logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

painia, verb

Word analysis
painivat

painivat

painia

Verb, Active voice Indicative Preterite 3rd plural

painia

Verb, Active voice Indicative Present 3rd plural

painia

Verb, Active voice Participle with suffix va Plural Nominative

pai

Noun, Singular Nominative

+ niva

Noun, Plural Nominative

pai

Noun, Singular Genitive

+ iva

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Wiktionary

(intransitive) To wrestle. Show more arrow right From pain +‎ -ia. Continuative form of painaa (“push”). Show more arrow right
to wrestle painia, painiskella
Show more arrow right
opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence 547870.; GNOME Tiedekirjasto 2.0, sentence 74298. Ketkä pojat painivat? What lads do wrestling? Tytöt painivat eri sarjoissa. They come from different schools. Lapsemme painivat vastakkain. Our kids are wrestling each other. Paini yksinäsi. Oh, go roll naked yourself. Jotkut pelaajat jopa painivat. Some of the guys used to even wrestle. He painivat aivan eri sarjassa. They re in a whole different league.Let ' s go. Kauniit naiset painivat eri sarjassa. Good-looking women live in a different world. Painin häntä lattialle. I wrestled him to the floor. Minä painin itseni irti. I wrestled myself free. Vain painimaan. Yeah, but just to wrestle. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

painin

en paini

ii

painit

et paini

iii

painii

ei paini

Plural

Positive

Negative

i

painimme / painitaan

emme paini / ei painita

ii

painitte

ette paini

iii

painivat

eivät paini

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

painin

en paininut

ii

painit

et paininut

iii

paini

ei paininut

Plural

Positive

Negative

i

painimme / painittiin

emme painineet / ei painittu

ii

painitte

ette painineet

iii

painivat

eivät painineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen paininut

en ole paininut

ii

olet paininut

et ole paininut

iii

on paininut

ei ole paininut

Plural

Positive

Negative

i

olemme painineet

emme ole painineet

ii

olette painineet

ette ole painineet

iii

ovat painineet

eivät ole painineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin paininut

en ollut paininut

ii

olit paininut

et ollut paininut

iii

oli paininut

ei ollut paininut

Plural

Positive

Negative

i

olimme painineet

emme olleet painineet

ii

olitte painineet

ette olleet painineet

iii

olivat painineet

eivät olleet painineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

painisin

en painisi

ii

painisit

et painisi

iii

painisi

ei painisi

Plural

Positive

Negative

i

painisimme

emme painisi

ii

painisitte

ette painisi

iii

painisivat

eivät painisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin paininut

en olisi paininut

ii

olisit paininut

et olisi paininut

iii

olisi paininut

ei olisi paininut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme painineet

emme olisi painineet

ii

olisitte painineet

ette olisi painineet

iii

olisivat painineet

eivät olisi painineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

paininen

en painine

ii

paininet

et painine

iii

paininee

ei painine

Plural

Positive

Negative

i

paininemme

emme painine

ii

paininette

ette painine

iii

paininevat

eivät painine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen paininut

en liene paininut

ii

lienet paininut

et liene paininut

iii

lienee paininut

ei liene paininut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme painineet

emme liene painineet

ii

lienette painineet

ette liene painineet

iii

lienevät painineet

eivät liene painineet

Imperative

Singular

i

-

ii

paini

iii

painikoon

Plural

i

painikaamme

ii

painikaa

iii

painikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

painia

Tra

-ksi

painiaksensa / painiakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

painiessa

Ins

-in

painien

Ine

-ssa

painittaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

painimaan

Ine

-ssa

painimassa

Ela

-sta

painimasta

Ade

-lla

painimalla

Abe

-tta

painimatta

Ins

-in

painiman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

painiminen

Par

-ta

painimista

Infinitive V

painimaisillaan / painimaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

painitaan

ei painita

Imperfect

painittiin

ei painittu

Potential

painittaneen

ei painittane

Conditional

painittaisiin

ei painittaisi

Imperative Present

painittakoon

älköön painittako

Imperative Perfect

olkoon painittu

älköön painittu

Positive

Negative

Present

painitaan

ei painita

Imperfect

painittiin

ei painittu

Potential

painittaneen

ei painittane

Conditional

painittaisiin

ei painittaisi

Imperative Present

painittakoon

älköön painittako

Imperative Perfect

olkoon painittu

älköön painittu

Participle

Active

Passive

1st

painiva

painittava

2nd

paininut

painittu

3rd

painima

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pai

pait

Par

-ta

paita

paita

Gen

-n

pain

paitten / paiden

Ill

mihin

paihin

paihin

Ine

-ssa

paissa

paissa

Ela

-sta

paista

paista

All

-lle

paille

paille

Ade

-lla

pailla

pailla

Abl

-lta

pailta

pailta

Tra

-ksi

paiksi

paiksi

Ess

-na

paina

paina

Abe

-tta

paitta

paitta

Com

-ne

-

paine

Ins

-in

-

pain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pai

pait

Par

-ta

paita

paita

Gen

-n

pain

paitten / paiden

Ill

mihin

paihin

paihin

Ine

-ssa

paissa

paissa

Ela

-sta

paista

paista

All

-lle

paille

paille

Ade

-lla

pailla

pailla

Abl

-lta

pailta

pailta

Tra

-ksi

paiksi

paiksi

Ess

-na

paina

paina

Abe

-tta

paitta

paitta

Com

-ne

-

paine

Ins

-in

-

pain

pai
shi
Show more arrow right
Helsinki Corpus; Europarl Parallel Corpus; Europarl parallel corpus; Europarl; Tatoeba; SETIMES; OPUS; OpenSubtitles2018.v3 En löydä paitani. I can't find my shirt. Pai oli herkullista. The pai was delicious. Hän pesi paitansa. He washed his shirt. Paitani on sininen. My shirt is blue. Olen pessyt paitani. I have washed my shirt. Paitani on liian iso. My shirt is too big. Leipä paista kultaan. Bread paista to golden brown. Paitani on liian pieni. My shirt is too small. Silli paista rasvassa. Herring paista in fat. Korjaan paitanne. Gonna fix up your shirt. Show more arrow right

Wiktionary

(Finglish) pie Show more arrow right English pie Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

paini

paini

paisi

paisi

painsa

painsa

Par

-ta

paitani

paitani

paitasi

paitasi

paitansa / paitaan

paitansa / paitaan

Gen

-n

paini

paitteni / paideni

paisi

paittesi / paidesi

painsa

paittensa / paidensa

Ill

mihin

paihini

paihini

paihisi

paihisi

paihinsa

paihinsa

Ine

-ssa

paissani

paissani

paissasi

paissasi

paissansa / paissaan

paissansa / paissaan

Ela

-sta

paistani

paistani

paistasi

paistasi

paistansa / paistaan

paistansa / paistaan

All

-lle

pailleni

pailleni

paillesi

paillesi

paillensa / pailleen

paillensa / paillean

Ade

-lla

paillani

paillani

paillasi

paillasi

paillansa / paillaan

paillansa / paillaan

Abl

-lta

pailtani

pailtani

pailtasi

pailtasi

pailtansa / pailtaan

pailtansa / pailtaan

Tra

-ksi

paikseni

paikseni

paiksesi

paiksesi

paiksensa / paikseen

paiksensa / paikseen

Ess

-na

painani

painani

painasi

painasi

painansa / painaan

painansa / painaan

Abe

-tta

paittani

paittani

paittasi

paittasi

paittansa / paittaan

paittansa / paittaan

Com

-ne

-

paineni

-

painesi

-

painensa / paineen

Singular

Plural

Nom

-

paini

paisi

painsa

paini

paisi

painsa

Par

-ta

paitani

paitasi

paitansa / paitaan

paitani

paitasi

paitansa / paitaan

Gen

-n

paini

paisi

painsa

paitteni / paideni

paittesi / paidesi

paittensa / paidensa

Ill

mihin

paihini

paihisi

paihinsa

paihini

paihisi

paihinsa

Ine

-ssa

paissani

paissasi

paissansa / paissaan

paissani

paissasi

paissansa / paissaan

Ela

-sta

paistani

paistasi

paistansa / paistaan

paistani

paistasi

paistansa / paistaan

All

-lle

pailleni

paillesi

paillensa / pailleen

pailleni

paillesi

paillensa / paillean

Ade

-lla

paillani

paillasi

paillansa / paillaan

paillani

paillasi

paillansa / paillaan

Abl

-lta

pailtani

pailtasi

pailtansa / pailtaan

pailtani

pailtasi

pailtansa / pailtaan

Tra

-ksi

paikseni

paiksesi

paiksensa / paikseen

paikseni

paiksesi

paiksensa / paikseen

Ess

-na

painani

painasi

painansa / painaan

painani

painasi

painansa / painaan

Abe

-tta

paittani

paittasi

paittansa / paittaan

paittani

paittasi

paittansa / paittaan

Com

-ne

-

-

-

paineni

painesi

painensa / paineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

paimme

paimme

painne

painne

painsa

painsa

Par

-ta

paitamme

paitamme

paitanne

paitanne

paitansa / paitaan

paitansa / paitaan

Gen

-n

paimme

paittemme / paidemme

painne

paittenne / paidenne

painsa

paittensa / paidensa

Ill

mihin

paihimme

paihimme

paihinne

paihinne

paihinsa

paihinsa

Ine

-ssa

paissamme

paissamme

paissanne

paissanne

paissansa / paissaan

paissansa / paissaan

Ela

-sta

paistamme

paistamme

paistanne

paistanne

paistansa / paistaan

paistansa / paistaan

All

-lle

paillemme

paillemme

paillenne

paillenne

paillensa / pailleen

paillensa / paillean

Ade

-lla

paillamme

paillamme

paillanne

paillanne

paillansa / paillaan

paillansa / paillaan

Abl

-lta

pailtamme

pailtamme

pailtanne

pailtanne

pailtansa / pailtaan

pailtansa / pailtaan

Tra

-ksi

paiksemme

paiksemme

paiksenne

paiksenne

paiksensa / paikseen

paiksensa / paikseen

Ess

-na

painamme

painamme

painanne

painanne

painansa / painaan

painansa / painaan

Abe

-tta

paittamme

paittamme

paittanne

paittanne

paittansa / paittaan

paittansa / paittaan

Com

-ne

-

painemme

-

painenne

-

painensa / paineen

Singular

Plural

Nom

-

paimme

painne

painsa

paimme

painne

painsa

Par

-ta

paitamme

paitanne

paitansa / paitaan

paitamme

paitanne

paitansa / paitaan

Gen

-n

paimme

painne

painsa

paittemme / paidemme

paittenne / paidenne

paittensa / paidensa

Ill

mihin

paihimme

paihinne

paihinsa

paihimme

paihinne

paihinsa

Ine

-ssa

paissamme

paissanne

paissansa / paissaan

paissamme

paissanne

paissansa / paissaan

Ela

-sta

paistamme

paistanne

paistansa / paistaan

paistamme

paistanne

paistansa / paistaan

All

-lle

paillemme

paillenne

paillensa / pailleen

paillemme

paillenne

paillensa / paillean

Ade

-lla

paillamme

paillanne

paillansa / paillaan

paillamme

paillanne

paillansa / paillaan

Abl

-lta

pailtamme

pailtanne

pailtansa / pailtaan

pailtamme

pailtanne

pailtansa / pailtaan

Tra

-ksi

paiksemme

paiksenne

paiksensa / paikseen

paiksemme

paiksenne

paiksensa / paikseen

Ess

-na

painamme

painanne

painansa / painaan

painamme

painanne

painansa / painaan

Abe

-tta

paittamme

paittanne

paittansa / paittaan

paittamme

paittanne

paittansa / paittaan

Com

-ne

-

-

-

painemme

painenne

painensa / paineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

niva

nivat

Par

-ta

nivaa

nivoja

Gen

-n

nivan

nivojen

Ill

mihin

nivaan

nivoihin

Ine

-ssa

nivassa

nivoissa

Ela

-sta

nivasta

nivoista

All

-lle

nivalle

nivoille

Ade

-lla

nivalla

nivoilla

Abl

-lta

nivalta

nivoilta

Tra

-ksi

nivaksi

nivoiksi

Ess

-na

nivana

nivoina

Abe

-tta

nivatta

nivoitta

Com

-ne

-

nivoine

Ins

-in

-

nivoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

niva

nivat

Par

-ta

nivaa

nivoja

Gen

-n

nivan

nivojen

Ill

mihin

nivaan

nivoihin

Ine

-ssa

nivassa

nivoissa

Ela

-sta

nivasta

nivoista

All

-lle

nivalle

nivoille

Ade

-lla

nivalla

nivoilla

Abl

-lta

nivalta

nivoilta

Tra

-ksi

nivaksi

nivoiksi

Ess

-na

nivana

nivoina

Abe

-tta

nivatta

nivoitta

Com

-ne

-

nivoine

Ins

-in

-

nivoin

strong flow of water niva
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; EurLex-2; OpenSubtitles Niva on pellon reunassa. Niva is at the edge of the field. Talon takana on laaja niva. There is a vast swamp behind the house. Niva on maatalousalue, joka on viljeltyä mutta ei saa sijaita liian korkealla. Niva is an agricultural area that is cultivated but must not be located too high. NIVA kuvaili eläinten tilannetta sietämättömäksi. The NIVA describes the welfare situation as intolerable. Maanviljelys nivan rinteillä oli haastavaa. Farming on the slopes of the niva was challenging. Pelloilla kasvoi viljaa satoisilla nivoilla. Crops were growing in the fertile nivas in the fields. Nivat tarjoavat hyvän maaperän viljelykasveille. Nivas provide good soil for cultivated crops. Nivans-juuston valmistuksen historiasta todistavat lukuisat maininnat lehdistössä. Numerous references in the press attest to the history of Niva cheese production. Hylätään suojatun maantieteellisen merkinnän”Jihočeská Nivaperuuttamishakemus. The request to cancel the protected geographical indication ‘Jihočeská Niva ' is rejected. Katselin ikkunasta ulos ja näin vehreän nivan auringonvalossa. I looked out of the window and saw the lush niva in the sunlight. Show more arrow right

Wiktionary

(dialectal) A small rapid in a river. Show more arrow right Borrowed from Sami; compare Northern Sami njavvi (“small rapid, small river”). Show more arrow right

Wikipedia

niva
eli vuolle, nopeasti virtaava joen kohta Niva
kylä Pyhäselässä Joensuussa Nivajoki
joki Venäjällä Niva
entinen venäläinen viikkolehti Lada Niva
automalli.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nivani

nivani

nivasi

nivasi

nivansa

nivansa

Par

-ta

nivaani

nivojani

nivaasi

nivojasi

nivaansa / nivaaan

nivojansa / nivojaan

Gen

-n

nivani

nivojeni

nivasi

nivojesi

nivansa

nivojensa

Ill

mihin

nivaani

nivoihini

nivaasi

nivoihisi

nivaansa

nivoihinsa

Ine

-ssa

nivassani

nivoissani

nivassasi

nivoissasi

nivassansa / nivassaan

nivoissansa / nivoissaan

Ela

-sta

nivastani

nivoistani

nivastasi

nivoistasi

nivastansa / nivastaan

nivoistansa / nivoistaan

All

-lle

nivalleni

nivoilleni

nivallesi

nivoillesi

nivallensa / nivalleen

nivoillensa / nivoillean

Ade

-lla

nivallani

nivoillani

nivallasi

nivoillasi

nivallansa / nivallaan

nivoillansa / nivoillaan

Abl

-lta

nivaltani

nivoiltani

nivaltasi

nivoiltasi

nivaltansa / nivaltaan

nivoiltansa / nivoiltaan

Tra

-ksi

nivakseni

nivoikseni

nivaksesi

nivoiksesi

nivaksensa / nivakseen

nivoiksensa / nivoikseen

Ess

-na

nivanani

nivoinani

nivanasi

nivoinasi

nivanansa / nivanaan

nivoinansa / nivoinaan

Abe

-tta

nivattani

nivoittani

nivattasi

nivoittasi

nivattansa / nivattaan

nivoittansa / nivoittaan

Com

-ne

-

nivoineni

-

nivoinesi

-

nivoinensa / nivoineen

Singular

Plural

Nom

-

nivani

nivasi

nivansa

nivani

nivasi

nivansa

Par

-ta

nivaani

nivaasi

nivaansa / nivaaan

nivojani

nivojasi

nivojansa / nivojaan

Gen

-n

nivani

nivasi

nivansa

nivojeni

nivojesi

nivojensa

Ill

mihin

nivaani

nivaasi

nivaansa

nivoihini

nivoihisi

nivoihinsa

Ine

-ssa

nivassani

nivassasi

nivassansa / nivassaan

nivoissani

nivoissasi

nivoissansa / nivoissaan

Ela

-sta

nivastani

nivastasi

nivastansa / nivastaan

nivoistani

nivoistasi

nivoistansa / nivoistaan

All

-lle

nivalleni

nivallesi

nivallensa / nivalleen

nivoilleni

nivoillesi

nivoillensa / nivoillean

Ade

-lla

nivallani

nivallasi

nivallansa / nivallaan

nivoillani

nivoillasi

nivoillansa / nivoillaan

Abl

-lta

nivaltani

nivaltasi

nivaltansa / nivaltaan

nivoiltani

nivoiltasi

nivoiltansa / nivoiltaan

Tra

-ksi

nivakseni

nivaksesi

nivaksensa / nivakseen

nivoikseni

nivoiksesi

nivoiksensa / nivoikseen

Ess

-na

nivanani

nivanasi

nivanansa / nivanaan

nivoinani

nivoinasi

nivoinansa / nivoinaan

Abe

-tta

nivattani

nivattasi

nivattansa / nivattaan

nivoittani

nivoittasi

nivoittansa / nivoittaan

Com

-ne

-

-

-

nivoineni

nivoinesi

nivoinensa / nivoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nivamme

nivamme

nivanne

nivanne

nivansa

nivansa

Par

-ta

nivaamme

nivojamme

nivaanne

nivojanne

nivaansa / nivaaan

nivojansa / nivojaan

Gen

-n

nivamme

nivojemme

nivanne

nivojenne

nivansa

nivojensa

Ill

mihin

nivaamme

nivoihimme

nivaanne

nivoihinne

nivaansa

nivoihinsa

Ine

-ssa

nivassamme

nivoissamme

nivassanne

nivoissanne

nivassansa / nivassaan

nivoissansa / nivoissaan

Ela

-sta

nivastamme

nivoistamme

nivastanne

nivoistanne

nivastansa / nivastaan

nivoistansa / nivoistaan

All

-lle

nivallemme

nivoillemme

nivallenne

nivoillenne

nivallensa / nivalleen

nivoillensa / nivoillean

Ade

-lla

nivallamme

nivoillamme

nivallanne

nivoillanne

nivallansa / nivallaan

nivoillansa / nivoillaan

Abl

-lta

nivaltamme

nivoiltamme

nivaltanne

nivoiltanne

nivaltansa / nivaltaan

nivoiltansa / nivoiltaan

Tra

-ksi

nivaksemme

nivoiksemme

nivaksenne

nivoiksenne

nivaksensa / nivakseen

nivoiksensa / nivoikseen

Ess

-na

nivanamme

nivoinamme

nivananne

nivoinanne

nivanansa / nivanaan

nivoinansa / nivoinaan

Abe

-tta

nivattamme

nivoittamme

nivattanne

nivoittanne

nivattansa / nivattaan

nivoittansa / nivoittaan

Com

-ne

-

nivoinemme

-

nivoinenne

-

nivoinensa / nivoineen

Singular

Plural

Nom

-

nivamme

nivanne

nivansa

nivamme

nivanne

nivansa

Par

-ta

nivaamme

nivaanne

nivaansa / nivaaan

nivojamme

nivojanne

nivojansa / nivojaan

Gen

-n

nivamme

nivanne

nivansa

nivojemme

nivojenne

nivojensa

Ill

mihin

nivaamme

nivaanne

nivaansa

nivoihimme

nivoihinne

nivoihinsa

Ine

-ssa

nivassamme

nivassanne

nivassansa / nivassaan

nivoissamme

nivoissanne

nivoissansa / nivoissaan

Ela

-sta

nivastamme

nivastanne

nivastansa / nivastaan

nivoistamme

nivoistanne

nivoistansa / nivoistaan

All

-lle

nivallemme

nivallenne

nivallensa / nivalleen

nivoillemme

nivoillenne

nivoillensa / nivoillean

Ade

-lla

nivallamme

nivallanne

nivallansa / nivallaan

nivoillamme

nivoillanne

nivoillansa / nivoillaan

Abl

-lta

nivaltamme

nivaltanne

nivaltansa / nivaltaan

nivoiltamme

nivoiltanne

nivoiltansa / nivoiltaan

Tra

-ksi

nivaksemme

nivaksenne

nivaksensa / nivakseen

nivoiksemme

nivoiksenne

nivoiksensa / nivoikseen

Ess

-na

nivanamme

nivananne

nivanansa / nivanaan

nivoinamme

nivoinanne

nivoinansa / nivoinaan

Abe

-tta

nivattamme

nivattanne

nivattansa / nivattaan

nivoittamme

nivoittanne

nivoittansa / nivoittaan

Com

-ne

-

-

-

nivoinemme

nivoinenne

nivoinensa / nivoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

iva

ivat

Par

-ta

ivaa

ivoja

Gen

-n

ivan

ivojen

Ill

mihin

ivaan

ivoihin

Ine

-ssa

ivassa

ivoissa

Ela

-sta

ivasta

ivoista

All

-lle

ivalle

ivoille

Ade

-lla

ivalla

ivoilla

Abl

-lta

ivalta

ivoilta

Tra

-ksi

ivaksi

ivoiksi

Ess

-na

ivana

ivoina

Abe

-tta

ivatta

ivoitta

Com

-ne

-

ivoine

Ins

-in

-

ivoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

iva

ivat

Par

-ta

ivaa

ivoja

Gen

-n

ivan

ivojen

Ill

mihin

ivaan

ivoihin

Ine

-ssa

ivassa

ivoissa

Ela

-sta

ivasta

ivoista

All

-lle

ivalle

ivoille

Ade

-lla

ivalla

ivoilla

Abl

-lta

ivalta

ivoilta

Tra

-ksi

ivaksi

ivoiksi

Ess

-na

ivana

ivoina

Abe

-tta

ivatta

ivoitta

Com

-ne

-

ivoine

Ins

-in

-

ivoin

sarcasm sarkasmi, iva, pilkallisuus, pisteliäisyys, ivallinen huomautus
gibe iva, pisteliäs huomautus
jibe iva, pisteliäs huomautus
derision pilkka, iva
irony ironia, iva
taunt iva, pilkkahuuto
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence 60452.; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; Europarl-enu-fin (European Parliament Proceedings Parallel Corpus); WikiMatrix; Europarl Parallel Corpus v8, sentence 34516. Kohtalon ivaa. How ironic. Iva on halveksuntaa tai ylenkatsetta. Mockery is contempt or disdain. Ivan, etsi. Lvan, search! Hänen kasvoiltaan paistoi ivallinen iva. A mocking iva shone on his face. Iva oli selvästi kuultavissa hänen äänessään. The tone of iva was clearly audible in her voice. Iva oli selvästi kuultavissa hänen äänestään. The sarcasm was clearly audible in his voice. Lopeta tuo asiaton iva muiden kustannuksella. Stop that inappropriate scorn at the expense of others. Nimeni on Ivan. My name's Ivan. Ivan, avaa ovi! Ivan, open up! Hän ivaa minua jatkuvasti. She mocks me constantly. Show more arrow right

Wiktionary

ridicule, sarcasm, mockery, derision (rare) irony Fin:kohtalon ivaEng:the irony of fate Show more arrow right Nouns ivailuivallisuus Adjectives ivallinen Verbs ivaillaivata Adverbs ivallisesti Show more arrow right itseiva ivahymy ivamukaelma ivanauru salaiva Show more arrow right Unknown etymology. No cognates in closely related languages. First attested in Daniel Juslenius: Suomalaisen Sana-Lugun Coetus ("Attempt at Listing Finnish Words", 1745). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ivani

ivani

ivasi

ivasi

ivansa

ivansa

Par

-ta

ivaani

ivojani

ivaasi

ivojasi

ivaansa / ivaaan

ivojansa / ivojaan

Gen

-n

ivani

ivojeni

ivasi

ivojesi

ivansa

ivojensa

Ill

mihin

ivaani

ivoihini

ivaasi

ivoihisi

ivaansa

ivoihinsa

Ine

-ssa

ivassani

ivoissani

ivassasi

ivoissasi

ivassansa / ivassaan

ivoissansa / ivoissaan

Ela

-sta

ivastani

ivoistani

ivastasi

ivoistasi

ivastansa / ivastaan

ivoistansa / ivoistaan

All

-lle

ivalleni

ivoilleni

ivallesi

ivoillesi

ivallensa / ivalleen

ivoillensa / ivoillean

Ade

-lla

ivallani

ivoillani

ivallasi

ivoillasi

ivallansa / ivallaan

ivoillansa / ivoillaan

Abl

-lta

ivaltani

ivoiltani

ivaltasi

ivoiltasi

ivaltansa / ivaltaan

ivoiltansa / ivoiltaan

Tra

-ksi

ivakseni

ivoikseni

ivaksesi

ivoiksesi

ivaksensa / ivakseen

ivoiksensa / ivoikseen

Ess

-na

ivanani

ivoinani

ivanasi

ivoinasi

ivanansa / ivanaan

ivoinansa / ivoinaan

Abe

-tta

ivattani

ivoittani

ivattasi

ivoittasi

ivattansa / ivattaan

ivoittansa / ivoittaan

Com

-ne

-

ivoineni

-

ivoinesi

-

ivoinensa / ivoineen

Singular

Plural

Nom

-

ivani

ivasi

ivansa

ivani

ivasi

ivansa

Par

-ta

ivaani

ivaasi

ivaansa / ivaaan

ivojani

ivojasi

ivojansa / ivojaan

Gen

-n

ivani

ivasi

ivansa

ivojeni

ivojesi

ivojensa

Ill

mihin

ivaani

ivaasi

ivaansa

ivoihini

ivoihisi

ivoihinsa

Ine

-ssa

ivassani

ivassasi

ivassansa / ivassaan

ivoissani

ivoissasi

ivoissansa / ivoissaan

Ela

-sta

ivastani

ivastasi

ivastansa / ivastaan

ivoistani

ivoistasi

ivoistansa / ivoistaan

All

-lle

ivalleni

ivallesi

ivallensa / ivalleen

ivoilleni

ivoillesi

ivoillensa / ivoillean

Ade

-lla

ivallani

ivallasi

ivallansa / ivallaan

ivoillani

ivoillasi

ivoillansa / ivoillaan

Abl

-lta

ivaltani

ivaltasi

ivaltansa / ivaltaan

ivoiltani

ivoiltasi

ivoiltansa / ivoiltaan

Tra

-ksi

ivakseni

ivaksesi

ivaksensa / ivakseen

ivoikseni

ivoiksesi

ivoiksensa / ivoikseen

Ess

-na

ivanani

ivanasi

ivanansa / ivanaan

ivoinani

ivoinasi

ivoinansa / ivoinaan

Abe

-tta

ivattani

ivattasi

ivattansa / ivattaan

ivoittani

ivoittasi

ivoittansa / ivoittaan

Com

-ne

-

-

-

ivoineni

ivoinesi

ivoinensa / ivoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ivamme

ivamme

ivanne

ivanne

ivansa

ivansa

Par

-ta

ivaamme

ivojamme

ivaanne

ivojanne

ivaansa / ivaaan

ivojansa / ivojaan

Gen

-n

ivamme

ivojemme

ivanne

ivojenne

ivansa

ivojensa

Ill

mihin

ivaamme

ivoihimme

ivaanne

ivoihinne

ivaansa

ivoihinsa

Ine

-ssa

ivassamme

ivoissamme

ivassanne

ivoissanne

ivassansa / ivassaan

ivoissansa / ivoissaan

Ela

-sta

ivastamme

ivoistamme

ivastanne

ivoistanne

ivastansa / ivastaan

ivoistansa / ivoistaan

All

-lle

ivallemme

ivoillemme

ivallenne

ivoillenne

ivallensa / ivalleen

ivoillensa / ivoillean

Ade

-lla

ivallamme

ivoillamme

ivallanne

ivoillanne

ivallansa / ivallaan

ivoillansa / ivoillaan

Abl

-lta

ivaltamme

ivoiltamme

ivaltanne

ivoiltanne

ivaltansa / ivaltaan

ivoiltansa / ivoiltaan

Tra

-ksi

ivaksemme

ivoiksemme

ivaksenne

ivoiksenne

ivaksensa / ivakseen

ivoiksensa / ivoikseen

Ess

-na

ivanamme

ivoinamme

ivananne

ivoinanne

ivanansa / ivanaan

ivoinansa / ivoinaan

Abe

-tta

ivattamme

ivoittamme

ivattanne

ivoittanne

ivattansa / ivattaan

ivoittansa / ivoittaan

Com

-ne

-

ivoinemme

-

ivoinenne

-

ivoinensa / ivoineen

Singular

Plural

Nom

-

ivamme

ivanne

ivansa

ivamme

ivanne

ivansa

Par

-ta

ivaamme

ivaanne

ivaansa / ivaaan

ivojamme

ivojanne

ivojansa / ivojaan

Gen

-n

ivamme

ivanne

ivansa

ivojemme

ivojenne

ivojensa

Ill

mihin

ivaamme

ivaanne

ivaansa

ivoihimme

ivoihinne

ivoihinsa

Ine

-ssa

ivassamme

ivassanne

ivassansa / ivassaan

ivoissamme

ivoissanne

ivoissansa / ivoissaan

Ela

-sta

ivastamme

ivastanne

ivastansa / ivastaan

ivoistamme

ivoistanne

ivoistansa / ivoistaan

All

-lle

ivallemme

ivallenne

ivallensa / ivalleen

ivoillemme

ivoillenne

ivoillensa / ivoillean

Ade

-lla

ivallamme

ivallanne

ivallansa / ivallaan

ivoillamme

ivoillanne

ivoillansa / ivoillaan

Abl

-lta

ivaltamme

ivaltanne

ivaltansa / ivaltaan

ivoiltamme

ivoiltanne

ivoiltansa / ivoiltaan

Tra

-ksi

ivaksemme

ivaksenne

ivaksensa / ivakseen

ivoiksemme

ivoiksenne

ivoiksensa / ivoikseen

Ess

-na

ivanamme

ivananne

ivanansa / ivanaan

ivoinamme

ivoinanne

ivoinansa / ivoinaan

Abe

-tta

ivattamme

ivattanne

ivattansa / ivattaan

ivoittamme

ivoittanne

ivoittansa / ivoittaan

Com

-ne

-

-

-

ivoinemme

ivoinenne

ivoinensa / ivoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept