logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

murhatuomio, noun

Word analysis
murhatuomio

murhatuomio

murhatuomio

Noun, Singular Nominative

murha

Noun, Singular Nominative

+ tuomio

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

murhatuomio

murhatuomiot

Par

-ta

murhatuomiota

murhatuomioita

Gen

-n

murhatuomion

murhatuomioitten / murhatuomioiden

Ill

mihin

murhatuomioon

murhatuomioihin

Ine

-ssa

murhatuomiossa

murhatuomioissa

Ela

-sta

murhatuomiosta

murhatuomioista

All

-lle

murhatuomiolle

murhatuomioille

Ade

-lla

murhatuomiolla

murhatuomioilla

Abl

-lta

murhatuomiolta

murhatuomioilta

Tra

-ksi

murhatuomioksi

murhatuomioiksi

Ess

-na

murhatuomiona

murhatuomioina

Abe

-tta

murhatuomiotta

murhatuomioitta

Com

-ne

-

murhatuomioine

Ins

-in

-

murhatuomioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

murhatuomio

murhatuomiot

Par

-ta

murhatuomiota

murhatuomioita

Gen

-n

murhatuomion

murhatuomioitten / murhatuomioiden

Ill

mihin

murhatuomioon

murhatuomioihin

Ine

-ssa

murhatuomiossa

murhatuomioissa

Ela

-sta

murhatuomiosta

murhatuomioista

All

-lle

murhatuomiolle

murhatuomioille

Ade

-lla

murhatuomiolla

murhatuomioilla

Abl

-lta

murhatuomiolta

murhatuomioilta

Tra

-ksi

murhatuomioksi

murhatuomioiksi

Ess

-na

murhatuomiona

murhatuomioina

Abe

-tta

murhatuomiotta

murhatuomioitta

Com

-ne

-

murhatuomioine

Ins

-in

-

murhatuomioin

murder
murder verdict
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3 Murhatuomio on pidempi. They'll serve more time for homicide. Murhatuomio ajaa ystävät pakoon. Your people seem to have abandoned you. Hänellä on 20 vuoden murhatuomio. He's in prison serving 20 years for murder. Richie Hanlonin murhatuomio kumottiin. Richie Hanlon's murder conviction got overturned. Murhatuomio ilman ruumista on lähes mahdoton. A murder conviction without a D.B. is almost impossible. Voi saada murhatuomion. Is looking at murder one. Hän halusi murhatuomion. He wanted him sent down for murder. Hän ei ansainnut murhatuomiota. He shouldn't be in prison for murder. Näyttö ei riitä murhatuomioon. We still don't have enough evidence to convict anyone for the murder. En lopeta, ennen kuin Martinez on vapaa ja sinulla murhatuomio. I'm not quitting until Martinez is free and you're convicted of murder. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

murhatuomioni

murhatuomioni

murhatuomiosi

murhatuomiosi

murhatuomionsa

murhatuomionsa

Par

-ta

murhatuomiotani

murhatuomioitani

murhatuomiotasi

murhatuomioitasi

murhatuomiotansa / murhatuomiotaan

murhatuomioitansa / murhatuomioitaan

Gen

-n

murhatuomioni

murhatuomioitteni / murhatuomioideni

murhatuomiosi

murhatuomioittesi / murhatuomioidesi

murhatuomionsa

murhatuomioittensa / murhatuomioidensa

Ill

mihin

murhatuomiooni

murhatuomioihini

murhatuomioosi

murhatuomioihisi

murhatuomioonsa

murhatuomioihinsa

Ine

-ssa

murhatuomiossani

murhatuomioissani

murhatuomiossasi

murhatuomioissasi

murhatuomiossansa / murhatuomiossaan

murhatuomioissansa / murhatuomioissaan

Ela

-sta

murhatuomiostani

murhatuomioistani

murhatuomiostasi

murhatuomioistasi

murhatuomiostansa / murhatuomiostaan

murhatuomioistansa / murhatuomioistaan

All

-lle

murhatuomiolleni

murhatuomioilleni

murhatuomiollesi

murhatuomioillesi

murhatuomiollensa / murhatuomiolleen

murhatuomioillensa / murhatuomioillean

Ade

-lla

murhatuomiollani

murhatuomioillani

murhatuomiollasi

murhatuomioillasi

murhatuomiollansa / murhatuomiollaan

murhatuomioillansa / murhatuomioillaan

Abl

-lta

murhatuomioltani

murhatuomioiltani

murhatuomioltasi

murhatuomioiltasi

murhatuomioltansa / murhatuomioltaan

murhatuomioiltansa / murhatuomioiltaan

Tra

-ksi

murhatuomiokseni

murhatuomioikseni

murhatuomioksesi

murhatuomioiksesi

murhatuomioksensa / murhatuomiokseen

murhatuomioiksensa / murhatuomioikseen

Ess

-na

murhatuomionani

murhatuomioinani

murhatuomionasi

murhatuomioinasi

murhatuomionansa / murhatuomionaan

murhatuomioinansa / murhatuomioinaan

Abe

-tta

murhatuomiottani

murhatuomioittani

murhatuomiottasi

murhatuomioittasi

murhatuomiottansa / murhatuomiottaan

murhatuomioittansa / murhatuomioittaan

Com

-ne

-

murhatuomioineni

-

murhatuomioinesi

-

murhatuomioinensa / murhatuomioineen

Singular

Plural

Nom

-

murhatuomioni

murhatuomiosi

murhatuomionsa

murhatuomioni

murhatuomiosi

murhatuomionsa

Par

-ta

murhatuomiotani

murhatuomiotasi

murhatuomiotansa / murhatuomiotaan

murhatuomioitani

murhatuomioitasi

murhatuomioitansa / murhatuomioitaan

Gen

-n

murhatuomioni

murhatuomiosi

murhatuomionsa

murhatuomioitteni / murhatuomioideni

murhatuomioittesi / murhatuomioidesi

murhatuomioittensa / murhatuomioidensa

Ill

mihin

murhatuomiooni

murhatuomioosi

murhatuomioonsa

murhatuomioihini

murhatuomioihisi

murhatuomioihinsa

Ine

-ssa

murhatuomiossani

murhatuomiossasi

murhatuomiossansa / murhatuomiossaan

murhatuomioissani

murhatuomioissasi

murhatuomioissansa / murhatuomioissaan

Ela

-sta

murhatuomiostani

murhatuomiostasi

murhatuomiostansa / murhatuomiostaan

murhatuomioistani

murhatuomioistasi

murhatuomioistansa / murhatuomioistaan

All

-lle

murhatuomiolleni

murhatuomiollesi

murhatuomiollensa / murhatuomiolleen

murhatuomioilleni

murhatuomioillesi

murhatuomioillensa / murhatuomioillean

Ade

-lla

murhatuomiollani

murhatuomiollasi

murhatuomiollansa / murhatuomiollaan

murhatuomioillani

murhatuomioillasi

murhatuomioillansa / murhatuomioillaan

Abl

-lta

murhatuomioltani

murhatuomioltasi

murhatuomioltansa / murhatuomioltaan

murhatuomioiltani

murhatuomioiltasi

murhatuomioiltansa / murhatuomioiltaan

Tra

-ksi

murhatuomiokseni

murhatuomioksesi

murhatuomioksensa / murhatuomiokseen

murhatuomioikseni

murhatuomioiksesi

murhatuomioiksensa / murhatuomioikseen

Ess

-na

murhatuomionani

murhatuomionasi

murhatuomionansa / murhatuomionaan

murhatuomioinani

murhatuomioinasi

murhatuomioinansa / murhatuomioinaan

Abe

-tta

murhatuomiottani

murhatuomiottasi

murhatuomiottansa / murhatuomiottaan

murhatuomioittani

murhatuomioittasi

murhatuomioittansa / murhatuomioittaan

Com

-ne

-

-

-

murhatuomioineni

murhatuomioinesi

murhatuomioinensa / murhatuomioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

murhatuomiomme

murhatuomiomme

murhatuomionne

murhatuomionne

murhatuomionsa

murhatuomionsa

Par

-ta

murhatuomiotamme

murhatuomioitamme

murhatuomiotanne

murhatuomioitanne

murhatuomiotansa / murhatuomiotaan

murhatuomioitansa / murhatuomioitaan

Gen

-n

murhatuomiomme

murhatuomioittemme / murhatuomioidemme

murhatuomionne

murhatuomioittenne / murhatuomioidenne

murhatuomionsa

murhatuomioittensa / murhatuomioidensa

Ill

mihin

murhatuomioomme

murhatuomioihimme

murhatuomioonne

murhatuomioihinne

murhatuomioonsa

murhatuomioihinsa

Ine

-ssa

murhatuomiossamme

murhatuomioissamme

murhatuomiossanne

murhatuomioissanne

murhatuomiossansa / murhatuomiossaan

murhatuomioissansa / murhatuomioissaan

Ela

-sta

murhatuomiostamme

murhatuomioistamme

murhatuomiostanne

murhatuomioistanne

murhatuomiostansa / murhatuomiostaan

murhatuomioistansa / murhatuomioistaan

All

-lle

murhatuomiollemme

murhatuomioillemme

murhatuomiollenne

murhatuomioillenne

murhatuomiollensa / murhatuomiolleen

murhatuomioillensa / murhatuomioillean

Ade

-lla

murhatuomiollamme

murhatuomioillamme

murhatuomiollanne

murhatuomioillanne

murhatuomiollansa / murhatuomiollaan

murhatuomioillansa / murhatuomioillaan

Abl

-lta

murhatuomioltamme

murhatuomioiltamme

murhatuomioltanne

murhatuomioiltanne

murhatuomioltansa / murhatuomioltaan

murhatuomioiltansa / murhatuomioiltaan

Tra

-ksi

murhatuomioksemme

murhatuomioiksemme

murhatuomioksenne

murhatuomioiksenne

murhatuomioksensa / murhatuomiokseen

murhatuomioiksensa / murhatuomioikseen

Ess

-na

murhatuomionamme

murhatuomioinamme

murhatuomionanne

murhatuomioinanne

murhatuomionansa / murhatuomionaan

murhatuomioinansa / murhatuomioinaan

Abe

-tta

murhatuomiottamme

murhatuomioittamme

murhatuomiottanne

murhatuomioittanne

murhatuomiottansa / murhatuomiottaan

murhatuomioittansa / murhatuomioittaan

Com

-ne

-

murhatuomioinemme

-

murhatuomioinenne

-

murhatuomioinensa / murhatuomioineen

Singular

Plural

Nom

-

murhatuomiomme

murhatuomionne

murhatuomionsa

murhatuomiomme

murhatuomionne

murhatuomionsa

Par

-ta

murhatuomiotamme

murhatuomiotanne

murhatuomiotansa / murhatuomiotaan

murhatuomioitamme

murhatuomioitanne

murhatuomioitansa / murhatuomioitaan

Gen

-n

murhatuomiomme

murhatuomionne

murhatuomionsa

murhatuomioittemme / murhatuomioidemme

murhatuomioittenne / murhatuomioidenne

murhatuomioittensa / murhatuomioidensa

Ill

mihin

murhatuomioomme

murhatuomioonne

murhatuomioonsa

murhatuomioihimme

murhatuomioihinne

murhatuomioihinsa

Ine

-ssa

murhatuomiossamme

murhatuomiossanne

murhatuomiossansa / murhatuomiossaan

murhatuomioissamme

murhatuomioissanne

murhatuomioissansa / murhatuomioissaan

Ela

-sta

murhatuomiostamme

murhatuomiostanne

murhatuomiostansa / murhatuomiostaan

murhatuomioistamme

murhatuomioistanne

murhatuomioistansa / murhatuomioistaan

All

-lle

murhatuomiollemme

murhatuomiollenne

murhatuomiollensa / murhatuomiolleen

murhatuomioillemme

murhatuomioillenne

murhatuomioillensa / murhatuomioillean

Ade

-lla

murhatuomiollamme

murhatuomiollanne

murhatuomiollansa / murhatuomiollaan

murhatuomioillamme

murhatuomioillanne

murhatuomioillansa / murhatuomioillaan

Abl

-lta

murhatuomioltamme

murhatuomioltanne

murhatuomioltansa / murhatuomioltaan

murhatuomioiltamme

murhatuomioiltanne

murhatuomioiltansa / murhatuomioiltaan

Tra

-ksi

murhatuomioksemme

murhatuomioksenne

murhatuomioksensa / murhatuomiokseen

murhatuomioiksemme

murhatuomioiksenne

murhatuomioiksensa / murhatuomioikseen

Ess

-na

murhatuomionamme

murhatuomionanne

murhatuomionansa / murhatuomionaan

murhatuomioinamme

murhatuomioinanne

murhatuomioinansa / murhatuomioinaan

Abe

-tta

murhatuomiottamme

murhatuomiottanne

murhatuomiottansa / murhatuomiottaan

murhatuomioittamme

murhatuomioittanne

murhatuomioittansa / murhatuomioittaan

Com

-ne

-

-

-

murhatuomioinemme

murhatuomioinenne

murhatuomioinensa / murhatuomioineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

murha

murhat

Par

-ta

murhaa

murhia

Gen

-n

murhan

murhien

Ill

mihin

murhaan

murhiin

Ine

-ssa

murhassa

murhissa

Ela

-sta

murhasta

murhista

All

-lle

murhalle

murhille

Ade

-lla

murhalla

murhilla

Abl

-lta

murhalta

murhilta

Tra

-ksi

murhaksi

murhiksi

Ess

-na

murhana

murhina

Abe

-tta

murhatta

murhitta

Com

-ne

-

murhine

Ins

-in

-

murhin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

murha

murhat

Par

-ta

murhaa

murhia

Gen

-n

murhan

murhien

Ill

mihin

murhaan

murhiin

Ine

-ssa

murhassa

murhissa

Ela

-sta

murhasta

murhista

All

-lle

murhalle

murhille

Ade

-lla

murhalla

murhilla

Abl

-lta

murhalta

murhilta

Tra

-ksi

murhaksi

murhiksi

Ess

-na

murhana

murhina

Abe

-tta

murhatta

murhitta

Com

-ne

-

murhine

Ins

-in

-

murhin

murder murha
homicide murha, tappo, murhaaja, surmaaja
hit osuma, hitti, isku, lyönti, menestys, murha
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba, sentence 2665712-2665716.; opensubtitles2; Tatoeba Murha tapahtui yöllä. The murder took place at night. Oliko se murha? Was it a murder? Maito on murhaa. Milk is murder. Se on murhans-ase. So we've got our murder weapon. Tämä murha tapahtui kauan sitten. This murder happened a long time ago. Turkis on murhaa! I'm absolutely starving.I don' t know what. Tuoko on murhans-ase? So that's the murder weapon. Mm. Löysit murhans-aseen. You just found our murder weapon. Löysin murhans-aseen. I believe I discovered the murder weapon. Murha oli suunniteltu huolellisesti. The murder was carefully planned. Show more arrow right

Wiktionary

(law) murder; first-degree murder (US) Show more arrow right See usage notes under: tappo. Show more arrow right Verbs murhata Show more arrow right armomurhahimomurhaisänmurhaitsemurhajoukkomurhajumalanmurhakansanmurhakostomurhakuninkaanmurhalapsenmurhamassamurhamiesmurhamurha-asemurhajuttumurhamiesmurhanhimomurhanhimoinenmurhapaikkamurhapolttajamurhapolttomurharyhmämurhatutkimusmurhatutkintamurhayritysmyrkytysmurhaoikeusmurharituaalimurharyöstömurhasalamurhasalamurhaajasarjamurhasarjamurhaajaseksuaalimurha Show more arrow right Uncertain. Traditionally held as a borrowing from Proto-Germanic murþą, but this is considered unlikely due to phonetic reasons; SSA opines that the word may be a back-derivation from murhe, with influence in meaning from the Germanic word. Show more arrow right

Wikipedia

Murder Murder is the unlawful killing of another human without justification or valid excuse, especially the unlawful killing of another human with malice aforethought. This state of mind may, depending upon the jurisdiction, distinguish murder from other forms of unlawful homicide, such as manslaughter. Manslaughter is killing committed in the absence of malice,[note 1] brought about by reasonable provocation, or diminished capacity. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

murhani

murhani

murhasi

murhasi

murhansa

murhansa

Par

-ta

murhaani

murhiani

murhaasi

murhiasi

murhaansa

murhiansa / murhiaan

Gen

-n

murhani

murhieni

murhasi

murhiesi

murhansa

murhiensa

Ill

mihin

murhaani

murhiini

murhaasi

murhiisi

murhaansa

murhiinsa

Ine

-ssa

murhassani

murhissani

murhassasi

murhissasi

murhassansa / murhassaan

murhissansa / murhissaan

Ela

-sta

murhastani

murhistani

murhastasi

murhistasi

murhastansa / murhastaan

murhistansa / murhistaan

All

-lle

murhalleni

murhilleni

murhallesi

murhillesi

murhallensa / murhalleen

murhillensa / murhillean

Ade

-lla

murhallani

murhillani

murhallasi

murhillasi

murhallansa / murhallaan

murhillansa / murhillaan

Abl

-lta

murhaltani

murhiltani

murhaltasi

murhiltasi

murhaltansa / murhaltaan

murhiltansa / murhiltaan

Tra

-ksi

murhakseni

murhikseni

murhaksesi

murhiksesi

murhaksensa / murhakseen

murhiksensa / murhikseen

Ess

-na

murhanani

murhinani

murhanasi

murhinasi

murhanansa / murhanaan

murhinansa / murhinaan

Abe

-tta

murhattani

murhittani

murhattasi

murhittasi

murhattansa / murhattaan

murhittansa / murhittaan

Com

-ne

-

murhineni

-

murhinesi

-

murhinensa / murhineen

Singular

Plural

Nom

-

murhani

murhasi

murhansa

murhani

murhasi

murhansa

Par

-ta

murhaani

murhaasi

murhaansa

murhiani

murhiasi

murhiansa / murhiaan

Gen

-n

murhani

murhasi

murhansa

murhieni

murhiesi

murhiensa

Ill

mihin

murhaani

murhaasi

murhaansa

murhiini

murhiisi

murhiinsa

Ine

-ssa

murhassani

murhassasi

murhassansa / murhassaan

murhissani

murhissasi

murhissansa / murhissaan

Ela

-sta

murhastani

murhastasi

murhastansa / murhastaan

murhistani

murhistasi

murhistansa / murhistaan

All

-lle

murhalleni

murhallesi

murhallensa / murhalleen

murhilleni

murhillesi

murhillensa / murhillean

Ade

-lla

murhallani

murhallasi

murhallansa / murhallaan

murhillani

murhillasi

murhillansa / murhillaan

Abl

-lta

murhaltani

murhaltasi

murhaltansa / murhaltaan

murhiltani

murhiltasi

murhiltansa / murhiltaan

Tra

-ksi

murhakseni

murhaksesi

murhaksensa / murhakseen

murhikseni

murhiksesi

murhiksensa / murhikseen

Ess

-na

murhanani

murhanasi

murhanansa / murhanaan

murhinani

murhinasi

murhinansa / murhinaan

Abe

-tta

murhattani

murhattasi

murhattansa / murhattaan

murhittani

murhittasi

murhittansa / murhittaan

Com

-ne

-

-

-

murhineni

murhinesi

murhinensa / murhineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

murhamme

murhamme

murhanne

murhanne

murhansa

murhansa

Par

-ta

murhaamme

murhiamme

murhaanne

murhianne

murhaansa

murhiansa / murhiaan

Gen

-n

murhamme

murhiemme

murhanne

murhienne

murhansa

murhiensa

Ill

mihin

murhaamme

murhiimme

murhaanne

murhiinne

murhaansa

murhiinsa

Ine

-ssa

murhassamme

murhissamme

murhassanne

murhissanne

murhassansa / murhassaan

murhissansa / murhissaan

Ela

-sta

murhastamme

murhistamme

murhastanne

murhistanne

murhastansa / murhastaan

murhistansa / murhistaan

All

-lle

murhallemme

murhillemme

murhallenne

murhillenne

murhallensa / murhalleen

murhillensa / murhillean

Ade

-lla

murhallamme

murhillamme

murhallanne

murhillanne

murhallansa / murhallaan

murhillansa / murhillaan

Abl

-lta

murhaltamme

murhiltamme

murhaltanne

murhiltanne

murhaltansa / murhaltaan

murhiltansa / murhiltaan

Tra

-ksi

murhaksemme

murhiksemme

murhaksenne

murhiksenne

murhaksensa / murhakseen

murhiksensa / murhikseen

Ess

-na

murhanamme

murhinamme

murhananne

murhinanne

murhanansa / murhanaan

murhinansa / murhinaan

Abe

-tta

murhattamme

murhittamme

murhattanne

murhittanne

murhattansa / murhattaan

murhittansa / murhittaan

Com

-ne

-

murhinemme

-

murhinenne

-

murhinensa / murhineen

Singular

Plural

Nom

-

murhamme

murhanne

murhansa

murhamme

murhanne

murhansa

Par

-ta

murhaamme

murhaanne

murhaansa

murhiamme

murhianne

murhiansa / murhiaan

Gen

-n

murhamme

murhanne

murhansa

murhiemme

murhienne

murhiensa

Ill

mihin

murhaamme

murhaanne

murhaansa

murhiimme

murhiinne

murhiinsa

Ine

-ssa

murhassamme

murhassanne

murhassansa / murhassaan

murhissamme

murhissanne

murhissansa / murhissaan

Ela

-sta

murhastamme

murhastanne

murhastansa / murhastaan

murhistamme

murhistanne

murhistansa / murhistaan

All

-lle

murhallemme

murhallenne

murhallensa / murhalleen

murhillemme

murhillenne

murhillensa / murhillean

Ade

-lla

murhallamme

murhallanne

murhallansa / murhallaan

murhillamme

murhillanne

murhillansa / murhillaan

Abl

-lta

murhaltamme

murhaltanne

murhaltansa / murhaltaan

murhiltamme

murhiltanne

murhiltansa / murhiltaan

Tra

-ksi

murhaksemme

murhaksenne

murhaksensa / murhakseen

murhiksemme

murhiksenne

murhiksensa / murhikseen

Ess

-na

murhanamme

murhananne

murhanansa / murhanaan

murhinamme

murhinanne

murhinansa / murhinaan

Abe

-tta

murhattamme

murhattanne

murhattansa / murhattaan

murhittamme

murhittanne

murhittansa / murhittaan

Com

-ne

-

-

-

murhinemme

murhinenne

murhinensa / murhineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tuomio

tuomiot

Par

-ta

tuomiota

tuomioita

Gen

-n

tuomion

tuomioitten / tuomioiden

Ill

mihin

tuomioon

tuomioihin

Ine

-ssa

tuomiossa

tuomioissa

Ela

-sta

tuomiosta

tuomioista

All

-lle

tuomiolle

tuomioille

Ade

-lla

tuomiolla

tuomioilla

Abl

-lta

tuomiolta

tuomioilta

Tra

-ksi

tuomioksi

tuomioiksi

Ess

-na

tuomiona

tuomioina

Abe

-tta

tuomiotta

tuomioitta

Com

-ne

-

tuomioine

Ins

-in

-

tuomioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tuomio

tuomiot

Par

-ta

tuomiota

tuomioita

Gen

-n

tuomion

tuomioitten / tuomioiden

Ill

mihin

tuomioon

tuomioihin

Ine

-ssa

tuomiossa

tuomioissa

Ela

-sta

tuomiosta

tuomioista

All

-lle

tuomiolle

tuomioille

Ade

-lla

tuomiolla

tuomioilla

Abl

-lta

tuomiolta

tuomioilta

Tra

-ksi

tuomioksi

tuomioiksi

Ess

-na

tuomiona

tuomioina

Abe

-tta

tuomiotta

tuomioitta

Com

-ne

-

tuomioine

Ins

-in

-

tuomioin

judgment tuomio, päätös, arviointi, arvostelukyky, harkinta, arvostelu
condemnation tuomitseminen, tuomio, kelpaamattomaksi julistaminen, menetetyksi julistaminen
sentence virke, lause, rangaistus, tuomio
verdict tuomio, päätös, mielipide
doom tuomio, tuho, kohtalo
conviction vakaumus, tuomio, syylliseksi tuomitseminen
adjudication tuomio, oikeuden päätös
decree asetus, päätös, säädös, määräys, tuomio
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles; EuroParl2021; Europarl; OPUS; Tatoeba; TildeMODEL; OPUS Parallel Corpus, sentence 987654 Tuomio annettiin eilen iltapäivällä. The verdict was given yesterday afternoon. Oikea tuomio ei aina ole helposti saavutettavissa. The right judgment is not always easily attainable. 44 Ks. tuomio Queso Manchego, 40 kohta. 44 See the judgment in Queso Manchego, paragraph 40. Tuomio oli ankara, mutta oikeudenmukainen. The sentence was harsh, but fair. Hän odottaa jännityksellä tuomiota. She is eagerly awaiting the judgment. Hän odotti kauhulla tuomiota. She awaited the verdict with dread. Käräjät päättivät tuomioni eilen. The court decided my sentence yesterday. Olen valmis hyväksymään tuomion. I am ready to accept the sentence. Tuomioilla voidaan rankaista rikollisia. With sentences, criminals can be punished. Viimeinen tuomio langetetaan kaikille tuomiopäivänä niiden tekojen perusteella. The final judgment will be given to everyone on the day of judgment based on their actions. Show more arrow right

Wiktionary

sentence, conviction, verdict judgement doom Show more arrow right kuolemantuomiopikatuomiotuomioistuintuomiokirkkotuomiolauselmatuomiopäivätuomiovirhevankeustuomio Show more arrow right Probably tuomita +‎ -io, if not borrowed directly from Germanic in this form. Show more arrow right

Wikipedia

Judgment (law) In law, a judgment, also spelled judgement, is a decision of a court regarding the rights and liabilities of parties in a legal action or proceeding. Judgments also generally provide the court's explanation of why it has chosen to make a particular court order. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tuomioni

tuomioni

tuomiosi

tuomiosi

tuomionsa

tuomionsa

Par

-ta

tuomiotani

tuomioitani

tuomiotasi

tuomioitasi

tuomiotansa / tuomiotaan

tuomioitansa / tuomioitaan

Gen

-n

tuomioni

tuomioitteni / tuomioideni

tuomiosi

tuomioittesi / tuomioidesi

tuomionsa

tuomioittensa / tuomioidensa

Ill

mihin

tuomiooni

tuomioihini

tuomioosi

tuomioihisi

tuomioonsa

tuomioihinsa

Ine

-ssa

tuomiossani

tuomioissani

tuomiossasi

tuomioissasi

tuomiossansa / tuomiossaan

tuomioissansa / tuomioissaan

Ela

-sta

tuomiostani

tuomioistani

tuomiostasi

tuomioistasi

tuomiostansa / tuomiostaan

tuomioistansa / tuomioistaan

All

-lle

tuomiolleni

tuomioilleni

tuomiollesi

tuomioillesi

tuomiollensa / tuomiolleen

tuomioillensa / tuomioillean

Ade

-lla

tuomiollani

tuomioillani

tuomiollasi

tuomioillasi

tuomiollansa / tuomiollaan

tuomioillansa / tuomioillaan

Abl

-lta

tuomioltani

tuomioiltani

tuomioltasi

tuomioiltasi

tuomioltansa / tuomioltaan

tuomioiltansa / tuomioiltaan

Tra

-ksi

tuomiokseni

tuomioikseni

tuomioksesi

tuomioiksesi

tuomioksensa / tuomiokseen

tuomioiksensa / tuomioikseen

Ess

-na

tuomionani

tuomioinani

tuomionasi

tuomioinasi

tuomionansa / tuomionaan

tuomioinansa / tuomioinaan

Abe

-tta

tuomiottani

tuomioittani

tuomiottasi

tuomioittasi

tuomiottansa / tuomiottaan

tuomioittansa / tuomioittaan

Com

-ne

-

tuomioineni

-

tuomioinesi

-

tuomioinensa / tuomioineen

Singular

Plural

Nom

-

tuomioni

tuomiosi

tuomionsa

tuomioni

tuomiosi

tuomionsa

Par

-ta

tuomiotani

tuomiotasi

tuomiotansa / tuomiotaan

tuomioitani

tuomioitasi

tuomioitansa / tuomioitaan

Gen

-n

tuomioni

tuomiosi

tuomionsa

tuomioitteni / tuomioideni

tuomioittesi / tuomioidesi

tuomioittensa / tuomioidensa

Ill

mihin

tuomiooni

tuomioosi

tuomioonsa

tuomioihini

tuomioihisi

tuomioihinsa

Ine

-ssa

tuomiossani

tuomiossasi

tuomiossansa / tuomiossaan

tuomioissani

tuomioissasi

tuomioissansa / tuomioissaan

Ela

-sta

tuomiostani

tuomiostasi

tuomiostansa / tuomiostaan

tuomioistani

tuomioistasi

tuomioistansa / tuomioistaan

All

-lle

tuomiolleni

tuomiollesi

tuomiollensa / tuomiolleen

tuomioilleni

tuomioillesi

tuomioillensa / tuomioillean

Ade

-lla

tuomiollani

tuomiollasi

tuomiollansa / tuomiollaan

tuomioillani

tuomioillasi

tuomioillansa / tuomioillaan

Abl

-lta

tuomioltani

tuomioltasi

tuomioltansa / tuomioltaan

tuomioiltani

tuomioiltasi

tuomioiltansa / tuomioiltaan

Tra

-ksi

tuomiokseni

tuomioksesi

tuomioksensa / tuomiokseen

tuomioikseni

tuomioiksesi

tuomioiksensa / tuomioikseen

Ess

-na

tuomionani

tuomionasi

tuomionansa / tuomionaan

tuomioinani

tuomioinasi

tuomioinansa / tuomioinaan

Abe

-tta

tuomiottani

tuomiottasi

tuomiottansa / tuomiottaan

tuomioittani

tuomioittasi

tuomioittansa / tuomioittaan

Com

-ne

-

-

-

tuomioineni

tuomioinesi

tuomioinensa / tuomioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tuomiomme

tuomiomme

tuomionne

tuomionne

tuomionsa

tuomionsa

Par

-ta

tuomiotamme

tuomioitamme

tuomiotanne

tuomioitanne

tuomiotansa / tuomiotaan

tuomioitansa / tuomioitaan

Gen

-n

tuomiomme

tuomioittemme / tuomioidemme

tuomionne

tuomioittenne / tuomioidenne

tuomionsa

tuomioittensa / tuomioidensa

Ill

mihin

tuomioomme

tuomioihimme

tuomioonne

tuomioihinne

tuomioonsa

tuomioihinsa

Ine

-ssa

tuomiossamme

tuomioissamme

tuomiossanne

tuomioissanne

tuomiossansa / tuomiossaan

tuomioissansa / tuomioissaan

Ela

-sta

tuomiostamme

tuomioistamme

tuomiostanne

tuomioistanne

tuomiostansa / tuomiostaan

tuomioistansa / tuomioistaan

All

-lle

tuomiollemme

tuomioillemme

tuomiollenne

tuomioillenne

tuomiollensa / tuomiolleen

tuomioillensa / tuomioillean

Ade

-lla

tuomiollamme

tuomioillamme

tuomiollanne

tuomioillanne

tuomiollansa / tuomiollaan

tuomioillansa / tuomioillaan

Abl

-lta

tuomioltamme

tuomioiltamme

tuomioltanne

tuomioiltanne

tuomioltansa / tuomioltaan

tuomioiltansa / tuomioiltaan

Tra

-ksi

tuomioksemme

tuomioiksemme

tuomioksenne

tuomioiksenne

tuomioksensa / tuomiokseen

tuomioiksensa / tuomioikseen

Ess

-na

tuomionamme

tuomioinamme

tuomionanne

tuomioinanne

tuomionansa / tuomionaan

tuomioinansa / tuomioinaan

Abe

-tta

tuomiottamme

tuomioittamme

tuomiottanne

tuomioittanne

tuomiottansa / tuomiottaan

tuomioittansa / tuomioittaan

Com

-ne

-

tuomioinemme

-

tuomioinenne

-

tuomioinensa / tuomioineen

Singular

Plural

Nom

-

tuomiomme

tuomionne

tuomionsa

tuomiomme

tuomionne

tuomionsa

Par

-ta

tuomiotamme

tuomiotanne

tuomiotansa / tuomiotaan

tuomioitamme

tuomioitanne

tuomioitansa / tuomioitaan

Gen

-n

tuomiomme

tuomionne

tuomionsa

tuomioittemme / tuomioidemme

tuomioittenne / tuomioidenne

tuomioittensa / tuomioidensa

Ill

mihin

tuomioomme

tuomioonne

tuomioonsa

tuomioihimme

tuomioihinne

tuomioihinsa

Ine

-ssa

tuomiossamme

tuomiossanne

tuomiossansa / tuomiossaan

tuomioissamme

tuomioissanne

tuomioissansa / tuomioissaan

Ela

-sta

tuomiostamme

tuomiostanne

tuomiostansa / tuomiostaan

tuomioistamme

tuomioistanne

tuomioistansa / tuomioistaan

All

-lle

tuomiollemme

tuomiollenne

tuomiollensa / tuomiolleen

tuomioillemme

tuomioillenne

tuomioillensa / tuomioillean

Ade

-lla

tuomiollamme

tuomiollanne

tuomiollansa / tuomiollaan

tuomioillamme

tuomioillanne

tuomioillansa / tuomioillaan

Abl

-lta

tuomioltamme

tuomioltanne

tuomioltansa / tuomioltaan

tuomioiltamme

tuomioiltanne

tuomioiltansa / tuomioiltaan

Tra

-ksi

tuomioksemme

tuomioksenne

tuomioksensa / tuomiokseen

tuomioiksemme

tuomioiksenne

tuomioiksensa / tuomioikseen

Ess

-na

tuomionamme

tuomionanne

tuomionansa / tuomionaan

tuomioinamme

tuomioinanne

tuomioinansa / tuomioinaan

Abe

-tta

tuomiottamme

tuomiottanne

tuomiottansa / tuomiottaan

tuomioittamme

tuomioittanne

tuomioittansa / tuomioittaan

Com

-ne

-

-

-

tuomioinemme

tuomioinenne

tuomioinensa / tuomioineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept