logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

perusteleva, adjective

Word analysis
perustelevat

perustelevat

perusteleva

Adjective, Plural Nominative

perustella

Verb, Active voice Indicative Present 3rd plural

perustella

Verb, Active voice Participle with suffix va Plural Nominative

peruste

Noun, Singular Nominative

+ leva

Noun, Plural Nominative

Report an issue
justifying
to justify perustella, oikeuttaa, vanhurskauttaa, puolustaa, tasata, osoittaa oikeaksi
to ground maadoittaa, perustaa, perustella, ajaa karille, määrätä kotiarestiin, opettaa jklle alkeet
to motivate motivoida, perustella, olla jnk vaikuttimena, olla jnk motiivina
to rationalize järkeistää, rationalisoida, perustella, yrittää perustella, selitellä, tulkita rationaalisesti
justifying the
justifying such
statement giving the reason
a statement justifying
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl; Tilde MODEL; OPUS; ParaCrawl; Europarl Parallel Corpus; OPUS OpenSubtitles2018 He perustelevat valintaansa tarkasti. They justify their choice precisely. Perustelevat päätöstään huolellisesti. Carefully justify their decision. Perustelevat ratkaisuaan monipuolisesti. Substantiate their decision extensively. Tutkimukset perustelevat teoriaansa vakuuttavasti. The studies substantiate their theory convincingly. Kirjoittajat perustelevat näkemystään perusteellisesti. The writers substantiate their view thoroughly. Perustelevat korkeaa hintaa huippulaadullaan. Justifies the high price with its top quality. Hän esitteli tilanteen perustelevat näkemyksensä. He presented the situation justifying their views. He perustelevat vaatimuksensa vahvoilla argumenteilla. They justify their demands with strong arguments. Politiikassa perustelevat toisiaan vastaan kumpikin oikeana. In politics, both sides justify each other as right. Tutkimukset perustelevat ydinvoiman lisärakentamisen tarpeellisuuden. Studies justify the need for additional nuclear power construction. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

perusteleva

perustelevat

Par

-ta

perustelevaa

perustelevia

Gen

-n

perustelevan

perustelevien

Ill

mihin

perustelevaan

perusteleviin

Ine

-ssa

perustelevassa

perustelevissa

Ela

-sta

perustelevasta

perustelevista

All

-lle

perustelevalle

perusteleville

Ade

-lla

perustelevalla

perustelevilla

Abl

-lta

perustelevalta

perustelevilta

Tra

-ksi

perustelevaksi

perusteleviksi

Ess

-na

perustelevana

perustelevina

Abe

-tta

perustelevatta

perustelevitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

perustelevin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

perusteleva

perustelevat

Par

-ta

perustelevaa

perustelevia

Gen

-n

perustelevan

perustelevien

Ill

mihin

perustelevaan

perusteleviin

Ine

-ssa

perustelevassa

perustelevissa

Ela

-sta

perustelevasta

perustelevista

All

-lle

perustelevalle

perusteleville

Ade

-lla

perustelevalla

perustelevilla

Abl

-lta

perustelevalta

perustelevilta

Tra

-ksi

perustelevaksi

perusteleviksi

Ess

-na

perustelevana

perustelevina

Abe

-tta

perustelevatta

perustelevitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

perustelevin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

perustelevempi / perustelevampi

perustelevemmat / perustelevammat

Par

-ta

perustelevempaa / perustelevampaa

perustelevempia / perustelevampia

Gen

-n

perustelevemman / perustelevamman

perustelevempien / perustelevampien

Ill

mihin

perustelevempiin / perustelevampiin

perustelevempiin / perustelevampiin

Ine

-ssa

perustelevemmassa / perustelevammassa

perustelevemmissa / perustelevammissa

Ela

-sta

perustelevemmasta / perustelevammasta

perustelevemmista / perustelevammista

All

-lle

perustelevemmalle / perustelevammalle

perustelevemmille / perustelevammille

Ade

-lla

perustelevemmalla / perustelevammalla

perustelevemmilla / perustelevammilla

Abl

-lta

perustelevemmalta / perustelevammalta

perustelevemmilta / perustelevammilta

Tra

-ksi

perustelevemmaksi / perustelevammaksi

perustelevemmiksi / perustelevammiksi

Ess

-na

perustelevempana / perustelevampana

perustelevempina / perustelevampina

Abe

-tta

perustelevemmatta / perustelevammatta

perustelevemmitta / perustelevammitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

perustelevemmin / perustelevammin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

perustelevempi / perustelevampi

perustelevemmat / perustelevammat

Par

-ta

perustelevempaa / perustelevampaa

perustelevempia / perustelevampia

Gen

-n

perustelevemman / perustelevamman

perustelevempien / perustelevampien

Ill

mihin

perustelevempiin / perustelevampiin

perustelevempiin / perustelevampiin

Ine

-ssa

perustelevemmassa / perustelevammassa

perustelevemmissa / perustelevammissa

Ela

-sta

perustelevemmasta / perustelevammasta

perustelevemmista / perustelevammista

All

-lle

perustelevemmalle / perustelevammalle

perustelevemmille / perustelevammille

Ade

-lla

perustelevemmalla / perustelevammalla

perustelevemmilla / perustelevammilla

Abl

-lta

perustelevemmalta / perustelevammalta

perustelevemmilta / perustelevammilta

Tra

-ksi

perustelevemmaksi / perustelevammaksi

perustelevemmiksi / perustelevammiksi

Ess

-na

perustelevempana / perustelevampana

perustelevempina / perustelevampina

Abe

-tta

perustelevemmatta / perustelevammatta

perustelevemmitta / perustelevammitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

perustelevemmin / perustelevammin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

perustelevin

perustelevimmat

Par

-ta

perustelevinta

perustelevimpia

Gen

-n

perustelevimman

perustelevinten / perustelevimpien

Ill

mihin

perustelevimpaan

perustelevimpiin

Ine

-ssa

perustelevimmassa

perustelevimmissa

Ela

-sta

perustelevimmasta

perustelevimmista

All

-lle

perustelevimmalle

perustelevimmille

Ade

-lla

perustelevimmalla

perustelevimmilla

Abl

-lta

perustelevimmalta

perustelevimmilta

Tra

-ksi

perustelevimmaksi

perustelevimmiksi

Ess

-na

perustelevimpana

perustelevimpina

Abe

-tta

perustelevimmatta

perustelevimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

perustelevimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

perustelevin

perustelevimmat

Par

-ta

perustelevinta

perustelevimpia

Gen

-n

perustelevimman

perustelevinten / perustelevimpien

Ill

mihin

perustelevimpaan

perustelevimpiin

Ine

-ssa

perustelevimmassa

perustelevimmissa

Ela

-sta

perustelevimmasta

perustelevimmista

All

-lle

perustelevimmalle

perustelevimmille

Ade

-lla

perustelevimmalla

perustelevimmilla

Abl

-lta

perustelevimmalta

perustelevimmilta

Tra

-ksi

perustelevimmaksi

perustelevimmiksi

Ess

-na

perustelevimpana

perustelevimpina

Abe

-tta

perustelevimmatta

perustelevimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

perustelevimmin

Wiktionary

(transitive) to justify, argue, explain, reason, base (provide reasons or justification for) Show more arrow right From perustaa +‎ -ella. Show more arrow right
to justify perustella, oikeuttaa, vanhurskauttaa, puolustaa, tasata, osoittaa oikeaksi
to ground maadoittaa, perustaa, perustella, ajaa karille, määrätä kotiarestiin, opettaa jklle alkeet
to motivate motivoida, perustella, olla jnk vaikuttimena, olla jnk motiivina
to rationalize järkeistää, rationalisoida, perustella, yrittää perustella, selitellä, tulkita rationaalisesti
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1000-110-1-3; Europarl; Tatoeba Parallel Corpus, sentence ID: 1347987; WikiMatrix; OpenSubtitles; Tatoeba; ParaCrawl; Suomi24 Parallel Corpus, sentence ID: 256-5-12; OPUS Parallel Corpus, sentence ID: OPUS1.585937; Tatoeba Parallel Corpus, sentence ID: 3965747 Perustelevat reiluja sääntöjä. They justify fair rules. Perustelevat parempaa tehokkuutta. justify better efficiency. Ne perustelevat valintansa laadulla. They justify their choice with quality. Lakia perustelevat vastaavat säännöt. The law justifies equivalent rules. Perustelevat käytetyn menetelmän valintaa. justify the choice of method used. Tiedemiehet perustelevat sitä äänekkäästi. Scientists justify it loudly. Yrityksen edustajat perustelevat päätöstään. Company representatives justify their decision. He perustelevat tätä sillä, että se on tarpeellista. They argue that it is necessary. Poliitikot perustelevat päätöstään kansan tyytymättömyydellä. The politicians justify their decision with the dissatisfaction of the people. Tutkijat perustelevat kantaansa uusimmilla tutkimustuloksilla. The researchers back up their position with the latest research results. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

perustelen

en perustele

ii

perustelet

et perustele

iii

perustelee

ei perustele

Plural

Positive

Negative

i

perustelemme / perustellaan

emme perustele / ei perustella

ii

perustelette

ette perustele

iii

perustelevat

eivät perustele

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

perustelin

en perustellut

ii

perustelit

et perustellut

iii

perusteli

ei perustellut

Plural

Positive

Negative

i

perustelimme / perusteltiin

emme perustelleet / ei perusteltu

ii

perustelitte

ette perustelleet

iii

perustelivat

eivät perustelleet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen perustellut

en ole perustellut

ii

olet perustellut

et ole perustellut

iii

on perustellut

ei ole perustellut

Plural

Positive

Negative

i

olemme perustelleet

emme ole perustelleet

ii

olette perustelleet

ette ole perustelleet

iii

ovat perustelleet

eivät ole perustelleet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin perustellut

en ollut perustellut

ii

olit perustellut

et ollut perustellut

iii

oli perustellut

ei ollut perustellut

Plural

Positive

Negative

i

olimme perustelleet

emme olleet perustelleet

ii

olitte perustelleet

ette olleet perustelleet

iii

olivat perustelleet

eivät olleet perustelleet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

perustelisin

en perustelisi

ii

perustelisit

et perustelisi

iii

perustelisi

ei perustelisi

Plural

Positive

Negative

i

perustelisimme

emme perustelisi

ii

perustelisitte

ette perustelisi

iii

perustelisivat

eivät perustelisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin perustellut

en olisi perustellut

ii

olisit perustellut

et olisi perustellut

iii

olisi perustellut

ei olisi perustellut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme perustelleet

emme olisi perustelleet

ii

olisitte perustelleet

ette olisi perustelleet

iii

olisivat perustelleet

eivät olisi perustelleet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

perustellen

en perustelle

ii

perustellet

et perustelle

iii

perustellee

ei perustelle

Plural

Positive

Negative

i

perustellemme

emme perustelle

ii

perustellette

ette perustelle

iii

perustellevat

eivät perustelle

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen perustellut

en liene perustellut

ii

lienet perustellut

et liene perustellut

iii

lienee perustellut

ei liene perustellut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme perustelleet

emme liene perustelleet

ii

lienette perustelleet

ette liene perustelleet

iii

lienevät perustelleet

eivät liene perustelleet

Imperative

Singular

i

-

ii

perustele

iii

perustelkoon

Plural

i

perustelkaamme

ii

perustelkaa

iii

perustelkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

perustella

Tra

-ksi

perustellaksensa / perustellakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

perustellessa

Ins

-in

perustellen

Ine

-ssa

perusteltaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

perustelemaan

Ine

-ssa

perustelemassa

Ela

-sta

perustelemasta

Ade

-lla

perustelemalla

Abe

-tta

perustelematta

Ins

-in

perusteleman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

perusteleminen

Par

-ta

perustelemista

Infinitive V

perustelemaisillaan / perustelemaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

perustellaan

ei perustella

Imperfect

perusteltiin

ei perusteltu

Potential

perusteltaneen

ei perusteltane

Conditional

perusteltaisiin

ei perusteltaisi

Imperative Present

perusteltakoon

älköön perusteltako

Imperative Perfect

olkoon perusteltu

älköön perusteltu

Positive

Negative

Present

perustellaan

ei perustella

Imperfect

perusteltiin

ei perusteltu

Potential

perusteltaneen

ei perusteltane

Conditional

perusteltaisiin

ei perusteltaisi

Imperative Present

perusteltakoon

älköön perusteltako

Imperative Perfect

olkoon perusteltu

älköön perusteltu

Participle

Active

Passive

1st

perusteleva

perusteltava

2nd

perustellut

perusteltu

3rd

perustelema

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

peruste

perusteet

Par

-ta

perustetta

perusteita / perustehia

Gen

-n

perusteen

perusteitten / perusteiden / perustehien / perustehitten

Ill

mihin

perusteeseen

perusteisiin / perusteihin / perustehisin

Ine

-ssa

perusteessa

perustehissa / perusteissa

Ela

-sta

perusteesta

perustehista / perusteista

All

-lle

perusteelle

perustehille / perusteille

Ade

-lla

perusteella

perustehilla / perusteilla

Abl

-lta

perusteelta

perustehilta / perusteilta

Tra

-ksi

perusteeksi

perustehiksi / perusteiksi

Ess

-na

perusteena

perustehina / perusteina

Abe

-tta

perusteetta

perustehitta / perusteitta

Com

-ne

-

perustehine / perusteine

Ins

-in

-

perustehin / perustein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

peruste

perusteet

Par

-ta

perustetta

perusteita / perustehia

Gen

-n

perusteen

perusteitten / perusteiden / perustehien / perustehitten

Ill

mihin

perusteeseen

perusteisiin / perusteihin / perustehisin

Ine

-ssa

perusteessa

perustehissa / perusteissa

Ela

-sta

perusteesta

perustehista / perusteista

All

-lle

perusteelle

perustehille / perusteille

Ade

-lla

perusteella

perustehilla / perusteilla

Abl

-lta

perusteelta

perustehilta / perusteilta

Tra

-ksi

perusteeksi

perustehiksi / perusteiksi

Ess

-na

perusteena

perustehina / perusteina

Abe

-tta

perusteetta

perustehitta / perusteitta

Com

-ne

-

perustehine / perusteine

Ins

-in

-

perustehin / perustein

justification peruste, oikeutus, vanhurskauttaminen, puolustus, rivin tasaus, kappaleen tasaus
reason syy, peruste, järki, aihe, kohtuus
argument perustelu, peruste, kiista, riita, väittely, todistelu
motive motiivi, vaikutin, peruste
account tili, selvitys, asiakastili, tilit, arvo, peruste
cause syy, aiheuttaja, asia, aihe, riitajuttu, peruste
Show more arrow right
Tanzil; Europarl; EUbookshop; Europarl Parallel Corpus (Finnish-English); OpenSubtitles; Tatoeba Tämä on niiden perusteet. This is their basis. Peruste on vähäpätöinen. The basis is trivial. Ole hyvä ja esitä peruste. Please present the reason. Koko peruste on rikkoutunut. The whole foundation has been shattered. Peruste oli hyvin perusteltu. The reasoning was well justified. Minulla on oikeudelliset perusteet. I have legal grounds. Perusteenamme on vahva tahto onnistua. Our grounds are a strong will to succeed. Tutkijat olivat eri mieltä peruste asiasta. The researchers disagreed on the basis of the matter. Perusteenamme on tieteellinen tutkimus. Our foundation is scientific research. Perusteenamme on vankka kokemus alalta. Our basis is solid experience in the field. Show more arrow right

Wiktionary

grounds (basis or justification) Fin:Millä perusteella...Eng:On which grounds... basis (foundation for an argument or hypothesis) reason (thought or a consideration offered in support, explanation or as cause of an opinion, a conclusion or an action) argument (a fact or statement used to support a proposition) Fin:Minun perusteeni A:n puolesta on...Eng:My argument in favor of A is.. principle (fundamental assumption or foundation of a theory) Fin:Geometrian perusteetEng:Principles of geometry / Basics of geometry Show more arrow right perustaa +‎ -e. Coined by Finnish physician and translator Wolmar Schildt. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

perusteeni

perusteeni

perusteesi

perusteesi

perusteensa

perusteensa

Par

-ta

perustettani

perusteitani / perustehiani

perustettasi

perusteitasi / perustehiasi

perustettansa / perustettaan

perusteitansa / perusteitaan / perustehiansa / perustehiaan

Gen

-n

perusteeni

perusteitteni / perusteideni / perustehieni / perustehitteni

perusteesi

perusteittesi / perusteidesi / perustehiesi / perustehittesi

perusteensa

perusteittensa / perusteidensa / perustehiensa / perustehittensa

Ill

mihin

perusteeseeni

perusteisiini / perusteihini / perustehisini

perusteeseesi

perusteisiisi / perusteihisi / perustehisisi

perusteeseensa

perusteisiinsa / perusteihinsa / perustehisinsa

Ine

-ssa

perusteessani

perustehissani / perusteissani

perusteessasi

perustehissasi / perusteissasi

perusteessansa / perusteessaan

perustehissansa / perustehissaan / perusteissansa / perusteissaan

Ela

-sta

perusteestani

perustehistani / perusteistani

perusteestasi

perustehistasi / perusteistasi

perusteestansa / perusteestaan

perustehistansa / perustehistaan / perusteistansa / perusteistaan

All

-lle

perusteelleni

perustehilleni / perusteilleni

perusteellesi

perustehillesi / perusteillesi

perusteellensa / perusteelleen

perustehillensa / perustehillean / perusteillensa / perusteillean

Ade

-lla

perusteellani

perustehillani / perusteillani

perusteellasi

perustehillasi / perusteillasi

perusteellansa / perusteellaan

perustehillansa / perustehillaan / perusteillansa / perusteillaan

Abl

-lta

perusteeltani

perustehiltani / perusteiltani

perusteeltasi

perustehiltasi / perusteiltasi

perusteeltansa / perusteeltaan

perustehiltansa / perustehiltaan / perusteiltansa / perusteiltaan

Tra

-ksi

perusteekseni

perustehikseni / perusteikseni

perusteeksesi

perustehiksesi / perusteiksesi

perusteeksensa / perusteekseen

perustehikseen / perustehiksensa / perusteikseen / perusteiksensa

Ess

-na

perusteenani

perustehinani / perusteinani

perusteenasi

perustehinasi / perusteinasi

perusteenansa / perusteenaan

perustehinansa / perustehinaan / perusteinansa / perusteinaan

Abe

-tta

perusteettani

perustehittani / perusteittani

perusteettasi

perustehittasi / perusteittasi

perusteettansa / perusteettaan

perustehittansa / perustehittaan / perusteittansa / perusteittaan

Com

-ne

-

perustehineni / perusteineni

-

perustehinesi / perusteinesi

-

perustehineen / perustehinensa / perusteineen / perusteinensa

Singular

Plural

Nom

-

perusteeni

perusteesi

perusteensa

perusteeni

perusteesi

perusteensa

Par

-ta

perustettani

perustettasi

perustettansa / perustettaan

perusteitani / perustehiani

perusteitasi / perustehiasi

perusteitansa / perusteitaan / perustehiansa / perustehiaan

Gen

-n

perusteeni

perusteesi

perusteensa

perusteitteni / perusteideni / perustehieni / perustehitteni

perusteittesi / perusteidesi / perustehiesi / perustehittesi

perusteittensa / perusteidensa / perustehiensa / perustehittensa

Ill

mihin

perusteeseeni

perusteeseesi

perusteeseensa

perusteisiini / perusteihini / perustehisini

perusteisiisi / perusteihisi / perustehisisi

perusteisiinsa / perusteihinsa / perustehisinsa

Ine

-ssa

perusteessani

perusteessasi

perusteessansa / perusteessaan

perustehissani / perusteissani

perustehissasi / perusteissasi

perustehissansa / perustehissaan / perusteissansa / perusteissaan

Ela

-sta

perusteestani

perusteestasi

perusteestansa / perusteestaan

perustehistani / perusteistani

perustehistasi / perusteistasi

perustehistansa / perustehistaan / perusteistansa / perusteistaan

All

-lle

perusteelleni

perusteellesi

perusteellensa / perusteelleen

perustehilleni / perusteilleni

perustehillesi / perusteillesi

perustehillensa / perustehillean / perusteillensa / perusteillean

Ade

-lla

perusteellani

perusteellasi

perusteellansa / perusteellaan

perustehillani / perusteillani

perustehillasi / perusteillasi

perustehillansa / perustehillaan / perusteillansa / perusteillaan

Abl

-lta

perusteeltani

perusteeltasi

perusteeltansa / perusteeltaan

perustehiltani / perusteiltani

perustehiltasi / perusteiltasi

perustehiltansa / perustehiltaan / perusteiltansa / perusteiltaan

Tra

-ksi

perusteekseni

perusteeksesi

perusteeksensa / perusteekseen

perustehikseni / perusteikseni

perustehiksesi / perusteiksesi

perustehikseen / perustehiksensa / perusteikseen / perusteiksensa

Ess

-na

perusteenani

perusteenasi

perusteenansa / perusteenaan

perustehinani / perusteinani

perustehinasi / perusteinasi

perustehinansa / perustehinaan / perusteinansa / perusteinaan

Abe

-tta

perusteettani

perusteettasi

perusteettansa / perusteettaan

perustehittani / perusteittani

perustehittasi / perusteittasi

perustehittansa / perustehittaan / perusteittansa / perusteittaan

Com

-ne

-

-

-

perustehineni / perusteineni

perustehinesi / perusteinesi

perustehineen / perustehinensa / perusteineen / perusteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

perusteemme

perusteemme

perusteenne

perusteenne

perusteensa

perusteensa

Par

-ta

perustettamme

perusteitamme / perustehiamme

perustettanne

perusteitanne / perustehianne

perustettansa / perustettaan

perusteitansa / perusteitaan / perustehiansa / perustehiaan

Gen

-n

perusteemme

perusteittemme / perusteidemme / perustehiemme / perustehittemme

perusteenne

perusteittenne / perusteidenne / perustehienne / perustehittenne

perusteensa

perusteittensa / perusteidensa / perustehiensa / perustehittensa

Ill

mihin

perusteeseemme

perusteisiimme / perusteihimme / perustehisimme

perusteeseenne

perusteisiinne / perusteihinne / perustehisinne

perusteeseensa

perusteisiinsa / perusteihinsa / perustehisinsa

Ine

-ssa

perusteessamme

perustehissamme / perusteissamme

perusteessanne

perustehissanne / perusteissanne

perusteessansa / perusteessaan

perustehissansa / perustehissaan / perusteissansa / perusteissaan

Ela

-sta

perusteestamme

perustehistamme / perusteistamme

perusteestanne

perustehistanne / perusteistanne

perusteestansa / perusteestaan

perustehistansa / perustehistaan / perusteistansa / perusteistaan

All

-lle

perusteellemme

perustehillemme / perusteillemme

perusteellenne

perustehillenne / perusteillenne

perusteellensa / perusteelleen

perustehillensa / perustehillean / perusteillensa / perusteillean

Ade

-lla

perusteellamme

perustehillamme / perusteillamme

perusteellanne

perustehillanne / perusteillanne

perusteellansa / perusteellaan

perustehillansa / perustehillaan / perusteillansa / perusteillaan

Abl

-lta

perusteeltamme

perustehiltamme / perusteiltamme

perusteeltanne

perustehiltanne / perusteiltanne

perusteeltansa / perusteeltaan

perustehiltansa / perustehiltaan / perusteiltansa / perusteiltaan

Tra

-ksi

perusteeksemme

perustehiksemme / perusteiksemme

perusteeksenne

perustehiksenne / perusteiksenne

perusteeksensa / perusteekseen

perustehikseen / perustehiksensa / perusteikseen / perusteiksensa

Ess

-na

perusteenamme

perustehinamme / perusteinamme

perusteenanne

perustehinanne / perusteinanne

perusteenansa / perusteenaan

perustehinansa / perustehinaan / perusteinansa / perusteinaan

Abe

-tta

perusteettamme

perustehittamme / perusteittamme

perusteettanne

perustehittanne / perusteittanne

perusteettansa / perusteettaan

perustehittansa / perustehittaan / perusteittansa / perusteittaan

Com

-ne

-

perustehinemme / perusteinemme

-

perustehinenne / perusteinenne

-

perustehineen / perustehinensa / perusteineen / perusteinensa

Singular

Plural

Nom

-

perusteemme

perusteenne

perusteensa

perusteemme

perusteenne

perusteensa

Par

-ta

perustettamme

perustettanne

perustettansa / perustettaan

perusteitamme / perustehiamme

perusteitanne / perustehianne

perusteitansa / perusteitaan / perustehiansa / perustehiaan

Gen

-n

perusteemme

perusteenne

perusteensa

perusteittemme / perusteidemme / perustehiemme / perustehittemme

perusteittenne / perusteidenne / perustehienne / perustehittenne

perusteittensa / perusteidensa / perustehiensa / perustehittensa

Ill

mihin

perusteeseemme

perusteeseenne

perusteeseensa

perusteisiimme / perusteihimme / perustehisimme

perusteisiinne / perusteihinne / perustehisinne

perusteisiinsa / perusteihinsa / perustehisinsa

Ine

-ssa

perusteessamme

perusteessanne

perusteessansa / perusteessaan

perustehissamme / perusteissamme

perustehissanne / perusteissanne

perustehissansa / perustehissaan / perusteissansa / perusteissaan

Ela

-sta

perusteestamme

perusteestanne

perusteestansa / perusteestaan

perustehistamme / perusteistamme

perustehistanne / perusteistanne

perustehistansa / perustehistaan / perusteistansa / perusteistaan

All

-lle

perusteellemme

perusteellenne

perusteellensa / perusteelleen

perustehillemme / perusteillemme

perustehillenne / perusteillenne

perustehillensa / perustehillean / perusteillensa / perusteillean

Ade

-lla

perusteellamme

perusteellanne

perusteellansa / perusteellaan

perustehillamme / perusteillamme

perustehillanne / perusteillanne

perustehillansa / perustehillaan / perusteillansa / perusteillaan

Abl

-lta

perusteeltamme

perusteeltanne

perusteeltansa / perusteeltaan

perustehiltamme / perusteiltamme

perustehiltanne / perusteiltanne

perustehiltansa / perustehiltaan / perusteiltansa / perusteiltaan

Tra

-ksi

perusteeksemme

perusteeksenne

perusteeksensa / perusteekseen

perustehiksemme / perusteiksemme

perustehiksenne / perusteiksenne

perustehikseen / perustehiksensa / perusteikseen / perusteiksensa

Ess

-na

perusteenamme

perusteenanne

perusteenansa / perusteenaan

perustehinamme / perusteinamme

perustehinanne / perusteinanne

perustehinansa / perustehinaan / perusteinansa / perusteinaan

Abe

-tta

perusteettamme

perusteettanne

perusteettansa / perusteettaan

perustehittamme / perusteittamme

perustehittanne / perusteittanne

perustehittansa / perustehittaan / perusteittansa / perusteittaan

Com

-ne

-

-

-

perustehinemme / perusteinemme

perustehinenne / perusteinenne

perustehineen / perustehinensa / perusteineen / perusteinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

leva

levat

Par

-ta

levaa

levoja

Gen

-n

levan

levojen

Ill

mihin

levaan

levoihin

Ine

-ssa

levassa

levoissa

Ela

-sta

levasta

levoista

All

-lle

levalle

levoille

Ade

-lla

levalla

levoilla

Abl

-lta

levalta

levoilta

Tra

-ksi

levaksi

levoiksi

Ess

-na

levana

levoina

Abe

-tta

levatta

levoitta

Com

-ne

-

levoine

Ins

-in

-

levoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

leva

levat

Par

-ta

levaa

levoja

Gen

-n

levan

levojen

Ill

mihin

levaan

levoihin

Ine

-ssa

levassa

levoissa

Ela

-sta

levasta

levoista

All

-lle

levalle

levoille

Ade

-lla

levalla

levoilla

Abl

-lta

levalta

levoilta

Tra

-ksi

levaksi

levoiksi

Ess

-na

levana

levoina

Abe

-tta

levatta

levoitta

Com

-ne

-

levoine

Ins

-in

-

levoin

alga levä
leva
Show more arrow right
OpenSubtitles; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English; oj4; Europarl; ParaCrawl; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus - Finnish-English; JRC-Acquis Parallel Corpus - Finnish-English Leva on tärkeä osa ekosysteemiä. Leva is an important part of the ecosystem. Hän oli levoissani kipeä. He was sick in my bed. Bulgarian leva (BGN. Bulgarian lev (BGN. Leva tuottaa hengityksessä energiaa. Leva produces energy in respiration. Leva saa ravintonsa auringonvalosta. Leva gets its nutrients from sunlight. Kiitos paljon levoiltanne! Thank you very much for your rest! Olen levoilla koko päivän. I will be resting all day. Levoissani nukun aina hyvin. I always sleep well in my bed. Olen levoissani rauhallinen. I am calm in my bed. Levoillanne oli paljon tilaa. There was a lot of space on your beds. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

levani

levani

levasi

levasi

levansa

levansa

Par

-ta

levaani

levojani

levaasi

levojasi

levaansa / levaaan

levojansa / levojaan

Gen

-n

levani

levojeni

levasi

levojesi

levansa

levojensa

Ill

mihin

levaani

levoihini

levaasi

levoihisi

levaansa

levoihinsa

Ine

-ssa

levassani

levoissani

levassasi

levoissasi

levassansa / levassaan

levoissansa / levoissaan

Ela

-sta

levastani

levoistani

levastasi

levoistasi

levastansa / levastaan

levoistansa / levoistaan

All

-lle

levalleni

levoilleni

levallesi

levoillesi

levallensa / levalleen

levoillensa / levoillean

Ade

-lla

levallani

levoillani

levallasi

levoillasi

levallansa / levallaan

levoillansa / levoillaan

Abl

-lta

levaltani

levoiltani

levaltasi

levoiltasi

levaltansa / levaltaan

levoiltansa / levoiltaan

Tra

-ksi

levakseni

levoikseni

levaksesi

levoiksesi

levaksensa / levakseen

levoiksensa / levoikseen

Ess

-na

levanani

levoinani

levanasi

levoinasi

levanansa / levanaan

levoinansa / levoinaan

Abe

-tta

levattani

levoittani

levattasi

levoittasi

levattansa / levattaan

levoittansa / levoittaan

Com

-ne

-

levoineni

-

levoinesi

-

levoinensa / levoineen

Singular

Plural

Nom

-

levani

levasi

levansa

levani

levasi

levansa

Par

-ta

levaani

levaasi

levaansa / levaaan

levojani

levojasi

levojansa / levojaan

Gen

-n

levani

levasi

levansa

levojeni

levojesi

levojensa

Ill

mihin

levaani

levaasi

levaansa

levoihini

levoihisi

levoihinsa

Ine

-ssa

levassani

levassasi

levassansa / levassaan

levoissani

levoissasi

levoissansa / levoissaan

Ela

-sta

levastani

levastasi

levastansa / levastaan

levoistani

levoistasi

levoistansa / levoistaan

All

-lle

levalleni

levallesi

levallensa / levalleen

levoilleni

levoillesi

levoillensa / levoillean

Ade

-lla

levallani

levallasi

levallansa / levallaan

levoillani

levoillasi

levoillansa / levoillaan

Abl

-lta

levaltani

levaltasi

levaltansa / levaltaan

levoiltani

levoiltasi

levoiltansa / levoiltaan

Tra

-ksi

levakseni

levaksesi

levaksensa / levakseen

levoikseni

levoiksesi

levoiksensa / levoikseen

Ess

-na

levanani

levanasi

levanansa / levanaan

levoinani

levoinasi

levoinansa / levoinaan

Abe

-tta

levattani

levattasi

levattansa / levattaan

levoittani

levoittasi

levoittansa / levoittaan

Com

-ne

-

-

-

levoineni

levoinesi

levoinensa / levoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

levamme

levamme

levanne

levanne

levansa

levansa

Par

-ta

levaamme

levojamme

levaanne

levojanne

levaansa / levaaan

levojansa / levojaan

Gen

-n

levamme

levojemme

levanne

levojenne

levansa

levojensa

Ill

mihin

levaamme

levoihimme

levaanne

levoihinne

levaansa

levoihinsa

Ine

-ssa

levassamme

levoissamme

levassanne

levoissanne

levassansa / levassaan

levoissansa / levoissaan

Ela

-sta

levastamme

levoistamme

levastanne

levoistanne

levastansa / levastaan

levoistansa / levoistaan

All

-lle

levallemme

levoillemme

levallenne

levoillenne

levallensa / levalleen

levoillensa / levoillean

Ade

-lla

levallamme

levoillamme

levallanne

levoillanne

levallansa / levallaan

levoillansa / levoillaan

Abl

-lta

levaltamme

levoiltamme

levaltanne

levoiltanne

levaltansa / levaltaan

levoiltansa / levoiltaan

Tra

-ksi

levaksemme

levoiksemme

levaksenne

levoiksenne

levaksensa / levakseen

levoiksensa / levoikseen

Ess

-na

levanamme

levoinamme

levananne

levoinanne

levanansa / levanaan

levoinansa / levoinaan

Abe

-tta

levattamme

levoittamme

levattanne

levoittanne

levattansa / levattaan

levoittansa / levoittaan

Com

-ne

-

levoinemme

-

levoinenne

-

levoinensa / levoineen

Singular

Plural

Nom

-

levamme

levanne

levansa

levamme

levanne

levansa

Par

-ta

levaamme

levaanne

levaansa / levaaan

levojamme

levojanne

levojansa / levojaan

Gen

-n

levamme

levanne

levansa

levojemme

levojenne

levojensa

Ill

mihin

levaamme

levaanne

levaansa

levoihimme

levoihinne

levoihinsa

Ine

-ssa

levassamme

levassanne

levassansa / levassaan

levoissamme

levoissanne

levoissansa / levoissaan

Ela

-sta

levastamme

levastanne

levastansa / levastaan

levoistamme

levoistanne

levoistansa / levoistaan

All

-lle

levallemme

levallenne

levallensa / levalleen

levoillemme

levoillenne

levoillensa / levoillean

Ade

-lla

levallamme

levallanne

levallansa / levallaan

levoillamme

levoillanne

levoillansa / levoillaan

Abl

-lta

levaltamme

levaltanne

levaltansa / levaltaan

levoiltamme

levoiltanne

levoiltansa / levoiltaan

Tra

-ksi

levaksemme

levaksenne

levaksensa / levakseen

levoiksemme

levoiksenne

levoiksensa / levoikseen

Ess

-na

levanamme

levananne

levanansa / levanaan

levoinamme

levoinanne

levoinansa / levoinaan

Abe

-tta

levattamme

levattanne

levattansa / levattaan

levoittamme

levoittanne

levoittansa / levoittaan

Com

-ne

-

-

-

levoinemme

levoinenne

levoinensa / levoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept