logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

oppiminen, noun

Word analysis
oppimisyhteiskuntaa

oppimisyhteiskuntaa

oppiminen

Noun, Derivation with suffix s

+ yhteiskunta

Noun, Singular Partitive

oppiminen

Noun, Derivation with suffix s

+ yhteis

Noun, Pref

+ kunta

Noun, Singular Partitive

oppia

Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s

+ yhteiskunta

Noun, Singular Partitive

oppia

Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s

+ yhteis

Noun, Pref

+ kunta

Noun, Singular Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

oppiminen

oppimiset

Par

-ta

oppimista

oppimisia

Gen

-n

oppimisen

oppimisien / oppimisten

Ill

mihin

oppimiseen

oppimisiin

Ine

-ssa

oppimisessa

oppimisissa

Ela

-sta

oppimisesta

oppimisista

All

-lle

oppimiselle

oppimisille

Ade

-lla

oppimisella

oppimisilla

Abl

-lta

oppimiselta

oppimisilta

Tra

-ksi

oppimiseksi

oppimisiksi

Ess

-na

oppimisena

oppimisina

Abe

-tta

oppimisetta

oppimisitta

Com

-ne

-

oppimisine

Ins

-in

-

oppimisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

oppiminen

oppimiset

Par

-ta

oppimista

oppimisia

Gen

-n

oppimisen

oppimisien / oppimisten

Ill

mihin

oppimiseen

oppimisiin

Ine

-ssa

oppimisessa

oppimisissa

Ela

-sta

oppimisesta

oppimisista

All

-lle

oppimiselle

oppimisille

Ade

-lla

oppimisella

oppimisilla

Abl

-lta

oppimiselta

oppimisilta

Tra

-ksi

oppimiseksi

oppimisiksi

Ess

-na

oppimisena

oppimisina

Abe

-tta

oppimisetta

oppimisitta

Com

-ne

-

oppimisine

Ins

-in

-

oppimisin

learning oppiminen, oppi, oppineisuus
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; Common Crawl parallel corpus; Europarl parallel corpus; OPUS 100; OpenSubtitles parallel corpus; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba parallel corpus Oppiminen on jatkuvaa prosessia. Learning is a continuous process. Oppiminen tapahtuu eri tahtiin eri ihmisillä. Learning happens at different speeds for different people. Olen ylpeä oppimistani. I am proud of my learning. Hän arvostaa oppimistani. He appreciates my learning. Tarve oppimiseen kasvaa. The need for learning is increasing. Haluan kehittää oppimistani. I want to improve my learning. Hän keskittyy oppimiseen. She focuses on learning. Oppiminen on jatkuva prosessi, joka tapahtuu koko elämän ajan. Learning is a continuous process that happens throughout life. En halua menettää oppimistani. I don't want to lose my learning. Voit auttaa minua oppimistani. You can help me with my learning. Show more arrow right

Wiktionary

learning Show more arrow right oppia +‎ -minen Show more arrow right

Wikipedia

Learning Learning is the process of acquiring new understanding, knowledge, behaviors, skills, values, attitudes, and preferences. The ability to learn is possessed by humans, animals, and some machines; there is also evidence for some kind of learning in certain plants. Some learning is immediate, induced by a single event (e.g. being burned by a hot stove), but much skill and knowledge accumulate from repeated experiences. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

oppimiseni

oppimiseni

oppimisesi

oppimisesi

oppimisensa

oppimisensa

Par

-ta

oppimistani

oppimisiani

oppimistasi

oppimisiasi

oppimistansa / oppimistaan

oppimisiansa / oppimisiaan

Gen

-n

oppimiseni

oppimisieni / oppimisteni

oppimisesi

oppimisiesi / oppimistesi

oppimisensa

oppimisiensa / oppimistensa

Ill

mihin

oppimiseeni

oppimisiini

oppimiseesi

oppimisiisi

oppimiseensa

oppimisiinsa

Ine

-ssa

oppimisessani

oppimisissani

oppimisessasi

oppimisissasi

oppimisessansa / oppimisessaan

oppimisissansa / oppimisissaan

Ela

-sta

oppimisestani

oppimisistani

oppimisestasi

oppimisistasi

oppimisestansa / oppimisestaan

oppimisistansa / oppimisistaan

All

-lle

oppimiselleni

oppimisilleni

oppimisellesi

oppimisillesi

oppimisellensa / oppimiselleen

oppimisillensa / oppimisillean

Ade

-lla

oppimisellani

oppimisillani

oppimisellasi

oppimisillasi

oppimisellansa / oppimisellaan

oppimisillansa / oppimisillaan

Abl

-lta

oppimiseltani

oppimisiltani

oppimiseltasi

oppimisiltasi

oppimiseltansa / oppimiseltaan

oppimisiltansa / oppimisiltaan

Tra

-ksi

oppimisekseni

oppimisikseni

oppimiseksesi

oppimisiksesi

oppimiseksensa / oppimisekseen

oppimisiksensa / oppimisikseen

Ess

-na

oppimisenani

oppimisinani

oppimisenasi

oppimisinasi

oppimisenansa / oppimisenaan

oppimisinansa / oppimisinaan

Abe

-tta

oppimisettani

oppimisittani

oppimisettasi

oppimisittasi

oppimisettansa / oppimisettaan

oppimisittansa / oppimisittaan

Com

-ne

-

oppimisineni

-

oppimisinesi

-

oppimisinensa / oppimisineen

Singular

Plural

Nom

-

oppimiseni

oppimisesi

oppimisensa

oppimiseni

oppimisesi

oppimisensa

Par

-ta

oppimistani

oppimistasi

oppimistansa / oppimistaan

oppimisiani

oppimisiasi

oppimisiansa / oppimisiaan

Gen

-n

oppimiseni

oppimisesi

oppimisensa

oppimisieni / oppimisteni

oppimisiesi / oppimistesi

oppimisiensa / oppimistensa

Ill

mihin

oppimiseeni

oppimiseesi

oppimiseensa

oppimisiini

oppimisiisi

oppimisiinsa

Ine

-ssa

oppimisessani

oppimisessasi

oppimisessansa / oppimisessaan

oppimisissani

oppimisissasi

oppimisissansa / oppimisissaan

Ela

-sta

oppimisestani

oppimisestasi

oppimisestansa / oppimisestaan

oppimisistani

oppimisistasi

oppimisistansa / oppimisistaan

All

-lle

oppimiselleni

oppimisellesi

oppimisellensa / oppimiselleen

oppimisilleni

oppimisillesi

oppimisillensa / oppimisillean

Ade

-lla

oppimisellani

oppimisellasi

oppimisellansa / oppimisellaan

oppimisillani

oppimisillasi

oppimisillansa / oppimisillaan

Abl

-lta

oppimiseltani

oppimiseltasi

oppimiseltansa / oppimiseltaan

oppimisiltani

oppimisiltasi

oppimisiltansa / oppimisiltaan

Tra

-ksi

oppimisekseni

oppimiseksesi

oppimiseksensa / oppimisekseen

oppimisikseni

oppimisiksesi

oppimisiksensa / oppimisikseen

Ess

-na

oppimisenani

oppimisenasi

oppimisenansa / oppimisenaan

oppimisinani

oppimisinasi

oppimisinansa / oppimisinaan

Abe

-tta

oppimisettani

oppimisettasi

oppimisettansa / oppimisettaan

oppimisittani

oppimisittasi

oppimisittansa / oppimisittaan

Com

-ne

-

-

-

oppimisineni

oppimisinesi

oppimisinensa / oppimisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

oppimisemme

oppimisemme

oppimisenne

oppimisenne

oppimisensa

oppimisensa

Par

-ta

oppimistamme

oppimisiamme

oppimistanne

oppimisianne

oppimistansa / oppimistaan

oppimisiansa / oppimisiaan

Gen

-n

oppimisemme

oppimisiemme / oppimistemme

oppimisenne

oppimisienne / oppimistenne

oppimisensa

oppimisiensa / oppimistensa

Ill

mihin

oppimiseemme

oppimisiimme

oppimiseenne

oppimisiinne

oppimiseensa

oppimisiinsa

Ine

-ssa

oppimisessamme

oppimisissamme

oppimisessanne

oppimisissanne

oppimisessansa / oppimisessaan

oppimisissansa / oppimisissaan

Ela

-sta

oppimisestamme

oppimisistamme

oppimisestanne

oppimisistanne

oppimisestansa / oppimisestaan

oppimisistansa / oppimisistaan

All

-lle

oppimisellemme

oppimisillemme

oppimisellenne

oppimisillenne

oppimisellensa / oppimiselleen

oppimisillensa / oppimisillean

Ade

-lla

oppimisellamme

oppimisillamme

oppimisellanne

oppimisillanne

oppimisellansa / oppimisellaan

oppimisillansa / oppimisillaan

Abl

-lta

oppimiseltamme

oppimisiltamme

oppimiseltanne

oppimisiltanne

oppimiseltansa / oppimiseltaan

oppimisiltansa / oppimisiltaan

Tra

-ksi

oppimiseksemme

oppimisiksemme

oppimiseksenne

oppimisiksenne

oppimiseksensa / oppimisekseen

oppimisiksensa / oppimisikseen

Ess

-na

oppimisenamme

oppimisinamme

oppimisenanne

oppimisinanne

oppimisenansa / oppimisenaan

oppimisinansa / oppimisinaan

Abe

-tta

oppimisettamme

oppimisittamme

oppimisettanne

oppimisittanne

oppimisettansa / oppimisettaan

oppimisittansa / oppimisittaan

Com

-ne

-

oppimisinemme

-

oppimisinenne

-

oppimisinensa / oppimisineen

Singular

Plural

Nom

-

oppimisemme

oppimisenne

oppimisensa

oppimisemme

oppimisenne

oppimisensa

Par

-ta

oppimistamme

oppimistanne

oppimistansa / oppimistaan

oppimisiamme

oppimisianne

oppimisiansa / oppimisiaan

Gen

-n

oppimisemme

oppimisenne

oppimisensa

oppimisiemme / oppimistemme

oppimisienne / oppimistenne

oppimisiensa / oppimistensa

Ill

mihin

oppimiseemme

oppimiseenne

oppimiseensa

oppimisiimme

oppimisiinne

oppimisiinsa

Ine

-ssa

oppimisessamme

oppimisessanne

oppimisessansa / oppimisessaan

oppimisissamme

oppimisissanne

oppimisissansa / oppimisissaan

Ela

-sta

oppimisestamme

oppimisestanne

oppimisestansa / oppimisestaan

oppimisistamme

oppimisistanne

oppimisistansa / oppimisistaan

All

-lle

oppimisellemme

oppimisellenne

oppimisellensa / oppimiselleen

oppimisillemme

oppimisillenne

oppimisillensa / oppimisillean

Ade

-lla

oppimisellamme

oppimisellanne

oppimisellansa / oppimisellaan

oppimisillamme

oppimisillanne

oppimisillansa / oppimisillaan

Abl

-lta

oppimiseltamme

oppimiseltanne

oppimiseltansa / oppimiseltaan

oppimisiltamme

oppimisiltanne

oppimisiltansa / oppimisiltaan

Tra

-ksi

oppimiseksemme

oppimiseksenne

oppimiseksensa / oppimisekseen

oppimisiksemme

oppimisiksenne

oppimisiksensa / oppimisikseen

Ess

-na

oppimisenamme

oppimisenanne

oppimisenansa / oppimisenaan

oppimisinamme

oppimisinanne

oppimisinansa / oppimisinaan

Abe

-tta

oppimisettamme

oppimisettanne

oppimisettansa / oppimisettaan

oppimisittamme

oppimisittanne

oppimisittansa / oppimisittaan

Com

-ne

-

-

-

oppimisinemme

oppimisinenne

oppimisinensa / oppimisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yhteiskunta

yhteiskunnat

Par

-ta

yhteiskuntaa

yhteiskuntia

Gen

-n

yhteiskunnan

yhteiskuntien

Ill

mihin

yhteiskuntaan

yhteiskuntiin

Ine

-ssa

yhteiskunnassa

yhteiskunnissa

Ela

-sta

yhteiskunnasta

yhteiskunnista

All

-lle

yhteiskunnalle

yhteiskunnille

Ade

-lla

yhteiskunnalla

yhteiskunnilla

Abl

-lta

yhteiskunnalta

yhteiskunnilta

Tra

-ksi

yhteiskunnaksi

yhteiskunniksi

Ess

-na

yhteiskuntana

yhteiskuntina

Abe

-tta

yhteiskunnatta

yhteiskunnitta

Com

-ne

-

yhteiskuntine

Ins

-in

-

yhteiskunnin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

yhteiskunta

yhteiskunnat

Par

-ta

yhteiskuntaa

yhteiskuntia

Gen

-n

yhteiskunnan

yhteiskuntien

Ill

mihin

yhteiskuntaan

yhteiskuntiin

Ine

-ssa

yhteiskunnassa

yhteiskunnissa

Ela

-sta

yhteiskunnasta

yhteiskunnista

All

-lle

yhteiskunnalle

yhteiskunnille

Ade

-lla

yhteiskunnalla

yhteiskunnilla

Abl

-lta

yhteiskunnalta

yhteiskunnilta

Tra

-ksi

yhteiskunnaksi

yhteiskunniksi

Ess

-na

yhteiskuntana

yhteiskuntina

Abe

-tta

yhteiskunnatta

yhteiskunnitta

Com

-ne

-

yhteiskuntine

Ins

-in

-

yhteiskunnin

society yhteiskunta, seura, yhdistys, yhteisö, seurapiirit, seuraelämä
social
Show more arrow right
OPUS; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; Europarl; jw2019; OpenSubtitles2018.v3 Nuoret ovat tulevaisuuden yhteiskunta. Young people are the future of society. Yhteiskunta tarvitsee monipuolista osaamista. Society needs diverse expertise. Yhteiskunta arvostaa erilaisuutta ja tasans-arvoa. Society values diversity and equality. Yhteiskunta kannustaa aktiiviseen vapaaehtoistyöhön. Society encourages active volunteering. Yhteiskunta muuttuu nopeasti teknologian kehittyessä. Society is rapidly changing as technology advances. Yhteiskunta tarvitsee koulutettuja ja osaavia kansalaisia. Society needs educated and skilled citizens. Yhteiskunta tarjoaa monia mahdollisuuksia uran kehittämiseen. Society provides many opportunities for career development. Yhteiskunnasta eristäytyminen. Withdrawing From Society. Koko yhteiskuntamme repeytyi rikki. Our whole society was torn apart. En sano, että yhteiskunta tekee oikein nostaessaan statustani. No, I'm not saying that society is correct to elevate me. Show more arrow right

Wiktionary

society (meaning the social system in a country). Show more arrow right yhteiskunnallinen yhteiskunnallistaa Show more arrow right yhteis- +‎ kunta; "common group" Show more arrow right

Wikipedia

Society A society is a group of individuals involved in persistent social interaction, or a large social group sharing the same spatial or social territory, typically subject to the same political authority and dominant cultural expectations. Societies are characterized by patterns of relationships (social relations) between individuals who share a distinctive culture and institutions; a given society may be described as the sum total of such relationships among its constituent of members. In the social sciences, a larger society often exhibits stratification or dominance patterns in subgroups. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

yhteiskuntani

yhteiskuntani

yhteiskuntasi

yhteiskuntasi

yhteiskuntansa

yhteiskuntansa

Par

-ta

yhteiskuntaani

yhteiskuntiani

yhteiskuntaasi

yhteiskuntiasi

yhteiskuntaansa

yhteiskuntiansa / yhteiskuntiaan

Gen

-n

yhteiskuntani

yhteiskuntieni

yhteiskuntasi

yhteiskuntiesi

yhteiskuntansa

yhteiskuntiensa

Ill

mihin

yhteiskuntaani

yhteiskuntiini

yhteiskuntaasi

yhteiskuntiisi

yhteiskuntaansa

yhteiskuntiinsa

Ine

-ssa

yhteiskunnassani

yhteiskunnissani

yhteiskunnassasi

yhteiskunnissasi

yhteiskunnassansa / yhteiskunnassaan

yhteiskunnissansa / yhteiskunnissaan

Ela

-sta

yhteiskunnastani

yhteiskunnistani

yhteiskunnastasi

yhteiskunnistasi

yhteiskunnastansa / yhteiskunnastaan

yhteiskunnistansa / yhteiskunnistaan

All

-lle

yhteiskunnalleni

yhteiskunnilleni

yhteiskunnallesi

yhteiskunnillesi

yhteiskunnallensa / yhteiskunnalleen

yhteiskunnillensa / yhteiskunnillean

Ade

-lla

yhteiskunnallani

yhteiskunnillani

yhteiskunnallasi

yhteiskunnillasi

yhteiskunnallansa / yhteiskunnallaan

yhteiskunnillansa / yhteiskunnillaan

Abl

-lta

yhteiskunnaltani

yhteiskunniltani

yhteiskunnaltasi

yhteiskunniltasi

yhteiskunnaltansa / yhteiskunnaltaan

yhteiskunniltansa / yhteiskunniltaan

Tra

-ksi

yhteiskunnakseni

yhteiskunnikseni

yhteiskunnaksesi

yhteiskunniksesi

yhteiskunnaksensa / yhteiskunnakseen

yhteiskunniksensa / yhteiskunnikseen

Ess

-na

yhteiskuntanani

yhteiskuntinani

yhteiskuntanasi

yhteiskuntinasi

yhteiskuntanansa / yhteiskuntanaan

yhteiskuntinansa / yhteiskuntinaan

Abe

-tta

yhteiskunnattani

yhteiskunnittani

yhteiskunnattasi

yhteiskunnittasi

yhteiskunnattansa / yhteiskunnattaan

yhteiskunnittansa / yhteiskunnittaan

Com

-ne

-

yhteiskuntineni

-

yhteiskuntinesi

-

yhteiskuntinensa / yhteiskuntineen

Singular

Plural

Nom

-

yhteiskuntani

yhteiskuntasi

yhteiskuntansa

yhteiskuntani

yhteiskuntasi

yhteiskuntansa

Par

-ta

yhteiskuntaani

yhteiskuntaasi

yhteiskuntaansa

yhteiskuntiani

yhteiskuntiasi

yhteiskuntiansa / yhteiskuntiaan

Gen

-n

yhteiskuntani

yhteiskuntasi

yhteiskuntansa

yhteiskuntieni

yhteiskuntiesi

yhteiskuntiensa

Ill

mihin

yhteiskuntaani

yhteiskuntaasi

yhteiskuntaansa

yhteiskuntiini

yhteiskuntiisi

yhteiskuntiinsa

Ine

-ssa

yhteiskunnassani

yhteiskunnassasi

yhteiskunnassansa / yhteiskunnassaan

yhteiskunnissani

yhteiskunnissasi

yhteiskunnissansa / yhteiskunnissaan

Ela

-sta

yhteiskunnastani

yhteiskunnastasi

yhteiskunnastansa / yhteiskunnastaan

yhteiskunnistani

yhteiskunnistasi

yhteiskunnistansa / yhteiskunnistaan

All

-lle

yhteiskunnalleni

yhteiskunnallesi

yhteiskunnallensa / yhteiskunnalleen

yhteiskunnilleni

yhteiskunnillesi

yhteiskunnillensa / yhteiskunnillean

Ade

-lla

yhteiskunnallani

yhteiskunnallasi

yhteiskunnallansa / yhteiskunnallaan

yhteiskunnillani

yhteiskunnillasi

yhteiskunnillansa / yhteiskunnillaan

Abl

-lta

yhteiskunnaltani

yhteiskunnaltasi

yhteiskunnaltansa / yhteiskunnaltaan

yhteiskunniltani

yhteiskunniltasi

yhteiskunniltansa / yhteiskunniltaan

Tra

-ksi

yhteiskunnakseni

yhteiskunnaksesi

yhteiskunnaksensa / yhteiskunnakseen

yhteiskunnikseni

yhteiskunniksesi

yhteiskunniksensa / yhteiskunnikseen

Ess

-na

yhteiskuntanani

yhteiskuntanasi

yhteiskuntanansa / yhteiskuntanaan

yhteiskuntinani

yhteiskuntinasi

yhteiskuntinansa / yhteiskuntinaan

Abe

-tta

yhteiskunnattani

yhteiskunnattasi

yhteiskunnattansa / yhteiskunnattaan

yhteiskunnittani

yhteiskunnittasi

yhteiskunnittansa / yhteiskunnittaan

Com

-ne

-

-

-

yhteiskuntineni

yhteiskuntinesi

yhteiskuntinensa / yhteiskuntineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

yhteiskuntamme

yhteiskuntamme

yhteiskuntanne

yhteiskuntanne

yhteiskuntansa

yhteiskuntansa

Par

-ta

yhteiskuntaamme

yhteiskuntiamme

yhteiskuntaanne

yhteiskuntianne

yhteiskuntaansa

yhteiskuntiansa / yhteiskuntiaan

Gen

-n

yhteiskuntamme

yhteiskuntiemme

yhteiskuntanne

yhteiskuntienne

yhteiskuntansa

yhteiskuntiensa

Ill

mihin

yhteiskuntaamme

yhteiskuntiimme

yhteiskuntaanne

yhteiskuntiinne

yhteiskuntaansa

yhteiskuntiinsa

Ine

-ssa

yhteiskunnassamme

yhteiskunnissamme

yhteiskunnassanne

yhteiskunnissanne

yhteiskunnassansa / yhteiskunnassaan

yhteiskunnissansa / yhteiskunnissaan

Ela

-sta

yhteiskunnastamme

yhteiskunnistamme

yhteiskunnastanne

yhteiskunnistanne

yhteiskunnastansa / yhteiskunnastaan

yhteiskunnistansa / yhteiskunnistaan

All

-lle

yhteiskunnallemme

yhteiskunnillemme

yhteiskunnallenne

yhteiskunnillenne

yhteiskunnallensa / yhteiskunnalleen

yhteiskunnillensa / yhteiskunnillean

Ade

-lla

yhteiskunnallamme

yhteiskunnillamme

yhteiskunnallanne

yhteiskunnillanne

yhteiskunnallansa / yhteiskunnallaan

yhteiskunnillansa / yhteiskunnillaan

Abl

-lta

yhteiskunnaltamme

yhteiskunniltamme

yhteiskunnaltanne

yhteiskunniltanne

yhteiskunnaltansa / yhteiskunnaltaan

yhteiskunniltansa / yhteiskunniltaan

Tra

-ksi

yhteiskunnaksemme

yhteiskunniksemme

yhteiskunnaksenne

yhteiskunniksenne

yhteiskunnaksensa / yhteiskunnakseen

yhteiskunniksensa / yhteiskunnikseen

Ess

-na

yhteiskuntanamme

yhteiskuntinamme

yhteiskuntananne

yhteiskuntinanne

yhteiskuntanansa / yhteiskuntanaan

yhteiskuntinansa / yhteiskuntinaan

Abe

-tta

yhteiskunnattamme

yhteiskunnittamme

yhteiskunnattanne

yhteiskunnittanne

yhteiskunnattansa / yhteiskunnattaan

yhteiskunnittansa / yhteiskunnittaan

Com

-ne

-

yhteiskuntinemme

-

yhteiskuntinenne

-

yhteiskuntinensa / yhteiskuntineen

Singular

Plural

Nom

-

yhteiskuntamme

yhteiskuntanne

yhteiskuntansa

yhteiskuntamme

yhteiskuntanne

yhteiskuntansa

Par

-ta

yhteiskuntaamme

yhteiskuntaanne

yhteiskuntaansa

yhteiskuntiamme

yhteiskuntianne

yhteiskuntiansa / yhteiskuntiaan

Gen

-n

yhteiskuntamme

yhteiskuntanne

yhteiskuntansa

yhteiskuntiemme

yhteiskuntienne

yhteiskuntiensa

Ill

mihin

yhteiskuntaamme

yhteiskuntaanne

yhteiskuntaansa

yhteiskuntiimme

yhteiskuntiinne

yhteiskuntiinsa

Ine

-ssa

yhteiskunnassamme

yhteiskunnassanne

yhteiskunnassansa / yhteiskunnassaan

yhteiskunnissamme

yhteiskunnissanne

yhteiskunnissansa / yhteiskunnissaan

Ela

-sta

yhteiskunnastamme

yhteiskunnastanne

yhteiskunnastansa / yhteiskunnastaan

yhteiskunnistamme

yhteiskunnistanne

yhteiskunnistansa / yhteiskunnistaan

All

-lle

yhteiskunnallemme

yhteiskunnallenne

yhteiskunnallensa / yhteiskunnalleen

yhteiskunnillemme

yhteiskunnillenne

yhteiskunnillensa / yhteiskunnillean

Ade

-lla

yhteiskunnallamme

yhteiskunnallanne

yhteiskunnallansa / yhteiskunnallaan

yhteiskunnillamme

yhteiskunnillanne

yhteiskunnillansa / yhteiskunnillaan

Abl

-lta

yhteiskunnaltamme

yhteiskunnaltanne

yhteiskunnaltansa / yhteiskunnaltaan

yhteiskunniltamme

yhteiskunniltanne

yhteiskunniltansa / yhteiskunniltaan

Tra

-ksi

yhteiskunnaksemme

yhteiskunnaksenne

yhteiskunnaksensa / yhteiskunnakseen

yhteiskunniksemme

yhteiskunniksenne

yhteiskunniksensa / yhteiskunnikseen

Ess

-na

yhteiskuntanamme

yhteiskuntananne

yhteiskuntanansa / yhteiskuntanaan

yhteiskuntinamme

yhteiskuntinanne

yhteiskuntinansa / yhteiskuntinaan

Abe

-tta

yhteiskunnattamme

yhteiskunnattanne

yhteiskunnattansa / yhteiskunnattaan

yhteiskunnittamme

yhteiskunnittanne

yhteiskunnittansa / yhteiskunnittaan

Com

-ne

-

-

-

yhteiskuntinemme

yhteiskuntinenne

yhteiskuntinensa / yhteiskuntineen

This word is used as a prefix for nouns.

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kunta

kunnat

Par

-ta

kuntaa

kuntia

Gen

-n

kunnan

kuntien

Ill

mihin

kuntaan

kuntiin

Ine

-ssa

kunnassa

kunnissa

Ela

-sta

kunnasta

kunnista

All

-lle

kunnalle

kunnille

Ade

-lla

kunnalla

kunnilla

Abl

-lta

kunnalta

kunnilta

Tra

-ksi

kunnaksi

kunniksi

Ess

-na

kuntana

kuntina

Abe

-tta

kunnatta

kunnitta

Com

-ne

-

kuntine

Ins

-in

-

kunnin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kunta

kunnat

Par

-ta

kuntaa

kuntia

Gen

-n

kunnan

kuntien

Ill

mihin

kuntaan

kuntiin

Ine

-ssa

kunnassa

kunnissa

Ela

-sta

kunnasta

kunnista

All

-lle

kunnalle

kunnille

Ade

-lla

kunnalla

kunnilla

Abl

-lta

kunnalta

kunnilta

Tra

-ksi

kunnaksi

kunniksi

Ess

-na

kuntana

kuntina

Abe

-tta

kunnatta

kunnitta

Com

-ne

-

kuntine

Ins

-in

-

kunnin

municipality kunta, kaupunginhallitus, kunnanhallitus
commune kunta, kommuuni, yhteisö, kollektiivi
parish seurakunta, kunta, pitäjä, seurakuntalaiset, maalaiskunta, alue
corporation yhtiö, yritys, Oy, osakeyhtiö, kunta, yhdyskunta
Show more arrow right
Europarl; ** OPUS; ** Tatoeba; OPUS; ** OpenSubtitles; EurLex-2; Tanzil Kunta vastaa koulutuksesta ja terveydenhuollosta. The municipality is responsible for education and healthcare. Kunta päättää alueensa kaavoituksesta ja maankäytöstä. Themunicipality decides on the planning and land use of its area. Kunta työllistää monia ihmisiä erilaisissa tehtävissä. Themunicipality employs many people in various positions. Kunnantalolleen kuuluvista tehtävistään kunta vastaa itse. The municipality is responsible for handling its town hall's tasks itself. Kunta järjestää kesäisin erilaisia tapahtumia asukkailleen. The municipality organizes various events for its residents in the summer. Kunta järjestää asukkailleen terveysns-ja sosiaalipalveluita. Themunicipality provides health and social services to its residents. Kuntien nimet:. Names of municipalities :. Olen asunut tässä kunnassa koko ikäni. I have lived in this municipality all my life. Kuntien taloudelliset erot ovat suuria. The economic disparities between the municipalities are significant. Kunnassa on monia hienoja ulkoilupaikkoja. In the municipality, there are many great outdoor recreational areas. Show more arrow right

Wiktionary

municipality, commune; local political division (in compounds) community, group, corps Fin:henkilö (“person”) → henkilökunta (“staff”)Eng:Fin:ihminen (“human”) → ihmiskunta (“humankind”)Eng:Fin:kalastus (“fishing”) → kalastuskunta (“fishery board”)Eng:Fin:kansa (“people”) → kansakunta (“nation”)Eng:Fin:kivi (“stone”) → kivikunta (“mineral kingdom”)Eng:Fin:veli (“brother”) → veljeskunta (“fraternity”)Eng:Fin:äänestäjä (“voter”) → äänestäjäkunta (“electorate”)Eng:Fin:palo (“fire”) → palokunta (“fire brigade”)Eng:Fin:seurakuntaEng:(“parish”) (in compounds) used in terms for administrative divisions Fin:hiippa (“mitre”) → hiippakunta (“diocese”)Eng:Fin:kihlakuntaEng:(“hundred, as an administrative division”)Fin:maa (“land”) → maakunta (“province”)Eng: (in compounds) used with a numeral to represent an approximate amount Fin:kymmenen (“ten”) → kymmenkunta (“about ten”), satakunta, tuhatkuntaEng: (taxonomy) kingdom (mathematics, set theory) field Show more arrow right Nouns kuntalainen Adjectives kunnallinenkunnittainen Adverbs kunnittain Show more arrow right From Proto-Finnic kunta, from Proto-Finno-Ugric kunta. Cognates include Estonian -kond, Livonian gõnd (kōzgõnd), Votic kunta, Mansi (χōnt) and Hungarian had. Show more arrow right

Wikipedia

Municipality A municipality is usually a single administrative division having corporate status and powers of self-government or jurisdiction as granted by national and regional laws to which it is subordinate. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuntani

kuntani

kuntasi

kuntasi

kuntansa

kuntansa

Par

-ta

kuntaani

kuntiani

kuntaasi

kuntiasi

kuntaansa

kuntiansa / kuntiaan

Gen

-n

kuntani

kuntieni

kuntasi

kuntiesi

kuntansa

kuntiensa

Ill

mihin

kuntaani

kuntiini

kuntaasi

kuntiisi

kuntaansa

kuntiinsa

Ine

-ssa

kunnassani

kunnissani

kunnassasi

kunnissasi

kunnassansa / kunnassaan

kunnissansa / kunnissaan

Ela

-sta

kunnastani

kunnistani

kunnastasi

kunnistasi

kunnastansa / kunnastaan

kunnistansa / kunnistaan

All

-lle

kunnalleni

kunnilleni

kunnallesi

kunnillesi

kunnallensa / kunnalleen

kunnillensa / kunnillean

Ade

-lla

kunnallani

kunnillani

kunnallasi

kunnillasi

kunnallansa / kunnallaan

kunnillansa / kunnillaan

Abl

-lta

kunnaltani

kunniltani

kunnaltasi

kunniltasi

kunnaltansa / kunnaltaan

kunniltansa / kunniltaan

Tra

-ksi

kunnakseni

kunnikseni

kunnaksesi

kunniksesi

kunnaksensa / kunnakseen

kunniksensa / kunnikseen

Ess

-na

kuntanani

kuntinani

kuntanasi

kuntinasi

kuntanansa / kuntanaan

kuntinansa / kuntinaan

Abe

-tta

kunnattani

kunnittani

kunnattasi

kunnittasi

kunnattansa / kunnattaan

kunnittansa / kunnittaan

Com

-ne

-

kuntineni

-

kuntinesi

-

kuntinensa / kuntineen

Singular

Plural

Nom

-

kuntani

kuntasi

kuntansa

kuntani

kuntasi

kuntansa

Par

-ta

kuntaani

kuntaasi

kuntaansa

kuntiani

kuntiasi

kuntiansa / kuntiaan

Gen

-n

kuntani

kuntasi

kuntansa

kuntieni

kuntiesi

kuntiensa

Ill

mihin

kuntaani

kuntaasi

kuntaansa

kuntiini

kuntiisi

kuntiinsa

Ine

-ssa

kunnassani

kunnassasi

kunnassansa / kunnassaan

kunnissani

kunnissasi

kunnissansa / kunnissaan

Ela

-sta

kunnastani

kunnastasi

kunnastansa / kunnastaan

kunnistani

kunnistasi

kunnistansa / kunnistaan

All

-lle

kunnalleni

kunnallesi

kunnallensa / kunnalleen

kunnilleni

kunnillesi

kunnillensa / kunnillean

Ade

-lla

kunnallani

kunnallasi

kunnallansa / kunnallaan

kunnillani

kunnillasi

kunnillansa / kunnillaan

Abl

-lta

kunnaltani

kunnaltasi

kunnaltansa / kunnaltaan

kunniltani

kunniltasi

kunniltansa / kunniltaan

Tra

-ksi

kunnakseni

kunnaksesi

kunnaksensa / kunnakseen

kunnikseni

kunniksesi

kunniksensa / kunnikseen

Ess

-na

kuntanani

kuntanasi

kuntanansa / kuntanaan

kuntinani

kuntinasi

kuntinansa / kuntinaan

Abe

-tta

kunnattani

kunnattasi

kunnattansa / kunnattaan

kunnittani

kunnittasi

kunnittansa / kunnittaan

Com

-ne

-

-

-

kuntineni

kuntinesi

kuntinensa / kuntineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuntamme

kuntamme

kuntanne

kuntanne

kuntansa

kuntansa

Par

-ta

kuntaamme

kuntiamme

kuntaanne

kuntianne

kuntaansa

kuntiansa / kuntiaan

Gen

-n

kuntamme

kuntiemme

kuntanne

kuntienne

kuntansa

kuntiensa

Ill

mihin

kuntaamme

kuntiimme

kuntaanne

kuntiinne

kuntaansa

kuntiinsa

Ine

-ssa

kunnassamme

kunnissamme

kunnassanne

kunnissanne

kunnassansa / kunnassaan

kunnissansa / kunnissaan

Ela

-sta

kunnastamme

kunnistamme

kunnastanne

kunnistanne

kunnastansa / kunnastaan

kunnistansa / kunnistaan

All

-lle

kunnallemme

kunnillemme

kunnallenne

kunnillenne

kunnallensa / kunnalleen

kunnillensa / kunnillean

Ade

-lla

kunnallamme

kunnillamme

kunnallanne

kunnillanne

kunnallansa / kunnallaan

kunnillansa / kunnillaan

Abl

-lta

kunnaltamme

kunniltamme

kunnaltanne

kunniltanne

kunnaltansa / kunnaltaan

kunniltansa / kunniltaan

Tra

-ksi

kunnaksemme

kunniksemme

kunnaksenne

kunniksenne

kunnaksensa / kunnakseen

kunniksensa / kunnikseen

Ess

-na

kuntanamme

kuntinamme

kuntananne

kuntinanne

kuntanansa / kuntanaan

kuntinansa / kuntinaan

Abe

-tta

kunnattamme

kunnittamme

kunnattanne

kunnittanne

kunnattansa / kunnattaan

kunnittansa / kunnittaan

Com

-ne

-

kuntinemme

-

kuntinenne

-

kuntinensa / kuntineen

Singular

Plural

Nom

-

kuntamme

kuntanne

kuntansa

kuntamme

kuntanne

kuntansa

Par

-ta

kuntaamme

kuntaanne

kuntaansa

kuntiamme

kuntianne

kuntiansa / kuntiaan

Gen

-n

kuntamme

kuntanne

kuntansa

kuntiemme

kuntienne

kuntiensa

Ill

mihin

kuntaamme

kuntaanne

kuntaansa

kuntiimme

kuntiinne

kuntiinsa

Ine

-ssa

kunnassamme

kunnassanne

kunnassansa / kunnassaan

kunnissamme

kunnissanne

kunnissansa / kunnissaan

Ela

-sta

kunnastamme

kunnastanne

kunnastansa / kunnastaan

kunnistamme

kunnistanne

kunnistansa / kunnistaan

All

-lle

kunnallemme

kunnallenne

kunnallensa / kunnalleen

kunnillemme

kunnillenne

kunnillensa / kunnillean

Ade

-lla

kunnallamme

kunnallanne

kunnallansa / kunnallaan

kunnillamme

kunnillanne

kunnillansa / kunnillaan

Abl

-lta

kunnaltamme

kunnaltanne

kunnaltansa / kunnaltaan

kunniltamme

kunniltanne

kunniltansa / kunniltaan

Tra

-ksi

kunnaksemme

kunnaksenne

kunnaksensa / kunnakseen

kunniksemme

kunniksenne

kunniksensa / kunnikseen

Ess

-na

kuntanamme

kuntananne

kuntanansa / kuntanaan

kuntinamme

kuntinanne

kuntinansa / kuntinaan

Abe

-tta

kunnattamme

kunnattanne

kunnattansa / kunnattaan

kunnittamme

kunnittanne

kunnittansa / kunnittaan

Com

-ne

-

-

-

kuntinemme

kuntinenne

kuntinensa / kuntineen

Wiktionary

(intransitive) to learn (to do something = active 3rd infinitive in illative, -maan/-mään) Fin:Haluan oppia hiihtämään.Eng:I want to learn to ski.Fin:Haluan oppia tuntemaan sinut.Eng:I want to get to know you. (transitive) to learn (something) Fin:Haluan oppia uuden kielen.Eng:I want to learn a new language. Show more arrow right Nouns opintooppioppilas Verbs frequentative opiskellafactitive opettaa Proverbs oppia ikä kaikki Show more arrow right oppimiskyky oppimispeli oppimisvaikeus Show more arrow right From Proto-Finnic oppidak, from Proto-Finno-Ugric woppe-. Originally meaning "to go look, check, examine (a trap, etc.)" as part of hunting vocabulary. Show more arrow right
to learn oppia, opetella, saada kuulla
to get to oppia, alkaa vähitellen
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus - sentence ID 100036-2; jw2019 Olet oppinut. You've learned. Opit sen. You'll learn. Oppia ei ole koskaan liikaa. You can never learn too much. Mitä opit? What Did You Learn? Entä opit? What About Doctrine? Opit vielä. You will learn. Mitä voimme oppia? A Lesson We Can Learn. Virheistä voi oppia. Life's about learning lessons. Saatat oppia jotain. Maybe you'll learn something. Opin alkuperä. Origins of the Belief. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

opin

en opi

ii

opit

et opi

iii

oppii

ei opi

Plural

Positive

Negative

i

opimme / opitaan

emme opi / ei opita

ii

opitte

ette opi

iii

oppivat

eivät opi

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

opin

en oppinut

ii

opit

et oppinut

iii

oppi

ei oppinut

Plural

Positive

Negative

i

opimme / opittiin

emme oppineet / ei opittu

ii

opitte

ette oppineet

iii

oppivat

eivät oppineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen oppinut

en ole oppinut

ii

olet oppinut

et ole oppinut

iii

on oppinut

ei ole oppinut

Plural

Positive

Negative

i

olemme oppineet

emme ole oppineet

ii

olette oppineet

ette ole oppineet

iii

ovat oppineet

eivät ole oppineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin oppinut

en ollut oppinut

ii

olit oppinut

et ollut oppinut

iii

oli oppinut

ei ollut oppinut

Plural

Positive

Negative

i

olimme oppineet

emme olleet oppineet

ii

olitte oppineet

ette olleet oppineet

iii

olivat oppineet

eivät olleet oppineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

oppisin

en oppisi

ii

oppisit

et oppisi

iii

oppisi

ei oppisi

Plural

Positive

Negative

i

oppisimme

emme oppisi

ii

oppisitte

ette oppisi

iii

oppisivat

eivät oppisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin oppinut

en olisi oppinut

ii

olisit oppinut

et olisi oppinut

iii

olisi oppinut

ei olisi oppinut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme oppineet

emme olisi oppineet

ii

olisitte oppineet

ette olisi oppineet

iii

olisivat oppineet

eivät olisi oppineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

oppinen

en oppine

ii

oppinet

et oppine

iii

oppinee

ei oppine

Plural

Positive

Negative

i

oppinemme

emme oppine

ii

oppinette

ette oppine

iii

oppinevat

eivät oppine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen oppinut

en liene oppinut

ii

lienet oppinut

et liene oppinut

iii

lienee oppinut

ei liene oppinut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme oppineet

emme liene oppineet

ii

lienette oppineet

ette liene oppineet

iii

lienevät oppineet

eivät liene oppineet

Imperative

Singular

i

-

ii

opi

iii

oppikoon

Plural

i

oppikaamme

ii

oppikaa

iii

oppikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

oppia

Tra

-ksi

oppiaksensa / oppiakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

oppiessa

Ins

-in

oppien

Ine

-ssa

opittaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

oppimaan

Ine

-ssa

oppimassa

Ela

-sta

oppimasta

Ade

-lla

oppimalla

Abe

-tta

oppimatta

Ins

-in

oppiman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

oppiminen

Par

-ta

oppimista

Infinitive V

oppimaisillaan / oppimaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

opitaan

ei opita

Imperfect

opittiin

ei opittu

Potential

opittaneen

ei opittane

Conditional

opittaisiin

ei opittaisi

Imperative Present

opittakoon

älköön opittako

Imperative Perfect

olkoon opittu

älköön opittu

Positive

Negative

Present

opitaan

ei opita

Imperfect

opittiin

ei opittu

Potential

opittaneen

ei opittane

Conditional

opittaisiin

ei opittaisi

Imperative Present

opittakoon

älköön opittako

Imperative Perfect

olkoon opittu

älköön opittu

Participle

Active

Passive

1st

oppiva

opittava

2nd

oppinut

opittu

3rd

oppima

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept