logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

matta, adjective

Word analysis
matan

matan

matta

Adjective, Singular Genitive

mata

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Wiktionary

matte Show more arrow right mattamaali mattapintainen mattaväri Show more arrow right
matt matta, himmeä
matte matta, himmeä
mat matta, himmeä
Show more arrow right
Europarl parallel corpus, sentence 7794.; OPUS movie subtitles parallel corpus, sentence 3151625.; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Europarl; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles parallel corpus, sentence 235324.; Tatoeba parallel corpus, sentence 4631965. Matan järven pinta. the surface of the dull lake. Matan violetin sävy. a dull shade of violet. Anna olla, Matan. Save it, Matan. Matan päivän valossa huone näytti synkältä. In the dim light of day, the room looked gloomy. Matan Brody kuulusteli Blakea. Matan Brody interviewed him last. Hän kulki rautatieasemalta matan tien varrella. He walked along the dull road from the railway station. Heidän mökkinsä sijaitsi matan metsän keskellä. Their cottage was located in the middle of a dull forest. Seinä on matasta puuta. The wall is made of smooth wood. Matan keltaista valoa. dull yellow light. Matan tilallista kuvaa. dim spatial image. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

matta

matat

Par

-ta

mattaa

mattoja

Gen

-n

matan

mattojen

Ill

mihin

mattaan

mattoihin

Ine

-ssa

matassa

matoissa

Ela

-sta

matasta

matoista

All

-lle

matalle

matoille

Ade

-lla

matalla

matoilla

Abl

-lta

matalta

matoilta

Tra

-ksi

mataksi

matoiksi

Ess

-na

mattana

mattoina

Abe

-tta

matatta

matoitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

matoin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

matta

matat

Par

-ta

mattaa

mattoja

Gen

-n

matan

mattojen

Ill

mihin

mattaan

mattoihin

Ine

-ssa

matassa

matoissa

Ela

-sta

matasta

matoista

All

-lle

matalle

matoille

Ade

-lla

matalla

matoilla

Abl

-lta

matalta

matoilta

Tra

-ksi

mataksi

matoiksi

Ess

-na

mattana

mattoina

Abe

-tta

matatta

matoitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

matoin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

matempi

matemmat

Par

-ta

matempaa

matempia

Gen

-n

matemman

matempien

Ill

mihin

matempiin

matempiin

Ine

-ssa

matemmassa

matemmissa

Ela

-sta

matemmasta

matemmista

All

-lle

matemmalle

matemmille

Ade

-lla

matemmalla

matemmilla

Abl

-lta

matemmalta

matemmilta

Tra

-ksi

matemmaksi

matemmiksi

Ess

-na

matempana

matempina

Abe

-tta

matemmatta

matemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

matemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

matempi

matemmat

Par

-ta

matempaa

matempia

Gen

-n

matemman

matempien

Ill

mihin

matempiin

matempiin

Ine

-ssa

matemmassa

matemmissa

Ela

-sta

matemmasta

matemmista

All

-lle

matemmalle

matemmille

Ade

-lla

matemmalla

matemmilla

Abl

-lta

matemmalta

matemmilta

Tra

-ksi

matemmaksi

matemmiksi

Ess

-na

matempana

matempina

Abe

-tta

matemmatta

matemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

matemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

matoin

matoimmat

Par

-ta

matointa

matoimpia

Gen

-n

matoimman

matointen / matoimpien

Ill

mihin

matoimpaan

matoimpiin

Ine

-ssa

matoimmassa

matoimmissa

Ela

-sta

matoimmasta

matoimmista

All

-lle

matoimmalle

matoimmille

Ade

-lla

matoimmalla

matoimmilla

Abl

-lta

matoimmalta

matoimmilta

Tra

-ksi

matoimmaksi

matoimmiksi

Ess

-na

matoimpana

matoimpina

Abe

-tta

matoimmatta

matoimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

matoimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

matoin

matoimmat

Par

-ta

matointa

matoimpia

Gen

-n

matoimman

matointen / matoimpien

Ill

mihin

matoimpaan

matoimpiin

Ine

-ssa

matoimmassa

matoimmissa

Ela

-sta

matoimmasta

matoimmista

All

-lle

matoimmalle

matoimmille

Ade

-lla

matoimmalla

matoimmilla

Abl

-lta

matoimmalta

matoimmilta

Tra

-ksi

matoimmaksi

matoimmiksi

Ess

-na

matoimpana

matoimpina

Abe

-tta

matoimmatta

matoimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

matoimmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mata

matat

Par

-ta

mataa

matoja

Gen

-n

matan

matojen

Ill

mihin

mataan

matoihin

Ine

-ssa

matassa

matoissa

Ela

-sta

matasta

matoista

All

-lle

matalle

matoille

Ade

-lla

matalla

matoilla

Abl

-lta

matalta

matoilta

Tra

-ksi

mataksi

matoiksi

Ess

-na

matana

matoina

Abe

-tta

matatta

matoitta

Com

-ne

-

matoine

Ins

-in

-

matoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mata

matat

Par

-ta

mataa

matoja

Gen

-n

matan

matojen

Ill

mihin

mataan

matoihin

Ine

-ssa

matassa

matoissa

Ela

-sta

matasta

matoista

All

-lle

matalle

matoille

Ade

-lla

matalla

matoilla

Abl

-lta

matalta

matoilta

Tra

-ksi

mataksi

matoiksi

Ess

-na

matana

matoina

Abe

-tta

matatta

matoitta

Com

-ne

-

matoine

Ins

-in

-

matoin

pus mätä, visva, märkä
rotten mätä, laho, pilaantunut, kurja, surkea, ikävä
addled mätä, pilaantunut, sekaisin
putrid mädäntynyt, ällöttävä, mätä
putrefaction mätäneminen, mätä
Show more arrow right
OPUS; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus Hän puhui matoin. She spoke with worms. Olen Matan. Matan, remember? Olen matoin hukkua. I'm drowning with worms. Matan ei auta. Matan won't help. Älä heitä roskiin matan kalaa! Don't throw away the matan fish! Tiedät sen, Matan. You know this, Matan. Hyvä yritys, Matan. Nice try, Matan. Talon edessä kasvaa iso matan puu. There is a big matan tree growing in front of the house. Kalastaja löysi merestä suuren matan. The fisherman found a big mata from the sea. Hän astui matoittansa. He stepped on his worm. Show more arrow right

Wikipedia

Mata
kaupunginosa Castelo Brancossa, Portugalissa Mata
kaupunki Brasiliassa Mata
alue Tšadissa Mata Atlântica
sademetsäalue Brasiliassa Mata Utu
Wallis- ja Futunasaarten pääkaupunki Crisanto Dario Mata Cova
(1915–1998), venezuelalainen katolinen arkkipiispa Eduardo Mata
(1942–1995), meksikolainen kapellimestari ja säveltäjä Jaime Mata
(s. 1988), espanjalainen jalkapalloilija Juan Mata
(s. 1988), espanjalainen jalkapalloilija Juan Abelardo Mata Guevara
(s. 1946), nicaragualainen katolinen piispa Kalle Mata
(1889–1970), suomalainen jääkärimajuri Mata Hari
(oik. Margaretha Geertruida Zelle, 1876–1917), alankomaalainen tanssija ja vakooja Rodolfo Francisco Bobadilla Mata
(1932–2019), guatemalalainen katolinen piispa
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

matani

matani

matasi

matasi

matansa

matansa

Par

-ta

mataani

matojani

mataasi

matojasi

mataansa / mataaan

matojansa / matojaan

Gen

-n

matani

matojeni

matasi

matojesi

matansa

matojensa

Ill

mihin

mataani

matoihini

mataasi

matoihisi

mataansa

matoihinsa

Ine

-ssa

matassani

matoissani

matassasi

matoissasi

matassansa / matassaan

matoissansa / matoissaan

Ela

-sta

matastani

matoistani

matastasi

matoistasi

matastansa / matastaan

matoistansa / matoistaan

All

-lle

matalleni

matoilleni

matallesi

matoillesi

matallensa / matalleen

matoillensa / matoillean

Ade

-lla

matallani

matoillani

matallasi

matoillasi

matallansa / matallaan

matoillansa / matoillaan

Abl

-lta

mataltani

matoiltani

mataltasi

matoiltasi

mataltansa / mataltaan

matoiltansa / matoiltaan

Tra

-ksi

matakseni

matoikseni

mataksesi

matoiksesi

mataksensa / matakseen

matoiksensa / matoikseen

Ess

-na

matanani

matoinani

matanasi

matoinasi

matanansa / matanaan

matoinansa / matoinaan

Abe

-tta

matattani

matoittani

matattasi

matoittasi

matattansa / matattaan

matoittansa / matoittaan

Com

-ne

-

matoineni

-

matoinesi

-

matoinensa / matoineen

Singular

Plural

Nom

-

matani

matasi

matansa

matani

matasi

matansa

Par

-ta

mataani

mataasi

mataansa / mataaan

matojani

matojasi

matojansa / matojaan

Gen

-n

matani

matasi

matansa

matojeni

matojesi

matojensa

Ill

mihin

mataani

mataasi

mataansa

matoihini

matoihisi

matoihinsa

Ine

-ssa

matassani

matassasi

matassansa / matassaan

matoissani

matoissasi

matoissansa / matoissaan

Ela

-sta

matastani

matastasi

matastansa / matastaan

matoistani

matoistasi

matoistansa / matoistaan

All

-lle

matalleni

matallesi

matallensa / matalleen

matoilleni

matoillesi

matoillensa / matoillean

Ade

-lla

matallani

matallasi

matallansa / matallaan

matoillani

matoillasi

matoillansa / matoillaan

Abl

-lta

mataltani

mataltasi

mataltansa / mataltaan

matoiltani

matoiltasi

matoiltansa / matoiltaan

Tra

-ksi

matakseni

mataksesi

mataksensa / matakseen

matoikseni

matoiksesi

matoiksensa / matoikseen

Ess

-na

matanani

matanasi

matanansa / matanaan

matoinani

matoinasi

matoinansa / matoinaan

Abe

-tta

matattani

matattasi

matattansa / matattaan

matoittani

matoittasi

matoittansa / matoittaan

Com

-ne

-

-

-

matoineni

matoinesi

matoinensa / matoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

matamme

matamme

matanne

matanne

matansa

matansa

Par

-ta

mataamme

matojamme

mataanne

matojanne

mataansa / mataaan

matojansa / matojaan

Gen

-n

matamme

matojemme

matanne

matojenne

matansa

matojensa

Ill

mihin

mataamme

matoihimme

mataanne

matoihinne

mataansa

matoihinsa

Ine

-ssa

matassamme

matoissamme

matassanne

matoissanne

matassansa / matassaan

matoissansa / matoissaan

Ela

-sta

matastamme

matoistamme

matastanne

matoistanne

matastansa / matastaan

matoistansa / matoistaan

All

-lle

matallemme

matoillemme

matallenne

matoillenne

matallensa / matalleen

matoillensa / matoillean

Ade

-lla

matallamme

matoillamme

matallanne

matoillanne

matallansa / matallaan

matoillansa / matoillaan

Abl

-lta

mataltamme

matoiltamme

mataltanne

matoiltanne

mataltansa / mataltaan

matoiltansa / matoiltaan

Tra

-ksi

mataksemme

matoiksemme

mataksenne

matoiksenne

mataksensa / matakseen

matoiksensa / matoikseen

Ess

-na

matanamme

matoinamme

matananne

matoinanne

matanansa / matanaan

matoinansa / matoinaan

Abe

-tta

matattamme

matoittamme

matattanne

matoittanne

matattansa / matattaan

matoittansa / matoittaan

Com

-ne

-

matoinemme

-

matoinenne

-

matoinensa / matoineen

Singular

Plural

Nom

-

matamme

matanne

matansa

matamme

matanne

matansa

Par

-ta

mataamme

mataanne

mataansa / mataaan

matojamme

matojanne

matojansa / matojaan

Gen

-n

matamme

matanne

matansa

matojemme

matojenne

matojensa

Ill

mihin

mataamme

mataanne

mataansa

matoihimme

matoihinne

matoihinsa

Ine

-ssa

matassamme

matassanne

matassansa / matassaan

matoissamme

matoissanne

matoissansa / matoissaan

Ela

-sta

matastamme

matastanne

matastansa / matastaan

matoistamme

matoistanne

matoistansa / matoistaan

All

-lle

matallemme

matallenne

matallensa / matalleen

matoillemme

matoillenne

matoillensa / matoillean

Ade

-lla

matallamme

matallanne

matallansa / matallaan

matoillamme

matoillanne

matoillansa / matoillaan

Abl

-lta

mataltamme

mataltanne

mataltansa / mataltaan

matoiltamme

matoiltanne

matoiltansa / matoiltaan

Tra

-ksi

mataksemme

mataksenne

mataksensa / matakseen

matoiksemme

matoiksenne

matoiksensa / matoikseen

Ess

-na

matanamme

matananne

matanansa / matanaan

matoinamme

matoinanne

matoinansa / matoinaan

Abe

-tta

matattamme

matattanne

matattansa / matattaan

matoittamme

matoittanne

matoittansa / matoittaan

Com

-ne

-

-

-

matoinemme

matoinenne

matoinensa / matoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept