painivat |
Verb, Active voice Indicative Preterite 3rd plural |
|
Verb, Active voice Indicative Present 3rd plural |
||
Verb, Active voice Participle with suffix va Plural Nominative |
||
Noun, Singular Nominative |
||
+ niva |
Noun, Plural Nominative |
|
Noun, Singular Genitive |
||
+ iva |
Noun, Plural Nominative |
|
| to wrestle | painia, painiskella |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
painin |
|
ii |
painit |
|
iii |
painii |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
painimme / painitaan |
|
ii |
painitte |
|
iii |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
painin |
|
ii |
painit |
|
iii |
paini |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
painimme / painittiin |
|
ii |
painitte |
|
iii |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen paininut |
en ole paininut |
ii |
olet paininut |
et ole paininut |
iii |
on paininut |
ei ole paininut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme painineet |
emme ole painineet |
ii |
olette painineet |
ette ole painineet |
iii |
ovat painineet |
eivät ole painineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin paininut |
en ollut paininut |
ii |
olit paininut |
et ollut paininut |
iii |
oli paininut |
ei ollut paininut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme painineet |
emme olleet painineet |
ii |
olitte painineet |
ette olleet painineet |
iii |
olivat painineet |
eivät olleet painineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
painisin |
|
ii |
painisit |
|
iii |
painisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
painisimme |
|
ii |
painisitte |
|
iii |
painisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin paininut |
en olisi paininut |
ii |
olisit paininut |
et olisi paininut |
iii |
olisi paininut |
ei olisi paininut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme painineet |
emme olisi painineet |
ii |
olisitte painineet |
ette olisi painineet |
iii |
olisivat painineet |
eivät olisi painineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
paininen |
en painine |
ii |
paininet |
et painine |
iii |
paininee |
ei painine |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
paininemme |
emme painine |
ii |
paininette |
ette painine |
iii |
paininevat |
eivät painine |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen paininut |
en liene paininut |
ii |
lienet paininut |
et liene paininut |
iii |
lienee paininut |
ei liene paininut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme painineet |
emme liene painineet |
ii |
lienette painineet |
ette liene painineet |
iii |
lienevät painineet |
eivät liene painineet |
Singular
i |
- |
ii |
paini |
iii |
painikoon |
Plural
i |
painikaamme |
ii |
painikaa |
iii |
painikoot |
Nom |
- |
painia |
Tra |
-ksi |
painiaksensa / painiakseen |
Ine |
-ssa |
painiessa |
Ins |
-in |
painien |
Ine |
-ssa |
painittaessa (passive) |
Ill |
mihin |
painimaan |
Ine |
-ssa |
painimassa |
Ela |
-sta |
painimasta |
Ade |
-lla |
painimalla |
Abe |
-tta |
painimatta |
Ins |
-in |
painiman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
painiminen |
Par |
-ta |
painimista |
painimaisillaan / painimaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
painitaan |
ei painita |
Imperfect |
painittiin |
ei painittu |
Potential |
painittaneen |
ei painittane |
Conditional |
painittaisiin |
ei painittaisi |
Imperative Present |
painittakoon |
älköön painittako |
Imperative Perfect |
olkoon painittu |
älköön painittu |
Positive
Negative
Present
painitaan
ei painita
Imperfect
painittiin
ei painittu
Potential
painittaneen
ei painittane
Conditional
painittaisiin
ei painittaisi
Imperative Present
painittakoon
älköön painittako
Imperative Perfect
olkoon painittu
älköön painittu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
painiva |
painittava |
2nd |
paininut |
painittu |
3rd |
painima |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
pai |
pait |
Par |
-ta |
paita |
paita |
Gen |
-n |
pain |
paitten / paiden |
Ill |
mihin |
paihin |
paihin |
Ine |
-ssa |
paissa |
paissa |
Ela |
-sta |
paista |
paista |
All |
-lle |
paille |
paille |
Ade |
-lla |
pailla |
pailla |
Abl |
-lta |
pailta |
pailta |
Tra |
-ksi |
paiksi |
paiksi |
Ess |
-na |
paina |
paina |
Abe |
-tta |
paitta |
paitta |
Com |
-ne |
- |
paine |
Ins |
-in |
- |
pain |
Singular
Plural
Nom
-
pai
pait
Par
-ta
paita
paita
Gen
-n
pain
paitten / paiden
Ill
mihin
paihin
paihin
Ine
-ssa
paissa
paissa
Ela
-sta
paista
paista
All
-lle
paille
paille
Ade
-lla
pailla
pailla
Abl
-lta
pailta
pailta
Tra
-ksi
paiksi
paiksi
Ess
-na
paina
paina
Abe
-tta
paitta
paitta
Com
-ne
-
paine
Ins
-in
-
pain
| pai | |
| shi |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
pai |
pai |
pai |
pai |
pai |
pai |
Par |
-ta |
paita |
paita |
paita |
paita |
paita |
paita |
Gen |
-n |
pai |
paitte |
pai |
paitte |
pai |
paitte |
Ill |
mihin |
paihi |
paihi |
paihi |
paihi |
paihi |
paihi |
Ine |
-ssa |
paissa |
paissa |
paissa |
paissa |
paissa |
paissa |
Ela |
-sta |
paista |
paista |
paista |
paista |
paista |
paista |
All |
-lle |
paille |
paille |
paille |
paille |
paille |
paille |
Ade |
-lla |
pailla |
pailla |
pailla |
pailla |
pailla |
pailla |
Abl |
-lta |
pailta |
pailta |
pailta |
pailta |
pailta |
pailta |
Tra |
-ksi |
paikse |
paikse |
paikse |
paikse |
paikse |
paikse |
Ess |
-na |
paina |
paina |
paina |
paina |
paina |
paina |
Abe |
-tta |
paitta |
paitta |
paitta |
paitta |
paitta |
paitta |
Com |
-ne |
- |
paine |
- |
paine |
- |
paine |
Singular
Plural
Nom
-
pai
pai
pai
pai
pai
pai
Par
-ta
paita
paita
paita
paita
paita
paita
Gen
-n
pai
pai
pai
paitte
paitte
paitte
Ill
mihin
paihi
paihi
paihi
paihi
paihi
paihi
Ine
-ssa
paissa
paissa
paissa
paissa
paissa
paissa
Ela
-sta
paista
paista
paista
paista
paista
paista
All
-lle
paille
paille
paille
paille
paille
paille
Ade
-lla
pailla
pailla
pailla
pailla
pailla
pailla
Abl
-lta
pailta
pailta
pailta
pailta
pailta
pailta
Tra
-ksi
paikse
paikse
paikse
paikse
paikse
paikse
Ess
-na
paina
paina
paina
paina
paina
paina
Abe
-tta
paitta
paitta
paitta
paitta
paitta
paitta
Com
-ne
-
-
-
paine
paine
paine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
pai |
pai |
pai |
pai |
pai |
pai |
Par |
-ta |
paita |
paita |
paita |
paita |
paita |
paita |
Gen |
-n |
pai |
paitte |
pai |
paitte |
pai |
paitte |
Ill |
mihin |
paihi |
paihi |
paihi |
paihi |
paihi |
paihi |
Ine |
-ssa |
paissa |
paissa |
paissa |
paissa |
paissa |
paissa |
Ela |
-sta |
paista |
paista |
paista |
paista |
paista |
paista |
All |
-lle |
paille |
paille |
paille |
paille |
paille |
paille |
Ade |
-lla |
pailla |
pailla |
pailla |
pailla |
pailla |
pailla |
Abl |
-lta |
pailta |
pailta |
pailta |
pailta |
pailta |
pailta |
Tra |
-ksi |
paikse |
paikse |
paikse |
paikse |
paikse |
paikse |
Ess |
-na |
paina |
paina |
paina |
paina |
paina |
paina |
Abe |
-tta |
paitta |
paitta |
paitta |
paitta |
paitta |
paitta |
Com |
-ne |
- |
paine |
- |
paine |
- |
paine |
Singular
Plural
Nom
-
pai
pai
pai
pai
pai
pai
Par
-ta
paita
paita
paita
paita
paita
paita
Gen
-n
pai
pai
pai
paitte
paitte
paitte
Ill
mihin
paihi
paihi
paihi
paihi
paihi
paihi
Ine
-ssa
paissa
paissa
paissa
paissa
paissa
paissa
Ela
-sta
paista
paista
paista
paista
paista
paista
All
-lle
paille
paille
paille
paille
paille
paille
Ade
-lla
pailla
pailla
pailla
pailla
pailla
pailla
Abl
-lta
pailta
pailta
pailta
pailta
pailta
pailta
Tra
-ksi
paikse
paikse
paikse
paikse
paikse
paikse
Ess
-na
paina
paina
paina
paina
paina
paina
Abe
-tta
paitta
paitta
paitta
paitta
paitta
paitta
Com
-ne
-
-
-
paine
paine
paine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
niva |
nivat |
Par |
-ta |
nivaa |
nivoja |
Gen |
-n |
nivan |
nivojen |
Ill |
mihin |
nivaan |
nivoihin |
Ine |
-ssa |
nivassa |
nivoissa |
Ela |
-sta |
nivasta |
nivoista |
All |
-lle |
nivalle |
nivoille |
Ade |
-lla |
nivalla |
nivoilla |
Abl |
-lta |
nivalta |
nivoilta |
Tra |
-ksi |
nivaksi |
nivoiksi |
Ess |
-na |
nivana |
nivoina |
Abe |
-tta |
nivatta |
nivoitta |
Com |
-ne |
- |
nivoine |
Ins |
-in |
- |
nivoin |
Singular
Plural
Nom
-
niva
nivat
Par
-ta
nivaa
nivoja
Gen
-n
nivan
nivojen
Ill
mihin
nivaan
nivoihin
Ine
-ssa
nivassa
nivoissa
Ela
-sta
nivasta
nivoista
All
-lle
nivalle
nivoille
Ade
-lla
nivalla
nivoilla
Abl
-lta
nivalta
nivoilta
Tra
-ksi
nivaksi
nivoiksi
Ess
-na
nivana
nivoina
Abe
-tta
nivatta
nivoitta
Com
-ne
-
nivoine
Ins
-in
-
nivoin
| strong flow of water | niva |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
niva |
niva |
niva |
niva |
niva |
niva |
Par |
-ta |
nivaa |
nivoja |
nivaa |
nivoja |
nivaa |
nivoja |
Gen |
-n |
niva |
nivoje |
niva |
nivoje |
niva |
nivoje |
Ill |
mihin |
nivaa |
nivoihi |
nivaa |
nivoihi |
nivaa |
nivoihi |
Ine |
-ssa |
nivassa |
nivoissa |
nivassa |
nivoissa |
nivassa |
nivoissa |
Ela |
-sta |
nivasta |
nivoista |
nivasta |
nivoista |
nivasta |
nivoista |
All |
-lle |
nivalle |
nivoille |
nivalle |
nivoille |
nivalle |
nivoille |
Ade |
-lla |
nivalla |
nivoilla |
nivalla |
nivoilla |
nivalla |
nivoilla |
Abl |
-lta |
nivalta |
nivoilta |
nivalta |
nivoilta |
nivalta |
nivoilta |
Tra |
-ksi |
nivakse |
nivoikse |
nivakse |
nivoikse |
nivakse |
nivoikse |
Ess |
-na |
nivana |
nivoina |
nivana |
nivoina |
nivana |
nivoina |
Abe |
-tta |
nivatta |
nivoitta |
nivatta |
nivoitta |
nivatta |
nivoitta |
Com |
-ne |
- |
nivoine |
- |
nivoine |
- |
nivoine |
Singular
Plural
Nom
-
niva
niva
niva
niva
niva
niva
Par
-ta
nivaa
nivaa
nivaa
nivoja
nivoja
nivoja
Gen
-n
niva
niva
niva
nivoje
nivoje
nivoje
Ill
mihin
nivaa
nivaa
nivaa
nivoihi
nivoihi
nivoihi
Ine
-ssa
nivassa
nivassa
nivassa
nivoissa
nivoissa
nivoissa
Ela
-sta
nivasta
nivasta
nivasta
nivoista
nivoista
nivoista
All
-lle
nivalle
nivalle
nivalle
nivoille
nivoille
nivoille
Ade
-lla
nivalla
nivalla
nivalla
nivoilla
nivoilla
nivoilla
Abl
-lta
nivalta
nivalta
nivalta
nivoilta
nivoilta
nivoilta
Tra
-ksi
nivakse
nivakse
nivakse
nivoikse
nivoikse
nivoikse
Ess
-na
nivana
nivana
nivana
nivoina
nivoina
nivoina
Abe
-tta
nivatta
nivatta
nivatta
nivoitta
nivoitta
nivoitta
Com
-ne
-
-
-
nivoine
nivoine
nivoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
niva |
niva |
niva |
niva |
niva |
niva |
Par |
-ta |
nivaa |
nivoja |
nivaa |
nivoja |
nivaa |
nivoja |
Gen |
-n |
niva |
nivoje |
niva |
nivoje |
niva |
nivoje |
Ill |
mihin |
nivaa |
nivoihi |
nivaa |
nivoihi |
nivaa |
nivoihi |
Ine |
-ssa |
nivassa |
nivoissa |
nivassa |
nivoissa |
nivassa |
nivoissa |
Ela |
-sta |
nivasta |
nivoista |
nivasta |
nivoista |
nivasta |
nivoista |
All |
-lle |
nivalle |
nivoille |
nivalle |
nivoille |
nivalle |
nivoille |
Ade |
-lla |
nivalla |
nivoilla |
nivalla |
nivoilla |
nivalla |
nivoilla |
Abl |
-lta |
nivalta |
nivoilta |
nivalta |
nivoilta |
nivalta |
nivoilta |
Tra |
-ksi |
nivakse |
nivoikse |
nivakse |
nivoikse |
nivakse |
nivoikse |
Ess |
-na |
nivana |
nivoina |
nivana |
nivoina |
nivana |
nivoina |
Abe |
-tta |
nivatta |
nivoitta |
nivatta |
nivoitta |
nivatta |
nivoitta |
Com |
-ne |
- |
nivoine |
- |
nivoine |
- |
nivoine |
Singular
Plural
Nom
-
niva
niva
niva
niva
niva
niva
Par
-ta
nivaa
nivaa
nivaa
nivoja
nivoja
nivoja
Gen
-n
niva
niva
niva
nivoje
nivoje
nivoje
Ill
mihin
nivaa
nivaa
nivaa
nivoihi
nivoihi
nivoihi
Ine
-ssa
nivassa
nivassa
nivassa
nivoissa
nivoissa
nivoissa
Ela
-sta
nivasta
nivasta
nivasta
nivoista
nivoista
nivoista
All
-lle
nivalle
nivalle
nivalle
nivoille
nivoille
nivoille
Ade
-lla
nivalla
nivalla
nivalla
nivoilla
nivoilla
nivoilla
Abl
-lta
nivalta
nivalta
nivalta
nivoilta
nivoilta
nivoilta
Tra
-ksi
nivakse
nivakse
nivakse
nivoikse
nivoikse
nivoikse
Ess
-na
nivana
nivana
nivana
nivoina
nivoina
nivoina
Abe
-tta
nivatta
nivatta
nivatta
nivoitta
nivoitta
nivoitta
Com
-ne
-
-
-
nivoine
nivoine
nivoine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
iva |
ivat |
Par |
-ta |
ivaa |
ivoja |
Gen |
-n |
ivan |
ivojen |
Ill |
mihin |
ivaan |
ivoihin |
Ine |
-ssa |
ivassa |
ivoissa |
Ela |
-sta |
ivasta |
ivoista |
All |
-lle |
ivalle |
ivoille |
Ade |
-lla |
ivalla |
ivoilla |
Abl |
-lta |
ivalta |
ivoilta |
Tra |
-ksi |
ivaksi |
ivoiksi |
Ess |
-na |
ivana |
ivoina |
Abe |
-tta |
ivatta |
ivoitta |
Com |
-ne |
- |
ivoine |
Ins |
-in |
- |
ivoin |
Singular
Plural
Nom
-
iva
ivat
Par
-ta
ivaa
ivoja
Gen
-n
ivan
ivojen
Ill
mihin
ivaan
ivoihin
Ine
-ssa
ivassa
ivoissa
Ela
-sta
ivasta
ivoista
All
-lle
ivalle
ivoille
Ade
-lla
ivalla
ivoilla
Abl
-lta
ivalta
ivoilta
Tra
-ksi
ivaksi
ivoiksi
Ess
-na
ivana
ivoina
Abe
-tta
ivatta
ivoitta
Com
-ne
-
ivoine
Ins
-in
-
ivoin
| sarcasm | sarkasmi, iva, pilkallisuus, pisteliäisyys, ivallinen huomautus |
| gibe | iva, pisteliäs huomautus |
| jibe | iva, pisteliäs huomautus |
| derision | pilkka, iva |
| irony | ironia, iva |
| taunt | iva, pilkkahuuto |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
iva |
iva |
iva |
iva |
iva |
iva |
Par |
-ta |
ivaa |
ivoja |
ivaa |
ivoja |
ivaa |
ivoja |
Gen |
-n |
iva |
ivoje |
iva |
ivoje |
iva |
ivoje |
Ill |
mihin |
ivaa |
ivoihi |
ivaa |
ivoihi |
ivaa |
ivoihi |
Ine |
-ssa |
ivassa |
ivoissa |
ivassa |
ivoissa |
ivassa |
ivoissa |
Ela |
-sta |
ivasta |
ivoista |
ivasta |
ivoista |
ivasta |
ivoista |
All |
-lle |
ivalle |
ivoille |
ivalle |
ivoille |
ivalle |
ivoille |
Ade |
-lla |
ivalla |
ivoilla |
ivalla |
ivoilla |
ivalla |
ivoilla |
Abl |
-lta |
ivalta |
ivoilta |
ivalta |
ivoilta |
ivalta |
ivoilta |
Tra |
-ksi |
ivakse |
ivoikse |
ivakse |
ivoikse |
ivakse |
ivoikse |
Ess |
-na |
ivana |
ivoina |
ivana |
ivoina |
ivana |
ivoina |
Abe |
-tta |
ivatta |
ivoitta |
ivatta |
ivoitta |
ivatta |
ivoitta |
Com |
-ne |
- |
ivoine |
- |
ivoine |
- |
ivoine |
Singular
Plural
Nom
-
iva
iva
iva
iva
iva
iva
Par
-ta
ivaa
ivaa
ivaa
ivoja
ivoja
ivoja
Gen
-n
iva
iva
iva
ivoje
ivoje
ivoje
Ill
mihin
ivaa
ivaa
ivaa
ivoihi
ivoihi
ivoihi
Ine
-ssa
ivassa
ivassa
ivassa
ivoissa
ivoissa
ivoissa
Ela
-sta
ivasta
ivasta
ivasta
ivoista
ivoista
ivoista
All
-lle
ivalle
ivalle
ivalle
ivoille
ivoille
ivoille
Ade
-lla
ivalla
ivalla
ivalla
ivoilla
ivoilla
ivoilla
Abl
-lta
ivalta
ivalta
ivalta
ivoilta
ivoilta
ivoilta
Tra
-ksi
ivakse
ivakse
ivakse
ivoikse
ivoikse
ivoikse
Ess
-na
ivana
ivana
ivana
ivoina
ivoina
ivoina
Abe
-tta
ivatta
ivatta
ivatta
ivoitta
ivoitta
ivoitta
Com
-ne
-
-
-
ivoine
ivoine
ivoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
iva |
iva |
iva |
iva |
iva |
iva |
Par |
-ta |
ivaa |
ivoja |
ivaa |
ivoja |
ivaa |
ivoja |
Gen |
-n |
iva |
ivoje |
iva |
ivoje |
iva |
ivoje |
Ill |
mihin |
ivaa |
ivoihi |
ivaa |
ivoihi |
ivaa |
ivoihi |
Ine |
-ssa |
ivassa |
ivoissa |
ivassa |
ivoissa |
ivassa |
ivoissa |
Ela |
-sta |
ivasta |
ivoista |
ivasta |
ivoista |
ivasta |
ivoista |
All |
-lle |
ivalle |
ivoille |
ivalle |
ivoille |
ivalle |
ivoille |
Ade |
-lla |
ivalla |
ivoilla |
ivalla |
ivoilla |
ivalla |
ivoilla |
Abl |
-lta |
ivalta |
ivoilta |
ivalta |
ivoilta |
ivalta |
ivoilta |
Tra |
-ksi |
ivakse |
ivoikse |
ivakse |
ivoikse |
ivakse |
ivoikse |
Ess |
-na |
ivana |
ivoina |
ivana |
ivoina |
ivana |
ivoina |
Abe |
-tta |
ivatta |
ivoitta |
ivatta |
ivoitta |
ivatta |
ivoitta |
Com |
-ne |
- |
ivoine |
- |
ivoine |
- |
ivoine |
Singular
Plural
Nom
-
iva
iva
iva
iva
iva
iva
Par
-ta
ivaa
ivaa
ivaa
ivoja
ivoja
ivoja
Gen
-n
iva
iva
iva
ivoje
ivoje
ivoje
Ill
mihin
ivaa
ivaa
ivaa
ivoihi
ivoihi
ivoihi
Ine
-ssa
ivassa
ivassa
ivassa
ivoissa
ivoissa
ivoissa
Ela
-sta
ivasta
ivasta
ivasta
ivoista
ivoista
ivoista
All
-lle
ivalle
ivalle
ivalle
ivoille
ivoille
ivoille
Ade
-lla
ivalla
ivalla
ivalla
ivoilla
ivoilla
ivoilla
Abl
-lta
ivalta
ivalta
ivalta
ivoilta
ivoilta
ivoilta
Tra
-ksi
ivakse
ivakse
ivakse
ivoikse
ivoikse
ivoikse
Ess
-na
ivana
ivana
ivana
ivoina
ivoina
ivoina
Abe
-tta
ivatta
ivatta
ivatta
ivoitta
ivoitta
ivoitta
Com
-ne
-
-
-
ivoine
ivoine
ivoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net