logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tappiliitos, noun

Word analysis
tappiliitos

tappiliitos

tappiliitos

Noun, Singular Nominative

tappi

Noun, Singular Nominative

+ liitos

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tappiliitos

tappiliitokset

Par

-ta

tappiliitosta

tappiliitoksia

Gen

-n

tappiliitoksen

tappiliitoksien / tappiliitosten

Ill

mihin

tappiliitokseen

tappiliitoksiin

Ine

-ssa

tappiliitoksessa

tappiliitoksissa

Ela

-sta

tappiliitoksesta

tappiliitoksista

All

-lle

tappiliitokselle

tappiliitoksille

Ade

-lla

tappiliitoksella

tappiliitoksilla

Abl

-lta

tappiliitokselta

tappiliitoksilta

Tra

-ksi

tappiliitokseksi

tappiliitoksiksi

Ess

-na

tappiliitoksena

tappiliitoksina

Abe

-tta

tappiliitoksetta

tappiliitoksitta

Com

-ne

-

tappiliitoksine

Ins

-in

-

tappiliitoksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tappiliitos

tappiliitokset

Par

-ta

tappiliitosta

tappiliitoksia

Gen

-n

tappiliitoksen

tappiliitoksien / tappiliitosten

Ill

mihin

tappiliitokseen

tappiliitoksiin

Ine

-ssa

tappiliitoksessa

tappiliitoksissa

Ela

-sta

tappiliitoksesta

tappiliitoksista

All

-lle

tappiliitokselle

tappiliitoksille

Ade

-lla

tappiliitoksella

tappiliitoksilla

Abl

-lta

tappiliitokselta

tappiliitoksilta

Tra

-ksi

tappiliitokseksi

tappiliitoksiksi

Ess

-na

tappiliitoksena

tappiliitoksina

Abe

-tta

tappiliitoksetta

tappiliitoksitta

Com

-ne

-

tappiliitoksine

Ins

-in

-

tappiliitoksin

pinpoint
pin connection
Show more arrow right

Wiktionary

mortise-and-tenon joint Show more arrow right tappi (“tenon”) +‎ liitos (“joint”) Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tappiliitokseni

tappiliitokseni

tappiliitoksesi

tappiliitoksesi

tappiliitoksensa

tappiliitoksensa

Par

-ta

tappiliitostani

tappiliitoksiani

tappiliitostasi

tappiliitoksiasi

tappiliitostansa / tappiliitostaan

tappiliitoksiansa / tappiliitoksiaan

Gen

-n

tappiliitokseni

tappiliitoksieni / tappiliitosteni

tappiliitoksesi

tappiliitoksiesi / tappiliitostesi

tappiliitoksensa

tappiliitoksiensa / tappiliitostensa

Ill

mihin

tappiliitokseeni

tappiliitoksiini

tappiliitokseesi

tappiliitoksiisi

tappiliitokseensa

tappiliitoksiinsa

Ine

-ssa

tappiliitoksessani

tappiliitoksissani

tappiliitoksessasi

tappiliitoksissasi

tappiliitoksessansa / tappiliitoksessaan

tappiliitoksissansa / tappiliitoksissaan

Ela

-sta

tappiliitoksestani

tappiliitoksistani

tappiliitoksestasi

tappiliitoksistasi

tappiliitoksestansa / tappiliitoksestaan

tappiliitoksistansa / tappiliitoksistaan

All

-lle

tappiliitokselleni

tappiliitoksilleni

tappiliitoksellesi

tappiliitoksillesi

tappiliitoksellensa / tappiliitokselleen

tappiliitoksillensa / tappiliitoksillean

Ade

-lla

tappiliitoksellani

tappiliitoksillani

tappiliitoksellasi

tappiliitoksillasi

tappiliitoksellansa / tappiliitoksellaan

tappiliitoksillansa / tappiliitoksillaan

Abl

-lta

tappiliitokseltani

tappiliitoksiltani

tappiliitokseltasi

tappiliitoksiltasi

tappiliitokseltansa / tappiliitokseltaan

tappiliitoksiltansa / tappiliitoksiltaan

Tra

-ksi

tappiliitoksekseni

tappiliitoksikseni

tappiliitokseksesi

tappiliitoksiksesi

tappiliitokseksensa / tappiliitoksekseen

tappiliitoksiksensa / tappiliitoksikseen

Ess

-na

tappiliitoksenani

tappiliitoksinani

tappiliitoksenasi

tappiliitoksinasi

tappiliitoksenansa / tappiliitoksenaan

tappiliitoksinansa / tappiliitoksinaan

Abe

-tta

tappiliitoksettani

tappiliitoksittani

tappiliitoksettasi

tappiliitoksittasi

tappiliitoksettansa / tappiliitoksettaan

tappiliitoksittansa / tappiliitoksittaan

Com

-ne

-

tappiliitoksineni

-

tappiliitoksinesi

-

tappiliitoksinensa / tappiliitoksineen

Singular

Plural

Nom

-

tappiliitokseni

tappiliitoksesi

tappiliitoksensa

tappiliitokseni

tappiliitoksesi

tappiliitoksensa

Par

-ta

tappiliitostani

tappiliitostasi

tappiliitostansa / tappiliitostaan

tappiliitoksiani

tappiliitoksiasi

tappiliitoksiansa / tappiliitoksiaan

Gen

-n

tappiliitokseni

tappiliitoksesi

tappiliitoksensa

tappiliitoksieni / tappiliitosteni

tappiliitoksiesi / tappiliitostesi

tappiliitoksiensa / tappiliitostensa

Ill

mihin

tappiliitokseeni

tappiliitokseesi

tappiliitokseensa

tappiliitoksiini

tappiliitoksiisi

tappiliitoksiinsa

Ine

-ssa

tappiliitoksessani

tappiliitoksessasi

tappiliitoksessansa / tappiliitoksessaan

tappiliitoksissani

tappiliitoksissasi

tappiliitoksissansa / tappiliitoksissaan

Ela

-sta

tappiliitoksestani

tappiliitoksestasi

tappiliitoksestansa / tappiliitoksestaan

tappiliitoksistani

tappiliitoksistasi

tappiliitoksistansa / tappiliitoksistaan

All

-lle

tappiliitokselleni

tappiliitoksellesi

tappiliitoksellensa / tappiliitokselleen

tappiliitoksilleni

tappiliitoksillesi

tappiliitoksillensa / tappiliitoksillean

Ade

-lla

tappiliitoksellani

tappiliitoksellasi

tappiliitoksellansa / tappiliitoksellaan

tappiliitoksillani

tappiliitoksillasi

tappiliitoksillansa / tappiliitoksillaan

Abl

-lta

tappiliitokseltani

tappiliitokseltasi

tappiliitokseltansa / tappiliitokseltaan

tappiliitoksiltani

tappiliitoksiltasi

tappiliitoksiltansa / tappiliitoksiltaan

Tra

-ksi

tappiliitoksekseni

tappiliitokseksesi

tappiliitokseksensa / tappiliitoksekseen

tappiliitoksikseni

tappiliitoksiksesi

tappiliitoksiksensa / tappiliitoksikseen

Ess

-na

tappiliitoksenani

tappiliitoksenasi

tappiliitoksenansa / tappiliitoksenaan

tappiliitoksinani

tappiliitoksinasi

tappiliitoksinansa / tappiliitoksinaan

Abe

-tta

tappiliitoksettani

tappiliitoksettasi

tappiliitoksettansa / tappiliitoksettaan

tappiliitoksittani

tappiliitoksittasi

tappiliitoksittansa / tappiliitoksittaan

Com

-ne

-

-

-

tappiliitoksineni

tappiliitoksinesi

tappiliitoksinensa / tappiliitoksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tappiliitoksemme

tappiliitoksemme

tappiliitoksenne

tappiliitoksenne

tappiliitoksensa

tappiliitoksensa

Par

-ta

tappiliitostamme

tappiliitoksiamme

tappiliitostanne

tappiliitoksianne

tappiliitostansa / tappiliitostaan

tappiliitoksiansa / tappiliitoksiaan

Gen

-n

tappiliitoksemme

tappiliitoksiemme / tappiliitostemme

tappiliitoksenne

tappiliitoksienne / tappiliitostenne

tappiliitoksensa

tappiliitoksiensa / tappiliitostensa

Ill

mihin

tappiliitokseemme

tappiliitoksiimme

tappiliitokseenne

tappiliitoksiinne

tappiliitokseensa

tappiliitoksiinsa

Ine

-ssa

tappiliitoksessamme

tappiliitoksissamme

tappiliitoksessanne

tappiliitoksissanne

tappiliitoksessansa / tappiliitoksessaan

tappiliitoksissansa / tappiliitoksissaan

Ela

-sta

tappiliitoksestamme

tappiliitoksistamme

tappiliitoksestanne

tappiliitoksistanne

tappiliitoksestansa / tappiliitoksestaan

tappiliitoksistansa / tappiliitoksistaan

All

-lle

tappiliitoksellemme

tappiliitoksillemme

tappiliitoksellenne

tappiliitoksillenne

tappiliitoksellensa / tappiliitokselleen

tappiliitoksillensa / tappiliitoksillean

Ade

-lla

tappiliitoksellamme

tappiliitoksillamme

tappiliitoksellanne

tappiliitoksillanne

tappiliitoksellansa / tappiliitoksellaan

tappiliitoksillansa / tappiliitoksillaan

Abl

-lta

tappiliitokseltamme

tappiliitoksiltamme

tappiliitokseltanne

tappiliitoksiltanne

tappiliitokseltansa / tappiliitokseltaan

tappiliitoksiltansa / tappiliitoksiltaan

Tra

-ksi

tappiliitokseksemme

tappiliitoksiksemme

tappiliitokseksenne

tappiliitoksiksenne

tappiliitokseksensa / tappiliitoksekseen

tappiliitoksiksensa / tappiliitoksikseen

Ess

-na

tappiliitoksenamme

tappiliitoksinamme

tappiliitoksenanne

tappiliitoksinanne

tappiliitoksenansa / tappiliitoksenaan

tappiliitoksinansa / tappiliitoksinaan

Abe

-tta

tappiliitoksettamme

tappiliitoksittamme

tappiliitoksettanne

tappiliitoksittanne

tappiliitoksettansa / tappiliitoksettaan

tappiliitoksittansa / tappiliitoksittaan

Com

-ne

-

tappiliitoksinemme

-

tappiliitoksinenne

-

tappiliitoksinensa / tappiliitoksineen

Singular

Plural

Nom

-

tappiliitoksemme

tappiliitoksenne

tappiliitoksensa

tappiliitoksemme

tappiliitoksenne

tappiliitoksensa

Par

-ta

tappiliitostamme

tappiliitostanne

tappiliitostansa / tappiliitostaan

tappiliitoksiamme

tappiliitoksianne

tappiliitoksiansa / tappiliitoksiaan

Gen

-n

tappiliitoksemme

tappiliitoksenne

tappiliitoksensa

tappiliitoksiemme / tappiliitostemme

tappiliitoksienne / tappiliitostenne

tappiliitoksiensa / tappiliitostensa

Ill

mihin

tappiliitokseemme

tappiliitokseenne

tappiliitokseensa

tappiliitoksiimme

tappiliitoksiinne

tappiliitoksiinsa

Ine

-ssa

tappiliitoksessamme

tappiliitoksessanne

tappiliitoksessansa / tappiliitoksessaan

tappiliitoksissamme

tappiliitoksissanne

tappiliitoksissansa / tappiliitoksissaan

Ela

-sta

tappiliitoksestamme

tappiliitoksestanne

tappiliitoksestansa / tappiliitoksestaan

tappiliitoksistamme

tappiliitoksistanne

tappiliitoksistansa / tappiliitoksistaan

All

-lle

tappiliitoksellemme

tappiliitoksellenne

tappiliitoksellensa / tappiliitokselleen

tappiliitoksillemme

tappiliitoksillenne

tappiliitoksillensa / tappiliitoksillean

Ade

-lla

tappiliitoksellamme

tappiliitoksellanne

tappiliitoksellansa / tappiliitoksellaan

tappiliitoksillamme

tappiliitoksillanne

tappiliitoksillansa / tappiliitoksillaan

Abl

-lta

tappiliitokseltamme

tappiliitokseltanne

tappiliitokseltansa / tappiliitokseltaan

tappiliitoksiltamme

tappiliitoksiltanne

tappiliitoksiltansa / tappiliitoksiltaan

Tra

-ksi

tappiliitokseksemme

tappiliitokseksenne

tappiliitokseksensa / tappiliitoksekseen

tappiliitoksiksemme

tappiliitoksiksenne

tappiliitoksiksensa / tappiliitoksikseen

Ess

-na

tappiliitoksenamme

tappiliitoksenanne

tappiliitoksenansa / tappiliitoksenaan

tappiliitoksinamme

tappiliitoksinanne

tappiliitoksinansa / tappiliitoksinaan

Abe

-tta

tappiliitoksettamme

tappiliitoksettanne

tappiliitoksettansa / tappiliitoksettaan

tappiliitoksittamme

tappiliitoksittanne

tappiliitoksittansa / tappiliitoksittaan

Com

-ne

-

-

-

tappiliitoksinemme

tappiliitoksinenne

tappiliitoksinensa / tappiliitoksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tappi

tapit

Par

-ta

tappia

tappeja

Gen

-n

tapin

tappien

Ill

mihin

tappiin

tappeihin

Ine

-ssa

tapissa

tapeissa

Ela

-sta

tapista

tapeista

All

-lle

tapille

tapeille

Ade

-lla

tapilla

tapeilla

Abl

-lta

tapilta

tapeilta

Tra

-ksi

tapiksi

tapeiksi

Ess

-na

tappina

tappeina

Abe

-tta

tapitta

tapeitta

Com

-ne

-

tappeine

Ins

-in

-

tapein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tappi

tapit

Par

-ta

tappia

tappeja

Gen

-n

tapin

tappien

Ill

mihin

tappiin

tappeihin

Ine

-ssa

tapissa

tapeissa

Ela

-sta

tapista

tapeista

All

-lle

tapille

tapeille

Ade

-lla

tapilla

tapeilla

Abl

-lta

tapilta

tapeilta

Tra

-ksi

tapiksi

tapeiksi

Ess

-na

tappina

tappeina

Abe

-tta

tapitta

tapeitta

Com

-ne

-

tappeine

Ins

-in

-

tapein

pin tappi, keila, nasta, sokka, hakaneula, rintamerkki
peg tappi, pyykkipoika, pulikka, vaarna, puujalka, naula
pivot tappi, keskipiste, napa, keskeinen kohta
plug pistoke, tulppa, korkki, tappi, pistorasia, sytytystulppa
tenon tappi
spigot tappi, hana
spindle kara, värttinä, tappi, kehräin
cleat tappi, kiila, poikkipiena, lista, piena
kingpin pomo, napamies, keskiötappi, saranatappi, tappi
swivel tappi
cock kukko, hana, kalu, koiras, kaveri, tappi
bung tulppa, tappi
stalk varsi, korsi, kanta, tappi
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles; Tanzil; SETIMES; tmClass; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus; EU Bookshop Parallel Corpus Tappi on juuttunut kiinni. The tappi is stuck. Tappi on kadonnut johonkin. The tappi has disappeared somewhere. Tappi on pieni metallinen esine. The tappi is a small metal object. Älä unohda laittaa tappi paikoilleen. Don't forget to put the tappi back in its place. Leikkaa se tapein! Cut it with a peg! Laita tämä pöytä tapein. Put this table with pegs. Metalliset tapit. Pivots of metal. Mies työnsi ruuvin tappiin. The man inserted the screw into the hole. Käytä merkkiavainta tappiin. Use the key to turn the bolt into place. Työnnä tappiin ja vedä ulos. Push in the pin and pull it out. Show more arrow right

Wiktionary

peg (cylindrical wooden, metal etc. object used to fasten or as a bearing between objects) peg (protrusion used to hang things on) tap, spigot (pin or peg used to stop the vent in a cask) plug (any piece of wood, metal, or other substance used to stop or fill a hole) stopper, bung (object to prevent fluid passing through the neck of a bottle, a hole in a vessel etc.) Fin:Tarvitsemme tapin, tai vene uppoaa.Eng:We need a stopper or the boat will sink. pin, dowel (cylinder often of wood or metal used to fasten or as a bearing between two parts) tenon Short for tappisolu (“cone cell”). (slang) last call Fin:olla tappiin astiEng:to stay until the last call Show more arrow right (plug): tulppa(last call): valomerkki Show more arrow right tapittaatappiliitostappinaulakkotappisilmätappisoluteletappi Show more arrow right Borrowed from Old Norse tappi, from Proto-Germanic tappô (“plug, stopper, peg, tap”). More at tap. Show more arrow right

Wikipedia

tappisolu
valoa aistiva solu silmän verkkokalvolla
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tappini

tappini

tappisi

tappisi

tappinsa

tappinsa

Par

-ta

tappiani

tappejani

tappiasi

tappejasi

tappiansa / tappiaan

tappejansa / tappejaan

Gen

-n

tappini

tappieni

tappisi

tappiesi

tappinsa

tappiensa

Ill

mihin

tappiini

tappeihini

tappiisi

tappeihisi

tappiinsa

tappeihinsa

Ine

-ssa

tapissani

tapeissani

tapissasi

tapeissasi

tapissansa / tapissaan

tapeissansa / tapeissaan

Ela

-sta

tapistani

tapeistani

tapistasi

tapeistasi

tapistansa / tapistaan

tapeistansa / tapeistaan

All

-lle

tapilleni

tapeilleni

tapillesi

tapeillesi

tapillensa / tapilleen

tapeillensa / tapeillean

Ade

-lla

tapillani

tapeillani

tapillasi

tapeillasi

tapillansa / tapillaan

tapeillansa / tapeillaan

Abl

-lta

tapiltani

tapeiltani

tapiltasi

tapeiltasi

tapiltansa / tapiltaan

tapeiltansa / tapeiltaan

Tra

-ksi

tapikseni

tapeikseni

tapiksesi

tapeiksesi

tapiksensa / tapikseen

tapeiksensa / tapeikseen

Ess

-na

tappinani

tappeinani

tappinasi

tappeinasi

tappinansa / tappinaan

tappeinansa / tappeinaan

Abe

-tta

tapittani

tapeittani

tapittasi

tapeittasi

tapittansa / tapittaan

tapeittansa / tapeittaan

Com

-ne

-

tappeineni

-

tappeinesi

-

tappeinensa / tappeineen

Singular

Plural

Nom

-

tappini

tappisi

tappinsa

tappini

tappisi

tappinsa

Par

-ta

tappiani

tappiasi

tappiansa / tappiaan

tappejani

tappejasi

tappejansa / tappejaan

Gen

-n

tappini

tappisi

tappinsa

tappieni

tappiesi

tappiensa

Ill

mihin

tappiini

tappiisi

tappiinsa

tappeihini

tappeihisi

tappeihinsa

Ine

-ssa

tapissani

tapissasi

tapissansa / tapissaan

tapeissani

tapeissasi

tapeissansa / tapeissaan

Ela

-sta

tapistani

tapistasi

tapistansa / tapistaan

tapeistani

tapeistasi

tapeistansa / tapeistaan

All

-lle

tapilleni

tapillesi

tapillensa / tapilleen

tapeilleni

tapeillesi

tapeillensa / tapeillean

Ade

-lla

tapillani

tapillasi

tapillansa / tapillaan

tapeillani

tapeillasi

tapeillansa / tapeillaan

Abl

-lta

tapiltani

tapiltasi

tapiltansa / tapiltaan

tapeiltani

tapeiltasi

tapeiltansa / tapeiltaan

Tra

-ksi

tapikseni

tapiksesi

tapiksensa / tapikseen

tapeikseni

tapeiksesi

tapeiksensa / tapeikseen

Ess

-na

tappinani

tappinasi

tappinansa / tappinaan

tappeinani

tappeinasi

tappeinansa / tappeinaan

Abe

-tta

tapittani

tapittasi

tapittansa / tapittaan

tapeittani

tapeittasi

tapeittansa / tapeittaan

Com

-ne

-

-

-

tappeineni

tappeinesi

tappeinensa / tappeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tappimme

tappimme

tappinne

tappinne

tappinsa

tappinsa

Par

-ta

tappiamme

tappejamme

tappianne

tappejanne

tappiansa / tappiaan

tappejansa / tappejaan

Gen

-n

tappimme

tappiemme

tappinne

tappienne

tappinsa

tappiensa

Ill

mihin

tappiimme

tappeihimme

tappiinne

tappeihinne

tappiinsa

tappeihinsa

Ine

-ssa

tapissamme

tapeissamme

tapissanne

tapeissanne

tapissansa / tapissaan

tapeissansa / tapeissaan

Ela

-sta

tapistamme

tapeistamme

tapistanne

tapeistanne

tapistansa / tapistaan

tapeistansa / tapeistaan

All

-lle

tapillemme

tapeillemme

tapillenne

tapeillenne

tapillensa / tapilleen

tapeillensa / tapeillean

Ade

-lla

tapillamme

tapeillamme

tapillanne

tapeillanne

tapillansa / tapillaan

tapeillansa / tapeillaan

Abl

-lta

tapiltamme

tapeiltamme

tapiltanne

tapeiltanne

tapiltansa / tapiltaan

tapeiltansa / tapeiltaan

Tra

-ksi

tapiksemme

tapeiksemme

tapiksenne

tapeiksenne

tapiksensa / tapikseen

tapeiksensa / tapeikseen

Ess

-na

tappinamme

tappeinamme

tappinanne

tappeinanne

tappinansa / tappinaan

tappeinansa / tappeinaan

Abe

-tta

tapittamme

tapeittamme

tapittanne

tapeittanne

tapittansa / tapittaan

tapeittansa / tapeittaan

Com

-ne

-

tappeinemme

-

tappeinenne

-

tappeinensa / tappeineen

Singular

Plural

Nom

-

tappimme

tappinne

tappinsa

tappimme

tappinne

tappinsa

Par

-ta

tappiamme

tappianne

tappiansa / tappiaan

tappejamme

tappejanne

tappejansa / tappejaan

Gen

-n

tappimme

tappinne

tappinsa

tappiemme

tappienne

tappiensa

Ill

mihin

tappiimme

tappiinne

tappiinsa

tappeihimme

tappeihinne

tappeihinsa

Ine

-ssa

tapissamme

tapissanne

tapissansa / tapissaan

tapeissamme

tapeissanne

tapeissansa / tapeissaan

Ela

-sta

tapistamme

tapistanne

tapistansa / tapistaan

tapeistamme

tapeistanne

tapeistansa / tapeistaan

All

-lle

tapillemme

tapillenne

tapillensa / tapilleen

tapeillemme

tapeillenne

tapeillensa / tapeillean

Ade

-lla

tapillamme

tapillanne

tapillansa / tapillaan

tapeillamme

tapeillanne

tapeillansa / tapeillaan

Abl

-lta

tapiltamme

tapiltanne

tapiltansa / tapiltaan

tapeiltamme

tapeiltanne

tapeiltansa / tapeiltaan

Tra

-ksi

tapiksemme

tapiksenne

tapiksensa / tapikseen

tapeiksemme

tapeiksenne

tapeiksensa / tapeikseen

Ess

-na

tappinamme

tappinanne

tappinansa / tappinaan

tappeinamme

tappeinanne

tappeinansa / tappeinaan

Abe

-tta

tapittamme

tapittanne

tapittansa / tapittaan

tapeittamme

tapeittanne

tapeittansa / tapeittaan

Com

-ne

-

-

-

tappeinemme

tappeinenne

tappeinensa / tappeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

liitos

liitokset

Par

-ta

liitosta

liitoksia

Gen

-n

liitoksen

liitoksien / liitosten

Ill

mihin

liitokseen

liitoksiin

Ine

-ssa

liitoksessa

liitoksissa

Ela

-sta

liitoksesta

liitoksista

All

-lle

liitokselle

liitoksille

Ade

-lla

liitoksella

liitoksilla

Abl

-lta

liitokselta

liitoksilta

Tra

-ksi

liitokseksi

liitoksiksi

Ess

-na

liitoksena

liitoksina

Abe

-tta

liitoksetta

liitoksitta

Com

-ne

-

liitoksine

Ins

-in

-

liitoksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

liitos

liitokset

Par

-ta

liitosta

liitoksia

Gen

-n

liitoksen

liitoksien / liitosten

Ill

mihin

liitokseen

liitoksiin

Ine

-ssa

liitoksessa

liitoksissa

Ela

-sta

liitoksesta

liitoksista

All

-lle

liitokselle

liitoksille

Ade

-lla

liitoksella

liitoksilla

Abl

-lta

liitokselta

liitoksilta

Tra

-ksi

liitokseksi

liitoksiksi

Ess

-na

liitoksena

liitoksina

Abe

-tta

liitoksetta

liitoksitta

Com

-ne

-

liitoksine

Ins

-in

-

liitoksin

joint liitos, nivel, sauma, liitoskohta, jatkos, paisti
splice liitos, liimaaminen
juncture liitos, ratkaiseva vaihe, kriittinen vaihe
seam sauma, ommel, liitos, liitoskohta, jatkos, juova
incorporation liittäminen, yhdistäminen, rekisteröinti, liitto, liitos
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl; tmClass; GlobalVoices; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus, sentence 41378.; OpenSubtitles Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; eurlex-diff-2018-06-20 Liitos oli hyvin tiivis ja tehokas. The association was very tight and effective. Liitos on kehon osa, joka yhdistää käsivarren olkaan. Joint is a body part that connects the arm to the shoulder. Pyörivät liitokset. Rotating type joints. Fyysinen liitos oli tehty huolellisesti ja kesti vuosia. The physical connection had been carefully made and lasted for years. Polttokenno on tehokas liitos sähköenergian ja veden välille. The fuel cell is an efficient link between electricity and water. Liitosta ei ole vielä pyydetty lausuntoa. Liitosta has not yet been requested to provide a statement. Järjestö on kansainvälinen liitos, johon kuuluu useita eri valtioita. The organization is an international union that includes several different countries. Sanon vain, että tällä jutulla on etäinen liitos siihen. Let's just say this case has a distinct smell to it. Haava sijaitsi polven liitoksen lähellä. The wound was located near the knee joint. Kumiletkut, joissa on liitoss-ja muita osia. Rubber hose assemblies. Show more arrow right

Wiktionary

joint union bond hinge merger (databases) join Show more arrow right alueliitos jiiriliitos kuntaliitos Show more arrow right liittää (“to join”) +‎ -os Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

liitokseni

liitokseni

liitoksesi

liitoksesi

liitoksensa

liitoksensa

Par

-ta

liitostani

liitoksiani

liitostasi

liitoksiasi

liitostansa / liitostaan

liitoksiansa / liitoksiaan

Gen

-n

liitokseni

liitoksieni / liitosteni

liitoksesi

liitoksiesi / liitostesi

liitoksensa

liitoksiensa / liitostensa

Ill

mihin

liitokseeni

liitoksiini

liitokseesi

liitoksiisi

liitokseensa

liitoksiinsa

Ine

-ssa

liitoksessani

liitoksissani

liitoksessasi

liitoksissasi

liitoksessansa / liitoksessaan

liitoksissansa / liitoksissaan

Ela

-sta

liitoksestani

liitoksistani

liitoksestasi

liitoksistasi

liitoksestansa / liitoksestaan

liitoksistansa / liitoksistaan

All

-lle

liitokselleni

liitoksilleni

liitoksellesi

liitoksillesi

liitoksellensa / liitokselleen

liitoksillensa / liitoksillean

Ade

-lla

liitoksellani

liitoksillani

liitoksellasi

liitoksillasi

liitoksellansa / liitoksellaan

liitoksillansa / liitoksillaan

Abl

-lta

liitokseltani

liitoksiltani

liitokseltasi

liitoksiltasi

liitokseltansa / liitokseltaan

liitoksiltansa / liitoksiltaan

Tra

-ksi

liitoksekseni

liitoksikseni

liitokseksesi

liitoksiksesi

liitokseksensa / liitoksekseen

liitoksiksensa / liitoksikseen

Ess

-na

liitoksenani

liitoksinani

liitoksenasi

liitoksinasi

liitoksenansa / liitoksenaan

liitoksinansa / liitoksinaan

Abe

-tta

liitoksettani

liitoksittani

liitoksettasi

liitoksittasi

liitoksettansa / liitoksettaan

liitoksittansa / liitoksittaan

Com

-ne

-

liitoksineni

-

liitoksinesi

-

liitoksinensa / liitoksineen

Singular

Plural

Nom

-

liitokseni

liitoksesi

liitoksensa

liitokseni

liitoksesi

liitoksensa

Par

-ta

liitostani

liitostasi

liitostansa / liitostaan

liitoksiani

liitoksiasi

liitoksiansa / liitoksiaan

Gen

-n

liitokseni

liitoksesi

liitoksensa

liitoksieni / liitosteni

liitoksiesi / liitostesi

liitoksiensa / liitostensa

Ill

mihin

liitokseeni

liitokseesi

liitokseensa

liitoksiini

liitoksiisi

liitoksiinsa

Ine

-ssa

liitoksessani

liitoksessasi

liitoksessansa / liitoksessaan

liitoksissani

liitoksissasi

liitoksissansa / liitoksissaan

Ela

-sta

liitoksestani

liitoksestasi

liitoksestansa / liitoksestaan

liitoksistani

liitoksistasi

liitoksistansa / liitoksistaan

All

-lle

liitokselleni

liitoksellesi

liitoksellensa / liitokselleen

liitoksilleni

liitoksillesi

liitoksillensa / liitoksillean

Ade

-lla

liitoksellani

liitoksellasi

liitoksellansa / liitoksellaan

liitoksillani

liitoksillasi

liitoksillansa / liitoksillaan

Abl

-lta

liitokseltani

liitokseltasi

liitokseltansa / liitokseltaan

liitoksiltani

liitoksiltasi

liitoksiltansa / liitoksiltaan

Tra

-ksi

liitoksekseni

liitokseksesi

liitokseksensa / liitoksekseen

liitoksikseni

liitoksiksesi

liitoksiksensa / liitoksikseen

Ess

-na

liitoksenani

liitoksenasi

liitoksenansa / liitoksenaan

liitoksinani

liitoksinasi

liitoksinansa / liitoksinaan

Abe

-tta

liitoksettani

liitoksettasi

liitoksettansa / liitoksettaan

liitoksittani

liitoksittasi

liitoksittansa / liitoksittaan

Com

-ne

-

-

-

liitoksineni

liitoksinesi

liitoksinensa / liitoksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

liitoksemme

liitoksemme

liitoksenne

liitoksenne

liitoksensa

liitoksensa

Par

-ta

liitostamme

liitoksiamme

liitostanne

liitoksianne

liitostansa / liitostaan

liitoksiansa / liitoksiaan

Gen

-n

liitoksemme

liitoksiemme / liitostemme

liitoksenne

liitoksienne / liitostenne

liitoksensa

liitoksiensa / liitostensa

Ill

mihin

liitokseemme

liitoksiimme

liitokseenne

liitoksiinne

liitokseensa

liitoksiinsa

Ine

-ssa

liitoksessamme

liitoksissamme

liitoksessanne

liitoksissanne

liitoksessansa / liitoksessaan

liitoksissansa / liitoksissaan

Ela

-sta

liitoksestamme

liitoksistamme

liitoksestanne

liitoksistanne

liitoksestansa / liitoksestaan

liitoksistansa / liitoksistaan

All

-lle

liitoksellemme

liitoksillemme

liitoksellenne

liitoksillenne

liitoksellensa / liitokselleen

liitoksillensa / liitoksillean

Ade

-lla

liitoksellamme

liitoksillamme

liitoksellanne

liitoksillanne

liitoksellansa / liitoksellaan

liitoksillansa / liitoksillaan

Abl

-lta

liitokseltamme

liitoksiltamme

liitokseltanne

liitoksiltanne

liitokseltansa / liitokseltaan

liitoksiltansa / liitoksiltaan

Tra

-ksi

liitokseksemme

liitoksiksemme

liitokseksenne

liitoksiksenne

liitokseksensa / liitoksekseen

liitoksiksensa / liitoksikseen

Ess

-na

liitoksenamme

liitoksinamme

liitoksenanne

liitoksinanne

liitoksenansa / liitoksenaan

liitoksinansa / liitoksinaan

Abe

-tta

liitoksettamme

liitoksittamme

liitoksettanne

liitoksittanne

liitoksettansa / liitoksettaan

liitoksittansa / liitoksittaan

Com

-ne

-

liitoksinemme

-

liitoksinenne

-

liitoksinensa / liitoksineen

Singular

Plural

Nom

-

liitoksemme

liitoksenne

liitoksensa

liitoksemme

liitoksenne

liitoksensa

Par

-ta

liitostamme

liitostanne

liitostansa / liitostaan

liitoksiamme

liitoksianne

liitoksiansa / liitoksiaan

Gen

-n

liitoksemme

liitoksenne

liitoksensa

liitoksiemme / liitostemme

liitoksienne / liitostenne

liitoksiensa / liitostensa

Ill

mihin

liitokseemme

liitokseenne

liitokseensa

liitoksiimme

liitoksiinne

liitoksiinsa

Ine

-ssa

liitoksessamme

liitoksessanne

liitoksessansa / liitoksessaan

liitoksissamme

liitoksissanne

liitoksissansa / liitoksissaan

Ela

-sta

liitoksestamme

liitoksestanne

liitoksestansa / liitoksestaan

liitoksistamme

liitoksistanne

liitoksistansa / liitoksistaan

All

-lle

liitoksellemme

liitoksellenne

liitoksellensa / liitokselleen

liitoksillemme

liitoksillenne

liitoksillensa / liitoksillean

Ade

-lla

liitoksellamme

liitoksellanne

liitoksellansa / liitoksellaan

liitoksillamme

liitoksillanne

liitoksillansa / liitoksillaan

Abl

-lta

liitokseltamme

liitokseltanne

liitokseltansa / liitokseltaan

liitoksiltamme

liitoksiltanne

liitoksiltansa / liitoksiltaan

Tra

-ksi

liitokseksemme

liitokseksenne

liitokseksensa / liitoksekseen

liitoksiksemme

liitoksiksenne

liitoksiksensa / liitoksikseen

Ess

-na

liitoksenamme

liitoksenanne

liitoksenansa / liitoksenaan

liitoksinamme

liitoksinanne

liitoksinansa / liitoksinaan

Abe

-tta

liitoksettamme

liitoksettanne

liitoksettansa / liitoksettaan

liitoksittamme

liitoksittanne

liitoksittansa / liitoksittaan

Com

-ne

-

-

-

liitoksinemme

liitoksinenne

liitoksinensa / liitoksineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept