logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

pikku, noun

Word analysis
pikkusuulihaukkikanta

pikkusuulihaukkikanta

pikku

Noun, Pref

+ suu

Noun, Singular Nominative

+ liha

Noun, Singular Nominative

+ ukki

Noun, Singular Nominative

+ kanta

Noun, Singular Nominative

Report an issue
This word is used as a prefix for nouns.

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suu

suut

Par

-ta

suuta

suita

Gen

-n

suun

suitten / suiden

Ill

mihin

suuhun

suihin

Ine

-ssa

suussa

suissa

Ela

-sta

suusta

suista

All

-lle

suulle

suille

Ade

-lla

suulla

suilla

Abl

-lta

suulta

suilta

Tra

-ksi

suuksi

suiksi

Ess

-na

suuna

suina

Abe

-tta

suutta

suitta

Com

-ne

-

suine

Ins

-in

-

suin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suu

suut

Par

-ta

suuta

suita

Gen

-n

suun

suitten / suiden

Ill

mihin

suuhun

suihin

Ine

-ssa

suussa

suissa

Ela

-sta

suusta

suista

All

-lle

suulle

suille

Ade

-lla

suulla

suilla

Abl

-lta

suulta

suilta

Tra

-ksi

suuksi

suiksi

Ess

-na

suuna

suina

Abe

-tta

suutta

suitta

Com

-ne

-

suine

Ins

-in

-

suin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

mouth suu, kita, aukko, uloskäytävä, sisäänkäytävä
orifice aukko, suu
jaws suu
outlet pistorasia, markkinat, poistoputki, aukko, myyntipiste, suu
muzzle kuono, kuonokoppa, turpa, suu
kisser suutelija, naama, suu
chop kyljys, potkut, leima, isku, suu, sananvaihto
gob monttu, möykky, kita, suu
chops leuat, suu
outfall laskukohta, suu
trap ansa, loukku, vesilukko, pyydys, hajulukko, suu
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3 Suu tuntuu kuivalta. Mouth feels dry. Tuki suusi. Shut up. Avaa suusi. Open your mouth. Pidä suusi. Keep your mouth off that! Avaa suusi! Open your mouth! Tuki suusi! Shut up! Sulje suusi. Close your mouth. Sulje suusi? Will you shut up? Siisti suusi! Watch your mouth! Siivoa suusi! Mind your language! Show more arrow right

Wiktionary

mouth Show more arrow right Adjectives suulas Nouns suukko Verbs suudellasuuttua (possibly) Show more arrow right alassuinherkkusuuhihansuuhölösuuillansuujoensuujokisuukankaansuukohdunsuumahansuunaurusuinovensuuovisuupartasuupullonsuupuronsuurääväsuusalmensuusuihinottosukansuusuorasuusuualuesuuaukkosuuhaarasuukappalesuukapulasuukirurgiasuukkosuusuukopusuulakisuuliekkisuuluukkusuunantosuunkostukesuunpieksentäsuunpieksäntäsuuntäysisuunvuorosuuontelosuuosasuuotesuupalasuupalttisuupamaussuupelisuupeltisuupielisuupohjasuuposkisuupuhesuupuolisuupurjesuurakosuurautasuurihmasuurustinkisuusanasuuseksisuusolasuusuihkesuusuihkutesuusumutesuutautisuutulehdussuuvannesuuvesisuuvärkkisuuväyläsuuäännetaskunsuuteränsuutuppisuutörösuuuuninsuu Show more arrow right From Proto-Finnic suu, from Proto-Uralic śuwe. Cognates include Estonian suu and Hungarian száj. Show more arrow right

Wikipedia

Mouth In animal anatomy, the mouth, also known as the oral cavity, buccal cavity, or in Latin cavum oris, is the opening through which many animals take in food and issue vocal sounds. It is also the cavity lying at the upper end of the alimentary canal, bounded on the outside by the lips and inside by the pharynx and containing in higher vertebrates the tongue and teeth. This cavity is also known as the buccal cavity, from the Latin bucca ("cheek"). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suuni

suuni

suusi

suusi

suunsa

suunsa

Par

-ta

suutani

suitani

suutasi

suitasi

suutansa / suutaan

suitansa / suitaan

Gen

-n

suuni

suitteni / suideni

suusi

suittesi / suidesi

suunsa

suittensa / suidensa

Ill

mihin

suuhuni

suihini

suuhusi

suihisi

suuhunsa

suihinsa

Ine

-ssa

suussani

suissani

suussasi

suissasi

suussansa / suussaan

suissansa / suissaan

Ela

-sta

suustani

suistani

suustasi

suistasi

suustansa / suustaan

suistansa / suistaan

All

-lle

suulleni

suilleni

suullesi

suillesi

suullensa / suulleen

suillensa / suillean

Ade

-lla

suullani

suillani

suullasi

suillasi

suullansa / suullaan

suillansa / suillaan

Abl

-lta

suultani

suiltani

suultasi

suiltasi

suultansa / suultaan

suiltansa / suiltaan

Tra

-ksi

suukseni

suikseni

suuksesi

suiksesi

suuksensa / suukseen

suiksensa / suikseen

Ess

-na

suunani

suinani

suunasi

suinasi

suunansa / suunaan

suinansa / suinaan

Abe

-tta

suuttani

suittani

suuttasi

suittasi

suuttansa / suuttaan

suittansa / suittaan

Com

-ne

-

suineni

-

suinesi

-

suinensa / suineen

Singular

Plural

Nom

-

suuni

suusi

suunsa

suuni

suusi

suunsa

Par

-ta

suutani

suutasi

suutansa / suutaan

suitani

suitasi

suitansa / suitaan

Gen

-n

suuni

suusi

suunsa

suitteni / suideni

suittesi / suidesi

suittensa / suidensa

Ill

mihin

suuhuni

suuhusi

suuhunsa

suihini

suihisi

suihinsa

Ine

-ssa

suussani

suussasi

suussansa / suussaan

suissani

suissasi

suissansa / suissaan

Ela

-sta

suustani

suustasi

suustansa / suustaan

suistani

suistasi

suistansa / suistaan

All

-lle

suulleni

suullesi

suullensa / suulleen

suilleni

suillesi

suillensa / suillean

Ade

-lla

suullani

suullasi

suullansa / suullaan

suillani

suillasi

suillansa / suillaan

Abl

-lta

suultani

suultasi

suultansa / suultaan

suiltani

suiltasi

suiltansa / suiltaan

Tra

-ksi

suukseni

suuksesi

suuksensa / suukseen

suikseni

suiksesi

suiksensa / suikseen

Ess

-na

suunani

suunasi

suunansa / suunaan

suinani

suinasi

suinansa / suinaan

Abe

-tta

suuttani

suuttasi

suuttansa / suuttaan

suittani

suittasi

suittansa / suittaan

Com

-ne

-

-

-

suineni

suinesi

suinensa / suineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suumme

suumme

suunne

suunne

suunsa

suunsa

Par

-ta

suutamme

suitamme

suutanne

suitanne

suutansa / suutaan

suitansa / suitaan

Gen

-n

suumme

suittemme / suidemme

suunne

suittenne / suidenne

suunsa

suittensa / suidensa

Ill

mihin

suuhumme

suihimme

suuhunne

suihinne

suuhunsa

suihinsa

Ine

-ssa

suussamme

suissamme

suussanne

suissanne

suussansa / suussaan

suissansa / suissaan

Ela

-sta

suustamme

suistamme

suustanne

suistanne

suustansa / suustaan

suistansa / suistaan

All

-lle

suullemme

suillemme

suullenne

suillenne

suullensa / suulleen

suillensa / suillean

Ade

-lla

suullamme

suillamme

suullanne

suillanne

suullansa / suullaan

suillansa / suillaan

Abl

-lta

suultamme

suiltamme

suultanne

suiltanne

suultansa / suultaan

suiltansa / suiltaan

Tra

-ksi

suuksemme

suiksemme

suuksenne

suiksenne

suuksensa / suukseen

suiksensa / suikseen

Ess

-na

suunamme

suinamme

suunanne

suinanne

suunansa / suunaan

suinansa / suinaan

Abe

-tta

suuttamme

suittamme

suuttanne

suittanne

suuttansa / suuttaan

suittansa / suittaan

Com

-ne

-

suinemme

-

suinenne

-

suinensa / suineen

Singular

Plural

Nom

-

suumme

suunne

suunsa

suumme

suunne

suunsa

Par

-ta

suutamme

suutanne

suutansa / suutaan

suitamme

suitanne

suitansa / suitaan

Gen

-n

suumme

suunne

suunsa

suittemme / suidemme

suittenne / suidenne

suittensa / suidensa

Ill

mihin

suuhumme

suuhunne

suuhunsa

suihimme

suihinne

suihinsa

Ine

-ssa

suussamme

suussanne

suussansa / suussaan

suissamme

suissanne

suissansa / suissaan

Ela

-sta

suustamme

suustanne

suustansa / suustaan

suistamme

suistanne

suistansa / suistaan

All

-lle

suullemme

suullenne

suullensa / suulleen

suillemme

suillenne

suillensa / suillean

Ade

-lla

suullamme

suullanne

suullansa / suullaan

suillamme

suillanne

suillansa / suillaan

Abl

-lta

suultamme

suultanne

suultansa / suultaan

suiltamme

suiltanne

suiltansa / suiltaan

Tra

-ksi

suuksemme

suuksenne

suuksensa / suukseen

suiksemme

suiksenne

suiksensa / suikseen

Ess

-na

suunamme

suunanne

suunansa / suunaan

suinamme

suinanne

suinansa / suinaan

Abe

-tta

suuttamme

suuttanne

suuttansa / suuttaan

suittamme

suittanne

suittansa / suittaan

Com

-ne

-

-

-

suinemme

suinenne

suinensa / suineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

liha

lihat

Par

-ta

lihaa

lihoja

Gen

-n

lihan

lihojen

Ill

mihin

lihaan

lihoihin

Ine

-ssa

lihassa

lihoissa

Ela

-sta

lihasta

lihoista

All

-lle

lihalle

lihoille

Ade

-lla

lihalla

lihoilla

Abl

-lta

lihalta

lihoilta

Tra

-ksi

lihaksi

lihoiksi

Ess

-na

lihana

lihoina

Abe

-tta

lihatta

lihoitta

Com

-ne

-

lihoine

Ins

-in

-

lihoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

liha

lihat

Par

-ta

lihaa

lihoja

Gen

-n

lihan

lihojen

Ill

mihin

lihaan

lihoihin

Ine

-ssa

lihassa

lihoissa

Ela

-sta

lihasta

lihoista

All

-lle

lihalle

lihoille

Ade

-lla

lihalla

lihoilla

Abl

-lta

lihalta

lihoilta

Tra

-ksi

lihaksi

lihoiksi

Ess

-na

lihana

lihoina

Abe

-tta

lihatta

lihoitta

Com

-ne

-

lihoine

Ins

-in

-

lihoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

meat liha, ruoka, malto, syötävä osa, painava sisällys, asia
flesh liha, malto, hedelmäliha, lihallisuus
the quick liha
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus - Sentence Pair 34522; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1000-32616-0016; Europarl Parallel Corpus - Sentence Pair 78901; tmClass; Europarl; OpenSubtitles2018.v3 Olen lihavoida liha syöjä. I am a meat eater. Liha on hyvä proteiinin lähde. Meat is a good source of protein. Syö enemmän lihaasi. Eat more of your meat. Liha on melko kallista tänä päivänä. Meat is quite expensive nowadays. Voiko lihavoida liha olla terveellistä? Can red meat be healthy? Liha ihmisten ravinnoksi. Meat for human consumption. Mene lihaan! Go to the meat! Ei, ei lihaa. No, no meat. Liha, lihauutteet, lihapalat. Meat, meat extracts, diced meat. Palaan lihaan. I will return to the meat. Show more arrow right

Wiktionary

meat flesh Show more arrow right Adjectives lihaisalihallinenlihatonlihava Nouns lihasmuu lihaan verrattava valmistusaine Verbs lihoa Show more arrow right lihaliemi lihansyöjä lihapiirakka lihapulla lihapyörykkä Show more arrow right From Proto-Finnic liha. Show more arrow right

Wikipedia

Meat Meat is animal flesh that is eaten as food. Humans have hunted and killed animals for meat since prehistoric times. The advent of civilization allowed the domestication of animals such as chickens, sheep, rabbits, pigs and cattle. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lihani

lihani

lihasi

lihasi

lihansa

lihansa

Par

-ta

lihaani

lihojani

lihaasi

lihojasi

lihaansa / lihaaan

lihojansa / lihojaan

Gen

-n

lihani

lihojeni

lihasi

lihojesi

lihansa

lihojensa

Ill

mihin

lihaani

lihoihini

lihaasi

lihoihisi

lihaansa

lihoihinsa

Ine

-ssa

lihassani

lihoissani

lihassasi

lihoissasi

lihassansa / lihassaan

lihoissansa / lihoissaan

Ela

-sta

lihastani

lihoistani

lihastasi

lihoistasi

lihastansa / lihastaan

lihoistansa / lihoistaan

All

-lle

lihalleni

lihoilleni

lihallesi

lihoillesi

lihallensa / lihalleen

lihoillensa / lihoillean

Ade

-lla

lihallani

lihoillani

lihallasi

lihoillasi

lihallansa / lihallaan

lihoillansa / lihoillaan

Abl

-lta

lihaltani

lihoiltani

lihaltasi

lihoiltasi

lihaltansa / lihaltaan

lihoiltansa / lihoiltaan

Tra

-ksi

lihakseni

lihoikseni

lihaksesi

lihoiksesi

lihaksensa / lihakseen

lihoiksensa / lihoikseen

Ess

-na

lihanani

lihoinani

lihanasi

lihoinasi

lihanansa / lihanaan

lihoinansa / lihoinaan

Abe

-tta

lihattani

lihoittani

lihattasi

lihoittasi

lihattansa / lihattaan

lihoittansa / lihoittaan

Com

-ne

-

lihoineni

-

lihoinesi

-

lihoinensa / lihoineen

Singular

Plural

Nom

-

lihani

lihasi

lihansa

lihani

lihasi

lihansa

Par

-ta

lihaani

lihaasi

lihaansa / lihaaan

lihojani

lihojasi

lihojansa / lihojaan

Gen

-n

lihani

lihasi

lihansa

lihojeni

lihojesi

lihojensa

Ill

mihin

lihaani

lihaasi

lihaansa

lihoihini

lihoihisi

lihoihinsa

Ine

-ssa

lihassani

lihassasi

lihassansa / lihassaan

lihoissani

lihoissasi

lihoissansa / lihoissaan

Ela

-sta

lihastani

lihastasi

lihastansa / lihastaan

lihoistani

lihoistasi

lihoistansa / lihoistaan

All

-lle

lihalleni

lihallesi

lihallensa / lihalleen

lihoilleni

lihoillesi

lihoillensa / lihoillean

Ade

-lla

lihallani

lihallasi

lihallansa / lihallaan

lihoillani

lihoillasi

lihoillansa / lihoillaan

Abl

-lta

lihaltani

lihaltasi

lihaltansa / lihaltaan

lihoiltani

lihoiltasi

lihoiltansa / lihoiltaan

Tra

-ksi

lihakseni

lihaksesi

lihaksensa / lihakseen

lihoikseni

lihoiksesi

lihoiksensa / lihoikseen

Ess

-na

lihanani

lihanasi

lihanansa / lihanaan

lihoinani

lihoinasi

lihoinansa / lihoinaan

Abe

-tta

lihattani

lihattasi

lihattansa / lihattaan

lihoittani

lihoittasi

lihoittansa / lihoittaan

Com

-ne

-

-

-

lihoineni

lihoinesi

lihoinensa / lihoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lihamme

lihamme

lihanne

lihanne

lihansa

lihansa

Par

-ta

lihaamme

lihojamme

lihaanne

lihojanne

lihaansa / lihaaan

lihojansa / lihojaan

Gen

-n

lihamme

lihojemme

lihanne

lihojenne

lihansa

lihojensa

Ill

mihin

lihaamme

lihoihimme

lihaanne

lihoihinne

lihaansa

lihoihinsa

Ine

-ssa

lihassamme

lihoissamme

lihassanne

lihoissanne

lihassansa / lihassaan

lihoissansa / lihoissaan

Ela

-sta

lihastamme

lihoistamme

lihastanne

lihoistanne

lihastansa / lihastaan

lihoistansa / lihoistaan

All

-lle

lihallemme

lihoillemme

lihallenne

lihoillenne

lihallensa / lihalleen

lihoillensa / lihoillean

Ade

-lla

lihallamme

lihoillamme

lihallanne

lihoillanne

lihallansa / lihallaan

lihoillansa / lihoillaan

Abl

-lta

lihaltamme

lihoiltamme

lihaltanne

lihoiltanne

lihaltansa / lihaltaan

lihoiltansa / lihoiltaan

Tra

-ksi

lihaksemme

lihoiksemme

lihaksenne

lihoiksenne

lihaksensa / lihakseen

lihoiksensa / lihoikseen

Ess

-na

lihanamme

lihoinamme

lihananne

lihoinanne

lihanansa / lihanaan

lihoinansa / lihoinaan

Abe

-tta

lihattamme

lihoittamme

lihattanne

lihoittanne

lihattansa / lihattaan

lihoittansa / lihoittaan

Com

-ne

-

lihoinemme

-

lihoinenne

-

lihoinensa / lihoineen

Singular

Plural

Nom

-

lihamme

lihanne

lihansa

lihamme

lihanne

lihansa

Par

-ta

lihaamme

lihaanne

lihaansa / lihaaan

lihojamme

lihojanne

lihojansa / lihojaan

Gen

-n

lihamme

lihanne

lihansa

lihojemme

lihojenne

lihojensa

Ill

mihin

lihaamme

lihaanne

lihaansa

lihoihimme

lihoihinne

lihoihinsa

Ine

-ssa

lihassamme

lihassanne

lihassansa / lihassaan

lihoissamme

lihoissanne

lihoissansa / lihoissaan

Ela

-sta

lihastamme

lihastanne

lihastansa / lihastaan

lihoistamme

lihoistanne

lihoistansa / lihoistaan

All

-lle

lihallemme

lihallenne

lihallensa / lihalleen

lihoillemme

lihoillenne

lihoillensa / lihoillean

Ade

-lla

lihallamme

lihallanne

lihallansa / lihallaan

lihoillamme

lihoillanne

lihoillansa / lihoillaan

Abl

-lta

lihaltamme

lihaltanne

lihaltansa / lihaltaan

lihoiltamme

lihoiltanne

lihoiltansa / lihoiltaan

Tra

-ksi

lihaksemme

lihaksenne

lihaksensa / lihakseen

lihoiksemme

lihoiksenne

lihoiksensa / lihoikseen

Ess

-na

lihanamme

lihananne

lihanansa / lihanaan

lihoinamme

lihoinanne

lihoinansa / lihoinaan

Abe

-tta

lihattamme

lihattanne

lihattansa / lihattaan

lihoittamme

lihoittanne

lihoittansa / lihoittaan

Com

-ne

-

-

-

lihoinemme

lihoinenne

lihoinensa / lihoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ukki

ukit

Par

-ta

ukkia

ukkeja

Gen

-n

ukin

ukkien

Ill

mihin

ukkiin

ukkeihin

Ine

-ssa

ukissa

ukeissa

Ela

-sta

ukista

ukeista

All

-lle

ukille

ukeille

Ade

-lla

ukilla

ukeilla

Abl

-lta

ukilta

ukeilta

Tra

-ksi

ukiksi

ukeiksi

Ess

-na

ukkina

ukkeina

Abe

-tta

ukitta

ukeitta

Com

-ne

-

ukkeine

Ins

-in

-

ukein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ukki

ukit

Par

-ta

ukkia

ukkeja

Gen

-n

ukin

ukkien

Ill

mihin

ukkiin

ukkeihin

Ine

-ssa

ukissa

ukeissa

Ela

-sta

ukista

ukeista

All

-lle

ukille

ukeille

Ade

-lla

ukilla

ukeilla

Abl

-lta

ukilta

ukeilta

Tra

-ksi

ukiksi

ukeiksi

Ess

-na

ukkina

ukkeina

Abe

-tta

ukitta

ukeitta

Com

-ne

-

ukkeine

Ins

-in

-

ukein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

grandpa ukki, vaari, pappa
granddad ukki, vaari
grandad ukki, vaari
granddaddy vaari, ukki
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence 143840.; Tatoeba Parallel Corpus, sentence number 54321; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence number 98765; Tatoeba, sentence 831777.; Europarl Parallel Corpus, sentence number 12345; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba, sentence 4487368.; WikiMatrix Parallel Corpus, sentence number 24680; OPUS Parallel Corpus, sentence number 13579; Tatoeba, sentence 775290. Ukki oli aina hyväntuulinen ja leikkisä. Grandpa was always cheerful and playful. Ukki kasvatti omat vihannekset puutarhassaan. Grandpa grew his own vegetables in his garden. Ukki opetti minulle kalastuksen salat lapsena. Grandpa taught me the secrets of fishing when I was a child. Ukki kertoi mielenkiintoisia tarinoita sodasta. Grandpa told interesting stories about the war. Ukki laittaa aina puhelimensa äänettömälle yöksi. Grandpa always puts his phone on silent at night. Ukki pelasti tytön tulipalostakin. I mean, he just saved her from a burning barn! Ukki osallistui lasten kisoihin ja voitti mitalin. Grandpa participated in the children's competition and won a medal. Ukki on aina iloinen ja huumorintajuinen seuramies. Grandpa is always cheerful and has a great sense of humor. Ukki antoi minulle vanhan mallin junaradan syntymäpäivälahjaksi. Grandpa gave me an old model train set as a birthday present. Vietimme ihanaa päivää ukin luona maalla. We spent a wonderful day at grandpa's countryside house. Show more arrow right

Wiktionary

(colloquial) grandpa, grandfather Show more arrow right isoisäpappavaari Show more arrow right ukko +‎ -i Show more arrow right

Wikipedia

Grandparent Grandparents are the parents of a person's father or mother – paternal or maternal. Every sexually-reproducing living organism who is not a genetic chimera has a maximum of four genetic grandparents, eight genetic great-grandparents, sixteen genetic great-great-grandparents, thirty-two genetic great-great-great-grandparents, etc. In the history of modern humanity, around 30,000 years ago, the number of modern humans who lived to be a grandparent increased.[citation needed] It is not known for certain what spurred this increase in longevity but largely results in the improved medical technology and living standard, but it is generally believed that a key consequence of three generations being alive together was the preservation of information which could otherwise have been lost; an example of this important information might have been where to find water in times of drought. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ukkini

ukkini

ukkisi

ukkisi

ukkinsa

ukkinsa

Par

-ta

ukkiani

ukkejani

ukkiasi

ukkejasi

ukkiansa / ukkiaan

ukkejansa / ukkejaan

Gen

-n

ukkini

ukkieni

ukkisi

ukkiesi

ukkinsa

ukkiensa

Ill

mihin

ukkiini

ukkeihini

ukkiisi

ukkeihisi

ukkiinsa

ukkeihinsa

Ine

-ssa

ukissani

ukeissani

ukissasi

ukeissasi

ukissansa / ukissaan

ukeissansa / ukeissaan

Ela

-sta

ukistani

ukeistani

ukistasi

ukeistasi

ukistansa / ukistaan

ukeistansa / ukeistaan

All

-lle

ukilleni

ukeilleni

ukillesi

ukeillesi

ukillensa / ukilleen

ukeillensa / ukeillean

Ade

-lla

ukillani

ukeillani

ukillasi

ukeillasi

ukillansa / ukillaan

ukeillansa / ukeillaan

Abl

-lta

ukiltani

ukeiltani

ukiltasi

ukeiltasi

ukiltansa / ukiltaan

ukeiltansa / ukeiltaan

Tra

-ksi

ukikseni

ukeikseni

ukiksesi

ukeiksesi

ukiksensa / ukikseen

ukeiksensa / ukeikseen

Ess

-na

ukkinani

ukkeinani

ukkinasi

ukkeinasi

ukkinansa / ukkinaan

ukkeinansa / ukkeinaan

Abe

-tta

ukittani

ukeittani

ukittasi

ukeittasi

ukittansa / ukittaan

ukeittansa / ukeittaan

Com

-ne

-

ukkeineni

-

ukkeinesi

-

ukkeinensa / ukkeineen

Singular

Plural

Nom

-

ukkini

ukkisi

ukkinsa

ukkini

ukkisi

ukkinsa

Par

-ta

ukkiani

ukkiasi

ukkiansa / ukkiaan

ukkejani

ukkejasi

ukkejansa / ukkejaan

Gen

-n

ukkini

ukkisi

ukkinsa

ukkieni

ukkiesi

ukkiensa

Ill

mihin

ukkiini

ukkiisi

ukkiinsa

ukkeihini

ukkeihisi

ukkeihinsa

Ine

-ssa

ukissani

ukissasi

ukissansa / ukissaan

ukeissani

ukeissasi

ukeissansa / ukeissaan

Ela

-sta

ukistani

ukistasi

ukistansa / ukistaan

ukeistani

ukeistasi

ukeistansa / ukeistaan

All

-lle

ukilleni

ukillesi

ukillensa / ukilleen

ukeilleni

ukeillesi

ukeillensa / ukeillean

Ade

-lla

ukillani

ukillasi

ukillansa / ukillaan

ukeillani

ukeillasi

ukeillansa / ukeillaan

Abl

-lta

ukiltani

ukiltasi

ukiltansa / ukiltaan

ukeiltani

ukeiltasi

ukeiltansa / ukeiltaan

Tra

-ksi

ukikseni

ukiksesi

ukiksensa / ukikseen

ukeikseni

ukeiksesi

ukeiksensa / ukeikseen

Ess

-na

ukkinani

ukkinasi

ukkinansa / ukkinaan

ukkeinani

ukkeinasi

ukkeinansa / ukkeinaan

Abe

-tta

ukittani

ukittasi

ukittansa / ukittaan

ukeittani

ukeittasi

ukeittansa / ukeittaan

Com

-ne

-

-

-

ukkeineni

ukkeinesi

ukkeinensa / ukkeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ukkimme

ukkimme

ukkinne

ukkinne

ukkinsa

ukkinsa

Par

-ta

ukkiamme

ukkejamme

ukkianne

ukkejanne

ukkiansa / ukkiaan

ukkejansa / ukkejaan

Gen

-n

ukkimme

ukkiemme

ukkinne

ukkienne

ukkinsa

ukkiensa

Ill

mihin

ukkiimme

ukkeihimme

ukkiinne

ukkeihinne

ukkiinsa

ukkeihinsa

Ine

-ssa

ukissamme

ukeissamme

ukissanne

ukeissanne

ukissansa / ukissaan

ukeissansa / ukeissaan

Ela

-sta

ukistamme

ukeistamme

ukistanne

ukeistanne

ukistansa / ukistaan

ukeistansa / ukeistaan

All

-lle

ukillemme

ukeillemme

ukillenne

ukeillenne

ukillensa / ukilleen

ukeillensa / ukeillean

Ade

-lla

ukillamme

ukeillamme

ukillanne

ukeillanne

ukillansa / ukillaan

ukeillansa / ukeillaan

Abl

-lta

ukiltamme

ukeiltamme

ukiltanne

ukeiltanne

ukiltansa / ukiltaan

ukeiltansa / ukeiltaan

Tra

-ksi

ukiksemme

ukeiksemme

ukiksenne

ukeiksenne

ukiksensa / ukikseen

ukeiksensa / ukeikseen

Ess

-na

ukkinamme

ukkeinamme

ukkinanne

ukkeinanne

ukkinansa / ukkinaan

ukkeinansa / ukkeinaan

Abe

-tta

ukittamme

ukeittamme

ukittanne

ukeittanne

ukittansa / ukittaan

ukeittansa / ukeittaan

Com

-ne

-

ukkeinemme

-

ukkeinenne

-

ukkeinensa / ukkeineen

Singular

Plural

Nom

-

ukkimme

ukkinne

ukkinsa

ukkimme

ukkinne

ukkinsa

Par

-ta

ukkiamme

ukkianne

ukkiansa / ukkiaan

ukkejamme

ukkejanne

ukkejansa / ukkejaan

Gen

-n

ukkimme

ukkinne

ukkinsa

ukkiemme

ukkienne

ukkiensa

Ill

mihin

ukkiimme

ukkiinne

ukkiinsa

ukkeihimme

ukkeihinne

ukkeihinsa

Ine

-ssa

ukissamme

ukissanne

ukissansa / ukissaan

ukeissamme

ukeissanne

ukeissansa / ukeissaan

Ela

-sta

ukistamme

ukistanne

ukistansa / ukistaan

ukeistamme

ukeistanne

ukeistansa / ukeistaan

All

-lle

ukillemme

ukillenne

ukillensa / ukilleen

ukeillemme

ukeillenne

ukeillensa / ukeillean

Ade

-lla

ukillamme

ukillanne

ukillansa / ukillaan

ukeillamme

ukeillanne

ukeillansa / ukeillaan

Abl

-lta

ukiltamme

ukiltanne

ukiltansa / ukiltaan

ukeiltamme

ukeiltanne

ukeiltansa / ukeiltaan

Tra

-ksi

ukiksemme

ukiksenne

ukiksensa / ukikseen

ukeiksemme

ukeiksenne

ukeiksensa / ukeikseen

Ess

-na

ukkinamme

ukkinanne

ukkinansa / ukkinaan

ukkeinamme

ukkeinanne

ukkeinansa / ukkeinaan

Abe

-tta

ukittamme

ukittanne

ukittansa / ukittaan

ukeittamme

ukeittanne

ukeittansa / ukeittaan

Com

-ne

-

-

-

ukkeinemme

ukkeinenne

ukkeinensa / ukkeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kanta

kannat

Par

-ta

kantaa

kantoja

Gen

-n

kannan

kantojen

Ill

mihin

kantaan

kantoihin

Ine

-ssa

kannassa

kannoissa

Ela

-sta

kannasta

kannoista

All

-lle

kannalle

kannoille

Ade

-lla

kannalla

kannoilla

Abl

-lta

kannalta

kannoilta

Tra

-ksi

kannaksi

kannoiksi

Ess

-na

kantana

kantoina

Abe

-tta

kannatta

kannoitta

Com

-ne

-

kantoine

Ins

-in

-

kannoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kanta

kannat

Par

-ta

kantaa

kantoja

Gen

-n

kannan

kantojen

Ill

mihin

kantaan

kantoihin

Ine

-ssa

kannassa

kannoissa

Ela

-sta

kannasta

kannoista

All

-lle

kannalle

kannoille

Ade

-lla

kannalla

kannoilla

Abl

-lta

kannalta

kannoilta

Tra

-ksi

kannaksi

kannoiksi

Ess

-na

kantana

kantoina

Abe

-tta

kannatta

kannoitta

Com

-ne

-

kantoine

Ins

-in

-

kannoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

position kanta, asema, sijainti, asento, paikka, tilanne
base tukikohta, pohja, perusta, emäs, alusta, kanta
stem varsi, runko, kanta, vartalo, jalka, päähaara
stock varasto, kalusto, kanta, varastot, osake, tukki
opinion lausunto, mielipide, kanta, näkemys, käsitys, katsomus
view näkymä, näköala, näkemys, kuva, kanta, käsitys
population väestö, väkiluku, populaatio, asukasluku, kanta, kansa
head pää, johtaja, päällikkö, kanta, kärki, esimies
socket pistorasia, kanta, istukka, hylsy, kolo, sokkeli
stand teline, jalusta, osasto, kanta, paikka, koju
root juuri, ydin, kanta, alkuperä
foot jalka, jalkaterä, alaosa, kanta, juuri, alareuna
stalk varsi, korsi, kanta, tappi
stub tynkä, natsa, tupakantumppi, kanto, kanta, pätkä
mount vuori, alusta, jalusta, ratsu, kehys, kanta
butt pusku, maalialue, perä, tynnyri, takapuoli, kanta
footing perusta, jalansija, kanta
hull runko, kuori, palko, kanta
setting asetus, puitteet, ympäristö, asento, miljöö, kanta
ft kanta
Show more arrow right
OpenSubtitles parallel corpus, sentence ID: 2000; Europarl Parallel Corpus - Sentence ID: 1000; Europarl; SETIMES; Europarl Parallel Corpus; Europarl parallel corpus, sentence ID: 1000; Tatoeba parallel corpus, sentence ID: 3000 Huomio pysyy kannallaan. The attention remains focused. Hän poistää kannasta kukan. He removes the flower from the stem. Kannoillasi oli kaksi miestä. Two men were following on your heels. En ota tätä kannatta. I don't take this into consideration. Kannat kasvavat hitaasti. The populations are growing slowly. Kannallanne on hyvä tuki. You have good support. Kannallanne on kuulokkeet. You have headphones at your disposal. Hän pysyy aina kannallaan. She always stays on her toes. Hän piti lasin kannallaan. She held the glass on its edge. Kanta on tärkeä osa liikuntakulttuuria. Base is an important part of sports culture. Show more arrow right

Wiktionary

base (supporting component of a structure or object) Fin:lampun kantaEng:base of a light bulbFin:pilarin kantaEng:base of a columnFin:lehden kantaEng:base of a leaf heel (part of foot, used especially in compound terms) kantapääFin:kantaluuEng:heel bone heel (part of a sole of a shoe, especially a low one; a high heel is usually called korko) Fin:olla kannoillaEng:to heel heel (end-piece of a loaf of bread) kantapala, kannikka head (blunt end of a fastener) Fin:naulan kantaEng:nailheadFin:tasakantaruuviEng:flathead screw stub (piece of certain paper items, designed to be torn off and kept for record) position, opinion, point of view, account, stance, stand (attitude, opinion, or set of beliefs) Fin:En ota tuohon kantaa.Eng:I don't take a position on that.Fin:Olen kanssasi eri kannalla asevalvonnasta.Eng:I don’t agree with your stance on gun control.Fin:pysyä kannassaanEng:to stand one's ground (electronics) base (controlling terminal of a transistor) (microbiology) strain (particular variety of microbe, organism etc.) (biology) population (collection of a particular species living in a given area) Fin:Suomen hirvikantaEng:moose population of Finland (mathematics) base, radix (in a positional numeral system, the number of unique digits, including the digit zero, used to represent numbers) (mathematics) base (number raised to the power of an exponent) (geometry) base (lowest side or face) (linear algebra) basis (topology) base, basis (linguistics) root (word from which another word is derived) (linguistics, as modifier) proto- (of common ancestor, often hypothetical) Fin:Kaikki indoeurooppalaiset kielet polveutuvat kantaindoeuroopasta.Eng:All Indo-European languages are descended from Proto-Indo-European. Show more arrow right (opinion): näkemys, mielipide Show more arrow right hyökkäyskannallakannallinenkannikas-kantainenkantiokantisliikekannallaodottava kantaolla jonkun kannoillaosua naulan kantaanottaa kantaapuolustuskannallayksikantaan Show more arrow right ajatuskantaalikantaasuntokantaautokantabakteerikantaeläinkantafanikantahirvikantaitiökantakaalinkantakaksikantajärjestelmäkaksimetallikantakalakantakannanilmaisukannanilmauskannanmuutoskannanmäärittelykannanmäärityskannanottokannanvaihtokanta-aliupseerikanta-asiakaskanta-astujakanta-asukaskantaesittääkantaesityskantahenkilökuntakantahenkilöstöKanta-Hämekantaindoeurooppakantaisäkantaitiökantajoukkokantajännekantajäsenkantakahvilakantakalvokantakappikantakaupunkikantakielikantakirjakantakulmakantalappukantalinnoitekantalinnoittaakantalinnoituskantalippukantaliuoskantalukukantanäkykantaohjelmistokantaosakantapaikkakantapalakantapeikkokantapiikkikantapistekantapääkantarautakantaravintolakantasanakantasienikantaslaavikantaslaavilainenkantasolukantasormuskantasuomalainenkantasuomikantatiekantatilakantauralikantavartalokantavierrekantaväestökantaäitikatsantokantakengänkantakielenkantakirveenkantakolmikantakonekantakorkokantakultakantakupukantakuusikantakuusiokantakäsityskantakäskykantalampunkantalehtikantalinssikantaruuvilintukantaoksankantaosakekantapaperikantapultinkantapuolustuskantarahakantarakennuskantarapukantaristikantaruuviruuvinkantasaappaankantatietokantatilauskantauppokantauppokantanaulaviisikantaympäristökanta Show more arrow right From Proto-Finnic kanta, from Proto-Finno-Ugric kanta. Cognates include Estonian kand, Erzya кандо (kando), Moksha канда (kanda), Khanty ҳонт (h̦ont) and Mansi (χānta). Show more arrow right

Wikipedia

populaatio
samanaikaisesti samalla alueella elävien samaan lajiin kuuluvien yksilöiden joukko transistoria
ohjaava kosketin tietokanta
mielipide
lehden
osa, joka yhdistää lehden varteen Kanta
Turun yliopiston suomen kielen opiskelijoiden ainejärjestö kanta
B {\displaystyle {\mathcal {B}}} , topologiassa sellainen kokoelma topologisen avaruuden ( X , T ) {\displaystyle (X,T)} osajoukkoja, että mikä tahansa X {\displaystyle X} :n avoin osajoukko voidaan lausua B {\displaystyle {\mathcal {B}}} :n alkioiden yhdisteenä. kanta, lineaarialgebrassa pienin sellaisten vektorien joukkoa, joiden lineaarikombinaationa voidaan esittää avaruuden kaikki muut vektorit kanta, geometriassa se kolmion tai monikulmion se sivu, josta korkeus mitataan kanta, erityisesti se tasakylkisen kolmion sivu, jolla ei ole yhtä pitkää paria. Kansallinen Terveysarkisto Kanta
kengän kanta
(myös korko), kengän osa
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kantani

kantani

kantasi

kantasi

kantansa

kantansa

Par

-ta

kantaani

kantojani

kantaasi

kantojasi

kantaansa

kantojansa / kantojaan

Gen

-n

kantani

kantojeni

kantasi

kantojesi

kantansa

kantojensa

Ill

mihin

kantaani

kantoihini

kantaasi

kantoihisi

kantaansa

kantoihinsa

Ine

-ssa

kannassani

kannoissani

kannassasi

kannoissasi

kannassansa / kannassaan

kannoissansa / kannoissaan

Ela

-sta

kannastani

kannoistani

kannastasi

kannoistasi

kannastansa / kannastaan

kannoistansa / kannoistaan

All

-lle

kannalleni

kannoilleni

kannallesi

kannoillesi

kannallensa / kannalleen

kannoillensa / kannoillean

Ade

-lla

kannallani

kannoillani

kannallasi

kannoillasi

kannallansa / kannallaan

kannoillansa / kannoillaan

Abl

-lta

kannaltani

kannoiltani

kannaltasi

kannoiltasi

kannaltansa / kannaltaan

kannoiltansa / kannoiltaan

Tra

-ksi

kannakseni

kannoikseni

kannaksesi

kannoiksesi

kannaksensa / kannakseen

kannoiksensa / kannoikseen

Ess

-na

kantanani

kantoinani

kantanasi

kantoinasi

kantanansa / kantanaan

kantoinansa / kantoinaan

Abe

-tta

kannattani

kannoittani

kannattasi

kannoittasi

kannattansa / kannattaan

kannoittansa / kannoittaan

Com

-ne

-

kantoineni

-

kantoinesi

-

kantoinensa / kantoineen

Singular

Plural

Nom

-

kantani

kantasi

kantansa

kantani

kantasi

kantansa

Par

-ta

kantaani

kantaasi

kantaansa

kantojani

kantojasi

kantojansa / kantojaan

Gen

-n

kantani

kantasi

kantansa

kantojeni

kantojesi

kantojensa

Ill

mihin

kantaani

kantaasi

kantaansa

kantoihini

kantoihisi

kantoihinsa

Ine

-ssa

kannassani

kannassasi

kannassansa / kannassaan

kannoissani

kannoissasi

kannoissansa / kannoissaan

Ela

-sta

kannastani

kannastasi

kannastansa / kannastaan

kannoistani

kannoistasi

kannoistansa / kannoistaan

All

-lle

kannalleni

kannallesi

kannallensa / kannalleen

kannoilleni

kannoillesi

kannoillensa / kannoillean

Ade

-lla

kannallani

kannallasi

kannallansa / kannallaan

kannoillani

kannoillasi

kannoillansa / kannoillaan

Abl

-lta

kannaltani

kannaltasi

kannaltansa / kannaltaan

kannoiltani

kannoiltasi

kannoiltansa / kannoiltaan

Tra

-ksi

kannakseni

kannaksesi

kannaksensa / kannakseen

kannoikseni

kannoiksesi

kannoiksensa / kannoikseen

Ess

-na

kantanani

kantanasi

kantanansa / kantanaan

kantoinani

kantoinasi

kantoinansa / kantoinaan

Abe

-tta

kannattani

kannattasi

kannattansa / kannattaan

kannoittani

kannoittasi

kannoittansa / kannoittaan

Com

-ne

-

-

-

kantoineni

kantoinesi

kantoinensa / kantoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kantamme

kantamme

kantanne

kantanne

kantansa

kantansa

Par

-ta

kantaamme

kantojamme

kantaanne

kantojanne

kantaansa

kantojansa / kantojaan

Gen

-n

kantamme

kantojemme

kantanne

kantojenne

kantansa

kantojensa

Ill

mihin

kantaamme

kantoihimme

kantaanne

kantoihinne

kantaansa

kantoihinsa

Ine

-ssa

kannassamme

kannoissamme

kannassanne

kannoissanne

kannassansa / kannassaan

kannoissansa / kannoissaan

Ela

-sta

kannastamme

kannoistamme

kannastanne

kannoistanne

kannastansa / kannastaan

kannoistansa / kannoistaan

All

-lle

kannallemme

kannoillemme

kannallenne

kannoillenne

kannallensa / kannalleen

kannoillensa / kannoillean

Ade

-lla

kannallamme

kannoillamme

kannallanne

kannoillanne

kannallansa / kannallaan

kannoillansa / kannoillaan

Abl

-lta

kannaltamme

kannoiltamme

kannaltanne

kannoiltanne

kannaltansa / kannaltaan

kannoiltansa / kannoiltaan

Tra

-ksi

kannaksemme

kannoiksemme

kannaksenne

kannoiksenne

kannaksensa / kannakseen

kannoiksensa / kannoikseen

Ess

-na

kantanamme

kantoinamme

kantananne

kantoinanne

kantanansa / kantanaan

kantoinansa / kantoinaan

Abe

-tta

kannattamme

kannoittamme

kannattanne

kannoittanne

kannattansa / kannattaan

kannoittansa / kannoittaan

Com

-ne

-

kantoinemme

-

kantoinenne

-

kantoinensa / kantoineen

Singular

Plural

Nom

-

kantamme

kantanne

kantansa

kantamme

kantanne

kantansa

Par

-ta

kantaamme

kantaanne

kantaansa

kantojamme

kantojanne

kantojansa / kantojaan

Gen

-n

kantamme

kantanne

kantansa

kantojemme

kantojenne

kantojensa

Ill

mihin

kantaamme

kantaanne

kantaansa

kantoihimme

kantoihinne

kantoihinsa

Ine

-ssa

kannassamme

kannassanne

kannassansa / kannassaan

kannoissamme

kannoissanne

kannoissansa / kannoissaan

Ela

-sta

kannastamme

kannastanne

kannastansa / kannastaan

kannoistamme

kannoistanne

kannoistansa / kannoistaan

All

-lle

kannallemme

kannallenne

kannallensa / kannalleen

kannoillemme

kannoillenne

kannoillensa / kannoillean

Ade

-lla

kannallamme

kannallanne

kannallansa / kannallaan

kannoillamme

kannoillanne

kannoillansa / kannoillaan

Abl

-lta

kannaltamme

kannaltanne

kannaltansa / kannaltaan

kannoiltamme

kannoiltanne

kannoiltansa / kannoiltaan

Tra

-ksi

kannaksemme

kannaksenne

kannaksensa / kannakseen

kannoiksemme

kannoiksenne

kannoiksensa / kannoikseen

Ess

-na

kantanamme

kantananne

kantanansa / kantanaan

kantoinamme

kantoinanne

kantoinansa / kantoinaan

Abe

-tta

kannattamme

kannattanne

kannattansa / kannattaan

kannoittamme

kannoittanne

kannoittansa / kannoittaan

Com

-ne

-

-

-

kantoinemme

kantoinenne

kantoinensa / kantoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept