rykäistä |
Verb, First infinitive |
| to clear one's throat | rykäistä, selvittää kurkkuaan, rykiä |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
rykäisen |
|
ii |
rykäiset |
|
iii |
rykäisee |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
rykäisemme / rykäistään |
|
ii |
rykäisette |
|
iii |
rykäisevät |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
rykäisin |
|
ii |
rykäisit |
|
iii |
rykäisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
rykäisimme / rykäistiin |
|
ii |
rykäisitte |
|
iii |
rykäisivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen rykäissyt |
en ole rykäissyt |
ii |
olet rykäissyt |
et ole rykäissyt |
iii |
on rykäissyt |
ei ole rykäissyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme rykäisseet |
emme ole rykäisseet |
ii |
olette rykäisseet |
ette ole rykäisseet |
iii |
ovat rykäisseet |
eivät ole rykäisseet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin rykäissyt |
en ollut rykäissyt |
ii |
olit rykäissyt |
et ollut rykäissyt |
iii |
oli rykäissyt |
ei ollut rykäissyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme rykäisseet |
emme olleet rykäisseet |
ii |
olitte rykäisseet |
ette olleet rykäisseet |
iii |
olivat rykäisseet |
eivät olleet rykäisseet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
rykäisisin |
|
ii |
rykäisisit |
|
iii |
rykäisisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
rykäisisimme |
|
ii |
rykäisisitte |
|
iii |
rykäisisivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin rykäissyt |
en olisi rykäissyt |
ii |
olisit rykäissyt |
et olisi rykäissyt |
iii |
olisi rykäissyt |
ei olisi rykäissyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme rykäisseet |
emme olisi rykäisseet |
ii |
olisitte rykäisseet |
ette olisi rykäisseet |
iii |
olisivat rykäisseet |
eivät olisi rykäisseet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
rykäissen |
en rykäisse |
ii |
rykäisset |
et rykäisse |
iii |
rykäissee |
ei rykäisse |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
rykäissemme |
emme rykäisse |
ii |
rykäissette |
ette rykäisse |
iii |
rykäissevät |
eivät rykäisse |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen rykäissyt |
en liene rykäissyt |
ii |
lienet rykäissyt |
et liene rykäissyt |
iii |
lienee rykäissyt |
ei liene rykäissyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme rykäisseet |
emme liene rykäisseet |
ii |
lienette rykäisseet |
ette liene rykäisseet |
iii |
lienevät rykäisseet |
eivät liene rykäisseet |
Singular
i |
- |
ii |
rykäise |
iii |
rykäisköön |
Plural
i |
rykäiskäämme |
ii |
rykäiskää |
iii |
rykäiskööt |
Nom |
- |
|
Tra |
-ksi |
rykäistäksensä / rykäistäkseen |
Ine |
-ssa |
rykäistessä |
Ins |
-in |
rykäisten |
Ine |
-ssa |
rykäistäessä (passive) |
Ill |
mihin |
rykäisemään |
Ine |
-ssa |
rykäisemässä |
Ela |
-sta |
rykäisemästä |
Ade |
-lla |
rykäisemällä |
Abe |
-tta |
rykäisemättä |
Ins |
-in |
rykäisemän |
Ins |
-in |
rykäistämän (passive) |
Nom |
- |
rykäiseminen |
Par |
-ta |
rykäisemistä |
rykäisemäisillänsä / rykäisemäisillään |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
rykäistään |
ei |
Imperfect |
rykäistiin |
ei rykäisty |
Potential |
rykäistäneen |
ei rykäistäne |
Conditional |
rykäistäisiin |
ei rykäistäisi |
Imperative Present |
rykäistäköön |
älköön rykäistäkö |
Imperative Perfect |
olkoon rykäisty |
älköön rykäisty |
Positive
Negative
Present
rykäistään
ei
Imperfect
rykäistiin
ei rykäisty
Potential
rykäistäneen
ei rykäistäne
Conditional
rykäistäisiin
ei rykäistäisi
Imperative Present
rykäistäköön
älköön rykäistäkö
Imperative Perfect
olkoon rykäisty
älköön rykäisty
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
rykäisevä |
rykäistävä |
2nd |
rykäissyt |
rykäisty |
3rd |
rykäisemä |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net