parahtaa |
Verb, Present, 3rd person singular |
|
parahtaa |
Verb, First infinitive |
| to cry | itkeä, huutaa, huudahtaa, parahtaa, parkaista, kirkua |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
parahdan |
|
ii |
parahdat |
|
iii |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
parahdamme / parahdetaan |
|
ii |
parahdatte |
|
iii |
parahtavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
parahdin |
|
ii |
parahdit |
|
iii |
parahti |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
parahdimme / parahdettiin |
|
ii |
parahditte |
|
iii |
parahtivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen parahtanut |
en ole parahtanut |
ii |
olet parahtanut |
et ole parahtanut |
iii |
on parahtanut |
ei ole parahtanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme parahtaneet |
emme ole parahtaneet |
ii |
olette parahtaneet |
ette ole parahtaneet |
iii |
ovat parahtaneet |
eivät ole parahtaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin parahtanut |
en ollut parahtanut |
ii |
olit parahtanut |
et ollut parahtanut |
iii |
oli parahtanut |
ei ollut parahtanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme parahtaneet |
emme olleet parahtaneet |
ii |
olitte parahtaneet |
ette olleet parahtaneet |
iii |
olivat parahtaneet |
eivät olleet parahtaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
parahtaisin |
|
ii |
parahtaisit |
|
iii |
parahtaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
parahtaisimme |
|
ii |
parahtaisitte |
|
iii |
parahtaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin parahtanut |
en olisi parahtanut |
ii |
olisit parahtanut |
et olisi parahtanut |
iii |
olisi parahtanut |
ei olisi parahtanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme parahtaneet |
emme olisi parahtaneet |
ii |
olisitte parahtaneet |
ette olisi parahtaneet |
iii |
olisivat parahtaneet |
eivät olisi parahtaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
parahtanen |
en parahtane |
ii |
parahtanet |
et parahtane |
iii |
parahtanee |
ei parahtane |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
parahtanemme |
emme parahtane |
ii |
parahtanette |
ette parahtane |
iii |
parahtanevat |
eivät parahtane |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen parahtanut |
en liene parahtanut |
ii |
lienet parahtanut |
et liene parahtanut |
iii |
lienee parahtanut |
ei liene parahtanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme parahtaneet |
emme liene parahtaneet |
ii |
lienette parahtaneet |
ette liene parahtaneet |
iii |
lienevät parahtaneet |
eivät liene parahtaneet |
Singular
i |
- |
ii |
parahda |
iii |
parahtakoon |
Plural
i |
parahtakaamme |
ii |
parahtakaa |
iii |
parahtakoot |
Nom |
- |
|
Tra |
-ksi |
parahtaaksensa / parahtaakseen |
Ine |
-ssa |
parahtaessa |
Ins |
-in |
parahtaen |
Ine |
-ssa |
parahdettaessa (passive) |
Ill |
mihin |
parahtamaan |
Ine |
-ssa |
parahtamassa |
Ela |
-sta |
parahtamasta |
Ade |
-lla |
parahtamalla |
Abe |
-tta |
parahtamatta |
Ins |
-in |
parahtaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
parahtaminen |
Par |
-ta |
parahtamista |
parahtamaisillaan / parahtamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
parahdetaan |
ei parahdeta |
Imperfect |
parahdettiin |
ei parahdettu |
Potential |
parahdettaneen |
ei parahdettane |
Conditional |
parahdettaisiin |
ei parahdettaisi |
Imperative Present |
parahdettakoon |
älköön parahdettako |
Imperative Perfect |
olkoon parahdettu |
älköön parahdettu |
Positive
Negative
Present
parahdetaan
ei parahdeta
Imperfect
parahdettiin
ei parahdettu
Potential
parahdettaneen
ei parahdettane
Conditional
parahdettaisiin
ei parahdettaisi
Imperative Present
parahdettakoon
älköön parahdettako
Imperative Perfect
olkoon parahdettu
älköön parahdettu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
parahtava |
parahdettava |
2nd |
parahtanut |
parahdettu |
3rd |
parahtama |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net