lapiollinen |
Noun, Singular Nominative |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
lapiolliset |
|
Par |
-ta |
lapiollista |
lapiollisia |
Gen |
-n |
lapiollisen |
lapiollisien / lapiollisten |
Ill |
mihin |
lapiolliseen |
lapiollisiin |
Ine |
-ssa |
lapiollisessa |
lapiollisissa |
Ela |
-sta |
lapiollisesta |
lapiollisista |
All |
-lle |
lapiolliselle |
lapiollisille |
Ade |
-lla |
lapiollisella |
lapiollisilla |
Abl |
-lta |
lapiolliselta |
lapiollisilta |
Tra |
-ksi |
lapiolliseksi |
lapiollisiksi |
Ess |
-na |
lapiollisena |
lapiollisina |
Abe |
-tta |
lapiollisetta |
lapiollisitta |
Com |
-ne |
- |
lapiollisine |
Ins |
-in |
- |
lapiollisin |
Singular
Plural
Nom
-
lapiolliset
Par
-ta
lapiollista
lapiollisia
Gen
-n
lapiollisen
lapiollisien / lapiollisten
Ill
mihin
lapiolliseen
lapiollisiin
Ine
-ssa
lapiollisessa
lapiollisissa
Ela
-sta
lapiollisesta
lapiollisista
All
-lle
lapiolliselle
lapiollisille
Ade
-lla
lapiollisella
lapiollisilla
Abl
-lta
lapiolliselta
lapiollisilta
Tra
-ksi
lapiolliseksi
lapiollisiksi
Ess
-na
lapiollisena
lapiollisina
Abe
-tta
lapiollisetta
lapiollisitta
Com
-ne
-
lapiollisine
Ins
-in
-
lapiollisin
shovelful | lapiollinen |
spadeful | lapiollinen |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lapiollise |
lapiollise |
lapiollise |
lapiollise |
lapiollise |
lapiollise |
Par |
-ta |
lapiollista |
lapiollisia |
lapiollista |
lapiollisia |
lapiollista |
lapiollisia |
Gen |
-n |
lapiollise |
lapiollisie |
lapiollise |
lapiollisie |
lapiollise |
lapiollisie |
Ill |
mihin |
lapiollisee |
lapiollisii |
lapiollisee |
lapiollisii |
lapiollisee |
lapiollisii |
Ine |
-ssa |
lapiollisessa |
lapiollisissa |
lapiollisessa |
lapiollisissa |
lapiollisessa |
lapiollisissa |
Ela |
-sta |
lapiollisesta |
lapiollisista |
lapiollisesta |
lapiollisista |
lapiollisesta |
lapiollisista |
All |
-lle |
lapiolliselle |
lapiollisille |
lapiolliselle |
lapiollisille |
lapiolliselle |
lapiollisille |
Ade |
-lla |
lapiollisella |
lapiollisilla |
lapiollisella |
lapiollisilla |
lapiollisella |
lapiollisilla |
Abl |
-lta |
lapiolliselta |
lapiollisilta |
lapiolliselta |
lapiollisilta |
lapiolliselta |
lapiollisilta |
Tra |
-ksi |
lapiollisekse |
lapiollisikse |
lapiollisekse |
lapiollisikse |
lapiollisekse |
lapiollisikse |
Ess |
-na |
lapiollisena |
lapiollisina |
lapiollisena |
lapiollisina |
lapiollisena |
lapiollisina |
Abe |
-tta |
lapiollisetta |
lapiollisitta |
lapiollisetta |
lapiollisitta |
lapiollisetta |
lapiollisitta |
Com |
-ne |
- |
lapiollisine |
- |
lapiollisine |
- |
lapiollisine |
Singular
Plural
Nom
-
lapiollise
lapiollise
lapiollise
lapiollise
lapiollise
lapiollise
Par
-ta
lapiollista
lapiollista
lapiollista
lapiollisia
lapiollisia
lapiollisia
Gen
-n
lapiollise
lapiollise
lapiollise
lapiollisie
lapiollisie
lapiollisie
Ill
mihin
lapiollisee
lapiollisee
lapiollisee
lapiollisii
lapiollisii
lapiollisii
Ine
-ssa
lapiollisessa
lapiollisessa
lapiollisessa
lapiollisissa
lapiollisissa
lapiollisissa
Ela
-sta
lapiollisesta
lapiollisesta
lapiollisesta
lapiollisista
lapiollisista
lapiollisista
All
-lle
lapiolliselle
lapiolliselle
lapiolliselle
lapiollisille
lapiollisille
lapiollisille
Ade
-lla
lapiollisella
lapiollisella
lapiollisella
lapiollisilla
lapiollisilla
lapiollisilla
Abl
-lta
lapiolliselta
lapiolliselta
lapiolliselta
lapiollisilta
lapiollisilta
lapiollisilta
Tra
-ksi
lapiollisekse
lapiollisekse
lapiollisekse
lapiollisikse
lapiollisikse
lapiollisikse
Ess
-na
lapiollisena
lapiollisena
lapiollisena
lapiollisina
lapiollisina
lapiollisina
Abe
-tta
lapiollisetta
lapiollisetta
lapiollisetta
lapiollisitta
lapiollisitta
lapiollisitta
Com
-ne
-
-
-
lapiollisine
lapiollisine
lapiollisine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lapiollise |
lapiollise |
lapiollise |
lapiollise |
lapiollise |
lapiollise |
Par |
-ta |
lapiollista |
lapiollisia |
lapiollista |
lapiollisia |
lapiollista |
lapiollisia |
Gen |
-n |
lapiollise |
lapiollisie |
lapiollise |
lapiollisie |
lapiollise |
lapiollisie |
Ill |
mihin |
lapiollisee |
lapiollisii |
lapiollisee |
lapiollisii |
lapiollisee |
lapiollisii |
Ine |
-ssa |
lapiollisessa |
lapiollisissa |
lapiollisessa |
lapiollisissa |
lapiollisessa |
lapiollisissa |
Ela |
-sta |
lapiollisesta |
lapiollisista |
lapiollisesta |
lapiollisista |
lapiollisesta |
lapiollisista |
All |
-lle |
lapiolliselle |
lapiollisille |
lapiolliselle |
lapiollisille |
lapiolliselle |
lapiollisille |
Ade |
-lla |
lapiollisella |
lapiollisilla |
lapiollisella |
lapiollisilla |
lapiollisella |
lapiollisilla |
Abl |
-lta |
lapiolliselta |
lapiollisilta |
lapiolliselta |
lapiollisilta |
lapiolliselta |
lapiollisilta |
Tra |
-ksi |
lapiollisekse |
lapiollisikse |
lapiollisekse |
lapiollisikse |
lapiollisekse |
lapiollisikse |
Ess |
-na |
lapiollisena |
lapiollisina |
lapiollisena |
lapiollisina |
lapiollisena |
lapiollisina |
Abe |
-tta |
lapiollisetta |
lapiollisitta |
lapiollisetta |
lapiollisitta |
lapiollisetta |
lapiollisitta |
Com |
-ne |
- |
lapiollisine |
- |
lapiollisine |
- |
lapiollisine |
Singular
Plural
Nom
-
lapiollise
lapiollise
lapiollise
lapiollise
lapiollise
lapiollise
Par
-ta
lapiollista
lapiollista
lapiollista
lapiollisia
lapiollisia
lapiollisia
Gen
-n
lapiollise
lapiollise
lapiollise
lapiollisie
lapiollisie
lapiollisie
Ill
mihin
lapiollisee
lapiollisee
lapiollisee
lapiollisii
lapiollisii
lapiollisii
Ine
-ssa
lapiollisessa
lapiollisessa
lapiollisessa
lapiollisissa
lapiollisissa
lapiollisissa
Ela
-sta
lapiollisesta
lapiollisesta
lapiollisesta
lapiollisista
lapiollisista
lapiollisista
All
-lle
lapiolliselle
lapiolliselle
lapiolliselle
lapiollisille
lapiollisille
lapiollisille
Ade
-lla
lapiollisella
lapiollisella
lapiollisella
lapiollisilla
lapiollisilla
lapiollisilla
Abl
-lta
lapiolliselta
lapiolliselta
lapiolliselta
lapiollisilta
lapiollisilta
lapiollisilta
Tra
-ksi
lapiollisekse
lapiollisekse
lapiollisekse
lapiollisikse
lapiollisikse
lapiollisikse
Ess
-na
lapiollisena
lapiollisena
lapiollisena
lapiollisina
lapiollisina
lapiollisina
Abe
-tta
lapiollisetta
lapiollisetta
lapiollisetta
lapiollisitta
lapiollisitta
lapiollisitta
Com
-ne
-
-
-
lapiollisine
lapiollisine
lapiollisine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net