logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

talviloma, noun

Word analysis
talvilomakeskuksissa

talvilomakeskuksissa

talviloma

Noun, Singular Nominative

+ keskus

Noun, Plural Inessive

talvi

Noun, Singular Nominative

+ loma

Noun, Singular Nominative

+ keskus

Noun, Plural Inessive

talvi

Noun, Singular Nominative

+ lomakeskus

Noun, Plural Inessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talviloma

talvilomat

Par

-ta

talvilomaa

talvilomia

Gen

-n

talviloman

talvilomien

Ill

mihin

talvilomaan

talvilomiin

Ine

-ssa

talvilomassa

talvilomissa

Ela

-sta

talvilomasta

talvilomista

All

-lle

talvilomalle

talvilomille

Ade

-lla

talvilomalla

talvilomilla

Abl

-lta

talvilomalta

talvilomilta

Tra

-ksi

talvilomaksi

talvilomiksi

Ess

-na

talvilomana

talvilomina

Abe

-tta

talvilomatta

talvilomitta

Com

-ne

-

talvilomine

Ins

-in

-

talvilomin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talviloma

talvilomat

Par

-ta

talvilomaa

talvilomia

Gen

-n

talviloman

talvilomien

Ill

mihin

talvilomaan

talvilomiin

Ine

-ssa

talvilomassa

talvilomissa

Ela

-sta

talvilomasta

talvilomista

All

-lle

talvilomalle

talvilomille

Ade

-lla

talvilomalla

talvilomilla

Abl

-lta

talvilomalta

talvilomilta

Tra

-ksi

talvilomaksi

talvilomiksi

Ess

-na

talvilomana

talvilomina

Abe

-tta

talvilomatta

talvilomitta

Com

-ne

-

talvilomine

Ins

-in

-

talvilomin

winter holiday
winter vacation
Show more arrow right
Tatoeba-2020.08; OpenSubtitles2018.v3; Eurlex2019 Milloin talviloma alkaa? When does your winter vacation begin? Luulen ehkä sinun tulisi viettää talviloma isäsi kanssa... I think maybe you should just spend winter break with your dad. Herra Ripley on talvilomalla. When's he due back? Ja otin vapauden peruuttaa talvilomasi. I canceled your winter vacation. Lapset tulevat talviloman jälkeen. When the winter break is over, the kids are coming here. Onko se käsityksesi talvilomasta? Ei. That's your idea of a traditional winter vacation? Talvilomaan on vain pari päivää. There's only a couple of days left until our winter vacation. Tyttö saa selville ja jättää pojan talvilomalla. Girl finds out and dumps his ass during winter break. Niin, me emme ole vielä ehtineet puhua talvilomistamme. Yeah, so we haven't had a chance to talk about our winter breaks yet. Muu osa lomasta (talviloma) on annettava viimeistään seuraavan lomakauden alkuun mennessä. The remaining leave ( winter leave) must be granted no later than the beginning of the following leave period. Show more arrow right

Wiktionary

A winter break, winter vacation, winter holidays Show more arrow right hiihtoloma Show more arrow right talvi +‎ loma Show more arrow right

Wikipedia

Spring break Spring break is a vacation period including Easter holidays in early spring at universities and schools, which started during the 1930s in the US (but already existed in Europe since the late 1800s) and is now observed in many other countries as well. Spring break is frequently associated with extensive gatherings and riotous partying in warm climate locations such as Miami Beach, Florida, Daytona Beach, Florida, Panama City Beach, Florida, Gulf Shores, Alabama and Cancún, Mexico, attended regardless of participants' educational standings. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

talvilomani

talvilomani

talvilomasi

talvilomasi

talvilomansa

talvilomansa

Par

-ta

talvilomaani

talvilomiani

talvilomaasi

talvilomiasi

talvilomaansa

talvilomiansa / talvilomiaan

Gen

-n

talvilomani

talvilomieni

talvilomasi

talvilomiesi

talvilomansa

talvilomiensa

Ill

mihin

talvilomaani

talvilomiini

talvilomaasi

talvilomiisi

talvilomaansa

talvilomiinsa

Ine

-ssa

talvilomassani

talvilomissani

talvilomassasi

talvilomissasi

talvilomassansa / talvilomassaan

talvilomissansa / talvilomissaan

Ela

-sta

talvilomastani

talvilomistani

talvilomastasi

talvilomistasi

talvilomastansa / talvilomastaan

talvilomistansa / talvilomistaan

All

-lle

talvilomalleni

talvilomilleni

talvilomallesi

talvilomillesi

talvilomallensa / talvilomalleen

talvilomillensa / talvilomillean

Ade

-lla

talvilomallani

talvilomillani

talvilomallasi

talvilomillasi

talvilomallansa / talvilomallaan

talvilomillansa / talvilomillaan

Abl

-lta

talvilomaltani

talvilomiltani

talvilomaltasi

talvilomiltasi

talvilomaltansa / talvilomaltaan

talvilomiltansa / talvilomiltaan

Tra

-ksi

talvilomakseni

talvilomikseni

talvilomaksesi

talvilomiksesi

talvilomaksensa / talvilomakseen

talvilomiksensa / talvilomikseen

Ess

-na

talvilomanani

talvilominani

talvilomanasi

talvilominasi

talvilomanansa / talvilomanaan

talvilominansa / talvilominaan

Abe

-tta

talvilomattani

talvilomittani

talvilomattasi

talvilomittasi

talvilomattansa / talvilomattaan

talvilomittansa / talvilomittaan

Com

-ne

-

talvilomineni

-

talvilominesi

-

talvilominensa / talvilomineen

Singular

Plural

Nom

-

talvilomani

talvilomasi

talvilomansa

talvilomani

talvilomasi

talvilomansa

Par

-ta

talvilomaani

talvilomaasi

talvilomaansa

talvilomiani

talvilomiasi

talvilomiansa / talvilomiaan

Gen

-n

talvilomani

talvilomasi

talvilomansa

talvilomieni

talvilomiesi

talvilomiensa

Ill

mihin

talvilomaani

talvilomaasi

talvilomaansa

talvilomiini

talvilomiisi

talvilomiinsa

Ine

-ssa

talvilomassani

talvilomassasi

talvilomassansa / talvilomassaan

talvilomissani

talvilomissasi

talvilomissansa / talvilomissaan

Ela

-sta

talvilomastani

talvilomastasi

talvilomastansa / talvilomastaan

talvilomistani

talvilomistasi

talvilomistansa / talvilomistaan

All

-lle

talvilomalleni

talvilomallesi

talvilomallensa / talvilomalleen

talvilomilleni

talvilomillesi

talvilomillensa / talvilomillean

Ade

-lla

talvilomallani

talvilomallasi

talvilomallansa / talvilomallaan

talvilomillani

talvilomillasi

talvilomillansa / talvilomillaan

Abl

-lta

talvilomaltani

talvilomaltasi

talvilomaltansa / talvilomaltaan

talvilomiltani

talvilomiltasi

talvilomiltansa / talvilomiltaan

Tra

-ksi

talvilomakseni

talvilomaksesi

talvilomaksensa / talvilomakseen

talvilomikseni

talvilomiksesi

talvilomiksensa / talvilomikseen

Ess

-na

talvilomanani

talvilomanasi

talvilomanansa / talvilomanaan

talvilominani

talvilominasi

talvilominansa / talvilominaan

Abe

-tta

talvilomattani

talvilomattasi

talvilomattansa / talvilomattaan

talvilomittani

talvilomittasi

talvilomittansa / talvilomittaan

Com

-ne

-

-

-

talvilomineni

talvilominesi

talvilominensa / talvilomineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

talvilomamme

talvilomamme

talvilomanne

talvilomanne

talvilomansa

talvilomansa

Par

-ta

talvilomaamme

talvilomiamme

talvilomaanne

talvilomianne

talvilomaansa

talvilomiansa / talvilomiaan

Gen

-n

talvilomamme

talvilomiemme

talvilomanne

talvilomienne

talvilomansa

talvilomiensa

Ill

mihin

talvilomaamme

talvilomiimme

talvilomaanne

talvilomiinne

talvilomaansa

talvilomiinsa

Ine

-ssa

talvilomassamme

talvilomissamme

talvilomassanne

talvilomissanne

talvilomassansa / talvilomassaan

talvilomissansa / talvilomissaan

Ela

-sta

talvilomastamme

talvilomistamme

talvilomastanne

talvilomistanne

talvilomastansa / talvilomastaan

talvilomistansa / talvilomistaan

All

-lle

talvilomallemme

talvilomillemme

talvilomallenne

talvilomillenne

talvilomallensa / talvilomalleen

talvilomillensa / talvilomillean

Ade

-lla

talvilomallamme

talvilomillamme

talvilomallanne

talvilomillanne

talvilomallansa / talvilomallaan

talvilomillansa / talvilomillaan

Abl

-lta

talvilomaltamme

talvilomiltamme

talvilomaltanne

talvilomiltanne

talvilomaltansa / talvilomaltaan

talvilomiltansa / talvilomiltaan

Tra

-ksi

talvilomaksemme

talvilomiksemme

talvilomaksenne

talvilomiksenne

talvilomaksensa / talvilomakseen

talvilomiksensa / talvilomikseen

Ess

-na

talvilomanamme

talvilominamme

talvilomananne

talvilominanne

talvilomanansa / talvilomanaan

talvilominansa / talvilominaan

Abe

-tta

talvilomattamme

talvilomittamme

talvilomattanne

talvilomittanne

talvilomattansa / talvilomattaan

talvilomittansa / talvilomittaan

Com

-ne

-

talvilominemme

-

talvilominenne

-

talvilominensa / talvilomineen

Singular

Plural

Nom

-

talvilomamme

talvilomanne

talvilomansa

talvilomamme

talvilomanne

talvilomansa

Par

-ta

talvilomaamme

talvilomaanne

talvilomaansa

talvilomiamme

talvilomianne

talvilomiansa / talvilomiaan

Gen

-n

talvilomamme

talvilomanne

talvilomansa

talvilomiemme

talvilomienne

talvilomiensa

Ill

mihin

talvilomaamme

talvilomaanne

talvilomaansa

talvilomiimme

talvilomiinne

talvilomiinsa

Ine

-ssa

talvilomassamme

talvilomassanne

talvilomassansa / talvilomassaan

talvilomissamme

talvilomissanne

talvilomissansa / talvilomissaan

Ela

-sta

talvilomastamme

talvilomastanne

talvilomastansa / talvilomastaan

talvilomistamme

talvilomistanne

talvilomistansa / talvilomistaan

All

-lle

talvilomallemme

talvilomallenne

talvilomallensa / talvilomalleen

talvilomillemme

talvilomillenne

talvilomillensa / talvilomillean

Ade

-lla

talvilomallamme

talvilomallanne

talvilomallansa / talvilomallaan

talvilomillamme

talvilomillanne

talvilomillansa / talvilomillaan

Abl

-lta

talvilomaltamme

talvilomaltanne

talvilomaltansa / talvilomaltaan

talvilomiltamme

talvilomiltanne

talvilomiltansa / talvilomiltaan

Tra

-ksi

talvilomaksemme

talvilomaksenne

talvilomaksensa / talvilomakseen

talvilomiksemme

talvilomiksenne

talvilomiksensa / talvilomikseen

Ess

-na

talvilomanamme

talvilomananne

talvilomanansa / talvilomanaan

talvilominamme

talvilominanne

talvilominansa / talvilominaan

Abe

-tta

talvilomattamme

talvilomattanne

talvilomattansa / talvilomattaan

talvilomittamme

talvilomittanne

talvilomittansa / talvilomittaan

Com

-ne

-

-

-

talvilominemme

talvilominenne

talvilominensa / talvilomineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

keskus

keskukset

Par

-ta

keskusta

keskuksia

Gen

-n

keskuksen

keskuksien / keskusten

Ill

mihin

keskukseen

keskuksiin

Ine

-ssa

keskuksessa

keskuksissa

Ela

-sta

keskuksesta

keskuksista

All

-lle

keskukselle

keskuksille

Ade

-lla

keskuksella

keskuksilla

Abl

-lta

keskukselta

keskuksilta

Tra

-ksi

keskukseksi

keskuksiksi

Ess

-na

keskuksena

keskuksina

Abe

-tta

keskuksetta

keskuksitta

Com

-ne

-

keskuksine

Ins

-in

-

keskuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

keskus

keskukset

Par

-ta

keskusta

keskuksia

Gen

-n

keskuksen

keskuksien / keskusten

Ill

mihin

keskukseen

keskuksiin

Ine

-ssa

keskuksessa

keskuksissa

Ela

-sta

keskuksesta

keskuksista

All

-lle

keskukselle

keskuksille

Ade

-lla

keskuksella

keskuksilla

Abl

-lta

keskukselta

keskuksilta

Tra

-ksi

keskukseksi

keskuksiksi

Ess

-na

keskuksena

keskuksina

Abe

-tta

keskuksetta

keskuksitta

Com

-ne

-

keskuksine

Ins

-in

-

keskuksin

center keskusta, keskus, keskittää, keskipiste, keskikohta, keskushyökkääjä
central
hub napa, keskus, keskiö, keskipiste
exchange vaihto, vaihtaminen, vaihtokurssi, keskus, pörssi, vaihdanta
middle keskus, keskikohta, vyötärö, keskiruumis
resort lomakeskus, keino, lomanviettopaikka, keskus, oleskelupaikka, mahdollisuus
pool pool, biljardi, lammikko, lampi, palvelu, keskus
switchboard puhelinvaihde, keskus
focus fokus, keskipiste, polttopiste, keskus, pesäke
midst kesken, keskus
nucleus ydin, tuma, tumake, ydinosa, sydän, keskus
seat istuin, paikka, istuinosa, tuoli, istumapaikka, keskus
metropolis metropoli, suurkaupunki, keskus
operator operaattori, käyttäjä, kuljettaja, hoitaja, omistaja, keskus
eye silmä, silmukka, silmu, reikä, rengas, keskus
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tanzil; Europarl v8; Europarl Parallel Corpus, sentence 324923.; OpenSubtitles v2 Navstarin keskus. This is the NavStar operator. Keskus, liittymä 435. Operator, get me junction 435. Keskus on avoinna joka päivä klo 8ns-20. The center is open every day from 8am to 8pm. Keskus sijaitsee kaupungin keskustassa. The center is located in the city center. Kaupungin keskustaan. City Center. Tämä keskus on erikoistunut lasten hoitoon. This center specializes in childcare. Keskus tarjoaa monipuolisia palveluita asukkaille. The center offers a variety of services to residents. Menen keskustaan ostamaan ruokaa. I go downtown to buy food. Menemme siis keskustaan... Let's head downtown. Keskus järjestää erilaisia tapahtumia koko perheelle. The center organizes various events for the whole family. Show more arrow right

Wiktionary

centre/center Show more arrow right muonituskeskus puhelinkeskus Show more arrow right keski- +‎ -us Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

keskukseni

keskukseni

keskuksesi

keskuksesi

keskuksensa

keskuksensa

Par

-ta

keskustani

keskuksiani

keskustasi

keskuksiasi

keskustansa / keskustaan

keskuksiansa / keskuksiaan

Gen

-n

keskukseni

keskuksieni / keskusteni

keskuksesi

keskuksiesi / keskustesi

keskuksensa

keskuksiensa / keskustensa

Ill

mihin

keskukseeni

keskuksiini

keskukseesi

keskuksiisi

keskukseensa

keskuksiinsa

Ine

-ssa

keskuksessani

keskuksissani

keskuksessasi

keskuksissasi

keskuksessansa / keskuksessaan

keskuksissansa / keskuksissaan

Ela

-sta

keskuksestani

keskuksistani

keskuksestasi

keskuksistasi

keskuksestansa / keskuksestaan

keskuksistansa / keskuksistaan

All

-lle

keskukselleni

keskuksilleni

keskuksellesi

keskuksillesi

keskuksellensa / keskukselleen

keskuksillensa / keskuksillean

Ade

-lla

keskuksellani

keskuksillani

keskuksellasi

keskuksillasi

keskuksellansa / keskuksellaan

keskuksillansa / keskuksillaan

Abl

-lta

keskukseltani

keskuksiltani

keskukseltasi

keskuksiltasi

keskukseltansa / keskukseltaan

keskuksiltansa / keskuksiltaan

Tra

-ksi

keskuksekseni

keskuksikseni

keskukseksesi

keskuksiksesi

keskukseksensa / keskuksekseen

keskuksiksensa / keskuksikseen

Ess

-na

keskuksenani

keskuksinani

keskuksenasi

keskuksinasi

keskuksenansa / keskuksenaan

keskuksinansa / keskuksinaan

Abe

-tta

keskuksettani

keskuksittani

keskuksettasi

keskuksittasi

keskuksettansa / keskuksettaan

keskuksittansa / keskuksittaan

Com

-ne

-

keskuksineni

-

keskuksinesi

-

keskuksinensa / keskuksineen

Singular

Plural

Nom

-

keskukseni

keskuksesi

keskuksensa

keskukseni

keskuksesi

keskuksensa

Par

-ta

keskustani

keskustasi

keskustansa / keskustaan

keskuksiani

keskuksiasi

keskuksiansa / keskuksiaan

Gen

-n

keskukseni

keskuksesi

keskuksensa

keskuksieni / keskusteni

keskuksiesi / keskustesi

keskuksiensa / keskustensa

Ill

mihin

keskukseeni

keskukseesi

keskukseensa

keskuksiini

keskuksiisi

keskuksiinsa

Ine

-ssa

keskuksessani

keskuksessasi

keskuksessansa / keskuksessaan

keskuksissani

keskuksissasi

keskuksissansa / keskuksissaan

Ela

-sta

keskuksestani

keskuksestasi

keskuksestansa / keskuksestaan

keskuksistani

keskuksistasi

keskuksistansa / keskuksistaan

All

-lle

keskukselleni

keskuksellesi

keskuksellensa / keskukselleen

keskuksilleni

keskuksillesi

keskuksillensa / keskuksillean

Ade

-lla

keskuksellani

keskuksellasi

keskuksellansa / keskuksellaan

keskuksillani

keskuksillasi

keskuksillansa / keskuksillaan

Abl

-lta

keskukseltani

keskukseltasi

keskukseltansa / keskukseltaan

keskuksiltani

keskuksiltasi

keskuksiltansa / keskuksiltaan

Tra

-ksi

keskuksekseni

keskukseksesi

keskukseksensa / keskuksekseen

keskuksikseni

keskuksiksesi

keskuksiksensa / keskuksikseen

Ess

-na

keskuksenani

keskuksenasi

keskuksenansa / keskuksenaan

keskuksinani

keskuksinasi

keskuksinansa / keskuksinaan

Abe

-tta

keskuksettani

keskuksettasi

keskuksettansa / keskuksettaan

keskuksittani

keskuksittasi

keskuksittansa / keskuksittaan

Com

-ne

-

-

-

keskuksineni

keskuksinesi

keskuksinensa / keskuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

keskuksemme

keskuksemme

keskuksenne

keskuksenne

keskuksensa

keskuksensa

Par

-ta

keskustamme

keskuksiamme

keskustanne

keskuksianne

keskustansa / keskustaan

keskuksiansa / keskuksiaan

Gen

-n

keskuksemme

keskuksiemme / keskustemme

keskuksenne

keskuksienne / keskustenne

keskuksensa

keskuksiensa / keskustensa

Ill

mihin

keskukseemme

keskuksiimme

keskukseenne

keskuksiinne

keskukseensa

keskuksiinsa

Ine

-ssa

keskuksessamme

keskuksissamme

keskuksessanne

keskuksissanne

keskuksessansa / keskuksessaan

keskuksissansa / keskuksissaan

Ela

-sta

keskuksestamme

keskuksistamme

keskuksestanne

keskuksistanne

keskuksestansa / keskuksestaan

keskuksistansa / keskuksistaan

All

-lle

keskuksellemme

keskuksillemme

keskuksellenne

keskuksillenne

keskuksellensa / keskukselleen

keskuksillensa / keskuksillean

Ade

-lla

keskuksellamme

keskuksillamme

keskuksellanne

keskuksillanne

keskuksellansa / keskuksellaan

keskuksillansa / keskuksillaan

Abl

-lta

keskukseltamme

keskuksiltamme

keskukseltanne

keskuksiltanne

keskukseltansa / keskukseltaan

keskuksiltansa / keskuksiltaan

Tra

-ksi

keskukseksemme

keskuksiksemme

keskukseksenne

keskuksiksenne

keskukseksensa / keskuksekseen

keskuksiksensa / keskuksikseen

Ess

-na

keskuksenamme

keskuksinamme

keskuksenanne

keskuksinanne

keskuksenansa / keskuksenaan

keskuksinansa / keskuksinaan

Abe

-tta

keskuksettamme

keskuksittamme

keskuksettanne

keskuksittanne

keskuksettansa / keskuksettaan

keskuksittansa / keskuksittaan

Com

-ne

-

keskuksinemme

-

keskuksinenne

-

keskuksinensa / keskuksineen

Singular

Plural

Nom

-

keskuksemme

keskuksenne

keskuksensa

keskuksemme

keskuksenne

keskuksensa

Par

-ta

keskustamme

keskustanne

keskustansa / keskustaan

keskuksiamme

keskuksianne

keskuksiansa / keskuksiaan

Gen

-n

keskuksemme

keskuksenne

keskuksensa

keskuksiemme / keskustemme

keskuksienne / keskustenne

keskuksiensa / keskustensa

Ill

mihin

keskukseemme

keskukseenne

keskukseensa

keskuksiimme

keskuksiinne

keskuksiinsa

Ine

-ssa

keskuksessamme

keskuksessanne

keskuksessansa / keskuksessaan

keskuksissamme

keskuksissanne

keskuksissansa / keskuksissaan

Ela

-sta

keskuksestamme

keskuksestanne

keskuksestansa / keskuksestaan

keskuksistamme

keskuksistanne

keskuksistansa / keskuksistaan

All

-lle

keskuksellemme

keskuksellenne

keskuksellensa / keskukselleen

keskuksillemme

keskuksillenne

keskuksillensa / keskuksillean

Ade

-lla

keskuksellamme

keskuksellanne

keskuksellansa / keskuksellaan

keskuksillamme

keskuksillanne

keskuksillansa / keskuksillaan

Abl

-lta

keskukseltamme

keskukseltanne

keskukseltansa / keskukseltaan

keskuksiltamme

keskuksiltanne

keskuksiltansa / keskuksiltaan

Tra

-ksi

keskukseksemme

keskukseksenne

keskukseksensa / keskuksekseen

keskuksiksemme

keskuksiksenne

keskuksiksensa / keskuksikseen

Ess

-na

keskuksenamme

keskuksenanne

keskuksenansa / keskuksenaan

keskuksinamme

keskuksinanne

keskuksinansa / keskuksinaan

Abe

-tta

keskuksettamme

keskuksettanne

keskuksettansa / keskuksettaan

keskuksittamme

keskuksittanne

keskuksittansa / keskuksittaan

Com

-ne

-

-

-

keskuksinemme

keskuksinenne

keskuksinensa / keskuksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talvi

talvet

Par

-ta

talvea

talvia

Gen

-n

talven

talvien

Ill

mihin

talveen

talviin

Ine

-ssa

talvessa

talvissa

Ela

-sta

talvesta

talvista

All

-lle

talvelle

talville

Ade

-lla

talvella

talvilla

Abl

-lta

talvelta

talvilta

Tra

-ksi

talveksi

talviksi

Ess

-na

talvena

talvina

Abe

-tta

talvetta

talvitta

Com

-ne

-

talvine

Ins

-in

-

talvin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talvi

talvet

Par

-ta

talvea

talvia

Gen

-n

talven

talvien

Ill

mihin

talveen

talviin

Ine

-ssa

talvessa

talvissa

Ela

-sta

talvesta

talvista

All

-lle

talvelle

talville

Ade

-lla

talvella

talvilla

Abl

-lta

talvelta

talvilta

Tra

-ksi

talveksi

talviksi

Ess

-na

talvena

talvina

Abe

-tta

talvetta

talvitta

Com

-ne

-

talvine

Ins

-in

-

talvin

winter talvi
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; QED; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1000; Tatoeba-2020.08; JW300 - Finnish-English - sentence pair 512; Tatoeba, sentence ID: 2345678 Talvi on saapunut Pohjoisns-Suomeen. Winter has arrived in Northern Finland. Eikä ole edes talvi. It's not even winter. Miksi talvi on niin kylmä tänä vuonna? Why is winter so cold this year? Talvi on kuin taikaa. Winter is like magic. Lähden Espanjaan talveksi. I'm going to Spain for the winter. Se oli hyvin kylmä talvi. It was a very cold winter. Lunta on satanut paljon tänä talvesi. There has been a lot of snowfall this winter of yours. Talveen on vielä pitkä matka. There is still a long way to go towards winter. Hän muuttaa Lappiin talveksi. She is moving to Lapland for the winter. Kymmenen talvea nyt... Ten winters now... Show more arrow right

Wiktionary

winter Show more arrow right alkutalvikeskitalvikevättalvilopputalvipakkastalvisydäntalvisyystalvitakatalvitalvenkestävätalvenselkätalventulotalviaamutalviaihetalviaikatalviajotalviasutalviasuntotalvihakkuutalvihautatalvihorrostalvi-ilmatalvi-iltatalvikaalitalvikalatalvikalastustalvikausitalvikelitalvikuukausitalvilaiduntalvilajitalvilamparetalvilenkkaritalvilämmintalvimatkailutalviomenatalvipakkanentalvipesätalvipoplaritalvipopliinitalvipuhtaanapitotalvipukutalvipuutarhatalvipuuvillatalvipyyntitalvipäivätalvipäivänseisaustalvipäähinetalvirengastalviruokintatalvisaapastalvisatamatalvisesonkitalvisipulitalvisotatalvisydäntalvisäilytystalvisäilötalvisäätalvitakkitalvitaukotalviteloillaantalviteloilleentalviteloiltaantalvitietalviturkkitalviulsteritalviunitalviurheilutalviurheilulajitalviuutuustalvivaatetalvivarustetalviviimatalvivillatalviyötalviöljyydintalvi Show more arrow right From Proto-Finnic talvi, from Proto-Finno-Ugric tälwä. Cognate with Estonian talv, Hungarian tél. Show more arrow right

Wikipedia

Winter Winter is the coldest season of the year in polar and temperate zones; it does not occur in most of the tropical zone. It occurs after autumn and before spring in each year. Winter is caused by the axis of the Earth in that hemisphere being oriented away from the Sun. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

talveni

talveni

talvesi

talvesi

talvensa

talvensa

Par

-ta

talveani

talviani

talveasi

talviasi

talveansa / talveaan

talviansa / talviaan

Gen

-n

talveni

talvieni

talvesi

talviesi

talvensa

talviensa

Ill

mihin

talveeni

talviini

talveesi

talviisi

talveensa

talviinsa

Ine

-ssa

talvessani

talvissani

talvessasi

talvissasi

talvessansa / talvessaan

talvissansa / talvissaan

Ela

-sta

talvestani

talvistani

talvestasi

talvistasi

talvestansa / talvestaan

talvistansa / talvistaan

All

-lle

talvelleni

talvilleni

talvellesi

talvillesi

talvellensa / talvelleen

talvillensa / talvillean

Ade

-lla

talvellani

talvillani

talvellasi

talvillasi

talvellansa / talvellaan

talvillansa / talvillaan

Abl

-lta

talveltani

talviltani

talveltasi

talviltasi

talveltansa / talveltaan

talviltansa / talviltaan

Tra

-ksi

talvekseni

talvikseni

talveksesi

talviksesi

talveksensa / talvekseen

talviksensa / talvikseen

Ess

-na

talvenani

talvinani

talvenasi

talvinasi

talvenansa / talvenaan

talvinansa / talvinaan

Abe

-tta

talvettani

talvittani

talvettasi

talvittasi

talvettansa / talvettaan

talvittansa / talvittaan

Com

-ne

-

talvineni

-

talvinesi

-

talvinensa / talvineen

Singular

Plural

Nom

-

talveni

talvesi

talvensa

talveni

talvesi

talvensa

Par

-ta

talveani

talveasi

talveansa / talveaan

talviani

talviasi

talviansa / talviaan

Gen

-n

talveni

talvesi

talvensa

talvieni

talviesi

talviensa

Ill

mihin

talveeni

talveesi

talveensa

talviini

talviisi

talviinsa

Ine

-ssa

talvessani

talvessasi

talvessansa / talvessaan

talvissani

talvissasi

talvissansa / talvissaan

Ela

-sta

talvestani

talvestasi

talvestansa / talvestaan

talvistani

talvistasi

talvistansa / talvistaan

All

-lle

talvelleni

talvellesi

talvellensa / talvelleen

talvilleni

talvillesi

talvillensa / talvillean

Ade

-lla

talvellani

talvellasi

talvellansa / talvellaan

talvillani

talvillasi

talvillansa / talvillaan

Abl

-lta

talveltani

talveltasi

talveltansa / talveltaan

talviltani

talviltasi

talviltansa / talviltaan

Tra

-ksi

talvekseni

talveksesi

talveksensa / talvekseen

talvikseni

talviksesi

talviksensa / talvikseen

Ess

-na

talvenani

talvenasi

talvenansa / talvenaan

talvinani

talvinasi

talvinansa / talvinaan

Abe

-tta

talvettani

talvettasi

talvettansa / talvettaan

talvittani

talvittasi

talvittansa / talvittaan

Com

-ne

-

-

-

talvineni

talvinesi

talvinensa / talvineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

talvemme

talvemme

talvenne

talvenne

talvensa

talvensa

Par

-ta

talveamme

talviamme

talveanne

talvianne

talveansa / talveaan

talviansa / talviaan

Gen

-n

talvemme

talviemme

talvenne

talvienne

talvensa

talviensa

Ill

mihin

talveemme

talviimme

talveenne

talviinne

talveensa

talviinsa

Ine

-ssa

talvessamme

talvissamme

talvessanne

talvissanne

talvessansa / talvessaan

talvissansa / talvissaan

Ela

-sta

talvestamme

talvistamme

talvestanne

talvistanne

talvestansa / talvestaan

talvistansa / talvistaan

All

-lle

talvellemme

talvillemme

talvellenne

talvillenne

talvellensa / talvelleen

talvillensa / talvillean

Ade

-lla

talvellamme

talvillamme

talvellanne

talvillanne

talvellansa / talvellaan

talvillansa / talvillaan

Abl

-lta

talveltamme

talviltamme

talveltanne

talviltanne

talveltansa / talveltaan

talviltansa / talviltaan

Tra

-ksi

talveksemme

talviksemme

talveksenne

talviksenne

talveksensa / talvekseen

talviksensa / talvikseen

Ess

-na

talvenamme

talvinamme

talvenanne

talvinanne

talvenansa / talvenaan

talvinansa / talvinaan

Abe

-tta

talvettamme

talvittamme

talvettanne

talvittanne

talvettansa / talvettaan

talvittansa / talvittaan

Com

-ne

-

talvinemme

-

talvinenne

-

talvinensa / talvineen

Singular

Plural

Nom

-

talvemme

talvenne

talvensa

talvemme

talvenne

talvensa

Par

-ta

talveamme

talveanne

talveansa / talveaan

talviamme

talvianne

talviansa / talviaan

Gen

-n

talvemme

talvenne

talvensa

talviemme

talvienne

talviensa

Ill

mihin

talveemme

talveenne

talveensa

talviimme

talviinne

talviinsa

Ine

-ssa

talvessamme

talvessanne

talvessansa / talvessaan

talvissamme

talvissanne

talvissansa / talvissaan

Ela

-sta

talvestamme

talvestanne

talvestansa / talvestaan

talvistamme

talvistanne

talvistansa / talvistaan

All

-lle

talvellemme

talvellenne

talvellensa / talvelleen

talvillemme

talvillenne

talvillensa / talvillean

Ade

-lla

talvellamme

talvellanne

talvellansa / talvellaan

talvillamme

talvillanne

talvillansa / talvillaan

Abl

-lta

talveltamme

talveltanne

talveltansa / talveltaan

talviltamme

talviltanne

talviltansa / talviltaan

Tra

-ksi

talveksemme

talveksenne

talveksensa / talvekseen

talviksemme

talviksenne

talviksensa / talvikseen

Ess

-na

talvenamme

talvenanne

talvenansa / talvenaan

talvinamme

talvinanne

talvinansa / talvinaan

Abe

-tta

talvettamme

talvettanne

talvettansa / talvettaan

talvittamme

talvittanne

talvittansa / talvittaan

Com

-ne

-

-

-

talvinemme

talvinenne

talvinensa / talvineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

loma

lomat

Par

-ta

lomaa

lomia

Gen

-n

loman

lomien

Ill

mihin

lomaan

lomiin

Ine

-ssa

lomassa

lomissa

Ela

-sta

lomasta

lomista

All

-lle

lomalle

lomille

Ade

-lla

lomalla

lomilla

Abl

-lta

lomalta

lomilta

Tra

-ksi

lomaksi

lomiksi

Ess

-na

lomana

lomina

Abe

-tta

lomatta

lomitta

Com

-ne

-

lomine

Ins

-in

-

lomin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

loma

lomat

Par

-ta

lomaa

lomia

Gen

-n

loman

lomien

Ill

mihin

lomaan

lomiin

Ine

-ssa

lomassa

lomissa

Ela

-sta

lomasta

lomista

All

-lle

lomalle

lomille

Ade

-lla

lomalla

lomilla

Abl

-lta

lomalta

lomilta

Tra

-ksi

lomaksi

lomiksi

Ess

-na

lomana

lomina

Abe

-tta

lomatta

lomitta

Com

-ne

-

lomine

Ins

-in

-

lomin

holiday loma-, loma, vapaapäivä, juhlapäivä, lupapäivä
vacation loma, tyhjentäminen, luovuttaminen
leave loma, virkavapaus, lupa, jäähyväiset
hols loma
recess syvennys, tauko, välitunti, loma, alkovi, uumenet
leave of absence virkavapaus, loma
furlough loma
vac pölynimuri, loma
gap kuilu, aukko, rako, väli, vajaus, loma
Show more arrow right
CommonCrawl; OPUS - Finnish-English; OpenSubtitles2018.v3; Finnish-English Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus; OpenSubtitles; opensubtitles2 Lomasi meni nopeasti. Your holiday went by quickly. Seuraava loma on jo suunniteltu. The next holiday is already planned. Kahden viikon loma! Two weeks'leave! Loma oli rentouttava. The vacation was relaxing. Oma loma on aina odotettu tapahtuma. Your own vacation is always a anticipated event. Miten loma on mennyt? How was spring break? Ota lomaa. I want you to take a vacation. Sitten epämääräinen loma. And then an indefinite leave of absence. Tervehdys lomallesi! Greetings to your vacation! Olen lomalla! I' m on vacation! Show more arrow right

Wiktionary

holiday, vacation; furlough gap Show more arrow right lomailla lomake lomassa lomauttaa Show more arrow right From Proto-Finnic loma (“gap”), from Proto-Finno-Permic loma (“gap”). Cognates include Lule Sami loabme and Eastern Mari ло (lo). Show more arrow right

Wikipedia

Vacation A vacation (American English), or holiday (British English), is a leave of absence from a regular job, or a specific trip or journey, usually for the purpose of recreation or tourism. People often take a vacation during specific holiday observances, or for specific festivals or celebrations. Vacations are often spent with friends or family. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lomani

lomani

lomasi

lomasi

lomansa

lomansa

Par

-ta

lomaani

lomiani

lomaasi

lomiasi

lomaansa

lomiansa / lomiaan

Gen

-n

lomani

lomieni

lomasi

lomiesi

lomansa

lomiensa

Ill

mihin

lomaani

lomiini

lomaasi

lomiisi

lomaansa

lomiinsa

Ine

-ssa

lomassani

lomissani

lomassasi

lomissasi

lomassansa / lomassaan

lomissansa / lomissaan

Ela

-sta

lomastani

lomistani

lomastasi

lomistasi

lomastansa / lomastaan

lomistansa / lomistaan

All

-lle

lomalleni

lomilleni

lomallesi

lomillesi

lomallensa / lomalleen

lomillensa / lomillean

Ade

-lla

lomallani

lomillani

lomallasi

lomillasi

lomallansa / lomallaan

lomillansa / lomillaan

Abl

-lta

lomaltani

lomiltani

lomaltasi

lomiltasi

lomaltansa / lomaltaan

lomiltansa / lomiltaan

Tra

-ksi

lomakseni

lomikseni

lomaksesi

lomiksesi

lomaksensa / lomakseen

lomiksensa / lomikseen

Ess

-na

lomanani

lominani

lomanasi

lominasi

lomanansa / lomanaan

lominansa / lominaan

Abe

-tta

lomattani

lomittani

lomattasi

lomittasi

lomattansa / lomattaan

lomittansa / lomittaan

Com

-ne

-

lomineni

-

lominesi

-

lominensa / lomineen

Singular

Plural

Nom

-

lomani

lomasi

lomansa

lomani

lomasi

lomansa

Par

-ta

lomaani

lomaasi

lomaansa

lomiani

lomiasi

lomiansa / lomiaan

Gen

-n

lomani

lomasi

lomansa

lomieni

lomiesi

lomiensa

Ill

mihin

lomaani

lomaasi

lomaansa

lomiini

lomiisi

lomiinsa

Ine

-ssa

lomassani

lomassasi

lomassansa / lomassaan

lomissani

lomissasi

lomissansa / lomissaan

Ela

-sta

lomastani

lomastasi

lomastansa / lomastaan

lomistani

lomistasi

lomistansa / lomistaan

All

-lle

lomalleni

lomallesi

lomallensa / lomalleen

lomilleni

lomillesi

lomillensa / lomillean

Ade

-lla

lomallani

lomallasi

lomallansa / lomallaan

lomillani

lomillasi

lomillansa / lomillaan

Abl

-lta

lomaltani

lomaltasi

lomaltansa / lomaltaan

lomiltani

lomiltasi

lomiltansa / lomiltaan

Tra

-ksi

lomakseni

lomaksesi

lomaksensa / lomakseen

lomikseni

lomiksesi

lomiksensa / lomikseen

Ess

-na

lomanani

lomanasi

lomanansa / lomanaan

lominani

lominasi

lominansa / lominaan

Abe

-tta

lomattani

lomattasi

lomattansa / lomattaan

lomittani

lomittasi

lomittansa / lomittaan

Com

-ne

-

-

-

lomineni

lominesi

lominensa / lomineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lomamme

lomamme

lomanne

lomanne

lomansa

lomansa

Par

-ta

lomaamme

lomiamme

lomaanne

lomianne

lomaansa

lomiansa / lomiaan

Gen

-n

lomamme

lomiemme

lomanne

lomienne

lomansa

lomiensa

Ill

mihin

lomaamme

lomiimme

lomaanne

lomiinne

lomaansa

lomiinsa

Ine

-ssa

lomassamme

lomissamme

lomassanne

lomissanne

lomassansa / lomassaan

lomissansa / lomissaan

Ela

-sta

lomastamme

lomistamme

lomastanne

lomistanne

lomastansa / lomastaan

lomistansa / lomistaan

All

-lle

lomallemme

lomillemme

lomallenne

lomillenne

lomallensa / lomalleen

lomillensa / lomillean

Ade

-lla

lomallamme

lomillamme

lomallanne

lomillanne

lomallansa / lomallaan

lomillansa / lomillaan

Abl

-lta

lomaltamme

lomiltamme

lomaltanne

lomiltanne

lomaltansa / lomaltaan

lomiltansa / lomiltaan

Tra

-ksi

lomaksemme

lomiksemme

lomaksenne

lomiksenne

lomaksensa / lomakseen

lomiksensa / lomikseen

Ess

-na

lomanamme

lominamme

lomananne

lominanne

lomanansa / lomanaan

lominansa / lominaan

Abe

-tta

lomattamme

lomittamme

lomattanne

lomittanne

lomattansa / lomattaan

lomittansa / lomittaan

Com

-ne

-

lominemme

-

lominenne

-

lominensa / lomineen

Singular

Plural

Nom

-

lomamme

lomanne

lomansa

lomamme

lomanne

lomansa

Par

-ta

lomaamme

lomaanne

lomaansa

lomiamme

lomianne

lomiansa / lomiaan

Gen

-n

lomamme

lomanne

lomansa

lomiemme

lomienne

lomiensa

Ill

mihin

lomaamme

lomaanne

lomaansa

lomiimme

lomiinne

lomiinsa

Ine

-ssa

lomassamme

lomassanne

lomassansa / lomassaan

lomissamme

lomissanne

lomissansa / lomissaan

Ela

-sta

lomastamme

lomastanne

lomastansa / lomastaan

lomistamme

lomistanne

lomistansa / lomistaan

All

-lle

lomallemme

lomallenne

lomallensa / lomalleen

lomillemme

lomillenne

lomillensa / lomillean

Ade

-lla

lomallamme

lomallanne

lomallansa / lomallaan

lomillamme

lomillanne

lomillansa / lomillaan

Abl

-lta

lomaltamme

lomaltanne

lomaltansa / lomaltaan

lomiltamme

lomiltanne

lomiltansa / lomiltaan

Tra

-ksi

lomaksemme

lomaksenne

lomaksensa / lomakseen

lomiksemme

lomiksenne

lomiksensa / lomikseen

Ess

-na

lomanamme

lomananne

lomanansa / lomanaan

lominamme

lominanne

lominansa / lominaan

Abe

-tta

lomattamme

lomattanne

lomattansa / lomattaan

lomittamme

lomittanne

lomittansa / lomittaan

Com

-ne

-

-

-

lominemme

lominenne

lominensa / lomineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lomakeskus

lomakeskukset

Par

-ta

lomakeskusta

lomakeskuksia

Gen

-n

lomakeskuksen

lomakeskuksien / lomakeskusten

Ill

mihin

lomakeskukseen

lomakeskuksiin

Ine

-ssa

lomakeskuksessa

lomakeskuksissa

Ela

-sta

lomakeskuksesta

lomakeskuksista

All

-lle

lomakeskukselle

lomakeskuksille

Ade

-lla

lomakeskuksella

lomakeskuksilla

Abl

-lta

lomakeskukselta

lomakeskuksilta

Tra

-ksi

lomakeskukseksi

lomakeskuksiksi

Ess

-na

lomakeskuksena

lomakeskuksina

Abe

-tta

lomakeskuksetta

lomakeskuksitta

Com

-ne

-

lomakeskuksine

Ins

-in

-

lomakeskuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lomakeskus

lomakeskukset

Par

-ta

lomakeskusta

lomakeskuksia

Gen

-n

lomakeskuksen

lomakeskuksien / lomakeskusten

Ill

mihin

lomakeskukseen

lomakeskuksiin

Ine

-ssa

lomakeskuksessa

lomakeskuksissa

Ela

-sta

lomakeskuksesta

lomakeskuksista

All

-lle

lomakeskukselle

lomakeskuksille

Ade

-lla

lomakeskuksella

lomakeskuksilla

Abl

-lta

lomakeskukselta

lomakeskuksilta

Tra

-ksi

lomakeskukseksi

lomakeskuksiksi

Ess

-na

lomakeskuksena

lomakeskuksina

Abe

-tta

lomakeskuksetta

lomakeskuksitta

Com

-ne

-

lomakeskuksine

Ins

-in

-

lomakeskuksin

resort lomakeskus, keino, lomanviettopaikka, keskus, oleskelupaikka, mahdollisuus
Show more arrow right
TED Talks parallel corpus; OpenSubtitles; opensubtitles2; Tatoeba; tmClass; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; WikiMatrix parallel corpus Lomakeskus sijaitsee kauniissa metsämaisemassa. The resort is located in a beautiful forest landscape. Lomakeskus tarjoaa luontoelämyksiä kaikenikäisille. The resort offers nature experiences for all ages. Lompocin lomakeskuksessa. Months.Lompoc Country Club. Lomakeskus sijaitsee meren rannalla, upealla paikalla. The holiday resort is located by the sea, in a stunning spot. Lomakeskuksien liikkeenjohto. Business management of resorts. Lomakeskus tarjoaa monipuolisia aktiviteetteja koko perheelle. The resort offers diverse activities for the whole family. Olisimmepa menneet lomakeskukseen. We should have just bought plaid shirts and gone to a resort. Vai veisitkö hänet johonkin lomakeskukseen? Or would you just take her to some resort? Voit varata mökkejä suoraan lomakeskukselta. You can book cottages directly from the resort. Haluamme rakentaa uuden lomakeskuksen järven rannalle. We want to build a new resort by the lake. Show more arrow right

Wiktionary

holiday resort, holiday centre, holiday center Show more arrow right loma +‎ keskus Show more arrow right

Wikipedia

Resort A resort (North American English) is a self-contained commercial establishment that tries to provide most of a vacationer's wants, such as food, drink, lodging, sports, entertainment, and shopping, on the premises. The term resort may be used for a hotel property that provides an array of amenities, typically including entertainment and recreational activities. A hotel is frequently a central feature of a resort, such as the Grand Hotel at Mackinac Island, Michigan. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lomakeskukseni

lomakeskukseni

lomakeskuksesi

lomakeskuksesi

lomakeskuksensa

lomakeskuksensa

Par

-ta

lomakeskustani

lomakeskuksiani

lomakeskustasi

lomakeskuksiasi

lomakeskustansa / lomakeskustaan

lomakeskuksiansa / lomakeskuksiaan

Gen

-n

lomakeskukseni

lomakeskuksieni / lomakeskusteni

lomakeskuksesi

lomakeskuksiesi / lomakeskustesi

lomakeskuksensa

lomakeskuksiensa / lomakeskustensa

Ill

mihin

lomakeskukseeni

lomakeskuksiini

lomakeskukseesi

lomakeskuksiisi

lomakeskukseensa

lomakeskuksiinsa

Ine

-ssa

lomakeskuksessani

lomakeskuksissani

lomakeskuksessasi

lomakeskuksissasi

lomakeskuksessansa / lomakeskuksessaan

lomakeskuksissansa / lomakeskuksissaan

Ela

-sta

lomakeskuksestani

lomakeskuksistani

lomakeskuksestasi

lomakeskuksistasi

lomakeskuksestansa / lomakeskuksestaan

lomakeskuksistansa / lomakeskuksistaan

All

-lle

lomakeskukselleni

lomakeskuksilleni

lomakeskuksellesi

lomakeskuksillesi

lomakeskuksellensa / lomakeskukselleen

lomakeskuksillensa / lomakeskuksillean

Ade

-lla

lomakeskuksellani

lomakeskuksillani

lomakeskuksellasi

lomakeskuksillasi

lomakeskuksellansa / lomakeskuksellaan

lomakeskuksillansa / lomakeskuksillaan

Abl

-lta

lomakeskukseltani

lomakeskuksiltani

lomakeskukseltasi

lomakeskuksiltasi

lomakeskukseltansa / lomakeskukseltaan

lomakeskuksiltansa / lomakeskuksiltaan

Tra

-ksi

lomakeskuksekseni

lomakeskuksikseni

lomakeskukseksesi

lomakeskuksiksesi

lomakeskukseksensa / lomakeskuksekseen

lomakeskuksiksensa / lomakeskuksikseen

Ess

-na

lomakeskuksenani

lomakeskuksinani

lomakeskuksenasi

lomakeskuksinasi

lomakeskuksenansa / lomakeskuksenaan

lomakeskuksinansa / lomakeskuksinaan

Abe

-tta

lomakeskuksettani

lomakeskuksittani

lomakeskuksettasi

lomakeskuksittasi

lomakeskuksettansa / lomakeskuksettaan

lomakeskuksittansa / lomakeskuksittaan

Com

-ne

-

lomakeskuksineni

-

lomakeskuksinesi

-

lomakeskuksinensa / lomakeskuksineen

Singular

Plural

Nom

-

lomakeskukseni

lomakeskuksesi

lomakeskuksensa

lomakeskukseni

lomakeskuksesi

lomakeskuksensa

Par

-ta

lomakeskustani

lomakeskustasi

lomakeskustansa / lomakeskustaan

lomakeskuksiani

lomakeskuksiasi

lomakeskuksiansa / lomakeskuksiaan

Gen

-n

lomakeskukseni

lomakeskuksesi

lomakeskuksensa

lomakeskuksieni / lomakeskusteni

lomakeskuksiesi / lomakeskustesi

lomakeskuksiensa / lomakeskustensa

Ill

mihin

lomakeskukseeni

lomakeskukseesi

lomakeskukseensa

lomakeskuksiini

lomakeskuksiisi

lomakeskuksiinsa

Ine

-ssa

lomakeskuksessani

lomakeskuksessasi

lomakeskuksessansa / lomakeskuksessaan

lomakeskuksissani

lomakeskuksissasi

lomakeskuksissansa / lomakeskuksissaan

Ela

-sta

lomakeskuksestani

lomakeskuksestasi

lomakeskuksestansa / lomakeskuksestaan

lomakeskuksistani

lomakeskuksistasi

lomakeskuksistansa / lomakeskuksistaan

All

-lle

lomakeskukselleni

lomakeskuksellesi

lomakeskuksellensa / lomakeskukselleen

lomakeskuksilleni

lomakeskuksillesi

lomakeskuksillensa / lomakeskuksillean

Ade

-lla

lomakeskuksellani

lomakeskuksellasi

lomakeskuksellansa / lomakeskuksellaan

lomakeskuksillani

lomakeskuksillasi

lomakeskuksillansa / lomakeskuksillaan

Abl

-lta

lomakeskukseltani

lomakeskukseltasi

lomakeskukseltansa / lomakeskukseltaan

lomakeskuksiltani

lomakeskuksiltasi

lomakeskuksiltansa / lomakeskuksiltaan

Tra

-ksi

lomakeskuksekseni

lomakeskukseksesi

lomakeskukseksensa / lomakeskuksekseen

lomakeskuksikseni

lomakeskuksiksesi

lomakeskuksiksensa / lomakeskuksikseen

Ess

-na

lomakeskuksenani

lomakeskuksenasi

lomakeskuksenansa / lomakeskuksenaan

lomakeskuksinani

lomakeskuksinasi

lomakeskuksinansa / lomakeskuksinaan

Abe

-tta

lomakeskuksettani

lomakeskuksettasi

lomakeskuksettansa / lomakeskuksettaan

lomakeskuksittani

lomakeskuksittasi

lomakeskuksittansa / lomakeskuksittaan

Com

-ne

-

-

-

lomakeskuksineni

lomakeskuksinesi

lomakeskuksinensa / lomakeskuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lomakeskuksemme

lomakeskuksemme

lomakeskuksenne

lomakeskuksenne

lomakeskuksensa

lomakeskuksensa

Par

-ta

lomakeskustamme

lomakeskuksiamme

lomakeskustanne

lomakeskuksianne

lomakeskustansa / lomakeskustaan

lomakeskuksiansa / lomakeskuksiaan

Gen

-n

lomakeskuksemme

lomakeskuksiemme / lomakeskustemme

lomakeskuksenne

lomakeskuksienne / lomakeskustenne

lomakeskuksensa

lomakeskuksiensa / lomakeskustensa

Ill

mihin

lomakeskukseemme

lomakeskuksiimme

lomakeskukseenne

lomakeskuksiinne

lomakeskukseensa

lomakeskuksiinsa

Ine

-ssa

lomakeskuksessamme

lomakeskuksissamme

lomakeskuksessanne

lomakeskuksissanne

lomakeskuksessansa / lomakeskuksessaan

lomakeskuksissansa / lomakeskuksissaan

Ela

-sta

lomakeskuksestamme

lomakeskuksistamme

lomakeskuksestanne

lomakeskuksistanne

lomakeskuksestansa / lomakeskuksestaan

lomakeskuksistansa / lomakeskuksistaan

All

-lle

lomakeskuksellemme

lomakeskuksillemme

lomakeskuksellenne

lomakeskuksillenne

lomakeskuksellensa / lomakeskukselleen

lomakeskuksillensa / lomakeskuksillean

Ade

-lla

lomakeskuksellamme

lomakeskuksillamme

lomakeskuksellanne

lomakeskuksillanne

lomakeskuksellansa / lomakeskuksellaan

lomakeskuksillansa / lomakeskuksillaan

Abl

-lta

lomakeskukseltamme

lomakeskuksiltamme

lomakeskukseltanne

lomakeskuksiltanne

lomakeskukseltansa / lomakeskukseltaan

lomakeskuksiltansa / lomakeskuksiltaan

Tra

-ksi

lomakeskukseksemme

lomakeskuksiksemme

lomakeskukseksenne

lomakeskuksiksenne

lomakeskukseksensa / lomakeskuksekseen

lomakeskuksiksensa / lomakeskuksikseen

Ess

-na

lomakeskuksenamme

lomakeskuksinamme

lomakeskuksenanne

lomakeskuksinanne

lomakeskuksenansa / lomakeskuksenaan

lomakeskuksinansa / lomakeskuksinaan

Abe

-tta

lomakeskuksettamme

lomakeskuksittamme

lomakeskuksettanne

lomakeskuksittanne

lomakeskuksettansa / lomakeskuksettaan

lomakeskuksittansa / lomakeskuksittaan

Com

-ne

-

lomakeskuksinemme

-

lomakeskuksinenne

-

lomakeskuksinensa / lomakeskuksineen

Singular

Plural

Nom

-

lomakeskuksemme

lomakeskuksenne

lomakeskuksensa

lomakeskuksemme

lomakeskuksenne

lomakeskuksensa

Par

-ta

lomakeskustamme

lomakeskustanne

lomakeskustansa / lomakeskustaan

lomakeskuksiamme

lomakeskuksianne

lomakeskuksiansa / lomakeskuksiaan

Gen

-n

lomakeskuksemme

lomakeskuksenne

lomakeskuksensa

lomakeskuksiemme / lomakeskustemme

lomakeskuksienne / lomakeskustenne

lomakeskuksiensa / lomakeskustensa

Ill

mihin

lomakeskukseemme

lomakeskukseenne

lomakeskukseensa

lomakeskuksiimme

lomakeskuksiinne

lomakeskuksiinsa

Ine

-ssa

lomakeskuksessamme

lomakeskuksessanne

lomakeskuksessansa / lomakeskuksessaan

lomakeskuksissamme

lomakeskuksissanne

lomakeskuksissansa / lomakeskuksissaan

Ela

-sta

lomakeskuksestamme

lomakeskuksestanne

lomakeskuksestansa / lomakeskuksestaan

lomakeskuksistamme

lomakeskuksistanne

lomakeskuksistansa / lomakeskuksistaan

All

-lle

lomakeskuksellemme

lomakeskuksellenne

lomakeskuksellensa / lomakeskukselleen

lomakeskuksillemme

lomakeskuksillenne

lomakeskuksillensa / lomakeskuksillean

Ade

-lla

lomakeskuksellamme

lomakeskuksellanne

lomakeskuksellansa / lomakeskuksellaan

lomakeskuksillamme

lomakeskuksillanne

lomakeskuksillansa / lomakeskuksillaan

Abl

-lta

lomakeskukseltamme

lomakeskukseltanne

lomakeskukseltansa / lomakeskukseltaan

lomakeskuksiltamme

lomakeskuksiltanne

lomakeskuksiltansa / lomakeskuksiltaan

Tra

-ksi

lomakeskukseksemme

lomakeskukseksenne

lomakeskukseksensa / lomakeskuksekseen

lomakeskuksiksemme

lomakeskuksiksenne

lomakeskuksiksensa / lomakeskuksikseen

Ess

-na

lomakeskuksenamme

lomakeskuksenanne

lomakeskuksenansa / lomakeskuksenaan

lomakeskuksinamme

lomakeskuksinanne

lomakeskuksinansa / lomakeskuksinaan

Abe

-tta

lomakeskuksettamme

lomakeskuksettanne

lomakeskuksettansa / lomakeskuksettaan

lomakeskuksittamme

lomakeskuksittanne

lomakeskuksittansa / lomakeskuksittaan

Com

-ne

-

-

-

lomakeskuksinemme

lomakeskuksinenne

lomakeskuksinensa / lomakeskuksineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept