logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

negatiivinen, adjective

Word analysis
negatiivisena

negatiivisena

negatiivinen

Adjective, Singular Essive

negatiivi

Noun, Singular Nominative

+ sena

Noun, Singular Nominative

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

negative (physics) Having negative charge. Show more arrow right epätapainen (algebra, archaic) Show more arrow right negatiiv- +‎ -inen, from Latin negātīvus. Show more arrow right
negative negatiivinen, kieltävä, kielteinen, negatiivi-, hylkäävä, kielto-
minus negatiivinen, vähennys-
Show more arrow right
Tatoeba, sentence 313143; Europarl Parallel Corpus, sentence 65475; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles2018, sentence 218419; Eurlex2019; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018, sentence 445253; EurLex-2 Tämä on todella negatiivista. This is really negative. Negatiivista yhteyttä ei todettu. No negative correlation was found. Aina negatiivisia viboja! Always with the negative waves! Ei ajatella negatiivisia. Well, let's not dwell on the negative, hmm? Tässä on hyvin negatiivista energiaa. There is a very negative energy here. Tämä arvo on ilmoitettava negatiivisena arvona. This amount should be disclosed as a negative value. Tilanne muuttui nopeasti negatiivisemmaksi. The situation quickly turned more negative. Heidän suhtautumisensa on ollut negatiivista. Their attitude has been negative. Negatiivisena, jos nahkan paksuuden lisäys on alle 2 mm. Negative if the increased skin thickness is less than 2 mm,. Heidän suhtautumisensa muuttui negatiiviseksi. Their attitude turned negative. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

negatiivinen

negatiiviset

Par

-ta

negatiivista

negatiivisia

Gen

-n

negatiivisen

negatiivisien / negatiivisten

Ill

mihin

negatiiviseen

negatiivisiin

Ine

-ssa

negatiivisessa

negatiivisissa

Ela

-sta

negatiivisesta

negatiivisista

All

-lle

negatiiviselle

negatiivisille

Ade

-lla

negatiivisella

negatiivisilla

Abl

-lta

negatiiviselta

negatiivisilta

Tra

-ksi

negatiiviseksi

negatiivisiksi

Ess

-na

negatiivisena / negatiivisna

negatiivisina

Abe

-tta

negatiivisetta

negatiivisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

negatiivisin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

negatiivinen

negatiiviset

Par

-ta

negatiivista

negatiivisia

Gen

-n

negatiivisen

negatiivisien / negatiivisten

Ill

mihin

negatiiviseen

negatiivisiin

Ine

-ssa

negatiivisessa

negatiivisissa

Ela

-sta

negatiivisesta

negatiivisista

All

-lle

negatiiviselle

negatiivisille

Ade

-lla

negatiivisella

negatiivisilla

Abl

-lta

negatiiviselta

negatiivisilta

Tra

-ksi

negatiiviseksi

negatiivisiksi

Ess

-na

negatiivisena / negatiivisna

negatiivisina

Abe

-tta

negatiivisetta

negatiivisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

negatiivisin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

negatiivisempi

negatiivisemmat

Par

-ta

negatiivisempaa

negatiivisempia

Gen

-n

negatiivisemman

negatiivisempien

Ill

mihin

negatiivisempiin

negatiivisempiin

Ine

-ssa

negatiivisemmassa

negatiivisemmissa

Ela

-sta

negatiivisemmasta

negatiivisemmista

All

-lle

negatiivisemmalle

negatiivisemmille

Ade

-lla

negatiivisemmalla

negatiivisemmilla

Abl

-lta

negatiivisemmalta

negatiivisemmilta

Tra

-ksi

negatiivisemmaksi

negatiivisemmiksi

Ess

-na

negatiivisempana

negatiivisempina

Abe

-tta

negatiivisemmatta

negatiivisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

negatiivisemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

negatiivisempi

negatiivisemmat

Par

-ta

negatiivisempaa

negatiivisempia

Gen

-n

negatiivisemman

negatiivisempien

Ill

mihin

negatiivisempiin

negatiivisempiin

Ine

-ssa

negatiivisemmassa

negatiivisemmissa

Ela

-sta

negatiivisemmasta

negatiivisemmista

All

-lle

negatiivisemmalle

negatiivisemmille

Ade

-lla

negatiivisemmalla

negatiivisemmilla

Abl

-lta

negatiivisemmalta

negatiivisemmilta

Tra

-ksi

negatiivisemmaksi

negatiivisemmiksi

Ess

-na

negatiivisempana

negatiivisempina

Abe

-tta

negatiivisemmatta

negatiivisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

negatiivisemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

negatiivisin

negatiivisimmat

Par

-ta

negatiivisinta

negatiivisimpia

Gen

-n

negatiivisimman

negatiivisinten / negatiivisimpien

Ill

mihin

negatiivisimpaan

negatiivisimpiin

Ine

-ssa

negatiivisimmassa

negatiivisimmissa

Ela

-sta

negatiivisimmasta

negatiivisimmista

All

-lle

negatiivisimmalle

negatiivisimmille

Ade

-lla

negatiivisimmalla

negatiivisimmilla

Abl

-lta

negatiivisimmalta

negatiivisimmilta

Tra

-ksi

negatiivisimmaksi

negatiivisimmiksi

Ess

-na

negatiivisimpana

negatiivisimpina

Abe

-tta

negatiivisimmatta

negatiivisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

negatiivisimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

negatiivisin

negatiivisimmat

Par

-ta

negatiivisinta

negatiivisimpia

Gen

-n

negatiivisimman

negatiivisinten / negatiivisimpien

Ill

mihin

negatiivisimpaan

negatiivisimpiin

Ine

-ssa

negatiivisimmassa

negatiivisimmissa

Ela

-sta

negatiivisimmasta

negatiivisimmista

All

-lle

negatiivisimmalle

negatiivisimmille

Ade

-lla

negatiivisimmalla

negatiivisimmilla

Abl

-lta

negatiivisimmalta

negatiivisimmilta

Tra

-ksi

negatiivisimmaksi

negatiivisimmiksi

Ess

-na

negatiivisimpana

negatiivisimpina

Abe

-tta

negatiivisimmatta

negatiivisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

negatiivisimmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

negatiivi

negatiivit

Par

-ta

negatiivia

negatiiveja

Gen

-n

negatiivin

negatiivien

Ill

mihin

negatiiviin

negatiiveihin

Ine

-ssa

negatiivissa

negatiiveissa

Ela

-sta

negatiivista

negatiiveista

All

-lle

negatiiville

negatiiveille

Ade

-lla

negatiivilla

negatiiveilla

Abl

-lta

negatiivilta

negatiiveilta

Tra

-ksi

negatiiviksi

negatiiveiksi

Ess

-na

negatiivina

negatiiveina

Abe

-tta

negatiivitta

negatiiveitta

Com

-ne

-

negatiiveine

Ins

-in

-

negatiivein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

negatiivi

negatiivit

Par

-ta

negatiivia

negatiiveja

Gen

-n

negatiivin

negatiivien

Ill

mihin

negatiiviin

negatiiveihin

Ine

-ssa

negatiivissa

negatiiveissa

Ela

-sta

negatiivista

negatiiveista

All

-lle

negatiiville

negatiiveille

Ade

-lla

negatiivilla

negatiiveilla

Abl

-lta

negatiivilta

negatiiveilta

Tra

-ksi

negatiiviksi

negatiiveiksi

Ess

-na

negatiivina

negatiiveina

Abe

-tta

negatiivitta

negatiiveitta

Com

-ne

-

negatiiveine

Ins

-in

-

negatiivein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

negative negatiivi, ei, kielteinen vastaus, kielto, kieltosana, kielteinen muoto
Show more arrow right
tmClass; OpenSubtitles Parallel Corpus; News Commentary Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Global Voices Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus Negatiivien vuokraus. Rental of negatives. Laskuri näyttää, että negatiivi on voittanut tällä hetkellä. The counter shows that the negative is currently winning. Tutkimus osoitti, että negatiivi saattaa vahvistua ajan kuluessa. The study showed that the negative may intensify over time. Negatiivi vaikuttaa ihmisten mielialaan enemmän kuin positiivinen. The negative affects people's mood more than the positive. Näytän negatiivit sinulle. Just let me show you the negatives. Negatiivi saattaa vaikuttaa haitallisesti terveyteen ja hyvinvointiin. Negative can have a harmful effect on health and well-being. Tutkimuksen mukaan voimakas negatiivi voi heikentää ihmisten terveyttä. According to the study, strong negativity can impair people's health. Psykologian professori puhui siitä, miten negatiivi voi vaikuttaa päätöksentekoon. The psychology professor talked about how negative can affect decision making. Valokuvat, negatiivit, painolaatat. Photographs, negatives, printing blocks. Negatiivista palautetta tuli enemmän kuin odotimme. There was more negative feedback than we expected. Show more arrow right

Wiktionary

(photography) negative Show more arrow right

Wikipedia

negatiivi
valokuvan valmistuksessa käytettävä raakakuva negatiivi
muotti tai malli, jossa kohoumien paikalla on syväymät ja päinvastoin.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

negatiivini

negatiivini

negatiivisi

negatiivisi

negatiivinsa

negatiivinsa

Par

-ta

negatiiviani

negatiivejani

negatiiviasi

negatiivejasi

negatiiviansa / negatiiviaan

negatiivejansa / negatiivejaan

Gen

-n

negatiivini

negatiivieni

negatiivisi

negatiiviesi

negatiivinsa

negatiiviensa

Ill

mihin

negatiiviini

negatiiveihini

negatiiviisi

negatiiveihisi

negatiiviinsa

negatiiveihinsa

Ine

-ssa

negatiivissani

negatiiveissani

negatiivissasi

negatiiveissasi

negatiivissansa / negatiivissaan

negatiiveissansa / negatiiveissaan

Ela

-sta

negatiivistani

negatiiveistani

negatiivistasi

negatiiveistasi

negatiivistansa / negatiivistaan

negatiiveistansa / negatiiveistaan

All

-lle

negatiivilleni

negatiiveilleni

negatiivillesi

negatiiveillesi

negatiivillensa / negatiivilleen

negatiiveillensa / negatiiveillean

Ade

-lla

negatiivillani

negatiiveillani

negatiivillasi

negatiiveillasi

negatiivillansa / negatiivillaan

negatiiveillansa / negatiiveillaan

Abl

-lta

negatiiviltani

negatiiveiltani

negatiiviltasi

negatiiveiltasi

negatiiviltansa / negatiiviltaan

negatiiveiltansa / negatiiveiltaan

Tra

-ksi

negatiivikseni

negatiiveikseni

negatiiviksesi

negatiiveiksesi

negatiiviksensa / negatiivikseen

negatiiveiksensa / negatiiveikseen

Ess

-na

negatiivinani

negatiiveinani

negatiivinasi

negatiiveinasi

negatiivinansa / negatiivinaan

negatiiveinansa / negatiiveinaan

Abe

-tta

negatiivittani

negatiiveittani

negatiivittasi

negatiiveittasi

negatiivittansa / negatiivittaan

negatiiveittansa / negatiiveittaan

Com

-ne

-

negatiiveineni

-

negatiiveinesi

-

negatiiveinensa / negatiiveineen

Singular

Plural

Nom

-

negatiivini

negatiivisi

negatiivinsa

negatiivini

negatiivisi

negatiivinsa

Par

-ta

negatiiviani

negatiiviasi

negatiiviansa / negatiiviaan

negatiivejani

negatiivejasi

negatiivejansa / negatiivejaan

Gen

-n

negatiivini

negatiivisi

negatiivinsa

negatiivieni

negatiiviesi

negatiiviensa

Ill

mihin

negatiiviini

negatiiviisi

negatiiviinsa

negatiiveihini

negatiiveihisi

negatiiveihinsa

Ine

-ssa

negatiivissani

negatiivissasi

negatiivissansa / negatiivissaan

negatiiveissani

negatiiveissasi

negatiiveissansa / negatiiveissaan

Ela

-sta

negatiivistani

negatiivistasi

negatiivistansa / negatiivistaan

negatiiveistani

negatiiveistasi

negatiiveistansa / negatiiveistaan

All

-lle

negatiivilleni

negatiivillesi

negatiivillensa / negatiivilleen

negatiiveilleni

negatiiveillesi

negatiiveillensa / negatiiveillean

Ade

-lla

negatiivillani

negatiivillasi

negatiivillansa / negatiivillaan

negatiiveillani

negatiiveillasi

negatiiveillansa / negatiiveillaan

Abl

-lta

negatiiviltani

negatiiviltasi

negatiiviltansa / negatiiviltaan

negatiiveiltani

negatiiveiltasi

negatiiveiltansa / negatiiveiltaan

Tra

-ksi

negatiivikseni

negatiiviksesi

negatiiviksensa / negatiivikseen

negatiiveikseni

negatiiveiksesi

negatiiveiksensa / negatiiveikseen

Ess

-na

negatiivinani

negatiivinasi

negatiivinansa / negatiivinaan

negatiiveinani

negatiiveinasi

negatiiveinansa / negatiiveinaan

Abe

-tta

negatiivittani

negatiivittasi

negatiivittansa / negatiivittaan

negatiiveittani

negatiiveittasi

negatiiveittansa / negatiiveittaan

Com

-ne

-

-

-

negatiiveineni

negatiiveinesi

negatiiveinensa / negatiiveineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

negatiivimme

negatiivimme

negatiivinne

negatiivinne

negatiivinsa

negatiivinsa

Par

-ta

negatiiviamme

negatiivejamme

negatiivianne

negatiivejanne

negatiiviansa / negatiiviaan

negatiivejansa / negatiivejaan

Gen

-n

negatiivimme

negatiiviemme

negatiivinne

negatiivienne

negatiivinsa

negatiiviensa

Ill

mihin

negatiiviimme

negatiiveihimme

negatiiviinne

negatiiveihinne

negatiiviinsa

negatiiveihinsa

Ine

-ssa

negatiivissamme

negatiiveissamme

negatiivissanne

negatiiveissanne

negatiivissansa / negatiivissaan

negatiiveissansa / negatiiveissaan

Ela

-sta

negatiivistamme

negatiiveistamme

negatiivistanne

negatiiveistanne

negatiivistansa / negatiivistaan

negatiiveistansa / negatiiveistaan

All

-lle

negatiivillemme

negatiiveillemme

negatiivillenne

negatiiveillenne

negatiivillensa / negatiivilleen

negatiiveillensa / negatiiveillean

Ade

-lla

negatiivillamme

negatiiveillamme

negatiivillanne

negatiiveillanne

negatiivillansa / negatiivillaan

negatiiveillansa / negatiiveillaan

Abl

-lta

negatiiviltamme

negatiiveiltamme

negatiiviltanne

negatiiveiltanne

negatiiviltansa / negatiiviltaan

negatiiveiltansa / negatiiveiltaan

Tra

-ksi

negatiiviksemme

negatiiveiksemme

negatiiviksenne

negatiiveiksenne

negatiiviksensa / negatiivikseen

negatiiveiksensa / negatiiveikseen

Ess

-na

negatiivinamme

negatiiveinamme

negatiivinanne

negatiiveinanne

negatiivinansa / negatiivinaan

negatiiveinansa / negatiiveinaan

Abe

-tta

negatiivittamme

negatiiveittamme

negatiivittanne

negatiiveittanne

negatiivittansa / negatiivittaan

negatiiveittansa / negatiiveittaan

Com

-ne

-

negatiiveinemme

-

negatiiveinenne

-

negatiiveinensa / negatiiveineen

Singular

Plural

Nom

-

negatiivimme

negatiivinne

negatiivinsa

negatiivimme

negatiivinne

negatiivinsa

Par

-ta

negatiiviamme

negatiivianne

negatiiviansa / negatiiviaan

negatiivejamme

negatiivejanne

negatiivejansa / negatiivejaan

Gen

-n

negatiivimme

negatiivinne

negatiivinsa

negatiiviemme

negatiivienne

negatiiviensa

Ill

mihin

negatiiviimme

negatiiviinne

negatiiviinsa

negatiiveihimme

negatiiveihinne

negatiiveihinsa

Ine

-ssa

negatiivissamme

negatiivissanne

negatiivissansa / negatiivissaan

negatiiveissamme

negatiiveissanne

negatiiveissansa / negatiiveissaan

Ela

-sta

negatiivistamme

negatiivistanne

negatiivistansa / negatiivistaan

negatiiveistamme

negatiiveistanne

negatiiveistansa / negatiiveistaan

All

-lle

negatiivillemme

negatiivillenne

negatiivillensa / negatiivilleen

negatiiveillemme

negatiiveillenne

negatiiveillensa / negatiiveillean

Ade

-lla

negatiivillamme

negatiivillanne

negatiivillansa / negatiivillaan

negatiiveillamme

negatiiveillanne

negatiiveillansa / negatiiveillaan

Abl

-lta

negatiiviltamme

negatiiviltanne

negatiiviltansa / negatiiviltaan

negatiiveiltamme

negatiiveiltanne

negatiiveiltansa / negatiiveiltaan

Tra

-ksi

negatiiviksemme

negatiiviksenne

negatiiviksensa / negatiivikseen

negatiiveiksemme

negatiiveiksenne

negatiiveiksensa / negatiiveikseen

Ess

-na

negatiivinamme

negatiivinanne

negatiivinansa / negatiivinaan

negatiiveinamme

negatiiveinanne

negatiiveinansa / negatiiveinaan

Abe

-tta

negatiivittamme

negatiivittanne

negatiivittansa / negatiivittaan

negatiiveittamme

negatiiveittanne

negatiiveittansa / negatiiveittaan

Com

-ne

-

-

-

negatiiveinemme

negatiiveinenne

negatiiveinensa / negatiiveineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sena

senat

Par

-ta

senaa

senoja

Gen

-n

senan

senojen

Ill

mihin

senaan

senoihin

Ine

-ssa

senassa

senoissa

Ela

-sta

senasta

senoista

All

-lle

senalle

senoille

Ade

-lla

senalla

senoilla

Abl

-lta

senalta

senoilta

Tra

-ksi

senaksi

senoiksi

Ess

-na

senana

senoina

Abe

-tta

senatta

senoitta

Com

-ne

-

senoine

Ins

-in

-

senoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sena

senat

Par

-ta

senaa

senoja

Gen

-n

senan

senojen

Ill

mihin

senaan

senoihin

Ine

-ssa

senassa

senoissa

Ela

-sta

senasta

senoista

All

-lle

senalle

senoille

Ade

-lla

senalla

senoilla

Abl

-lta

senalta

senoilta

Tra

-ksi

senaksi

senoiksi

Ess

-na

senana

senoina

Abe

-tta

senatta

senoitta

Com

-ne

-

senoine

Ins

-in

-

senoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

sena
as an
Sena high
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; OPUS; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; WikiMatrix; ParaCrawl Corpus Sena on kaunis lintu. sena is a beautiful bird. Mene nyt, Sena. Sena, please, just go! Tule tänne, Sena. Sena, come here. Sena on harvinainen näky täällä. The sena is a rare sight here. Sena lenteli korkealla taivaalla. The sena was flying high in the sky. Sena oli erittäin lahjakas pianisti. Sena was a very talented pianist. En voi uskoa, että sena voitti kilpailun. I can't believe that sena won the competition. Hän sanoi, että sena on hänen suosikkipelaajansa. He said that sena is his favorite player. Brasilias-Dupla Senans-voitonjako. Brazylia - Dupla Sena. Tulokset Megans-Senas-12 elokuu 2015. Mega- Sena Results - 12 August 2015. Show more arrow right

Wikipedia

Vila de Sena Vila de Sena or more commonly Sena is a town in Mozambique where there is a fundamental bridge over the Zambezi River. This bridge, the Dona Ana Bridge was originally a single track railway bridge, temporarily converted to road operation during the civil war. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

senani

senani

senasi

senasi

senansa

senansa

Par

-ta

senaani

senojani

senaasi

senojasi

senaansa / senaaan

senojansa / senojaan

Gen

-n

senani

senojeni

senasi

senojesi

senansa

senojensa

Ill

mihin

senaani

senoihini

senaasi

senoihisi

senaansa

senoihinsa

Ine

-ssa

senassani

senoissani

senassasi

senoissasi

senassansa / senassaan

senoissansa / senoissaan

Ela

-sta

senastani

senoistani

senastasi

senoistasi

senastansa / senastaan

senoistansa / senoistaan

All

-lle

senalleni

senoilleni

senallesi

senoillesi

senallensa / senalleen

senoillensa / senoillean

Ade

-lla

senallani

senoillani

senallasi

senoillasi

senallansa / senallaan

senoillansa / senoillaan

Abl

-lta

senaltani

senoiltani

senaltasi

senoiltasi

senaltansa / senaltaan

senoiltansa / senoiltaan

Tra

-ksi

senakseni

senoikseni

senaksesi

senoiksesi

senaksensa / senakseen

senoiksensa / senoikseen

Ess

-na

senanani

senoinani

senanasi

senoinasi

senanansa / senanaan

senoinansa / senoinaan

Abe

-tta

senattani

senoittani

senattasi

senoittasi

senattansa / senattaan

senoittansa / senoittaan

Com

-ne

-

senoineni

-

senoinesi

-

senoinensa / senoineen

Singular

Plural

Nom

-

senani

senasi

senansa

senani

senasi

senansa

Par

-ta

senaani

senaasi

senaansa / senaaan

senojani

senojasi

senojansa / senojaan

Gen

-n

senani

senasi

senansa

senojeni

senojesi

senojensa

Ill

mihin

senaani

senaasi

senaansa

senoihini

senoihisi

senoihinsa

Ine

-ssa

senassani

senassasi

senassansa / senassaan

senoissani

senoissasi

senoissansa / senoissaan

Ela

-sta

senastani

senastasi

senastansa / senastaan

senoistani

senoistasi

senoistansa / senoistaan

All

-lle

senalleni

senallesi

senallensa / senalleen

senoilleni

senoillesi

senoillensa / senoillean

Ade

-lla

senallani

senallasi

senallansa / senallaan

senoillani

senoillasi

senoillansa / senoillaan

Abl

-lta

senaltani

senaltasi

senaltansa / senaltaan

senoiltani

senoiltasi

senoiltansa / senoiltaan

Tra

-ksi

senakseni

senaksesi

senaksensa / senakseen

senoikseni

senoiksesi

senoiksensa / senoikseen

Ess

-na

senanani

senanasi

senanansa / senanaan

senoinani

senoinasi

senoinansa / senoinaan

Abe

-tta

senattani

senattasi

senattansa / senattaan

senoittani

senoittasi

senoittansa / senoittaan

Com

-ne

-

-

-

senoineni

senoinesi

senoinensa / senoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

senamme

senamme

senanne

senanne

senansa

senansa

Par

-ta

senaamme

senojamme

senaanne

senojanne

senaansa / senaaan

senojansa / senojaan

Gen

-n

senamme

senojemme

senanne

senojenne

senansa

senojensa

Ill

mihin

senaamme

senoihimme

senaanne

senoihinne

senaansa

senoihinsa

Ine

-ssa

senassamme

senoissamme

senassanne

senoissanne

senassansa / senassaan

senoissansa / senoissaan

Ela

-sta

senastamme

senoistamme

senastanne

senoistanne

senastansa / senastaan

senoistansa / senoistaan

All

-lle

senallemme

senoillemme

senallenne

senoillenne

senallensa / senalleen

senoillensa / senoillean

Ade

-lla

senallamme

senoillamme

senallanne

senoillanne

senallansa / senallaan

senoillansa / senoillaan

Abl

-lta

senaltamme

senoiltamme

senaltanne

senoiltanne

senaltansa / senaltaan

senoiltansa / senoiltaan

Tra

-ksi

senaksemme

senoiksemme

senaksenne

senoiksenne

senaksensa / senakseen

senoiksensa / senoikseen

Ess

-na

senanamme

senoinamme

senananne

senoinanne

senanansa / senanaan

senoinansa / senoinaan

Abe

-tta

senattamme

senoittamme

senattanne

senoittanne

senattansa / senattaan

senoittansa / senoittaan

Com

-ne

-

senoinemme

-

senoinenne

-

senoinensa / senoineen

Singular

Plural

Nom

-

senamme

senanne

senansa

senamme

senanne

senansa

Par

-ta

senaamme

senaanne

senaansa / senaaan

senojamme

senojanne

senojansa / senojaan

Gen

-n

senamme

senanne

senansa

senojemme

senojenne

senojensa

Ill

mihin

senaamme

senaanne

senaansa

senoihimme

senoihinne

senoihinsa

Ine

-ssa

senassamme

senassanne

senassansa / senassaan

senoissamme

senoissanne

senoissansa / senoissaan

Ela

-sta

senastamme

senastanne

senastansa / senastaan

senoistamme

senoistanne

senoistansa / senoistaan

All

-lle

senallemme

senallenne

senallensa / senalleen

senoillemme

senoillenne

senoillensa / senoillean

Ade

-lla

senallamme

senallanne

senallansa / senallaan

senoillamme

senoillanne

senoillansa / senoillaan

Abl

-lta

senaltamme

senaltanne

senaltansa / senaltaan

senoiltamme

senoiltanne

senoiltansa / senoiltaan

Tra

-ksi

senaksemme

senaksenne

senaksensa / senakseen

senoiksemme

senoiksenne

senoiksensa / senoikseen

Ess

-na

senanamme

senananne

senanansa / senanaan

senoinamme

senoinanne

senoinansa / senoinaan

Abe

-tta

senattamme

senattanne

senattansa / senattaan

senoittamme

senoittanne

senoittansa / senoittaan

Com

-ne

-

-

-

senoinemme

senoinenne

senoinensa / senoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept