logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

laitettu, adjective

Word analysis
laitetut

laitetut

laitettu

Adjective, Plural Nominative

laittaa

Verb, Passive Participle with suffix nut Plural Nominative

Report an issue
put in
placed
put on
put
put in a
Show more arrow right
OPUS-100; OpenSubtitles2018.v3; tmClass; Europarl Parallel Corpus; Europarl Kengät olivat hyvin laitetut. The shoes were very well put together. Minulla on vielä laitetut kynnet. And that's with pretty nails. Laitettu jo. With the vaccine? Saatko laitettua sen vielä? Can we hear it again? Saimme kaikki laitettua nyt. Well, we got all set now. Tänään laitettu. Fresh today. Kirjankannet ja erikoiskansiin laitetut kirjat. Bookbindings and books in special bindings. Hänellä oli laitettu tukka. She had her hair done. Laitetuimpiin vessojen puuttuu saippuaa. In the most well-equipped bathrooms there is no soap. Ne on laitettu veteen. They even put them in water. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

laitettu

laitetut

Par

-ta

laitettua

laitettuja

Gen

-n

laitetun

laitettujen

Ill

mihin

laitettuun

laitettuihin

Ine

-ssa

laitetussa

laitetuissa

Ela

-sta

laitetusta

laitetuista

All

-lle

laitetulle

laitetuille

Ade

-lla

laitetulla

laitetuilla

Abl

-lta

laitetulta

laitetuilta

Tra

-ksi

laitetuksi

laitetuiksi

Ess

-na

laitettuna

laitettuina

Abe

-tta

laitetutta

laitetuitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

laitetuin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

laitettu

laitetut

Par

-ta

laitettua

laitettuja

Gen

-n

laitetun

laitettujen

Ill

mihin

laitettuun

laitettuihin

Ine

-ssa

laitetussa

laitetuissa

Ela

-sta

laitetusta

laitetuista

All

-lle

laitetulle

laitetuille

Ade

-lla

laitetulla

laitetuilla

Abl

-lta

laitetulta

laitetuilta

Tra

-ksi

laitetuksi

laitetuiksi

Ess

-na

laitettuna

laitettuina

Abe

-tta

laitetutta

laitetuitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

laitetuin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

laitetumpi

laitetummat

Par

-ta

laitetumpaa

laitetumpia

Gen

-n

laitetumman

laitetumpien

Ill

mihin

laitetumpiin

laitetumpiin

Ine

-ssa

laitetummassa

laitetummissa

Ela

-sta

laitetummasta

laitetummista

All

-lle

laitetummalle

laitetummille

Ade

-lla

laitetummalla

laitetummilla

Abl

-lta

laitetummalta

laitetummilta

Tra

-ksi

laitetummaksi

laitetummiksi

Ess

-na

laitetumpana

laitetumpina

Abe

-tta

laitetummatta

laitetummitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

laitetummin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

laitetumpi

laitetummat

Par

-ta

laitetumpaa

laitetumpia

Gen

-n

laitetumman

laitetumpien

Ill

mihin

laitetumpiin

laitetumpiin

Ine

-ssa

laitetummassa

laitetummissa

Ela

-sta

laitetummasta

laitetummista

All

-lle

laitetummalle

laitetummille

Ade

-lla

laitetummalla

laitetummilla

Abl

-lta

laitetummalta

laitetummilta

Tra

-ksi

laitetummaksi

laitetummiksi

Ess

-na

laitetumpana

laitetumpina

Abe

-tta

laitetummatta

laitetummitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

laitetummin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

laitetuin

laitetuimmat

Par

-ta

laitetuinta

laitetuimpia

Gen

-n

laitetuimman

laitetuinten / laitetuimpien

Ill

mihin

laitetuimpaan

laitetuimpiin

Ine

-ssa

laitetuimmassa

laitetuimmissa

Ela

-sta

laitetuimmasta

laitetuimmista

All

-lle

laitetuimmalle

laitetuimmille

Ade

-lla

laitetuimmalla

laitetuimmilla

Abl

-lta

laitetuimmalta

laitetuimmilta

Tra

-ksi

laitetuimmaksi

laitetuimmiksi

Ess

-na

laitetuimpana

laitetuimpina

Abe

-tta

laitetuimmatta

laitetuimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

laitetuimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

laitetuin

laitetuimmat

Par

-ta

laitetuinta

laitetuimpia

Gen

-n

laitetuimman

laitetuinten / laitetuimpien

Ill

mihin

laitetuimpaan

laitetuimpiin

Ine

-ssa

laitetuimmassa

laitetuimmissa

Ela

-sta

laitetuimmasta

laitetuimmista

All

-lle

laitetuimmalle

laitetuimmille

Ade

-lla

laitetuimmalla

laitetuimmilla

Abl

-lta

laitetuimmalta

laitetuimmilta

Tra

-ksi

laitetuimmaksi

laitetuimmiksi

Ess

-na

laitetuimpana

laitetuimpina

Abe

-tta

laitetuimmatta

laitetuimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

laitetuimmin

Wiktionary

(transitive) to put, set, place (transitive, ~ ruokaa) to prepare food Show more arrow right (to put, set, place): panna, pistää Show more arrow right laittaa kylmäksi (“to kill”) laittaa päälle (“to turn onswitch on”) laittaa pois päältä (“to turn offswitch off”) laittaa takaisin (“to put back (something)”) Nouns laitelaitoslaitto Verbs factitive laitattaafrequentative laitellareflexive laittautua Show more arrow right From Proto-Finnic laittadak (“to place”), derived from Proto-Germanic lagjaną (“to lay”). From Proto-Finnic laittadak (“to criticize”). Show more arrow right
to put laittaa, esittää, asettaa, panna, saattaa, pistää
to set asettaa, säätää, valita, määrätä, laittaa, virittää
to cook kokata, valmistaa, keittää, laittaa, kypsyä, kypsetä
to lay asettaa, laatia, määrätä, laskea, panna, laittaa
to stick pysyä, tarttua, kiinnittää, pistää, törröttää, laittaa
to fix korjata, kiinnittää, päättää, asentaa, hoitaa, laittaa
to stick down laittaa, kiinnittää, liimata kiinni, panna
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Laitettu jo. With the vaccine? Tänään laitettu. Fresh today. Laitoin ruoan uuniin. I put the food in the oven. Laita se pois. Put it away. Laita se alas. Put the goddamn frying pan down. Laita se pois! Put it down! Laita ase pois. Just put the gun down. Laita ne tähän! Put it here! Laita vauva sisääni. Put a baby in me, Marshall. Minulla on vielä laitetut kynnet. And that's with pretty nails. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

laitan

en laita

ii

laitat

et laita

iii

laittaa

ei laita

Plural

Positive

Negative

i

laitamme / laitetaan

emme laita / ei laiteta

ii

laitatte

ette laita

iii

laittavat

eivät laita

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

laitoin

en laittanut

ii

laitoit

et laittanut

iii

laittoi

ei laittanut

Plural

Positive

Negative

i

laitoimme / laitettiin

emme laittaneet / ei laitettu

ii

laitoitte

ette laittaneet

iii

laittoivat

eivät laittaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen laittanut

en ole laittanut

ii

olet laittanut

et ole laittanut

iii

on laittanut

ei ole laittanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme laittaneet

emme ole laittaneet

ii

olette laittaneet

ette ole laittaneet

iii

ovat laittaneet

eivät ole laittaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin laittanut

en ollut laittanut

ii

olit laittanut

et ollut laittanut

iii

oli laittanut

ei ollut laittanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme laittaneet

emme olleet laittaneet

ii

olitte laittaneet

ette olleet laittaneet

iii

olivat laittaneet

eivät olleet laittaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

laittaisin

en laittaisi

ii

laittaisit

et laittaisi

iii

laittaisi

ei laittaisi

Plural

Positive

Negative

i

laittaisimme

emme laittaisi

ii

laittaisitte

ette laittaisi

iii

laittaisivat

eivät laittaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin laittanut

en olisi laittanut

ii

olisit laittanut

et olisi laittanut

iii

olisi laittanut

ei olisi laittanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme laittaneet

emme olisi laittaneet

ii

olisitte laittaneet

ette olisi laittaneet

iii

olisivat laittaneet

eivät olisi laittaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

laittanen

en laittane

ii

laittanet

et laittane

iii

laittanee

ei laittane

Plural

Positive

Negative

i

laittanemme

emme laittane

ii

laittanette

ette laittane

iii

laittanevat

eivät laittane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen laittanut

en liene laittanut

ii

lienet laittanut

et liene laittanut

iii

lienee laittanut

ei liene laittanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme laittaneet

emme liene laittaneet

ii

lienette laittaneet

ette liene laittaneet

iii

lienevät laittaneet

eivät liene laittaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

laita

iii

laittakoon

Plural

i

laittakaamme

ii

laittakaa

iii

laittakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

laittaa

Tra

-ksi

laittaaksensa / laittaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

laittaessa

Ins

-in

laittaen

Ine

-ssa

laitettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

laittamaan

Ine

-ssa

laittamassa

Ela

-sta

laittamasta

Ade

-lla

laittamalla

Abe

-tta

laittamatta

Ins

-in

laittaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

laittaminen

Par

-ta

laittamista

Infinitive V

laittamaisillaan / laittamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

laitetaan

ei laiteta

Imperfect

laitettiin

ei laitettu

Potential

laitettaneen

ei laitettane

Conditional

laitettaisiin

ei laitettaisi

Imperative Present

laitettakoon

älköön laitettako

Imperative Perfect

olkoon laitettu

älköön laitettu

Positive

Negative

Present

laitetaan

ei laiteta

Imperfect

laitettiin

ei laitettu

Potential

laitettaneen

ei laitettane

Conditional

laitettaisiin

ei laitettaisi

Imperative Present

laitettakoon

älköön laitettako

Imperative Perfect

olkoon laitettu

älköön laitettu

Participle

Active

Passive

1st

laittava

laitettava

2nd

laittanut

laitettu

3rd

laittama

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Normative Solved!

SingularPlural

Nom

-

laitettu

laitetut

Par

-ta

Solve

Gen

-n

laitetun

Solve

Ill

mihin

laitettuun

Solve

Ine

-ssa

laitetuissa

Solve

Ela

-sta

laitetusta

laitetuista

All

-lle

laitetulle

Solve

Ade

-lla

laitetuilla

Solve

Abl

-lta

laitetulta

laitetuilta

Tra

-ksi

laitetuksi

laitetuiksi

Ess

-na

laitettuna

laitettuina

Abe

-tta

laitetutta

laitetuitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

laitetuin

Normative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

laitettu

laitetut

Par

-ta

Solve

Gen

-n

laitetun

Solve

Ill

mihin

laitettuun

Solve

Ine

-ssa

laitetuissa

Solve

Ela

-sta

laitetusta

laitetuista

All

-lle

laitetulle

Solve

Ade

-lla

laitetuilla

Solve

Abl

-lta

laitetulta

laitetuilta

Tra

-ksi

laitetuksi

laitetuiksi

Ess

-na

laitettuna

laitettuina

Abe

-tta

laitetutta

laitetuitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

laitetuin

Comparative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

laitetumpia

Solve

Gen

-n

laitetumman

laitetumpien

Ill

mihin

laitetumpiin

Solve

Ine

-ssa

laitetummassa

laitetummissa

Ela

-sta

laitetummista

Solve

All

-lle

laitetummalle

laitetummille

Ade

-lla

laitetummalla

Solve

Abl

-lta

laitetummalta

laitetummilta

Tra

-ksi

laitetummaksi

laitetummiksi

Ess

-na

laitetumpana

laitetumpina

Abe

-tta

laitetummatta

laitetummitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

laitetummin

Comparative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

laitetumpia

Solve

Gen

-n

laitetumman

laitetumpien

Ill

mihin

laitetumpiin

Solve

Ine

-ssa

laitetummassa

laitetummissa

Ela

-sta

laitetummista

Solve

All

-lle

laitetummalle

laitetummille

Ade

-lla

laitetummalla

Solve

Abl

-lta

laitetummalta

laitetummilta

Tra

-ksi

laitetummaksi

laitetummiksi

Ess

-na

laitetumpana

laitetumpina

Abe

-tta

laitetummatta

laitetummitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

laitetummin

Superlative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

laitetuimpia

Solve

Gen

-n

laitetuimman

laitetuinten / laitetuimpien

Ill

mihin

laitetuimpiin

Solve

Ine

-ssa

laitetuimmassa

Solve

Ela

-sta

laitetuimmasta

laitetuimmista

All

-lle

laitetuimmalle

laitetuimmille

Ade

-lla

laitetuimmilla

Solve

Abl

-lta

laitetuimmalta

laitetuimmilta

Tra

-ksi

laitetuimmaksi

laitetuimmiksi

Ess

-na

laitetuimpana

laitetuimpina

Abe

-tta

laitetuimmatta

laitetuimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

laitetuimmin

Superlative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

laitetuimpia

Solve

Gen

-n

laitetuimman

laitetuinten / laitetuimpien

Ill

mihin

laitetuimpiin

Solve

Ine

-ssa

laitetuimmassa

Solve

Ela

-sta

laitetuimmasta

laitetuimmista

All

-lle

laitetuimmalle

laitetuimmille

Ade

-lla

laitetuimmilla

Solve

Abl

-lta

laitetuimmalta

laitetuimmilta

Tra

-ksi

laitetuimmaksi

laitetuimmiksi

Ess

-na

laitetuimpana

laitetuimpina

Abe

-tta

laitetuimmatta

laitetuimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

laitetuimmin

Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en laita

Solve

ii

laitat

et laita

iii

ei laita

Solve

Plural

Positive

Negative

i

laitamme / laitetaan

emme laita / ei laiteta

ii

laitatte

ette laita

iii

laittavat

eivät Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en laita
Solve

ii

laitatet laita

iii

ei laita
Solve

Plural

PositiveNegative

i

laitamme / laitetaanemme laita / ei laiteta

ii

laitatteette laita

iii

laittavateivät
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

laitoin

en laittanut

ii

laitoit

et laittanut

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme laittaneet / ei laitettu

Solve

ii

laitoitte

ette Solve

iii

laittoivat

eivät laittaneet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

laitoinen laittanut

ii

laitoitet laittanut

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme laittaneet / ei laitettu
Solve

ii

laitoitteette
Solve

iii

laittoivateivät laittaneet
Imperative Solved!

sinä

laita

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

laita

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

laittaisin

en laittaisi

ii

et laittaisi

Solve

iii

laittaisi

ei laittaisi

Plural

Positive

Negative

i

laittaisimme

emme laittaisi

ii

laittaisitte

ette laittaisi

iii

eivät Solve
Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

laittaisinen laittaisi

ii

et laittaisi
Solve

iii

laittaisiei laittaisi

Plural

PositiveNegative

i

laittaisimmeemme laittaisi

ii

laittaisitteette laittaisi

iii

eivät
Solve
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept