logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

laskin, noun

Word analysis
laskinavanto

laskinavanto

laskin

Noun, Singular Nominative

+ avanto

Noun, Singular Nominative

laski

Noun, Singular Genitive

+ avanto

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laskin

laskimet

Par

-ta

laskinta

laskimia

Gen

-n

laskimen

laskinten / laskimien

Ill

mihin

laskimeen

laskimiin

Ine

-ssa

laskimessa

laskimissa

Ela

-sta

laskimesta

laskimista

All

-lle

laskimelle

laskimille

Ade

-lla

laskimella

laskimilla

Abl

-lta

laskimelta

laskimilta

Tra

-ksi

laskimeksi

laskimiksi

Ess

-na

laskimena

laskimina

Abe

-tta

laskimetta

laskimitta

Com

-ne

-

laskimine

Ins

-in

-

laskimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laskin

laskimet

Par

-ta

laskinta

laskimia

Gen

-n

laskimen

laskinten / laskimien

Ill

mihin

laskimeen

laskimiin

Ine

-ssa

laskimessa

laskimissa

Ela

-sta

laskimesta

laskimista

All

-lle

laskimelle

laskimille

Ade

-lla

laskimella

laskimilla

Abl

-lta

laskimelta

laskimilta

Tra

-ksi

laskimeksi

laskimiksi

Ess

-na

laskimena

laskimina

Abe

-tta

laskimetta

laskimitta

Com

-ne

-

laskimine

Ins

-in

-

laskimin

calculator laskin, laskukone, arvioija, arviomies
counter laskuri, laskin, tiski, vastaisku, myyntipöytä, kassa
computer tietokone, laskin, laskija
Show more arrow right
Europarl; OPUS; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence 135237.; QED; jw2019; tmClass Laskin on rikki. The calculator is broken. En löydä laskiminani. I can't find my calculator. Missä on laskiminani? Where is my calculator? Käytin laskinta. used a calculator, see. Ostin uuden laskimettani. I bought a new calculator of mine. Pystyykö laskimenne. Does yours go higher? Laskimia kouluihin? Calculators in School? Laskimistaan hän päättää... She decides to calculate... Laskimet, ajastimet. Calculators, timers. Magneetit, laskimet. Magnets, calculators. Show more arrow right

Wiktionary

calculator pocket calculator Show more arrow right (pocket calculator): taskulaskin Show more arrow right funktiolaskin graafinen laskin nelilaskin peruslaskin taskulaskin tieteislaskin Show more arrow right laskea (“to count, calculate”) +‎ -in Show more arrow right

Wikipedia

Calculator An electronic calculator is typically a portable electronic device used to perform calculations, ranging from basic arithmetic to complex mathematics. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laskimeni

laskimeni

laskimesi

laskimesi

laskimensa

laskimensa

Par

-ta

laskintani

laskimiani

laskintasi

laskimiasi

laskintansa / laskintaan

laskimiansa / laskimiaan

Gen

-n

laskimeni

laskinteni / laskimieni

laskimesi

laskintesi / laskimiesi

laskimensa

laskintensa / laskimiensa

Ill

mihin

laskimeeni

laskimiini

laskimeesi

laskimiisi

laskimeensa

laskimiinsa

Ine

-ssa

laskimessani

laskimissani

laskimessasi

laskimissasi

laskimessansa / laskimessaan

laskimissansa / laskimissaan

Ela

-sta

laskimestani

laskimistani

laskimestasi

laskimistasi

laskimestansa / laskimestaan

laskimistansa / laskimistaan

All

-lle

laskimelleni

laskimilleni

laskimellesi

laskimillesi

laskimellensa / laskimelleen

laskimillensa / laskimillean

Ade

-lla

laskimellani

laskimillani

laskimellasi

laskimillasi

laskimellansa / laskimellaan

laskimillansa / laskimillaan

Abl

-lta

laskimeltani

laskimiltani

laskimeltasi

laskimiltasi

laskimeltansa / laskimeltaan

laskimiltansa / laskimiltaan

Tra

-ksi

laskimekseni

laskimikseni

laskimeksesi

laskimiksesi

laskimeksensa / laskimekseen

laskimiksensa / laskimikseen

Ess

-na

laskimenani

laskiminani

laskimenasi

laskiminasi

laskimenansa / laskimenaan

laskiminansa / laskiminaan

Abe

-tta

laskimettani

laskimittani

laskimettasi

laskimittasi

laskimettansa / laskimettaan

laskimittansa / laskimittaan

Com

-ne

-

laskimineni

-

laskiminesi

-

laskiminensa / laskimineen

Singular

Plural

Nom

-

laskimeni

laskimesi

laskimensa

laskimeni

laskimesi

laskimensa

Par

-ta

laskintani

laskintasi

laskintansa / laskintaan

laskimiani

laskimiasi

laskimiansa / laskimiaan

Gen

-n

laskimeni

laskimesi

laskimensa

laskinteni / laskimieni

laskintesi / laskimiesi

laskintensa / laskimiensa

Ill

mihin

laskimeeni

laskimeesi

laskimeensa

laskimiini

laskimiisi

laskimiinsa

Ine

-ssa

laskimessani

laskimessasi

laskimessansa / laskimessaan

laskimissani

laskimissasi

laskimissansa / laskimissaan

Ela

-sta

laskimestani

laskimestasi

laskimestansa / laskimestaan

laskimistani

laskimistasi

laskimistansa / laskimistaan

All

-lle

laskimelleni

laskimellesi

laskimellensa / laskimelleen

laskimilleni

laskimillesi

laskimillensa / laskimillean

Ade

-lla

laskimellani

laskimellasi

laskimellansa / laskimellaan

laskimillani

laskimillasi

laskimillansa / laskimillaan

Abl

-lta

laskimeltani

laskimeltasi

laskimeltansa / laskimeltaan

laskimiltani

laskimiltasi

laskimiltansa / laskimiltaan

Tra

-ksi

laskimekseni

laskimeksesi

laskimeksensa / laskimekseen

laskimikseni

laskimiksesi

laskimiksensa / laskimikseen

Ess

-na

laskimenani

laskimenasi

laskimenansa / laskimenaan

laskiminani

laskiminasi

laskiminansa / laskiminaan

Abe

-tta

laskimettani

laskimettasi

laskimettansa / laskimettaan

laskimittani

laskimittasi

laskimittansa / laskimittaan

Com

-ne

-

-

-

laskimineni

laskiminesi

laskiminensa / laskimineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laskimemme

laskimemme

laskimenne

laskimenne

laskimensa

laskimensa

Par

-ta

laskintamme

laskimiamme

laskintanne

laskimianne

laskintansa / laskintaan

laskimiansa / laskimiaan

Gen

-n

laskimemme

laskintemme / laskimiemme

laskimenne

laskintenne / laskimienne

laskimensa

laskintensa / laskimiensa

Ill

mihin

laskimeemme

laskimiimme

laskimeenne

laskimiinne

laskimeensa

laskimiinsa

Ine

-ssa

laskimessamme

laskimissamme

laskimessanne

laskimissanne

laskimessansa / laskimessaan

laskimissansa / laskimissaan

Ela

-sta

laskimestamme

laskimistamme

laskimestanne

laskimistanne

laskimestansa / laskimestaan

laskimistansa / laskimistaan

All

-lle

laskimellemme

laskimillemme

laskimellenne

laskimillenne

laskimellensa / laskimelleen

laskimillensa / laskimillean

Ade

-lla

laskimellamme

laskimillamme

laskimellanne

laskimillanne

laskimellansa / laskimellaan

laskimillansa / laskimillaan

Abl

-lta

laskimeltamme

laskimiltamme

laskimeltanne

laskimiltanne

laskimeltansa / laskimeltaan

laskimiltansa / laskimiltaan

Tra

-ksi

laskimeksemme

laskimiksemme

laskimeksenne

laskimiksenne

laskimeksensa / laskimekseen

laskimiksensa / laskimikseen

Ess

-na

laskimenamme

laskiminamme

laskimenanne

laskiminanne

laskimenansa / laskimenaan

laskiminansa / laskiminaan

Abe

-tta

laskimettamme

laskimittamme

laskimettanne

laskimittanne

laskimettansa / laskimettaan

laskimittansa / laskimittaan

Com

-ne

-

laskiminemme

-

laskiminenne

-

laskiminensa / laskimineen

Singular

Plural

Nom

-

laskimemme

laskimenne

laskimensa

laskimemme

laskimenne

laskimensa

Par

-ta

laskintamme

laskintanne

laskintansa / laskintaan

laskimiamme

laskimianne

laskimiansa / laskimiaan

Gen

-n

laskimemme

laskimenne

laskimensa

laskintemme / laskimiemme

laskintenne / laskimienne

laskintensa / laskimiensa

Ill

mihin

laskimeemme

laskimeenne

laskimeensa

laskimiimme

laskimiinne

laskimiinsa

Ine

-ssa

laskimessamme

laskimessanne

laskimessansa / laskimessaan

laskimissamme

laskimissanne

laskimissansa / laskimissaan

Ela

-sta

laskimestamme

laskimestanne

laskimestansa / laskimestaan

laskimistamme

laskimistanne

laskimistansa / laskimistaan

All

-lle

laskimellemme

laskimellenne

laskimellensa / laskimelleen

laskimillemme

laskimillenne

laskimillensa / laskimillean

Ade

-lla

laskimellamme

laskimellanne

laskimellansa / laskimellaan

laskimillamme

laskimillanne

laskimillansa / laskimillaan

Abl

-lta

laskimeltamme

laskimeltanne

laskimeltansa / laskimeltaan

laskimiltamme

laskimiltanne

laskimiltansa / laskimiltaan

Tra

-ksi

laskimeksemme

laskimeksenne

laskimeksensa / laskimekseen

laskimiksemme

laskimiksenne

laskimiksensa / laskimikseen

Ess

-na

laskimenamme

laskimenanne

laskimenansa / laskimenaan

laskiminamme

laskiminanne

laskiminansa / laskiminaan

Abe

-tta

laskimettamme

laskimettanne

laskimettansa / laskimettaan

laskimittamme

laskimittanne

laskimittansa / laskimittaan

Com

-ne

-

-

-

laskiminemme

laskiminenne

laskiminensa / laskimineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

avanto

avannot

Par

-ta

avantoa

avantoja

Gen

-n

avannon

avantojen

Ill

mihin

avantoon

avantoihin

Ine

-ssa

avannossa

avannoissa

Ela

-sta

avannosta

avannoista

All

-lle

avannolle

avannoille

Ade

-lla

avannolla

avannoilla

Abl

-lta

avannolta

avannoilta

Tra

-ksi

avannoksi

avannoiksi

Ess

-na

avantona

avantoina

Abe

-tta

avannotta

avannoitta

Com

-ne

-

avantoine

Ins

-in

-

avannoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

avanto

avannot

Par

-ta

avantoa

avantoja

Gen

-n

avannon

avantojen

Ill

mihin

avantoon

avantoihin

Ine

-ssa

avannossa

avannoissa

Ela

-sta

avannosta

avannoista

All

-lle

avannolle

avannoille

Ade

-lla

avannolla

avannoilla

Abl

-lta

avannolta

avannoilta

Tra

-ksi

avannoksi

avannoiksi

Ess

-na

avantona

avantoina

Abe

-tta

avannotta

avannoitta

Com

-ne

-

avantoine

Ins

-in

-

avannoin

hole in the ice avanto
air hole avanto
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl parallel corpus; OpenSubtitles parallel corpus; Europarl; jw2019; OPUS parallel corpus; Europarl Parallel Corpus Täällä on avanto. It's melting. Tämä on 425. avanto. This is hole 425! Avanto on paikka, jossa voi avantouida. The hole in the ice is a place where you can go ice swimming. Mikä tuo avanto jäässä on? What an odd hole in the ice? Talvella voi tehdä avanto jäähän ja uida siinä. In the winter, you can make a hole in the ice and swim in it. Avanto on perinteinen tapa virkistäytyä talvella. The ice hole is a traditional way to refresh oneself in the winter. Avantoa porataan. Drilling through the ice. Avanto on pienentynyt ja jää on paksuuntunut. The hole has gotten smaller, the ice has gotten thicker. Talvella on perinteistä tehdä avanto ja pulahtaa kylmään veteen. In the winter, it's traditional to make a hole in the ice and take a dip in it. Hän hyppäsi avantoon rohkeasti. He courageously jumped into the ice hole. Show more arrow right

Wiktionary

A hole in the ice of a frozen body of water, either man-made or natural. Show more arrow right avantouimariavantouintikeinoavantolaskinavantonostinavantonuotta-avantopilkkiavantopyykkiavantosaatinavantouhkuavantouveavantovetoavanto Show more arrow right From Proto-Finnic avanto, equivalent to avata +‎ -nto. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

avantoni

avantoni

avantosi

avantosi

avantonsa

avantonsa

Par

-ta

avantoani

avantojani

avantoasi

avantojasi

avantoansa / avantoaan

avantojansa / avantojaan

Gen

-n

avantoni

avantojeni

avantosi

avantojesi

avantonsa

avantojensa

Ill

mihin

avantooni

avantoihini

avantoosi

avantoihisi

avantoonsa

avantoihinsa

Ine

-ssa

avannossani

avannoissani

avannossasi

avannoissasi

avannossansa / avannossaan

avannoissansa / avannoissaan

Ela

-sta

avannostani

avannoistani

avannostasi

avannoistasi

avannostansa / avannostaan

avannoistansa / avannoistaan

All

-lle

avannolleni

avannoilleni

avannollesi

avannoillesi

avannollensa / avannolleen

avannoillensa / avannoillean

Ade

-lla

avannollani

avannoillani

avannollasi

avannoillasi

avannollansa / avannollaan

avannoillansa / avannoillaan

Abl

-lta

avannoltani

avannoiltani

avannoltasi

avannoiltasi

avannoltansa / avannoltaan

avannoiltansa / avannoiltaan

Tra

-ksi

avannokseni

avannoikseni

avannoksesi

avannoiksesi

avannoksensa / avannokseen

avannoiksensa / avannoikseen

Ess

-na

avantonani

avantoinani

avantonasi

avantoinasi

avantonansa / avantonaan

avantoinansa / avantoinaan

Abe

-tta

avannottani

avannoittani

avannottasi

avannoittasi

avannottansa / avannottaan

avannoittansa / avannoittaan

Com

-ne

-

avantoineni

-

avantoinesi

-

avantoinensa / avantoineen

Singular

Plural

Nom

-

avantoni

avantosi

avantonsa

avantoni

avantosi

avantonsa

Par

-ta

avantoani

avantoasi

avantoansa / avantoaan

avantojani

avantojasi

avantojansa / avantojaan

Gen

-n

avantoni

avantosi

avantonsa

avantojeni

avantojesi

avantojensa

Ill

mihin

avantooni

avantoosi

avantoonsa

avantoihini

avantoihisi

avantoihinsa

Ine

-ssa

avannossani

avannossasi

avannossansa / avannossaan

avannoissani

avannoissasi

avannoissansa / avannoissaan

Ela

-sta

avannostani

avannostasi

avannostansa / avannostaan

avannoistani

avannoistasi

avannoistansa / avannoistaan

All

-lle

avannolleni

avannollesi

avannollensa / avannolleen

avannoilleni

avannoillesi

avannoillensa / avannoillean

Ade

-lla

avannollani

avannollasi

avannollansa / avannollaan

avannoillani

avannoillasi

avannoillansa / avannoillaan

Abl

-lta

avannoltani

avannoltasi

avannoltansa / avannoltaan

avannoiltani

avannoiltasi

avannoiltansa / avannoiltaan

Tra

-ksi

avannokseni

avannoksesi

avannoksensa / avannokseen

avannoikseni

avannoiksesi

avannoiksensa / avannoikseen

Ess

-na

avantonani

avantonasi

avantonansa / avantonaan

avantoinani

avantoinasi

avantoinansa / avantoinaan

Abe

-tta

avannottani

avannottasi

avannottansa / avannottaan

avannoittani

avannoittasi

avannoittansa / avannoittaan

Com

-ne

-

-

-

avantoineni

avantoinesi

avantoinensa / avantoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

avantomme

avantomme

avantonne

avantonne

avantonsa

avantonsa

Par

-ta

avantoamme

avantojamme

avantoanne

avantojanne

avantoansa / avantoaan

avantojansa / avantojaan

Gen

-n

avantomme

avantojemme

avantonne

avantojenne

avantonsa

avantojensa

Ill

mihin

avantoomme

avantoihimme

avantoonne

avantoihinne

avantoonsa

avantoihinsa

Ine

-ssa

avannossamme

avannoissamme

avannossanne

avannoissanne

avannossansa / avannossaan

avannoissansa / avannoissaan

Ela

-sta

avannostamme

avannoistamme

avannostanne

avannoistanne

avannostansa / avannostaan

avannoistansa / avannoistaan

All

-lle

avannollemme

avannoillemme

avannollenne

avannoillenne

avannollensa / avannolleen

avannoillensa / avannoillean

Ade

-lla

avannollamme

avannoillamme

avannollanne

avannoillanne

avannollansa / avannollaan

avannoillansa / avannoillaan

Abl

-lta

avannoltamme

avannoiltamme

avannoltanne

avannoiltanne

avannoltansa / avannoltaan

avannoiltansa / avannoiltaan

Tra

-ksi

avannoksemme

avannoiksemme

avannoksenne

avannoiksenne

avannoksensa / avannokseen

avannoiksensa / avannoikseen

Ess

-na

avantonamme

avantoinamme

avantonanne

avantoinanne

avantonansa / avantonaan

avantoinansa / avantoinaan

Abe

-tta

avannottamme

avannoittamme

avannottanne

avannoittanne

avannottansa / avannottaan

avannoittansa / avannoittaan

Com

-ne

-

avantoinemme

-

avantoinenne

-

avantoinensa / avantoineen

Singular

Plural

Nom

-

avantomme

avantonne

avantonsa

avantomme

avantonne

avantonsa

Par

-ta

avantoamme

avantoanne

avantoansa / avantoaan

avantojamme

avantojanne

avantojansa / avantojaan

Gen

-n

avantomme

avantonne

avantonsa

avantojemme

avantojenne

avantojensa

Ill

mihin

avantoomme

avantoonne

avantoonsa

avantoihimme

avantoihinne

avantoihinsa

Ine

-ssa

avannossamme

avannossanne

avannossansa / avannossaan

avannoissamme

avannoissanne

avannoissansa / avannoissaan

Ela

-sta

avannostamme

avannostanne

avannostansa / avannostaan

avannoistamme

avannoistanne

avannoistansa / avannoistaan

All

-lle

avannollemme

avannollenne

avannollensa / avannolleen

avannoillemme

avannoillenne

avannoillensa / avannoillean

Ade

-lla

avannollamme

avannollanne

avannollansa / avannollaan

avannoillamme

avannoillanne

avannoillansa / avannoillaan

Abl

-lta

avannoltamme

avannoltanne

avannoltansa / avannoltaan

avannoiltamme

avannoiltanne

avannoiltansa / avannoiltaan

Tra

-ksi

avannoksemme

avannoksenne

avannoksensa / avannokseen

avannoiksemme

avannoiksenne

avannoiksensa / avannoikseen

Ess

-na

avantonamme

avantonanne

avantonansa / avantonaan

avantoinamme

avantoinanne

avantoinansa / avantoinaan

Abe

-tta

avannottamme

avannottanne

avannottansa / avannottaan

avannoittamme

avannoittanne

avannoittansa / avannoittaan

Com

-ne

-

-

-

avantoinemme

avantoinenne

avantoinensa / avantoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laski

laskit

Par

-ta

laskia

laskeja

Gen

-n

laskin

laskien

Ill

mihin

laskiin

laskeihin

Ine

-ssa

laskissa

laskeissa

Ela

-sta

laskista

laskeista

All

-lle

laskille

laskeille

Ade

-lla

laskilla

laskeilla

Abl

-lta

laskilta

laskeilta

Tra

-ksi

laskiksi

laskeiksi

Ess

-na

laskina

laskeina

Abe

-tta

laskitta

laskeitta

Com

-ne

-

laskeine

Ins

-in

-

laskein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laski

laskit

Par

-ta

laskia

laskeja

Gen

-n

laskin

laskien

Ill

mihin

laskiin

laskeihin

Ine

-ssa

laskissa

laskeissa

Ela

-sta

laskista

laskeista

All

-lle

laskille

laskeille

Ade

-lla

laskilla

laskeilla

Abl

-lta

laskilta

laskeilta

Tra

-ksi

laskiksi

laskeiksi

Ess

-na

laskina

laskeina

Abe

-tta

laskitta

laskeitta

Com

-ne

-

laskeine

Ins

-in

-

laskein

fat rasva, läski, ihra
decreased
Show more arrow right
Europarl; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Miten laskinne sen? How did you figure it out? Onko laskinne oikein? Is your sum correct? Laskinne oli hukkunut. The calculator was lost. Laskeja on kolme. There are three counters. Hän on hyvä laskeja. He is a good mathematician. Laskeja laski virheitä. The counter counted errors. Laskeja laski virheitä. The counter counted errors. Laski aurinko metsän taakse. The sun set behind the forest. Laskinne hän on todella taitava. He is really skilled in counting. Tarvitsen teidän laskinne tähän. I need your calculation here. Show more arrow right

Wiktionary

(colloquial) waste water, dirty water (from washing laundry) Show more arrow right Borrowed from Swedish slask. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laskini

laskini

laskisi

laskisi

laskinsa

laskinsa

Par

-ta

laskiani

laskejani

laskiasi

laskejasi

laskiansa / laskiaan

laskejansa / laskejaan

Gen

-n

laskini

laskieni

laskisi

laskiesi

laskinsa

laskiensa

Ill

mihin

laskiini

laskeihini

laskiisi

laskeihisi

laskiinsa

laskeihinsa

Ine

-ssa

laskissani

laskeissani

laskissasi

laskeissasi

laskissansa / laskissaan

laskeissansa / laskeissaan

Ela

-sta

laskistani

laskeistani

laskistasi

laskeistasi

laskistansa / laskistaan

laskeistansa / laskeistaan

All

-lle

laskilleni

laskeilleni

laskillesi

laskeillesi

laskillensa / laskilleen

laskeillensa / laskeillean

Ade

-lla

laskillani

laskeillani

laskillasi

laskeillasi

laskillansa / laskillaan

laskeillansa / laskeillaan

Abl

-lta

laskiltani

laskeiltani

laskiltasi

laskeiltasi

laskiltansa / laskiltaan

laskeiltansa / laskeiltaan

Tra

-ksi

laskikseni

laskeikseni

laskiksesi

laskeiksesi

laskiksensa / laskikseen

laskeiksensa / laskeikseen

Ess

-na

laskinani

laskeinani

laskinasi

laskeinasi

laskinansa / laskinaan

laskeinansa / laskeinaan

Abe

-tta

laskittani

laskeittani

laskittasi

laskeittasi

laskittansa / laskittaan

laskeittansa / laskeittaan

Com

-ne

-

laskeineni

-

laskeinesi

-

laskeinensa / laskeineen

Singular

Plural

Nom

-

laskini

laskisi

laskinsa

laskini

laskisi

laskinsa

Par

-ta

laskiani

laskiasi

laskiansa / laskiaan

laskejani

laskejasi

laskejansa / laskejaan

Gen

-n

laskini

laskisi

laskinsa

laskieni

laskiesi

laskiensa

Ill

mihin

laskiini

laskiisi

laskiinsa

laskeihini

laskeihisi

laskeihinsa

Ine

-ssa

laskissani

laskissasi

laskissansa / laskissaan

laskeissani

laskeissasi

laskeissansa / laskeissaan

Ela

-sta

laskistani

laskistasi

laskistansa / laskistaan

laskeistani

laskeistasi

laskeistansa / laskeistaan

All

-lle

laskilleni

laskillesi

laskillensa / laskilleen

laskeilleni

laskeillesi

laskeillensa / laskeillean

Ade

-lla

laskillani

laskillasi

laskillansa / laskillaan

laskeillani

laskeillasi

laskeillansa / laskeillaan

Abl

-lta

laskiltani

laskiltasi

laskiltansa / laskiltaan

laskeiltani

laskeiltasi

laskeiltansa / laskeiltaan

Tra

-ksi

laskikseni

laskiksesi

laskiksensa / laskikseen

laskeikseni

laskeiksesi

laskeiksensa / laskeikseen

Ess

-na

laskinani

laskinasi

laskinansa / laskinaan

laskeinani

laskeinasi

laskeinansa / laskeinaan

Abe

-tta

laskittani

laskittasi

laskittansa / laskittaan

laskeittani

laskeittasi

laskeittansa / laskeittaan

Com

-ne

-

-

-

laskeineni

laskeinesi

laskeinensa / laskeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laskimme

laskimme

laskinne

laskinne

laskinsa

laskinsa

Par

-ta

laskiamme

laskejamme

laskianne

laskejanne

laskiansa / laskiaan

laskejansa / laskejaan

Gen

-n

laskimme

laskiemme

laskinne

laskienne

laskinsa

laskiensa

Ill

mihin

laskiimme

laskeihimme

laskiinne

laskeihinne

laskiinsa

laskeihinsa

Ine

-ssa

laskissamme

laskeissamme

laskissanne

laskeissanne

laskissansa / laskissaan

laskeissansa / laskeissaan

Ela

-sta

laskistamme

laskeistamme

laskistanne

laskeistanne

laskistansa / laskistaan

laskeistansa / laskeistaan

All

-lle

laskillemme

laskeillemme

laskillenne

laskeillenne

laskillensa / laskilleen

laskeillensa / laskeillean

Ade

-lla

laskillamme

laskeillamme

laskillanne

laskeillanne

laskillansa / laskillaan

laskeillansa / laskeillaan

Abl

-lta

laskiltamme

laskeiltamme

laskiltanne

laskeiltanne

laskiltansa / laskiltaan

laskeiltansa / laskeiltaan

Tra

-ksi

laskiksemme

laskeiksemme

laskiksenne

laskeiksenne

laskiksensa / laskikseen

laskeiksensa / laskeikseen

Ess

-na

laskinamme

laskeinamme

laskinanne

laskeinanne

laskinansa / laskinaan

laskeinansa / laskeinaan

Abe

-tta

laskittamme

laskeittamme

laskittanne

laskeittanne

laskittansa / laskittaan

laskeittansa / laskeittaan

Com

-ne

-

laskeinemme

-

laskeinenne

-

laskeinensa / laskeineen

Singular

Plural

Nom

-

laskimme

laskinne

laskinsa

laskimme

laskinne

laskinsa

Par

-ta

laskiamme

laskianne

laskiansa / laskiaan

laskejamme

laskejanne

laskejansa / laskejaan

Gen

-n

laskimme

laskinne

laskinsa

laskiemme

laskienne

laskiensa

Ill

mihin

laskiimme

laskiinne

laskiinsa

laskeihimme

laskeihinne

laskeihinsa

Ine

-ssa

laskissamme

laskissanne

laskissansa / laskissaan

laskeissamme

laskeissanne

laskeissansa / laskeissaan

Ela

-sta

laskistamme

laskistanne

laskistansa / laskistaan

laskeistamme

laskeistanne

laskeistansa / laskeistaan

All

-lle

laskillemme

laskillenne

laskillensa / laskilleen

laskeillemme

laskeillenne

laskeillensa / laskeillean

Ade

-lla

laskillamme

laskillanne

laskillansa / laskillaan

laskeillamme

laskeillanne

laskeillansa / laskeillaan

Abl

-lta

laskiltamme

laskiltanne

laskiltansa / laskiltaan

laskeiltamme

laskeiltanne

laskeiltansa / laskeiltaan

Tra

-ksi

laskiksemme

laskiksenne

laskiksensa / laskikseen

laskeiksemme

laskeiksenne

laskeiksensa / laskeikseen

Ess

-na

laskinamme

laskinanne

laskinansa / laskinaan

laskeinamme

laskeinanne

laskeinansa / laskeinaan

Abe

-tta

laskittamme

laskittanne

laskittansa / laskittaan

laskeittamme

laskeittanne

laskeittansa / laskeittaan

Com

-ne

-

-

-

laskeinemme

laskeinenne

laskeinensa / laskeineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept