logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

lapiollinen, noun

Word analysis
lapiollinen

lapiollinen

lapiollinen

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lapiollinen

lapiolliset

Par

-ta

lapiollista

lapiollisia

Gen

-n

lapiollisen

lapiollisien / lapiollisten

Ill

mihin

lapiolliseen

lapiollisiin

Ine

-ssa

lapiollisessa

lapiollisissa

Ela

-sta

lapiollisesta

lapiollisista

All

-lle

lapiolliselle

lapiollisille

Ade

-lla

lapiollisella

lapiollisilla

Abl

-lta

lapiolliselta

lapiollisilta

Tra

-ksi

lapiolliseksi

lapiollisiksi

Ess

-na

lapiollisena

lapiollisina

Abe

-tta

lapiollisetta

lapiollisitta

Com

-ne

-

lapiollisine

Ins

-in

-

lapiollisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lapiollinen

lapiolliset

Par

-ta

lapiollista

lapiollisia

Gen

-n

lapiollisen

lapiollisien / lapiollisten

Ill

mihin

lapiolliseen

lapiollisiin

Ine

-ssa

lapiollisessa

lapiollisissa

Ela

-sta

lapiollisesta

lapiollisista

All

-lle

lapiolliselle

lapiollisille

Ade

-lla

lapiollisella

lapiollisilla

Abl

-lta

lapiolliselta

lapiollisilta

Tra

-ksi

lapiolliseksi

lapiollisiksi

Ess

-na

lapiollisena

lapiollisina

Abe

-tta

lapiollisetta

lapiollisitta

Com

-ne

-

lapiollisine

Ins

-in

-

lapiollisin

shovelful lapiollinen
spadeful lapiollinen
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Literature; ParaCrawl Corpus; jw2019; LDS; Europarl8 Jumala heitti lapiollisen hiekkaa kölin alle. The gods left a shovel full of sand to keep us up. Muistaisit jokaisen lapiollisen, jokaisen hetken. You would remember every shovelful, every moment. Isotissi loukkaantui ja haukkui minua lapiolliseksi kamelinräkää. Big tits didn't take kindly to it, called me a shovelful of sun-laden camel... Kesti kauan ennenkuin voin päättäytyä heittämään ensimmäisen lapiollisen multaa kuoppaan. It was a long time before I could resolve to cast the first shovelful of earth into the grave. Voit valmistaa tätä lannoitetta laittamalla lapiollisen lantaa ämpäriin ja täyttämällä sen vedellä. To prepare this fertiliser, put one shovel of manure into a bucket and fill with water. Jos kaivaisit lapiollisen metsämultaa, luultavasti hämmästelisit niiden erilaisten eliöitten määrää, jonka havaitsisit. If you were to dig up a spadeful of forest earth, you likely would be surprised at the number of different creatures and life forms you would find. Siivilöimme murskaa lapiollisen kerrallaan löytääksemme tavaroita, jotka antaisivat viitteen kuolleiden palomiesten henkilöllisyydestä. “We slowly sifted through the rubble, a shovelful at time, looking for items that might be clues to the identity of fallen firemen. Tunsin innoitusta pyytää italialaista senaattoria Lucio Malania ja Rooman varapormestaria Giuseppe Ciardia olemaan ensimmäisten joukossa kääntämässä lapiollisen maata. I felt impressed to call upon Italian senator Lucio Malan and Rome's vice-mayor Giuseppe Ciardi to be among the first to turn a shovelful of earth. Käänsin itse ensimmäisen lapiollisen maata hankkeen ydinosuuden eli Brennerin rautatietunnelin töiden alkaessa, ja kolmen ja puolen vuoden aikana olen yhdessä ministerikollegani Lunardin kanssa tehnyt parhaani, jotta hanke on saatu siihen vaiheeseen, jossa se on nyt. I myself turned the first sod for the heart of the project, the Brenner Base Tunnel, and, over the last three-and-a-half years, together with my fellow Minister Mr Lunardi, I have done my utmost to bring this project to where it is now. Show more arrow right

Wiktionary

shovelful Show more arrow right lapio (“shovel”) +‎ -llinen Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lapiolliseni

lapiolliseni

lapiollisesi

lapiollisesi

lapiollisensa

lapiollisensa

Par

-ta

lapiollistani

lapiollisiani

lapiollistasi

lapiollisiasi

lapiollistansa / lapiollistaan

lapiollisiansa / lapiollisiaan

Gen

-n

lapiolliseni

lapiollisieni / lapiollisteni

lapiollisesi

lapiollisiesi / lapiollistesi

lapiollisensa

lapiollisiensa / lapiollistensa

Ill

mihin

lapiolliseeni

lapiollisiini

lapiolliseesi

lapiollisiisi

lapiolliseensa

lapiollisiinsa

Ine

-ssa

lapiollisessani

lapiollisissani

lapiollisessasi

lapiollisissasi

lapiollisessansa / lapiollisessaan

lapiollisissansa / lapiollisissaan

Ela

-sta

lapiollisestani

lapiollisistani

lapiollisestasi

lapiollisistasi

lapiollisestansa / lapiollisestaan

lapiollisistansa / lapiollisistaan

All

-lle

lapiolliselleni

lapiollisilleni

lapiollisellesi

lapiollisillesi

lapiollisellensa / lapiolliselleen

lapiollisillensa / lapiollisillean

Ade

-lla

lapiollisellani

lapiollisillani

lapiollisellasi

lapiollisillasi

lapiollisellansa / lapiollisellaan

lapiollisillansa / lapiollisillaan

Abl

-lta

lapiolliseltani

lapiollisiltani

lapiolliseltasi

lapiollisiltasi

lapiolliseltansa / lapiolliseltaan

lapiollisiltansa / lapiollisiltaan

Tra

-ksi

lapiollisekseni

lapiollisikseni

lapiolliseksesi

lapiollisiksesi

lapiolliseksensa / lapiollisekseen

lapiollisiksensa / lapiollisikseen

Ess

-na

lapiollisenani

lapiollisinani

lapiollisenasi

lapiollisinasi

lapiollisenansa / lapiollisenaan

lapiollisinansa / lapiollisinaan

Abe

-tta

lapiollisettani

lapiollisittani

lapiollisettasi

lapiollisittasi

lapiollisettansa / lapiollisettaan

lapiollisittansa / lapiollisittaan

Com

-ne

-

lapiollisineni

-

lapiollisinesi

-

lapiollisinensa / lapiollisineen

Singular

Plural

Nom

-

lapiolliseni

lapiollisesi

lapiollisensa

lapiolliseni

lapiollisesi

lapiollisensa

Par

-ta

lapiollistani

lapiollistasi

lapiollistansa / lapiollistaan

lapiollisiani

lapiollisiasi

lapiollisiansa / lapiollisiaan

Gen

-n

lapiolliseni

lapiollisesi

lapiollisensa

lapiollisieni / lapiollisteni

lapiollisiesi / lapiollistesi

lapiollisiensa / lapiollistensa

Ill

mihin

lapiolliseeni

lapiolliseesi

lapiolliseensa

lapiollisiini

lapiollisiisi

lapiollisiinsa

Ine

-ssa

lapiollisessani

lapiollisessasi

lapiollisessansa / lapiollisessaan

lapiollisissani

lapiollisissasi

lapiollisissansa / lapiollisissaan

Ela

-sta

lapiollisestani

lapiollisestasi

lapiollisestansa / lapiollisestaan

lapiollisistani

lapiollisistasi

lapiollisistansa / lapiollisistaan

All

-lle

lapiolliselleni

lapiollisellesi

lapiollisellensa / lapiolliselleen

lapiollisilleni

lapiollisillesi

lapiollisillensa / lapiollisillean

Ade

-lla

lapiollisellani

lapiollisellasi

lapiollisellansa / lapiollisellaan

lapiollisillani

lapiollisillasi

lapiollisillansa / lapiollisillaan

Abl

-lta

lapiolliseltani

lapiolliseltasi

lapiolliseltansa / lapiolliseltaan

lapiollisiltani

lapiollisiltasi

lapiollisiltansa / lapiollisiltaan

Tra

-ksi

lapiollisekseni

lapiolliseksesi

lapiolliseksensa / lapiollisekseen

lapiollisikseni

lapiollisiksesi

lapiollisiksensa / lapiollisikseen

Ess

-na

lapiollisenani

lapiollisenasi

lapiollisenansa / lapiollisenaan

lapiollisinani

lapiollisinasi

lapiollisinansa / lapiollisinaan

Abe

-tta

lapiollisettani

lapiollisettasi

lapiollisettansa / lapiollisettaan

lapiollisittani

lapiollisittasi

lapiollisittansa / lapiollisittaan

Com

-ne

-

-

-

lapiollisineni

lapiollisinesi

lapiollisinensa / lapiollisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lapiollisemme

lapiollisemme

lapiollisenne

lapiollisenne

lapiollisensa

lapiollisensa

Par

-ta

lapiollistamme

lapiollisiamme

lapiollistanne

lapiollisianne

lapiollistansa / lapiollistaan

lapiollisiansa / lapiollisiaan

Gen

-n

lapiollisemme

lapiollisiemme / lapiollistemme

lapiollisenne

lapiollisienne / lapiollistenne

lapiollisensa

lapiollisiensa / lapiollistensa

Ill

mihin

lapiolliseemme

lapiollisiimme

lapiolliseenne

lapiollisiinne

lapiolliseensa

lapiollisiinsa

Ine

-ssa

lapiollisessamme

lapiollisissamme

lapiollisessanne

lapiollisissanne

lapiollisessansa / lapiollisessaan

lapiollisissansa / lapiollisissaan

Ela

-sta

lapiollisestamme

lapiollisistamme

lapiollisestanne

lapiollisistanne

lapiollisestansa / lapiollisestaan

lapiollisistansa / lapiollisistaan

All

-lle

lapiollisellemme

lapiollisillemme

lapiollisellenne

lapiollisillenne

lapiollisellensa / lapiolliselleen

lapiollisillensa / lapiollisillean

Ade

-lla

lapiollisellamme

lapiollisillamme

lapiollisellanne

lapiollisillanne

lapiollisellansa / lapiollisellaan

lapiollisillansa / lapiollisillaan

Abl

-lta

lapiolliseltamme

lapiollisiltamme

lapiolliseltanne

lapiollisiltanne

lapiolliseltansa / lapiolliseltaan

lapiollisiltansa / lapiollisiltaan

Tra

-ksi

lapiolliseksemme

lapiollisiksemme

lapiolliseksenne

lapiollisiksenne

lapiolliseksensa / lapiollisekseen

lapiollisiksensa / lapiollisikseen

Ess

-na

lapiollisenamme

lapiollisinamme

lapiollisenanne

lapiollisinanne

lapiollisenansa / lapiollisenaan

lapiollisinansa / lapiollisinaan

Abe

-tta

lapiollisettamme

lapiollisittamme

lapiollisettanne

lapiollisittanne

lapiollisettansa / lapiollisettaan

lapiollisittansa / lapiollisittaan

Com

-ne

-

lapiollisinemme

-

lapiollisinenne

-

lapiollisinensa / lapiollisineen

Singular

Plural

Nom

-

lapiollisemme

lapiollisenne

lapiollisensa

lapiollisemme

lapiollisenne

lapiollisensa

Par

-ta

lapiollistamme

lapiollistanne

lapiollistansa / lapiollistaan

lapiollisiamme

lapiollisianne

lapiollisiansa / lapiollisiaan

Gen

-n

lapiollisemme

lapiollisenne

lapiollisensa

lapiollisiemme / lapiollistemme

lapiollisienne / lapiollistenne

lapiollisiensa / lapiollistensa

Ill

mihin

lapiolliseemme

lapiolliseenne

lapiolliseensa

lapiollisiimme

lapiollisiinne

lapiollisiinsa

Ine

-ssa

lapiollisessamme

lapiollisessanne

lapiollisessansa / lapiollisessaan

lapiollisissamme

lapiollisissanne

lapiollisissansa / lapiollisissaan

Ela

-sta

lapiollisestamme

lapiollisestanne

lapiollisestansa / lapiollisestaan

lapiollisistamme

lapiollisistanne

lapiollisistansa / lapiollisistaan

All

-lle

lapiollisellemme

lapiollisellenne

lapiollisellensa / lapiolliselleen

lapiollisillemme

lapiollisillenne

lapiollisillensa / lapiollisillean

Ade

-lla

lapiollisellamme

lapiollisellanne

lapiollisellansa / lapiollisellaan

lapiollisillamme

lapiollisillanne

lapiollisillansa / lapiollisillaan

Abl

-lta

lapiolliseltamme

lapiolliseltanne

lapiolliseltansa / lapiolliseltaan

lapiollisiltamme

lapiollisiltanne

lapiollisiltansa / lapiollisiltaan

Tra

-ksi

lapiolliseksemme

lapiolliseksenne

lapiolliseksensa / lapiollisekseen

lapiollisiksemme

lapiollisiksenne

lapiollisiksensa / lapiollisikseen

Ess

-na

lapiollisenamme

lapiollisenanne

lapiollisenansa / lapiollisenaan

lapiollisinamme

lapiollisinanne

lapiollisinansa / lapiollisinaan

Abe

-tta

lapiollisettamme

lapiollisettanne

lapiollisettansa / lapiollisettaan

lapiollisittamme

lapiollisittanne

lapiollisittansa / lapiollisittaan

Com

-ne

-

-

-

lapiollisinemme

lapiollisinenne

lapiollisinensa / lapiollisineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

lapiollinen

lapiolliset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

lapiollisen

lapiollisien / lapiollisten

Ill

mihin

lapiollisiin

Solve

Ine

-ssa

lapiollisessa

Solve

Ela

-sta

lapiollisesta

lapiollisista

All

-lle

lapiolliselle

lapiollisille

Ade

-lla

lapiollisella

lapiollisilla

Abl

-lta

lapiolliselta

lapiollisilta

Tra

-ksi

lapiolliseksi

Solve

Ess

-na

lapiollisina

Solve

Abe

-tta

lapiollisetta

lapiollisitta

Com

-ne

-

lapiollisine

Ins

-in

-

lapiollisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lapiollinen

lapiolliset

Par

-ta

Gen

-n

lapiollisen

lapiollisien / lapiollisten

Ill

mihin

lapiollisiin

Ine

-ssa

lapiollisessa

Ela

-sta

lapiollisesta

lapiollisista

All

-lle

lapiolliselle

lapiollisille

Ade

-lla

lapiollisella

lapiollisilla

Abl

-lta

lapiolliselta

lapiollisilta

Tra

-ksi

lapiolliseksi

Ess

-na

lapiollisina

Abe

-tta

lapiollisetta

lapiollisitta

Com

-ne

-

lapiollisine

Ins

-in

-

lapiollisin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept