logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

rasteroida, verb

Word analysis
rasteroidun

rasteroidun

rasteroida

Verb, Passive Participle with suffix nut Singular Genitive

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

rasp
raster
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus Täyttötaso voidaan myös rasteroida yhdistämättä sitä. You can also rasterize a fill layer without merging it. Kun luot rasteroidun kuvion, sinun pitää piirtää ja rasteroida kuvio ja täyttää se piirtovärillä. When you create a rasterized shape, you're drawing and rasterizing a shape and filling it with the foreground color. Jos haluat muuntaa osan tekstitasosta, sinun täytyy ensin rasteroida tekstitaso. To transform part of the type layer, you must first rasterize the type layer. Voit kuitenkin rasteroida tällaiset tasot ja muuntaa niiden sisällön litteäksi rasterikuvaksi. However, you can rasterize these layers to convert their contents into a flat, raster image. Älykkäät objektit ja muototasot täytyy rasteroida, jotta nämä komennot olisivat käytettävissä. You must rasterize Smart Objects or shape layers to enable these commands. Kun luot rasteroidun kuvion, sinun pitää piirtää ja rasteroida kuvio ja täyttää se piirtovärillä. When you create a rasterized shape, you're drawing and rasterizing a shape and filling it with the foreground color. Häivytykset voidaan tavallisesti rasteroida suhteellisen matalalla resoluutiolla, koska niissä ei ole teräviä reunoja. Blends can typically be rasterized at a relatively low resolution because they do not contain sharp edges. Alueet, joita ei tarvitse rasteroida, täytetään uudella värillä, joka muodostetaan yhdistämällä käytössä olevat värit. Regions that do not have to be rasterized are filled with a new color that is created by merging existing colors. Helprintissä sivut ripataan (rasteroidaan) ja sijoitetaan sylinterins-layoutiin kyseisin työn taiton vaatimalla tavalla. In Helprint the pages are ripped and placed on the cylinder according to the imposition scheme of the printed signature, after which the job is ready for engraving. Jos tämä asetus on valittuna, eKirjan ensimmäinen sivu rasteroidaan ja siitä luodaan kuvatiedosto, jota käytetään kantena. If this option is selected creates an image file by rasterizing the first page of the eBook to use as the cover. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

rasteroin

en rasteroi

ii

rasteroit

et rasteroi

iii

rasteroi

ei rasteroi

Plural

Positive

Negative

i

rasteroimme / rasteroidaan

emme rasteroi / ei rasteroida

ii

rasteroitte

ette rasteroi

iii

rasteroivat

eivät rasteroi

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

rasteroin

en rasteroinut

ii

rasteroit

et rasteroinut

iii

rasteroi

ei rasteroinut

Plural

Positive

Negative

i

rasteroimme / rasteroitiin

emme rasteroineet / ei rasteroitu

ii

rasteroitte

ette rasteroineet

iii

rasteroivat

eivät rasteroineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen rasteroinut

en ole rasteroinut

ii

olet rasteroinut

et ole rasteroinut

iii

on rasteroinut

ei ole rasteroinut

Plural

Positive

Negative

i

olemme rasteroineet

emme ole rasteroineet

ii

olette rasteroineet

ette ole rasteroineet

iii

ovat rasteroineet

eivät ole rasteroineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin rasteroinut

en ollut rasteroinut

ii

olit rasteroinut

et ollut rasteroinut

iii

oli rasteroinut

ei ollut rasteroinut

Plural

Positive

Negative

i

olimme rasteroineet

emme olleet rasteroineet

ii

olitte rasteroineet

ette olleet rasteroineet

iii

olivat rasteroineet

eivät olleet rasteroineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

rasteroisin

en rasteroisi

ii

rasteroisit

et rasteroisi

iii

rasteroisi

ei rasteroisi

Plural

Positive

Negative

i

rasteroisimme

emme rasteroisi

ii

rasteroisitte

ette rasteroisi

iii

rasteroisivat

eivät rasteroisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin rasteroinut

en olisi rasteroinut

ii

olisit rasteroinut

et olisi rasteroinut

iii

olisi rasteroinut

ei olisi rasteroinut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme rasteroineet

emme olisi rasteroineet

ii

olisitte rasteroineet

ette olisi rasteroineet

iii

olisivat rasteroineet

eivät olisi rasteroineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

rasteroinen

en rasteroine

ii

rasteroinet

et rasteroine

iii

rasteroinee

ei rasteroine

Plural

Positive

Negative

i

rasteroinemme

emme rasteroine

ii

rasteroinette

ette rasteroine

iii

rasteroinevat

eivät rasteroine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen rasteroinut

en liene rasteroinut

ii

lienet rasteroinut

et liene rasteroinut

iii

lienee rasteroinut

ei liene rasteroinut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme rasteroineet

emme liene rasteroineet

ii

lienette rasteroineet

ette liene rasteroineet

iii

lienevät rasteroineet

eivät liene rasteroineet

Imperative

Singular

i

-

ii

rasteroi

iii

rasteroikoon

Plural

i

rasteroikaamme

ii

rasteroikaa

iii

rasteroikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

rasteroida

Tra

-ksi

rasteroidaksensa / rasteroidakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

rasteroidessa

Ins

-in

rasteroiden

Ine

-ssa

rasteroitaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

rasteroimaan

Ine

-ssa

rasteroimassa

Ela

-sta

rasteroimasta

Ade

-lla

rasteroimalla

Abe

-tta

rasteroimatta

Ins

-in

rasteroiman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

rasteroiminen

Par

-ta

rasteroimista

Infinitive V

rasteroimaisillaan / rasteroimaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

rasteroidaan

ei rasteroida

Imperfect

rasteroitiin

ei rasteroitu

Potential

rasteroitaneen

ei rasteroitane

Conditional

rasteroitaisiin

ei rasteroitaisi

Imperative Present

rasteroitakoon

älköön rasteroitako

Imperative Perfect

olkoon rasteroitu

älköön rasteroitu

Positive

Negative

Present

rasteroidaan

ei rasteroida

Imperfect

rasteroitiin

ei rasteroitu

Potential

rasteroitaneen

ei rasteroitane

Conditional

rasteroitaisiin

ei rasteroitaisi

Imperative Present

rasteroitakoon

älköön rasteroitako

Imperative Perfect

olkoon rasteroitu

älköön rasteroitu

Participle

Active

Passive

1st

rasteroiva

rasteroitava

2nd

rasteroinut

rasteroitu

3rd

rasteroima

-

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept