logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

ostokyky, noun

Word analysis
ostokyky

ostokyky

ostokyky

Noun, Singular Nominative

osto

Noun, Singular Nominative

+ kyky

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ostokyky

ostokyvyt

Par

-ta

ostokykyä

ostokykyjä

Gen

-n

ostokyvyn

ostokykyjen

Ill

mihin

ostokykyyn

ostokykyihin

Ine

-ssa

ostokyvyssä

ostokyvyissä

Ela

-sta

ostokyvystä

ostokyvyistä

All

-lle

ostokyvylle

ostokyvyille

Ade

-lla

ostokyvyllä

ostokyvyillä

Abl

-lta

ostokyvyltä

ostokyvyiltä

Tra

-ksi

ostokyvyksi

ostokyvyiksi

Ess

-na

ostokykynä

ostokykyinä

Abe

-tta

ostokyvyttä

ostokyvyittä

Com

-ne

-

ostokykyine

Ins

-in

-

ostokyvyin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ostokyky

ostokyvyt

Par

-ta

ostokykyä

ostokykyjä

Gen

-n

ostokyvyn

ostokykyjen

Ill

mihin

ostokykyyn

ostokykyihin

Ine

-ssa

ostokyvyssä

ostokyvyissä

Ela

-sta

ostokyvystä

ostokyvyistä

All

-lle

ostokyvylle

ostokyvyille

Ade

-lla

ostokyvyllä

ostokyvyillä

Abl

-lta

ostokyvyltä

ostokyvyiltä

Tra

-ksi

ostokyvyksi

ostokyvyiksi

Ess

-na

ostokykynä

ostokykyinä

Abe

-tta

ostokyvyttä

ostokyvyittä

Com

-ne

-

ostokykyine

Ins

-in

-

ostokyvyin

purchasing capacity
purchasing ability
Show more arrow right
EurLex-2; Europarl8; Literature; elitreca-2022 kotimainen kilpailu ja ostokyky. domestic competition and purchasing power. Lisäarvon luonnin ohella paikallinen ostokyky kohoaa ja tulot ja elintaso nousevat. Regional purchasing power will be increased in tandem with value creation, and income and living standards will rise. Kun kansa oli sille kannalle joutunut, ei sitä ollut elähyttämässä minkäänlainen ostokyky. When a population had reached that point, it had no buying power left to be stimulated. Maaseutuv est n ostokyky on eritt in heikko, joten maaseutualueet k rsiv t rakenteellisesta elintarvikepulasta. Given the extremely low purchasing power of rural populations, there are structural food shortages in rural areas. Tämä valikoima ja sen tulokset ovat tunnettuja: työttömyys, vähäisempi ostokyky ja kasvanut köyhyys, teollisuuden väheneminen, sosiaalinen syrjäytyminen ja niin edelleen. This array is well known and so are its results: unemployment, lower spending power and increased poverty, de-industrialisation, social disintegration, etc. Viljaketjussa ohjelmalla vakautettiin jauhojen ja leivän hintoja ja turvattiin näin köyhien kuluttajien ostokyky peruselintarvikkeiden hankkimiseksi. In the grain chain, the programme was used to stabilise prices of flour and bread, thus preserving affordability of basic food for poor consumers. Toisen toiminnan, jonka nimeksi on annettu Kulutuksen vähentäminen, tarkoituksena on vähentää kulutusta etenkin laivoilla heikentämättä muita tekijöitä (ostokyky, toiminta). The second action, called ‘Consume less', is intended to limit consumption, in particular on board ships, with other factors ( purchase performance, activity) remaining constant. Toisen toiminnan, jonka nimeksi on annettu"Kulutuksen vähentäminen", tarkoituksena on vähentää kulutusta etenkin laivoilla heikentämättä muita tekijöitä (ostokyky, toiminta). The second action, called "Consume less", is intended to limit consumption, in particular on board ships, with other factors ( purchase performance, activity) remaining constant. Palkkojen alentaminen on huonoa finanssitointa, sillä sen kautta heikennetään myöskin ostokykyä. It is bad financial policy to reduce wages because it also reduces buying power. Tietysti tämä menettely supisti yhteiskunnan ostokykyä samalla määrällä millä palkkoja oli alennettu. Of course, the process was one which crippled the purchasing power of the community by the amount of the lowered wages. Show more arrow right

Wiktionary

purchasing power Show more arrow right osto +‎ kyky Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ostokykyni

ostokykyni

ostokykysi

ostokykysi

ostokykynsä

ostokykynsä

Par

-ta

ostokykyäni

ostokykyjäni

ostokykyäsi

ostokykyjäsi

ostokykyänsä / ostokykyään

ostokykyjänsä / ostokykyjään

Gen

-n

ostokykyni

ostokykyjeni

ostokykysi

ostokykyjesi

ostokykynsä

ostokykyjensä

Ill

mihin

ostokykyyni

ostokykyihini

ostokykyysi

ostokykyihisi

ostokykyynsä

ostokykyihinsä

Ine

-ssa

ostokyvyssäni

ostokyvyissäni

ostokyvyssäsi

ostokyvyissäsi

ostokyvyssänsä / ostokyvyssään

ostokyvyissänsä / ostokyvyissään

Ela

-sta

ostokyvystäni

ostokyvyistäni

ostokyvystäsi

ostokyvyistäsi

ostokyvystänsä / ostokyvystään

ostokyvyistänsä / ostokyvyistään

All

-lle

ostokyvylleni

ostokyvyilleni

ostokyvyllesi

ostokyvyillesi

ostokyvyllensä / ostokyvylleen

ostokyvyillensä / ostokyvyilleän

Ade

-lla

ostokyvylläni

ostokyvyilläni

ostokyvylläsi

ostokyvyilläsi

ostokyvyllänsä / ostokyvyllään

ostokyvyillänsä / ostokyvyillään

Abl

-lta

ostokyvyltäni

ostokyvyiltäni

ostokyvyltäsi

ostokyvyiltäsi

ostokyvyltänsä / ostokyvyltään

ostokyvyiltänsä / ostokyvyiltään

Tra

-ksi

ostokyvykseni

ostokyvyikseni

ostokyvyksesi

ostokyvyiksesi

ostokyvyksensä / ostokyvykseen

ostokyvyiksensä / ostokyvyikseen

Ess

-na

ostokykynäni

ostokykyinäni

ostokykynäsi

ostokykyinäsi

ostokykynänsä / ostokykynään

ostokykyinänsä / ostokykyinään

Abe

-tta

ostokyvyttäni

ostokyvyittäni

ostokyvyttäsi

ostokyvyittäsi

ostokyvyttänsä / ostokyvyttään

ostokyvyittänsä / ostokyvyittään

Com

-ne

-

ostokykyineni

-

ostokykyinesi

-

ostokykyinensä / ostokykyineen

Singular

Plural

Nom

-

ostokykyni

ostokykysi

ostokykynsä

ostokykyni

ostokykysi

ostokykynsä

Par

-ta

ostokykyäni

ostokykyäsi

ostokykyänsä / ostokykyään

ostokykyjäni

ostokykyjäsi

ostokykyjänsä / ostokykyjään

Gen

-n

ostokykyni

ostokykysi

ostokykynsä

ostokykyjeni

ostokykyjesi

ostokykyjensä

Ill

mihin

ostokykyyni

ostokykyysi

ostokykyynsä

ostokykyihini

ostokykyihisi

ostokykyihinsä

Ine

-ssa

ostokyvyssäni

ostokyvyssäsi

ostokyvyssänsä / ostokyvyssään

ostokyvyissäni

ostokyvyissäsi

ostokyvyissänsä / ostokyvyissään

Ela

-sta

ostokyvystäni

ostokyvystäsi

ostokyvystänsä / ostokyvystään

ostokyvyistäni

ostokyvyistäsi

ostokyvyistänsä / ostokyvyistään

All

-lle

ostokyvylleni

ostokyvyllesi

ostokyvyllensä / ostokyvylleen

ostokyvyilleni

ostokyvyillesi

ostokyvyillensä / ostokyvyilleän

Ade

-lla

ostokyvylläni

ostokyvylläsi

ostokyvyllänsä / ostokyvyllään

ostokyvyilläni

ostokyvyilläsi

ostokyvyillänsä / ostokyvyillään

Abl

-lta

ostokyvyltäni

ostokyvyltäsi

ostokyvyltänsä / ostokyvyltään

ostokyvyiltäni

ostokyvyiltäsi

ostokyvyiltänsä / ostokyvyiltään

Tra

-ksi

ostokyvykseni

ostokyvyksesi

ostokyvyksensä / ostokyvykseen

ostokyvyikseni

ostokyvyiksesi

ostokyvyiksensä / ostokyvyikseen

Ess

-na

ostokykynäni

ostokykynäsi

ostokykynänsä / ostokykynään

ostokykyinäni

ostokykyinäsi

ostokykyinänsä / ostokykyinään

Abe

-tta

ostokyvyttäni

ostokyvyttäsi

ostokyvyttänsä / ostokyvyttään

ostokyvyittäni

ostokyvyittäsi

ostokyvyittänsä / ostokyvyittään

Com

-ne

-

-

-

ostokykyineni

ostokykyinesi

ostokykyinensä / ostokykyineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ostokykymme

