negatiivisena |
Adjective, Singular Essive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ sena |
Noun, Singular Nominative |
|
| negative | negatiivinen, kieltävä, kielteinen, negatiivi-, hylkäävä, kielto- |
| minus | negatiivinen, vähennys- |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
negatiivinen |
negatiiviset |
Par |
-ta |
negatiivista |
negatiivisia |
Gen |
-n |
negatiivisen |
negatiivisien / negatiivisten |
Ill |
mihin |
negatiiviseen |
negatiivisiin |
Ine |
-ssa |
negatiivisessa |
negatiivisissa |
Ela |
-sta |
negatiivisesta |
negatiivisista |
All |
-lle |
negatiiviselle |
negatiivisille |
Ade |
-lla |
negatiivisella |
negatiivisilla |
Abl |
-lta |
negatiiviselta |
negatiivisilta |
Tra |
-ksi |
negatiiviseksi |
negatiivisiksi |
Ess |
-na |
negatiivisina |
|
Abe |
-tta |
negatiivisetta |
negatiivisitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
negatiivisin |
Singular
Plural
Nom
-
negatiivinen
negatiiviset
Par
-ta
negatiivista
negatiivisia
Gen
-n
negatiivisen
negatiivisien / negatiivisten
Ill
mihin
negatiiviseen
negatiivisiin
Ine
-ssa
negatiivisessa
negatiivisissa
Ela
-sta
negatiivisesta
negatiivisista
All
-lle
negatiiviselle
negatiivisille
Ade
-lla
negatiivisella
negatiivisilla
Abl
-lta
negatiiviselta
negatiivisilta
Tra
-ksi
negatiiviseksi
negatiivisiksi
Ess
-na
negatiivisina
Abe
-tta
negatiivisetta
negatiivisitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
negatiivisin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
negatiivisempi |
negatiivisemmat |
Par |
-ta |
negatiivisempaa |
negatiivisempia |
Gen |
-n |
negatiivisemman |
negatiivisempien |
Ill |
mihin |
negatiivisempiin |
negatiivisempiin |
Ine |
-ssa |
negatiivisemmassa |
negatiivisemmissa |
Ela |
-sta |
negatiivisemmasta |
negatiivisemmista |
All |
-lle |
negatiivisemmalle |
negatiivisemmille |
Ade |
-lla |
negatiivisemmalla |
negatiivisemmilla |
Abl |
-lta |
negatiivisemmalta |
negatiivisemmilta |
Tra |
-ksi |
negatiivisemmaksi |
negatiivisemmiksi |
Ess |
-na |
negatiivisempana |
negatiivisempina |
Abe |
-tta |
negatiivisemmatta |
negatiivisemmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
negatiivisemmin |
Singular
Plural
Nom
-
negatiivisempi
negatiivisemmat
Par
-ta
negatiivisempaa
negatiivisempia
Gen
-n
negatiivisemman
negatiivisempien
Ill
mihin
negatiivisempiin
negatiivisempiin
Ine
-ssa
negatiivisemmassa
negatiivisemmissa
Ela
-sta
negatiivisemmasta
negatiivisemmista
All
-lle
negatiivisemmalle
negatiivisemmille
Ade
-lla
negatiivisemmalla
negatiivisemmilla
Abl
-lta
negatiivisemmalta
negatiivisemmilta
Tra
-ksi
negatiivisemmaksi
negatiivisemmiksi
Ess
-na
negatiivisempana
negatiivisempina
Abe
-tta
negatiivisemmatta
negatiivisemmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
negatiivisemmin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
negatiivisin |
negatiivisimmat |
Par |
-ta |
negatiivisinta |
negatiivisimpia |
Gen |
-n |
negatiivisimman |
negatiivisinten / negatiivisimpien |
Ill |
mihin |
negatiivisimpaan |
negatiivisimpiin |
Ine |
-ssa |
negatiivisimmassa |
negatiivisimmissa |
Ela |
-sta |
negatiivisimmasta |
negatiivisimmista |
All |
-lle |
negatiivisimmalle |
negatiivisimmille |
Ade |
-lla |
negatiivisimmalla |
negatiivisimmilla |
Abl |
-lta |
negatiivisimmalta |
negatiivisimmilta |
Tra |
-ksi |
negatiivisimmaksi |
negatiivisimmiksi |
Ess |
-na |
negatiivisimpana |
negatiivisimpina |
Abe |
-tta |
negatiivisimmatta |
negatiivisimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
negatiivisimmin |
Singular
Plural
Nom
-
negatiivisin
negatiivisimmat
Par
-ta
negatiivisinta
negatiivisimpia
Gen
-n
negatiivisimman
negatiivisinten / negatiivisimpien
Ill
mihin
negatiivisimpaan
negatiivisimpiin
Ine
-ssa
negatiivisimmassa
negatiivisimmissa
Ela
-sta
negatiivisimmasta
negatiivisimmista
All
-lle
negatiivisimmalle
negatiivisimmille
Ade
-lla
negatiivisimmalla
negatiivisimmilla
Abl
-lta
negatiivisimmalta
negatiivisimmilta
Tra
-ksi
negatiivisimmaksi
negatiivisimmiksi
Ess
-na
negatiivisimpana
negatiivisimpina
Abe
-tta
negatiivisimmatta
negatiivisimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
negatiivisimmin
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
negatiivi |
negatiivit |
Par |
-ta |
negatiivia |
negatiiveja |
Gen |
-n |
negatiivin |
negatiivien |
Ill |
mihin |
negatiiviin |
negatiiveihin |
Ine |
-ssa |
negatiivissa |
negatiiveissa |
Ela |
-sta |
negatiivista |
negatiiveista |
All |
-lle |
negatiiville |
negatiiveille |
Ade |
-lla |
negatiivilla |
negatiiveilla |
Abl |
-lta |
negatiivilta |
negatiiveilta |
Tra |
-ksi |
negatiiviksi |
negatiiveiksi |
Ess |
-na |
negatiivina |
negatiiveina |
Abe |
-tta |
negatiivitta |
negatiiveitta |
Com |
-ne |
- |
negatiiveine |
Ins |
-in |
- |
negatiivein |
Singular
Plural
Nom
-
negatiivi
negatiivit
Par
-ta
negatiivia
negatiiveja
Gen
-n
negatiivin
negatiivien
Ill
mihin
negatiiviin
negatiiveihin
Ine
-ssa
negatiivissa
negatiiveissa
Ela
-sta
negatiivista
negatiiveista
All
-lle
negatiiville
negatiiveille
Ade
-lla
negatiivilla
negatiiveilla
Abl
-lta
negatiivilta
negatiiveilta
Tra
-ksi
negatiiviksi
negatiiveiksi
Ess
-na
negatiivina
negatiiveina
Abe
-tta
negatiivitta
negatiiveitta
Com
-ne
-
negatiiveine
Ins
-in
-
negatiivein
| negative | negatiivi, ei, kielteinen vastaus, kielto, kieltosana, kielteinen muoto |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
negatiivi |
negatiivi |
negatiivi |
negatiivi |
negatiivi |
negatiivi |
Par |
-ta |
negatiivia |
negatiiveja |
negatiivia |
negatiiveja |
negatiivia |
negatiiveja |
Gen |
-n |
negatiivi |
negatiivie |
negatiivi |
negatiivie |
negatiivi |
negatiivie |
Ill |
mihin |
negatiivii |
negatiiveihi |
negatiivii |
negatiiveihi |
negatiivii |
negatiiveihi |
Ine |
-ssa |
negatiivissa |
negatiiveissa |
negatiivissa |
negatiiveissa |
negatiivissa |
negatiiveissa |
Ela |
-sta |
negatiivista |
negatiiveista |
negatiivista |
negatiiveista |
negatiivista |
negatiiveista |
All |
-lle |
negatiiville |
negatiiveille |
negatiiville |
negatiiveille |
negatiiville |
negatiiveille |
Ade |
-lla |
negatiivilla |
negatiiveilla |
negatiivilla |
negatiiveilla |
negatiivilla |
negatiiveilla |
Abl |
-lta |
negatiivilta |
negatiiveilta |
negatiivilta |
negatiiveilta |
negatiivilta |
negatiiveilta |
Tra |
-ksi |
negatiivikse |
negatiiveikse |
negatiivikse |
negatiiveikse |
negatiivikse |
negatiiveikse |
Ess |
-na |
negatiivina |
negatiiveina |
negatiivina |
negatiiveina |
negatiivina |
negatiiveina |
Abe |
-tta |
negatiivitta |
negatiiveitta |
negatiivitta |
negatiiveitta |
negatiivitta |
negatiiveitta |
Com |
-ne |
- |
negatiiveine |
- |
negatiiveine |
- |
negatiiveine |
Singular
Plural
Nom
-
negatiivi
negatiivi
negatiivi
negatiivi
negatiivi
negatiivi
Par
-ta
negatiivia
negatiivia
negatiivia
negatiiveja
negatiiveja
negatiiveja
Gen
-n
negatiivi
negatiivi
negatiivi
negatiivie
negatiivie
negatiivie
Ill
mihin
negatiivii
negatiivii
negatiivii
negatiiveihi
negatiiveihi
negatiiveihi
Ine
-ssa
negatiivissa
negatiivissa
negatiivissa
negatiiveissa
negatiiveissa
negatiiveissa
Ela
-sta
negatiivista
negatiivista
negatiivista
negatiiveista
negatiiveista
negatiiveista
All
-lle
negatiiville
negatiiville
negatiiville
negatiiveille
negatiiveille
negatiiveille
Ade
-lla
negatiivilla
negatiivilla
negatiivilla
negatiiveilla
negatiiveilla
negatiiveilla
Abl
-lta
negatiivilta
negatiivilta
negatiivilta
negatiiveilta
negatiiveilta
negatiiveilta
Tra
-ksi
negatiivikse
negatiivikse
negatiivikse
negatiiveikse
negatiiveikse
negatiiveikse
Ess
-na
negatiivina
negatiivina
negatiivina
negatiiveina
negatiiveina
negatiiveina
Abe
-tta
negatiivitta
negatiivitta
negatiivitta
negatiiveitta
negatiiveitta
negatiiveitta
Com
-ne
-
-
-
negatiiveine
negatiiveine
negatiiveine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
negatiivi |
negatiivi |
negatiivi |
negatiivi |
negatiivi |
negatiivi |
Par |
-ta |
negatiivia |
negatiiveja |
negatiivia |
negatiiveja |
negatiivia |
negatiiveja |
Gen |
-n |
negatiivi |
negatiivie |
negatiivi |
negatiivie |
negatiivi |
negatiivie |
Ill |
mihin |
negatiivii |
negatiiveihi |
negatiivii |
negatiiveihi |
negatiivii |
negatiiveihi |
Ine |
-ssa |
negatiivissa |
negatiiveissa |
negatiivissa |
negatiiveissa |
negatiivissa |
negatiiveissa |
Ela |
-sta |
negatiivista |
negatiiveista |
negatiivista |
negatiiveista |
negatiivista |
negatiiveista |
All |
-lle |
negatiiville |
negatiiveille |
negatiiville |
negatiiveille |
negatiiville |
negatiiveille |
Ade |
-lla |
negatiivilla |
negatiiveilla |
negatiivilla |
negatiiveilla |
negatiivilla |
negatiiveilla |
Abl |
-lta |
negatiivilta |
negatiiveilta |
negatiivilta |
negatiiveilta |
negatiivilta |
negatiiveilta |
Tra |
-ksi |
negatiivikse |
negatiiveikse |
negatiivikse |
negatiiveikse |
negatiivikse |
negatiiveikse |
Ess |
-na |
negatiivina |
negatiiveina |
negatiivina |
negatiiveina |
negatiivina |
negatiiveina |
Abe |
-tta |
negatiivitta |
negatiiveitta |
negatiivitta |
negatiiveitta |
negatiivitta |
negatiiveitta |
Com |
-ne |
- |
negatiiveine |
- |
negatiiveine |
- |
negatiiveine |
Singular
Plural
Nom
-
negatiivi
negatiivi
negatiivi
negatiivi
negatiivi
negatiivi
Par
-ta
negatiivia
negatiivia
negatiivia
negatiiveja
negatiiveja
negatiiveja
Gen
-n
negatiivi
negatiivi
negatiivi
negatiivie
negatiivie
negatiivie
Ill
mihin
negatiivii
negatiivii
negatiivii
negatiiveihi
negatiiveihi
negatiiveihi
Ine
-ssa
negatiivissa
negatiivissa
negatiivissa
negatiiveissa
negatiiveissa
negatiiveissa
Ela
-sta
negatiivista
negatiivista
negatiivista
negatiiveista
negatiiveista
negatiiveista
All
-lle
negatiiville
negatiiville
negatiiville
negatiiveille
negatiiveille
negatiiveille
Ade
-lla
negatiivilla
negatiivilla
negatiivilla
negatiiveilla
negatiiveilla
negatiiveilla
Abl
-lta
negatiivilta
negatiivilta
negatiivilta
negatiiveilta
negatiiveilta
negatiiveilta
Tra
-ksi
negatiivikse
negatiivikse
negatiivikse
negatiiveikse
negatiiveikse
negatiiveikse
Ess
-na
negatiivina
negatiivina
negatiivina
negatiiveina
negatiiveina
negatiiveina
Abe
-tta
negatiivitta
negatiivitta
negatiivitta
negatiiveitta
negatiiveitta
negatiiveitta
Com
-ne
-
-
-
negatiiveine
negatiiveine
negatiiveine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
sena |
senat |
Par |
-ta |
senaa |
senoja |
Gen |
-n |
senan |
senojen |
Ill |
mihin |
senaan |
senoihin |
Ine |
-ssa |
senassa |
senoissa |
Ela |
-sta |
senasta |
senoista |
All |
-lle |
senalle |
senoille |
Ade |
-lla |
senalla |
senoilla |
Abl |
-lta |
senalta |
senoilta |
Tra |
-ksi |
senaksi |
senoiksi |
Ess |
-na |
senana |
senoina |
Abe |
-tta |
senatta |
senoitta |
Com |
-ne |
- |
senoine |
Ins |
-in |
- |
senoin |
Singular
Plural
Nom
-
sena
senat
Par
-ta
senaa
senoja
Gen
-n
senan
senojen
Ill
mihin
senaan
senoihin
Ine
-ssa
senassa
senoissa
Ela
-sta
senasta
senoista
All
-lle
senalle
senoille
Ade
-lla
senalla
senoilla
Abl
-lta
senalta
senoilta
Tra
-ksi
senaksi
senoiksi
Ess
-na
senana
senoina
Abe
-tta
senatta
senoitta
Com
-ne
-
senoine
Ins
-in
-
senoin
| sena | |
| as an | |
| Sena high |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
sena |
sena |
sena |
sena |
sena |
sena |
Par |
-ta |
senaa |
senoja |
senaa |
senoja |
senaa |
senoja |
Gen |
-n |
sena |
senoje |
sena |
senoje |
sena |
senoje |
Ill |
mihin |
senaa |
senoihi |
senaa |
senoihi |
senaa |
senoihi |
Ine |
-ssa |
senassa |
senoissa |
senassa |
senoissa |
senassa |
senoissa |
Ela |
-sta |
senasta |
senoista |
senasta |
senoista |
senasta |
senoista |
All |
-lle |
senalle |
senoille |
senalle |
senoille |
senalle |
senoille |
Ade |
-lla |
senalla |
senoilla |
senalla |
senoilla |
senalla |
senoilla |
Abl |
-lta |
senalta |
senoilta |
senalta |
senoilta |
senalta |
senoilta |
Tra |
-ksi |
senakse |
senoikse |
senakse |
senoikse |
senakse |
senoikse |
Ess |
-na |
senana |
senoina |
senana |
senoina |
senana |
senoina |
Abe |
-tta |
senatta |
senoitta |
senatta |
senoitta |
senatta |
senoitta |
Com |
-ne |
- |
senoine |
- |
senoine |
- |
senoine |
Singular
Plural
Nom
-
sena
sena
sena
sena
sena
sena
Par
-ta
senaa
senaa
senaa
senoja
senoja
senoja
Gen
-n
sena
sena
sena
senoje
senoje
senoje
Ill
mihin
senaa
senaa
senaa
senoihi
senoihi
senoihi
Ine
-ssa
senassa
senassa
senassa
senoissa
senoissa
senoissa
Ela
-sta
senasta
senasta
senasta
senoista
senoista
senoista
All
-lle
senalle
senalle
senalle
senoille
senoille
senoille
Ade
-lla
senalla
senalla
senalla
senoilla
senoilla
senoilla
Abl
-lta
senalta
senalta
senalta
senoilta
senoilta
senoilta
Tra
-ksi
senakse
senakse
senakse
senoikse
senoikse
senoikse
Ess
-na
senana
senana
senana
senoina
senoina
senoina
Abe
-tta
senatta
senatta
senatta
senoitta
senoitta
senoitta
Com
-ne
-
-
-
senoine
senoine
senoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
sena |
sena |
sena |
sena |
sena |
sena |
Par |
-ta |
senaa |
senoja |
senaa |
senoja |
senaa |
senoja |
Gen |
-n |
sena |
senoje |
sena |
senoje |
sena |
senoje |
Ill |
mihin |
senaa |
senoihi |
senaa |
senoihi |
senaa |
senoihi |
Ine |
-ssa |
senassa |
senoissa |
senassa |
senoissa |
senassa |
senoissa |
Ela |
-sta |
senasta |
senoista |
senasta |
senoista |
senasta |
senoista |
All |
-lle |
senalle |
senoille |
senalle |
senoille |
senalle |
senoille |
Ade |
-lla |
senalla |
senoilla |
senalla |
senoilla |
senalla |
senoilla |
Abl |
-lta |
senalta |
senoilta |
senalta |
senoilta |
senalta |
senoilta |
Tra |
-ksi |
senakse |
senoikse |
senakse |
senoikse |
senakse |
senoikse |
Ess |
-na |
senana |
senoina |
senana |
senoina |
senana |
senoina |
Abe |
-tta |
senatta |
senoitta |
senatta |
senoitta |
senatta |
senoitta |
Com |
-ne |
- |
senoine |
- |
senoine |
- |
senoine |
Singular
Plural
Nom
-
sena
sena
sena
sena
sena
sena
Par
-ta
senaa
senaa
senaa
senoja
senoja
senoja
Gen
-n
sena
sena
sena
senoje
senoje
senoje
Ill
mihin
senaa
senaa
senaa
senoihi
senoihi
senoihi
Ine
-ssa
senassa
senassa
senassa
senoissa
senoissa
senoissa
Ela
-sta
senasta
senasta
senasta
senoista
senoista
senoista
All
-lle
senalle
senalle
senalle
senoille
senoille
senoille
Ade
-lla
senalla
senalla
senalla
senoilla
senoilla
senoilla
Abl
-lta
senalta
senalta
senalta
senoilta
senoilta
senoilta
Tra
-ksi
senakse
senakse
senakse
senoikse
senoikse
senoikse
Ess
-na
senana
senana
senana
senoina
senoina
senoina
Abe
-tta
senatta
senatta
senatta
senoitta
senoitta
senoitta
Com
-ne
-
-
-
senoine
senoine
senoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net