leviin |
Noun, Plural Illative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ ikä |
Noun, Plural Instructive |
|
Noun, Singular Illative |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
levä |
levät |
Par |
-ta |
levää |
leviä |
Gen |
-n |
levän |
levien |
Ill |
mihin |
levään |
|
Ine |
-ssa |
levässä |
levissä |
Ela |
-sta |
levästä |
levistä |
All |
-lle |
levälle |
leville |
Ade |
-lla |
levällä |
levillä |
Abl |
-lta |
levältä |
leviltä |
Tra |
-ksi |
leväksi |
leviksi |
Ess |
-na |
levänä |
levinä |
Abe |
-tta |
levättä |
levittä |
Com |
-ne |
- |
levine |
Ins |
-in |
- |
levin |
Singular
Plural
Nom
-
levä
levät
Par
-ta
levää
leviä
Gen
-n
levän
levien
Ill
mihin
levään
Ine
-ssa
levässä
levissä
Ela
-sta
levästä
levistä
All
-lle
levälle
leville
Ade
-lla
levällä
levillä
Abl
-lta
levältä
leviltä
Tra
-ksi
leväksi
leviksi
Ess
-na
levänä
levinä
Abe
-tta
levättä
levittä
Com
-ne
-
levine
Ins
-in
-
levin
alga | levä |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
levä |
levä |
levä |
levä |
levä |
levä |
Par |
-ta |
levää |
leviä |
levää |
leviä |
levää |
leviä |
Gen |
-n |
levä |
levie |
levä |
levie |
levä |
levie |
Ill |
mihin |
levää |
levii |
levää |
levii |
levää |
levii |
Ine |
-ssa |
levässä |
levissä |
levässä |
levissä |
levässä |
levissä |
Ela |
-sta |
levästä |
levistä |
levästä |
levistä |
levästä |
levistä |
All |
-lle |
levälle |
leville |
levälle |
leville |
levälle |
leville |
Ade |
-lla |
levällä |
levillä |
levällä |
levillä |
levällä |
levillä |
Abl |
-lta |
levältä |
leviltä |
levältä |
leviltä |
levältä |
leviltä |
Tra |
-ksi |
leväkse |
levikse |
leväkse |
levikse |
leväkse |
levikse |
Ess |
-na |
levänä |
levinä |
levänä |
levinä |
levänä |
levinä |
Abe |
-tta |
levättä |
levittä |
levättä |
levittä |
levättä |
levittä |
Com |
-ne |
- |
levine |
- |
levine |
- |
levine |
Singular
Plural
Nom
-
levä
levä
levä
levä
levä
levä
Par
-ta
levää
levää
levää
leviä
leviä
leviä
Gen
-n
levä
levä
levä
levie
levie
levie
Ill
mihin
levää
levää
levää
levii
levii
levii
Ine
-ssa
levässä
levässä
levässä
levissä
levissä
levissä
Ela
-sta
levästä
levästä
levästä
levistä
levistä
levistä
All
-lle
levälle
levälle
levälle
leville
leville
leville
Ade
-lla
levällä
levällä
levällä
levillä
levillä
levillä
Abl
-lta
levältä
levältä
levältä
leviltä
leviltä
leviltä
Tra
-ksi
leväkse
leväkse
leväkse
levikse
levikse
levikse
Ess
-na
levänä
levänä
levänä
levinä
levinä
levinä
Abe
-tta
levättä
levättä
levättä
levittä
levittä
levittä
Com
-ne
-
-
-
levine
levine
levine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
levä |
levä |
levä |
levä |
levä |
levä |
Par |
-ta |
levää |
leviä |
levää |
leviä |
levää |
leviä |
Gen |
-n |
levä |
levie |
levä |
levie |
levä |
levie |
Ill |
mihin |
levää |
levii |
levää |
levii |
levää |
levii |
Ine |
-ssa |
levässä |
levissä |
levässä |
levissä |
levässä |
levissä |
Ela |
-sta |
levästä |
levistä |
levästä |
levistä |
levästä |
levistä |
All |
-lle |
levälle |
leville |
levälle |
leville |
levälle |
leville |
Ade |
-lla |
levällä |
levillä |
levällä |
levillä |
levällä |
levillä |
Abl |
-lta |
levältä |
leviltä |
levältä |
leviltä |
levältä |
leviltä |
Tra |
-ksi |
leväkse |
levikse |
leväkse |
levikse |
leväkse |
levikse |
Ess |
-na |
levänä |
levinä |
levänä |
levinä |
levänä |
levinä |
Abe |
-tta |
levättä |
levittä |
levättä |
levittä |
levättä |
levittä |
Com |
-ne |
- |
levine |
- |
levine |
- |
levine |
Singular
Plural
Nom
-
levä
levä
levä
levä
levä
levä
Par
-ta
levää
levää
levää
leviä
leviä
leviä
Gen
-n
levä
levä
levä
levie
levie
levie
Ill
mihin
levää
levää
levää
levii
levii
levii
Ine
-ssa
levässä
levässä
levässä
levissä
levissä
levissä
Ela
-sta
levästä
levästä
levästä
levistä
levistä
levistä
All
-lle
levälle
levälle
levälle
leville
leville
leville
Ade
-lla
levällä
levällä
levällä
levillä
levillä
levillä
Abl
-lta
levältä
levältä
levältä
leviltä
leviltä
leviltä
Tra
-ksi
leväkse
leväkse
leväkse
levikse
levikse
levikse
Ess
-na
levänä
levänä
levänä
levinä
levinä
levinä
Abe
-tta
levättä
levättä
levättä
levittä
levittä
levittä
Com
-ne
-
-
-
levine
levine
levine
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
lev |
levit |
Par |
-ta |
leviä |
levejä |
Gen |
-n |
levin |
levien |
Ill |
mihin |
leveihin |
|
Ine |
-ssa |
levissä |
leveissä |
Ela |
-sta |
levistä |
leveistä |
All |
-lle |
leville |
leveille |
Ade |
-lla |
levillä |
leveillä |
Abl |
-lta |
leviltä |
leveiltä |
Tra |
-ksi |
leviksi |
leveiksi |
Ess |
-na |
levinä |
leveinä |
Abe |
-tta |
levittä |
leveittä |
Com |
-ne |
- |
leveine |
Ins |
-in |
- |
levein |
Singular
Plural
Nom
-
lev
levit
Par
-ta
leviä
levejä
Gen
-n
levin
levien
Ill
mihin
leveihin
Ine
-ssa
levissä
leveissä
Ela
-sta
levistä
leveistä
All
-lle
leville
leveille
Ade
-lla
levillä
leveillä
Abl
-lta
leviltä
leveiltä
Tra
-ksi
leviksi
leveiksi
Ess
-na
levinä
leveinä
Abe
-tta
levittä
leveittä
Com
-ne
-
leveine
Ins
-in
-
levein
lev | |
W | |
br | |
bs |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
levi |
levi |
levi |
levi |
levi |
levi |
Par |
-ta |
leviä |
levejä |
leviä |
levejä |
leviä |
levejä |
Gen |
-n |
levi |
levie |
levi |
levie |
levi |
levie |
Ill |
mihin |
levii |
leveihi |
levii |
leveihi |
levii |
leveihi |
Ine |
-ssa |
levissä |
leveissä |
levissä |
leveissä |
levissä |
leveissä |
Ela |
-sta |
levistä |
leveistä |
levistä |
leveistä |
levistä |
leveistä |
All |
-lle |
leville |
leveille |
leville |
leveille |
leville |
leveille |
Ade |
-lla |
levillä |
leveillä |
levillä |
leveillä |
levillä |
leveillä |
Abl |
-lta |
leviltä |
leveiltä |
leviltä |
leveiltä |
leviltä |
leveiltä |
Tra |
-ksi |
levikse |
leveikse |
levikse |
leveikse |
levikse |
leveikse |
Ess |
-na |
levinä |
leveinä |
levinä |
leveinä |
levinä |
leveinä |
Abe |
-tta |
levittä |
leveittä |
levittä |
leveittä |
levittä |
leveittä |
Com |
-ne |
- |
leveine |
- |
leveine |
- |
leveine |
Singular
Plural
Nom
-
levi
levi
levi
levi
levi
levi
Par
-ta
leviä
leviä
leviä
levejä
levejä
levejä
Gen
-n
levi
levi
levi
levie
levie
levie
Ill
mihin
levii
levii
levii
leveihi
leveihi
leveihi
Ine
-ssa
levissä
levissä
levissä
leveissä
leveissä
leveissä
Ela
-sta
levistä
levistä
levistä
leveistä
leveistä
leveistä
All
-lle
leville
leville
leville
leveille
leveille
leveille
Ade
-lla
levillä
levillä
levillä
leveillä
leveillä
leveillä
Abl
-lta
leviltä
leviltä
leviltä
leveiltä
leveiltä
leveiltä
Tra
-ksi
levikse
levikse
levikse
leveikse
leveikse
leveikse
Ess
-na
levinä
levinä
levinä
leveinä
leveinä
leveinä
Abe
-tta
levittä
levittä
levittä
leveittä
leveittä
leveittä
Com
-ne
-
-
-
leveine
leveine
leveine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
levi |
levi |
levi |
levi |
levi |
levi |
Par |
-ta |
leviä |
levejä |
leviä |
levejä |
leviä |
levejä |
Gen |
-n |
levi |
levie |
levi |
levie |
levi |
levie |
Ill |
mihin |
levii |
leveihi |
levii |
leveihi |
levii |
leveihi |
Ine |
-ssa |
levissä |
leveissä |
levissä |
leveissä |
levissä |
leveissä |
Ela |
-sta |
levistä |
leveistä |
levistä |
leveistä |
levistä |
leveistä |
All |
-lle |
leville |
leveille |
leville |
leveille |
leville |
leveille |
Ade |
-lla |
levillä |
leveillä |
levillä |
leveillä |
levillä |
leveillä |
Abl |
-lta |
leviltä |
leveiltä |
leviltä |
leveiltä |
leviltä |
leveiltä |
Tra |
-ksi |
levikse |
leveikse |
levikse |
leveikse |
levikse |
leveikse |
Ess |
-na |
levinä |
leveinä |
levinä |
leveinä |
levinä |
leveinä |
Abe |
-tta |
levittä |
leveittä |
levittä |
leveittä |
levittä |
leveittä |
Com |
-ne |
- |
leveine |
- |
leveine |
- |
leveine |
Singular
Plural
Nom
-
levi
levi
levi
levi
levi
levi
Par
-ta
leviä
leviä
leviä
levejä
levejä
levejä
Gen
-n
levi
levi
levi
levie
levie
levie
Ill
mihin
levii
levii
levii
leveihi
leveihi
leveihi
Ine
-ssa
levissä
levissä
levissä
leveissä
leveissä
leveissä
Ela
-sta
levistä
levistä
levistä
leveistä
leveistä
leveistä
All
-lle
leville
leville
leville
leveille
leveille
leveille
Ade
-lla
levillä
levillä
levillä
leveillä
leveillä
leveillä
Abl
-lta
leviltä
leviltä
leviltä
leveiltä
leveiltä
leveiltä
Tra
-ksi
levikse
levikse
levikse
leveikse
leveikse
leveikse
Ess
-na
levinä
levinä
levinä
leveinä
leveinä
leveinä
Abe
-tta
levittä
levittä
levittä
leveittä
leveittä
leveittä
Com
-ne
-
-
-
leveine
leveine
leveine
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
ikä |
iät / i’ät |
Par |
-ta |
ikää |
ikiä |
Gen |
-n |
iän / i’än |
ikien |
Ill |
mihin |
ikään |
ikiin |
Ine |
-ssa |
iässä / i’ässä |
i’issä / iissä |
Ela |
-sta |
iästä / i’ästä |
i’istä / iistä |
All |
-lle |
iälle / i’älle |
i’ille / iille |
Ade |
-lla |
iällä / i’ällä |
i’illä / iillä |
Abl |
-lta |
iältä / i’ältä |
i’iltä / iiltä |
Tra |
-ksi |
iäksi / i’äksi |
i’iksi / iiksi |
Ess |
-na |
ikänä |
ikinä |
Abe |
-tta |
iättä / i’ättä |
i’ittä / iittä |
Com |
-ne |
- |
ikine |
Ins |
-in |
- |
i’in / iin |
Singular
Plural
Nom
-
ikä
iät / i’ät
Par
-ta
ikää
ikiä
Gen
-n
iän / i’än
ikien
Ill
mihin
ikään
ikiin
Ine
-ssa
iässä / i’ässä
i’issä / iissä
Ela
-sta
iästä / i’ästä
i’istä / iistä
All
-lle
iälle / i’älle
i’ille / iille
Ade
-lla
iällä / i’ällä
i’illä / iillä
Abl
-lta
iältä / i’ältä
i’iltä / iiltä
Tra
-ksi
iäksi / i’äksi
i’iksi / iiksi
Ess
-na
ikänä
ikinä
Abe
-tta
iättä / i’ättä
i’ittä / iittä
Com
-ne
-
ikine
Ins
-in
-
i’in / iin
age | ikä, aika, aikakausi, vanhuus, elinikä, ajanjakso |
years | ikä |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
Par |
-ta |
ikää |
ikiä |
ikää |
ikiä |
ikää |
ikiä |
Gen |
-n |
ikä |
ikie |
ikä |
ikie |
ikä |
ikie |
Ill |
mihin |
ikää |
ikii |
ikää |
ikii |
ikää |
ikii |
Ine |
-ssa |
iässä |
i’issä |
iässä |
i’issä |
iässä |
i’issä |
Ela |
-sta |
iästä |
i’istä |
iästä |
i’istä |
iästä |
i’istä |
All |
-lle |
iälle |
i’ille |
iälle |
i’ille |
iäll |
i’ille |
Ade |
-lla |
iällä |
i’illä |
iällä |
i’illä |
iällä |
i’illä |
Abl |
-lta |
iältä |
i’iltä |
iältä |
i’iltä |
iältä |
i’iltä |
Tra |
-ksi |
iäkse |
i’ikse |
iäkse |
i’ikse |
iäks |
i’iks |
Ess |
-na |
ikänä |
ikinä |
ikänä |
ikinä |
ikänä |
ikinä |
Abe |
-tta |
iättä |
i’ittä |
iättä |
i’ittä |
iättä |
i’ittä |
Com |
-ne |
- |
ikine |
- |
ikine |
- |
ikine |
Singular
Plural
Nom
-
ikä
ikä
ikä
ikä
ikä
ikä
Par
-ta
ikää
ikää
ikää
ikiä
ikiä
ikiä
Gen
-n
ikä
ikä
ikä
ikie
ikie
ikie
Ill
mihin
ikää
ikää
ikää
ikii
ikii
ikii
Ine
-ssa
iässä
iässä
iässä
i’issä
i’issä
i’issä
Ela
-sta
iästä
iästä
iästä
i’istä
i’istä
i’istä
All
-lle
iälle
iälle
iäll
i’ille
i’ille
i’ille
Ade
-lla
iällä
iällä
iällä
i’illä
i’illä
i’illä
Abl
-lta
iältä
iältä
iältä
i’iltä
i’iltä
i’iltä
Tra
-ksi
iäkse
iäkse
iäks
i’ikse
i’ikse
i’iks
Ess
-na
ikänä
ikänä
ikänä
ikinä
ikinä
ikinä
Abe
-tta
iättä
iättä
iättä
i’ittä
i’ittä
i’ittä
Com
-ne
-
-
-
ikine
ikine
ikine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
ikä |
Par |
-ta |
ikää |
ikiä |
ikää |
ikiä |
ikää |
ikiä |
Gen |
-n |
ikä |
ikie |
ikä |
ikie |
ikä |
ikie |
Ill |
mihin |
ikää |
ikii |
ikää |
ikii |
ikää |
ikii |
Ine |
-ssa |
iässä |
i’issä |
iässä |
i’issä |
iässä |
i’issä |
Ela |
-sta |
iästä |
i’istä |
iästä |
i’istä |
iästä |
i’istä |
All |
-lle |
iälle |
i’ille |
iälle |
i’ille |
iäll |
i’ille |
Ade |
-lla |
iällä |
i’illä |
iällä |
i’illä |
iällä |
i’illä |
Abl |
-lta |
iältä |
i’iltä |
iältä |
i’iltä |
iältä |
i’iltä |
Tra |
-ksi |
iäkse |
i’ikse |
iäkse |
i’ikse |
iäks |
i’iks |
Ess |
-na |
ikänä |
ikinä |
ikänä |
ikinä |
ikänä |
ikinä |
Abe |
-tta |
iättä |
i’ittä |
iättä |
i’ittä |
iättä |
i’ittä |
Com |
-ne |
- |
ikine |
- |
ikine |
- |
ikine |
Singular
Plural
Nom
-
ikä
ikä
ikä
ikä
ikä
ikä
Par
-ta
ikää
ikää
ikää
ikiä
ikiä
ikiä
Gen
-n
ikä
ikä
ikä
ikie
ikie
ikie
Ill
mihin
ikää
ikää
ikää
ikii
ikii
ikii
Ine
-ssa
iässä
iässä
iässä
i’issä
i’issä
i’issä
Ela
-sta
iästä
iästä
iästä
i’istä
i’istä
i’istä
All
-lle
iälle
iälle
iäll
i’ille
i’ille
i’ille
Ade
-lla
iällä
iällä
iällä
i’illä
i’illä
i’illä
Abl
-lta
iältä
iältä
iältä
i’iltä
i’iltä
i’iltä
Tra
-ksi
iäkse
iäkse
iäks
i’ikse
i’ikse
i’iks
Ess
-na
ikänä
ikänä
ikänä
ikinä
ikinä
ikinä
Abe
-tta
iättä
iättä
iättä
i’ittä
i’ittä
i’ittä
Com
-ne
-
-
-
ikine
ikine
ikine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net