläkkeinään

Abe

-tta

eläkkeettäni

eläkkeettäsi

eläkkeettänsä / eläkkeettään

eläkkehittäni / eläkkeittäni

eläkkehittäsi / eläkkeittäsi

eläkkehittänsä / eläkkehittään / eläkkeittänsä / eläkkeittään

Com

-ne

-

-

-

eläkkehineni / eläkkeineni

eläkkehinesi / eläkkeinesi

eläkkehineen / eläkkehinensä / eläkkeineen / eläkkeinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

eläkkeemme

eläkkeemme

eläkkeenne

eläkkeenne

eläkkeensä

eläkkeensä

Par

-ta

eläkettämme

eläkkeitämme / eläkkehiämme

eläkettänne

eläkkeitänne / eläkkehiänne

eläkettänsä / eläkettään

eläkkeitänsä / eläkkeitään / eläkkehiänsä / eläkkehiään

Gen

-n

eläkkeemme

eläkkeittemme / eläkkeidemme / eläkkehiemme / eläkkehittemme

eläkkeenne

eläkkeittenne / eläkkeidenne / eläkkehienne / eläkkehittenne

eläkkeensä

eläkkeittensä / eläkkeidensä / eläkkehiensä / eläkkehittensä

Ill

mihin

eläkkeeseemme

eläkkeisiimme / eläkkeihimme / eläkkehisimme

eläkkeeseenne

eläkkeisiinne / eläkkeihinne / eläkkehisinne

eläkkeeseensä

eläkkeisiinsä / eläkkeihinsä / eläkkehisinsä

Ine

-ssa

eläkkeessämme

eläkkehissämme / eläkkeissämme

eläkkeessänne

eläkkehissänne / eläkkeissänne

eläkkeessänsä / eläkkeessään

eläkkehissänsä / eläkkehissään / eläkkeissänsä / eläkkeissään

Ela

-sta

eläkkeestämme

eläkkehistämme / eläkkeistämme

eläkkeestänne

eläkkehistänne / eläkkeistänne

eläkkeestänsä / eläkkeestään

eläkkehistänsä / eläkkehistään / eläkkeistänsä / eläkkeistään

All

-lle

eläkkeellemme

eläkkehillemme / eläkkeillemme

eläkkeellenne

eläkkehillenne / eläkkeillenne

eläkkeellensä / eläkkeelleen

eläkkehillensä / eläkkehilleän / eläkkeillensä / eläkkeilleän

Ade

-lla

eläkkeellämme

eläkkehillämme / eläkkeillämme

eläkkeellänne

eläkkehillänne / eläkkeillänne

eläkkeellänsä / eläkkeellään

eläkkehillänsä / eläkkehillään / eläkkeillänsä / eläkkeillään

Abl

-lta

eläkkeeltämme

eläkkehiltämme / eläkkeiltämme

eläkkeeltänne

eläkkehiltänne / eläkkeiltänne

eläkkeeltänsä / eläkkeeltään

eläkkehiltänsä / eläkkehiltään / eläkkeiltänsä / eläkkeiltään

Tra

-ksi

eläkkeeksemme

eläkkehiksemme / eläkkeiksemme

eläkkeeksenne

eläkkehiksenne / eläkkeiksenne

eläkkeeksensä / eläkkeekseen

eläkkehikseen / eläkkehiksensä / eläkkeikseen / eläkkeiksensä

Ess

-na

eläkkeenämme

eläkkehinämme / eläkkeinämme

eläkkeenänne

eläkkehinänne / eläkkeinänne

eläkkeenänsä / eläkkeenään

eläkkehinänsä / eläkkehinään / eläkkeinänsä / eläkkeinään

Abe

-tta

eläkkeettämme

eläkkehittämme / eläkkeittämme

eläkkeettänne

eläkkehittänne / eläkkeittänne

eläkkeettänsä / eläkkeettään

eläkkehittänsä / eläkkehittään / eläkkeittänsä / eläkkeittään

Com

-ne

-

eläkkehinemme / eläkkeinemme

-

eläkkehinenne / eläkkeinenne

-

eläkkehineen / eläkkehinensä / eläkkeineen / eläkkeinensä

Singular

Plural

Nom

-

eläkkeemme

eläkkeenne

eläkkeensä

eläkkeemme

eläkkeenne

eläkkeensä

Par

-ta

eläkettämme

eläkettänne

eläkettänsä / eläkettään

eläkkeitämme / eläkkehiämme

eläkkeitänne / eläkkehiänne

eläkkeitänsä / eläkkeitään / eläkkehiänsä / eläkkehiään

Gen

-n

eläkkeemme

eläkkeenne

eläkkeensä

eläkkeittemme / eläkkeidemme / eläkkehiemme / eläkkehittemme

eläkkeittenne / eläkkeidenne / eläkkehienne / eläkkehittenne

eläkkeittensä / eläkkeidensä / eläkkehiensä / eläkkehittensä

Ill

mihin

eläkkeeseemme

eläkkeeseenne

eläkkeeseensä

eläkkeisiimme / eläkkeihimme / eläkkehisimme

eläkkeisiinne / eläkkeihinne / eläkkehisinne

eläkkeisiinsä / eläkkeihinsä / eläkkehisinsä

Ine

-ssa

eläkkeessämme

eläkkeessänne

eläkkeessänsä / eläkkeessään

eläkkehissämme / eläkkeissämme

eläkkehissänne / eläkkeissänne

eläkkehissänsä / eläkkehissään / eläkkeissänsä / eläkkeissään

Ela

-sta

eläkkeestämme

eläkkeestänne

eläkkeestänsä / eläkkeestään

eläkkehistämme / eläkkeistämme

eläkkehistänne / eläkkeistänne

eläkkehistänsä / eläkkehistään / eläkkeistänsä / eläkkeistään

All

-lle

eläkkeellemme

eläkkeellenne

eläkkeellensä / eläkkeelleen

eläkkehillemme / eläkkeillemme

eläkkehillenne / eläkkeillenne

eläkkehillensä / eläkkehilleän / eläkkeillensä / eläkkeilleän

Ade

-lla

eläkkeellämme

eläkkeellänne

eläkkeellänsä / eläkkeellään

eläkkehillämme / eläkkeillämme

eläkkehillänne / eläkkeillänne

eläkkehillänsä / eläkkehillään / eläkkeillänsä / eläkkeillään

Abl

-lta

eläkkeeltämme

eläkkeeltänne

eläkkeeltänsä / eläkkeeltään

eläkkehiltämme / eläkkeiltämme

eläkkehiltänne / eläkkeiltänne

eläkkehiltänsä / eläkkehiltään / eläkkeiltänsä / eläkkeiltään

Tra

-ksi

eläkkeeksemme

eläkkeeksenne

eläkkeeksensä / eläkkeekseen

eläkkehiksemme / eläkkeiksemme

eläkkehiksenne / eläkkeiksenne

eläkkehikseen / eläkkehiksensä / eläkkeikseen / eläkkeiksensä

Ess

-na

eläkkeenämme

eläkkeenänne

eläkkeenänsä / eläkkeenään

eläkkehinämme / eläkkeinämme

eläkkehinänne / eläkkeinänne

eläkkehinänsä / eläkkehinään / eläkkeinänsä / eläkkeinään

Abe

-tta

eläkkeettämme

eläkkeettänne

eläkkeettänsä / eläkkeettään

eläkkehittämme / eläkkeittämme

eläkkehittänne / eläkkeittänne

eläkkehittänsä / eläkkehittään / eläkkeittänsä / eläkkeittään

Com

-ne

-

-

-

eläkkehinemme / eläkkeinemme

eläkkehinenne / eläkkeinenne

eläkkehineen / eläkkehinensä / eläkkeineen / eläkkeinensä

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept