logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

mon, noun

Word analysis
monienvalta

monienvalta

mon

Noun, Singular Nominative

+ ien

Noun, Singular Nominative

+ valta

Noun, Singular Nominative

mon

Noun, Singular Nominative

+ ikenet

Noun, Singular Nominative

+ valta

Noun, Singular Nominative

mon

Noun, Plural Genitive

+ valta

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mon

monit

Par

-ta

monia

moneja

Gen

-n

monin

monien

Ill

mihin

moniin

moneihin

Ine

-ssa

monissa

moneissa

Ela

-sta

monista

moneista

All

-lle

monille

moneille

Ade

-lla

monilla

moneilla

Abl

-lta

monilta

moneilta

Tra

-ksi

moniksi

moneiksi

Ess

-na

monina

moneina

Abe

-tta

monitta

moneitta

Com

-ne

-

moneine

Ins

-in

-

monein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mon

monit

Par

-ta

monia

moneja

Gen

-n

monin

monien

Ill

mihin

moniin

moneihin

Ine

-ssa

monissa

moneissa

Ela

-sta

monista

moneista

All

-lle

monille

moneille

Ade

-lla

monilla

moneilla

Abl

-lta

monilta

moneilta

Tra

-ksi

moniksi

moneiksi

Ess

-na

monina

moneina

Abe

-tta

monitta

moneitta

Com

-ne

-

moneine

Ins

-in

-

monein

mon
pl
the Mon
from MON
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; JRC-Acquis; OPUS; Europarl; OpenSubtitles Muistatko Mon? You remember Mo? Mon kysyminen olisi vain ajanhukkaa. asking many would be a waste of time. Mon ystäväni tulee käymään huomenna. My many friends will come to visit tomorrow. Mon ihminen ylpeilee vaimonsa menestyksellä. many a man boasts of his wife's successes. Mon olivat ottaneet kampsen ankarasti vastaan. Many had taken Kammen harshly. En voi olla läsnä mon tilaisuudessa tällä viikolla. I cannot be present at several events this week. Olen lukenut mon kirjan kirjaston lainattavana ollessa. I have read many books while they were borrowed from the library. Haluan kutsua mon perheenjäseneni syntymäpäiväjuhlilleni. I want to invite numerous family members to my birthday party. Mon sanoo että kyseessä on tulevaisuuden pelastava elementti. many people say it's the saving grace of the future. Mon opiskelija osallistuu pyöräilytapahtumaan ensi viikonloppuna. Several students are participating in the biking event next weekend. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

monini

monini

monisi

monisi

moninsa

moninsa

Par

-ta

moniani

monejani

moniasi

monejasi

moniansa / moniaan

monejansa / monejaan

Gen

-n

monini

monieni

monisi

moniesi

moninsa

moniensa

Ill

mihin

moniini

moneihini

moniisi

moneihisi

moniinsa

moneihinsa

Ine

-ssa

monissani

moneissani

monissasi

moneissasi

monissansa / monissaan

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistani

moneistani

monistasi

moneistasi

monistansa / monistaan

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monilleni

moneilleni

monillesi

moneillesi

monillensa / monilleen

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillani

moneillani

monillasi

moneillasi

monillansa / monillaan

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltani

moneiltani

moniltasi

moneiltasi

moniltansa / moniltaan

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

monikseni

moneikseni

moniksesi

moneiksesi

moniksensa / monikseen

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninani

moneinani

moninasi

moneinasi

moninansa / moninaan

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittani

moneittani

monittasi

moneittasi

monittansa / monittaan

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

moneineni

-

moneinesi

-

moneinensa / moneineen

Singular

Plural

Nom

-

monini

monisi

moninsa

monini

monisi

moninsa

Par

-ta

moniani

moniasi

moniansa / moniaan

monejani

monejasi

monejansa / monejaan

Gen

-n

monini

monisi

moninsa

monieni

moniesi

moniensa

Ill

mihin

moniini

moniisi

moniinsa

moneihini

moneihisi

moneihinsa

Ine

-ssa

monissani

monissasi

monissansa / monissaan

moneissani

moneissasi

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistani

monistasi

monistansa / monistaan

moneistani

moneistasi

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monilleni

monillesi

monillensa / monilleen

moneilleni

moneillesi

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillani

monillasi

monillansa / monillaan

moneillani

moneillasi

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltani

moniltasi

moniltansa / moniltaan

moneiltani

moneiltasi

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

monikseni

moniksesi

moniksensa / monikseen

moneikseni

moneiksesi

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninani

moninasi

moninansa / moninaan

moneinani

moneinasi

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittani

monittasi

monittansa / monittaan

moneittani

moneittasi

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

-

-

moneineni

moneinesi

moneinensa / moneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

monimme

monimme

moninne

moninne

moninsa

moninsa

Par

-ta

moniamme

monejamme

monianne

monejanne

moniansa / moniaan

monejansa / monejaan

Gen

-n

monimme

moniemme

moninne

monienne

moninsa

moniensa

Ill

mihin

moniimme

moneihimme

moniinne

moneihinne

moniinsa

moneihinsa

Ine

-ssa

monissamme

moneissamme

monissanne

moneissanne

monissansa / monissaan

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistamme

moneistamme

monistanne

moneistanne

monistansa / monistaan

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monillemme

moneillemme

monillenne

moneillenne

monillensa / monilleen

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillamme

moneillamme

monillanne

moneillanne

monillansa / monillaan

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltamme

moneiltamme

moniltanne

moneiltanne

moniltansa / moniltaan

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

moniksemme

moneiksemme

moniksenne

moneiksenne

moniksensa / monikseen

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninamme

moneinamme

moninanne

moneinanne

moninansa / moninaan

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittamme

moneittamme

monittanne

moneittanne

monittansa / monittaan

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

moneinemme

-

moneinenne

-

moneinensa / moneineen

Singular

Plural

Nom

-

monimme

moninne

moninsa

monimme

moninne

moninsa

Par

-ta

moniamme

monianne

moniansa / moniaan

monejamme

monejanne

monejansa / monejaan

Gen

-n

monimme

moninne

moninsa

moniemme

monienne

moniensa

Ill

mihin

moniimme

moniinne

moniinsa

moneihimme

moneihinne

moneihinsa

Ine

-ssa

monissamme

monissanne

monissansa / monissaan

moneissamme

moneissanne

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistamme

monistanne

monistansa / monistaan

moneistamme

moneistanne

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monillemme

monillenne

monillensa / monilleen

moneillemme

moneillenne

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillamme

monillanne

monillansa / monillaan

moneillamme

moneillanne

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltamme

moniltanne

moniltansa / moniltaan

moneiltamme

moneiltanne

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

moniksemme

moniksenne

moniksensa / monikseen

moneiksemme

moneiksenne

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninamme

moninanne

moninansa / moninaan

moneinamme

moneinanne

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittamme

monittanne

monittansa / monittaan

moneittamme

moneittanne

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

-

-

moneinemme

moneinenne

moneinensa / moneineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ien

ikenet

Par

-ta

ientä

ikeniä

Gen

-n

ikenen

ienten / ikenien

Ill

mihin

ikeneen

ikeniin

Ine

-ssa

ikenessä

ikenissä

Ela

-sta

ikenestä

ikenistä

All

-lle

ikenelle

ikenille

Ade

-lla

ikenellä

ikenillä

Abl

-lta

ikeneltä

ikeniltä

Tra

-ksi

ikeneksi

ikeniksi

Ess

-na

ikenenä

ikeninä

Abe

-tta

ikenettä

ikenittä

Com

-ne

-

ikenine

Ins

-in

-

ikenin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ien

ikenet

Par

-ta

ientä

ikeniä

Gen

-n

ikenen

ienten / ikenien

Ill

mihin

ikeneen

ikeniin

Ine

-ssa

ikenessä

ikenissä

Ela

-sta

ikenestä

ikenistä

All

-lle

ikenelle

ikenille

Ade

-lla

ikenellä

ikenillä

Abl

-lta

ikeneltä

ikeniltä

Tra

-ksi

ikeneksi

ikeniksi

Ess

-na

ikenenä

ikeninä

Abe

-tta

ikenettä

ikenittä

Com

-ne

-

ikenine

Ins

-in

-

ikenin

gum kumi, purukumi, hartsi, pihka, ien, liima
GMOs
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; ParaCrawl; jw2019; Europarl; OpenSubtitles; OPUS; JW300 Ikeneni vuotavat. My gums are bleeding. Harjasin ikeneni. I brushed my gums. Ien tekemä on ien hoidettava. What is done by the man is for the man to deal with. Ja hänen ikenensä. And her gums. Vetäytynyt ien. Receding gums. Ien pahoiIIani. Sorry about that, sir. Ien syyskuussa tänne kuulemaan. Gum here in September to listen. Katsotaan nyt, kenen ien kautta. Let's see who's turn it is. Pyhittäköön hän ienns-nimellänne. May he be sanctified with your name. Ien saa ravinnonsa verenkierrosta. The gum receives nutrients from the bloodstream. Show more arrow right

Wiktionary

gum (part of mouth) Show more arrow right ientulehdus Show more arrow right From Proto-Finnic igen, from Proto-Finno-Ugric ikene, from Proto-Uralic ike, ike-ńe, ike-ne. Cognates include Estonian ige, Komi-Permyak ан (an) and Hungarian íny. Show more arrow right

Wikipedia

Gums The gums or gingiva (plural: gingivae) consist of the mucosal tissue that lies over the mandible and maxilla inside the mouth. Gum health and disease can have an effect on general health. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikeneni

ikeneni

ikenesi

ikenesi

ikenensä

ikenensä

Par

-ta

ientäni

ikeniäni

ientäsi

ikeniäsi

ientänsä / ientään

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

ikeneni

ienteni / ikenieni

ikenesi

ientesi / ikeniesi

ikenensä

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneeni

ikeniini

ikeneesi

ikeniisi

ikeneensä

ikeniinsä

Ine

-ssa

ikenessäni

ikenissäni

ikenessäsi

ikenissäsi

ikenessänsä / ikenessään

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

ikenestäni

ikenistäni

ikenestäsi

ikenistäsi

ikenestänsä / ikenestään

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

ikenelleni

ikenilleni

ikenellesi

ikenillesi

ikenellensä / ikenelleen

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

ikenelläni

ikenilläni

ikenelläsi

ikenilläsi

ikenellänsä / ikenellään

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

ikeneltäni

ikeniltäni

ikeneltäsi

ikeniltäsi

ikeneltänsä / ikeneltään

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

ikenekseni

ikenikseni

ikeneksesi

ikeniksesi

ikeneksensä / ikenekseen

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

ikenenäni

ikeninäni

ikenenäsi

ikeninäsi

ikenenänsä / ikenenään

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

ikenettäni

ikenittäni

ikenettäsi

ikenittäsi

ikenettänsä / ikenettään

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

ikenineni

-

ikeninesi

-

ikeninensä / ikenineen

Singular

Plural

Nom

-

ikeneni

ikenesi

ikenensä

ikeneni

ikenesi

ikenensä

Par

-ta

ientäni

ientäsi

ientänsä / ientään

ikeniäni

ikeniäsi

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

ikeneni

ikenesi

ikenensä

ienteni / ikenieni

ientesi / ikeniesi

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneeni

ikeneesi

ikeneensä

ikeniini

ikeniisi

ikeniinsä

Ine

-ssa

ikenessäni

ikenessäsi

ikenessänsä / ikenessään

ikenissäni

ikenissäsi

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

ikenestäni

ikenestäsi

ikenestänsä / ikenestään

ikenistäni

ikenistäsi

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

ikenelleni

ikenellesi

ikenellensä / ikenelleen

ikenilleni

ikenillesi

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

ikenelläni

ikenelläsi

ikenellänsä / ikenellään

ikenilläni

ikenilläsi

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

ikeneltäni

ikeneltäsi

ikeneltänsä / ikeneltään

ikeniltäni

ikeniltäsi

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

ikenekseni

ikeneksesi

ikeneksensä / ikenekseen

ikenikseni

ikeniksesi

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

ikenenäni

ikenenäsi

ikenenänsä / ikenenään

ikeninäni

ikeninäsi

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

ikenettäni

ikenettäsi

ikenettänsä / ikenettään

ikenittäni

ikenittäsi

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

-

-

ikenineni

ikeninesi

ikeninensä / ikenineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikenemme

ikenemme

ikenenne

ikenenne

ikenensä

ikenensä

Par

-ta

ientämme

ikeniämme

ientänne

ikeniänne

ientänsä / ientään

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

ikenemme

ientemme / ikeniemme

ikenenne

ientenne / ikenienne

ikenensä

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneemme

ikeniimme

ikeneenne

ikeniinne

ikeneensä

ikeniinsä

Ine

-ssa

ikenessämme

ikenissämme

ikenessänne

ikenissänne

ikenessänsä / ikenessään

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

ikenestämme

ikenistämme

ikenestänne

ikenistänne

ikenestänsä / ikenestään

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

ikenellemme

ikenillemme

ikenellenne

ikenillenne

ikenellensä / ikenelleen

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

ikenellämme

ikenillämme

ikenellänne

ikenillänne

ikenellänsä / ikenellään

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

ikeneltämme

ikeniltämme

ikeneltänne

ikeniltänne

ikeneltänsä / ikeneltään

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

ikeneksemme

ikeniksemme

ikeneksenne

ikeniksenne

ikeneksensä / ikenekseen

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

ikenenämme

ikeninämme

ikenenänne

ikeninänne

ikenenänsä / ikenenään

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

ikenettämme

ikenittämme

ikenettänne

ikenittänne

ikenettänsä / ikenettään

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

ikeninemme

-

ikeninenne

-

ikeninensä / ikenineen

Singular

Plural

Nom

-

ikenemme

ikenenne

ikenensä

ikenemme

ikenenne

ikenensä

Par

-ta

ientämme

ientänne

ientänsä / ientään

ikeniämme

ikeniänne

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

ikenemme

ikenenne

ikenensä

ientemme / ikeniemme

ientenne / ikenienne

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneemme

ikeneenne

ikeneensä

ikeniimme

ikeniinne

ikeniinsä

Ine

-ssa

ikenessämme

ikenessänne

ikenessänsä / ikenessään

ikenissämme

ikenissänne

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

ikenestämme

ikenestänne

ikenestänsä / ikenestään

ikenistämme

ikenistänne

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

ikenellemme

ikenellenne

ikenellensä / ikenelleen

ikenillemme

ikenillenne

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

ikenellämme

ikenellänne

ikenellänsä / ikenellään

ikenillämme

ikenillänne

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

ikeneltämme

ikeneltänne

ikeneltänsä / ikeneltään

ikeniltämme

ikeniltänne

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

ikeneksemme

ikeneksenne

ikeneksensä / ikenekseen

ikeniksemme

ikeniksenne

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

ikenenämme

ikenenänne

ikenenänsä / ikenenään

ikeninämme

ikeninänne

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

ikenettämme

ikenettänne

ikenettänsä / ikenettään

ikenittämme

ikenittänne

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

-

-

ikeninemme

ikeninenne

ikeninensä / ikenineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valta

vallat

Par

-ta

valtaa

valtoja

Gen

-n

vallan

valtojen

Ill

mihin

valtaan

valtoihin

Ine

-ssa

vallassa

valloissa

Ela

-sta

vallasta

valloista

All

-lle

vallalle

valloille

Ade

-lla

vallalla

valloilla

Abl

-lta

vallalta

valloilta

Tra

-ksi

vallaksi

valloiksi

Ess

-na

valtana

valtoina

Abe

-tta

vallatta

valloitta

Com

-ne

-

valtoine

Ins

-in

-

valloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valta

vallat

Par

-ta

valtaa

valtoja

Gen

-n

vallan

valtojen

Ill

mihin

valtaan

valtoihin

Ine

-ssa

vallassa

valloissa

Ela

-sta

vallasta

valloista

All

-lle

vallalle

valloille

Ade

-lla

vallalla

valloilla

Abl

-lta

vallalta

valloilta

Tra

-ksi

vallaksi

valloiksi

Ess

-na

valtana

valtoina

Abe

-tta

vallatta

valloitta

Com

-ne

-

valtoine

Ins

-in

-

valloin

power teho, virta, valta, voima, energia, mahti
authority auktoriteetti, valta, valtuus, arvovalta, määräysvalta, asiantuntija
dominion valta, herruus, ylin valta
rule sääntö, säännös, määräys, hallinto, valta, käytäntö
reign hallituskausi, valta, hallitusaika, valta-aika
sway huojunta, valta, keinuminen
potency teho, potenssi, voima, valta
lordship valta
Show more arrow right
Tatoeba; OPUS; Europarl Finnish-English Parallel Corpus; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; Europarl; Europarl parallel corpus Valta kuuluu kansalle. The power belongs to the people. Kuningas oli menettänyt valta. The king had lost his power. Valtasi kasvoi joka hetki. Dominance grew every moment. Ei valtasi ole loputtomat. Your power is not endless. Vallasta on tehty kirja. A book has been written about power. Valtasi on lopetettava nyt. Power must be ended now. Parlamentti pitäisi asettaa valta. Parliament should hold the power. Hän käyttää valtaansa hyvin. She uses her power well. Valtasi oli vankka ja pysyvä. Power was strong and enduring. Hän tahtoi valtaa ja kunniaa. He wanted power and glory. Show more arrow right

Wiktionary

power, authority, rule (in compounds) main, principal Fin:valtakatuEng:main streetFin:valtaväyläEng:mainstream country, state, power Fin:Hän vakoili vieraan vallan hyväksi.Eng:He spied for a foreign power.Fin:YhdysvallatEng:United StatesFin:Itävalta (from German Österreich)Eng:Austria (religion) virtue (rank of angel) Show more arrow right Adjectives vallatonvaltaisavaltava Nouns valtikkavaltiovaltuus Verbs vallatavalloittaa Show more arrow right Itävalta kansanvalta lainkäyttövalta suurvalta tasavalta vaikutusvalta valtakunta valtameri valtaosa valtapiiri valtasuoni valtatie valtavirta väkivalta Yhdysvallat Show more arrow right From Proto-Finnic valta, borrowed from Proto-Germanic waldą (“might, power, authority”) (compare Swedish våld, German Gewalt, Dutch geweld). Attested in the first New Testament in Finnish, Se Wsi Testamenti (1548) as walda. Show more arrow right

Wikipedia

Power (social and political) In social science and politics, power is the capacity of an individual to influence the actions, beliefs, or conduct (behaviour) of others. The term authority is often used for power that is perceived as legitimate by the social structure, not to be confused with authoritarianism. Power can be seen as evil or unjust; however, power can also be seen as good and as something inherited or given for exercising humanistic objectives that will help, move, and empower others as well. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valtani

valtani

valtasi

valtasi

valtansa

valtansa

Par

-ta

valtaani

valtojani

valtaasi

valtojasi

valtaansa

valtojansa / valtojaan

Gen

-n

valtani

valtojeni

valtasi

valtojesi

valtansa

valtojensa

Ill

mihin

valtaani

valtoihini

valtaasi

valtoihisi

valtaansa

valtoihinsa

Ine

-ssa

vallassani

valloissani

vallassasi

valloissasi

vallassansa / vallassaan

valloissansa / valloissaan

Ela

-sta

vallastani

valloistani

vallastasi

valloistasi

vallastansa / vallastaan

valloistansa / valloistaan

All

-lle

vallalleni

valloilleni

vallallesi

valloillesi

vallallensa / vallalleen

valloillensa / valloillean

Ade

-lla

vallallani

valloillani

vallallasi

valloillasi

vallallansa / vallallaan

valloillansa / valloillaan

Abl

-lta

vallaltani

valloiltani

vallaltasi

valloiltasi

vallaltansa / vallaltaan

valloiltansa / valloiltaan

Tra

-ksi

vallakseni

valloikseni

vallaksesi

valloiksesi

vallaksensa / vallakseen

valloiksensa / valloikseen

Ess

-na

valtanani

valtoinani

valtanasi

valtoinasi

valtanansa / valtanaan

valtoinansa / valtoinaan

Abe

-tta

vallattani

valloittani

vallattasi

valloittasi

vallattansa / vallattaan

valloittansa / valloittaan

Com

-ne

-

valtoineni

-

valtoinesi

-

valtoinensa / valtoineen

Singular

Plural

Nom

-

valtani

valtasi

valtansa

valtani

valtasi

valtansa

Par

-ta

valtaani

valtaasi

valtaansa

valtojani

valtojasi

valtojansa / valtojaan

Gen

-n

valtani

valtasi

valtansa

valtojeni

valtojesi

valtojensa

Ill

mihin

valtaani

valtaasi

valtaansa

valtoihini

valtoihisi

valtoihinsa

Ine

-ssa

vallassani

vallassasi

vallassansa / vallassaan

valloissani

valloissasi

valloissansa / valloissaan

Ela

-sta

vallastani

vallastasi

vallastansa / vallastaan

valloistani

valloistasi

valloistansa / valloistaan

All

-lle

vallalleni

vallallesi

vallallensa / vallalleen

valloilleni

valloillesi

valloillensa / valloillean

Ade

-lla

vallallani

vallallasi

vallallansa / vallallaan

valloillani

valloillasi

valloillansa / valloillaan

Abl

-lta

vallaltani

vallaltasi

vallaltansa / vallaltaan

valloiltani

valloiltasi

valloiltansa / valloiltaan

Tra

-ksi

vallakseni

vallaksesi

vallaksensa / vallakseen

valloikseni

valloiksesi

valloiksensa / valloikseen

Ess

-na

valtanani

valtanasi

valtanansa / valtanaan

valtoinani

valtoinasi

valtoinansa / valtoinaan

Abe

-tta

vallattani

vallattasi

vallattansa / vallattaan

valloittani

valloittasi

valloittansa / valloittaan

Com

-ne

-

-

-

valtoineni

valtoinesi

valtoinensa / valtoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valtamme

valtamme

valtanne

valtanne

valtansa

valtansa

Par

-ta

valtaamme

valtojamme

valtaanne

valtojanne

valtaansa

valtojansa / valtojaan

Gen

-n

valtamme

valtojemme

valtanne

valtojenne

valtansa

valtojensa

Ill

mihin

valtaamme

valtoihimme

valtaanne

valtoihinne

valtaansa

valtoihinsa

Ine

-ssa

vallassamme

valloissamme

vallassanne

valloissanne

vallassansa / vallassaan

valloissansa / valloissaan

Ela

-sta

vallastamme

valloistamme

vallastanne

valloistanne

vallastansa / vallastaan

valloistansa / valloistaan

All

-lle

vallallemme

valloillemme

vallallenne

valloillenne

vallallensa / vallalleen

valloillensa / valloillean

Ade

-lla

vallallamme

valloillamme

vallallanne

valloillanne

vallallansa / vallallaan

valloillansa / valloillaan

Abl

-lta

vallaltamme

valloiltamme

vallaltanne

valloiltanne

vallaltansa / vallaltaan

valloiltansa / valloiltaan

Tra

-ksi

vallaksemme

valloiksemme

vallaksenne

valloiksenne

vallaksensa / vallakseen

valloiksensa / valloikseen

Ess

-na

valtanamme

valtoinamme

valtananne

valtoinanne

valtanansa / valtanaan

valtoinansa / valtoinaan

Abe

-tta

vallattamme

valloittamme

vallattanne

valloittanne

vallattansa / vallattaan

valloittansa / valloittaan

Com

-ne

-

valtoinemme

-

valtoinenne

-

valtoinensa / valtoineen

Singular

Plural

Nom

-

valtamme

valtanne

valtansa

valtamme

valtanne

valtansa

Par

-ta

valtaamme

valtaanne

valtaansa

valtojamme

valtojanne

valtojansa / valtojaan

Gen

-n

valtamme

valtanne

valtansa

valtojemme

valtojenne

valtojensa

Ill

mihin

valtaamme

valtaanne

valtaansa

valtoihimme

valtoihinne

valtoihinsa

Ine

-ssa

vallassamme

vallassanne

vallassansa / vallassaan

valloissamme

valloissanne

valloissansa / valloissaan

Ela

-sta

vallastamme

vallastanne

vallastansa / vallastaan

valloistamme

valloistanne

valloistansa / valloistaan

All

-lle

vallallemme

vallallenne

vallallensa / vallalleen

valloillemme

valloillenne

valloillensa / valloillean

Ade

-lla

vallallamme

vallallanne

vallallansa / vallallaan

valloillamme

valloillanne

valloillansa / valloillaan

Abl

-lta

vallaltamme

vallaltanne

vallaltansa / vallaltaan

valloiltamme

valloiltanne

valloiltansa / valloiltaan

Tra

-ksi

vallaksemme

vallaksenne

vallaksensa / vallakseen

valloiksemme

valloiksenne

valloiksensa / valloikseen

Ess

-na

valtanamme

valtananne

valtanansa / valtanaan

valtoinamme

valtoinanne

valtoinansa / valtoinaan

Abe

-tta

vallattamme

vallattanne

vallattansa / vallattaan

valloittamme

valloittanne

valloittansa / valloittaan

Com

-ne

-

-

-

valtoinemme

valtoinenne

valtoinensa / valtoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

ikenet

Par

-ta

-

ikeniä

Gen

-n

-

ienten / ikenien

Ill

mihin

ikeneen

ikeniin

Ine

-ssa

-

ikenissä

Ela

-sta

-

ikenistä

All

-lle

-

ikenille

Ade

-lla

-

ikenillä

Abl

-lta

-

ikeniltä

Tra

-ksi

-

ikeniksi

Ess

-na

-

ikeninä

Abe

-tta

-

ikenittä

Com

-ne

-

ikenine

Ins

-in

-

ikenin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

ikenet

Par

-ta

-

ikeniä

Gen

-n

-

ienten / ikenien

Ill

mihin

ikeneen

ikeniin

Ine

-ssa

-

ikenissä

Ela

-sta

-

ikenistä

All

-lle

-

ikenille

Ade

-lla

-

ikenillä

Abl

-lta

-

ikeniltä

Tra

-ksi

-

ikeniksi

Ess

-na

-

ikeninä

Abe

-tta

-

ikenittä

Com

-ne

-

ikenine

Ins

-in

-

ikenin

gums ikenet
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; EuroParl, sentence 31941.; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Europarl, sentence 31942. Ikenet vuotavat joskus verta. Gums sometimes bleed. Ikenet kutisevat ja ovat arat. Gums itch and are sensitive. Hemmetin ikenet! My goddamn gums are killing me. Voi vitun ikenet. Bitch nuts. Ikenet ovat siniset. The gums are blue, Doctor. Voihan vitun ikenet. Oh, fucking pussy fart. Ikeneni vuotavat. My gums are bleeding. Harjasin ikeneni. I brushed my gums. Ikenet vuotavat ja turpoavat helposti. Gums easily bleed and swell. Meillä on samat ikenet. We have the same gums. Show more arrow right

Wiktionary

Nominative plural form of ien. Show more arrow right

Wikipedia

Gums The gums or gingiva (plural: gingivae) consist of the mucosal tissue that lies over the mandible and maxilla inside the mouth. Gum health and disease can have an effect on general health. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

ikeniäni

-

ikeniäsi

-

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

-

ienteni / ikenieni

-

ientesi / ikeniesi

-

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneeni

ikeniini

ikeneesi

ikeniisi

ikeneensä

ikeniinsä

Ine

-ssa

-

ikenissäni

-

ikenissäsi

-

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

-

ikenistäni

-

ikenistäsi

-

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

-

ikenilleni

-

ikenillesi

-

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

-

ikenilläni

-

ikenilläsi

-

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

-

ikeniltäni

-

ikeniltäsi

-

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

-

ikenikseni

-

ikeniksesi

-

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

-

ikeninäni

-

ikeninäsi

-

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

-

ikenittäni

-

ikenittäsi

-

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

ikenineni

-

ikeninesi

-

ikeninensä / ikenineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

ikeniäni

ikeniäsi

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

-

-

-

ienteni / ikenieni

ientesi / ikeniesi

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneeni

ikeneesi

ikeneensä

ikeniini

ikeniisi

ikeniinsä

Ine

-ssa

-

-

-

ikenissäni

ikenissäsi

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

-

-

-

ikenistäni

ikenistäsi

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

-

-

-

ikenilleni

ikenillesi

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

-

-

-

ikenilläni

ikenilläsi

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

-

-

-

ikeniltäni

ikeniltäsi

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

-

-

-

ikenikseni

ikeniksesi

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

-

-

-

ikeninäni

ikeninäsi

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

-

-

-

ikenittäni

ikenittäsi

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

-

-

ikenineni

ikeninesi

ikeninensä / ikenineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

ikeniämme

-

ikeniänne

-

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

-

ientemme / ikeniemme

-

ientenne / ikenienne

-

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneemme

ikeniimme

ikeneenne

ikeniinne

ikeneensä

ikeniinsä

Ine

-ssa

-

ikenissämme

-

ikenissänne

-

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

-

ikenistämme

-

ikenistänne

-

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

-

ikenillemme

-

ikenillenne

-

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

-

ikenillämme

-

ikenillänne

-

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

-

ikeniltämme

-

ikeniltänne

-

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

-

ikeniksemme

-

ikeniksenne

-

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

-

ikeninämme

-

ikeninänne

-

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

-

ikenittämme

-

ikenittänne

-

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

ikeninemme

-

ikeninenne

-

ikeninensä / ikenineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

ikeniämme

ikeniänne

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

-

-

-

ientemme / ikeniemme

ientenne / ikenienne

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneemme

ikeneenne

ikeneensä

ikeniimme

ikeniinne

ikeniinsä

Ine

-ssa

-

-

-

ikenissämme

ikenissänne

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

-

-

-

ikenistämme

ikenistänne

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

-

-

-

ikenillemme

ikenillenne

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

-

-

-

ikenillämme

ikenillänne

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

-

-

-

ikeniltämme

ikeniltänne

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

-

-

-

ikeniksemme

ikeniksenne

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

-

-

-

ikeninämme

ikeninänne

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

-

-

-

ikenittämme

ikenittänne

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

-

-

ikeninemme

ikeninenne

ikeninensä / ikenineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept