logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tasavälinen, adjective

Word analysis
tasavälinen

tasavälinen

tasavälinen

Adjective, Singular Nominative

tasa

Noun, Singular Nominative

+ välinen

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Wiktionary

spaced evenly apart, equidistant Show more arrow right tasavälisesti tasavälisyys Show more arrow right tasa +‎ välinen Show more arrow right
equidistant yhtä kaukana, tasavälinen, yhtä kaukana oleva
Show more arrow right
KDE40.1; Eurlex2018q4; ParaCrawl Corpus Tasavälinen kirjasin. Fixed Width Font. Viestin runko (tasavälinen. Article Body ( Fixed. Tasavälinen kirjasin (kirjoituskonekirjasin. A non- proportional font (i. e. typewriter font. Tasavälinen otanta. Systematic sampling. Käytä tasavälistä kirjasinta. Use Fixed Font. Rivirekisteri oli tasavälinen sarja näkymättömiä vaakaviivoja, jotka kulkivat jokaisen sivun yläosasta sen alaosaan. The baseline grid was an evenly spaced series of invisible horizontal lines running from the top to the bottom of each page. Pylvään korkeus määräytyy luokan sisältämien arvojen lukumäärän eli frekvenssin mukaan, kun luokitus on tasavälinen. If the bins are of equal size, a rectangle is erected over the bin with height proportional to the frequency — the number of cases in each bin. Tavallisesti kirjasinperhe alkaa täsmällisellä kirjasimella (kuten Agency FB) ja luettelee sitten samantapaisia, mutta yleisempiä kirjasimia, jotka löytyvät yleensä useimmista käyttöjärjestelmistä (kuten Arial ja Helvetica) ja päätyvät lopulta yleiseen kirjasimeen: Serif, Sansns-serif, Kursiivi, Fantasy tai Tasavälinen. Typically a font family will start with a very specific font (such as Agency FB), then list some similar but more common fonts that are generally available on most platforms (such as Arial and Helvetica), and then finally a “generic” font: Serif, Sans-serif, Cursive, Fantasy, or Monospace. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

tasavälinen

tasaväliset

Par

-ta

tasavälistä

tasavälisiä

Gen

-n

tasavälisen

tasavälisien / tasavälisten

Ill

mihin

tasaväliseen

tasavälisiin

Ine

-ssa

tasavälisessä

tasavälisissä

Ela

-sta

tasavälisestä

tasavälisistä

All

-lle

tasaväliselle

tasavälisille

Ade

-lla

tasavälisellä

tasavälisillä

Abl

-lta

tasaväliseltä

tasavälisiltä

Tra

-ksi

tasaväliseksi

tasavälisiksi

Ess

-na

tasavälisenä

tasavälisinä

Abe

-tta

tasavälisettä

tasavälisittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

tasavälisin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

tasavälinen

tasaväliset

Par

-ta

tasavälistä

tasavälisiä

Gen

-n

tasavälisen

tasavälisien / tasavälisten

Ill

mihin

tasaväliseen

tasavälisiin

Ine

-ssa

tasavälisessä

tasavälisissä

Ela

-sta

tasavälisestä

tasavälisistä

All

-lle

tasaväliselle

tasavälisille

Ade

-lla

tasavälisellä

tasavälisillä

Abl

-lta

tasaväliseltä

tasavälisiltä

Tra

-ksi

tasaväliseksi

tasavälisiksi

Ess

-na

tasavälisenä

tasavälisinä

Abe

-tta

tasavälisettä

tasavälisittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

tasavälisin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

tasavälisempi

tasavälisemmät

Par

-ta

tasavälisempää

tasavälisempiä

Gen

-n

tasavälisemmän

tasavälisempien

Ill

mihin

tasavälisempiin

tasavälisempiin

Ine

-ssa

tasavälisemmässä

tasavälisemmissä

Ela

-sta

tasavälisemmästä

tasavälisemmistä

All

-lle

tasavälisemmälle

tasavälisemmille

Ade

-lla

tasavälisemmällä

tasavälisemmillä

Abl

-lta

tasavälisemmältä

tasavälisemmiltä

Tra

-ksi

tasavälisemmäksi

tasavälisemmiksi

Ess

-na

tasavälisempänä

tasavälisempinä

Abe

-tta

tasavälisemmättä

tasavälisemmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

tasavälisemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

tasavälisempi

tasavälisemmät

Par

-ta

tasavälisempää

tasavälisempiä

Gen

-n

tasavälisemmän

tasavälisempien

Ill

mihin

tasavälisempiin

tasavälisempiin

Ine

-ssa

tasavälisemmässä

tasavälisemmissä

Ela

-sta

tasavälisemmästä

tasavälisemmistä

All

-lle

tasavälisemmälle

tasavälisemmille

Ade

-lla

tasavälisemmällä

tasavälisemmillä

Abl

-lta

tasavälisemmältä

tasavälisemmiltä

Tra

-ksi

tasavälisemmäksi

tasavälisemmiksi

Ess

-na

tasavälisempänä

tasavälisempinä

Abe

-tta

tasavälisemmättä

tasavälisemmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

tasavälisemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

tasavälisin

tasavälisimmät

Par

-ta

tasavälisintä

tasavälisimpiä

Gen

-n

tasavälisimmän

tasavälisinten / tasavälisimpien

Ill

mihin

tasavälisimpään

tasavälisimpiin

Ine

-ssa

tasavälisimmässä

tasavälisimmissä

Ela

-sta

tasavälisimmästä

tasavälisimmistä

All

-lle

tasavälisimmälle

tasavälisimmille

Ade

-lla

tasavälisimmällä

tasavälisimmillä

Abl

-lta

tasavälisimmältä

tasavälisimmiltä

Tra

-ksi

tasavälisimmäksi

tasavälisimmiksi

Ess

-na

tasavälisimpänä

tasavälisimpinä

Abe

-tta

tasavälisimmättä

tasavälisimmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

tasavälisimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

tasavälisin

tasavälisimmät

Par

-ta

tasavälisintä

tasavälisimpiä

Gen

-n

tasavälisimmän

tasavälisinten / tasavälisimpien

Ill

mihin

tasavälisimpään

tasavälisimpiin

Ine

-ssa

tasavälisimmässä

tasavälisimmissä

Ela

-sta

tasavälisimmästä

tasavälisimmistä

All

-lle

tasavälisimmälle

tasavälisimmille

Ade

-lla

tasavälisimmällä

tasavälisimmillä

Abl

-lta

tasavälisimmältä

tasavälisimmiltä

Tra

-ksi

tasavälisimmäksi

tasavälisimmiksi

Ess

-na

tasavälisimpänä

tasavälisimpinä

Abe

-tta

tasavälisimmättä

tasavälisimmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

tasavälisimmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tasa

tasat

Par

-ta

tasaa

tasoja

Gen

-n

tasan

tasojen

Ill

mihin

tasaan

tasoihin

Ine

-ssa

tasassa

tasoissa

Ela

-sta

tasasta

tasoista

All

-lle

tasalle

tasoille

Ade

-lla

tasalla

tasoilla

Abl

-lta

tasalta

tasoilta

Tra

-ksi

tasaksi

tasoiksi

Ess

-na

tasana

tasoina

Abe

-tta

tasatta

tasoitta

Com

-ne

-

tasoine

Ins

-in

-

tasoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tasa

tasat

Par

-ta

tasaa

tasoja

Gen

-n

tasan

tasojen

Ill

mihin

tasaan

tasoihin

Ine

-ssa

tasassa

tasoissa

Ela

-sta

tasasta

tasoista

All

-lle

tasalle

tasoille

Ade

-lla

tasalla

tasoilla

Abl

-lta

tasalta

tasoilta

Tra

-ksi

tasaksi

tasoiksi

Ess

-na

tasana

tasoina

Abe

-tta

tasatta

tasoitta

Com

-ne

-

tasoine

Ins

-in

-

tasoin

equal
DC
equality
balanced
gender
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus - Finnish-English (Europarl v7).; OpenSubtitles; not-set; Europarl; GlobalVoices; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 98364-3; OPUS; OpenSubtitles2018.v3 Tasoihin hän ei yllä. He cannot reach the level. Mielestäsi olet tasa yhteiselämässä. You think you are equal in life. Tasans-arvon periaate. Principle of equality. Tasa on tullut varsin kiireinen asia. Equality has become a rather hectic issue. He haluavat tasa työpaikkojen, tasa palkan. They want equal jobs, equal pay. Ei olemassa sivukonttoreita, tasa tilastoja! No side branches, equal numbers! Tasa on Suomessa tärkeä arvo. Equality is an important value in Finland. Auto ajoi päin puuta tasaltaanko. The car crashed into the tree from level. Tasapaino, tasans-arvo, kaikki jaettua. Balance, equality, mutual everything. Tasapaino, tasans-arvo, kaikki jaettua. Balance, equality, mutual everything. Show more arrow right

Wiktionary

(archaic) of equal height (archaic) of the same level Show more arrow right The word has fallen out of use in contemporary Finnish in its lemma form. The locational cases inessive, elative, illative, adessive, ablative and allative are used as adverbs; see the table below. Show more arrow right Adjectives tasainen Nouns tasankotasannetasetaso Prefixes tasa- Verbs tasatatasoittaatasaantuatasaannuttaatasauttaatasautua Show more arrow right From Proto-Finnic tasa, perhaps from Proto-Uralic taśa. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tasani

tasani

tasasi

tasasi

tasansa

tasansa

Par

-ta

tasaani

tasojani

tasaasi

tasojasi

tasaansa / tasaaan

tasojansa / tasojaan

Gen

-n

tasani

tasojeni

tasasi

tasojesi

tasansa

tasojensa

Ill

mihin

tasaani

tasoihini

tasaasi

tasoihisi

tasaansa

tasoihinsa

Ine

-ssa

tasassani

tasoissani

tasassasi

tasoissasi

tasassansa / tasassaan

tasoissansa / tasoissaan

Ela

-sta

tasastani

tasoistani

tasastasi

tasoistasi

tasastansa / tasastaan

tasoistansa / tasoistaan

All

-lle

tasalleni

tasoilleni

tasallesi

tasoillesi

tasallensa / tasalleen

tasoillensa / tasoillean

Ade

-lla

tasallani

tasoillani

tasallasi

tasoillasi

tasallansa / tasallaan

tasoillansa / tasoillaan

Abl

-lta

tasaltani

tasoiltani

tasaltasi

tasoiltasi

tasaltansa / tasaltaan

tasoiltansa / tasoiltaan

Tra

-ksi

tasakseni

tasoikseni

tasaksesi

tasoiksesi

tasaksensa / tasakseen

tasoiksensa / tasoikseen

Ess

-na

tasanani

tasoinani

tasanasi

tasoinasi

tasanansa / tasanaan

tasoinansa / tasoinaan

Abe

-tta

tasattani

tasoittani

tasattasi

tasoittasi

tasattansa / tasattaan

tasoittansa / tasoittaan

Com

-ne

-

tasoineni

-

tasoinesi

-

tasoinensa / tasoineen

Singular

Plural

Nom

-

tasani

tasasi

tasansa

tasani

tasasi

tasansa

Par

-ta

tasaani

tasaasi

tasaansa / tasaaan

tasojani

tasojasi

tasojansa / tasojaan

Gen

-n

tasani

tasasi

tasansa

tasojeni

tasojesi

tasojensa

Ill

mihin

tasaani

tasaasi

tasaansa

tasoihini

tasoihisi

tasoihinsa

Ine

-ssa

tasassani

tasassasi

tasassansa / tasassaan

tasoissani

tasoissasi

tasoissansa / tasoissaan

Ela

-sta

tasastani

tasastasi

tasastansa / tasastaan

tasoistani

tasoistasi

tasoistansa / tasoistaan

All

-lle

tasalleni

tasallesi

tasallensa / tasalleen

tasoilleni

tasoillesi

tasoillensa / tasoillean

Ade

-lla

tasallani

tasallasi

tasallansa / tasallaan

tasoillani

tasoillasi

tasoillansa / tasoillaan

Abl

-lta

tasaltani

tasaltasi

tasaltansa / tasaltaan

tasoiltani

tasoiltasi

tasoiltansa / tasoiltaan

Tra

-ksi

tasakseni

tasaksesi

tasaksensa / tasakseen

tasoikseni

tasoiksesi

tasoiksensa / tasoikseen

Ess

-na

tasanani

tasanasi

tasanansa / tasanaan

tasoinani

tasoinasi

tasoinansa / tasoinaan

Abe

-tta

tasattani

tasattasi

tasattansa / tasattaan

tasoittani

tasoittasi

tasoittansa / tasoittaan

Com

-ne

-

-

-

tasoineni

tasoinesi

tasoinensa / tasoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tasamme

tasamme

tasanne

tasanne

tasansa

tasansa

Par

-ta

tasaamme

tasojamme

tasaanne

tasojanne

tasaansa / tasaaan

tasojansa / tasojaan

Gen

-n

tasamme

tasojemme

tasanne

tasojenne

tasansa

tasojensa

Ill

mihin

tasaamme

tasoihimme

tasaanne

tasoihinne

tasaansa

tasoihinsa

Ine

-ssa

tasassamme

tasoissamme

tasassanne

tasoissanne

tasassansa / tasassaan

tasoissansa / tasoissaan

Ela

-sta

tasastamme

tasoistamme

tasastanne

tasoistanne

tasastansa / tasastaan

tasoistansa / tasoistaan

All

-lle

tasallemme

tasoillemme

tasallenne

tasoillenne

tasallensa / tasalleen

tasoillensa / tasoillean

Ade

-lla

tasallamme

tasoillamme

tasallanne

tasoillanne

tasallansa / tasallaan

tasoillansa / tasoillaan

Abl

-lta

tasaltamme

tasoiltamme

tasaltanne

tasoiltanne

tasaltansa / tasaltaan

tasoiltansa / tasoiltaan

Tra

-ksi

tasaksemme

tasoiksemme

tasaksenne

tasoiksenne

tasaksensa / tasakseen

tasoiksensa / tasoikseen

Ess

-na

tasanamme

tasoinamme

tasananne

tasoinanne

tasanansa / tasanaan

tasoinansa / tasoinaan

Abe

-tta

tasattamme

tasoittamme

tasattanne

tasoittanne

tasattansa / tasattaan

tasoittansa / tasoittaan

Com

-ne

-

tasoinemme

-

tasoinenne

-

tasoinensa / tasoineen

Singular

Plural

Nom

-

tasamme

tasanne

tasansa

tasamme

tasanne

tasansa

Par

-ta

tasaamme

tasaanne

tasaansa / tasaaan

tasojamme

tasojanne

tasojansa / tasojaan

Gen

-n

tasamme

tasanne

tasansa

tasojemme

tasojenne

tasojensa

Ill

mihin

tasaamme

tasaanne

tasaansa

tasoihimme

tasoihinne

tasoihinsa

Ine

-ssa

tasassamme

tasassanne

tasassansa / tasassaan

tasoissamme

tasoissanne

tasoissansa / tasoissaan

Ela

-sta

tasastamme

tasastanne

tasastansa / tasastaan

tasoistamme

tasoistanne

tasoistansa / tasoistaan

All

-lle

tasallemme

tasallenne

tasallensa / tasalleen

tasoillemme

tasoillenne

tasoillensa / tasoillean

Ade

-lla

tasallamme

tasallanne

tasallansa / tasallaan

tasoillamme

tasoillanne

tasoillansa / tasoillaan

Abl

-lta

tasaltamme

tasaltanne

tasaltansa / tasaltaan

tasoiltamme

tasoiltanne

tasoiltansa / tasoiltaan

Tra

-ksi

tasaksemme

tasaksenne

tasaksensa / tasakseen

tasoiksemme

tasoiksenne

tasoiksensa / tasoikseen

Ess

-na

tasanamme

tasananne

tasanansa / tasanaan

tasoinamme

tasoinanne

tasoinansa / tasoinaan

Abe

-tta

tasattamme

tasattanne

tasattansa / tasattaan

tasoittamme

tasoittanne

tasoittansa / tasoittaan

Com

-ne

-

-

-

tasoinemme

tasoinenne

tasoinensa / tasoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

välinen

väliset

Par

-ta

välistä

välisiä

Gen

-n

välisen

välisien / välisten

Ill

mihin

väliseen

välisiin

Ine

-ssa

välisessä

välisissä

Ela

-sta

välisestä

välisistä

All

-lle

väliselle

välisille

Ade

-lla

välisellä

välisillä

Abl

-lta

väliseltä

välisiltä

Tra

-ksi

väliseksi

välisiksi

Ess

-na

välisenä

välisinä

Abe

-tta

välisettä

välisittä

Com

-ne

-

välisine

Ins

-in

-

välisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

välinen

väliset

Par

-ta

välistä

välisiä

Gen

-n

välisen

välisien / välisten

Ill

mihin

väliseen

välisiin

Ine

-ssa

välisessä

välisissä

Ela

-sta

välisestä

välisistä

All

-lle

väliselle

välisille

Ade

-lla

välisellä

välisillä

Abl

-lta

väliseltä

välisiltä

Tra

-ksi

väliseksi

välisiksi

Ess

-na

välisenä

välisinä

Abe

-tta

välisettä

välisittä

Com

-ne

-

välisine

Ins

-in

-

välisin

inter- välinen, välillä, kesken
between the
Show more arrow right
Europarl; Europarl Parallel Corpus; Opus; OpenSubtitles; 5004); WikiMatrix; JRC-Acquis; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English, sentence #3589 Välisissäsi on jotain outoa. There is something strange in between you. Välisissämme on selvä yhteys. There is a clear connection between us. Välinen ystävyys on arvokas asia. The friendship between them is a valuable thing. Välinen vertailu osoitti selkeitä eroja. The comparison between them showed clear differences. Väliseltäni oli jäänyt soittamatta. I had forgotten to call between us. Välisissäsi on paljon salaisuuksia. There are many secrets between us. Välinen avioliitto oli onnellinen ja pitkä. The marriage between them was happy and long. Välinen kommunikaatio oli sujuvaa ja avointa. The communication between them was smooth and open. Tiimin välinen yhteistyö sujui mutkattomasti. The teamwork between the team members went smoothly. Tiellä välisiinsä oli pelkkää pimeää. On the road, it was completely dark between them. Show more arrow right

Wiktionary

(genitive or possessive suffix +) being located between something, concretely or figuratively, often translated into English with prepositions between, in between or prefix inter-, or the adjective interjacent may be used. Fin:Helsingin ja Oulun välinen etäisyys on noin 600 km.Eng:The distance between Oulu and Helsinki is about 600 km.Fin:Juhlapuheissa oli tapana korostaa Suomen ja Neuvostoliiton kansojen välistä ystävyyttä.Eng:In formal speeches it was customary to highlight the friendship between the peoples of Finland and Soviet Union.Fin:kansainvälinen; sukupuolten välinen; mannertenvälinenEng:international; intersexual; intercontinental (phonetics, of a vowel) mid Show more arrow right väli-välissä oleva Show more arrow right väli +‎ -inen Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

väliseni

väliseni

välisesi

välisesi

välisensä

välisensä

Par

-ta

välistäni

välisiäni

välistäsi

välisiäsi

välistänsä / välistään

välisiänsä / välisiään

Gen

-n

väliseni

välisieni / välisteni

välisesi

välisiesi / välistesi

välisensä

välisiensä / välistensä

Ill

mihin

väliseeni

välisiini

väliseesi

välisiisi

väliseensä

välisiinsä

Ine

-ssa

välisessäni

välisissäni

välisessäsi

välisissäsi

välisessänsä / välisessään

välisissänsä / välisissään

Ela

-sta

välisestäni

välisistäni

välisestäsi

välisistäsi

välisestänsä / välisestään

välisistänsä / välisistään

All

-lle

väliselleni

välisilleni

välisellesi

välisillesi

välisellensä / väliselleen

välisillensä / välisilleän

Ade

-lla

väliselläni

välisilläni

väliselläsi

välisilläsi

välisellänsä / välisellään

välisillänsä / välisillään

Abl

-lta

väliseltäni

välisiltäni

väliseltäsi

välisiltäsi

väliseltänsä / väliseltään

välisiltänsä / välisiltään

Tra

-ksi

välisekseni

välisikseni

väliseksesi

välisiksesi

väliseksensä / välisekseen

välisiksensä / välisikseen

Ess

-na

välisenäni

välisinäni

välisenäsi

välisinäsi

välisenänsä / välisenään

välisinänsä / välisinään

Abe

-tta

välisettäni

välisittäni

välisettäsi

välisittäsi

välisettänsä / välisettään

välisittänsä / välisittään

Com

-ne

-

välisineni

-

välisinesi

-

välisinensä / välisineen

Singular

Plural

Nom

-

väliseni

välisesi

välisensä

väliseni

välisesi

välisensä

Par

-ta

välistäni

välistäsi

välistänsä / välistään

välisiäni

välisiäsi

välisiänsä / välisiään

Gen

-n

väliseni

välisesi

välisensä

välisieni / välisteni

välisiesi / välistesi

välisiensä / välistensä

Ill

mihin

väliseeni

väliseesi

väliseensä

välisiini

välisiisi

välisiinsä

Ine

-ssa

välisessäni

välisessäsi

välisessänsä / välisessään

välisissäni

välisissäsi

välisissänsä / välisissään

Ela

-sta

välisestäni

välisestäsi

välisestänsä / välisestään

välisistäni

välisistäsi

välisistänsä / välisistään

All

-lle

väliselleni

välisellesi

välisellensä / väliselleen

välisilleni

välisillesi

välisillensä / välisilleän

Ade

-lla

väliselläni

väliselläsi

välisellänsä / välisellään

välisilläni

välisilläsi

välisillänsä / välisillään

Abl

-lta

väliseltäni

väliseltäsi

väliseltänsä / väliseltään

välisiltäni

välisiltäsi

välisiltänsä / välisiltään

Tra

-ksi

välisekseni

väliseksesi

väliseksensä / välisekseen

välisikseni

välisiksesi

välisiksensä / välisikseen

Ess

-na

välisenäni

välisenäsi

välisenänsä / välisenään

välisinäni

välisinäsi

välisinänsä / välisinään

Abe

-tta

välisettäni

välisettäsi

välisettänsä / välisettään

välisittäni

välisittäsi

välisittänsä / välisittään

Com

-ne

-

-

-

välisineni

välisinesi

välisinensä / välisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

välisemme

välisemme

välisenne

välisenne

välisensä

välisensä

Par

-ta

välistämme

välisiämme

välistänne

välisiänne

välistänsä / välistään

välisiänsä / välisiään

Gen

-n

välisemme

välisiemme / välistemme

välisenne

välisienne / välistenne

välisensä

välisiensä / välistensä

Ill

mihin

väliseemme

välisiimme

väliseenne

välisiinne

väliseensä

välisiinsä

Ine

-ssa

välisessämme

välisissämme

välisessänne

välisissänne

välisessänsä / välisessään

välisissänsä / välisissään

Ela

-sta

välisestämme

välisistämme

välisestänne

välisistänne

välisestänsä / välisestään

välisistänsä / välisistään

All

-lle

välisellemme

välisillemme

välisellenne

välisillenne

välisellensä / väliselleen

välisillensä / välisilleän

Ade

-lla

välisellämme

välisillämme

välisellänne

välisillänne

välisellänsä / välisellään

välisillänsä / välisillään

Abl

-lta

väliseltämme

välisiltämme

väliseltänne

välisiltänne

väliseltänsä / väliseltään

välisiltänsä / välisiltään

Tra

-ksi

väliseksemme

välisiksemme

väliseksenne

välisiksenne

väliseksensä / välisekseen

välisiksensä / välisikseen

Ess

-na

välisenämme

välisinämme

välisenänne

välisinänne

välisenänsä / välisenään

välisinänsä / välisinään

Abe

-tta

välisettämme

välisittämme

välisettänne

välisittänne

välisettänsä / välisettään

välisittänsä / välisittään

Com

-ne

-

välisinemme

-

välisinenne

-

välisinensä / välisineen

Singular

Plural

Nom

-

välisemme

välisenne

välisensä

välisemme

välisenne

välisensä

Par

-ta

välistämme

välistänne

välistänsä / välistään

välisiämme

välisiänne

välisiänsä / välisiään

Gen

-n

välisemme

välisenne

välisensä

välisiemme / välistemme

välisienne / välistenne

välisiensä / välistensä

Ill

mihin

väliseemme

väliseenne

väliseensä

välisiimme

välisiinne

välisiinsä

Ine

-ssa

välisessämme

välisessänne

välisessänsä / välisessään

välisissämme

välisissänne

välisissänsä / välisissään

Ela

-sta

välisestämme

välisestänne

välisestänsä / välisestään

välisistämme

välisistänne

välisistänsä / välisistään

All

-lle

välisellemme

välisellenne

välisellensä / väliselleen

välisillemme

välisillenne

välisillensä / välisilleän

Ade

-lla

välisellämme

välisellänne

välisellänsä / välisellään

välisillämme

välisillänne

välisillänsä / välisillään

Abl

-lta

väliseltämme

väliseltänne

väliseltänsä / väliseltään

välisiltämme

välisiltänne

välisiltänsä / välisiltään

Tra

-ksi

väliseksemme

väliseksenne

väliseksensä / välisekseen

välisiksemme

välisiksenne

välisiksensä / välisikseen

Ess

-na

välisenämme

välisenänne

välisenänsä / välisenään

välisinämme

välisinänne

välisinänsä / välisinään

Abe

-tta

välisettämme

välisettänne

välisettänsä / välisettään

välisittämme

välisittänne

välisittänsä / välisittään

Com

-ne

-

-

-

välisinemme

välisinenne

välisinensä / välisineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Normative Solved!

SingularPlural

Nom

-

tasavälinen

tasaväliset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

tasavälisen

tasavälisien / tasavälisten

Ill

mihin

tasavälisiin

Solve

Ine

-ssa

tasavälisessä

Solve

Ela

-sta

tasavälisestä

tasavälisistä

All

-lle

tasavälisille

Solve

Ade

-lla

tasavälisellä

tasavälisillä

Abl

-lta

tasaväliseltä

tasavälisiltä

Tra

-ksi

tasaväliseksi

Solve

Ess

-na

tasavälisenä

tasavälisinä

Abe

-tta

tasavälisettä

tasavälisittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

tasavälisin

Normative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

tasavälinen

tasaväliset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

tasavälisen

tasavälisien / tasavälisten

Ill

mihin

tasavälisiin

Solve

Ine

-ssa

tasavälisessä

Solve

Ela

-sta

tasavälisestä

tasavälisistä

All

-lle

tasavälisille

Solve

Ade

-lla

tasavälisellä

tasavälisillä

Abl

-lta

tasaväliseltä

tasavälisiltä

Tra

-ksi

tasaväliseksi

Solve

Ess

-na

tasavälisenä

tasavälisinä

Abe

-tta

tasavälisettä

tasavälisittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

tasavälisin

Comparative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

tasavälisempiä

Solve

Gen

-n

tasavälisemmän

tasavälisempien

Ill

mihin

tasavälisempiin

Solve

Ine

-ssa

tasavälisemmässä

Solve

Ela

-sta

tasavälisemmästä

tasavälisemmistä

All

-lle

tasavälisemmälle

tasavälisemmille

Ade

-lla

tasavälisemmillä

Solve

Abl

-lta

tasavälisemmältä

tasavälisemmiltä

Tra

-ksi

tasavälisemmäksi

tasavälisemmiksi

Ess

-na

tasavälisempänä

tasavälisempinä

Abe

-tta

tasavälisemmättä

tasavälisemmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

tasavälisemmin

Comparative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

tasavälisempiä

Solve

Gen

-n

tasavälisemmän

tasavälisempien

Ill

mihin

tasavälisempiin

Solve

Ine

-ssa

tasavälisemmässä

Solve

Ela

-sta

tasavälisemmästä

tasavälisemmistä

All

-lle

tasavälisemmälle

tasavälisemmille

Ade

-lla

tasavälisemmillä

Solve

Abl

-lta

tasavälisemmältä

tasavälisemmiltä

Tra

-ksi

tasavälisemmäksi

tasavälisemmiksi

Ess

-na

tasavälisempänä

tasavälisempinä

Abe

-tta

tasavälisemmättä

tasavälisemmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

tasavälisemmin

Superlative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

tasavälisimpiä

Solve

Gen

-n

tasavälisimmän

tasavälisinten / tasavälisimpien

Ill

mihin

tasavälisimpiin

Solve

Ine

-ssa

Solve

Ela

-sta

tasavälisimmästä

tasavälisimmistä

All

-lle

tasavälisimmälle

tasavälisimmille

Ade

-lla

tasavälisimmällä

tasavälisimmillä

Abl

-lta

tasavälisimmältä

tasavälisimmiltä

Tra

-ksi

tasavälisimmäksi

tasavälisimmiksi

Ess

-na

tasavälisimpänä

tasavälisimpinä

Abe

-tta

tasavälisimmättä

tasavälisimmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

tasavälisimmin

Superlative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

tasavälisimpiä

Solve

Gen

-n

tasavälisimmän

tasavälisinten / tasavälisimpien

Ill

mihin

tasavälisimpiin

Solve

Ine

-ssa

Solve

Ela

-sta

tasavälisimmästä

tasavälisimmistä

All

-lle

tasavälisimmälle

tasavälisimmille

Ade

-lla

tasavälisimmällä

tasavälisimmillä

Abl

-lta

tasavälisimmältä

tasavälisimmiltä

Tra

-ksi

tasavälisimmäksi

tasavälisimmiksi

Ess

-na

tasavälisimpänä

tasavälisimpinä

Abe

-tta

tasavälisimmättä

tasavälisimmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

tasavälisimmin

Singular

Plural

Nom

-

tasa

tasat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

tasan

tasojen

Ill

mihin

tasoihin

Solve

Ine

-ssa

tasassa

Solve

Ela

-sta

tasasta

tasoista

All

-lle

tasoille

Solve

Ade

-lla

tasalla

tasoilla

Abl

-lta

tasalta

tasoilta

Tra

-ksi

tasaksi

Solve

Ess

-na

tasana

tasoina

Abe

-tta

tasatta

tasoitta

Com

-ne

-

tasoine

Ins

-in

-

tasoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tasa

tasat

Par

-ta

Gen

-n

tasan

tasojen

Ill

mihin

tasoihin

Ine

-ssa

tasassa

Ela

-sta

tasasta

tasoista

All

-lle

tasoille

Ade

-lla

tasalla

tasoilla

Abl

-lta

tasalta

tasoilta

Tra

-ksi

tasaksi

Ess

-na

tasana

tasoina

Abe

-tta

tasatta

tasoitta

Com

-ne

-

tasoine

Ins

-in

-

tasoin

Singular

Plural

Nom

-

välinen

väliset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

välisen

välisien / välisten

Ill

mihin

välisiin

Solve

Ine

-ssa

välisessä

Solve

Ela

-sta

välisestä

välisistä

All

-lle

välisille

Solve

Ade

-lla

välisellä

välisillä

Abl

-lta

väliseltä

välisiltä

Tra

-ksi

väliseksi

Solve

Ess

-na

välisenä

välisinä

Abe

-tta

välisettä

välisittä

Com

-ne

-

välisine

Ins

-in

-

välisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

välinen

väliset

Par

-ta

Gen

-n

välisen

välisien / välisten

Ill

mihin

välisiin

Ine

-ssa

välisessä

Ela

-sta

välisestä

välisistä

All

-lle

välisille

Ade

-lla

välisellä

välisillä

Abl

-lta

väliseltä

välisiltä

Tra

-ksi

väliseksi

Ess

-na

välisenä

välisinä

Abe

-tta

välisettä

välisittä

Com

-ne

-

välisine

Ins

-in

-

välisin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept