omassanikaan |
Adjective, Singular Inessive 1st singular possessive, Focus clitic with suffix |
| own | oma |
| private | yksityinen, oma, henkilökohtainen, salainen, luottamuksellinen, kahdenkeskinen |
| personal | henkilökohtainen, oma, yksityinen, omakohtainen, fyysinen, tahditon |
| separate | erillinen, eri, oma, irrallinen, erillis- |
| several | eri, kunkin oma, oma |
| proper | asianmukainen, oikea, ominainen, kunnon, sopiva, oma |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
omakaan |
omatkaan |
Par |
-ta |
omaakaan |
omiakaan |
Gen |
-n |
omankaan |
omienkaan |
Ill |
mihin |
omaankaan |
omiinkaan |
Ine |
-ssa |
omassakaan |
omissakaan |
Ela |
-sta |
omastakaan |
omistakaan |
All |
-lle |
omallekaan |
omillekaan |
Ade |
-lla |
omallakaan |
omillakaan |
Abl |
-lta |
omaltakaan |
omiltakaan |
Tra |
-ksi |
omaksikaan |
omiksikaan |
Ess |
-na |
omanakaan |
ominakaan |
Abe |
-tta |
omattakaan |
omittakaan |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
ominkaan |
Singular
Plural
Nom
-
omakaan
omatkaan
Par
-ta
omaakaan
omiakaan
Gen
-n
omankaan
omienkaan
Ill
mihin
omaankaan
omiinkaan
Ine
-ssa
omassakaan
omissakaan
Ela
-sta
omastakaan
omistakaan
All
-lle
omallekaan
omillekaan
Ade
-lla
omallakaan
omillakaan
Abl
-lta
omaltakaan
omiltakaan
Tra
-ksi
omaksikaan
omiksikaan
Ess
-na
omanakaan
ominakaan
Abe
-tta
omattakaan
omittakaan
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
ominkaan
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
omempikaan / omampikaan |
omemmatkaan / omammatkaan |
Par |
-ta |
omempaakaan / omampaakaan |
omempiakaan / omampiakaan |
Gen |
-n |
omemmankaan / omammankaan |
omempienkaan / omampienkaan |
Ill |
mihin |
omempiinkaan / omampiinkaan |
omempiinkaan / omampiinkaan |
Ine |
-ssa |
omemmassakaan / omammassakaan |
omemmissakaan / omammissakaan |
Ela |
-sta |
omemmastakaan / omammastakaan |
omemmistakaan / omammistakaan |
All |
-lle |
omemmallekaan / omammallekaan |
omemmillekaan / omammillekaan |
Ade |
-lla |
omemmallakaan / omammallakaan |
omemmillakaan / omammillakaan |
Abl |
-lta |
omemmaltakaan / omammaltakaan |
omemmiltakaan / omammiltakaan |
Tra |
-ksi |
omemmaksikaan / omammaksikaan |
omemmiksikaan / omammiksikaan |
Ess |
-na |
omempanakaan / omampanakaan |
omempinakaan / omampinakaan |
Abe |
-tta |
omemmattakaan / omammattakaan |
omemmittakaan / omammittakaan |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
omemminkaan / omamminkaan |
Singular
Plural
Nom
-
omempikaan / omampikaan
omemmatkaan / omammatkaan
Par
-ta
omempaakaan / omampaakaan
omempiakaan / omampiakaan
Gen
-n
omemmankaan / omammankaan
omempienkaan / omampienkaan
Ill
mihin
omempiinkaan / omampiinkaan
omempiinkaan / omampiinkaan
Ine
-ssa
omemmassakaan / omammassakaan
omemmissakaan / omammissakaan
Ela
-sta
omemmastakaan / omammastakaan
omemmistakaan / omammistakaan
All
-lle
omemmallekaan / omammallekaan
omemmillekaan / omammillekaan
Ade
-lla
omemmallakaan / omammallakaan
omemmillakaan / omammillakaan
Abl
-lta
omemmaltakaan / omammaltakaan
omemmiltakaan / omammiltakaan
Tra
-ksi
omemmaksikaan / omammaksikaan
omemmiksikaan / omammiksikaan
Ess
-na
omempanakaan / omampanakaan
omempinakaan / omampinakaan
Abe
-tta
omemmattakaan / omammattakaan
omemmittakaan / omammittakaan
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
omemminkaan / omamminkaan
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ominkaan |
omimmatkaan |
Par |
-ta |
omintakaan |
omimpiakaan |
Gen |
-n |
omimmankaan |
omintenkaan / omimpienkaan |
Ill |
mihin |
omimpaankaan |
omimpiinkaan |
Ine |
-ssa |
omimmassakaan |
omimmissakaan |
Ela |
-sta |
omimmastakaan |
omimmistakaan |
All |
-lle |
omimmallekaan |
omimmillekaan |
Ade |
-lla |
omimmallakaan |
omimmillakaan |
Abl |
-lta |
omimmaltakaan |
omimmiltakaan |
Tra |
-ksi |
omimmaksikaan |
omimmiksikaan |
Ess |
-na |
omimpanakaan |
omimpinakaan |
Abe |
-tta |
omimmattakaan |
omimmittakaan |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
omimminkaan |
Singular
Plural
Nom
-
ominkaan
omimmatkaan
Par
-ta
omintakaan
omimpiakaan
Gen
-n
omimmankaan
omintenkaan / omimpienkaan
Ill
mihin
omimpaankaan
omimpiinkaan
Ine
-ssa
omimmassakaan
omimmissakaan
Ela
-sta
omimmastakaan
omimmistakaan
All
-lle
omimmallekaan
omimmillekaan
Ade
-lla
omimmallakaan
omimmillakaan
Abl
-lta
omimmaltakaan
omimmiltakaan
Tra
-ksi
omimmaksikaan
omimmiksikaan
Ess
-na
omimpanakaan
omimpinakaan
Abe
-tta
omimmattakaan
omimmittakaan
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
omimminkaan
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net