logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

pervo, noun

Word analysis
pervoille

pervoille

pervo

Noun, Plural Allative

pervo

Adjective, Plural Allative

per

Noun, Pref

+ vuo

Noun, Plural Allative

per

Noun, Pref

+ voi

Noun, Plural Allative

per

Noun, Pref

+ voi

Noun, Singular Allative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pervo

pervot

Par

-ta

pervoa

pervoja

Gen

-n

pervon

pervojen

Ill

mihin

pervoon

pervoihin

Ine

-ssa

pervossa

pervoissa

Ela

-sta

pervosta

pervoista

All

-lle

pervolle

pervoille

Ade

-lla

pervolla

pervoilla

Abl

-lta

pervolta

pervoilta

Tra

-ksi

pervoksi

pervoiksi

Ess

-na

pervona

pervoina

Abe

-tta

pervotta

pervoitta

Com

-ne

-

pervoine

Ins

-in

-

pervoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pervo

pervot

Par

-ta

pervoa

pervoja

Gen

-n

pervon

pervojen

Ill

mihin

pervoon

pervoihin

Ine

-ssa

pervossa

pervoissa

Ela

-sta

pervosta

pervoista

All

-lle

pervolle

pervoille

Ade

-lla

pervolla

pervoilla

Abl

-lta

pervolta

pervoilta

Tra

-ksi

pervoksi

pervoiksi

Ess

-na

pervona

pervoina

Abe

-tta

pervotta

pervoitta

Com

-ne

-

pervoine

Ins

-in

-

pervoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

pervert
pervo
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; ParaCrawl Opastus on suunnattu pervoille. The guidance is targeted towards perverts. Nämä ovat pervoille. These are for pervs. Rosvoille ja pervoille laitoin ansan. I set a trap for the robbers and perverts. Tämä palvelu on tarkoitettu pervoille. This service is meant for freaks. Elokuvan tarkoituksena on kohdistaa pervoille huomiota. The purpose of the movie is to attract attention to freaks. Hei, pervo! Hey, pervert! Olet pervo. You are such a perv. Irti, pervo! Get off me, pervert! Aika pervoa. That's kinky. En ole pervo. I'm not a pervert. Show more arrow right

Wiktionary

perv Show more arrow right

Wikipedia

Paraphilia Paraphilia (previously known as sexual perversion and sexual deviation) is the experience of intense sexual arousal to atypical objects, situations, fantasies, behaviors, or individuals. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pervoni

pervoni

pervosi

pervosi

pervonsa

pervonsa

Par

-ta

pervoani

pervojani

pervoasi

pervojasi

pervoansa / pervoaan

pervojansa / pervojaan

Gen

-n

pervoni

pervojeni

pervosi

pervojesi

pervonsa

pervojensa

Ill

mihin

pervooni

pervoihini

pervoosi

pervoihisi

pervoonsa

pervoihinsa

Ine

-ssa

pervossani

pervoissani

pervossasi

pervoissasi

pervossansa / pervossaan

pervoissansa / pervoissaan

Ela

-sta

pervostani

pervoistani

pervostasi

pervoistasi

pervostansa / pervostaan

pervoistansa / pervoistaan

All

-lle

pervolleni

pervoilleni

pervollesi

pervoillesi

pervollensa / pervolleen

pervoillensa / pervoillean

Ade

-lla

pervollani

pervoillani

pervollasi

pervoillasi

pervollansa / pervollaan

pervoillansa / pervoillaan

Abl

-lta

pervoltani

pervoiltani

pervoltasi

pervoiltasi

pervoltansa / pervoltaan

pervoiltansa / pervoiltaan

Tra

-ksi

pervokseni

pervoikseni

pervoksesi

pervoiksesi

pervoksensa / pervokseen

pervoiksensa / pervoikseen

Ess

-na

pervonani

pervoinani

pervonasi

pervoinasi

pervonansa / pervonaan

pervoinansa / pervoinaan

Abe

-tta

pervottani

pervoittani

pervottasi

pervoittasi

pervottansa / pervottaan

pervoittansa / pervoittaan

Com

-ne

-

pervoineni

-

pervoinesi

-

pervoinensa / pervoineen

Singular

Plural

Nom

-

pervoni

pervosi

pervonsa

pervoni

pervosi

pervonsa

Par

-ta

pervoani

pervoasi

pervoansa / pervoaan

pervojani

pervojasi

pervojansa / pervojaan

Gen

-n

pervoni

pervosi

pervonsa

pervojeni

pervojesi

pervojensa

Ill

mihin

pervooni

pervoosi

pervoonsa

pervoihini

pervoihisi

pervoihinsa

Ine

-ssa

pervossani

pervossasi

pervossansa / pervossaan

pervoissani

pervoissasi

pervoissansa / pervoissaan

Ela

-sta

pervostani

pervostasi

pervostansa / pervostaan

pervoistani

pervoistasi

pervoistansa / pervoistaan

All

-lle

pervolleni

pervollesi

pervollensa / pervolleen

pervoilleni

pervoillesi

pervoillensa / pervoillean

Ade

-lla

pervollani

pervollasi

pervollansa / pervollaan

pervoillani

pervoillasi

pervoillansa / pervoillaan

Abl

-lta

pervoltani

pervoltasi

pervoltansa / pervoltaan

pervoiltani

pervoiltasi

pervoiltansa / pervoiltaan

Tra

-ksi

pervokseni

pervoksesi

pervoksensa / pervokseen

pervoikseni

pervoiksesi

pervoiksensa / pervoikseen

Ess

-na

pervonani

pervonasi

pervonansa / pervonaan

pervoinani

pervoinasi

pervoinansa / pervoinaan

Abe

-tta

pervottani

pervottasi

pervottansa / pervottaan

pervoittani

pervoittasi

pervoittansa / pervoittaan

Com

-ne

-

-

-

pervoineni

pervoinesi

pervoinensa / pervoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pervomme

pervomme

pervonne

pervonne

pervonsa

pervonsa

Par

-ta

pervoamme

pervojamme

pervoanne

pervojanne

pervoansa / pervoaan

pervojansa / pervojaan

Gen

-n

pervomme

pervojemme

pervonne

pervojenne

pervonsa

pervojensa

Ill

mihin

pervoomme

pervoihimme

pervoonne

pervoihinne

pervoonsa

pervoihinsa

Ine

-ssa

pervossamme

pervoissamme

pervossanne

pervoissanne

pervossansa / pervossaan

pervoissansa / pervoissaan

Ela

-sta

pervostamme

pervoistamme

pervostanne

pervoistanne

pervostansa / pervostaan

pervoistansa / pervoistaan

All

-lle

pervollemme

pervoillemme

pervollenne

pervoillenne

pervollensa / pervolleen

pervoillensa / pervoillean

Ade

-lla

pervollamme

pervoillamme

pervollanne

pervoillanne

pervollansa / pervollaan

pervoillansa / pervoillaan

Abl

-lta

pervoltamme

pervoiltamme

pervoltanne

pervoiltanne

pervoltansa / pervoltaan

pervoiltansa / pervoiltaan

Tra

-ksi

pervoksemme

pervoiksemme

pervoksenne

pervoiksenne

pervoksensa / pervokseen

pervoiksensa / pervoikseen

Ess

-na

pervonamme

pervoinamme

pervonanne

pervoinanne

pervonansa / pervonaan

pervoinansa / pervoinaan

Abe

-tta

pervottamme

pervoittamme

pervottanne

pervoittanne

pervottansa / pervottaan

pervoittansa / pervoittaan

Com

-ne

-

pervoinemme

-

pervoinenne

-

pervoinensa / pervoineen

Singular

Plural

Nom

-

pervomme

pervonne

pervonsa

pervomme

pervonne

pervonsa

Par

-ta

pervoamme

pervoanne

pervoansa / pervoaan

pervojamme

pervojanne

pervojansa / pervojaan

Gen

-n

pervomme

pervonne

pervonsa

pervojemme

pervojenne

pervojensa

Ill

mihin

pervoomme

pervoonne

pervoonsa

pervoihimme

pervoihinne

pervoihinsa

Ine

-ssa

pervossamme

pervossanne

pervossansa / pervossaan

pervoissamme

pervoissanne

pervoissansa / pervoissaan

Ela

-sta

pervostamme

pervostanne

pervostansa / pervostaan

pervoistamme

pervoistanne

pervoistansa / pervoistaan

All

-lle

pervollemme

pervollenne

pervollensa / pervolleen

pervoillemme

pervoillenne

pervoillensa / pervoillean

Ade

-lla

pervollamme

pervollanne

pervollansa / pervollaan

pervoillamme

pervoillanne

pervoillansa / pervoillaan

Abl

-lta

pervoltamme

pervoltanne

pervoltansa / pervoltaan

pervoiltamme

pervoiltanne

pervoiltansa / pervoiltaan

Tra

-ksi

pervoksemme

pervoksenne

pervoksensa / pervokseen

pervoiksemme

pervoiksenne

pervoiksensa / pervoikseen

Ess

-na

pervonamme

pervonanne

pervonansa / pervonaan

pervoinamme

pervoinanne

pervoinansa / pervoinaan

Abe

-tta

pervottamme

pervottanne

pervottansa / pervottaan

pervoittamme

pervoittanne

pervoittansa / pervoittaan

Com

-ne

-

-

-

pervoinemme

pervoinenne

pervoinensa / pervoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

perv Show more arrow right
pervert
pervo
Show more arrow right
Tatoeba parallel corpus; Paracrawl parallel corpus; Europarl parallel corpus; OpenSubtitles parallel corpus; OPUS EUbookshop parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 On aina tilaa pervoille vitseille. There is always room for dirty jokes. Hän viittasi pervoille sähköposteille. He referred to dirty emails. Pervoille puheille ei ole sijaa täällä. There is no room for perverted talk here. He asettavat pervoille jumalanpilkkasyytteitä. They are bringing blasphemy charges against perverts. Pervoille nettisivuille ei tulisi antaa tilaa. There should be no room for perverse websites. Oli vähän pervokin. He was a perv as well. Senkin pervo sika. Oh, dirty bastard. Täysin pervo nimi. Total porn name. En pervolla tavalla. And not in a kinky way. Todella pervo ja tuhma. Real, freakin'naughty. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

pervo

pervot

Par

-ta

pervoa

pervoja

Gen

-n

pervon

pervojen

Ill

mihin

pervoon

pervoihin

Ine

-ssa

pervossa

pervoissa

Ela

-sta

pervosta

pervoista

All

-lle

pervolle

pervoille

Ade

-lla

pervolla

pervoilla

Abl

-lta

pervolta

pervoilta

Tra

-ksi

pervoksi

pervoiksi

Ess

-na

pervona

pervoina

Abe

-tta

pervotta

pervoitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

pervoin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

pervo

pervot

Par

-ta

pervoa

pervoja

Gen

-n

pervon

pervojen

Ill

mihin

pervoon

pervoihin

Ine

-ssa

pervossa

pervoissa

Ela

-sta

pervosta

pervoista

All

-lle

pervolle

pervoille

Ade

-lla

pervolla

pervoilla

Abl

-lta

pervolta

pervoilta

Tra

-ksi

pervoksi

pervoiksi

Ess

-na

pervona

pervoina

Abe

-tta

pervotta

pervoitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

pervoin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

pervompi

pervommat

Par

-ta

pervompaa

pervompia

Gen

-n

pervomman

pervompien

Ill

mihin

pervompiin

pervompiin

Ine

-ssa

pervommassa

pervommissa

Ela

-sta

pervommasta

pervommista

All

-lle

pervommalle

pervommille

Ade

-lla

pervommalla

pervommilla

Abl

-lta

pervommalta

pervommilta

Tra

-ksi

pervommaksi

pervommiksi

Ess

-na

pervompana

pervompina

Abe

-tta

pervommatta

pervommitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

pervommin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

pervompi

pervommat

Par

-ta

pervompaa

pervompia

Gen

-n

pervomman

pervompien

Ill

mihin

pervompiin

pervompiin

Ine

-ssa

pervommassa

pervommissa

Ela

-sta

pervommasta

pervommista

All

-lle

pervommalle

pervommille

Ade

-lla

pervommalla

pervommilla

Abl

-lta

pervommalta

pervommilta

Tra

-ksi

pervommaksi

pervommiksi

Ess

-na

pervompana

pervompina

Abe

-tta

pervommatta

pervommitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

pervommin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

pervoin

pervoimmat

Par

-ta

pervointa

pervoimpia

Gen

-n

pervoimman

pervointen / pervoimpien

Ill

mihin

pervoimpaan

pervoimpiin

Ine

-ssa

pervoimmassa

pervoimmissa

Ela

-sta

pervoimmasta

pervoimmista

All

-lle

pervoimmalle

pervoimmille

Ade

-lla

pervoimmalla

pervoimmilla

Abl

-lta

pervoimmalta

pervoimmilta

Tra

-ksi

pervoimmaksi

pervoimmiksi

Ess

-na

pervoimpana

pervoimpina

Abe

-tta

pervoimmatta

pervoimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

pervoimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

pervoin

pervoimmat

Par

-ta

pervointa

pervoimpia

Gen

-n

pervoimman

pervointen / pervoimpien

Ill

mihin

pervoimpaan

pervoimpiin

Ine

-ssa

pervoimmassa

pervoimmissa

Ela

-sta

pervoimmasta

pervoimmista

All

-lle

pervoimmalle

pervoimmille

Ade

-lla

pervoimmalla

pervoimmilla

Abl

-lta

pervoimmalta

pervoimmilta

Tra

-ksi

pervoimmaksi

pervoimmiksi

Ess

-na

pervoimpana

pervoimpina

Abe

-tta

pervoimmatta

pervoimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

pervoimmin

This word is used as a prefix for nouns.

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vuo

vuot

Par

-ta

vuota

voita

Gen

-n

vuon

voitten / voiden

Ill

mihin

vuohon

voihin

Ine

-ssa

vuossa

voissa

Ela

-sta

vuosta

voista

All

-lle

vuolle

voille

Ade

-lla

vuolla

voilla

Abl

-lta

vuolta

voilta

Tra

-ksi

vuoksi

voiksi

Ess

-na

vuona

voina

Abe

-tta

vuotta

voitta

Com

-ne

-

voine

Ins

-in

-

voin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vuo

vuot

Par

-ta

vuota

voita

Gen

-n

vuon

voitten / voiden

Ill

mihin

vuohon

voihin

Ine

-ssa

vuossa

voissa

Ela

-sta

vuosta

voista

All

-lle

vuolle

voille

Ade

-lla

vuolla

voilla

Abl

-lta

vuolta

voilta

Tra

-ksi

vuoksi

voiksi

Ess

-na

vuona

voina

Abe

-tta

vuotta

voitta

Com

-ne

-

voine

Ins

-in

-

voin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

flux vuo, virtaus, juoksute, virta, alituinen vaihtelu, kiertokulku
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English, sentence 377532.; ParFinCo, sentence 104471; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English, sentence 3980896.; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus; Suomi24 Parallel Corpus Osta voita ja leipää. Buy butter and bread. Tuskan vuosi. The year of pain. Ja ilon vuosi. And a year of joy. Hän lauloi vuokseen. He sang for his sake. Kaikki tämä on vuoksesi. All this is for your sake. En tee sitä vuokseen. I'm not doing it for his sake. On kulunut vuosi. It' s been a year. Vuotamme on paljon verta. We are losing a lot of blood. Lisää hieman voita keittoon. Add some butter to the soup. Vuo kurkistaa pilven takaa. The vuo peeks out from behind the cloud. Show more arrow right

Wiktionary

flow (physics) flux Show more arrow right vuoksi vuolas vuolle vuotaa kyynelvuo magneettivuo sähkövuo vuokaavio vuontiheys Show more arrow right From Proto-Finnic voo, from Proto-Uralic uwa- (“to flow”). Show more arrow right

Wikipedia

Flux Flux describes any effect that appears to pass or travel (whether it actually moves or not) through a surface or substance. A flux is a concept in applied mathematics and vector calculus which has many applications to physics. For transport phenomena, flux is a vector quantity, describing the magnitude and direction of the flow of a substance or property. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vuoni

vuoni

vuosi

vuosi

vuonsa

vuonsa

Par

-ta

vuotani

voitani

vuotasi

voitasi

vuotansa / vuotaan

voitansa / voitaan

Gen

-n

vuoni

voitteni / voideni

vuosi

voittesi / voidesi

vuonsa

voittensa / voidensa

Ill

mihin

vuohoni

voihini

vuohosi

voihisi

vuohonsa

voihinsa

Ine

-ssa

vuossani

voissani

vuossasi

voissasi

vuossansa / vuossaan

voissansa / voissaan

Ela

-sta

vuostani

voistani

vuostasi

voistasi

vuostansa / vuostaan

voistansa / voistaan

All

-lle

vuolleni

voilleni

vuollesi

voillesi

vuollensa / vuolleen

voillensa / voillean

Ade

-lla

vuollani

voillani

vuollasi

voillasi

vuollansa / vuollaan

voillansa / voillaan

Abl

-lta

vuoltani

voiltani

vuoltasi

voiltasi

vuoltansa / vuoltaan

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

vuokseni

voikseni

vuoksesi

voiksesi

vuoksensa / vuokseen

voiksensa / voikseen

Ess

-na

vuonani

voinani

vuonasi

voinasi

vuonansa / vuonaan

voinansa / voinaan

Abe

-tta

vuottani

voittani

vuottasi

voittasi

vuottansa / vuottaan

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

voineni

-

voinesi

-

voinensa / voineen

Singular

Plural

Nom

-

vuoni

vuosi

vuonsa

vuoni

vuosi

vuonsa

Par

-ta

vuotani

vuotasi

vuotansa / vuotaan

voitani

voitasi

voitansa / voitaan

Gen

-n

vuoni

vuosi

vuonsa

voitteni / voideni

voittesi / voidesi

voittensa / voidensa

Ill

mihin

vuohoni

vuohosi

vuohonsa

voihini

voihisi

voihinsa

Ine

-ssa

vuossani

vuossasi

vuossansa / vuossaan

voissani

voissasi

voissansa / voissaan

Ela

-sta

vuostani

vuostasi

vuostansa / vuostaan

voistani

voistasi

voistansa / voistaan

All

-lle

vuolleni

vuollesi

vuollensa / vuolleen

voilleni

voillesi

voillensa / voillean

Ade

-lla

vuollani

vuollasi

vuollansa / vuollaan

voillani

voillasi

voillansa / voillaan

Abl

-lta

vuoltani

vuoltasi

vuoltansa / vuoltaan

voiltani

voiltasi

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

vuokseni

vuoksesi

vuoksensa / vuokseen

voikseni

voiksesi

voiksensa / voikseen

Ess

-na

vuonani

vuonasi

vuonansa / vuonaan

voinani

voinasi

voinansa / voinaan

Abe

-tta

vuottani

vuottasi

vuottansa / vuottaan

voittani

voittasi

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

-

-

voineni

voinesi

voinensa / voineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vuomme

vuomme

vuonne

vuonne

vuonsa

vuonsa

Par

-ta

vuotamme

voitamme

vuotanne

voitanne

vuotansa / vuotaan

voitansa / voitaan

Gen

-n

vuomme

voittemme / voidemme

vuonne

voittenne / voidenne

vuonsa

voittensa / voidensa

Ill

mihin

vuohomme

voihimme

vuohonne

voihinne

vuohonsa

voihinsa

Ine

-ssa

vuossamme

voissamme

vuossanne

voissanne

vuossansa / vuossaan

voissansa / voissaan

Ela

-sta

vuostamme

voistamme

vuostanne

voistanne

vuostansa / vuostaan

voistansa / voistaan

All

-lle

vuollemme

voillemme

vuollenne

voillenne

vuollensa / vuolleen

voillensa / voillean

Ade

-lla

vuollamme

voillamme

vuollanne

voillanne

vuollansa / vuollaan

voillansa / voillaan

Abl

-lta

vuoltamme

voiltamme

vuoltanne

voiltanne

vuoltansa / vuoltaan

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

vuoksemme

voiksemme

vuoksenne

voiksenne

vuoksensa / vuokseen

voiksensa / voikseen

Ess

-na

vuonamme

voinamme

vuonanne

voinanne

vuonansa / vuonaan

voinansa / voinaan

Abe

-tta

vuottamme

voittamme

vuottanne

voittanne

vuottansa / vuottaan

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

voinemme

-

voinenne

-

voinensa / voineen

Singular

Plural

Nom

-

vuomme

vuonne

vuonsa

vuomme

vuonne

vuonsa

Par

-ta

vuotamme

vuotanne

vuotansa / vuotaan

voitamme

voitanne

voitansa / voitaan

Gen

-n

vuomme

vuonne

vuonsa

voittemme / voidemme

voittenne / voidenne

voittensa / voidensa

Ill

mihin

vuohomme

vuohonne

vuohonsa

voihimme

voihinne

voihinsa

Ine

-ssa

vuossamme

vuossanne

vuossansa / vuossaan

voissamme

voissanne

voissansa / voissaan

Ela

-sta

vuostamme

vuostanne

vuostansa / vuostaan

voistamme

voistanne

voistansa / voistaan

All

-lle

vuollemme

vuollenne

vuollensa / vuolleen

voillemme

voillenne

voillensa / voillean

Ade

-lla

vuollamme

vuollanne

vuollansa / vuollaan

voillamme

voillanne

voillansa / voillaan

Abl

-lta

vuoltamme

vuoltanne

vuoltansa / vuoltaan

voiltamme

voiltanne

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

vuoksemme

vuoksenne

vuoksensa / vuokseen

voiksemme

voiksenne

voiksensa / voikseen

Ess

-na

vuonamme

vuonanne

vuonansa / vuonaan

voinamme

voinanne

voinansa / voinaan

Abe

-tta

vuottamme

vuottanne

vuottansa / vuottaan

voittamme

voittanne

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

-

-

voinemme

voinenne

voinensa / voineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

voi

voit

Par

-ta

voita

voita

Gen

-n

voin

voitten / voiden

Ill

mihin

voihin

voihin

Ine

-ssa

voissa

voissa

Ela

-sta

voista

voista

All

-lle

voille

voille

Ade

-lla

voilla

voilla

Abl

-lta

voilta

voilta

Tra

-ksi

voiksi

voiksi

Ess

-na

voina

voina

Abe

-tta

voitta

voitta

Com

-ne

-

voine

Ins

-in

-

voin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

voi

voit

Par

-ta

voita

voita

Gen

-n

voin

voitten / voiden

Ill

mihin

voihin

voihin

Ine

-ssa

voissa

voissa

Ela

-sta

voista

voista

All

-lle

voille

voille

Ade

-lla

voilla

voilla

Abl

-lta

voilta

voilta

Tra

-ksi

voiksi

voiksi

Ess

-na

voina

voina

Abe

-tta

voitta

voitta

Com

-ne

-

voine

Ins

-in

-

voin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Oh
butter voi
Oh
can
Show more arrow right
WikiMatrix Parallel Corpus; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; OPUS; Tatoeba; Tanzil parallel corpus; OPUS Specialized Health Corpus; Tatoeba, sentence #5678; OpenSubtitles2018.v3 En tarvitse voitakaan apua. I don't need any help. Olisiko sinulla vähän voita? Do you have some butter? En halua juoda voitakaan maitoa. I don't want to drink any milk. Äidillä oli voita ostoslistalla. Mom had butter on the shopping list. Tarvitset voihappoon 100 g voita. You need 100 g of butter. Voinako olla avuksi? Can I be of assistance? En halunnut tehdä voitakaan väärin. I didn't want to do any harm. Hän ei ole syönyt voitakaan tänään. He hasn't eaten anything today. Suolattomalla voilla. With sweet butter. Täällä tuoksuu voille. Oh, it smells like butter in here. Show more arrow right

Wiktionary

butter Show more arrow right Nouns voide Adjectives voinen Verbs voidella Show more arrow right maustevoivoikukkavoileipävoipaperivoisilmävoisulavoitaikinavoiveitsi Show more arrow right From Proto-Finnic voi, from Proto-Finno-Ugric waje. Cognates include Estonian või, Northern Sami vuodja and Hungarian vaj. From Proto-Finnic voi (compare Ingrian voi, Karelian voi, Livonian võih, Ludian voi, Veps voi). See the etymology of the main entry. See the etymology of the main entry. Show more arrow right

Wikipedia

Butter Butter is a dairy product made from the fat and protein components of milk or cream. It is a semi-solid emulsion at room temperature, consisting of approximately 80% butterfat. It is used at room temperature as a spread, melted as a condiment, and used as an ingredient in baking, sauce making, pan frying, and other cooking procedures. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

voini

voini

voisi

voisi

voinsa

voinsa

Par

-ta

voitani

voitani

voitasi

voitasi

voitansa / voitaan

voitansa / voitaan

Gen

-n

voini

voitteni / voideni

voisi

voittesi / voidesi

voinsa

voittensa / voidensa

Ill

mihin

voihini

voihini

voihisi

voihisi

voihinsa

voihinsa

Ine

-ssa

voissani

voissani

voissasi

voissasi

voissansa / voissaan

voissansa / voissaan

Ela

-sta

voistani

voistani

voistasi

voistasi

voistansa / voistaan

voistansa / voistaan

All

-lle

voilleni

voilleni

voillesi

voillesi

voillensa / voilleen

voillensa / voillean

Ade

-lla

voillani

voillani

voillasi

voillasi

voillansa / voillaan

voillansa / voillaan

Abl

-lta

voiltani

voiltani

voiltasi

voiltasi

voiltansa / voiltaan

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

voikseni

voikseni

voiksesi

voiksesi

voiksensa / voikseen

voiksensa / voikseen

Ess

-na

voinani

voinani

voinasi

voinasi

voinansa / voinaan

voinansa / voinaan

Abe

-tta

voittani

voittani

voittasi

voittasi

voittansa / voittaan

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

voineni

-

voinesi

-

voinensa / voineen

Singular

Plural

Nom

-

voini

voisi

voinsa

voini

voisi

voinsa

Par

-ta

voitani

voitasi

voitansa / voitaan

voitani

voitasi

voitansa / voitaan

Gen

-n

voini

voisi

voinsa

voitteni / voideni

voittesi / voidesi

voittensa / voidensa

Ill

mihin

voihini

voihisi

voihinsa

voihini

voihisi

voihinsa

Ine

-ssa

voissani

voissasi

voissansa / voissaan

voissani

voissasi

voissansa / voissaan

Ela

-sta

voistani

voistasi

voistansa / voistaan

voistani

voistasi

voistansa / voistaan

All

-lle

voilleni

voillesi

voillensa / voilleen

voilleni

voillesi

voillensa / voillean

Ade

-lla

voillani

voillasi

voillansa / voillaan

voillani

voillasi

voillansa / voillaan

Abl

-lta

voiltani

voiltasi

voiltansa / voiltaan

voiltani

voiltasi

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

voikseni

voiksesi

voiksensa / voikseen

voikseni

voiksesi

voiksensa / voikseen

Ess

-na

voinani

voinasi

voinansa / voinaan

voinani

voinasi

voinansa / voinaan

Abe

-tta

voittani

voittasi

voittansa / voittaan

voittani

voittasi

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

-

-

voineni

voinesi

voinensa / voineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

voimme

voimme

voinne

voinne

voinsa

voinsa

Par

-ta

voitamme

voitamme

voitanne

voitanne

voitansa / voitaan

voitansa / voitaan

Gen

-n

voimme

voittemme / voidemme

voinne

voittenne / voidenne

voinsa

voittensa / voidensa

Ill

mihin

voihimme

voihimme

voihinne

voihinne

voihinsa

voihinsa

Ine

-ssa

voissamme

voissamme

voissanne

voissanne

voissansa / voissaan

voissansa / voissaan

Ela

-sta

voistamme

voistamme

voistanne

voistanne

voistansa / voistaan

voistansa / voistaan

All

-lle

voillemme

voillemme

voillenne

voillenne

voillensa / voilleen

voillensa / voillean

Ade

-lla

voillamme

voillamme

voillanne

voillanne

voillansa / voillaan

voillansa / voillaan

Abl

-lta

voiltamme

voiltamme

voiltanne

voiltanne

voiltansa / voiltaan

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

voiksemme

voiksemme

voiksenne

voiksenne

voiksensa / voikseen

voiksensa / voikseen

Ess

-na

voinamme

voinamme

voinanne

voinanne

voinansa / voinaan

voinansa / voinaan

Abe

-tta

voittamme

voittamme

voittanne

voittanne

voittansa / voittaan

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

voinemme

-

voinenne

-

voinensa / voineen

Singular

Plural

Nom

-

voimme

voinne

voinsa

voimme

voinne

voinsa

Par

-ta

voitamme

voitanne

voitansa / voitaan

voitamme

voitanne

voitansa / voitaan

Gen

-n

voimme

voinne

voinsa

voittemme / voidemme

voittenne / voidenne

voittensa / voidensa

Ill

mihin

voihimme

voihinne

voihinsa

voihimme

voihinne

voihinsa

Ine

-ssa

voissamme

voissanne

voissansa / voissaan

voissamme

voissanne

voissansa / voissaan

Ela

-sta

voistamme

voistanne

voistansa / voistaan

voistamme

voistanne

voistansa / voistaan

All

-lle

voillemme

voillenne

voillensa / voilleen

voillemme

voillenne

voillensa / voillean

Ade

-lla

voillamme

voillanne

voillansa / voillaan

voillamme

voillanne

voillansa / voillaan

Abl

-lta

voiltamme

voiltanne

voiltansa / voiltaan

voiltamme

voiltanne

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

voiksemme

voiksenne

voiksensa / voikseen

voiksemme

voiksenne

voiksensa / voikseen

Ess

-na

voinamme

voinanne

voinansa / voinaan

voinamme

voinanne

voinansa / voinaan

Abe

-tta

voittamme

voittanne

voittansa / voittaan

voittamme

voittanne

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

-

-

voinemme

voinenne

voinensa / voineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept