logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

sala, noun

Word analysis
salaga

salaga

sala

Noun, Singular Nominative

+ ga

Noun, Singular Nominative

sala

Noun, Pref

+ ga

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sala

salat

Par

-ta

salaa

saloja

Gen

-n

salan

salojen

Ill

mihin

salaan

saloihin

Ine

-ssa

salassa

saloissa

Ela

-sta

salasta

saloista

All

-lle

salalle

saloille

Ade

-lla

salalla

saloilla

Abl

-lta

salalta

saloilta

Tra

-ksi

salaksi

saloiksi

Ess

-na

salana

saloina

Abe

-tta

salatta

saloitta

Com

-ne

-

saloine

Ins

-in

-

saloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sala

salat

Par

-ta

salaa

saloja

Gen

-n

salan

salojen

Ill

mihin

salaan

saloihin

Ine

-ssa

salassa

saloissa

Ela

-sta

salasta

saloista

All

-lle

salalle

saloille

Ade

-lla

salalla

saloilla

Abl

-lta

salalta

saloilta

Tra

-ksi

salaksi

saloiksi

Ess

-na

salana

saloina

Abe

-tta

salatta

saloitta

Com

-ne

-

saloine

Ins

-in

-

saloin

secret salainen, salaperäinen, salamyhkäinen, sala-
backstairs salainen, sala-, piilo-
blind sokea, sokkona, näkymätön, aukoton, silmitön, sileä
closet salaa tekevä, sala-, piilo-
crypto- sala-
Show more arrow right
Tatoeba, sentence 87654; Europarl Parallel Corpus; Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus (Finnish-English); OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence 12345 Sala oli lukittu tiukasti. The sala was securely locked. Sala löytyi lopulta hyllystä. The sala was eventually found on the shelf. Saloillesi sataa lunta. It is snowing on your fields. Vie uutinen saloillesi. Take the news to your fields. Salasi oli turvattu hyvin. Your secret was well protected. Hän puhuu salasta. He talks about secrecy. Älä käännä salana. Don't turn around secretly. Näytätte salaliittolaisilta. You two look like co-conspirators. Sala oli täynnä salaperäisiä esineitä. The sala was full of mysterious objects. En halua saloja. I don't wanna keep secrets from her. Show more arrow right

Wiktionary

(dated) secret (currently used mostly idiomatically and as modifier in compound terms) salaisuus Show more arrow right sala- salaa salassa Show more arrow right sala-ammattilaisuussala-ampujasalahankesalahautasalahuonesalahyökkäyssalaivasalajuonisalajuopposalajuoppoussalajärjestösalakaatosalakalastajasalakalastussalakammiosalakapakkasalakapakointisalakarisalakatselusalakatsojasalakaunasalakauppasalakavalasalakielisalakihlaussalakirjoitussalakivisalakomerosalakuljettaasalakuljettajasalakuljetussalakuoppasalakuuntelijasalakuuntelusalakyttäsalakähmäinensalakähmäisyyssalakätkösalakäytäväsalalaatikkosalaliittosalaliittolainensalalokerosalalukkosalaluotosalaluukkusalamatkustajasalamenosalamerkkisalametsästyssalamurhasalamyhkäinensalamyhkäisyyssalaneuvossalanimisalaojasalaojitussalaoppisalaovisalaperäinensalapoliisisalapolttosalarakassalasanasalasanomasalaseurasalasoppisalassapitosalasurmasalatajuntasalatiedesalavaarnasalavaimosalavehjesalavehkeilijäsalavehkeilysalavihkainensalaviisaussalavoimasalavuodesalavuoteus Show more arrow right From Proto-Finnic sala, from Proto-Uralic sala (“to hide, steal, thief”). Cognates include Estonian sala (“secretly”), Livonian salātõ (“to hide something”), Northern Sami suoládit (“to keep secret, to conceal”), Northern Sami suola (“thief”), Eastern Mari (šolšta-, “to steal”), Tundra Nenets талей (“thief”), Tundra Nenets талесь (“to steal”), Nganasan толар- (“to conceal”), and Ket Selkup (tuel-, “secret”). Show more arrow right

Wikipedia

Sala Sala is an urban area in the county of Västmanland in Sweden. It is the seat of Sala Municipality. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

salani

salani

salasi

salasi

salansa

salansa

Par

-ta

salaani

salojani

salaasi

salojasi

salaansa / salaaan

salojansa / salojaan

Gen

-n

salani

salojeni

salasi

salojesi

salansa

salojensa

Ill

mihin

salaani

saloihini

salaasi

saloihisi

salaansa

saloihinsa

Ine

-ssa

salassani

saloissani

salassasi

saloissasi

salassansa / salassaan

saloissansa / saloissaan

Ela

-sta

salastani

saloistani

salastasi

saloistasi

salastansa / salastaan

saloistansa / saloistaan

All

-lle

salalleni

saloilleni

salallesi

saloillesi

salallensa / salalleen

saloillensa / saloillean

Ade

-lla

salallani

saloillani

salallasi

saloillasi

salallansa / salallaan

saloillansa / saloillaan

Abl

-lta

salaltani

saloiltani

salaltasi

saloiltasi

salaltansa / salaltaan

saloiltansa / saloiltaan

Tra

-ksi

salakseni

saloikseni

salaksesi

saloiksesi

salaksensa / salakseen

saloiksensa / saloikseen

Ess

-na

salanani

saloinani

salanasi

saloinasi

salanansa / salanaan

saloinansa / saloinaan

Abe

-tta

salattani

saloittani

salattasi

saloittasi

salattansa / salattaan

saloittansa / saloittaan

Com

-ne

-

saloineni

-

saloinesi

-

saloinensa / saloineen

Singular

Plural

Nom

-

salani

salasi

salansa

salani

salasi

salansa

Par

-ta

salaani

salaasi

salaansa / salaaan

salojani

salojasi

salojansa / salojaan

Gen

-n

salani

salasi

salansa

salojeni

salojesi

salojensa

Ill

mihin

salaani

salaasi

salaansa

saloihini

saloihisi

saloihinsa

Ine

-ssa

salassani

salassasi

salassansa / salassaan

saloissani

saloissasi

saloissansa / saloissaan

Ela

-sta

salastani

salastasi

salastansa / salastaan

saloistani

saloistasi

saloistansa / saloistaan

All

-lle

salalleni

salallesi

salallensa / salalleen

saloilleni

saloillesi

saloillensa / saloillean

Ade

-lla

salallani

salallasi

salallansa / salallaan

saloillani

saloillasi

saloillansa / saloillaan

Abl

-lta

salaltani

salaltasi

salaltansa / salaltaan

saloiltani

saloiltasi

saloiltansa / saloiltaan

Tra

-ksi

salakseni

salaksesi

salaksensa / salakseen

saloikseni

saloiksesi

saloiksensa / saloikseen

Ess

-na

salanani

salanasi

salanansa / salanaan

saloinani

saloinasi

saloinansa / saloinaan

Abe

-tta

salattani

salattasi

salattansa / salattaan

saloittani

saloittasi

saloittansa / saloittaan

Com

-ne

-

-

-

saloineni

saloinesi

saloinensa / saloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

salamme

salamme

salanne

salanne

salansa

salansa

Par

-ta

salaamme

salojamme

salaanne

salojanne

salaansa / salaaan

salojansa / salojaan

Gen

-n

salamme

salojemme

salanne

salojenne

salansa

salojensa

Ill

mihin

salaamme

saloihimme

salaanne

saloihinne

salaansa

saloihinsa

Ine

-ssa

salassamme

saloissamme

salassanne

saloissanne

salassansa / salassaan

saloissansa / saloissaan

Ela

-sta

salastamme

saloistamme

salastanne

saloistanne

salastansa / salastaan

saloistansa / saloistaan

All

-lle

salallemme

saloillemme

salallenne

saloillenne

salallensa / salalleen

saloillensa / saloillean

Ade

-lla

salallamme

saloillamme

salallanne

saloillanne

salallansa / salallaan

saloillansa / saloillaan

Abl

-lta

salaltamme

saloiltamme

salaltanne

saloiltanne

salaltansa / salaltaan

saloiltansa / saloiltaan

Tra

-ksi

salaksemme

saloiksemme

salaksenne

saloiksenne

salaksensa / salakseen

saloiksensa / saloikseen

Ess

-na

salanamme

saloinamme

salananne

saloinanne

salanansa / salanaan

saloinansa / saloinaan

Abe

-tta

salattamme

saloittamme

salattanne

saloittanne

salattansa / salattaan

saloittansa / saloittaan

Com

-ne

-

saloinemme

-

saloinenne

-

saloinensa / saloineen

Singular

Plural

Nom

-

salamme

salanne

salansa

salamme

salanne

salansa

Par

-ta

salaamme

salaanne

salaansa / salaaan

salojamme

salojanne

salojansa / salojaan

Gen

-n

salamme

salanne

salansa

salojemme

salojenne

salojensa

Ill

mihin

salaamme

salaanne

salaansa

saloihimme

saloihinne

saloihinsa

Ine

-ssa

salassamme

salassanne

salassansa / salassaan

saloissamme

saloissanne

saloissansa / saloissaan

Ela

-sta

salastamme

salastanne

salastansa / salastaan

saloistamme

saloistanne

saloistansa / saloistaan

All

-lle

salallemme

salallenne

salallensa / salalleen

saloillemme

saloillenne

saloillensa / saloillean

Ade

-lla

salallamme

salallanne

salallansa / salallaan

saloillamme

saloillanne

saloillansa / saloillaan

Abl

-lta

salaltamme

salaltanne

salaltansa / salaltaan

saloiltamme

saloiltanne

saloiltansa / saloiltaan

Tra

-ksi

salaksemme

salaksenne

salaksensa / salakseen

saloiksemme

saloiksenne

saloiksensa / saloikseen

Ess

-na

salanamme

salananne

salanansa / salanaan

saloinamme

saloinanne

saloinansa / saloinaan

Abe

-tta

salattamme

salattanne

salattansa / salattaan

saloittamme

saloittanne

saloittansa / saloittaan

Com

-ne

-

-

-

saloinemme

saloinenne

saloinensa / saloineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ga

gat

Par

-ta

gata

gaita

Gen

-n

gan

gaitten / gaiden

Ill

mihin

gahan

gaihin

Ine

-ssa

gassa

gaissa

Ela

-sta

gasta

gaista

All

-lle

galle

gaille

Ade

-lla

galla

gailla

Abl

-lta

galta

gailta

Tra

-ksi

gaksi

gaiksi

Ess

-na

gana

gaina

Abe

-tta

gatta

gaitta

Com

-ne

-

gaine

Ins

-in

-

gain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ga

gat

Par

-ta

gata

gaita

Gen

-n

gan

gaitten / gaiden

Ill

mihin

gahan

gaihin

Ine

-ssa

gassa

gaissa

Ela

-sta

gasta

gaista

All

-lle

galle

gaille

Ade

-lla

galla

gailla

Abl

-lta

galta

gailta

Tra

-ksi

gaksi

gaiksi

Ess

-na

gana

gaina

Abe

-tta

gatta

gaitta

Com

-ne

-

gaine

Ins

-in

-

gain

ga
Show more arrow right
Tampere Corpus of Modern Finnish; OPUS; GNOME; Europarl; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; LDS; OPUS - Finnish-English Collection; Tatoeba; OpenSubtitles En löytänyt ga tänäänkään. I didn't find the ga today either. Ga Omenat ovat terveellisiä. ga Apples are healthy. Ga Kukat tuovat iloa elämään. ga Flowers bring joy to life. Ga Maltalla on suuri merkitys. ga Malta is of great importance. Ga karkki on ostettu kaupasta. The ga candy has been bought from the store. Hän oppi ga soittamaan kitaraa. He learned to play the ga guitar. Gatns-Hefer. Gath -hepher. Älä unohda ga laittaa puhelinta laturiin. Don't forget to put the ga phone on charge. Ga Kissa on lemmikkieläin monille ihmisille. ga A cat is a pet for many people. Ga Yhdysvallat on hyvin monimuotoinen valtio. ga The United States is a very diverse country. Show more arrow right

Wikipedia

ga
Ghanassa puhuttu nigeriläis-kongolainen kieli Gabon
ISO 3166-1 -koodi GA, valtio tai muu maantieteellinen alue Galilein luku
Ga, virtausmekaniikan parametri gallium
kemiallinen merkki Ga, alkuaine Gamblers Anonymous
GA, pelihimoisten hoito-ohjelma Garuda Indonesia
IATA-koodi GA, lentoyhtiö Georgia
postilyhenne GA, Yhdysvaltain osavaltio gibberelliinihappo
GA, englannin ilmauksesta gibberellic acid, kasvihormoni giga ampeeri
tunnus GA, sähkövirran yksikkö gigavuosi
tunnus Ga, miljardi vuotta iiri
ISO 639-1 -koodi ga, kieli yleiskokous
GA, englannin ilmauksesta general assembly, kokous, johon kaikki jäsenet voivat osallistua.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

gani

gani

gasi

gasi

gansa

gansa

Par

-ta

gatani

gaitani

gatasi

gaitasi

gatansa / gataan

gaitansa / gaitaan

Gen

-n

gani

gaitteni / gaideni

gasi

gaittesi / gaidesi

gansa

gaittensa / gaidensa

Ill

mihin

gahani

gaihini

gahasi

gaihisi

gahansa

gaihinsa

Ine

-ssa

gassani

gaissani

gassasi

gaissasi

gassansa / gassaan

gaissansa / gaissaan

Ela

-sta

gastani

gaistani

gastasi

gaistasi

gastansa / gastaan

gaistansa / gaistaan

All

-lle

galleni

gailleni

gallesi

gaillesi

gallensa / galleen

gaillensa / gaillean

Ade

-lla

gallani

gaillani

gallasi

gaillasi

gallansa / gallaan

gaillansa / gaillaan

Abl

-lta

galtani

gailtani

galtasi

gailtasi

galtansa / galtaan

gailtansa / gailtaan

Tra

-ksi

gakseni

gaikseni

gaksesi

gaiksesi

gaksensa / gakseen

gaiksensa / gaikseen

Ess

-na

ganani

gainani

ganasi

gainasi

ganansa / ganaan

gainansa / gainaan

Abe

-tta

gattani

gaittani

gattasi

gaittasi

gattansa / gattaan

gaittansa / gaittaan

Com

-ne

-

gaineni

-

gainesi

-

gainensa / gaineen

Singular

Plural

Nom

-

gani

gasi

gansa

gani

gasi

gansa

Par

-ta

gatani

gatasi

gatansa / gataan

gaitani

gaitasi

gaitansa / gaitaan

Gen

-n

gani

gasi

gansa

gaitteni / gaideni

gaittesi / gaidesi

gaittensa / gaidensa

Ill

mihin

gahani

gahasi

gahansa

gaihini

gaihisi

gaihinsa

Ine

-ssa

gassani

gassasi

gassansa / gassaan

gaissani

gaissasi

gaissansa / gaissaan

Ela

-sta

gastani

gastasi

gastansa / gastaan

gaistani

gaistasi

gaistansa / gaistaan

All

-lle

galleni

gallesi

gallensa / galleen

gailleni

gaillesi

gaillensa / gaillean

Ade

-lla

gallani

gallasi

gallansa / gallaan

gaillani

gaillasi

gaillansa / gaillaan

Abl

-lta

galtani

galtasi

galtansa / galtaan

gailtani

gailtasi

gailtansa / gailtaan

Tra

-ksi

gakseni

gaksesi

gaksensa / gakseen

gaikseni

gaiksesi

gaiksensa / gaikseen

Ess

-na

ganani

ganasi

ganansa / ganaan

gainani

gainasi

gainansa / gainaan

Abe

-tta

gattani

gattasi

gattansa / gattaan

gaittani

gaittasi

gaittansa / gaittaan

Com

-ne

-

-

-

gaineni

gainesi

gainensa / gaineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

gamme

gamme

ganne

ganne

gansa

gansa

Par

-ta

gatamme

gaitamme

gatanne

gaitanne

gatansa / gataan

gaitansa / gaitaan

Gen

-n

gamme

gaittemme / gaidemme

ganne

gaittenne / gaidenne

gansa

gaittensa / gaidensa

Ill

mihin

gahamme

gaihimme

gahanne

gaihinne

gahansa

gaihinsa

Ine

-ssa

gassamme

gaissamme

gassanne

gaissanne

gassansa / gassaan

gaissansa / gaissaan

Ela

-sta

gastamme

gaistamme

gastanne

gaistanne

gastansa / gastaan

gaistansa / gaistaan

All

-lle

gallemme

gaillemme

gallenne

gaillenne

gallensa / galleen

gaillensa / gaillean

Ade

-lla

gallamme

gaillamme

gallanne

gaillanne

gallansa / gallaan

gaillansa / gaillaan

Abl

-lta

galtamme

gailtamme

galtanne

gailtanne

galtansa / galtaan

gailtansa / gailtaan

Tra

-ksi

gaksemme

gaiksemme

gaksenne

gaiksenne

gaksensa / gakseen

gaiksensa / gaikseen

Ess

-na

ganamme

gainamme

gananne

gainanne

ganansa / ganaan

gainansa / gainaan

Abe

-tta

gattamme

gaittamme

gattanne

gaittanne

gattansa / gattaan

gaittansa / gaittaan

Com

-ne

-

gainemme

-

gainenne

-

gainensa / gaineen

Singular

Plural

Nom

-

gamme

ganne

gansa

gamme

ganne

gansa

Par

-ta

gatamme

gatanne

gatansa / gataan

gaitamme

gaitanne

gaitansa / gaitaan

Gen

-n

gamme

ganne

gansa

gaittemme / gaidemme

gaittenne / gaidenne

gaittensa / gaidensa

Ill

mihin

gahamme

gahanne

gahansa

gaihimme

gaihinne

gaihinsa

Ine

-ssa

gassamme

gassanne

gassansa / gassaan

gaissamme

gaissanne

gaissansa / gaissaan

Ela

-sta

gastamme

gastanne

gastansa / gastaan

gaistamme

gaistanne

gaistansa / gaistaan

All

-lle

gallemme

gallenne

gallensa / galleen

gaillemme

gaillenne

gaillensa / gaillean

Ade

-lla

gallamme

gallanne

gallansa / gallaan

gaillamme

gaillanne

gaillansa / gaillaan

Abl

-lta

galtamme

galtanne

galtansa / galtaan

gailtamme

gailtanne

gailtansa / gailtaan

Tra

-ksi

gaksemme

gaksenne

gaksensa / gakseen

gaiksemme

gaiksenne

gaiksensa / gaikseen

Ess

-na

ganamme

gananne

ganansa / ganaan

gainamme

gainanne

gainansa / gainaan

Abe

-tta

gattamme

gattanne

gattansa / gattaan

gaittamme

gaittanne

gaittansa / gaittaan

Com

-ne

-

-

-

gainemme

gainenne

gainensa / gaineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept