logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

sarvivalas, noun

Word analysis
sarvivalasta

sarvivalasta

sarvivalas

Noun, Singular Partitive

sarvi

Noun, Singular Nominative

+ vala

Noun, Singular Elative

sarvi

Noun, Singular Nominative

+ valas

Noun, Singular Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sarvivalas

sarvivalaat

Par

-ta

sarvivalasta

sarvivalaita / sarvivalahia

Gen

-n

sarvivalaan

sarvivalaitten / sarvivalaiden / sarvivalahien / sarvivalahitten

Ill

mihin

sarvivalaaseen

sarvivalaisiin / sarvivalaihin / sarvivalahisin

Ine

-ssa

sarvivalaassa

sarvivalahissa / sarvivalaissa

Ela

-sta

sarvivalaasta

sarvivalahista / sarvivalaista

All

-lle

sarvivalaalle

sarvivalahille / sarvivalaille

Ade

-lla

sarvivalaalla

sarvivalahilla / sarvivalailla

Abl

-lta

sarvivalaalta

sarvivalahilta / sarvivalailta

Tra

-ksi

sarvivalaaksi

sarvivalahiksi / sarvivalaiksi

Ess

-na

sarvivalaana

sarvivalahina / sarvivalaina

Abe

-tta

sarvivalaatta

sarvivalahitta / sarvivalaitta

Com

-ne

-

sarvivalahine / sarvivalaine

Ins

-in

-

sarvivalahin / sarvivalain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sarvivalas

sarvivalaat

Par

-ta

sarvivalasta

sarvivalaita / sarvivalahia

Gen

-n

sarvivalaan

sarvivalaitten / sarvivalaiden / sarvivalahien / sarvivalahitten

Ill

mihin

sarvivalaaseen

sarvivalaisiin / sarvivalaihin / sarvivalahisin

Ine

-ssa

sarvivalaassa

sarvivalahissa / sarvivalaissa

Ela

-sta

sarvivalaasta

sarvivalahista / sarvivalaista

All

-lle

sarvivalaalle

sarvivalahille / sarvivalaille

Ade

-lla

sarvivalaalla

sarvivalahilla / sarvivalailla

Abl

-lta

sarvivalaalta

sarvivalahilta / sarvivalailta

Tra

-ksi

sarvivalaaksi

sarvivalahiksi / sarvivalaiksi

Ess

-na

sarvivalaana

sarvivalahina / sarvivalaina

Abe

-tta

sarvivalaatta

sarvivalahitta / sarvivalaitta

Com

-ne

-

sarvivalahine / sarvivalaine

Ins

-in

-

sarvivalahin / sarvivalain

sarvivalas
narwhal
Narwhals
Show more arrow right
OpenSubtitles Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba, sentence ID: 3314682; Tanzil Corpus; OPUS Corpus; OPUS, OpenSubtitles2016, sentence ID: 8670266; Tatoeba, sentence ID: 3314679; Tatoeba Corpus; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 459161 Haluan koskettaa sarvivalasta. I want to touch the narwhal. Tällä alueella on 10s-20000 sarvivalasta. There are about 10,000 to 12,000 narwhals in this region. Tutkijat seurasivat sarvivalasta satelliittilaitteen avulla viikkoja. Researchers tracked the narwhal for weeks using a satellite device. Säteilijä on suurempi kuin sarvivalas. The radiator is larger than the narwhal. Sarvivalaat ovat päässeet jään läpi. The narwhal have made it through the ice. Painovoimanmuunnin löytyi sarvivalasns-ryhmittymästä. The gravity converter was found in the narwhal cluster. Norjassa voi nähdä sarvivalaita Pohjoisns-Jäämerellä. In Norway, you can see narwhals in the Arctic Ocean. Sarvivalas on erittäin arvokas ja uhanalainen eläin. The narwhal is a highly valuable and endangered animal. Tämä sarvivalas on valmistettu aidosta norsun luusta. This narwhal is made from real elephant bone. Sarvivalas on yksi suurimmista nisäkkäistä maailmassa. The narhwal is one of the largest mammals in the world. Show more arrow right

Wiktionary

narwhal (Monodon monoceros) Show more arrow right sarvi +‎ valas Show more arrow right

Wikipedia

Narwhal The narwhal or narwhale (Monodon monoceros) is a medium-sized toothed whale that possesses a large "tusk" from a protruding canine tooth. It lives year-round in the Arctic waters around Greenland, Canada, and Russia. It is one of two living species of whale in the family Monodontidae, along with the beluga whale. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sarvivalaani

sarvivalaani

sarvivalaasi

sarvivalaasi

sarvivalaansa

sarvivalaansa

Par

-ta

sarvivalastani

sarvivalaitani / sarvivalahiani

sarvivalastasi

sarvivalaitasi / sarvivalahiasi

sarvivalastansa / sarvivalastaan

sarvivalaitansa / sarvivalaitaan / sarvivalahiansa / sarvivalahiaan

Gen

-n

sarvivalaani

sarvivalaitteni / sarvivalaideni / sarvivalahieni / sarvivalahitteni

sarvivalaasi

sarvivalaittesi / sarvivalaidesi / sarvivalahiesi / sarvivalahittesi

sarvivalaansa

sarvivalaittensa / sarvivalaidensa / sarvivalahiensa / sarvivalahittensa

Ill

mihin

sarvivalaaseeni

sarvivalaisiini / sarvivalaihini / sarvivalahisini

sarvivalaaseesi

sarvivalaisiisi / sarvivalaihisi / sarvivalahisisi

sarvivalaaseensa

sarvivalaisiinsa / sarvivalaihinsa / sarvivalahisinsa

Ine

-ssa

sarvivalaassani

sarvivalahissani / sarvivalaissani

sarvivalaassasi

sarvivalahissasi / sarvivalaissasi

sarvivalaassansa / sarvivalaassaan

sarvivalahissansa / sarvivalahissaan / sarvivalaissansa / sarvivalaissaan

Ela

-sta

sarvivalaastani

sarvivalahistani / sarvivalaistani

sarvivalaastasi

sarvivalahistasi / sarvivalaistasi

sarvivalaastansa / sarvivalaastaan

sarvivalahistansa / sarvivalahistaan / sarvivalaistansa / sarvivalaistaan

All

-lle

sarvivalaalleni

sarvivalahilleni / sarvivalailleni

sarvivalaallesi

sarvivalahillesi / sarvivalaillesi

sarvivalaallensa / sarvivalaalleen

sarvivalahillensa / sarvivalahillean / sarvivalaillensa / sarvivalaillean

Ade

-lla

sarvivalaallani

sarvivalahillani / sarvivalaillani

sarvivalaallasi

sarvivalahillasi / sarvivalaillasi

sarvivalaallansa / sarvivalaallaan

sarvivalahillansa / sarvivalahillaan / sarvivalaillansa / sarvivalaillaan

Abl

-lta

sarvivalaaltani

sarvivalahiltani / sarvivalailtani

sarvivalaaltasi

sarvivalahiltasi / sarvivalailtasi

sarvivalaaltansa / sarvivalaaltaan

sarvivalahiltansa / sarvivalahiltaan / sarvivalailtansa / sarvivalailtaan

Tra

-ksi

sarvivalaakseni

sarvivalahikseni / sarvivalaikseni

sarvivalaaksesi

sarvivalahiksesi / sarvivalaiksesi

sarvivalaaksensa / sarvivalaakseen

sarvivalahikseen / sarvivalahiksensa / sarvivalaikseen / sarvivalaiksensa

Ess

-na

sarvivalaanani

sarvivalahinani / sarvivalainani

sarvivalaanasi

sarvivalahinasi / sarvivalainasi

sarvivalaanansa / sarvivalaanaan

sarvivalahinansa / sarvivalahinaan / sarvivalainansa / sarvivalainaan

Abe

-tta

sarvivalaattani

sarvivalahittani / sarvivalaittani

sarvivalaattasi

sarvivalahittasi / sarvivalaittasi

sarvivalaattansa / sarvivalaattaan

sarvivalahittansa / sarvivalahittaan / sarvivalaittansa / sarvivalaittaan

Com

-ne

-

sarvivalahineni / sarvivalaineni

-

sarvivalahinesi / sarvivalainesi

-

sarvivalahineen / sarvivalahinensa / sarvivalaineen / sarvivalainensa

Singular

Plural

Nom

-

sarvivalaani

sarvivalaasi

sarvivalaansa

sarvivalaani

sarvivalaasi

sarvivalaansa

Par

-ta

sarvivalastani

sarvivalastasi

sarvivalastansa / sarvivalastaan

sarvivalaitani / sarvivalahiani

sarvivalaitasi / sarvivalahiasi

sarvivalaitansa / sarvivalaitaan / sarvivalahiansa / sarvivalahiaan

Gen

-n

sarvivalaani

sarvivalaasi

sarvivalaansa

sarvivalaitteni / sarvivalaideni / sarvivalahieni / sarvivalahitteni

sarvivalaittesi / sarvivalaidesi / sarvivalahiesi / sarvivalahittesi

sarvivalaittensa / sarvivalaidensa / sarvivalahiensa / sarvivalahittensa

Ill

mihin

sarvivalaaseeni

sarvivalaaseesi

sarvivalaaseensa

sarvivalaisiini / sarvivalaihini / sarvivalahisini

sarvivalaisiisi / sarvivalaihisi / sarvivalahisisi

sarvivalaisiinsa / sarvivalaihinsa / sarvivalahisinsa

Ine

-ssa

sarvivalaassani

sarvivalaassasi

sarvivalaassansa / sarvivalaassaan

sarvivalahissani / sarvivalaissani

sarvivalahissasi / sarvivalaissasi

sarvivalahissansa / sarvivalahissaan / sarvivalaissansa / sarvivalaissaan

Ela

-sta

sarvivalaastani

sarvivalaastasi

sarvivalaastansa / sarvivalaastaan

sarvivalahistani / sarvivalaistani

sarvivalahistasi / sarvivalaistasi

sarvivalahistansa / sarvivalahistaan / sarvivalaistansa / sarvivalaistaan

All

-lle

sarvivalaalleni

sarvivalaallesi

sarvivalaallensa / sarvivalaalleen

sarvivalahilleni / sarvivalailleni

sarvivalahillesi / sarvivalaillesi

sarvivalahillensa / sarvivalahillean / sarvivalaillensa / sarvivalaillean

Ade

-lla

sarvivalaallani

sarvivalaallasi

sarvivalaallansa / sarvivalaallaan

sarvivalahillani / sarvivalaillani

sarvivalahillasi / sarvivalaillasi

sarvivalahillansa / sarvivalahillaan / sarvivalaillansa / sarvivalaillaan

Abl

-lta

sarvivalaaltani

sarvivalaaltasi

sarvivalaaltansa / sarvivalaaltaan

sarvivalahiltani / sarvivalailtani

sarvivalahiltasi / sarvivalailtasi

sarvivalahiltansa / sarvivalahiltaan / sarvivalailtansa / sarvivalailtaan

Tra

-ksi

sarvivalaakseni

sarvivalaaksesi

sarvivalaaksensa / sarvivalaakseen

sarvivalahikseni / sarvivalaikseni

sarvivalahiksesi / sarvivalaiksesi

sarvivalahikseen / sarvivalahiksensa / sarvivalaikseen / sarvivalaiksensa

Ess

-na

sarvivalaanani

sarvivalaanasi

sarvivalaanansa / sarvivalaanaan

sarvivalahinani / sarvivalainani

sarvivalahinasi / sarvivalainasi

sarvivalahinansa / sarvivalahinaan / sarvivalainansa / sarvivalainaan

Abe

-tta

sarvivalaattani

sarvivalaattasi

sarvivalaattansa / sarvivalaattaan

sarvivalahittani / sarvivalaittani

sarvivalahittasi / sarvivalaittasi

sarvivalahittansa / sarvivalahittaan / sarvivalaittansa / sarvivalaittaan

Com

-ne

-

-

-

sarvivalahineni / sarvivalaineni

sarvivalahinesi / sarvivalainesi

sarvivalahineen / sarvivalahinensa / sarvivalaineen / sarvivalainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sarvivalaamme

sarvivalaamme

sarvivalaanne

sarvivalaanne

sarvivalaansa

sarvivalaansa

Par

-ta

sarvivalastamme

sarvivalaitamme / sarvivalahiamme

sarvivalastanne

sarvivalaitanne / sarvivalahianne

sarvivalastansa / sarvivalastaan

sarvivalaitansa / sarvivalaitaan / sarvivalahiansa / sarvivalahiaan

Gen

-n

sarvivalaamme

sarvivalaittemme / sarvivalaidemme / sarvivalahiemme / sarvivalahittemme

sarvivalaanne

sarvivalaittenne / sarvivalaidenne / sarvivalahienne / sarvivalahittenne

sarvivalaansa

sarvivalaittensa / sarvivalaidensa / sarvivalahiensa / sarvivalahittensa

Ill

mihin

sarvivalaaseemme

sarvivalaisiimme / sarvivalaihimme / sarvivalahisimme

sarvivalaaseenne

sarvivalaisiinne / sarvivalaihinne / sarvivalahisinne

sarvivalaaseensa

sarvivalaisiinsa / sarvivalaihinsa / sarvivalahisinsa

Ine

-ssa

sarvivalaassamme

sarvivalahissamme / sarvivalaissamme

sarvivalaassanne

sarvivalahissanne / sarvivalaissanne

sarvivalaassansa / sarvivalaassaan

sarvivalahissansa / sarvivalahissaan / sarvivalaissansa / sarvivalaissaan

Ela

-sta

sarvivalaastamme

sarvivalahistamme / sarvivalaistamme

sarvivalaastanne

sarvivalahistanne / sarvivalaistanne

sarvivalaastansa / sarvivalaastaan

sarvivalahistansa / sarvivalahistaan / sarvivalaistansa / sarvivalaistaan

All

-lle

sarvivalaallemme

sarvivalahillemme / sarvivalaillemme

sarvivalaallenne

sarvivalahillenne / sarvivalaillenne

sarvivalaallensa / sarvivalaalleen

sarvivalahillensa / sarvivalahillean / sarvivalaillensa / sarvivalaillean

Ade

-lla

sarvivalaallamme

sarvivalahillamme / sarvivalaillamme

sarvivalaallanne

sarvivalahillanne / sarvivalaillanne

sarvivalaallansa / sarvivalaallaan

sarvivalahillansa / sarvivalahillaan / sarvivalaillansa / sarvivalaillaan

Abl

-lta

sarvivalaaltamme

sarvivalahiltamme / sarvivalailtamme

sarvivalaaltanne

sarvivalahiltanne / sarvivalailtanne

sarvivalaaltansa / sarvivalaaltaan

sarvivalahiltansa / sarvivalahiltaan / sarvivalailtansa / sarvivalailtaan

Tra

-ksi

sarvivalaaksemme

sarvivalahiksemme / sarvivalaiksemme

sarvivalaaksenne

sarvivalahiksenne / sarvivalaiksenne

sarvivalaaksensa / sarvivalaakseen

sarvivalahikseen / sarvivalahiksensa / sarvivalaikseen / sarvivalaiksensa

Ess

-na

sarvivalaanamme

sarvivalahinamme / sarvivalainamme

sarvivalaananne

sarvivalahinanne / sarvivalainanne

sarvivalaanansa / sarvivalaanaan

sarvivalahinansa / sarvivalahinaan / sarvivalainansa / sarvivalainaan

Abe

-tta

sarvivalaattamme

sarvivalahittamme / sarvivalaittamme

sarvivalaattanne

sarvivalahittanne / sarvivalaittanne

sarvivalaattansa / sarvivalaattaan

sarvivalahittansa / sarvivalahittaan / sarvivalaittansa / sarvivalaittaan

Com

-ne

-

sarvivalahinemme / sarvivalainemme

-

sarvivalahinenne / sarvivalainenne

-

sarvivalahineen / sarvivalahinensa / sarvivalaineen / sarvivalainensa

Singular

Plural

Nom

-

sarvivalaamme

sarvivalaanne

sarvivalaansa

sarvivalaamme

sarvivalaanne

sarvivalaansa

Par

-ta

sarvivalastamme

sarvivalastanne

sarvivalastansa / sarvivalastaan

sarvivalaitamme / sarvivalahiamme

sarvivalaitanne / sarvivalahianne

sarvivalaitansa / sarvivalaitaan / sarvivalahiansa / sarvivalahiaan

Gen

-n

sarvivalaamme

sarvivalaanne

sarvivalaansa

sarvivalaittemme / sarvivalaidemme / sarvivalahiemme / sarvivalahittemme

sarvivalaittenne / sarvivalaidenne / sarvivalahienne / sarvivalahittenne

sarvivalaittensa / sarvivalaidensa / sarvivalahiensa / sarvivalahittensa

Ill

mihin

sarvivalaaseemme

sarvivalaaseenne

sarvivalaaseensa

sarvivalaisiimme / sarvivalaihimme / sarvivalahisimme

sarvivalaisiinne / sarvivalaihinne / sarvivalahisinne

sarvivalaisiinsa / sarvivalaihinsa / sarvivalahisinsa

Ine

-ssa

sarvivalaassamme

sarvivalaassanne

sarvivalaassansa / sarvivalaassaan

sarvivalahissamme / sarvivalaissamme

sarvivalahissanne / sarvivalaissanne

sarvivalahissansa / sarvivalahissaan / sarvivalaissansa / sarvivalaissaan

Ela

-sta

sarvivalaastamme

sarvivalaastanne

sarvivalaastansa / sarvivalaastaan

sarvivalahistamme / sarvivalaistamme

sarvivalahistanne / sarvivalaistanne

sarvivalahistansa / sarvivalahistaan / sarvivalaistansa / sarvivalaistaan

All

-lle

sarvivalaallemme

sarvivalaallenne

sarvivalaallensa / sarvivalaalleen

sarvivalahillemme / sarvivalaillemme

sarvivalahillenne / sarvivalaillenne

sarvivalahillensa / sarvivalahillean / sarvivalaillensa / sarvivalaillean

Ade

-lla

sarvivalaallamme

sarvivalaallanne

sarvivalaallansa / sarvivalaallaan

sarvivalahillamme / sarvivalaillamme

sarvivalahillanne / sarvivalaillanne

sarvivalahillansa / sarvivalahillaan / sarvivalaillansa / sarvivalaillaan

Abl

-lta

sarvivalaaltamme

sarvivalaaltanne

sarvivalaaltansa / sarvivalaaltaan

sarvivalahiltamme / sarvivalailtamme

sarvivalahiltanne / sarvivalailtanne

sarvivalahiltansa / sarvivalahiltaan / sarvivalailtansa / sarvivalailtaan

Tra

-ksi

sarvivalaaksemme

sarvivalaaksenne

sarvivalaaksensa / sarvivalaakseen

sarvivalahiksemme / sarvivalaiksemme

sarvivalahiksenne / sarvivalaiksenne

sarvivalahikseen / sarvivalahiksensa / sarvivalaikseen / sarvivalaiksensa

Ess

-na

sarvivalaanamme

sarvivalaananne

sarvivalaanansa / sarvivalaanaan

sarvivalahinamme / sarvivalainamme

sarvivalahinanne / sarvivalainanne

sarvivalahinansa / sarvivalahinaan / sarvivalainansa / sarvivalainaan

Abe

-tta

sarvivalaattamme

sarvivalaattanne

sarvivalaattansa / sarvivalaattaan

sarvivalahittamme / sarvivalaittamme

sarvivalahittanne / sarvivalaittanne

sarvivalahittansa / sarvivalahittaan / sarvivalaittansa / sarvivalaittaan

Com

-ne

-

-

-

sarvivalahinemme / sarvivalainemme

sarvivalahinenne / sarvivalainenne

sarvivalahineen / sarvivalahinensa / sarvivalaineen / sarvivalainensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sarvi

sarvet

Par

-ta

sarvea

sarvia

Gen

-n

sarven

sarvien

Ill

mihin

sarveen

sarviin

Ine

-ssa

sarvessa

sarvissa

Ela

-sta

sarvesta

sarvista

All

-lle

sarvelle

sarville

Ade

-lla

sarvella

sarvilla

Abl

-lta

sarvelta

sarvilta

Tra

-ksi

sarveksi

sarviksi

Ess

-na

sarvena

sarvina

Abe

-tta

sarvetta

sarvitta

Com

-ne

-

sarvine

Ins

-in

-

sarvin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sarvi

sarvet

Par

-ta

sarvea

sarvia

Gen

-n

sarven

sarvien

Ill

mihin

sarveen

sarviin

Ine

-ssa

sarvessa

sarvissa

Ela

-sta

sarvesta

sarvista

All

-lle

sarvelle

sarville

Ade

-lla

sarvella

sarvilla

Abl

-lta

sarvelta

sarvilta

Tra

-ksi

sarveksi

sarviksi

Ess

-na

sarvena

sarvina

Abe

-tta

sarvetta

sarvitta

Com

-ne

-

sarvine

Ins

-in

-

sarvin

horn sarvi, torvi, äänitorvi, sakara
croissant croissant, voisarvi, sarvi
bump kuhmu, pukama, törmäys, kolaus, töyssy, sarvi
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles; Europarl; Finnish-English Parallel Corpus; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; jw2019 Sarvensa on upea! His antlers are magnificent! Hänellä oli päässään iso sarvi. He had a big horn on his head. Puheluun vastatessa sarvi katkesi. The horn broke off when answering the call. Sarvi on villisikojen tärkeä ominaisuus. The tusk is an important feature of wild boars. Sarvi on eläimen uloke, joka kasvaa sen päästä. Horn is a projection of an animal that grows from its head. Sarvi oli kauniisti koristeltu kultakoristeilla. The horn was beautifully decorated with gold ornaments. Hän katsoi uteliaana sarvista. She looked curiously at the horns. Hän otti kiinni härän sarvista. He grabbed the bull by the horns. Tai saat sarvestani. Or you can find my horn! Alttarin sarviin asti. As far as the horns of the altar. Show more arrow right

Wiktionary

horn (growth of keratin that protrudes from the head of certain animals) horn (any similar real or imaginary growth or projection) horn (substance) horn (hornlike object) (usually in the plural) antler (chiefly in the plural) handlebar Show more arrow right sarvassarveinensarvekassarvekesarvellinensarvenasarvennoinensarvetonsarvikkosarviliittisarvimainen-sarvinen Show more arrow right Afrikan sarvihirvensarvihirvensarvensuolajättösarviporonsarviporonsarvijauherunsaudensarviruutisarvisarviapilasarvihopeasarvihöyläsarvijaakkosarvijääräsarvikalasarvikalkkarokäärmesarvikampasarvikarjasarvikiurusarvikruunusarvikumisarvikuonosarvikuonokassarvikuonokyysarvikuonoleguaanisarvikuonolintusarvikyysarvilastusarvilevysarviliimasarvilintusarvimiinasarviniekkasarvinokkasarvioksasarviorvokkisarvipäinensarvipääsarvipöllösarvirautasarviruostesarvisammalsarvisankainensarvityösarvivalassarvivälkesarviöljytuntosarviyksisarvinen Show more arrow right From Proto-Finnic sarvi (compare Estonian sarv), from Proto-Finno-Ugric śarwe (compare Hungarian szarv), which in turn is a loan from Proto-Indo-Iranian ćr̥Hwa-, compare Avestan 𐬯𐬭𐬏‎ (srū, “horn, claw, talon”), 𐬯𐬭𐬎𐬎𐬁‎ (sruuā, “horn”), Middle Persian (slwb' /srū/, “horn, nail”), Persian سرو‎ (soru, “animal horn”). Doublet of hirvi. Ultimately from Proto-Indo-European ḱerh₂-; see there for more. Show more arrow right

Wikipedia

Horn (anatomy) A horn is a permanent pointed projection on the head of various animals that consists of a covering of keratin and other proteins surrounding a core of live bone. Horns are distinct from antlers, which are not permanent. In mammals, true horns are found mainly among the ruminant artiodactyls,[not verified in body] in the families Antilocapridae (pronghorn) and Bovidae (cattle, goats, antelope etc.). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sarveni

sarveni

sarvesi

sarvesi

sarvensa

sarvensa

Par

-ta

sarveani

sarviani

sarveasi

sarviasi

sarveansa / sarveaan

sarviansa / sarviaan

Gen

-n

sarveni

sarvieni

sarvesi

sarviesi

sarvensa

sarviensa

Ill

mihin

sarveeni

sarviini

sarveesi

sarviisi

sarveensa

sarviinsa

Ine

-ssa

sarvessani

sarvissani

sarvessasi

sarvissasi

sarvessansa / sarvessaan

sarvissansa / sarvissaan

Ela

-sta

sarvestani

sarvistani

sarvestasi

sarvistasi

sarvestansa / sarvestaan

sarvistansa / sarvistaan

All

-lle

sarvelleni

sarvilleni

sarvellesi

sarvillesi

sarvellensa / sarvelleen

sarvillensa / sarvillean

Ade

-lla

sarvellani

sarvillani

sarvellasi

sarvillasi

sarvellansa / sarvellaan

sarvillansa / sarvillaan

Abl

-lta

sarveltani

sarviltani

sarveltasi

sarviltasi

sarveltansa / sarveltaan

sarviltansa / sarviltaan

Tra

-ksi

sarvekseni

sarvikseni

sarveksesi

sarviksesi

sarveksensa / sarvekseen

sarviksensa / sarvikseen

Ess

-na

sarvenani

sarvinani

sarvenasi

sarvinasi

sarvenansa / sarvenaan

sarvinansa / sarvinaan

Abe

-tta

sarvettani

sarvittani

sarvettasi

sarvittasi

sarvettansa / sarvettaan

sarvittansa / sarvittaan

Com

-ne

-

sarvineni

-

sarvinesi

-

sarvinensa / sarvineen

Singular

Plural

Nom

-

sarveni

sarvesi

sarvensa

sarveni

sarvesi

sarvensa

Par

-ta

sarveani

sarveasi

sarveansa / sarveaan

sarviani

sarviasi

sarviansa / sarviaan

Gen

-n

sarveni

sarvesi

sarvensa

sarvieni

sarviesi

sarviensa

Ill

mihin

sarveeni

sarveesi

sarveensa

sarviini

sarviisi

sarviinsa

Ine

-ssa

sarvessani

sarvessasi

sarvessansa / sarvessaan

sarvissani

sarvissasi

sarvissansa / sarvissaan

Ela

-sta

sarvestani

sarvestasi

sarvestansa / sarvestaan

sarvistani

sarvistasi

sarvistansa / sarvistaan

All

-lle

sarvelleni

sarvellesi

sarvellensa / sarvelleen

sarvilleni

sarvillesi

sarvillensa / sarvillean

Ade

-lla

sarvellani

sarvellasi

sarvellansa / sarvellaan

sarvillani

sarvillasi

sarvillansa / sarvillaan

Abl

-lta

sarveltani

sarveltasi

sarveltansa / sarveltaan

sarviltani

sarviltasi

sarviltansa / sarviltaan

Tra

-ksi

sarvekseni

sarveksesi

sarveksensa / sarvekseen

sarvikseni

sarviksesi

sarviksensa / sarvikseen

Ess

-na

sarvenani

sarvenasi

sarvenansa / sarvenaan

sarvinani

sarvinasi

sarvinansa / sarvinaan

Abe

-tta

sarvettani

sarvettasi

sarvettansa / sarvettaan

sarvittani

sarvittasi

sarvittansa / sarvittaan

Com

-ne

-

-

-

sarvineni

sarvinesi

sarvinensa / sarvineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sarvemme

sarvemme

sarvenne

sarvenne

sarvensa

sarvensa

Par

-ta

sarveamme

sarviamme

sarveanne

sarvianne

sarveansa / sarveaan

sarviansa / sarviaan

Gen

-n

sarvemme

sarviemme

sarvenne

sarvienne

sarvensa

sarviensa

Ill

mihin

sarveemme

sarviimme

sarveenne

sarviinne

sarveensa

sarviinsa

Ine

-ssa

sarvessamme

sarvissamme

sarvessanne

sarvissanne

sarvessansa / sarvessaan

sarvissansa / sarvissaan

Ela

-sta

sarvestamme

sarvistamme

sarvestanne

sarvistanne

sarvestansa / sarvestaan

sarvistansa / sarvistaan

All

-lle

sarvellemme

sarvillemme

sarvellenne

sarvillenne

sarvellensa / sarvelleen

sarvillensa / sarvillean

Ade

-lla

sarvellamme

sarvillamme

sarvellanne

sarvillanne

sarvellansa / sarvellaan

sarvillansa / sarvillaan

Abl

-lta

sarveltamme

sarviltamme

sarveltanne

sarviltanne

sarveltansa / sarveltaan

sarviltansa / sarviltaan

Tra

-ksi

sarveksemme

sarviksemme

sarveksenne

sarviksenne

sarveksensa / sarvekseen

sarviksensa / sarvikseen

Ess

-na

sarvenamme

sarvinamme

sarvenanne

sarvinanne

sarvenansa / sarvenaan

sarvinansa / sarvinaan

Abe

-tta

sarvettamme

sarvittamme

sarvettanne

sarvittanne

sarvettansa / sarvettaan

sarvittansa / sarvittaan

Com

-ne

-

sarvinemme

-

sarvinenne

-

sarvinensa / sarvineen

Singular

Plural

Nom

-

sarvemme

sarvenne

sarvensa

sarvemme

sarvenne

sarvensa

Par

-ta

sarveamme

sarveanne

sarveansa / sarveaan

sarviamme

sarvianne

sarviansa / sarviaan

Gen

-n

sarvemme

sarvenne

sarvensa

sarviemme

sarvienne

sarviensa

Ill

mihin

sarveemme

sarveenne

sarveensa

sarviimme

sarviinne

sarviinsa

Ine

-ssa

sarvessamme

sarvessanne

sarvessansa / sarvessaan

sarvissamme

sarvissanne

sarvissansa / sarvissaan

Ela

-sta

sarvestamme

sarvestanne

sarvestansa / sarvestaan

sarvistamme

sarvistanne

sarvistansa / sarvistaan

All

-lle

sarvellemme

sarvellenne

sarvellensa / sarvelleen

sarvillemme

sarvillenne

sarvillensa / sarvillean

Ade

-lla

sarvellamme

sarvellanne

sarvellansa / sarvellaan

sarvillamme

sarvillanne

sarvillansa / sarvillaan

Abl

-lta

sarveltamme

sarveltanne

sarveltansa / sarveltaan

sarviltamme

sarviltanne

sarviltansa / sarviltaan

Tra

-ksi

sarveksemme

sarveksenne

sarveksensa / sarvekseen

sarviksemme

sarviksenne

sarviksensa / sarvikseen

Ess

-na

sarvenamme

sarvenanne

sarvenansa / sarvenaan

sarvinamme

sarvinanne

sarvinansa / sarvinaan

Abe

-tta

sarvettamme

sarvettanne

sarvettansa / sarvettaan

sarvittamme

sarvittanne

sarvittansa / sarvittaan

Com

-ne

-

-

-

sarvinemme

sarvinenne

sarvinensa / sarvineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vala

valat

Par

-ta

valaa

valoja

Gen

-n

valan

valojen

Ill

mihin

valaan

valoihin

Ine

-ssa

valassa

valoissa

Ela

-sta

valasta

valoista

All

-lle

valalle

valoille

Ade

-lla

valalla

valoilla

Abl

-lta

valalta

valoilta

Tra

-ksi

valaksi

valoiksi

Ess

-na

valana

valoina

Abe

-tta

valatta

valoitta

Com

-ne

-

valoine

Ins

-in

-

valoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vala

valat

Par

-ta

valaa

valoja

Gen

-n

valan

valojen

Ill

mihin

valaan

valoihin

Ine

-ssa

valassa

valoissa

Ela

-sta

valasta

valoista

All

-lle

valalle

valoille

Ade

-lla

valalla

valoilla

Abl

-lta

valalta

valoilta

Tra

-ksi

valaksi

valoiksi

Ess

-na

valana

valoina

Abe

-tta

valatta

valoitta

Com

-ne

-

valoine

Ins

-in

-

valoin

oath vala, kirous, kirosana
vow lupaus, vala
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OSCAR; opensubtitles2; OPUS - Finnish-English; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Vala lukekaa. Propose the oath, my lord. Vala on annettu vihkiäisissä. The oath is given at the wedding. Missä Vala on? Where' s Vala? Vala on annettu ja vahvistettu. The oath has been given and confirmed. Ei, se on pyhä vala. No, that's an oath. Vala vannotaan presidentin toimesta. The oath is sworn by the president. Vala annettiin vakaasti ja juhlallisesti. The oath was given firmly and solemnly. Hän halaa valaan. She hugs the whale. Vala on tärkeä perinne monissa kulttuureissa. The ritual is an important tradition in many cultures. Nyt pitäisi rikkoa toinen vala. Now you want me to break another sacred vow. Show more arrow right

Wiktionary

oath Show more arrow right väärä vala Show more arrow right From Proto-Finnic vala, from Proto-Uralic wala. Related to Lule Sami vuolle, Erzya вал (val) and Nganasan бәлы. Show more arrow right

Wikipedia

Oath Traditionally an oath (from Anglo-Saxon āð, also called plight) is either a statement of fact or a promise with wording relating to something considered sacred as a sign of verity. A common legal substitute for those who conscientiously object to making sacred oaths is to give an affirmation instead. Nowadays, even when there is no notion of sanctity involved, certain promises said out loud in ceremonial or juridical purpose are referred to as oaths. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valani

valani

valasi

valasi

valansa

valansa

Par

-ta

valaani

valojani

valaasi

valojasi

valaansa / valaaan

valojansa / valojaan

Gen

-n

valani

valojeni

valasi

valojesi

valansa

valojensa

Ill

mihin

valaani

valoihini

valaasi

valoihisi

valaansa

valoihinsa

Ine

-ssa

valassani

valoissani

valassasi

valoissasi

valassansa / valassaan

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valastani

valoistani

valastasi

valoistasi

valastansa / valastaan

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valalleni

valoilleni

valallesi

valoillesi

valallensa / valalleen

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valallani

valoillani

valallasi

valoillasi

valallansa / valallaan

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valaltani

valoiltani

valaltasi

valoiltasi

valaltansa / valaltaan

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valakseni

valoikseni

valaksesi

valoiksesi

valaksensa / valakseen

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valanani

valoinani

valanasi

valoinasi

valanansa / valanaan

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valattani

valoittani

valattasi

valoittasi

valattansa / valattaan

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

valoineni

-

valoinesi

-

valoinensa / valoineen

Singular

Plural

Nom

-

valani

valasi

valansa

valani

valasi

valansa

Par

-ta

valaani

valaasi

valaansa / valaaan

valojani

valojasi

valojansa / valojaan

Gen

-n

valani

valasi

valansa

valojeni

valojesi

valojensa

Ill

mihin

valaani

valaasi

valaansa

valoihini

valoihisi

valoihinsa

Ine

-ssa

valassani

valassasi

valassansa / valassaan

valoissani

valoissasi

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valastani

valastasi

valastansa / valastaan

valoistani

valoistasi

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valalleni

valallesi

valallensa / valalleen

valoilleni

valoillesi

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valallani

valallasi

valallansa / valallaan

valoillani

valoillasi

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valaltani

valaltasi

valaltansa / valaltaan

valoiltani

valoiltasi

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valakseni

valaksesi

valaksensa / valakseen

valoikseni

valoiksesi

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valanani

valanasi

valanansa / valanaan

valoinani

valoinasi

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valattani

valattasi

valattansa / valattaan

valoittani

valoittasi

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

-

-

valoineni

valoinesi

valoinensa / valoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valamme

valamme

valanne

valanne

valansa

valansa

Par

-ta

valaamme

valojamme

valaanne

valojanne

valaansa / valaaan

valojansa / valojaan

Gen

-n

valamme

valojemme

valanne

valojenne

valansa

valojensa

Ill

mihin

valaamme

valoihimme

valaanne

valoihinne

valaansa

valoihinsa

Ine

-ssa

valassamme

valoissamme

valassanne

valoissanne

valassansa / valassaan

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valastamme

valoistamme

valastanne

valoistanne

valastansa / valastaan

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valallemme

valoillemme

valallenne

valoillenne

valallensa / valalleen

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valallamme

valoillamme

valallanne

valoillanne

valallansa / valallaan

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valaltamme

valoiltamme

valaltanne

valoiltanne

valaltansa / valaltaan

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valaksemme

valoiksemme

valaksenne

valoiksenne

valaksensa / valakseen

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valanamme

valoinamme

valananne

valoinanne

valanansa / valanaan

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valattamme

valoittamme

valattanne

valoittanne

valattansa / valattaan

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

valoinemme

-

valoinenne

-

valoinensa / valoineen

Singular

Plural

Nom

-

valamme

valanne

valansa

valamme

valanne

valansa

Par

-ta

valaamme

valaanne

valaansa / valaaan

valojamme

valojanne

valojansa / valojaan

Gen

-n

valamme

valanne

valansa

valojemme

valojenne

valojensa

Ill

mihin

valaamme

valaanne

valaansa

valoihimme

valoihinne

valoihinsa

Ine

-ssa

valassamme

valassanne

valassansa / valassaan

valoissamme

valoissanne

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valastamme

valastanne

valastansa / valastaan

valoistamme

valoistanne

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valallemme

valallenne

valallensa / valalleen

valoillemme

valoillenne

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valallamme

valallanne

valallansa / valallaan

valoillamme

valoillanne

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valaltamme

valaltanne

valaltansa / valaltaan

valoiltamme

valoiltanne

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valaksemme

valaksenne

valaksensa / valakseen

valoiksemme

valoiksenne

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valanamme

valananne

valanansa / valanaan

valoinamme

valoinanne

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valattamme

valattanne

valattansa / valattaan

valoittamme

valoittanne

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

-

-

valoinemme

valoinenne

valoinensa / valoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valas

valaat

Par

-ta

valasta

valaita / valahia

Gen

-n

valaan

valaitten / valaiden / valahien / valahitten

Ill

mihin

valaaseen

valaisiin / valaihin / valahisin

Ine

-ssa

valaassa

valahissa / valaissa

Ela

-sta

valaasta

valahista / valaista

All

-lle

valaalle

valahille / valaille

Ade

-lla

valaalla

valahilla / valailla

Abl

-lta

valaalta

valahilta / valailta

Tra

-ksi

valaaksi

valahiksi / valaiksi

Ess

-na

valaana

valahina / valaina

Abe

-tta

valaatta

valahitta / valaitta

Com

-ne

-

valahine / valaine

Ins

-in

-

valahin / valain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valas

valaat

Par

-ta

valasta

valaita / valahia

Gen

-n

valaan

valaitten / valaiden / valahien / valahitten

Ill

mihin

valaaseen

valaisiin / valaihin / valahisin

Ine

-ssa

valaassa

valahissa / valaissa

Ela

-sta

valaasta

valahista / valaista

All

-lle

valaalle

valahille / valaille

Ade

-lla

valaalla

valahilla / valailla

Abl

-lta

valaalta

valahilta / valailta

Tra

-ksi

valaaksi

valahiksi / valaiksi

Ess

-na

valaana

valahina / valaina

Abe

-tta

valaatta

valahitta / valaitta

Com

-ne

-

valahine / valaine

Ins

-in

-

valahin / valain

whale valas
Show more arrow right
Europarl; SETIMES; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; opensubtitles2; jw2019 Valas on merinisäkäs. A whale is a marine mammal. Valas ui syvällä meressä. The whale is swimming deep in the sea. Valas on uhanalainen laji. The whale is an endangered species. Ja minä valas. And I'm orca. Ei, se on valas. No, it's a whale of a present. Valas on maailman suurin nisäkäs. The whale is the largest mammal in the world. Unohda koko valas. Forget about the whale. Ui, mahtava valas! Swim, mighty whale! Ja valas on meidän! And the whale is ours. Pitkäikäinen valas. Long-Lived Whale. Show more arrow right

Wiktionary

whale Show more arrow right valaskala Show more arrow right hammasvalasharmaavalashetulavalasjokivalaslahtivalasmaitovalasmiekkavalasnokkavalasryhävalassarvivalasseitivalassillivalassilovalassinivalasuurteisvalasvalaanpyyntivalaanrasva Show more arrow right Borrowed from Proto-Germanic hwalaz (“whale”). Originally used only as a part of the compound valaskala. Show more arrow right

Wikipedia

Cetacea Cetaceans (from Latin: cetus, lit. 'whale', from Ancient Greek: κῆτος, romanized: kētos, lit. 'huge fish', sea monster) are aquatic mammals constituting the infraorder Cetacea (/sɪˈteɪʃə/). Key characteristics are their fully aquatic lifestyle, streamlined body shape, often large size and exclusively carnivorous diet. They propel themselves through the water with powerful up-and-down movement of their tail which ends in a paddle-like fluke, using their flipper-shaped forelimbs to maneuver. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valaani

valaani

valaasi

valaasi

valaansa

valaansa

Par

-ta

valastani

valaitani / valahiani

valastasi

valaitasi / valahiasi

valastansa / valastaan

valaitansa / valaitaan / valahiansa / valahiaan

Gen

-n

valaani

valaitteni / valaideni / valahieni / valahitteni

valaasi

valaittesi / valaidesi / valahiesi / valahittesi

valaansa

valaittensa / valaidensa / valahiensa / valahittensa

Ill

mihin

valaaseeni

valaisiini / valaihini / valahisini

valaaseesi

valaisiisi / valaihisi / valahisisi

valaaseensa

valaisiinsa / valaihinsa / valahisinsa

Ine

-ssa

valaassani

valahissani / valaissani

valaassasi

valahissasi / valaissasi

valaassansa / valaassaan

valahissansa / valahissaan / valaissansa / valaissaan

Ela

-sta

valaastani

valahistani / valaistani

valaastasi

valahistasi / valaistasi

valaastansa / valaastaan

valahistansa / valahistaan / valaistansa / valaistaan

All

-lle

valaalleni

valahilleni / valailleni

valaallesi

valahillesi / valaillesi

valaallensa / valaalleen

valahillensa / valahillean / valaillensa / valaillean

Ade

-lla

valaallani

valahillani / valaillani

valaallasi

valahillasi / valaillasi

valaallansa / valaallaan

valahillansa / valahillaan / valaillansa / valaillaan

Abl

-lta

valaaltani

valahiltani / valailtani

valaaltasi

valahiltasi / valailtasi

valaaltansa / valaaltaan

valahiltansa / valahiltaan / valailtansa / valailtaan

Tra

-ksi

valaakseni

valahikseni / valaikseni

valaaksesi

valahiksesi / valaiksesi

valaaksensa / valaakseen

valahikseen / valahiksensa / valaikseen / valaiksensa

Ess

-na

valaanani

valahinani / valainani

valaanasi

valahinasi / valainasi

valaanansa / valaanaan

valahinansa / valahinaan / valainansa / valainaan

Abe

-tta

valaattani

valahittani / valaittani

valaattasi

valahittasi / valaittasi

valaattansa / valaattaan

valahittansa / valahittaan / valaittansa / valaittaan

Com

-ne

-

valahineni / valaineni

-

valahinesi / valainesi

-

valahineen / valahinensa / valaineen / valainensa

Singular

Plural

Nom

-

valaani

valaasi

valaansa

valaani

valaasi

valaansa

Par

-ta

valastani

valastasi

valastansa / valastaan

valaitani / valahiani

valaitasi / valahiasi

valaitansa / valaitaan / valahiansa / valahiaan

Gen

-n

valaani

valaasi

valaansa

valaitteni / valaideni / valahieni / valahitteni

valaittesi / valaidesi / valahiesi / valahittesi

valaittensa / valaidensa / valahiensa / valahittensa

Ill

mihin

valaaseeni

valaaseesi

valaaseensa

valaisiini / valaihini / valahisini

valaisiisi / valaihisi / valahisisi

valaisiinsa / valaihinsa / valahisinsa

Ine

-ssa

valaassani

valaassasi

valaassansa / valaassaan

valahissani / valaissani

valahissasi / valaissasi

valahissansa / valahissaan / valaissansa / valaissaan

Ela

-sta

valaastani

valaastasi

valaastansa / valaastaan

valahistani / valaistani

valahistasi / valaistasi

valahistansa / valahistaan / valaistansa / valaistaan

All

-lle

valaalleni

valaallesi

valaallensa / valaalleen

valahilleni / valailleni

valahillesi / valaillesi

valahillensa / valahillean / valaillensa / valaillean

Ade

-lla

valaallani

valaallasi

valaallansa / valaallaan

valahillani / valaillani

valahillasi / valaillasi

valahillansa / valahillaan / valaillansa / valaillaan

Abl

-lta

valaaltani

valaaltasi

valaaltansa / valaaltaan

valahiltani / valailtani

valahiltasi / valailtasi

valahiltansa / valahiltaan / valailtansa / valailtaan

Tra

-ksi

valaakseni

valaaksesi

valaaksensa / valaakseen

valahikseni / valaikseni

valahiksesi / valaiksesi

valahikseen / valahiksensa / valaikseen / valaiksensa

Ess

-na

valaanani

valaanasi

valaanansa / valaanaan

valahinani / valainani

valahinasi / valainasi

valahinansa / valahinaan / valainansa / valainaan

Abe

-tta

valaattani

valaattasi

valaattansa / valaattaan

valahittani / valaittani

valahittasi / valaittasi

valahittansa / valahittaan / valaittansa / valaittaan

Com

-ne

-

-

-

valahineni / valaineni

valahinesi / valainesi

valahineen / valahinensa / valaineen / valainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valaamme

valaamme

valaanne

valaanne

valaansa

valaansa

Par

-ta

valastamme

valaitamme / valahiamme

valastanne

valaitanne / valahianne

valastansa / valastaan

valaitansa / valaitaan / valahiansa / valahiaan

Gen

-n

valaamme

valaittemme / valaidemme / valahiemme / valahittemme

valaanne

valaittenne / valaidenne / valahienne / valahittenne

valaansa

valaittensa / valaidensa / valahiensa / valahittensa

Ill

mihin

valaaseemme

valaisiimme / valaihimme / valahisimme

valaaseenne

valaisiinne / valaihinne / valahisinne

valaaseensa

valaisiinsa / valaihinsa / valahisinsa

Ine

-ssa

valaassamme

valahissamme / valaissamme

valaassanne

valahissanne / valaissanne

valaassansa / valaassaan

valahissansa / valahissaan / valaissansa / valaissaan

Ela

-sta

valaastamme

valahistamme / valaistamme

valaastanne

valahistanne / valaistanne

valaastansa / valaastaan

valahistansa / valahistaan / valaistansa / valaistaan

All

-lle

valaallemme

valahillemme / valaillemme

valaallenne

valahillenne / valaillenne

valaallensa / valaalleen

valahillensa / valahillean / valaillensa / valaillean

Ade

-lla

valaallamme

valahillamme / valaillamme

valaallanne

valahillanne / valaillanne

valaallansa / valaallaan

valahillansa / valahillaan / valaillansa / valaillaan

Abl

-lta

valaaltamme

valahiltamme / valailtamme

valaaltanne

valahiltanne / valailtanne

valaaltansa / valaaltaan

valahiltansa / valahiltaan / valailtansa / valailtaan

Tra

-ksi

valaaksemme

valahiksemme / valaiksemme

valaaksenne

valahiksenne / valaiksenne

valaaksensa / valaakseen

valahikseen / valahiksensa / valaikseen / valaiksensa

Ess

-na

valaanamme

valahinamme / valainamme

valaananne

valahinanne / valainanne

valaanansa / valaanaan

valahinansa / valahinaan / valainansa / valainaan

Abe

-tta

valaattamme

valahittamme / valaittamme

valaattanne

valahittanne / valaittanne

valaattansa / valaattaan

valahittansa / valahittaan / valaittansa / valaittaan

Com

-ne

-

valahinemme / valainemme

-

valahinenne / valainenne

-

valahineen / valahinensa / valaineen / valainensa

Singular

Plural

Nom

-

valaamme

valaanne

valaansa

valaamme

valaanne

valaansa

Par

-ta

valastamme

valastanne

valastansa / valastaan

valaitamme / valahiamme

valaitanne / valahianne

valaitansa / valaitaan / valahiansa / valahiaan

Gen

-n

valaamme

valaanne

valaansa

valaittemme / valaidemme / valahiemme / valahittemme

valaittenne / valaidenne / valahienne / valahittenne

valaittensa / valaidensa / valahiensa / valahittensa

Ill

mihin

valaaseemme

valaaseenne

valaaseensa

valaisiimme / valaihimme / valahisimme

valaisiinne / valaihinne / valahisinne

valaisiinsa / valaihinsa / valahisinsa

Ine

-ssa

valaassamme

valaassanne

valaassansa / valaassaan

valahissamme / valaissamme

valahissanne / valaissanne

valahissansa / valahissaan / valaissansa / valaissaan

Ela

-sta

valaastamme

valaastanne

valaastansa / valaastaan

valahistamme / valaistamme

valahistanne / valaistanne

valahistansa / valahistaan / valaistansa / valaistaan

All

-lle

valaallemme

valaallenne

valaallensa / valaalleen

valahillemme / valaillemme

valahillenne / valaillenne

valahillensa / valahillean / valaillensa / valaillean

Ade

-lla

valaallamme

valaallanne

valaallansa / valaallaan

valahillamme / valaillamme

valahillanne / valaillanne

valahillansa / valahillaan / valaillansa / valaillaan

Abl

-lta

valaaltamme

valaaltanne

valaaltansa / valaaltaan

valahiltamme / valailtamme

valahiltanne / valailtanne

valahiltansa / valahiltaan / valailtansa / valailtaan

Tra

-ksi

valaaksemme

valaaksenne

valaaksensa / valaakseen

valahiksemme / valaiksemme

valahiksenne / valaiksenne

valahikseen / valahiksensa / valaikseen / valaiksensa

Ess

-na

valaanamme

valaananne

valaanansa / valaanaan

valahinamme / valainamme

valahinanne / valainanne

valahinansa / valahinaan / valainansa / valainaan

Abe

-tta

valaattamme

valaattanne

valaattansa / valaattaan

valahittamme / valaittamme

valahittanne / valaittanne

valahittansa / valahittaan / valaittansa / valaittaan

Com

-ne

-

-

-

valahinemme / valainemme

valahinenne / valainenne

valahineen / valahinensa / valaineen / valainensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept