lahjomista |
Noun, Singular Partitive |
|
Noun, Plural Elative |
||
Verb, Derivation with suffix minen Singular Partitive |
||
Verb, Participle with suffix ma Plural Elative |
||
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
lahjominen |
lahjomiset |
Par |
-ta |
lahjomisia |
|
Gen |
-n |
lahjomisen |
lahjomisien / lahjomisten |
Ill |
mihin |
lahjomiseen |
lahjomisiin |
Ine |
-ssa |
lahjomisessa |
lahjomisissa |
Ela |
-sta |
lahjomisesta |
lahjomisista |
All |
-lle |
lahjomiselle |
lahjomisille |
Ade |
-lla |
lahjomisella |
lahjomisilla |
Abl |
-lta |
lahjomiselta |
lahjomisilta |
Tra |
-ksi |
lahjomiseksi |
lahjomisiksi |
Ess |
-na |
lahjomisena |
lahjomisina |
Abe |
-tta |
lahjomisetta |
lahjomisitta |
Com |
-ne |
- |
lahjomisine |
Ins |
-in |
- |
lahjomisin |
Singular
Plural
Nom
-
lahjominen
lahjomiset
Par
-ta
lahjomisia
Gen
-n
lahjomisen
lahjomisien / lahjomisten
Ill
mihin
lahjomiseen
lahjomisiin
Ine
-ssa
lahjomisessa
lahjomisissa
Ela
-sta
lahjomisesta
lahjomisista
All
-lle
lahjomiselle
lahjomisille
Ade
-lla
lahjomisella
lahjomisilla
Abl
-lta
lahjomiselta
lahjomisilta
Tra
-ksi
lahjomiseksi
lahjomisiksi
Ess
-na
lahjomisena
lahjomisina
Abe
-tta
lahjomisetta
lahjomisitta
Com
-ne
-
lahjomisine
Ins
-in
-
lahjomisin
| offer of a bribe | lahjominen |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lahjomise |
lahjomise |
lahjomise |
lahjomise |
lahjomise |
lahjomise |
Par |
-ta |
lahjomista |
lahjomisia |
lahjomista |
lahjomisia |
lahjomista |
lahjomisia |
Gen |
-n |
lahjomise |
lahjomisie |
lahjomise |
lahjomisie |
lahjomise |
lahjomisie |
Ill |
mihin |
lahjomisee |
lahjomisii |
lahjomisee |
lahjomisii |
lahjomisee |
lahjomisii |
Ine |
-ssa |
lahjomisessa |
lahjomisissa |
lahjomisessa |
lahjomisissa |
lahjomisessa |
lahjomisissa |
Ela |
-sta |
lahjomisesta |
lahjomisista |
lahjomisesta |
lahjomisista |
lahjomisesta |
lahjomisista |
All |
-lle |
lahjomiselle |
lahjomisille |
lahjomiselle |
lahjomisille |
lahjomiselle |
lahjomisille |
Ade |
-lla |
lahjomisella |
lahjomisilla |
lahjomisella |
lahjomisilla |
lahjomisella |
lahjomisilla |
Abl |
-lta |
lahjomiselta |
lahjomisilta |
lahjomiselta |
lahjomisilta |
lahjomiselta |
lahjomisilta |
Tra |
-ksi |
lahjomisekse |
lahjomisikse |
lahjomisekse |
lahjomisikse |
lahjomisekse |
lahjomisikse |
Ess |
-na |
lahjomisena |
lahjomisina |
lahjomisena |
lahjomisina |
lahjomisena |
lahjomisina |
Abe |
-tta |
lahjomisetta |
lahjomisitta |
lahjomisetta |
lahjomisitta |
lahjomisetta |
lahjomisitta |
Com |
-ne |
- |
lahjomisine |
- |
lahjomisine |
- |
lahjomisine |
Singular
Plural
Nom
-
lahjomise
lahjomise
lahjomise
lahjomise
lahjomise
lahjomise
Par
-ta
lahjomista
lahjomista
lahjomista
lahjomisia
lahjomisia
lahjomisia
Gen
-n
lahjomise
lahjomise
lahjomise
lahjomisie
lahjomisie
lahjomisie
Ill
mihin
lahjomisee
lahjomisee
lahjomisee
lahjomisii
lahjomisii
lahjomisii
Ine
-ssa
lahjomisessa
lahjomisessa
lahjomisessa
lahjomisissa
lahjomisissa
lahjomisissa
Ela
-sta
lahjomisesta
lahjomisesta
lahjomisesta
lahjomisista
lahjomisista
lahjomisista
All
-lle
lahjomiselle
lahjomiselle
lahjomiselle
lahjomisille
lahjomisille
lahjomisille
Ade
-lla
lahjomisella
lahjomisella
lahjomisella
lahjomisilla
lahjomisilla
lahjomisilla
Abl
-lta
lahjomiselta
lahjomiselta
lahjomiselta
lahjomisilta
lahjomisilta
lahjomisilta
Tra
-ksi
lahjomisekse
lahjomisekse
lahjomisekse
lahjomisikse
lahjomisikse
lahjomisikse
Ess
-na
lahjomisena
lahjomisena
lahjomisena
lahjomisina
lahjomisina
lahjomisina
Abe
-tta
lahjomisetta
lahjomisetta
lahjomisetta
lahjomisitta
lahjomisitta
lahjomisitta
Com
-ne
-
-
-
lahjomisine
lahjomisine
lahjomisine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lahjomise |
lahjomise |
lahjomise |
lahjomise |
lahjomise |
lahjomise |
Par |
-ta |
lahjomista |
lahjomisia |
lahjomista |
lahjomisia |
lahjomista |
lahjomisia |
Gen |
-n |
lahjomise |
lahjomisie |
lahjomise |
lahjomisie |
lahjomise |
lahjomisie |
Ill |
mihin |
lahjomisee |
lahjomisii |
lahjomisee |
lahjomisii |
lahjomisee |
lahjomisii |
Ine |
-ssa |
lahjomisessa |
lahjomisissa |
lahjomisessa |
lahjomisissa |
lahjomisessa |
lahjomisissa |
Ela |
-sta |
lahjomisesta |
lahjomisista |
lahjomisesta |
lahjomisista |
lahjomisesta |
lahjomisista |
All |
-lle |
lahjomiselle |
lahjomisille |
lahjomiselle |
lahjomisille |
lahjomiselle |
lahjomisille |
Ade |
-lla |
lahjomisella |
lahjomisilla |
lahjomisella |
lahjomisilla |
lahjomisella |
lahjomisilla |
Abl |
-lta |
lahjomiselta |
lahjomisilta |
lahjomiselta |
lahjomisilta |
lahjomiselta |
lahjomisilta |
Tra |
-ksi |
lahjomisekse |
lahjomisikse |
lahjomisekse |
lahjomisikse |
lahjomisekse |
lahjomisikse |
Ess |
-na |
lahjomisena |
lahjomisina |
lahjomisena |
lahjomisina |
lahjomisena |
lahjomisina |
Abe |
-tta |
lahjomisetta |
lahjomisitta |
lahjomisetta |
lahjomisitta |
lahjomisetta |
lahjomisitta |
Com |
-ne |
- |
lahjomisine |
- |
lahjomisine |
- |
lahjomisine |
Singular
Plural
Nom
-
lahjomise
lahjomise
lahjomise
lahjomise
lahjomise
lahjomise
Par
-ta
lahjomista
lahjomista
lahjomista
lahjomisia
lahjomisia
lahjomisia
Gen
-n
lahjomise
lahjomise
lahjomise
lahjomisie
lahjomisie
lahjomisie
Ill
mihin
lahjomisee
lahjomisee
lahjomisee
lahjomisii
lahjomisii
lahjomisii
Ine
-ssa
lahjomisessa
lahjomisessa
lahjomisessa
lahjomisissa
lahjomisissa
lahjomisissa
Ela
-sta
lahjomisesta
lahjomisesta
lahjomisesta
lahjomisista
lahjomisista
lahjomisista
All
-lle
lahjomiselle
lahjomiselle
lahjomiselle
lahjomisille
lahjomisille
lahjomisille
Ade
-lla
lahjomisella
lahjomisella
lahjomisella
lahjomisilla
lahjomisilla
lahjomisilla
Abl
-lta
lahjomiselta
lahjomiselta
lahjomiselta
lahjomisilta
lahjomisilta
lahjomisilta
Tra
-ksi
lahjomisekse
lahjomisekse
lahjomisekse
lahjomisikse
lahjomisikse
lahjomisikse
Ess
-na
lahjomisena
lahjomisena
lahjomisena
lahjomisina
lahjomisina
lahjomisina
Abe
-tta
lahjomisetta
lahjomisetta
lahjomisetta
lahjomisitta
lahjomisitta
lahjomisitta
Com
-ne
-
-
-
lahjomisine
lahjomisine
lahjomisine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
lahjoma |
lahjomat |
Par |
-ta |
lahjomaa / lahjomata |
lahjomia |
Gen |
-n |
lahjoman |
lahjomien |
Ill |
mihin |
lahjomaan |
lahjomiin |
Ine |
-ssa |
lahjomassa |
lahjomissa |
Ela |
-sta |
lahjomasta |
|
All |
-lle |
lahjomalle |
lahjomille |
Ade |
-lla |
lahjomalla |
lahjomilla |
Abl |
-lta |
lahjomalta |
lahjomilta |
Tra |
-ksi |
lahjomaksi |
lahjomiksi |
Ess |
-na |
lahjomana |
lahjomina |
Abe |
-tta |
lahjomatta |
lahjomitta |
Com |
-ne |
- |
lahjomine |
Ins |
-in |
- |
lahjomin |
Singular
Plural
Nom
-
lahjoma
lahjomat
Par
-ta
lahjomaa / lahjomata
lahjomia
Gen
-n
lahjoman
lahjomien
Ill
mihin
lahjomaan
lahjomiin
Ine
-ssa
lahjomassa
lahjomissa
Ela
-sta
lahjomasta
All
-lle
lahjomalle
lahjomille
Ade
-lla
lahjomalla
lahjomilla
Abl
-lta
lahjomalta
lahjomilta
Tra
-ksi
lahjomaksi
lahjomiksi
Ess
-na
lahjomana
lahjomina
Abe
-tta
lahjomatta
lahjomitta
Com
-ne
-
lahjomine
Ins
-in
-
lahjomin
| bribe | lahjus, lahjoma |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lahjoma |
lahjoma |
lahjoma |
lahjoma |
lahjoma |
lahjoma |
Par |
-ta |
lahjomaa |
lahjomia |
lahjomaa |
lahjomia |
lahjomaa |
lahjomia |
Gen |
-n |
lahjoma |
lahjomie |
lahjoma |
lahjomie |
lahjoma |
lahjomie |
Ill |
mihin |
lahjomaa |
lahjomii |
lahjomaa |
lahjomii |
lahjomaa |
lahjomii |
Ine |
-ssa |
lahjomassa |
lahjomissa |
lahjomassa |
lahjomissa |
lahjomassa |
lahjomissa |
Ela |
-sta |
lahjomasta |
lahjomista |
lahjomasta |
lahjomista |
lahjomasta |
lahjomista |
All |
-lle |
lahjomalle |
lahjomille |
lahjomalle |
lahjomille |
lahjomalle |
lahjomille |
Ade |
-lla |
lahjomalla |
lahjomilla |
lahjomalla |
lahjomilla |
lahjomalla |
lahjomilla |
Abl |
-lta |
lahjomalta |
lahjomilta |
lahjomalta |
lahjomilta |
lahjomalta |
lahjomilta |
Tra |
-ksi |
lahjomakse |
lahjomikse |
lahjomakse |
lahjomikse |
lahjomakse |
lahjomikse |
Ess |
-na |
lahjomana |
lahjomina |
lahjomana |
lahjomina |
lahjomana |
lahjomina |
Abe |
-tta |
lahjomatta |
lahjomitta |
lahjomatta |
lahjomitta |
lahjomatta |
lahjomitta |
Com |
-ne |
- |
lahjomine |
- |
lahjomine |
- |
lahjomine |
Singular
Plural
Nom
-
lahjoma
lahjoma
lahjoma
lahjoma
lahjoma
lahjoma
Par
-ta
lahjomaa
lahjomaa
lahjomaa
lahjomia
lahjomia
lahjomia
Gen
-n
lahjoma
lahjoma
lahjoma
lahjomie
lahjomie
lahjomie
Ill
mihin
lahjomaa
lahjomaa
lahjomaa
lahjomii
lahjomii
lahjomii
Ine
-ssa
lahjomassa
lahjomassa
lahjomassa
lahjomissa
lahjomissa
lahjomissa
Ela
-sta
lahjomasta
lahjomasta
lahjomasta
lahjomista
lahjomista
lahjomista
All
-lle
lahjomalle
lahjomalle
lahjomalle
lahjomille
lahjomille
lahjomille
Ade
-lla
lahjomalla
lahjomalla
lahjomalla
lahjomilla
lahjomilla
lahjomilla
Abl
-lta
lahjomalta
lahjomalta
lahjomalta
lahjomilta
lahjomilta
lahjomilta
Tra
-ksi
lahjomakse
lahjomakse
lahjomakse
lahjomikse
lahjomikse
lahjomikse
Ess
-na
lahjomana
lahjomana
lahjomana
lahjomina
lahjomina
lahjomina
Abe
-tta
lahjomatta
lahjomatta
lahjomatta
lahjomitta
lahjomitta
lahjomitta
Com
-ne
-
-
-
lahjomine
lahjomine
lahjomine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lahjoma |
lahjoma |
lahjoma |
lahjoma |
lahjoma |
lahjoma |
Par |
-ta |
lahjomaa |
lahjomia |
lahjomaa |
lahjomia |
lahjomaa |
lahjomia |
Gen |
-n |
lahjoma |
lahjomie |
lahjoma |
lahjomie |
lahjoma |
lahjomie |
Ill |
mihin |
lahjomaa |
lahjomii |
lahjomaa |
lahjomii |
lahjomaa |
lahjomii |
Ine |
-ssa |
lahjomassa |
lahjomissa |
lahjomassa |
lahjomissa |
lahjomassa |
lahjomissa |
Ela |
-sta |
lahjomasta |
lahjomista |
lahjomasta |
lahjomista |
lahjomasta |
lahjomista |
All |
-lle |
lahjomalle |
lahjomille |
lahjomalle |
lahjomille |
lahjomalle |
lahjomille |
Ade |
-lla |
lahjomalla |
lahjomilla |
lahjomalla |
lahjomilla |
lahjomalla |
lahjomilla |
Abl |
-lta |
lahjomalta |
lahjomilta |
lahjomalta |
lahjomilta |
lahjomalta |
lahjomilta |
Tra |
-ksi |
lahjomakse |
lahjomikse |
lahjomakse |
lahjomikse |
lahjomakse |
lahjomikse |
Ess |
-na |
lahjomana |
lahjomina |
lahjomana |
lahjomina |
lahjomana |
lahjomina |
Abe |
-tta |
lahjomatta |
lahjomitta |
lahjomatta |
lahjomitta |
lahjomatta |
lahjomitta |
Com |
-ne |
- |
lahjomine |
- |
lahjomine |
- |
lahjomine |
Singular
Plural
Nom
-
lahjoma
lahjoma
lahjoma
lahjoma
lahjoma
lahjoma
Par
-ta
lahjomaa
lahjomaa
lahjomaa
lahjomia
lahjomia
lahjomia
Gen
-n
lahjoma
lahjoma
lahjoma
lahjomie
lahjomie
lahjomie
Ill
mihin
lahjomaa
lahjomaa
lahjomaa
lahjomii
lahjomii
lahjomii
Ine
-ssa
lahjomassa
lahjomassa
lahjomassa
lahjomissa
lahjomissa
lahjomissa
Ela
-sta
lahjomasta
lahjomasta
lahjomasta
lahjomista
lahjomista
lahjomista
All
-lle
lahjomalle
lahjomalle
lahjomalle
lahjomille
lahjomille
lahjomille
Ade
-lla
lahjomalla
lahjomalla
lahjomalla
lahjomilla
lahjomilla
lahjomilla
Abl
-lta
lahjomalta
lahjomalta
lahjomalta
lahjomilta
lahjomilta
lahjomilta
Tra
-ksi
lahjomakse
lahjomakse
lahjomakse
lahjomikse
lahjomikse
lahjomikse
Ess
-na
lahjomana
lahjomana
lahjomana
lahjomina
lahjomina
lahjomina
Abe
-tta
lahjomatta
lahjomatta
lahjomatta
lahjomitta
lahjomitta
lahjomitta
Com
-ne
-
-
-
lahjomine
lahjomine
lahjomine
| to bribe | lahjoa |
| to corrupt | lahjoa, turmella, pilata, turmeltua, vääristellä, pilaantua |
| to suborn | lahjoa |
| to pay off | maksaa pois, kannattaa, tuottaa tuloksia, maksaa kokonaan, lahjoa, maksaa käteisellä |
| to fix | korjata, kiinnittää, päättää, asentaa, hoitaa, lahjoa |
| to nobble | lahjoa, tuppautua jkn puheille, napata, uhkailla, keplotella itselleen, estää hevosta voittamasta |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lahjon |
|
ii |
lahjot |
|
iii |
lahjoo |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lahjomme / lahjotaan |
|
ii |
lahjotte |
|
iii |
lahjovat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lahjoin |
|
ii |
lahjoit |
|
iii |
lahjoi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lahjoimme / lahjottiin |
|
ii |
lahjoitte |
|
iii |
lahjoivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen lahjonut |
en ole lahjonut |
ii |
olet lahjonut |
et ole lahjonut |
iii |
on lahjonut |
ei ole lahjonut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme lahjoneet |
emme ole lahjoneet |
ii |
olette lahjoneet |
ette ole lahjoneet |
iii |
ovat lahjoneet |
eivät ole lahjoneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin lahjonut |
en ollut lahjonut |
ii |
olit lahjonut |
et ollut lahjonut |
iii |
oli lahjonut |
ei ollut lahjonut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme lahjoneet |
emme olleet lahjoneet |
ii |
olitte lahjoneet |
ette olleet lahjoneet |
iii |
olivat lahjoneet |
eivät olleet lahjoneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lahjoisin |
|
ii |
lahjoisit |
|
iii |
lahjoisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lahjoisimme |
|
ii |
lahjoisitte |
|
iii |
lahjoisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin lahjonut |
en olisi lahjonut |
ii |
olisit lahjonut |
et olisi lahjonut |
iii |
olisi lahjonut |
ei olisi lahjonut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme lahjoneet |
emme olisi lahjoneet |
ii |
olisitte lahjoneet |
ette olisi lahjoneet |
iii |
olisivat lahjoneet |
eivät olisi lahjoneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lahjonen |
en lahjone |
ii |
lahjonet |
et lahjone |
iii |
lahjonee |
ei lahjone |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lahjonemme |
emme lahjone |
ii |
lahjonette |
ette lahjone |
iii |
lahjonevat |
eivät lahjone |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen lahjonut |
en liene lahjonut |
ii |
lienet lahjonut |
et liene lahjonut |
iii |
lienee lahjonut |
ei liene lahjonut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme lahjoneet |
emme liene lahjoneet |
ii |
lienette lahjoneet |
ette liene lahjoneet |
iii |
lienevät lahjoneet |
eivät liene lahjoneet |
Singular
i |
- |
ii |
lahjo |
iii |
lahjokoon |
Plural
i |
lahjokaamme |
ii |
lahjokaa |
iii |
lahjokoot |
Nom |
- |
lahjoa |
Tra |
-ksi |
lahjoaksensa / lahjoakseen |
Ine |
-ssa |
lahjoessa |
Ins |
-in |
lahjoen |
Ine |
-ssa |
lahjottaessa (passive) |
Ill |
mihin |
lahjomaan |
Ine |
-ssa |
lahjomassa |
Ela |
-sta |
lahjomasta |
Ade |
-lla |
lahjomalla |
Abe |
-tta |
lahjomatta |
Ins |
-in |
lahjoman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
lahjominen |
Par |
-ta |
lahjomaisillaan / lahjomaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
lahjotaan |
ei lahjota |
Imperfect |
lahjottiin |
ei lahjottu |
Potential |
lahjottaneen |
ei lahjottane |
Conditional |
lahjottaisiin |
ei lahjottaisi |
Imperative Present |
lahjottakoon |
älköön lahjottako |
Imperative Perfect |
olkoon lahjottu |
älköön lahjottu |
Positive
Negative
Present
lahjotaan
ei lahjota
Imperfect
lahjottiin
ei lahjottu
Potential
lahjottaneen
ei lahjottane
Conditional
lahjottaisiin
ei lahjottaisi
Imperative Present
lahjottakoon
älköön lahjottako
Imperative Perfect
olkoon lahjottu
älköön lahjottu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
lahjova |
lahjottava |
2nd |
lahjonut |
lahjottu |
3rd |
lahjoma |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net