murhatuomio |
Noun, Singular Nominative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ tuomio |
Noun, Singular Nominative |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
murhatuomiot |
|
Par |
-ta |
murhatuomiota |
murhatuomioita |
Gen |
-n |
murhatuomion |
murhatuomioitten / murhatuomioiden |
Ill |
mihin |
murhatuomioon |
murhatuomioihin |
Ine |
-ssa |
murhatuomiossa |
murhatuomioissa |
Ela |
-sta |
murhatuomiosta |
murhatuomioista |
All |
-lle |
murhatuomiolle |
murhatuomioille |
Ade |
-lla |
murhatuomiolla |
murhatuomioilla |
Abl |
-lta |
murhatuomiolta |
murhatuomioilta |
Tra |
-ksi |
murhatuomioksi |
murhatuomioiksi |
Ess |
-na |
murhatuomiona |
murhatuomioina |
Abe |
-tta |
murhatuomiotta |
murhatuomioitta |
Com |
-ne |
- |
murhatuomioine |
Ins |
-in |
- |
murhatuomioin |
Singular
Plural
Nom
-
murhatuomiot
Par
-ta
murhatuomiota
murhatuomioita
Gen
-n
murhatuomion
murhatuomioitten / murhatuomioiden
Ill
mihin
murhatuomioon
murhatuomioihin
Ine
-ssa
murhatuomiossa
murhatuomioissa
Ela
-sta
murhatuomiosta
murhatuomioista
All
-lle
murhatuomiolle
murhatuomioille
Ade
-lla
murhatuomiolla
murhatuomioilla
Abl
-lta
murhatuomiolta
murhatuomioilta
Tra
-ksi
murhatuomioksi
murhatuomioiksi
Ess
-na
murhatuomiona
murhatuomioina
Abe
-tta
murhatuomiotta
murhatuomioitta
Com
-ne
-
murhatuomioine
Ins
-in
-
murhatuomioin
| murder | |
| murder verdict |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
murhatuomio |
murhatuomio |
murhatuomio |
murhatuomio |
murhatuomio |
murhatuomio |
Par |
-ta |
murhatuomiota |
murhatuomioita |
murhatuomiota |
murhatuomioita |
murhatuomiota |
murhatuomioita |
Gen |
-n |
murhatuomio |
murhatuomioitte |
murhatuomio |
murhatuomioitte |
murhatuomio |
murhatuomioitte |
Ill |
mihin |
murhatuomioo |
murhatuomioihi |
murhatuomioo |
murhatuomioihi |
murhatuomioo |
murhatuomioihi |
Ine |
-ssa |
murhatuomiossa |
murhatuomioissa |
murhatuomiossa |
murhatuomioissa |
murhatuomiossa |
murhatuomioissa |
Ela |
-sta |
murhatuomiosta |
murhatuomioista |
murhatuomiosta |
murhatuomioista |
murhatuomiosta |
murhatuomioista |
All |
-lle |
murhatuomiolle |
murhatuomioille |
murhatuomiolle |
murhatuomioille |
murhatuomiolle |
murhatuomioille |
Ade |
-lla |
murhatuomiolla |
murhatuomioilla |
murhatuomiolla |
murhatuomioilla |
murhatuomiolla |
murhatuomioilla |
Abl |
-lta |
murhatuomiolta |
murhatuomioilta |
murhatuomiolta |
murhatuomioilta |
murhatuomiolta |
murhatuomioilta |
Tra |
-ksi |
murhatuomiokse |
murhatuomioikse |
murhatuomiokse |
murhatuomioikse |
murhatuomiokse |
murhatuomioikse |
Ess |
-na |
murhatuomiona |
murhatuomioina |
murhatuomiona |
murhatuomioina |
murhatuomiona |
murhatuomioina |
Abe |
-tta |
murhatuomiotta |
murhatuomioitta |
murhatuomiotta |
murhatuomioitta |
murhatuomiotta |
murhatuomioitta |
Com |
-ne |
- |
murhatuomioine |
- |
murhatuomioine |
- |
murhatuomioine |
Singular
Plural
Nom
-
murhatuomio
murhatuomio
murhatuomio
murhatuomio
murhatuomio
murhatuomio
Par
-ta
murhatuomiota
murhatuomiota
murhatuomiota
murhatuomioita
murhatuomioita
murhatuomioita
Gen
-n
murhatuomio
murhatuomio
murhatuomio
murhatuomioitte
murhatuomioitte
murhatuomioitte
Ill
mihin
murhatuomioo
murhatuomioo
murhatuomioo
murhatuomioihi
murhatuomioihi
murhatuomioihi
Ine
-ssa
murhatuomiossa
murhatuomiossa
murhatuomiossa
murhatuomioissa
murhatuomioissa
murhatuomioissa
Ela
-sta
murhatuomiosta
murhatuomiosta
murhatuomiosta
murhatuomioista
murhatuomioista
murhatuomioista
All
-lle
murhatuomiolle
murhatuomiolle
murhatuomiolle
murhatuomioille
murhatuomioille
murhatuomioille
Ade
-lla
murhatuomiolla
murhatuomiolla
murhatuomiolla
murhatuomioilla
murhatuomioilla
murhatuomioilla
Abl
-lta
murhatuomiolta
murhatuomiolta
murhatuomiolta
murhatuomioilta
murhatuomioilta
murhatuomioilta
Tra
-ksi
murhatuomiokse
murhatuomiokse
murhatuomiokse
murhatuomioikse
murhatuomioikse
murhatuomioikse
Ess
-na
murhatuomiona
murhatuomiona
murhatuomiona
murhatuomioina
murhatuomioina
murhatuomioina
Abe
-tta
murhatuomiotta
murhatuomiotta
murhatuomiotta
murhatuomioitta
murhatuomioitta
murhatuomioitta
Com
-ne
-
-
-
murhatuomioine
murhatuomioine
murhatuomioine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
murhatuomio |
murhatuomio |
murhatuomio |
murhatuomio |
murhatuomio |
murhatuomio |
Par |
-ta |
murhatuomiota |
murhatuomioita |
murhatuomiota |
murhatuomioita |
murhatuomiota |
murhatuomioita |
Gen |
-n |
murhatuomio |
murhatuomioitte |
murhatuomio |
murhatuomioitte |
murhatuomio |
murhatuomioitte |
Ill |
mihin |
murhatuomioo |
murhatuomioihi |
murhatuomioo |
murhatuomioihi |
murhatuomioo |
murhatuomioihi |
Ine |
-ssa |
murhatuomiossa |
murhatuomioissa |
murhatuomiossa |
murhatuomioissa |
murhatuomiossa |
murhatuomioissa |
Ela |
-sta |
murhatuomiosta |
murhatuomioista |
murhatuomiosta |
murhatuomioista |
murhatuomiosta |
murhatuomioista |
All |
-lle |
murhatuomiolle |
murhatuomioille |
murhatuomiolle |
murhatuomioille |
murhatuomiolle |
murhatuomioille |
Ade |
-lla |
murhatuomiolla |
murhatuomioilla |
murhatuomiolla |
murhatuomioilla |
murhatuomiolla |
murhatuomioilla |
Abl |
-lta |
murhatuomiolta |
murhatuomioilta |
murhatuomiolta |
murhatuomioilta |
murhatuomiolta |
murhatuomioilta |
Tra |
-ksi |
murhatuomiokse |
murhatuomioikse |
murhatuomiokse |
murhatuomioikse |
murhatuomiokse |
murhatuomioikse |
Ess |
-na |
murhatuomiona |
murhatuomioina |
murhatuomiona |
murhatuomioina |
murhatuomiona |
murhatuomioina |
Abe |
-tta |
murhatuomiotta |
murhatuomioitta |
murhatuomiotta |
murhatuomioitta |
murhatuomiotta |
murhatuomioitta |
Com |
-ne |
- |
murhatuomioine |
- |
murhatuomioine |
- |
murhatuomioine |
Singular
Plural
Nom
-
murhatuomio
murhatuomio
murhatuomio
murhatuomio
murhatuomio
murhatuomio
Par
-ta
murhatuomiota
murhatuomiota
murhatuomiota
murhatuomioita
murhatuomioita
murhatuomioita
Gen
-n
murhatuomio
murhatuomio
murhatuomio
murhatuomioitte
murhatuomioitte
murhatuomioitte
Ill
mihin
murhatuomioo
murhatuomioo
murhatuomioo
murhatuomioihi
murhatuomioihi
murhatuomioihi
Ine
-ssa
murhatuomiossa
murhatuomiossa
murhatuomiossa
murhatuomioissa
murhatuomioissa
murhatuomioissa
Ela
-sta
murhatuomiosta
murhatuomiosta
murhatuomiosta
murhatuomioista
murhatuomioista
murhatuomioista
All
-lle
murhatuomiolle
murhatuomiolle
murhatuomiolle
murhatuomioille
murhatuomioille
murhatuomioille
Ade
-lla
murhatuomiolla
murhatuomiolla
murhatuomiolla
murhatuomioilla
murhatuomioilla
murhatuomioilla
Abl
-lta
murhatuomiolta
murhatuomiolta
murhatuomiolta
murhatuomioilta
murhatuomioilta
murhatuomioilta
Tra
-ksi
murhatuomiokse
murhatuomiokse
murhatuomiokse
murhatuomioikse
murhatuomioikse
murhatuomioikse
Ess
-na
murhatuomiona
murhatuomiona
murhatuomiona
murhatuomioina
murhatuomioina
murhatuomioina
Abe
-tta
murhatuomiotta
murhatuomiotta
murhatuomiotta
murhatuomioitta
murhatuomioitta
murhatuomioitta
Com
-ne
-
-
-
murhatuomioine
murhatuomioine
murhatuomioine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
murha |
murhat |
Par |
-ta |
murhaa |
murhia |
Gen |
-n |
murhan |
murhien |
Ill |
mihin |
murhaan |
murhiin |
Ine |
-ssa |
murhassa |
murhissa |
Ela |
-sta |
murhasta |
murhista |
All |
-lle |
murhalle |
murhille |
Ade |
-lla |
murhalla |
murhilla |
Abl |
-lta |
murhalta |
murhilta |
Tra |
-ksi |
murhaksi |
murhiksi |
Ess |
-na |
murhana |
murhina |
Abe |
-tta |
murhatta |
murhitta |
Com |
-ne |
- |
murhine |
Ins |
-in |
- |
murhin |
Singular
Plural
Nom
-
murha
murhat
Par
-ta
murhaa
murhia
Gen
-n
murhan
murhien
Ill
mihin
murhaan
murhiin
Ine
-ssa
murhassa
murhissa
Ela
-sta
murhasta
murhista
All
-lle
murhalle
murhille
Ade
-lla
murhalla
murhilla
Abl
-lta
murhalta
murhilta
Tra
-ksi
murhaksi
murhiksi
Ess
-na
murhana
murhina
Abe
-tta
murhatta
murhitta
Com
-ne
-
murhine
Ins
-in
-
murhin
| murder | murha |
| homicide | murha, tappo, murhaaja, surmaaja |
| hit | osuma, hitti, isku, lyönti, menestys, murha |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
murha |
murha |
murha |
murha |
murha |
murha |
Par |
-ta |
murhaa |
murhia |
murhaa |
murhia |
murhaa |
murhia |
Gen |
-n |
murha |
murhie |
murha |
murhie |
murha |
murhie |
Ill |
mihin |
murhaa |
murhii |
murhaa |
murhii |
murhaa |
murhii |
Ine |
-ssa |
murhassa |
murhissa |
murhassa |
murhissa |
murhassa |
murhissa |
Ela |
-sta |
murhasta |
murhista |
murhasta |
murhista |
murhasta |
murhista |
All |
-lle |
murhalle |
murhille |
murhalle |
murhille |
murhalle |
murhille |
Ade |
-lla |
murhalla |
murhilla |
murhalla |
murhilla |
murhalla |
murhilla |
Abl |
-lta |
murhalta |
murhilta |
murhalta |
murhilta |
murhalta |
murhilta |
Tra |
-ksi |
murhakse |
murhikse |
murhakse |
murhikse |
murhakse |
murhikse |
Ess |
-na |
murhana |
murhina |
murhana |
murhina |
murhana |
murhina |
Abe |
-tta |
murhatta |
murhitta |
murhatta |
murhitta |
murhatta |
murhitta |
Com |
-ne |
- |
murhine |
- |
murhine |
- |
murhine |
Singular
Plural
Nom
-
murha
murha
murha
murha
murha
murha
Par
-ta
murhaa
murhaa
murhaa
murhia
murhia
murhia
Gen
-n
murha
murha
murha
murhie
murhie
murhie
Ill
mihin
murhaa
murhaa
murhaa
murhii
murhii
murhii
Ine
-ssa
murhassa
murhassa
murhassa
murhissa
murhissa
murhissa
Ela
-sta
murhasta
murhasta
murhasta
murhista
murhista
murhista
All
-lle
murhalle
murhalle
murhalle
murhille
murhille
murhille
Ade
-lla
murhalla
murhalla
murhalla
murhilla
murhilla
murhilla
Abl
-lta
murhalta
murhalta
murhalta
murhilta
murhilta
murhilta
Tra
-ksi
murhakse
murhakse
murhakse
murhikse
murhikse
murhikse
Ess
-na
murhana
murhana
murhana
murhina
murhina
murhina
Abe
-tta
murhatta
murhatta
murhatta
murhitta
murhitta
murhitta
Com
-ne
-
-
-
murhine
murhine
murhine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
murha |
murha |
murha |
murha |
murha |
murha |
Par |
-ta |
murhaa |
murhia |
murhaa |
murhia |
murhaa |
murhia |
Gen |
-n |
murha |
murhie |
murha |
murhie |
murha |
murhie |
Ill |
mihin |
murhaa |
murhii |
murhaa |
murhii |
murhaa |
murhii |
Ine |
-ssa |
murhassa |
murhissa |
murhassa |
murhissa |
murhassa |
murhissa |
Ela |
-sta |
murhasta |
murhista |
murhasta |
murhista |
murhasta |
murhista |
All |
-lle |
murhalle |
murhille |
murhalle |
murhille |
murhalle |
murhille |
Ade |
-lla |
murhalla |
murhilla |
murhalla |
murhilla |
murhalla |
murhilla |
Abl |
-lta |
murhalta |
murhilta |
murhalta |
murhilta |
murhalta |
murhilta |
Tra |
-ksi |
murhakse |
murhikse |
murhakse |
murhikse |
murhakse |
murhikse |
Ess |
-na |
murhana |
murhina |
murhana |
murhina |
murhana |
murhina |
Abe |
-tta |
murhatta |
murhitta |
murhatta |
murhitta |
murhatta |
murhitta |
Com |
-ne |
- |
murhine |
- |
murhine |
- |
murhine |
Singular
Plural
Nom
-
murha
murha
murha
murha
murha
murha
Par
-ta
murhaa
murhaa
murhaa
murhia
murhia
murhia
Gen
-n
murha
murha
murha
murhie
murhie
murhie
Ill
mihin
murhaa
murhaa
murhaa
murhii
murhii
murhii
Ine
-ssa
murhassa
murhassa
murhassa
murhissa
murhissa
murhissa
Ela
-sta
murhasta
murhasta
murhasta
murhista
murhista
murhista
All
-lle
murhalle
murhalle
murhalle
murhille
murhille
murhille
Ade
-lla
murhalla
murhalla
murhalla
murhilla
murhilla
murhilla
Abl
-lta
murhalta
murhalta
murhalta
murhilta
murhilta
murhilta
Tra
-ksi
murhakse
murhakse
murhakse
murhikse
murhikse
murhikse
Ess
-na
murhana
murhana
murhana
murhina
murhina
murhina
Abe
-tta
murhatta
murhatta
murhatta
murhitta
murhitta
murhitta
Com
-ne
-
-
-
murhine
murhine
murhine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tuomio |
tuomiot |
Par |
-ta |
tuomiota |
tuomioita |
Gen |
-n |
tuomion |
tuomioitten / tuomioiden |
Ill |
mihin |
tuomioon |
tuomioihin |
Ine |
-ssa |
tuomiossa |
tuomioissa |
Ela |
-sta |
tuomiosta |
tuomioista |
All |
-lle |
tuomiolle |
tuomioille |
Ade |
-lla |
tuomiolla |
tuomioilla |
Abl |
-lta |
tuomiolta |
tuomioilta |
Tra |
-ksi |
tuomioksi |
tuomioiksi |
Ess |
-na |
tuomiona |
tuomioina |
Abe |
-tta |
tuomiotta |
tuomioitta |
Com |
-ne |
- |
tuomioine |
Ins |
-in |
- |
tuomioin |
Singular
Plural
Nom
-
tuomio
tuomiot
Par
-ta
tuomiota
tuomioita
Gen
-n
tuomion
tuomioitten / tuomioiden
Ill
mihin
tuomioon
tuomioihin
Ine
-ssa
tuomiossa
tuomioissa
Ela
-sta
tuomiosta
tuomioista
All
-lle
tuomiolle
tuomioille
Ade
-lla
tuomiolla
tuomioilla
Abl
-lta
tuomiolta
tuomioilta
Tra
-ksi
tuomioksi
tuomioiksi
Ess
-na
tuomiona
tuomioina
Abe
-tta
tuomiotta
tuomioitta
Com
-ne
-
tuomioine
Ins
-in
-
tuomioin
| judgment | tuomio, päätös, arviointi, arvostelukyky, harkinta, arvostelu |
| condemnation | tuomitseminen, tuomio, kelpaamattomaksi julistaminen, menetetyksi julistaminen |
| sentence | virke, lause, rangaistus, tuomio |
| verdict | tuomio, päätös, mielipide |
| doom | tuomio, tuho, kohtalo |
| conviction | vakaumus, tuomio, syylliseksi tuomitseminen |
| adjudication | tuomio, oikeuden päätös |
| decree | asetus, päätös, säädös, määräys, tuomio |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tuomio |
tuomio |
tuomio |
tuomio |
tuomio |
tuomio |
Par |
-ta |
tuomiota |
tuomioita |
tuomiota |
tuomioita |
tuomiota |
tuomioita |
Gen |
-n |
tuomio |
tuomioitte |
tuomio |
tuomioitte |
tuomio |
tuomioitte |
Ill |
mihin |
tuomioo |
tuomioihi |
tuomioo |
tuomioihi |
tuomioo |
tuomioihi |
Ine |
-ssa |
tuomiossa |
tuomioissa |
tuomiossa |
tuomioissa |
tuomiossa |
tuomioissa |
Ela |
-sta |
tuomiosta |
tuomioista |
tuomiosta |
tuomioista |
tuomiosta |
tuomioista |
All |
-lle |
tuomiolle |
tuomioille |
tuomiolle |
tuomioille |
tuomiolle |
tuomioille |
Ade |
-lla |
tuomiolla |
tuomioilla |
tuomiolla |
tuomioilla |
tuomiolla |
tuomioilla |
Abl |
-lta |
tuomiolta |
tuomioilta |
tuomiolta |
tuomioilta |
tuomiolta |
tuomioilta |
Tra |
-ksi |
tuomiokse |
tuomioikse |
tuomiokse |
tuomioikse |
tuomiokse |
tuomioikse |
Ess |
-na |
tuomiona |
tuomioina |
tuomiona |
tuomioina |
tuomiona |
tuomioina |
Abe |
-tta |
tuomiotta |
tuomioitta |
tuomiotta |
tuomioitta |
tuomiotta |
tuomioitta |
Com |
-ne |
- |
tuomioine |
- |
tuomioine |
- |
tuomioine |
Singular
Plural
Nom
-
tuomio
tuomio
tuomio
tuomio
tuomio
tuomio
Par
-ta
tuomiota
tuomiota
tuomiota
tuomioita
tuomioita
tuomioita
Gen
-n
tuomio
tuomio
tuomio
tuomioitte
tuomioitte
tuomioitte
Ill
mihin
tuomioo
tuomioo
tuomioo
tuomioihi
tuomioihi
tuomioihi
Ine
-ssa
tuomiossa
tuomiossa
tuomiossa
tuomioissa
tuomioissa
tuomioissa
Ela
-sta
tuomiosta
tuomiosta
tuomiosta
tuomioista
tuomioista
tuomioista
All
-lle
tuomiolle
tuomiolle
tuomiolle
tuomioille
tuomioille
tuomioille
Ade
-lla
tuomiolla
tuomiolla
tuomiolla
tuomioilla
tuomioilla
tuomioilla
Abl
-lta
tuomiolta
tuomiolta
tuomiolta
tuomioilta
tuomioilta
tuomioilta
Tra
-ksi
tuomiokse
tuomiokse
tuomiokse
tuomioikse
tuomioikse
tuomioikse
Ess
-na
tuomiona
tuomiona
tuomiona
tuomioina
tuomioina
tuomioina
Abe
-tta
tuomiotta
tuomiotta
tuomiotta
tuomioitta
tuomioitta
tuomioitta
Com
-ne
-
-
-
tuomioine
tuomioine
tuomioine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tuomio |
tuomio |
tuomio |
tuomio |
tuomio |
tuomio |
Par |
-ta |
tuomiota |
tuomioita |
tuomiota |
tuomioita |
tuomiota |
tuomioita |
Gen |
-n |
tuomio |
tuomioitte |
tuomio |
tuomioitte |
tuomio |
tuomioitte |
Ill |
mihin |
tuomioo |
tuomioihi |
tuomioo |
tuomioihi |
tuomioo |
tuomioihi |
Ine |
-ssa |
tuomiossa |
tuomioissa |
tuomiossa |
tuomioissa |
tuomiossa |
tuomioissa |
Ela |
-sta |
tuomiosta |
tuomioista |
tuomiosta |
tuomioista |
tuomiosta |
tuomioista |
All |
-lle |
tuomiolle |
tuomioille |
tuomiolle |
tuomioille |
tuomiolle |
tuomioille |
Ade |
-lla |
tuomiolla |
tuomioilla |
tuomiolla |
tuomioilla |
tuomiolla |
tuomioilla |
Abl |
-lta |
tuomiolta |
tuomioilta |
tuomiolta |
tuomioilta |
tuomiolta |
tuomioilta |
Tra |
-ksi |
tuomiokse |
tuomioikse |
tuomiokse |
tuomioikse |
tuomiokse |
tuomioikse |
Ess |
-na |
tuomiona |
tuomioina |
tuomiona |
tuomioina |
tuomiona |
tuomioina |
Abe |
-tta |
tuomiotta |
tuomioitta |
tuomiotta |
tuomioitta |
tuomiotta |
tuomioitta |
Com |
-ne |
- |
tuomioine |
- |
tuomioine |
- |
tuomioine |
Singular
Plural
Nom
-
tuomio
tuomio
tuomio
tuomio
tuomio
tuomio
Par
-ta
tuomiota
tuomiota
tuomiota
tuomioita
tuomioita
tuomioita
Gen
-n
tuomio
tuomio
tuomio
tuomioitte
tuomioitte
tuomioitte
Ill
mihin
tuomioo
tuomioo
tuomioo
tuomioihi
tuomioihi
tuomioihi
Ine
-ssa
tuomiossa
tuomiossa
tuomiossa
tuomioissa
tuomioissa
tuomioissa
Ela
-sta
tuomiosta
tuomiosta
tuomiosta
tuomioista
tuomioista
tuomioista
All
-lle
tuomiolle
tuomiolle
tuomiolle
tuomioille
tuomioille
tuomioille
Ade
-lla
tuomiolla
tuomiolla
tuomiolla
tuomioilla
tuomioilla
tuomioilla
Abl
-lta
tuomiolta
tuomiolta
tuomiolta
tuomioilta
tuomioilta
tuomioilta
Tra
-ksi
tuomiokse
tuomiokse
tuomiokse
tuomioikse
tuomioikse
tuomioikse
Ess
-na
tuomiona
tuomiona
tuomiona
tuomioina
tuomioina
tuomioina
Abe
-tta
tuomiotta
tuomiotta
tuomiotta
tuomioitta
tuomioitta
tuomioitta
Com
-ne
-
-
-
tuomioine
tuomioine
tuomioine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net