ostokykymme

ostokykynne

ostokykynne

ostokykynsä

ostokykynsä

Par

-ta

ostokykyämme

ostokykyjämme

ostokykyänne

ostokykyjänne

ostokykyänsä / ostokykyään

ostokykyjänsä / ostokykyjään

Gen

-n

ostokykymme

ostokykyjemme

ostokykynne

ostokykyjenne

ostokykynsä

ostokykyjensä

Ill

mihin

ostokykyymme

ostokykyihimme

ostokykyynne

ostokykyihinne

ostokykyynsä

ostokykyihinsä

Ine

-ssa

ostokyvyssämme

ostokyvyissämme

ostokyvyssänne

ostokyvyissänne

ostokyvyssänsä / ostokyvyssään

ostokyvyissänsä / ostokyvyissään

Ela

-sta

ostokyvystämme

ostokyvyistämme

ostokyvystänne

ostokyvyistänne

ostokyvystänsä / ostokyvystään

ostokyvyistänsä / ostokyvyistään

All

-lle

ostokyvyllemme

ostokyvyillemme

ostokyvyllenne

ostokyvyillenne

ostokyvyllensä / ostokyvylleen

ostokyvyillensä / ostokyvyilleän

Ade

-lla

ostokyvyllämme

ostokyvyillämme

ostokyvyllänne

ostokyvyillänne

ostokyvyllänsä / ostokyvyllään

ostokyvyillänsä / ostokyvyillään

Abl

-lta

ostokyvyltämme

ostokyvyiltämme

ostokyvyltänne

ostokyvyiltänne

ostokyvyltänsä / ostokyvyltään

ostokyvyiltänsä / ostokyvyiltään

Tra

-ksi

ostokyvyksemme

ostokyvyiksemme

ostokyvyksenne

ostokyvyiksenne

ostokyvyksensä / ostokyvykseen

ostokyvyiksensä / ostokyvyikseen

Ess

-na

ostokykynämme

ostokykyinämme

ostokykynänne

ostokykyinänne

ostokykynänsä / ostokykynään

ostokykyinänsä / ostokykyinään

Abe

-tta

ostokyvyttämme

ostokyvyittämme

ostokyvyttänne

ostokyvyittänne

ostokyvyttänsä / ostokyvyttään

ostokyvyittänsä / ostokyvyittään

Com

-ne

-

ostokykyinemme

-

ostokykyinenne

-

ostokykyinensä / ostokykyineen

Singular

Plural

Nom

-

ostokykymme

ostokykynne

ostokykynsä

ostokykymme

ostokykynne

ostokykynsä

Par

-ta

ostokykyämme

ostokykyänne

ostokykyänsä / ostokykyään

ostokykyjämme

ostokykyjänne

ostokykyjänsä / ostokykyjään

Gen

-n

ostokykymme

ostokykynne

ostokykynsä

ostokykyjemme

ostokykyjenne

ostokykyjensä

Ill

mihin

ostokykyymme

ostokykyynne

ostokykyynsä

ostokykyihimme

ostokykyihinne

ostokykyihinsä

Ine

-ssa

ostokyvyssämme

ostokyvyssänne

ostokyvyssänsä / ostokyvyssään

ostokyvyissämme

ostokyvyissänne

ostokyvyissänsä / ostokyvyissään

Ela

-sta

ostokyvystämme

ostokyvystänne

ostokyvystänsä / ostokyvystään

ostokyvyistämme

ostokyvyistänne

ostokyvyistänsä / ostokyvyistään

All

-lle

ostokyvyllemme

ostokyvyllenne

ostokyvyllensä / ostokyvylleen

ostokyvyillemme

ostokyvyillenne

ostokyvyillensä / ostokyvyilleän

Ade

-lla

ostokyvyllämme

ostokyvyllänne

ostokyvyllänsä / ostokyvyllään

ostokyvyillämme

ostokyvyillänne

ostokyvyillänsä / ostokyvyillään

Abl

-lta

ostokyvyltämme

ostokyvyltänne

ostokyvyltänsä / ostokyvyltään

ostokyvyiltämme

ostokyvyiltänne

ostokyvyiltänsä / ostokyvyiltään

Tra

-ksi

ostokyvyksemme

ostokyvyksenne

ostokyvyksensä / ostokyvykseen

ostokyvyiksemme

ostokyvyiksenne

ostokyvyiksensä / ostokyvyikseen

Ess

-na

ostokykynämme

ostokykynänne

ostokykynänsä / ostokykynään

ostokykyinämme

ostokykyinänne

ostokykyinänsä / ostokykyinään

Abe

-tta

ostokyvyttämme

ostokyvyttänne

ostokyvyttänsä / ostokyvyttään

ostokyvyittämme

ostokyvyittänne

ostokyvyittänsä / ostokyvyittään

Com

-ne

-

-

-

ostokykyinemme

ostokykyinenne

ostokykyinensä / ostokykyineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

osto

ostot

Par

-ta

ostoa

ostoja

Gen

-n

oston

ostojen

Ill

mihin

ostoon

ostoihin

Ine

-ssa

ostossa

ostoissa

Ela

-sta

ostosta

ostoista

All

-lle

ostolle

ostoille

Ade

-lla

ostolla

ostoilla

Abl

-lta

ostolta

ostoilta

Tra

-ksi

ostoksi

ostoiksi

Ess

-na

ostona

ostoina

Abe

-tta

ostotta

ostoitta

Com

-ne

-

ostoine

Ins

-in

-

ostoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

osto

ostot

Par

-ta

ostoa

ostoja

Gen

-n

oston

ostojen

Ill

mihin

ostoon

ostoihin

Ine

-ssa

ostossa

ostoissa

Ela

-sta

ostosta

ostoista

All

-lle

ostolle

ostoille

Ade

-lla

ostolla

ostoilla

Abl

-lta

ostolta

ostoilta

Tra

-ksi

ostoksi

ostoiksi

Ess

-na

ostona

ostoina

Abe

-tta

ostotta

ostoitta

Com

-ne

-

ostoine

Ins

-in

-

ostoin

purchase osto, hankinta, ostaminen, ostos, ote, tuki
purchasing
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence 123456.; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 98765.; Tatoeba; OpenSubtitles Osto sisälsi alennuksen. The purchase included a discount. Hän maksaa ostoksensa kortilla. He pays for his purchases with a credit card. Osto tehtiin verkkokaupassa. The purchase was made in an online store. Osto ja hallussapito ilman lupaa kielletään. Purchase and possession without a permit are prohibited. Ostimme talon ostolla. We bought the house with a purchase. Auto oli hyvä ostolla. The car was a good buy. Kiireinen osto tehtiin nopeasti. The rushed purchase was made quickly. Rahojen osto tapahtui käteisellä. The purchase of the money was made in cash. Osto suoritettiin luottokortilla. The purchase was made with a credit card. Hän käy ottamassa ostoksensa ylös. He goes to pick up his shopping. Show more arrow right

Wiktionary

purchase Show more arrow right ostovoima Show more arrow right ostaa +‎ -o Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ostoni

ostoni

ostosi

ostosi

ostonsa

ostonsa

Par

-ta

ostoani

ostojani

ostoasi

ostojasi

ostoansa / ostoaan

ostojansa / ostojaan

Gen

-n

ostoni

ostojeni

ostosi

ostojesi

ostonsa

ostojensa

Ill

mihin

ostooni

ostoihini

ostoosi

ostoihisi

ostoonsa

ostoihinsa

Ine

-ssa

ostossani

ostoissani

ostossasi

ostoissasi

ostossansa / ostossaan

ostoissansa / ostoissaan

Ela

-sta

ostostani

ostoistani

ostostasi

ostoistasi

ostostansa / ostostaan

ostoistansa / ostoistaan

All

-lle

ostolleni

ostoilleni

ostollesi

ostoillesi

ostollensa / ostolleen

ostoillensa / ostoillean

Ade

-lla

ostollani

ostoillani

ostollasi

ostoillasi

ostollansa / ostollaan

ostoillansa / ostoillaan

Abl

-lta

ostoltani

ostoiltani

ostoltasi

ostoiltasi

ostoltansa / ostoltaan

ostoiltansa / ostoiltaan

Tra

-ksi

ostokseni

ostoikseni

ostoksesi

ostoiksesi

ostoksensa / ostokseen

ostoiksensa / ostoikseen

Ess

-na

ostonani

ostoinani

ostonasi

ostoinasi

ostonansa / ostonaan

ostoinansa / ostoinaan

Abe

-tta

ostottani

ostoittani

ostottasi

ostoittasi

ostottansa / ostottaan

ostoittansa / ostoittaan

Com

-ne

-

ostoineni

-

ostoinesi

-

ostoinensa / ostoineen

Singular

Plural

Nom

-

ostoni

ostosi

ostonsa

ostoni

ostosi

ostonsa

Par

-ta

ostoani

ostoasi

ostoansa / ostoaan

ostojani

ostojasi

ostojansa / ostojaan

Gen

-n

ostoni

ostosi

ostonsa

ostojeni

ostojesi

ostojensa

Ill

mihin

ostooni

ostoosi

ostoonsa

ostoihini

ostoihisi

ostoihinsa

Ine

-ssa

ostossani

ostossasi

ostossansa / ostossaan

ostoissani

ostoissasi

ostoissansa / ostoissaan

Ela

-sta

ostostani

ostostasi

ostostansa / ostostaan

ostoistani

ostoistasi

ostoistansa / ostoistaan

All

-lle

ostolleni

ostollesi

ostollensa / ostolleen

ostoilleni

ostoillesi

ostoillensa / ostoillean

Ade

-lla

ostollani

ostollasi

ostollansa / ostollaan

ostoillani

ostoillasi

ostoillansa / ostoillaan

Abl

-lta

ostoltani

ostoltasi

ostoltansa / ostoltaan

ostoiltani

ostoiltasi

ostoiltansa / ostoiltaan

Tra

-ksi

ostokseni

ostoksesi

ostoksensa / ostokseen

ostoikseni

ostoiksesi

ostoiksensa / ostoikseen

Ess

-na

ostonani

ostonasi

ostonansa / ostonaan

ostoinani

ostoinasi

ostoinansa / ostoinaan

Abe

-tta

ostottani

ostottasi

ostottansa / ostottaan

ostoittani

ostoittasi

ostoittansa / ostoittaan

Com

-ne

-

-

-

ostoineni

ostoinesi

ostoinensa / ostoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ostomme

ostomme

ostonne

ostonne

ostonsa

ostonsa

Par

-ta

ostoamme

ostojamme

ostoanne

ostojanne

ostoansa / ostoaan

ostojansa / ostojaan

Gen

-n

ostomme

ostojemme

ostonne

ostojenne

ostonsa

ostojensa

Ill

mihin

ostoomme

ostoihimme

ostoonne

ostoihinne

ostoonsa

ostoihinsa

Ine

-ssa

ostossamme

ostoissamme

ostossanne

ostoissanne

ostossansa / ostossaan

ostoissansa / ostoissaan

Ela

-sta

ostostamme

ostoistamme

ostostanne

ostoistanne

ostostansa / ostostaan

ostoistansa / ostoistaan

All

-lle

ostollemme

ostoillemme

ostollenne

ostoillenne

ostollensa / ostolleen

ostoillensa / ostoillean

Ade

-lla

ostollamme

ostoillamme

ostollanne

ostoillanne

ostollansa / ostollaan

ostoillansa / ostoillaan

Abl

-lta

ostoltamme

ostoiltamme

ostoltanne

ostoiltanne

ostoltansa / ostoltaan

ostoiltansa / ostoiltaan

Tra

-ksi

ostoksemme

ostoiksemme

ostoksenne

ostoiksenne

ostoksensa / ostokseen

ostoiksensa / ostoikseen

Ess

-na

ostonamme

ostoinamme

ostonanne

ostoinanne

ostonansa / ostonaan

ostoinansa / ostoinaan

Abe

-tta

ostottamme

ostoittamme

ostottanne

ostoittanne

ostottansa / ostottaan

ostoittansa / ostoittaan

Com

-ne

-

ostoinemme

-

ostoinenne

-

ostoinensa / ostoineen

Singular

Plural

Nom

-

ostomme

ostonne

ostonsa

ostomme

ostonne

ostonsa

Par

-ta

ostoamme

ostoanne

ostoansa / ostoaan

ostojamme

ostojanne

ostojansa / ostojaan

Gen

-n

ostomme

ostonne

ostonsa

ostojemme

ostojenne

ostojensa

Ill

mihin

ostoomme

ostoonne

ostoonsa

ostoihimme

ostoihinne

ostoihinsa

Ine

-ssa

ostossamme

ostossanne

ostossansa / ostossaan

ostoissamme

ostoissanne

ostoissansa / ostoissaan

Ela

-sta

ostostamme

ostostanne

ostostansa / ostostaan

ostoistamme

ostoistanne

ostoistansa / ostoistaan

All

-lle

ostollemme

ostollenne

ostollensa / ostolleen

ostoillemme

ostoillenne

ostoillensa / ostoillean

Ade

-lla

ostollamme

ostollanne

ostollansa / ostollaan

ostoillamme

ostoillanne

ostoillansa / ostoillaan

Abl

-lta

ostoltamme

ostoltanne

ostoltansa / ostoltaan

ostoiltamme

ostoiltanne

ostoiltansa / ostoiltaan

Tra

-ksi

ostoksemme

ostoksenne

ostoksensa / ostokseen

ostoiksemme

ostoiksenne

ostoiksensa / ostoikseen

Ess

-na

ostonamme

ostonanne

ostonansa / ostonaan

ostoinamme

ostoinanne

ostoinansa / ostoinaan

Abe

-tta

ostottamme

ostottanne

ostottansa / ostottaan

ostoittamme

ostoittanne

ostoittansa / ostoittaan

Com

-ne

-

-

-

ostoinemme

ostoinenne

ostoinensa / ostoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kyky

kyvyt

Par

-ta

kykyä

kykyjä

Gen

-n

kyvyn

kykyjen

Ill

mihin

kykyyn

kykyihin

Ine

-ssa

kyvyssä

kyvyissä

Ela

-sta

kyvystä

kyvyistä

All

-lle

kyvylle

kyvyille

Ade

-lla

kyvyllä

kyvyillä

Abl

-lta

kyvyltä

kyvyiltä

Tra

-ksi

kyvyksi

kyvyiksi

Ess

-na

kykynä

kykyinä

Abe

-tta

kyvyttä

kyvyittä

Com

-ne

-

kykyine

Ins

-in

-

kyvyin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kyky

kyvyt

Par

-ta

kykyä

kykyjä

Gen

-n

kyvyn

kykyjen

Ill

mihin

kykyyn

kykyihin

Ine

-ssa

kyvyssä

kyvyissä

Ela

-sta

kyvystä

kyvyistä

All

-lle

kyvylle

kyvyille

Ade

-lla

kyvyllä

kyvyillä

Abl

-lta

kyvyltä

kyvyiltä

Tra

-ksi

kyvyksi

kyvyiksi

Ess

-na

kykynä

kykyinä

Abe

-tta

kyvyttä

kyvyittä

Com

-ne

-

kykyine

Ins

-in

-

kyvyin

ability kyky, taito, kelpoisuus, taitavuus
capacity kapasiteetti, kyky, tilavuus, teho, asema, ominaisuus
power teho, virta, valta, voima, energia, kyky
talent lahjakkuus, kyvyt, kyky, lahjat, lahja
faculty tiedekunta, kyky, tiedekunnan jäsenet
aptitude soveltuvuus, kyky, taipumus, pystyvyys
gift lahja, kyky, hengenlahja, melkein ilmainen, helppo homma
knack taito, kyky, konsti, temppu
caliber kaliiperi, laatu, arvo, kyky
accomplishments kyky, taito
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl V7; OpenSubtitles; LDS; Europarl Parallel Corpus Kyky ollas-kaikkialla. To be... everywhere. Halusin kyvyt. I wanted abilities. Taas yksi hukkaan heitetty kyky. Another of your wasted talents. Tuntea kykyä olla aito. To feel the ability to be genuine. Sillä on kykyjä. They'd have abilities. Luota kykyihisi. You must trust your abilities, Merlin. Opettajilla tulisi olla kyky motivoida oppilaita. Teachers should have the ability to motivate students. Kehitä kykyjäsi. * Develop your talents. Hän menettää kykynsä hengittää itse. He is losing his ability to breathe on his own. Kyky ratkaista ongelmia on tärkeä työelämässä. The ability to solve problems is important in the workplace. Show more arrow right

Wiktionary

ability, capacity, capability Fin:Useimmilla linnuilla on kyky lentää.Eng:Most birds have the ability to fly.Fin:parhaan kykyni mukaanEng:to the best of my ability a capable person, up-and-coming Fin:Voit olla nuori kyky tai jo hieman kokeneempi osaaja.Eng:You can be a young up-and-coming or a somewhat more experienced pro. Show more arrow right kyvykkyys kyvykäs Show more arrow right kyetä (“to be able to”) +‎ -y Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kykyni

kykyni

kykysi

kykysi

kykynsä

kykynsä

Par

-ta

kykyäni

kykyjäni

kykyäsi

kykyjäsi

kykyänsä / kykyään

kykyjänsä / kykyjään

Gen

-n

kykyni

kykyjeni

kykysi

kykyjesi

kykynsä

kykyjensä

Ill

mihin

kykyyni

kykyihini

kykyysi

kykyihisi

kykyynsä

kykyihinsä

Ine

-ssa

kyvyssäni

kyvyissäni

kyvyssäsi

kyvyissäsi

kyvyssänsä / kyvyssään

kyvyissänsä / kyvyissään

Ela

-sta

kyvystäni

kyvyistäni

kyvystäsi

kyvyistäsi

kyvystänsä / kyvystään

kyvyistänsä / kyvyistään

All

-lle

kyvylleni

kyvyilleni

kyvyllesi

kyvyillesi

kyvyllensä / kyvylleen

kyvyillensä / kyvyilleän

Ade

-lla

kyvylläni

kyvyilläni

kyvylläsi

kyvyilläsi

kyvyllänsä / kyvyllään

kyvyillänsä / kyvyillään

Abl

-lta

kyvyltäni

kyvyiltäni

kyvyltäsi

kyvyiltäsi

kyvyltänsä / kyvyltään

kyvyiltänsä / kyvyiltään

Tra

-ksi

kyvykseni

kyvyikseni

kyvyksesi

kyvyiksesi

kyvyksensä / kyvykseen

kyvyiksensä / kyvyikseen

Ess

-na

kykynäni

kykyinäni

kykynäsi

kykyinäsi

kykynänsä / kykynään

kykyinänsä / kykyinään

Abe

-tta

kyvyttäni

kyvyittäni

kyvyttäsi

kyvyittäsi

kyvyttänsä / kyvyttään

kyvyittänsä / kyvyittään

Com

-ne

-

kykyineni

-

kykyinesi

-

kykyinensä / kykyineen

Singular

Plural

Nom

-

kykyni

kykysi

kykynsä

kykyni

kykysi

kykynsä

Par

-ta

kykyäni

kykyäsi

kykyänsä / kykyään

kykyjäni

kykyjäsi

kykyjänsä / kykyjään

Gen

-n

kykyni

kykysi

kykynsä

kykyjeni

kykyjesi

kykyjensä

Ill

mihin

kykyyni

kykyysi

kykyynsä

kykyihini

kykyihisi

kykyihinsä

Ine

-ssa

kyvyssäni

kyvyssäsi

kyvyssänsä / kyvyssään

kyvyissäni

kyvyissäsi

kyvyissänsä / kyvyissään

Ela

-sta

kyvystäni

kyvystäsi

kyvystänsä / kyvystään

kyvyistäni

kyvyistäsi

kyvyistänsä / kyvyistään

All

-lle

kyvylleni

kyvyllesi

kyvyllensä / kyvylleen

kyvyilleni

kyvyillesi

kyvyillensä / kyvyilleän

Ade

-lla

kyvylläni

kyvylläsi

kyvyllänsä / kyvyllään

kyvyilläni

kyvyilläsi

kyvyillänsä / kyvyillään

Abl

-lta

kyvyltäni

kyvyltäsi

kyvyltänsä / kyvyltään

kyvyiltäni

kyvyiltäsi

kyvyiltänsä / kyvyiltään

Tra

-ksi

kyvykseni

kyvyksesi

kyvyksensä / kyvykseen

kyvyikseni

kyvyiksesi

kyvyiksensä / kyvyikseen

Ess

-na

kykynäni

kykynäsi

kykynänsä / kykynään

kykyinäni

kykyinäsi

kykyinänsä / kykyinään

Abe

-tta

kyvyttäni

kyvyttäsi

kyvyttänsä / kyvyttään

kyvyittäni

kyvyittäsi

kyvyittänsä / kyvyittään

Com

-ne

-

-

-

kykyineni

kykyinesi

kykyinensä / kykyineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kykymme

kykymme

kykynne

kykynne

kykynsä

kykynsä

Par

-ta

kykyämme

kykyjämme

kykyänne

kykyjänne

kykyänsä / kykyään

kykyjänsä / kykyjään

Gen

-n

kykymme

kykyjemme

kykynne

kykyjenne

kykynsä

kykyjensä

Ill

mihin

kykyymme

kykyihimme

kykyynne

kykyihinne

kykyynsä

kykyihinsä

Ine

-ssa

kyvyssämme

kyvyissämme

kyvyssänne

kyvyissänne

kyvyssänsä / kyvyssään

kyvyissänsä / kyvyissään

Ela

-sta

kyvystämme

kyvyistämme

kyvystänne

kyvyistänne

kyvystänsä / kyvystään

kyvyistänsä / kyvyistään

All

-lle

kyvyllemme

kyvyillemme

kyvyllenne

kyvyillenne

kyvyllensä / kyvylleen

kyvyillensä / kyvyilleän

Ade

-lla

kyvyllämme

kyvyillämme

kyvyllänne

kyvyillänne

kyvyllänsä / kyvyllään

kyvyillänsä / kyvyillään

Abl

-lta

kyvyltämme

kyvyiltämme

kyvyltänne

kyvyiltänne

kyvyltänsä / kyvyltään

kyvyiltänsä / kyvyiltään

Tra

-ksi

kyvyksemme

kyvyiksemme

kyvyksenne

kyvyiksenne

kyvyksensä / kyvykseen

kyvyiksensä / kyvyikseen

Ess

-na

kykynämme

kykyinämme

kykynänne

kykyinänne

kykynänsä / kykynään

kykyinänsä / kykyinään

Abe

-tta

kyvyttämme

kyvyittämme

kyvyttänne

kyvyittänne

kyvyttänsä / kyvyttään

kyvyittänsä / kyvyittään

Com

-ne

-

kykyinemme

-

kykyinenne

-

kykyinensä / kykyineen

Singular

Plural

Nom

-

kykymme

kykynne

kykynsä

kykymme

kykynne

kykynsä

Par

-ta

kykyämme

kykyänne

kykyänsä / kykyään

kykyjämme

kykyjänne

kykyjänsä / kykyjään

Gen

-n

kykymme

kykynne

kykynsä

kykyjemme

kykyjenne

kykyjensä

Ill

mihin

kykyymme

kykyynne

kykyynsä

kykyihimme

kykyihinne

kykyihinsä

Ine

-ssa

kyvyssämme

kyvyssänne

kyvyssänsä / kyvyssään

kyvyissämme

kyvyissänne

kyvyissänsä / kyvyissään

Ela

-sta

kyvystämme

kyvystänne

kyvystänsä / kyvystään

kyvyistämme

kyvyistänne

kyvyistänsä / kyvyistään

All

-lle

kyvyllemme

kyvyllenne

kyvyllensä / kyvylleen

kyvyillemme

kyvyillenne

kyvyillensä / kyvyilleän

Ade

-lla

kyvyllämme

kyvyllänne

kyvyllänsä / kyvyllään

kyvyillämme

kyvyillänne

kyvyillänsä / kyvyillään

Abl

-lta

kyvyltämme

kyvyltänne

kyvyltänsä / kyvyltään

kyvyiltämme

kyvyiltänne

kyvyiltänsä / kyvyiltään

Tra

-ksi

kyvyksemme

kyvyksenne

kyvyksensä / kyvykseen

kyvyiksemme

kyvyiksenne

kyvyiksensä / kyvyikseen

Ess

-na

kykynämme

kykynänne

kykynänsä / kykynään

kykyinämme

kykyinänne

kykyinänsä / kykyinään

Abe

-tta

kyvyttämme

kyvyttänne

kyvyttänsä / kyvyttään

kyvyittämme

kyvyittänne

kyvyittänsä / kyvyittään

Com

-ne

-

-

-

kykyinemme

kykyinenne

kykyinensä / kykyineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept