logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

taitaa, verb

Word analysis
taitaisi

taitaisi

taitaa

Verb, Active voice Conditional 3rd singular

taitaa

Verb, Active voice Conditional Con negative form of verb

taita

Noun, Singular Nominative

+ isi

Noun, Singular Nominative

taita

Noun, Plural Genitive Rare form or wordRare 2nd singular possessive

tai

Noun, Singular Nominative

+ tai

Noun, Singular Nominative 2nd singular possessive

tai

Noun, Singular Nominative

+ tai

Noun, Singular Genitive 2nd singular possessive

tai

Noun, Singular Nominative

+ tai

Noun, Plural Nominative 2nd singular possessive

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(transitive, active past part. taitanut) to know, master, command, have a command of, have a proficiency in (transitive, auxiliary + first infinitive, active past part. taitanut or tainnut) to probably do, think that one does Fin:Hän taitaa sijoittua toiseksi.Eng:She's probably placing second. Show more arrow right (will probably) saattaa Show more arrow right As seen above, the active past participle depends on the meaning of the verb. Show more arrow right Adjectives taitamatontaitava Nouns taidetaitotaituri Adverbs taiten Show more arrow right From Proto-Finnic taitadak. Show more arrow right
to know tietää, tuntea, osata, taitaa, pystyä erottamaan
to think tietää, taitaa
to probably do taitaa
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus (Finnish-English); opensubtitles2 Niin, niinpä taitaisi. Yes, I believe it would. En taitaisi tehdä sitä, jos olisin sinä. I wouldn't do that if I were you. Se taitaisi olla parasta. Yes, I think it would be best. Apu taitaisi tulla tarpeen. Looks like you could use some help. En taitaisi sopia osakuntaan. Oh, I'm not really sure I' m a sorority girl. Taitaisi vahingoittaa myyntiä. I guess that would hurt future book sales, huh? Etpä taitaisi itse tehdä toisin. I doubt you d do different in my position. Jersey ei taitaisi sopia sinulle. Don't think Jersey's for you. Taisi tehdä. What does it mean to "Brennan" someone? Et taitaisi mennä moottoripyörästä. I don't think you could pass as a motorcycle. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

taidan

en taida

ii

taidat

et taida

iii

taitaa

ei taida

Plural

Positive

Negative

i

taidamme / taidetaan

emme taida / ei taideta

ii

taidatte

ette taida

iii

taitavat

eivät taida

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

taisin

en tainnut / taitanut

ii

taisit

et tainnut / taitanut

iii

taisi

ei tainnut / taitanut

Plural

Positive

Negative

i

taisimme / taidettiin

emme tainneet / taitaneet / ei taidettu

ii

taisitte

ette tainneet / taitaneet

iii

taisivat

eivät tainneet / taitaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen tainnut / taitanut

en ole tainnut / taitanut

ii

olet tainnut / taitanut

et ole tainnut / taitanut

iii

on tainnut / taitanut

ei ole tainnut / taitanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme tainneet / taitaneet

emme ole tainneet / taitaneet

ii

olette tainneet / taitaneet

ette ole tainneet / taitaneet

iii

ovat tainneet / taitaneet

eivät ole tainneet / taitaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin tainnut / taitanut

en ollut tainnut / taitanut

ii

olit tainnut / taitanut

et ollut tainnut / taitanut

iii

oli tainnut / taitanut

ei ollut tainnut / taitanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme tainneet / taitaneet

emme olleet tainneet / taitaneet

ii

olitte tainneet / taitaneet

ette olleet tainneet / taitaneet

iii

olivat tainneet / taitaneet

eivät olleet tainneet / taitaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

taitaisin

en taitaisi

ii

taitaisit

et taitaisi

iii

taitaisi

ei taitaisi

Plural

Positive

Negative

i

taitaisimme

emme taitaisi

ii

taitaisitte

ette taitaisi

iii

taitaisivat

eivät taitaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin tainnut / taitanut

en olisi tainnut / taitanut

ii

olisit tainnut / taitanut

et olisi tainnut / taitanut

iii

olisi tainnut / taitanut

ei olisi tainnut / taitanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme tainneet / taitaneet

emme olisi tainneet / taitaneet

ii

olisitte tainneet / taitaneet

ette olisi tainneet / taitaneet

iii

olisivat tainneet / taitaneet

eivät olisi tainneet / taitaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

tainnen / taitanen

en tainne / taitane

ii

tainnet / taitanet

et tainne / taitane

iii

tainnee / taitanee

ei tainne / taitane

Plural

Positive

Negative

i

tainnemme / taitanemme

emme tainne / taitane

ii

tainnette / taitanette

ette tainne / taitane

iii

tainnevat / taitanevat

eivät tainne / taitane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen tainnut / taitanut

en liene tainnut / taitanut

ii

lienet tainnut / taitanut

et liene tainnut / taitanut

iii

lienee tainnut / taitanut

ei liene tainnut / taitanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme tainneet / taitaneet

emme liene tainneet / taitaneet

ii

lienette tainneet / taitaneet

ette liene tainneet / taitaneet

iii

lienevät tainneet / taitaneet

eivät liene tainneet / taitaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

taida

iii

taitakoon

Plural

i

taitakaamme

ii

taitakaa

iii

taitakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

taitaa

Tra

-ksi

taitaaksensa / taitaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

taitaessa

Ins

-in

taitaen

Ine

-ssa

taidettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

taitamaan

Ine

-ssa

taitamassa

Ela

-sta

taitamasta

Ade

-lla

taitamalla

Abe

-tta

taitamatta

Ins

-in

taitaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

taitaminen

Par

-ta

taitamista

Infinitive V

taitamaisillaan / taitamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

taidetaan

ei taideta

Imperfect

taidettiin

ei taidettu

Potential

taidettaneen

ei taidettane

Conditional

taidettaisiin

ei taidettaisi

Imperative Present

taidettakoon

älköön taidettako

Imperative Perfect

olkoon taidettu

älköön taidettu

Positive

Negative

Present

taidetaan

ei taideta

Imperfect

taidettiin

ei taidettu

Potential

taidettaneen

ei taidettane

Conditional

taidettaisiin

ei taidettaisi

Imperative Present

taidettakoon

älköön taidettako

Imperative Perfect

olkoon taidettu

älköön taidettu

Participle

Active

Passive

1st

taitava

taidettava

2nd

tainnut / taitanut

taidettu

3rd

taitama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taita

taitat

Par

-ta

taitaa

taitoja

Gen

-n

taitan

taitojen

Ill

mihin

taitaan

taitoihin

Ine

-ssa

taitassa

taitoissa

Ela

-sta

taitasta

taitoista

All

-lle

taitalle

taitoille

Ade

-lla

taitalla

taitoilla

Abl

-lta

taitalta

taitoilta

Tra

-ksi

taitaksi

taitoiksi

Ess

-na

taitana

taitoina

Abe

-tta

taitatta

taitoitta

Com

-ne

-

taitoine

Ins

-in

-

taitoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taita

taitat

Par

-ta

taitaa

taitoja

Gen

-n

taitan

taitojen

Ill

mihin

taitaan

taitoihin

Ine

-ssa

taitassa

taitoissa

Ela

-sta

taitasta

taitoista

All

-lle

taitalle

taitoille

Ade

-lla

taitalla

taitoilla

Abl

-lta

taitalta

taitoilta

Tra

-ksi

taitaksi

taitoiksi

Ess

-na

taitana

taitoina

Abe

-tta

taitatta

taitoitta

Com

-ne

-

taitoine

Ins

-in

-

taitoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

louse täi, liero, kyylä
fold
fold in
bend
fold it
fold the
Show more arrow right
OPUS; Europarl; jw2019; LDS Vanha nainen taita kukat kauniisti. The old lady arranges the flowers beautifully. Hän osaa taita monia erilaisia kukkia. She knows how to fold many different types of flowers. Katso, miten hän taita paperista joutsenia. Look at how she folds swans out of paper. Leikkaa irti, taita ja säästä. Cut out, fold in half, and save. Taitanne on kiitettävä. Your skills are praiseworthy. Hän kehui taitani laulaa. He praised my ability to sing. Äiti opetti minulle, miten taita paperista lumihiutaleita. My mother taught me how to fold snowflakes out of paper. Leikkaa, taita ja säilytä tämä haastekortti! Cut, fold, and keep this challenge card! Taitani ei riitä tähän tehtävään. My skills are not sufficient for this task. Taitanne auttaa meitä voittamaan. Your skill helps us win. Show more arrow right

Wiktionary

Indicative present connegative form of taittaa. Second-person singular imperative present form of taittaa. Second-person singular imperative present connegative form of taittaa. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taitani

taitani

taitasi

taitasi

taitansa

taitansa

Par

-ta

taitaani

taitojani

taitaasi

taitojasi

taitaansa / taitaaan

taitojansa / taitojaan

Gen

-n

taitani

taitojeni

taitasi

taitojesi

taitansa

taitojensa

Ill

mihin

taitaani

taitoihini

taitaasi

taitoihisi

taitaansa

taitoihinsa

Ine

-ssa

taitassani

taitoissani

taitassasi

taitoissasi

taitassansa / taitassaan

taitoissansa / taitoissaan

Ela

-sta

taitastani

taitoistani

taitastasi

taitoistasi

taitastansa / taitastaan

taitoistansa / taitoistaan

All

-lle

taitalleni

taitoilleni

taitallesi

taitoillesi

taitallensa / taitalleen

taitoillensa / taitoillean

Ade

-lla

taitallani

taitoillani

taitallasi

taitoillasi

taitallansa / taitallaan

taitoillansa / taitoillaan

Abl

-lta

taitaltani

taitoiltani

taitaltasi

taitoiltasi

taitaltansa / taitaltaan

taitoiltansa / taitoiltaan

Tra

-ksi

taitakseni

taitoikseni

taitaksesi

taitoiksesi

taitaksensa / taitakseen

taitoiksensa / taitoikseen

Ess

-na

taitanani

taitoinani

taitanasi

taitoinasi

taitanansa / taitanaan

taitoinansa / taitoinaan

Abe

-tta

taitattani

taitoittani

taitattasi

taitoittasi

taitattansa / taitattaan

taitoittansa / taitoittaan

Com

-ne

-

taitoineni

-

taitoinesi

-

taitoinensa / taitoineen

Singular

Plural

Nom

-

taitani

taitasi

taitansa

taitani

taitasi

taitansa

Par

-ta

taitaani

taitaasi

taitaansa / taitaaan

taitojani

taitojasi

taitojansa / taitojaan

Gen

-n

taitani

taitasi

taitansa

taitojeni

taitojesi

taitojensa

Ill

mihin

taitaani

taitaasi

taitaansa

taitoihini

taitoihisi

taitoihinsa

Ine

-ssa

taitassani

taitassasi

taitassansa / taitassaan

taitoissani

taitoissasi

taitoissansa / taitoissaan

Ela

-sta

taitastani

taitastasi

taitastansa / taitastaan

taitoistani

taitoistasi

taitoistansa / taitoistaan

All

-lle

taitalleni

taitallesi

taitallensa / taitalleen

taitoilleni

taitoillesi

taitoillensa / taitoillean

Ade

-lla

taitallani

taitallasi

taitallansa / taitallaan

taitoillani

taitoillasi

taitoillansa / taitoillaan

Abl

-lta

taitaltani

taitaltasi

taitaltansa / taitaltaan

taitoiltani

taitoiltasi

taitoiltansa / taitoiltaan

Tra

-ksi

taitakseni

taitaksesi

taitaksensa / taitakseen

taitoikseni

taitoiksesi

taitoiksensa / taitoikseen

Ess

-na

taitanani

taitanasi

taitanansa / taitanaan

taitoinani

taitoinasi

taitoinansa / taitoinaan

Abe

-tta

taitattani

taitattasi

taitattansa / taitattaan

taitoittani

taitoittasi

taitoittansa / taitoittaan

Com

-ne

-

-

-

taitoineni

taitoinesi

taitoinensa / taitoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taitamme

taitamme

taitanne

taitanne

taitansa

taitansa

Par

-ta

taitaamme

taitojamme

taitaanne

taitojanne

taitaansa / taitaaan

taitojansa / taitojaan

Gen

-n

taitamme

taitojemme

taitanne

taitojenne

taitansa

taitojensa

Ill

mihin

taitaamme

taitoihimme

taitaanne

taitoihinne

taitaansa

taitoihinsa

Ine

-ssa

taitassamme

taitoissamme

taitassanne

taitoissanne

taitassansa / taitassaan

taitoissansa / taitoissaan

Ela

-sta

taitastamme

taitoistamme

taitastanne

taitoistanne

taitastansa / taitastaan

taitoistansa / taitoistaan

All

-lle

taitallemme

taitoillemme

taitallenne

taitoillenne

taitallensa / taitalleen

taitoillensa / taitoillean

Ade

-lla

taitallamme

taitoillamme

taitallanne

taitoillanne

taitallansa / taitallaan

taitoillansa / taitoillaan

Abl

-lta

taitaltamme

taitoiltamme

taitaltanne

taitoiltanne

taitaltansa / taitaltaan

taitoiltansa / taitoiltaan

Tra

-ksi

taitaksemme

taitoiksemme

taitaksenne

taitoiksenne

taitaksensa / taitakseen

taitoiksensa / taitoikseen

Ess

-na

taitanamme

taitoinamme

taitananne

taitoinanne

taitanansa / taitanaan

taitoinansa / taitoinaan

Abe

-tta

taitattamme

taitoittamme

taitattanne

taitoittanne

taitattansa / taitattaan

taitoittansa / taitoittaan

Com

-ne

-

taitoinemme

-

taitoinenne

-

taitoinensa / taitoineen

Singular

Plural

Nom

-

taitamme

taitanne

taitansa

taitamme

taitanne

taitansa

Par

-ta

taitaamme

taitaanne

taitaansa / taitaaan

taitojamme

taitojanne

taitojansa / taitojaan

Gen

-n

taitamme

taitanne

taitansa

taitojemme

taitojenne

taitojensa

Ill

mihin

taitaamme

taitaanne

taitaansa

taitoihimme

taitoihinne

taitoihinsa

Ine

-ssa

taitassamme

taitassanne

taitassansa / taitassaan

taitoissamme

taitoissanne

taitoissansa / taitoissaan

Ela

-sta

taitastamme

taitastanne

taitastansa / taitastaan

taitoistamme

taitoistanne

taitoistansa / taitoistaan

All

-lle

taitallemme

taitallenne

taitallensa / taitalleen

taitoillemme

taitoillenne

taitoillensa / taitoillean

Ade

-lla

taitallamme

taitallanne

taitallansa / taitallaan

taitoillamme

taitoillanne

taitoillansa / taitoillaan

Abl

-lta

taitaltamme

taitaltanne

taitaltansa / taitaltaan

taitoiltamme

taitoiltanne

taitoiltansa / taitoiltaan

Tra

-ksi

taitaksemme

taitaksenne

taitaksensa / taitakseen

taitoiksemme

taitoiksenne

taitoiksensa / taitoikseen

Ess

-na

taitanamme

taitananne

taitanansa / taitanaan

taitoinamme

taitoinanne

taitoinansa / taitoinaan

Abe

-tta

taitattamme

taitattanne

taitattansa / taitattaan

taitoittamme

taitoittanne

taitoittansa / taitoittaan

Com

-ne

-

-

-

taitoinemme

taitoinenne

taitoinensa / taitoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

daddy isä, isi
dad isä, isi
isi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Hei, isi. Hey, daddy. Isi auta! Daddy, help! Isi, isi. Daddy, Daddy. Sano isi. How about da - da then? Isi tulee! Daddy's coming! Isi tässä. It's Daddy. Äiti, isi? Mommy, Daddy? Tuhma isi. Bad daddy. Okei, isi. Okay, Daddy, I'll go get it. Isi oli metsässä marjassa. Dad was picking berries in the forest. Show more arrow right

Wiktionary

(familiar) dad, father, daddy iskä, isukki, isä Show more arrow right < isä Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isini

isini

isisi

isisi

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiäni

isejäni

isiäsi

isejäsi

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isieni

isisi

isiesi

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiini

iseihini

isiisi

iseihisi

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

iseissäni

isissäsi

iseissäsi

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

iseistäni

isistäsi

iseistäsi

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

iseilleni

isillesi

iseillesi

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

iseilläni

isilläsi

iseilläsi

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

iseiltäni

isiltäsi

iseiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

iseikseni

isiksesi

iseiksesi

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

iseinäni

isinäsi

iseinäsi

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

iseittäni

isittäsi

iseittäsi

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseineni

-

iseinesi

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isini

isisi

isinsä

isini

isisi

isinsä

Par

-ta

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

isejäni

isejäsi

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isisi

isinsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isiini

isiisi

isiinsä

iseihini

iseihisi

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

iseissäni

iseissäsi

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

iseistäni

iseistäsi

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

isillesi

isillensä / isilleen

iseilleni

iseillesi

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

iseilläni

iseilläsi

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltäni

iseiltäsi

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

iseikseni

iseiksesi

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

iseinäni

iseinäsi

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

iseittäni

iseittäsi

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseineni

iseinesi

iseinensä / iseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isimme

isinne

isinne

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiämme

isejämme

isiänne

isejänne

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isiemme

isinne

isienne

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiimme

iseihimme

isiinne

iseihinne

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

iseissämme

isissänne

iseissänne

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

iseistämme

isistänne

iseistänne

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

iseillemme

isillenne

iseillenne

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

iseillämme

isillänne

iseillänne

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

iseiltämme

isiltänne

iseiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

iseiksemme

isiksenne

iseiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

iseinämme

isinänne

iseinänne

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

iseittämme

isittänne

iseittänne

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseinemme

-

iseinenne

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isinne

isinsä

isimme

isinne

isinsä

Par

-ta

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

isejämme

isejänne

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isinne

isinsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isiimme

isiinne

isiinsä

iseihimme

iseihinne

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

iseissämme

iseissänne

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

iseistämme

iseistänne

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

isillenne

isillensä / isilleen

iseillemme

iseillenne

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

iseillämme

iseillänne

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltämme

iseiltänne

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksemme

iseiksenne

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

iseinämme

iseinänne

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

iseittämme

iseittänne

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseinemme

iseinenne

iseinensä / iseineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tai

tait

Par

-ta

taita

taita

Gen

-n

tain

taitten / taiden

Ill

mihin

taihin

taihin

Ine

-ssa

taissa

taissa

Ela

-sta

taista

taista

All

-lle

taille

taille

Ade

-lla

tailla

tailla

Abl

-lta

tailta

tailta

Tra

-ksi

taiksi

taiksi

Ess

-na

taina

taina

Abe

-tta

taitta

taitta

Com

-ne

-

taine

Ins

-in

-

tain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tai

tait

Par

-ta

taita

taita

Gen

-n

tain

taitten / taiden

Ill

mihin

taihin

taihin

Ine

-ssa

taissa

taissa

Ela

-sta

taista

taista

All

-lle

taille

taille

Ade

-lla

tailla

tailla

Abl

-lta

tailta

tailta

Tra

-ksi

taiksi

taiksi

Ess

-na

taina

taina

Abe

-tta

taitta

taitta

Com

-ne

-

taine

Ins

-in

-

tain

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

or tai, vai, eikä, taikka, eli, tai muuten
otherwise muuten, toisin, muutoin, muulla tavalla, muussa tapauksessa, tai
louse
Show more arrow right
OpenSubtitles; Tatoeba Parallel Corpus, sentence ID: 87654; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 104611; University of Helsinki Finnish-English Parallel Corpus, sentence ID: 23456; Europarl; Europarl parallel corpus; OPUS Olen ylpeä taitani. I am proud of my skills. Jääkö lippu tainanne? Is the ticket remaining with you? Olen vaikuttunut taitanne. I am impressed with your skill. Haluaisin testata taitanne. I would like to test your abilities. Onko tämä tailtako? Is this from here? Tainanne onko kunnossa? Is everything okay with you? Kelpaako tainanne tunti? Is the time suitable for you? Haluan parantaa taitani pian. I want to improve my skills soon. Hän on hyvä tailtaan. He is good in every way. Kiitos avustasi tainamme. Thank you for your help on our behalf. Show more arrow right

Wiktionary

OR (logic gate or connector) Show more arrow right From earlier tahi, related to tahtoa, tahansa, tahallaan. Show more arrow right

Wikipedia

rinnastuskonjunktio
engl
OR), looginen konnektiivi, disjunktio aikajärjestelmä
tai kielet
thailaiset kielet, kielikunta Tai Huang
elokuvasarjassa Pirates of the Caribbean. tai
punahammasahven (Pagrus major), kalalaji Alex Tai
(s. 1966), brittiläinen Formula 1 -tallipäällikkö Katherine Tai (s. 1974), yhdysvaltalainen juristi ja kauppaedustaja Kobe Tai (oik. Carla Carter, s. 1972), yhdysvaltalainen pornonäyttelijä Tai Orathai (s. 1980), thaimaalainen luk thung -laulaja Tai Tzu-ying (s. 1994), taiwanilainen sulkapalloilija Tai Tuivasa (s. 1993), australialainen vapaaottelija
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taini

taini

taisi

taisi

tainsa

tainsa

Par

-ta

taitani

taitani

taitasi

taitasi

taitansa / taitaan

taitansa / taitaan

Gen

-n

taini

taitteni / taideni

taisi

taittesi / taidesi

tainsa

taittensa / taidensa

Ill

mihin

taihini

taihini

taihisi

taihisi

taihinsa

taihinsa

Ine

-ssa

taissani

taissani

taissasi

taissasi

taissansa / taissaan

taissansa / taissaan

Ela

-sta

taistani

taistani

taistasi

taistasi

taistansa / taistaan

taistansa / taistaan

All

-lle

tailleni

tailleni

taillesi

taillesi

taillensa / tailleen

taillensa / taillean

Ade

-lla

taillani

taillani

taillasi

taillasi

taillansa / taillaan

taillansa / taillaan

Abl

-lta

tailtani

tailtani

tailtasi

tailtasi

tailtansa / tailtaan

tailtansa / tailtaan

Tra

-ksi

taikseni

taikseni

taiksesi

taiksesi

taiksensa / taikseen

taiksensa / taikseen

Ess

-na

tainani

tainani

tainasi

tainasi

tainansa / tainaan

tainansa / tainaan

Abe

-tta

taittani

taittani

taittasi

taittasi

taittansa / taittaan

taittansa / taittaan

Com

-ne

-

taineni

-

tainesi

-

tainensa / taineen

Singular

Plural

Nom

-

taini

taisi

tainsa

taini

taisi

tainsa

Par

-ta

taitani

taitasi

taitansa / taitaan

taitani

taitasi

taitansa / taitaan

Gen

-n

taini

taisi

tainsa

taitteni / taideni

taittesi / taidesi

taittensa / taidensa

Ill

mihin

taihini

taihisi

taihinsa

taihini

taihisi

taihinsa

Ine

-ssa

taissani

taissasi

taissansa / taissaan

taissani

taissasi

taissansa / taissaan

Ela

-sta

taistani

taistasi

taistansa / taistaan

taistani

taistasi

taistansa / taistaan

All

-lle

tailleni

taillesi

taillensa / tailleen

tailleni

taillesi

taillensa / taillean

Ade

-lla

taillani

taillasi

taillansa / taillaan

taillani

taillasi

taillansa / taillaan

Abl

-lta

tailtani

tailtasi

tailtansa / tailtaan

tailtani

tailtasi

tailtansa / tailtaan

Tra

-ksi

taikseni

taiksesi

taiksensa / taikseen

taikseni

taiksesi

taiksensa / taikseen

Ess

-na

tainani

tainasi

tainansa / tainaan

tainani

tainasi

tainansa / tainaan

Abe

-tta

taittani

taittasi

taittansa / taittaan

taittani

taittasi

taittansa / taittaan

Com

-ne

-

-

-

taineni

tainesi

tainensa / taineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taimme

taimme

tainne

tainne

tainsa

tainsa

Par

-ta

taitamme

taitamme

taitanne

taitanne

taitansa / taitaan

taitansa / taitaan

Gen

-n

taimme

taittemme / taidemme

tainne

taittenne / taidenne

tainsa

taittensa / taidensa

Ill

mihin

taihimme

taihimme

taihinne

taihinne

taihinsa

taihinsa

Ine

-ssa

taissamme

taissamme

taissanne

taissanne

taissansa / taissaan

taissansa / taissaan

Ela

-sta

taistamme

taistamme

taistanne

taistanne

taistansa / taistaan

taistansa / taistaan

All

-lle

taillemme

taillemme

taillenne

taillenne

taillensa / tailleen

taillensa / taillean

Ade

-lla

taillamme

taillamme

taillanne

taillanne

taillansa / taillaan

taillansa / taillaan

Abl

-lta

tailtamme

tailtamme

tailtanne

tailtanne

tailtansa / tailtaan

tailtansa / tailtaan

Tra

-ksi

taiksemme

taiksemme

taiksenne

taiksenne

taiksensa / taikseen

taiksensa / taikseen

Ess

-na

tainamme

tainamme

tainanne

tainanne

tainansa / tainaan

tainansa / tainaan

Abe

-tta

taittamme

taittamme

taittanne

taittanne

taittansa / taittaan

taittansa / taittaan

Com

-ne

-

tainemme

-

tainenne

-

tainensa / taineen

Singular

Plural

Nom

-

taimme

tainne

tainsa

taimme

tainne

tainsa

Par

-ta

taitamme

taitanne

taitansa / taitaan

taitamme

taitanne

taitansa / taitaan

Gen

-n

taimme

tainne

tainsa

taittemme / taidemme

taittenne / taidenne

taittensa / taidensa

Ill

mihin

taihimme

taihinne

taihinsa

taihimme

taihinne

taihinsa

Ine

-ssa

taissamme

taissanne

taissansa / taissaan

taissamme

taissanne

taissansa / taissaan

Ela

-sta

taistamme

taistanne

taistansa / taistaan

taistamme

taistanne

taistansa / taistaan

All

-lle

taillemme

taillenne

taillensa / tailleen

taillemme

taillenne

taillensa / taillean

Ade

-lla

taillamme

taillanne

taillansa / taillaan

taillamme

taillanne

taillansa / taillaan

Abl

-lta

tailtamme

tailtanne

tailtansa / tailtaan

tailtamme

tailtanne

tailtansa / tailtaan

Tra

-ksi

taiksemme

taiksenne

taiksensa / taikseen

taiksemme

taiksenne

taiksensa / taikseen

Ess

-na

tainamme

tainanne

tainansa / tainaan

tainamme

tainanne

tainansa / tainaan

Abe

-tta

taittamme

taittanne

taittansa / taittaan

taittamme

taittanne

taittansa / taittaan

Com

-ne

-

-

-

tainemme

tainenne

tainensa / taineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept