logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

toipua + ko, verb

Word analysis
toivutko SeeHide full analysisArrow downArrow up

toivutko

toipua

Verb, Present, 2nd person singular Question clitic

Report an issue

Wiktionary

(intransitive) to recover, recuperate, convalesce Fin:Kuningas loukkaantui ja on toipumassa vuoteessaan.Eng:The king was injured and is recovering in his bed. Show more arrow right Nouns toipilastoipuminen Show more arrow right From Proto-Finnic toipudak. Cognate with Estonian toibuma. Show more arrow right
to recover toipua, saada takaisin, tointua, saada tasapainonsa takaisin, löytää, peittää uudestaan
to recuperate toipua, saada takaisin
to bounce back toipua, päästä jaloilleen
to convalesce toipua, olla toipilaana
to rally koota, kokoontua yhteen, kutsua koolle, toipua, järjestyä uudelleen, koota uudelleen
to revive elvyttää, elpyä, herättää, herättää henkiin, virvoittaa, toipua
to mend korjata, paikata, toipua, kunnostaa, parantua, parsia
to regain one's health toipua
heal
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Toivu nyt. Come on. Toivu pian. Get better soon. Kyllä he toipuvat. They will survive. Toivu siitä. Get over it. Toivutko tuosta? Well, are you going to be all right? Hän ei toivu. He's not getting better. Isä ei toivu. Father wοn't. Maa ei toivu. The land will not heal. Siitä ei toivu. You don't recover from that. Ei siitä toivu. You don't. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

toivunko

en toivuko

ii

toivutko

et toivuko

iii

toipuuko

ei toivuko

Plural

Positive

Negative

i

toivummeko / toivutaanko

emme toivuko / ei toivutako

ii

toivutteko

ette toivuko

iii

toipuvatko

eivät toivuko

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

toivuinko

en toipunutko

ii

toivuitko

et toipunutko

iii

toipuiko

ei toipunutko

Plural

Positive

Negative

i

toivuimmeko / toivuttiinko

emme toipuneetko / ei toivuttuko

ii

toivuitteko

ette toipuneetko

iii

toipuivatko

eivät toipuneetko

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen toipunutko

en ole toipunutko

ii

olet toipunutko

et ole toipunutko

iii

on toipunutko

ei ole toipunutko

Plural

Positive

Negative

i

olemme toipuneetko

emme ole toipuneetko

ii

olette toipuneetko

ette ole toipuneetko

iii

ovat toipuneetko

eivät ole toipuneetko

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin toipunutko

en ollut toipunutko

ii

olit toipunutko

et ollut toipunutko

iii

oli toipunutko

ei ollut toipunutko

Plural

Positive

Negative

i

olimme toipuneetko

emme olleet toipuneetko

ii

olitte toipuneetko

ette olleet toipuneetko

iii

olivat toipuneetko

eivät olleet toipuneetko

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

toipuisinko

en toipuisiko

ii

toipuisitko

et toipuisiko

iii

toipuisiko

ei toipuisiko

Plural

Positive

Negative

i

toipuisimmeko

emme toipuisiko

ii

toipuisitteko

ette toipuisiko

iii

toipuisivatko

eivät toipuisiko

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin toipunutko

en olisi toipunutko

ii

olisit toipunutko

et olisi toipunutko

iii

olisi toipunutko

ei olisi toipunutko

Plural

Positive

Negative

i

olisimme toipuneetko

emme olisi toipuneetko

ii

olisitte toipuneetko

ette olisi toipuneetko

iii

olisivat toipuneetko

eivät olisi toipuneetko

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

toipunenko

en toipuneko

ii

toipunetko

et toipuneko

iii

toipuneeko

ei toipuneko

Plural

Positive

Negative

i

toipunemmeko

emme toipuneko

ii

toipunetteko

ette toipuneko

iii

toipunevatko

eivät toipuneko

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen toipunutko

en liene toipunutko

ii

lienet toipunutko

et liene toipunutko

iii

lienee toipunutko

ei liene toipunutko

Plural

Positive

Negative

i

lienemme toipuneetko

emme liene toipuneetko

ii

lienette toipuneetko

ette liene toipuneetko

iii

lienevät toipuneetko

eivät liene toipuneetko

Imperative

Singular

i

-

ii

toivu

iii

toipukoon

Plural

i

toipukaamme

ii

toipukaa

iii

toipukoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

toipuako

Tra

-ksi

toipuaksensako / toipuakseenko

Infinitive II

Ine

-ssa

toipuessako

Ins

-in

toipuenko

Ine

-ssa

toivuttaessako (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

toipumaanko

Ine

-ssa

toipumassako

Ela

-sta

toipumastako

Ade

-lla

toipumallako

Abe

-tta

toipumattako

Ins

-in

toipumanko

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

toipuminenko

Par

-ta

toipumistako

Infinitive V

toipumaisillaanko / toipumaisillansako

Passive

Positive

Negative

Present

toivutaanko

ei toivutako

Imperfect

toivuttiinko

ei toivuttuko

Potential

toivuttaneenko

ei toivuttaneko

Conditional

toivuttaisiinko

ei toivuttaisiko

Imperative Present

toivuttakoonko

älköön toivuttakoko

Imperative Perfect

olkoon toivuttuko

älköön toivuttuko

Positive

Negative

Present

toivutaanko

ei toivutako

Imperfect

toivuttiinko

ei toivuttuko

Potential

toivuttaneenko

ei toivuttaneko

Conditional

toivuttaisiinko

ei toivuttaisiko

Imperative Present

toivuttakoonko

älköön toivuttakoko

Imperative Perfect

olkoon toivuttuko

älköön toivuttuko

Participle

Active

Passive

1st

toipuvako

toivuttavako

2nd

toipunutko

toivuttuko

3rd

toipumako

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept