logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kyynikko, noun

Word analysis
kyynikkojen

kyynikkojen

kyynikko

Noun, Plural Genitive

kyy

Noun, Singular Nominative

+ nikka

Noun, Plural Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kyynikko

kyynikot

Par

-ta

kyynikkoa

kyynikkoja / kyynikoita

Gen

-n

kyynikon

kyynikkojen / kyynikoitten / kyynikoiden

Ill

mihin

kyynikkoon

kyynikkoihin / kyynikoihin

Ine

-ssa

kyynikossa

kyynikoissa

Ela

-sta

kyynikosta

kyynikoista

All

-lle

kyynikolle

kyynikoille

Ade

-lla

kyynikolla

kyynikoilla

Abl

-lta

kyynikolta

kyynikoilta

Tra

-ksi

kyynikoksi

kyynikoiksi

Ess

-na

kyynikkona

kyynikkoina

Abe

-tta

kyynikotta

kyynikoitta

Com

-ne

-

kyynikkoine

Ins

-in

-

kyynikoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kyynikko

kyynikot

Par

-ta

kyynikkoa

kyynikkoja / kyynikoita

Gen

-n

kyynikon

kyynikkojen / kyynikoitten / kyynikoiden

Ill

mihin

kyynikkoon

kyynikkoihin / kyynikoihin

Ine

-ssa

kyynikossa

kyynikoissa

Ela

-sta

kyynikosta

kyynikoista

All

-lle

kyynikolle

kyynikoille

Ade

-lla

kyynikolla

kyynikoilla

Abl

-lta

kyynikolta

kyynikoilta

Tra

-ksi

kyynikoksi

kyynikoiksi

Ess

-na

kyynikkona

kyynikkoina

Abe

-tta

kyynikotta

kyynikoitta

Com

-ne

-

kyynikkoine

Ins

-in

-

kyynikoin

cynic kyynikko
Show more arrow right
jw2019; Europarl8; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Antiikin kyynikkojen alkuperä ja käsitykset. Ancient Cynics Their Origins and Beliefs. Älkää välittäkö kyynikoista! Never mind the cynics! Muutan yhteen kyynikon kanssa. Can't believe I'm shacking up with such a cynic. (Naurua, vastalause: kyynikko!). (Laughter, heckling: cynic!). Mikään ei vaienna kyynikkoja nopeammin. Nothing would silence the cynics more quickly than that. Minä en ole kyynikko vaan realisti. Not a cynic.A realist. Kyynikon alta löytyy aina idealisti. Scratch a cynic, you find an idealist. Minä olen pistämätön kyynikko. And just left. Unelmia, joissa ei ole mukana kaltaisiasi kyynikoita. Dreams that don't incorporate the concerns of cynics like you. Sinä olit tuomitseva kyynikko mutta sitten Lily... Like you used to be judgmental cynic, And then Lily... Show more arrow right

Wiktionary

cynic Show more arrow right Internationalism (see English cynic), ultimately from Latin cynicus. Has the derivational suffix +‎ -ikko. Show more arrow right

Wikipedia

Cynicism Cynicism is a philosophy started by the Cynics, Ancient Greek philosophers. It was started by Antisthenes in the 5th century BC. The main points the cynics wanted to make was that man had no needs. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kyynikkoni

kyynikkoni

kyynikkosi

kyynikkosi

kyynikkonsa

kyynikkonsa

Par

-ta

kyynikkoani

kyynikkojani / kyynikoitani

kyynikkoasi

kyynikkojasi / kyynikoitasi

kyynikkoansa / kyynikkoaan

kyynikkojansa / kyynikkojaan / kyynikoitansa / kyynikoitaan

Gen

-n

kyynikkoni

kyynikkojeni / kyynikoitteni / kyynikoideni

kyynikkosi

kyynikkojesi / kyynikoittesi / kyynikoidesi

kyynikkonsa

kyynikkojensa / kyynikoittensa / kyynikoidensa

Ill

mihin

kyynikkooni

kyynikkoihini / kyynikoihini

kyynikkoosi

kyynikkoihisi / kyynikoihisi

kyynikkoonsa

kyynikkoihinsa / kyynikoihinsa

Ine

-ssa

kyynikossani

kyynikoissani

kyynikossasi

kyynikoissasi

kyynikossansa / kyynikossaan

kyynikoissansa / kyynikoissaan

Ela

-sta

kyynikostani

kyynikoistani

kyynikostasi

kyynikoistasi

kyynikostansa / kyynikostaan

kyynikoistansa / kyynikoistaan

All

-lle

kyynikolleni

kyynikoilleni

kyynikollesi

kyynikoillesi

kyynikollensa / kyynikolleen

kyynikoillensa / kyynikoillean

Ade

-lla

kyynikollani

kyynikoillani

kyynikollasi

kyynikoillasi

kyynikollansa / kyynikollaan

kyynikoillansa / kyynikoillaan

Abl

-lta

kyynikoltani

kyynikoiltani

kyynikoltasi

kyynikoiltasi

kyynikoltansa / kyynikoltaan

kyynikoiltansa / kyynikoiltaan

Tra

-ksi

kyynikokseni

kyynikoikseni

kyynikoksesi

kyynikoiksesi

kyynikoksensa / kyynikokseen

kyynikoiksensa / kyynikoikseen

Ess

-na

kyynikkonani

kyynikkoinani

kyynikkonasi

kyynikkoinasi

kyynikkonansa / kyynikkonaan

kyynikkoinansa / kyynikkoinaan

Abe

-tta

kyynikottani

kyynikoittani

kyynikottasi

kyynikoittasi

kyynikottansa / kyynikottaan

kyynikoittansa / kyynikoittaan

Com

-ne

-

kyynikkoineni

-

kyynikkoinesi

-

kyynikkoinensa / kyynikkoineen

Singular

Plural

Nom

-

kyynikkoni

kyynikkosi

kyynikkonsa

kyynikkoni

kyynikkosi

kyynikkonsa

Par

-ta

kyynikkoani

kyynikkoasi

kyynikkoansa / kyynikkoaan

kyynikkojani / kyynikoitani

kyynikkojasi / kyynikoitasi

kyynikkojansa / kyynikkojaan / kyynikoitansa / kyynikoitaan

Gen

-n

kyynikkoni

kyynikkosi

kyynikkonsa

kyynikkojeni / kyynikoitteni / kyynikoideni

kyynikkojesi / kyynikoittesi / kyynikoidesi

kyynikkojensa / kyynikoittensa / kyynikoidensa

Ill

mihin

kyynikkooni

kyynikkoosi

kyynikkoonsa

kyynikkoihini / kyynikoihini

kyynikkoihisi / kyynikoihisi

kyynikkoihinsa / kyynikoihinsa

Ine

-ssa

kyynikossani

kyynikossasi

kyynikossansa / kyynikossaan

kyynikoissani

kyynikoissasi

kyynikoissansa / kyynikoissaan

Ela

-sta

kyynikostani

kyynikostasi

kyynikostansa / kyynikostaan

kyynikoistani

kyynikoistasi

kyynikoistansa / kyynikoistaan

All

-lle

kyynikolleni

kyynikollesi

kyynikollensa / kyynikolleen

kyynikoilleni

kyynikoillesi

kyynikoillensa / kyynikoillean

Ade

-lla

kyynikollani

kyynikollasi

kyynikollansa / kyynikollaan

kyynikoillani

kyynikoillasi

kyynikoillansa / kyynikoillaan

Abl

-lta

kyynikoltani

kyynikoltasi

kyynikoltansa / kyynikoltaan

kyynikoiltani

kyynikoiltasi

kyynikoiltansa / kyynikoiltaan

Tra

-ksi

kyynikokseni

kyynikoksesi

kyynikoksensa / kyynikokseen

kyynikoikseni

kyynikoiksesi

kyynikoiksensa / kyynikoikseen

Ess

-na

kyynikkonani

kyynikkonasi

kyynikkonansa / kyynikkonaan

kyynikkoinani

kyynikkoinasi

kyynikkoinansa / kyynikkoinaan

Abe

-tta

kyynikottani

kyynikottasi

kyynikottansa / kyynikottaan

kyynikoittani

kyynikoittasi

kyynikoittansa / kyynikoittaan

Com

-ne

-

-

-

kyynikkoineni

kyynikkoinesi

kyynikkoinensa / kyynikkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kyynikkomme

kyynikkomme

kyynikkonne

kyynikkonne

kyynikkonsa

kyynikkonsa

Par

-ta

kyynikkoamme

kyynikkojamme / kyynikoitamme

kyynikkoanne

kyynikkojanne / kyynikoitanne

kyynikkoansa / kyynikkoaan

kyynikkojansa / kyynikkojaan / kyynikoitansa / kyynikoitaan

Gen

-n

kyynikkomme

kyynikkojemme / kyynikoittemme / kyynikoidemme

kyynikkonne

kyynikkojenne / kyynikoittenne / kyynikoidenne

kyynikkonsa

kyynikkojensa / kyynikoittensa / kyynikoidensa

Ill

mihin

kyynikkoomme

kyynikkoihimme / kyynikoihimme

kyynikkoonne

kyynikkoihinne / kyynikoihinne

kyynikkoonsa

kyynikkoihinsa / kyynikoihinsa

Ine

-ssa

kyynikossamme

kyynikoissamme

kyynikossanne

kyynikoissanne

kyynikossansa / kyynikossaan

kyynikoissansa / kyynikoissaan

Ela

-sta

kyynikostamme

kyynikoistamme

kyynikostanne

kyynikoistanne

kyynikostansa / kyynikostaan

kyynikoistansa / kyynikoistaan

All

-lle

kyynikollemme

kyynikoillemme

kyynikollenne

kyynikoillenne

kyynikollensa / kyynikolleen

kyynikoillensa / kyynikoillean

Ade

-lla

kyynikollamme

kyynikoillamme

kyynikollanne

kyynikoillanne

kyynikollansa / kyynikollaan

kyynikoillansa / kyynikoillaan

Abl

-lta

kyynikoltamme

kyynikoiltamme

kyynikoltanne

kyynikoiltanne

kyynikoltansa / kyynikoltaan

kyynikoiltansa / kyynikoiltaan

Tra

-ksi

kyynikoksemme

kyynikoiksemme

kyynikoksenne

kyynikoiksenne

kyynikoksensa / kyynikokseen

kyynikoiksensa / kyynikoikseen

Ess

-na

kyynikkonamme

kyynikkoinamme

kyynikkonanne

kyynikkoinanne

kyynikkonansa / kyynikkonaan

kyynikkoinansa / kyynikkoinaan

Abe

-tta

kyynikottamme

kyynikoittamme

kyynikottanne

kyynikoittanne

kyynikottansa / kyynikottaan

kyynikoittansa / kyynikoittaan

Com

-ne

-

kyynikkoinemme

-

kyynikkoinenne

-

kyynikkoinensa / kyynikkoineen

Singular

Plural

Nom

-

kyynikkomme

kyynikkonne

kyynikkonsa

kyynikkomme

kyynikkonne

kyynikkonsa

Par

-ta

kyynikkoamme

kyynikkoanne

kyynikkoansa / kyynikkoaan

kyynikkojamme / kyynikoitamme

kyynikkojanne / kyynikoitanne

kyynikkojansa / kyynikkojaan / kyynikoitansa / kyynikoitaan

Gen

-n

kyynikkomme

kyynikkonne

kyynikkonsa

kyynikkojemme / kyynikoittemme / kyynikoidemme

kyynikkojenne / kyynikoittenne / kyynikoidenne

kyynikkojensa / kyynikoittensa / kyynikoidensa

Ill

mihin

kyynikkoomme

kyynikkoonne

kyynikkoonsa

kyynikkoihimme / kyynikoihimme

kyynikkoihinne / kyynikoihinne

kyynikkoihinsa / kyynikoihinsa

Ine

-ssa

kyynikossamme

kyynikossanne

kyynikossansa / kyynikossaan

kyynikoissamme

kyynikoissanne

kyynikoissansa / kyynikoissaan

Ela

-sta

kyynikostamme

kyynikostanne

kyynikostansa / kyynikostaan

kyynikoistamme

kyynikoistanne

kyynikoistansa / kyynikoistaan

All

-lle

kyynikollemme

kyynikollenne

kyynikollensa / kyynikolleen

kyynikoillemme

kyynikoillenne

kyynikoillensa / kyynikoillean

Ade

-lla

kyynikollamme

kyynikollanne

kyynikollansa / kyynikollaan

kyynikoillamme

kyynikoillanne

kyynikoillansa / kyynikoillaan

Abl

-lta

kyynikoltamme

kyynikoltanne

kyynikoltansa / kyynikoltaan

kyynikoiltamme

kyynikoiltanne

kyynikoiltansa / kyynikoiltaan

Tra

-ksi

kyynikoksemme

kyynikoksenne

kyynikoksensa / kyynikokseen

kyynikoiksemme

kyynikoiksenne

kyynikoiksensa / kyynikoikseen

Ess

-na

kyynikkonamme

kyynikkonanne

kyynikkonansa / kyynikkonaan

kyynikkoinamme

kyynikkoinanne

kyynikkoinansa / kyynikkoinaan

Abe

-tta

kyynikottamme

kyynikottanne

kyynikottansa / kyynikottaan

kyynikoittamme

kyynikoittanne

kyynikoittansa / kyynikoittaan

Com

-ne

-

-

-

kyynikkoinemme

kyynikkoinenne

kyynikkoinensa / kyynikkoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kyy

kyyt

Par

-ta

kyytä

kyitä

Gen

-n

kyyn

kyitten / kyiden

Ill

mihin

kyyhyn

kyihin

Ine

-ssa

kyyssä

kyissä

Ela

-sta

kyystä

kyistä

All

-lle

kyylle

kyille

Ade

-lla

kyyllä

kyillä

Abl

-lta

kyyltä

kyiltä

Tra

-ksi

kyyksi

kyiksi

Ess

-na

kyynä

kyinä

Abe

-tta

kyyttä

kyittä

Com

-ne

-

kyine

Ins

-in

-

kyin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kyy

kyyt

Par

-ta

kyytä

kyitä

Gen

-n

kyyn

kyitten / kyiden

Ill

mihin

kyyhyn

kyihin

Ine

-ssa

kyyssä

kyissä

Ela

-sta

kyystä

kyistä

All

-lle

kyylle

kyille

Ade

-lla

kyyllä

kyillä

Abl

-lta

kyyltä

kyiltä

Tra

-ksi

kyyksi

kyiksi

Ess

-na

kyynä

kyinä

Abe

-tta

kyyttä

kyittä

Com

-ne

-

kyine

Ins

-in

-

kyin

viper kyykäärme, kyy
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3 Kyy pisti miestä sormeen. The viper bit the man on the finger. Kyy on pieni ja nopea käärme. An adder is a small and fast snake. Oletko sinä Kyy? You made it. Siuta on purru kyy. You've been bitten by a viper. Kyy 2, täällä Kyy 1. Viper-Two, Viper-Two, this is Viper-One, over. Onko se kyy myrkyllinen? Uh, is this Viper poisonous? Kaikki järjestyy. Kyy:. Everything will work out fine. Mihin pyritte, Musta Kyy? What are you on about, Blackadder? Saatte katua tätä, Musta Kyy. You'll regret this, Blackadder. Etsimme kyytä. The snake we're looking for is the adder. Show more arrow right

Wiktionary

common European viper (Vipera berus, the only natural species of viper in Finland) viper (Viperidae) Show more arrow right kyykäärme Show more arrow right aspiskyy kyykäärme kyynpisto kyypakkaus Show more arrow right From Proto-Finnic küü (compare Estonian küü), from Proto-Uralic küje (compare Hungarian kígyó). Show more arrow right

Wikipedia

Adder The adder, Vipera berus is a venomous viper that can be found throughout most of Western Europe and all the way to East Asia. It is the only venomous snake in the British Isles. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kyyni

kyyni

kyysi

kyysi

kyynsä

kyynsä

Par

-ta

kyytäni

kyitäni

kyytäsi

kyitäsi

kyytänsä / kyytään

kyitänsä / kyitään

Gen

-n

kyyni

kyitteni / kyideni

kyysi

kyittesi / kyidesi

kyynsä

kyittensä / kyidensä

Ill

mihin

kyyhyni

kyihini

kyyhysi

kyihisi

kyyhynsä

kyihinsä

Ine

-ssa

kyyssäni

kyissäni

kyyssäsi

kyissäsi

kyyssänsä / kyyssään

kyissänsä / kyissään

Ela

-sta

kyystäni

kyistäni

kyystäsi

kyistäsi

kyystänsä / kyystään

kyistänsä / kyistään

All

-lle

kyylleni

kyilleni

kyyllesi

kyillesi

kyyllensä / kyylleen

kyillensä / kyilleän

Ade

-lla

kyylläni

kyilläni

kyylläsi

kyilläsi

kyyllänsä / kyyllään

kyillänsä / kyillään

Abl

-lta

kyyltäni

kyiltäni

kyyltäsi

kyiltäsi

kyyltänsä / kyyltään

kyiltänsä / kyiltään

Tra

-ksi

kyykseni

kyikseni

kyyksesi

kyiksesi

kyyksensä / kyykseen

kyiksensä / kyikseen

Ess

-na

kyynäni

kyinäni

kyynäsi

kyinäsi

kyynänsä / kyynään

kyinänsä / kyinään

Abe

-tta

kyyttäni

kyittäni

kyyttäsi

kyittäsi

kyyttänsä / kyyttään

kyittänsä / kyittään

Com

-ne

-

kyineni

-

kyinesi

-

kyinensä / kyineen

Singular

Plural

Nom

-

kyyni

kyysi

kyynsä

kyyni

kyysi

kyynsä

Par

-ta

kyytäni

kyytäsi

kyytänsä / kyytään

kyitäni

kyitäsi

kyitänsä / kyitään

Gen

-n

kyyni

kyysi

kyynsä

kyitteni / kyideni

kyittesi / kyidesi

kyittensä / kyidensä

Ill

mihin

kyyhyni

kyyhysi

kyyhynsä

kyihini

kyihisi

kyihinsä

Ine

-ssa

kyyssäni

kyyssäsi

kyyssänsä / kyyssään

kyissäni

kyissäsi

kyissänsä / kyissään

Ela

-sta

kyystäni

kyystäsi

kyystänsä / kyystään

kyistäni

kyistäsi

kyistänsä / kyistään

All

-lle

kyylleni

kyyllesi

kyyllensä / kyylleen

kyilleni

kyillesi

kyillensä / kyilleän

Ade

-lla

kyylläni

kyylläsi

kyyllänsä / kyyllään

kyilläni

kyilläsi

kyillänsä / kyillään

Abl

-lta

kyyltäni

kyyltäsi

kyyltänsä / kyyltään

kyiltäni

kyiltäsi

kyiltänsä / kyiltään

Tra

-ksi

kyykseni

kyyksesi

kyyksensä / kyykseen

kyikseni

kyiksesi

kyiksensä / kyikseen

Ess

-na

kyynäni

kyynäsi

kyynänsä / kyynään

kyinäni

kyinäsi

kyinänsä / kyinään

Abe

-tta

kyyttäni

kyyttäsi

kyyttänsä / kyyttään

kyittäni

kyittäsi

kyittänsä / kyittään

Com

-ne

-

-

-

kyineni

kyinesi

kyinensä / kyineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kyymme

kyymme

kyynne

kyynne

kyynsä

kyynsä

Par

-ta

kyytämme

kyitämme

kyytänne

kyitänne

kyytänsä / kyytään

kyitänsä / kyitään

Gen

-n

kyymme

kyittemme / kyidemme

kyynne

kyittenne / kyidenne

kyynsä

kyittensä / kyidensä

Ill

mihin

kyyhymme

kyihimme

kyyhynne

kyihinne

kyyhynsä

kyihinsä

Ine

-ssa

kyyssämme

kyissämme

kyyssänne

kyissänne

kyyssänsä / kyyssään

kyissänsä / kyissään

Ela

-sta

kyystämme

kyistämme

kyystänne

kyistänne

kyystänsä / kyystään

kyistänsä / kyistään

All

-lle

kyyllemme

kyillemme

kyyllenne

kyillenne

kyyllensä / kyylleen

kyillensä / kyilleän

Ade

-lla

kyyllämme

kyillämme

kyyllänne

kyillänne

kyyllänsä / kyyllään

kyillänsä / kyillään

Abl

-lta

kyyltämme

kyiltämme

kyyltänne

kyiltänne

kyyltänsä / kyyltään

kyiltänsä / kyiltään

Tra

-ksi

kyyksemme

kyiksemme

kyyksenne

kyiksenne

kyyksensä / kyykseen

kyiksensä / kyikseen

Ess

-na

kyynämme

kyinämme

kyynänne

kyinänne

kyynänsä / kyynään

kyinänsä / kyinään

Abe

-tta

kyyttämme

kyittämme

kyyttänne

kyittänne

kyyttänsä / kyyttään

kyittänsä / kyittään

Com

-ne

-

kyinemme

-

kyinenne

-

kyinensä / kyineen

Singular

Plural

Nom

-

kyymme

kyynne

kyynsä

kyymme

kyynne

kyynsä

Par

-ta

kyytämme

kyytänne

kyytänsä / kyytään

kyitämme

kyitänne

kyitänsä / kyitään

Gen

-n

kyymme

kyynne

kyynsä

kyittemme / kyidemme

kyittenne / kyidenne

kyittensä / kyidensä

Ill

mihin

kyyhymme

kyyhynne

kyyhynsä

kyihimme

kyihinne

kyihinsä

Ine

-ssa

kyyssämme

kyyssänne

kyyssänsä / kyyssään

kyissämme

kyissänne

kyissänsä / kyissään

Ela

-sta

kyystämme

kyystänne

kyystänsä / kyystään

kyistämme

kyistänne

kyistänsä / kyistään

All

-lle

kyyllemme

kyyllenne

kyyllensä / kyylleen

kyillemme

kyillenne

kyillensä / kyilleän

Ade

-lla

kyyllämme

kyyllänne

kyyllänsä / kyyllään

kyillämme

kyillänne

kyillänsä / kyillään

Abl

-lta

kyyltämme

kyyltänne

kyyltänsä / kyyltään

kyiltämme

kyiltänne

kyiltänsä / kyiltään

Tra

-ksi

kyyksemme

kyyksenne

kyyksensä / kyykseen

kyiksemme

kyiksenne

kyiksensä / kyikseen

Ess

-na

kyynämme

kyynänne

kyynänsä / kyynään

kyinämme

kyinänne

kyinänsä / kyinään

Abe

-tta

kyyttämme

kyyttänne

kyyttänsä / kyyttään

kyittämme

kyittänne

kyittänsä / kyittään

Com

-ne

-

-

-

kyinemme

kyinenne

kyinensä / kyineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nikka

nikat

Par

-ta

nikkaa

nikkoja / nikoita

Gen

-n

nikan

nikkojen / nikoitten / nikoiden

Ill

mihin

nikkaan

nikkoihin / nikoihin

Ine

-ssa

nikassa

nikoissa

Ela

-sta

nikasta

nikoista

All

-lle

nikalle

nikoille

Ade

-lla

nikalla

nikoilla

Abl

-lta

nikalta

nikoilta

Tra

-ksi

nikaksi

nikoiksi

Ess

-na

nikkana

nikkoina

Abe

-tta

nikatta

nikoitta

Com

-ne

-

nikkoine

Ins

-in

-

nikoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nikka

nikat

Par

-ta

nikkaa

nikkoja / nikoita

Gen

-n

nikan

nikkojen / nikoitten / nikoiden

Ill

mihin

nikkaan

nikkoihin / nikoihin

Ine

-ssa

nikassa

nikoissa

Ela

-sta

nikasta

nikoista

All

-lle

nikalle

nikoille

Ade

-lla

nikalla

nikoilla

Abl

-lta

nikalta

nikoilta

Tra

-ksi

nikaksi

nikoiksi

Ess

-na

nikkana

nikkoina

Abe

-tta

nikatta

nikoitta

Com

-ne

-

nikkoine

Ins

-in

-

nikoin

Nikka
Nikka
of Nikka
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; WikiMatrix Nikka on irronnut laukusta. The nikka has come off the bag. Nikka on pieni metallinen lukko. Nikka is a small metal lock. Hei nikka, mullekin yksi, ole kiltti. Hey nikka, one for me too, please be nice. Nikat pitää sulkea ennen lentämistä. The nicks must be closed before flying. Olen tuntenut Nikan jo pitkään. Nika and I have come too far together. Nikan keuhkokuume on parantunut. Nika's pneumonia has receded. Tällöin Nikan Wailan pakeni Li Chengliangin alueelle. Nikan Wailan this time fled to Li Chengliang's territory. Jos minä olisin kuollut Nikan sijasta, olisitko haudannut minut poikasi viereen? If I would have been killed instead of Nika, would you have buried me next to your son? Nikan Wailan pakeni Erhuniin, mutta sinnekin Nurhaci hyökkäsi häntä vastaan vuonna 1587. Nikan Wailan fled away to Erhun, which Nurhaci attacked again in 1587. Maailmassa on paljon pienempiä kaloja kuin nikka. There are many smaller fish in the world than nikka. Show more arrow right

Wiktionary

hiccups Show more arrow right hikka Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nikkani

nikkani

nikkasi

nikkasi

nikkansa

nikkansa

Par

-ta

nikkaani

nikkojani / nikoitani

nikkaasi

nikkojasi / nikoitasi

nikkaansa

nikkojansa / nikkojaan / nikoitansa / nikoitaan

Gen

-n

nikkani

nikkojeni / nikoitteni / nikoideni

nikkasi

nikkojesi / nikoittesi / nikoidesi

nikkansa

nikkojensa / nikoittensa / nikoidensa

Ill

mihin

nikkaani

nikkoihini / nikoihini

nikkaasi

nikkoihisi / nikoihisi

nikkaansa

nikkoihinsa / nikoihinsa

Ine

-ssa

nikassani

nikoissani

nikassasi

nikoissasi

nikassansa / nikassaan

nikoissansa / nikoissaan

Ela

-sta

nikastani

nikoistani

nikastasi

nikoistasi

nikastansa / nikastaan

nikoistansa / nikoistaan

All

-lle

nikalleni

nikoilleni

nikallesi

nikoillesi

nikallensa / nikalleen

nikoillensa / nikoillean

Ade

-lla

nikallani

nikoillani

nikallasi

nikoillasi

nikallansa / nikallaan

nikoillansa / nikoillaan

Abl

-lta

nikaltani

nikoiltani

nikaltasi

nikoiltasi

nikaltansa / nikaltaan

nikoiltansa / nikoiltaan

Tra

-ksi

nikakseni

nikoikseni

nikaksesi

nikoiksesi

nikaksensa / nikakseen

nikoiksensa / nikoikseen

Ess

-na

nikkanani

nikkoinani

nikkanasi

nikkoinasi

nikkanansa / nikkanaan

nikkoinansa / nikkoinaan

Abe

-tta

nikattani

nikoittani

nikattasi

nikoittasi

nikattansa / nikattaan

nikoittansa / nikoittaan

Com

-ne

-

nikkoineni

-

nikkoinesi

-

nikkoinensa / nikkoineen

Singular

Plural

Nom

-

nikkani

nikkasi

nikkansa

nikkani

nikkasi

nikkansa

Par

-ta

nikkaani

nikkaasi

nikkaansa

nikkojani / nikoitani

nikkojasi / nikoitasi

nikkojansa / nikkojaan / nikoitansa / nikoitaan

Gen

-n

nikkani

nikkasi

nikkansa

nikkojeni / nikoitteni / nikoideni

nikkojesi / nikoittesi / nikoidesi

nikkojensa / nikoittensa / nikoidensa

Ill

mihin

nikkaani

nikkaasi

nikkaansa

nikkoihini / nikoihini

nikkoihisi / nikoihisi

nikkoihinsa / nikoihinsa

Ine

-ssa

nikassani

nikassasi

nikassansa / nikassaan

nikoissani

nikoissasi

nikoissansa / nikoissaan

Ela

-sta

nikastani

nikastasi

nikastansa / nikastaan

nikoistani

nikoistasi

nikoistansa / nikoistaan

All

-lle

nikalleni

nikallesi

nikallensa / nikalleen

nikoilleni

nikoillesi

nikoillensa / nikoillean

Ade

-lla

nikallani

nikallasi

nikallansa / nikallaan

nikoillani

nikoillasi

nikoillansa / nikoillaan

Abl

-lta

nikaltani

nikaltasi

nikaltansa / nikaltaan

nikoiltani

nikoiltasi

nikoiltansa / nikoiltaan

Tra

-ksi

nikakseni

nikaksesi

nikaksensa / nikakseen

nikoikseni

nikoiksesi

nikoiksensa / nikoikseen

Ess

-na

nikkanani

nikkanasi

nikkanansa / nikkanaan

nikkoinani

nikkoinasi

nikkoinansa / nikkoinaan

Abe

-tta

nikattani

nikattasi

nikattansa / nikattaan

nikoittani

nikoittasi

nikoittansa / nikoittaan

Com

-ne

-

-

-

nikkoineni

nikkoinesi

nikkoinensa / nikkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nikkamme

nikkamme

nikkanne

nikkanne

nikkansa

nikkansa

Par

-ta

nikkaamme

nikkojamme / nikoitamme

nikkaanne

nikkojanne / nikoitanne

nikkaansa

nikkojansa / nikkojaan / nikoitansa / nikoitaan

Gen

-n

nikkamme

nikkojemme / nikoittemme / nikoidemme

nikkanne

nikkojenne / nikoittenne / nikoidenne

nikkansa

nikkojensa / nikoittensa / nikoidensa

Ill

mihin

nikkaamme

nikkoihimme / nikoihimme

nikkaanne

nikkoihinne / nikoihinne

nikkaansa

nikkoihinsa / nikoihinsa

Ine

-ssa

nikassamme

nikoissamme

nikassanne

nikoissanne

nikassansa / nikassaan

nikoissansa / nikoissaan

Ela

-sta

nikastamme

nikoistamme

nikastanne

nikoistanne

nikastansa / nikastaan

nikoistansa / nikoistaan

All

-lle

nikallemme

nikoillemme

nikallenne

nikoillenne

nikallensa / nikalleen

nikoillensa / nikoillean

Ade

-lla

nikallamme

nikoillamme

nikallanne

nikoillanne

nikallansa / nikallaan

nikoillansa / nikoillaan

Abl

-lta

nikaltamme

nikoiltamme

nikaltanne

nikoiltanne

nikaltansa / nikaltaan

nikoiltansa / nikoiltaan

Tra

-ksi

nikaksemme

nikoiksemme

nikaksenne

nikoiksenne

nikaksensa / nikakseen

nikoiksensa / nikoikseen

Ess

-na

nikkanamme

nikkoinamme

nikkananne

nikkoinanne

nikkanansa / nikkanaan

nikkoinansa / nikkoinaan

Abe

-tta

nikattamme

nikoittamme

nikattanne

nikoittanne

nikattansa / nikattaan

nikoittansa / nikoittaan

Com

-ne

-

nikkoinemme

-

nikkoinenne

-

nikkoinensa / nikkoineen

Singular

Plural

Nom

-

nikkamme

nikkanne

nikkansa

nikkamme

nikkanne

nikkansa

Par

-ta

nikkaamme

nikkaanne

nikkaansa

nikkojamme / nikoitamme

nikkojanne / nikoitanne

nikkojansa / nikkojaan / nikoitansa / nikoitaan

Gen

-n

nikkamme

nikkanne

nikkansa

nikkojemme / nikoittemme / nikoidemme

nikkojenne / nikoittenne / nikoidenne

nikkojensa / nikoittensa / nikoidensa

Ill

mihin

nikkaamme

nikkaanne

nikkaansa

nikkoihimme / nikoihimme

nikkoihinne / nikoihinne

nikkoihinsa / nikoihinsa

Ine

-ssa

nikassamme

nikassanne

nikassansa / nikassaan

nikoissamme

nikoissanne

nikoissansa / nikoissaan

Ela

-sta

nikastamme

nikastanne

nikastansa / nikastaan

nikoistamme

nikoistanne

nikoistansa / nikoistaan

All

-lle

nikallemme

nikallenne

nikallensa / nikalleen

nikoillemme

nikoillenne

nikoillensa / nikoillean

Ade

-lla

nikallamme

nikallanne

nikallansa / nikallaan

nikoillamme

nikoillanne

nikoillansa / nikoillaan

Abl

-lta

nikaltamme

nikaltanne

nikaltansa / nikaltaan

nikoiltamme

nikoiltanne

nikoiltansa / nikoiltaan

Tra

-ksi

nikaksemme

nikaksenne

nikaksensa / nikakseen

nikoiksemme

nikoiksenne

nikoiksensa / nikoikseen

Ess

-na

nikkanamme

nikkananne

nikkanansa / nikkanaan

nikkoinamme

nikkoinanne

nikkoinansa / nikkoinaan

Abe

-tta

nikattamme

nikattanne

nikattansa / nikattaan

nikoittamme

nikoittanne

nikoittansa / nikoittaan

Com

-ne

-

-

-

nikkoinemme

nikkoinenne

nikkoinensa / nikkoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept