perustelevat |
Adjective, Plural Nominative |
|
Verb, Active voice Indicative Present 3rd plural |
||
Verb, Active voice Participle with suffix va Plural Nominative |
||
Noun, Singular Nominative |
||
+ leva |
Noun, Plural Nominative |
|
| justifying | |
| to justify | perustella, oikeuttaa, vanhurskauttaa, puolustaa, tasata, osoittaa oikeaksi |
| to ground | maadoittaa, perustaa, perustella, ajaa karille, määrätä kotiarestiin, opettaa jklle alkeet |
| to motivate | motivoida, perustella, olla jnk vaikuttimena, olla jnk motiivina |
| to rationalize | järkeistää, rationalisoida, perustella, yrittää perustella, selitellä, tulkita rationaalisesti |
| justifying the | |
| justifying such | |
| statement giving the reason | |
| a statement justifying |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
perusteleva |
|
Par |
-ta |
perustelevaa |
perustelevia |
Gen |
-n |
perustelevan |
perustelevien |
Ill |
mihin |
perustelevaan |
perusteleviin |
Ine |
-ssa |
perustelevassa |
perustelevissa |
Ela |
-sta |
perustelevasta |
perustelevista |
All |
-lle |
perustelevalle |
perusteleville |
Ade |
-lla |
perustelevalla |
perustelevilla |
Abl |
-lta |
perustelevalta |
perustelevilta |
Tra |
-ksi |
perustelevaksi |
perusteleviksi |
Ess |
-na |
perustelevana |
perustelevina |
Abe |
-tta |
perustelevatta |
perustelevitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
perustelevin |
Singular
Plural
Nom
-
perusteleva
Par
-ta
perustelevaa
perustelevia
Gen
-n
perustelevan
perustelevien
Ill
mihin
perustelevaan
perusteleviin
Ine
-ssa
perustelevassa
perustelevissa
Ela
-sta
perustelevasta
perustelevista
All
-lle
perustelevalle
perusteleville
Ade
-lla
perustelevalla
perustelevilla
Abl
-lta
perustelevalta
perustelevilta
Tra
-ksi
perustelevaksi
perusteleviksi
Ess
-na
perustelevana
perustelevina
Abe
-tta
perustelevatta
perustelevitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
perustelevin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
perustelevempi / perustelevampi |
perustelevemmat / perustelevammat |
Par |
-ta |
perustelevempaa / perustelevampaa |
perustelevempia / perustelevampia |
Gen |
-n |
perustelevemman / perustelevamman |
perustelevempien / perustelevampien |
Ill |
mihin |
perustelevempiin / perustelevampiin |
perustelevempiin / perustelevampiin |
Ine |
-ssa |
perustelevemmassa / perustelevammassa |
perustelevemmissa / perustelevammissa |
Ela |
-sta |
perustelevemmasta / perustelevammasta |
perustelevemmista / perustelevammista |
All |
-lle |
perustelevemmalle / perustelevammalle |
perustelevemmille / perustelevammille |
Ade |
-lla |
perustelevemmalla / perustelevammalla |
perustelevemmilla / perustelevammilla |
Abl |
-lta |
perustelevemmalta / perustelevammalta |
perustelevemmilta / perustelevammilta |
Tra |
-ksi |
perustelevemmaksi / perustelevammaksi |
perustelevemmiksi / perustelevammiksi |
Ess |
-na |
perustelevempana / perustelevampana |
perustelevempina / perustelevampina |
Abe |
-tta |
perustelevemmatta / perustelevammatta |
perustelevemmitta / perustelevammitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
perustelevemmin / perustelevammin |
Singular
Plural
Nom
-
perustelevempi / perustelevampi
perustelevemmat / perustelevammat
Par
-ta
perustelevempaa / perustelevampaa
perustelevempia / perustelevampia
Gen
-n
perustelevemman / perustelevamman
perustelevempien / perustelevampien
Ill
mihin
perustelevempiin / perustelevampiin
perustelevempiin / perustelevampiin
Ine
-ssa
perustelevemmassa / perustelevammassa
perustelevemmissa / perustelevammissa
Ela
-sta
perustelevemmasta / perustelevammasta
perustelevemmista / perustelevammista
All
-lle
perustelevemmalle / perustelevammalle
perustelevemmille / perustelevammille
Ade
-lla
perustelevemmalla / perustelevammalla
perustelevemmilla / perustelevammilla
Abl
-lta
perustelevemmalta / perustelevammalta
perustelevemmilta / perustelevammilta
Tra
-ksi
perustelevemmaksi / perustelevammaksi
perustelevemmiksi / perustelevammiksi
Ess
-na
perustelevempana / perustelevampana
perustelevempina / perustelevampina
Abe
-tta
perustelevemmatta / perustelevammatta
perustelevemmitta / perustelevammitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
perustelevemmin / perustelevammin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
perustelevin |
perustelevimmat |
Par |
-ta |
perustelevinta |
perustelevimpia |
Gen |
-n |
perustelevimman |
perustelevinten / perustelevimpien |
Ill |
mihin |
perustelevimpaan |
perustelevimpiin |
Ine |
-ssa |
perustelevimmassa |
perustelevimmissa |
Ela |
-sta |
perustelevimmasta |
perustelevimmista |
All |
-lle |
perustelevimmalle |
perustelevimmille |
Ade |
-lla |
perustelevimmalla |
perustelevimmilla |
Abl |
-lta |
perustelevimmalta |
perustelevimmilta |
Tra |
-ksi |
perustelevimmaksi |
perustelevimmiksi |
Ess |
-na |
perustelevimpana |
perustelevimpina |
Abe |
-tta |
perustelevimmatta |
perustelevimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
perustelevimmin |
Singular
Plural
Nom
-
perustelevin
perustelevimmat
Par
-ta
perustelevinta
perustelevimpia
Gen
-n
perustelevimman
perustelevinten / perustelevimpien
Ill
mihin
perustelevimpaan
perustelevimpiin
Ine
-ssa
perustelevimmassa
perustelevimmissa
Ela
-sta
perustelevimmasta
perustelevimmista
All
-lle
perustelevimmalle
perustelevimmille
Ade
-lla
perustelevimmalla
perustelevimmilla
Abl
-lta
perustelevimmalta
perustelevimmilta
Tra
-ksi
perustelevimmaksi
perustelevimmiksi
Ess
-na
perustelevimpana
perustelevimpina
Abe
-tta
perustelevimmatta
perustelevimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
perustelevimmin
| to justify | perustella, oikeuttaa, vanhurskauttaa, puolustaa, tasata, osoittaa oikeaksi |
| to ground | maadoittaa, perustaa, perustella, ajaa karille, määrätä kotiarestiin, opettaa jklle alkeet |
| to motivate | motivoida, perustella, olla jnk vaikuttimena, olla jnk motiivina |
| to rationalize | järkeistää, rationalisoida, perustella, yrittää perustella, selitellä, tulkita rationaalisesti |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
perustelen |
|
ii |
perustelet |
|
iii |
perustelee |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
perustelemme / perustellaan |
|
ii |
perustelette |
|
iii |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
perustelin |
|
ii |
perustelit |
|
iii |
perusteli |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
perustelimme / perusteltiin |
|
ii |
perustelitte |
|
iii |
perustelivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen perustellut |
en ole perustellut |
ii |
olet perustellut |
et ole perustellut |
iii |
on perustellut |
ei ole perustellut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme perustelleet |
emme ole perustelleet |
ii |
olette perustelleet |
ette ole perustelleet |
iii |
ovat perustelleet |
eivät ole perustelleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin perustellut |
en ollut perustellut |
ii |
olit perustellut |
et ollut perustellut |
iii |
oli perustellut |
ei ollut perustellut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme perustelleet |
emme olleet perustelleet |
ii |
olitte perustelleet |
ette olleet perustelleet |
iii |
olivat perustelleet |
eivät olleet perustelleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
perustelisin |
|
ii |
perustelisit |
|
iii |
perustelisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
perustelisimme |
|
ii |
perustelisitte |
|
iii |
perustelisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin perustellut |
en olisi perustellut |
ii |
olisit perustellut |
et olisi perustellut |
iii |
olisi perustellut |
ei olisi perustellut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme perustelleet |
emme olisi perustelleet |
ii |
olisitte perustelleet |
ette olisi perustelleet |
iii |
olisivat perustelleet |
eivät olisi perustelleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
perustellen |
en perustelle |
ii |
perustellet |
et perustelle |
iii |
perustellee |
ei perustelle |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
perustellemme |
emme perustelle |
ii |
perustellette |
ette perustelle |
iii |
perustellevat |
eivät perustelle |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen perustellut |
en liene perustellut |
ii |
lienet perustellut |
et liene perustellut |
iii |
lienee perustellut |
ei liene perustellut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme perustelleet |
emme liene perustelleet |
ii |
lienette perustelleet |
ette liene perustelleet |
iii |
lienevät perustelleet |
eivät liene perustelleet |
Singular
i |
- |
ii |
perustele |
iii |
perustelkoon |
Plural
i |
perustelkaamme |
ii |
perustelkaa |
iii |
perustelkoot |
Nom |
- |
perustella |
Tra |
-ksi |
perustellaksensa / perustellakseen |
Ine |
-ssa |
perustellessa |
Ins |
-in |
perustellen |
Ine |
-ssa |
perusteltaessa (passive) |
Ill |
mihin |
perustelemaan |
Ine |
-ssa |
perustelemassa |
Ela |
-sta |
perustelemasta |
Ade |
-lla |
perustelemalla |
Abe |
-tta |
perustelematta |
Ins |
-in |
perusteleman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
perusteleminen |
Par |
-ta |
perustelemista |
perustelemaisillaan / perustelemaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
perustellaan |
ei perustella |
Imperfect |
perusteltiin |
ei perusteltu |
Potential |
perusteltaneen |
ei perusteltane |
Conditional |
perusteltaisiin |
ei perusteltaisi |
Imperative Present |
perusteltakoon |
älköön perusteltako |
Imperative Perfect |
olkoon perusteltu |
älköön perusteltu |
Positive
Negative
Present
perustellaan
ei perustella
Imperfect
perusteltiin
ei perusteltu
Potential
perusteltaneen
ei perusteltane
Conditional
perusteltaisiin
ei perusteltaisi
Imperative Present
perusteltakoon
älköön perusteltako
Imperative Perfect
olkoon perusteltu
älköön perusteltu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
perusteleva |
perusteltava |
2nd |
perustellut |
perusteltu |
3rd |
perustelema |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
peruste |
perusteet |
Par |
-ta |
perustetta |
perusteita / perustehia |
Gen |
-n |
perusteen |
perusteitten / perusteiden / perustehien / perustehitten |
Ill |
mihin |
perusteeseen |
perusteisiin / perusteihin / perustehisin |
Ine |
-ssa |
perusteessa |
perustehissa / perusteissa |
Ela |
-sta |
perusteesta |
perustehista / perusteista |
All |
-lle |
perusteelle |
perustehille / perusteille |
Ade |
-lla |
perusteella |
perustehilla / perusteilla |
Abl |
-lta |
perusteelta |
perustehilta / perusteilta |
Tra |
-ksi |
perusteeksi |
perustehiksi / perusteiksi |
Ess |
-na |
perusteena |
perustehina / perusteina |
Abe |
-tta |
perusteetta |
perustehitta / perusteitta |
Com |
-ne |
- |
perustehine / perusteine |
Ins |
-in |
- |
perustehin / perustein |
Singular
Plural
Nom
-
peruste
perusteet
Par
-ta
perustetta
perusteita / perustehia
Gen
-n
perusteen
perusteitten / perusteiden / perustehien / perustehitten
Ill
mihin
perusteeseen
perusteisiin / perusteihin / perustehisin
Ine
-ssa
perusteessa
perustehissa / perusteissa
Ela
-sta
perusteesta
perustehista / perusteista
All
-lle
perusteelle
perustehille / perusteille
Ade
-lla
perusteella
perustehilla / perusteilla
Abl
-lta
perusteelta
perustehilta / perusteilta
Tra
-ksi
perusteeksi
perustehiksi / perusteiksi
Ess
-na
perusteena
perustehina / perusteina
Abe
-tta
perusteetta
perustehitta / perusteitta
Com
-ne
-
perustehine / perusteine
Ins
-in
-
perustehin / perustein
| justification | peruste, oikeutus, vanhurskauttaminen, puolustus, rivin tasaus, kappaleen tasaus |
| reason | syy, peruste, järki, aihe, kohtuus |
| argument | perustelu, peruste, kiista, riita, väittely, todistelu |
| motive | motiivi, vaikutin, peruste |
| account | tili, selvitys, asiakastili, tilit, arvo, peruste |
| cause | syy, aiheuttaja, asia, aihe, riitajuttu, peruste |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
perustee |
perustee |
perustee |
perustee |
perustee |
perustee |
Par |
-ta |
perustetta |
perusteita |
perustetta |
perusteita |
perustetta |
perusteita |
Gen |
-n |
perustee |
perusteitte |
perustee |
perusteitte |
perustee |
perusteitte |
Ill |
mihin |
perusteesee |
perusteisii |
perusteesee |
perusteisii |
perusteesee |
perusteisii |
Ine |
-ssa |
perusteessa |
perustehissa |
perusteessa |
perustehissa |
perusteessa |
perustehissa |
Ela |
-sta |
perusteesta |
perustehista |
perusteesta |
perustehista |
perusteesta |
perustehista |
All |
-lle |
perusteelle |
perustehille |
perusteelle |
perustehille |
perusteelle |
perustehille |
Ade |
-lla |
perusteella |
perustehilla |
perusteella |
perustehilla |
perusteella |
perustehilla |
Abl |
-lta |
perusteelta |
perustehilta |
perusteelta |
perustehilta |
perusteelta |
perustehilta |
Tra |
-ksi |
perusteekse |
perustehikse |
perusteekse |
perustehikse |
perusteekse |
perustehiks |
Ess |
-na |
perusteena |
perustehina |
perusteena |
perustehina |
perusteena |
perustehina |
Abe |
-tta |
perusteetta |
perustehitta |
perusteetta |
perustehitta |
perusteetta |
perustehitta |
Com |
-ne |
- |
perustehine |
- |
perustehine |
- |
perustehin |
Singular
Plural
Nom
-
perustee
perustee
perustee
perustee
perustee
perustee
Par
-ta
perustetta
perustetta
perustetta
perusteita
perusteita
perusteita
Gen
-n
perustee
perustee
perustee
perusteitte
perusteitte
perusteitte
Ill
mihin
perusteesee
perusteesee
perusteesee
perusteisii
perusteisii
perusteisii
Ine
-ssa
perusteessa
perusteessa
perusteessa
perustehissa
perustehissa
perustehissa
Ela
-sta
perusteesta
perusteesta
perusteesta
perustehista
perustehista
perustehista
All
-lle
perusteelle
perusteelle
perusteelle
perustehille
perustehille
perustehille
Ade
-lla
perusteella
perusteella
perusteella
perustehilla
perustehilla
perustehilla
Abl
-lta
perusteelta
perusteelta
perusteelta
perustehilta
perustehilta
perustehilta
Tra
-ksi
perusteekse
perusteekse
perusteekse
perustehikse
perustehikse
perustehiks
Ess
-na
perusteena
perusteena
perusteena
perustehina
perustehina
perustehina
Abe
-tta
perusteetta
perusteetta
perusteetta
perustehitta
perustehitta
perustehitta
Com
-ne
-
-
-
perustehine
perustehine
perustehin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
perustee |
perustee |
perustee |
perustee |
perustee |
perustee |
Par |
-ta |
perustetta |
perusteita |
perustetta |
perusteita |
perustetta |
perusteita |
Gen |
-n |
perustee |
perusteitte |
perustee |
perusteitte |
perustee |
perusteitte |
Ill |
mihin |
perusteesee |
perusteisii |
perusteesee |
perusteisii |
perusteesee |
perusteisii |
Ine |
-ssa |
perusteessa |
perustehissa |
perusteessa |
perustehissa |
perusteessa |
perustehissa |
Ela |
-sta |
perusteesta |
perustehista |
perusteesta |
perustehista |
perusteesta |
perustehista |
All |
-lle |
perusteelle |
perustehille |
perusteelle |
perustehille |
perusteelle |
perustehille |
Ade |
-lla |
perusteella |
perustehilla |
perusteella |
perustehilla |
perusteella |
perustehilla |
Abl |
-lta |
perusteelta |
perustehilta |
perusteelta |
perustehilta |
perusteelta |
perustehilta |
Tra |
-ksi |
perusteekse |
perustehikse |
perusteekse |
perustehikse |
perusteekse |
perustehiks |
Ess |
-na |
perusteena |
perustehina |
perusteena |
perustehina |
perusteena |
perustehina |
Abe |
-tta |
perusteetta |
perustehitta |
perusteetta |
perustehitta |
perusteetta |
perustehitta |
Com |
-ne |
- |
perustehine |
- |
perustehine |
- |
perustehin |
Singular
Plural
Nom
-
perustee
perustee
perustee
perustee
perustee
perustee
Par
-ta
perustetta
perustetta
perustetta
perusteita
perusteita
perusteita
Gen
-n
perustee
perustee
perustee
perusteitte
perusteitte
perusteitte
Ill
mihin
perusteesee
perusteesee
perusteesee
perusteisii
perusteisii
perusteisii
Ine
-ssa
perusteessa
perusteessa
perusteessa
perustehissa
perustehissa
perustehissa
Ela
-sta
perusteesta
perusteesta
perusteesta
perustehista
perustehista
perustehista
All
-lle
perusteelle
perusteelle
perusteelle
perustehille
perustehille
perustehille
Ade
-lla
perusteella
perusteella
perusteella
perustehilla
perustehilla
perustehilla
Abl
-lta
perusteelta
perusteelta
perusteelta
perustehilta
perustehilta
perustehilta
Tra
-ksi
perusteekse
perusteekse
perusteekse
perustehikse
perustehikse
perustehiks
Ess
-na
perusteena
perusteena
perusteena
perustehina
perustehina
perustehina
Abe
-tta
perusteetta
perusteetta
perusteetta
perustehitta
perustehitta
perustehitta
Com
-ne
-
-
-
perustehine
perustehine
perustehin
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
leva |
levat |
Par |
-ta |
levaa |
levoja |
Gen |
-n |
levan |
levojen |
Ill |
mihin |
levaan |
levoihin |
Ine |
-ssa |
levassa |
levoissa |
Ela |
-sta |
levasta |
levoista |
All |
-lle |
levalle |
levoille |
Ade |
-lla |
levalla |
levoilla |
Abl |
-lta |
levalta |
levoilta |
Tra |
-ksi |
levaksi |
levoiksi |
Ess |
-na |
levana |
levoina |
Abe |
-tta |
levatta |
levoitta |
Com |
-ne |
- |
levoine |
Ins |
-in |
- |
levoin |
Singular
Plural
Nom
-
leva
levat
Par
-ta
levaa
levoja
Gen
-n
levan
levojen
Ill
mihin
levaan
levoihin
Ine
-ssa
levassa
levoissa
Ela
-sta
levasta
levoista
All
-lle
levalle
levoille
Ade
-lla
levalla
levoilla
Abl
-lta
levalta
levoilta
Tra
-ksi
levaksi
levoiksi
Ess
-na
levana
levoina
Abe
-tta
levatta
levoitta
Com
-ne
-
levoine
Ins
-in
-
levoin
| alga | levä |
| leva |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
leva |
leva |
leva |
leva |
leva |
leva |
Par |
-ta |
levaa |
levoja |
levaa |
levoja |
levaa |
levoja |
Gen |
-n |
leva |
levoje |
leva |
levoje |
leva |
levoje |
Ill |
mihin |
levaa |
levoihi |
levaa |
levoihi |
levaa |
levoihi |
Ine |
-ssa |
levassa |
levoissa |
levassa |
levoissa |
levassa |
levoissa |
Ela |
-sta |
levasta |
levoista |
levasta |
levoista |
levasta |
levoista |
All |
-lle |
levalle |
levoille |
levalle |
levoille |
levalle |
levoille |
Ade |
-lla |
levalla |
levoilla |
levalla |
levoilla |
levalla |
levoilla |
Abl |
-lta |
levalta |
levoilta |
levalta |
levoilta |
levalta |
levoilta |
Tra |
-ksi |
levakse |
levoikse |
levakse |
levoikse |
levakse |
levoikse |
Ess |
-na |
levana |
levoina |
levana |
levoina |
levana |
levoina |
Abe |
-tta |
levatta |
levoitta |
levatta |
levoitta |
levatta |
levoitta |
Com |
-ne |
- |
levoine |
- |
levoine |
- |
levoine |
Singular
Plural
Nom
-
leva
leva
leva
leva
leva
leva
Par
-ta
levaa
levaa
levaa
levoja
levoja
levoja
Gen
-n
leva
leva
leva
levoje
levoje
levoje
Ill
mihin
levaa
levaa
levaa
levoihi
levoihi
levoihi
Ine
-ssa
levassa
levassa
levassa
levoissa
levoissa
levoissa
Ela
-sta
levasta
levasta
levasta
levoista
levoista
levoista
All
-lle
levalle
levalle
levalle
levoille
levoille
levoille
Ade
-lla
levalla
levalla
levalla
levoilla
levoilla
levoilla
Abl
-lta
levalta
levalta
levalta
levoilta
levoilta
levoilta
Tra
-ksi
levakse
levakse
levakse
levoikse
levoikse
levoikse
Ess
-na
levana
levana
levana
levoina
levoina
levoina
Abe
-tta
levatta
levatta
levatta
levoitta
levoitta
levoitta
Com
-ne
-
-
-
levoine
levoine
levoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
leva |
leva |
leva |
leva |
leva |
leva |
Par |
-ta |
levaa |
levoja |
levaa |
levoja |
levaa |
levoja |
Gen |
-n |
leva |
levoje |
leva |
levoje |
leva |
levoje |
Ill |
mihin |
levaa |
levoihi |
levaa |
levoihi |
levaa |
levoihi |
Ine |
-ssa |
levassa |
levoissa |
levassa |
levoissa |
levassa |
levoissa |
Ela |
-sta |
levasta |
levoista |
levasta |
levoista |
levasta |
levoista |
All |
-lle |
levalle |
levoille |
levalle |
levoille |
levalle |
levoille |
Ade |
-lla |
levalla |
levoilla |
levalla |
levoilla |
levalla |
levoilla |
Abl |
-lta |
levalta |
levoilta |
levalta |
levoilta |
levalta |
levoilta |
Tra |
-ksi |
levakse |
levoikse |
levakse |
levoikse |
levakse |
levoikse |
Ess |
-na |
levana |
levoina |
levana |
levoina |
levana |
levoina |
Abe |
-tta |
levatta |
levoitta |
levatta |
levoitta |
levatta |
levoitta |
Com |
-ne |
- |
levoine |
- |
levoine |
- |
levoine |
Singular
Plural
Nom
-
leva
leva
leva
leva
leva
leva
Par
-ta
levaa
levaa
levaa
levoja
levoja
levoja
Gen
-n
leva
leva
leva
levoje
levoje
levoje
Ill
mihin
levaa
levaa
levaa
levoihi
levoihi
levoihi
Ine
-ssa
levassa
levassa
levassa
levoissa
levoissa
levoissa
Ela
-sta
levasta
levasta
levasta
levoista
levoista
levoista
All
-lle
levalle
levalle
levalle
levoille
levoille
levoille
Ade
-lla
levalla
levalla
levalla
levoilla
levoilla
levoilla
Abl
-lta
levalta
levalta
levalta
levoilta
levoilta
levoilta
Tra
-ksi
levakse
levakse
levakse
levoikse
levoikse
levoikse
Ess
-na
levana
levana
levana
levoina
levoina
levoina
Abe
-tta
levatta
levatta
levatta
levoitta
levoitta
levoitta
Com
-ne
-
-
-
levoine
levoine
levoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net