logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kivivati, noun

Word analysis
kivivati

kivivati

kivivati

Noun, Singular Nominative

kivi

Noun, Singular Nominative

+ vati

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kivivati

kivivadit

Par

-ta

kivivatia

kivivateja

Gen

-n

kivivadin

kivivatien

Ill

mihin

kivivatiin

kivivateihin

Ine

-ssa

kivivadissa

kivivadeissa

Ela

-sta

kivivadista

kivivadeista

All

-lle

kivivadille

kivivadeille

Ade

-lla

kivivadilla

kivivadeilla

Abl

-lta

kivivadilta

kivivadeilta

Tra

-ksi

kivivadiksi

kivivadeiksi

Ess

-na

kivivatina

kivivateina

Abe

-tta

kivivaditta

kivivadeitta

Com

-ne

-

kivivateine

Ins

-in

-

kivivadein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kivivati

kivivadit

Par

-ta

kivivatia

kivivateja

Gen

-n

kivivadin

kivivatien

Ill

mihin

kivivatiin

kivivateihin

Ine

-ssa

kivivadissa

kivivadeissa

Ela

-sta

kivivadista

kivivadeista

All

-lle

kivivadille

kivivadeille

Ade

-lla

kivivadilla

kivivadeilla

Abl

-lta

kivivadilta

kivivadeilta

Tra

-ksi

kivivadiksi

kivivadeiksi

Ess

-na

kivivatina

kivivateina

Abe

-tta

kivivaditta

kivivadeitta

Com

-ne

-

kivivateine

Ins

-in

-

kivivadein

stone
kivivati
Show more arrow right
Literature; ParaCrawl Corpus He istuivat juuri ruhvin takana ja söivät kivivadista, joka oli heidän välillään. They were sitting behind the cabin door, eating out of delf plate which they had placed between them. Koska itse en ollut mikään ruukuntekijä, en tarvinnut kivivadin muotoa lähtökohtana työssäni. Because I myself was not a pot maker, I did not need a stone bowl to form the starting point of my work. Armeliaimmat asettivat kivivadin ikkunansa reunalle, sitten sulkivat he luukut, jotteivät näkisi häntä. The more charitable would put out a bowl on their windowsill, then close the shutters so that they would not see him. Show more arrow right

Wiktionary

large stone dish Show more arrow right kivi +‎ vati Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kivivatini

kivivatini

kivivatisi

kivivatisi

kivivatinsa

kivivatinsa

Par

-ta

kivivatiani

kivivatejani

kivivatiasi

kivivatejasi

kivivatiansa / kivivatiaan

kivivatejansa / kivivatejaan

Gen

-n

kivivatini

kivivatieni

kivivatisi

kivivatiesi

kivivatinsa

kivivatiensa

Ill

mihin

kivivatiini

kivivateihini

kivivatiisi

kivivateihisi

kivivatiinsa

kivivateihinsa

Ine

-ssa

kivivadissani

kivivadeissani

kivivadissasi

kivivadeissasi

kivivadissansa / kivivadissaan

kivivadeissansa / kivivadeissaan

Ela

-sta

kivivadistani

kivivadeistani

kivivadistasi

kivivadeistasi

kivivadistansa / kivivadistaan

kivivadeistansa / kivivadeistaan

All

-lle

kivivadilleni

kivivadeilleni

kivivadillesi

kivivadeillesi

kivivadillensa / kivivadilleen

kivivadeillensa / kivivadeillean

Ade

-lla

kivivadillani

kivivadeillani

kivivadillasi

kivivadeillasi

kivivadillansa / kivivadillaan

kivivadeillansa / kivivadeillaan

Abl

-lta

kivivadiltani

kivivadeiltani

kivivadiltasi

kivivadeiltasi

kivivadiltansa / kivivadiltaan

kivivadeiltansa / kivivadeiltaan

Tra

-ksi

kivivadikseni

kivivadeikseni

kivivadiksesi

kivivadeiksesi

kivivadiksensa / kivivadikseen

kivivadeiksensa / kivivadeikseen

Ess

-na

kivivatinani

kivivateinani

kivivatinasi

kivivateinasi

kivivatinansa / kivivatinaan

kivivateinansa / kivivateinaan

Abe

-tta

kivivadittani

kivivadeittani

kivivadittasi

kivivadeittasi

kivivadittansa / kivivadittaan

kivivadeittansa / kivivadeittaan

Com

-ne

-

kivivateineni

-

kivivateinesi

-

kivivateinensa / kivivateineen

Singular

Plural

Nom

-

kivivatini

kivivatisi

kivivatinsa

kivivatini

kivivatisi

kivivatinsa

Par

-ta

kivivatiani

kivivatiasi

kivivatiansa / kivivatiaan

kivivatejani

kivivatejasi

kivivatejansa / kivivatejaan

Gen

-n

kivivatini

kivivatisi

kivivatinsa

kivivatieni

kivivatiesi

kivivatiensa

Ill

mihin

kivivatiini

kivivatiisi

kivivatiinsa

kivivateihini

kivivateihisi

kivivateihinsa

Ine

-ssa

kivivadissani

kivivadissasi

kivivadissansa / kivivadissaan

kivivadeissani

kivivadeissasi

kivivadeissansa / kivivadeissaan

Ela

-sta

kivivadistani

kivivadistasi

kivivadistansa / kivivadistaan

kivivadeistani

kivivadeistasi

kivivadeistansa / kivivadeistaan

All

-lle

kivivadilleni

kivivadillesi

kivivadillensa / kivivadilleen

kivivadeilleni

kivivadeillesi

kivivadeillensa / kivivadeillean

Ade

-lla

kivivadillani

kivivadillasi

kivivadillansa / kivivadillaan

kivivadeillani

kivivadeillasi

kivivadeillansa / kivivadeillaan

Abl

-lta

kivivadiltani

kivivadiltasi

kivivadiltansa / kivivadiltaan

kivivadeiltani

kivivadeiltasi

kivivadeiltansa / kivivadeiltaan

Tra

-ksi

kivivadikseni

kivivadiksesi

kivivadiksensa / kivivadikseen

kivivadeikseni

kivivadeiksesi

kivivadeiksensa / kivivadeikseen

Ess

-na

kivivatinani

kivivatinasi

kivivatinansa / kivivatinaan

kivivateinani

kivivateinasi

kivivateinansa / kivivateinaan

Abe

-tta

kivivadittani

kivivadittasi

kivivadittansa / kivivadittaan

kivivadeittani

kivivadeittasi

kivivadeittansa / kivivadeittaan

Com

-ne

-

-

-

kivivateineni

kivivateinesi

kivivateinensa / kivivateineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kivivatimme

kivivatimme

kivivatinne

kivivatinne

kivivatinsa

kivivatinsa

Par

-ta

kivivatiamme

kivivatejamme

kivivatianne

kivivatejanne

kivivatiansa / kivivatiaan

kivivatejansa / kivivatejaan

Gen

-n

kivivatimme

kivivatiemme

kivivatinne

kivivatienne

kivivatinsa

kivivatiensa

Ill

mihin

kivivatiimme

kivivateihimme

kivivatiinne

kivivateihinne

kivivatiinsa

kivivateihinsa

Ine

-ssa

kivivadissamme

kivivadeissamme

kivivadissanne

kivivadeissanne

kivivadissansa / kivivadissaan

kivivadeissansa / kivivadeissaan

Ela

-sta

kivivadistamme

kivivadeistamme

kivivadistanne

kivivadeistanne

kivivadistansa / kivivadistaan

kivivadeistansa / kivivadeistaan

All

-lle

kivivadillemme

kivivadeillemme

kivivadillenne

kivivadeillenne

kivivadillensa / kivivadilleen

kivivadeillensa / kivivadeillean

Ade

-lla

kivivadillamme

kivivadeillamme

kivivadillanne

kivivadeillanne

kivivadillansa / kivivadillaan

kivivadeillansa / kivivadeillaan

Abl

-lta

kivivadiltamme

kivivadeiltamme

kivivadiltanne

kivivadeiltanne

kivivadiltansa / kivivadiltaan

kivivadeiltansa / kivivadeiltaan

Tra

-ksi

kivivadiksemme

kivivadeiksemme

kivivadiksenne

kivivadeiksenne

kivivadiksensa / kivivadikseen

kivivadeiksensa / kivivadeikseen

Ess

-na

kivivatinamme

kivivateinamme

kivivatinanne

kivivateinanne

kivivatinansa / kivivatinaan

kivivateinansa / kivivateinaan

Abe

-tta

kivivadittamme

kivivadeittamme

kivivadittanne

kivivadeittanne

kivivadittansa / kivivadittaan

kivivadeittansa / kivivadeittaan

Com

-ne

-

kivivateinemme

-

kivivateinenne

-

kivivateinensa / kivivateineen

Singular

Plural

Nom

-

kivivatimme

kivivatinne

kivivatinsa

kivivatimme

kivivatinne

kivivatinsa

Par

-ta

kivivatiamme

kivivatianne

kivivatiansa / kivivatiaan

kivivatejamme

kivivatejanne

kivivatejansa / kivivatejaan

Gen

-n

kivivatimme

kivivatinne

kivivatinsa

kivivatiemme

kivivatienne

kivivatiensa

Ill

mihin

kivivatiimme

kivivatiinne

kivivatiinsa

kivivateihimme

kivivateihinne

kivivateihinsa

Ine

-ssa

kivivadissamme

kivivadissanne

kivivadissansa / kivivadissaan

kivivadeissamme

kivivadeissanne

kivivadeissansa / kivivadeissaan

Ela

-sta

kivivadistamme

kivivadistanne

kivivadistansa / kivivadistaan

kivivadeistamme

kivivadeistanne

kivivadeistansa / kivivadeistaan

All

-lle

kivivadillemme

kivivadillenne

kivivadillensa / kivivadilleen

kivivadeillemme

kivivadeillenne

kivivadeillensa / kivivadeillean

Ade

-lla

kivivadillamme

kivivadillanne

kivivadillansa / kivivadillaan

kivivadeillamme

kivivadeillanne

kivivadeillansa / kivivadeillaan

Abl

-lta

kivivadiltamme

kivivadiltanne

kivivadiltansa / kivivadiltaan

kivivadeiltamme

kivivadeiltanne

kivivadeiltansa / kivivadeiltaan

Tra

-ksi

kivivadiksemme

kivivadiksenne

kivivadiksensa / kivivadikseen

kivivadeiksemme

kivivadeiksenne

kivivadeiksensa / kivivadeikseen

Ess

-na

kivivatinamme

kivivatinanne

kivivatinansa / kivivatinaan

kivivateinamme

kivivateinanne

kivivateinansa / kivivateinaan

Abe

-tta

kivivadittamme

kivivadittanne

kivivadittansa / kivivadittaan

kivivadeittamme

kivivadeittanne

kivivadeittansa / kivivadeittaan

Com

-ne

-

-

-

kivivateinemme

kivivateinenne

kivivateinensa / kivivateineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kivi

kivet

Par

-ta

kiveä

kiviä

Gen

-n

kiven

kivien

Ill

mihin

kiveen

kiviin

Ine

-ssa

kivessä

kivissä

Ela

-sta

kivestä

kivistä

All

-lle

kivelle

kiville

Ade

-lla

kivellä

kivillä

Abl

-lta

kiveltä

kiviltä

Tra

-ksi

kiveksi

kiviksi

Ess

-na

kivenä

kivinä

Abe

-tta

kivettä

kivittä

Com

-ne

-

kivine

Ins

-in

-

kivin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kivi

kivet

Par

-ta

kiveä

kiviä

Gen

-n

kiven

kivien

Ill

mihin

kiveen

kiviin

Ine

-ssa

kivessä

kivissä

Ela

-sta

kivestä

kivistä

All

-lle

kivelle

kiville

Ade

-lla

kivellä

kivillä

Abl

-lta

kiveltä

kiviltä

Tra

-ksi

kiveksi

kiviksi

Ess

-na

kivenä

kivinä

Abe

-tta

kivettä

kivittä

Com

-ne

-

kivine

Ins

-in

-

kivin

stone kivi, jalokivi, kiviainekset, siemen
rock rock, kallio, kivi, kivilaji, rokki, rockmusiikki
pebble kivi, nupula
calculus laskenta, kivi
flint piikivi, kivi, tuluskivi
pit kuoppa, kaivanto, kaivos, monttu, kivi, helvetti
putamen kivi
Show more arrow right
Tatoeba Parallel Corpus, sentence 2345678.; Tatoeba; Europarl; OPUS; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3 Kivi putosi kiveen. The stone fell onto the rock. Hän heitti kivekseni. He threw my stone. Kiveä ei voi syödä. One cannot eat stones. Kivi on raskas ja kova. The stone is heavy and hard. Kivi vierii alas mäkeä. The rock rolls down the hill. Olemme kiveksemme alla. We are under our stone. Kivestäni särkee. I have a pain in my testicle. Se on kivi. It's a rock. Kadun varrella on iso kivi. There is a big stone by the road. Terävä kivi. Ow sharp rock. Show more arrow right

Wiktionary

stone a piece of stone which is larger than a grain of sand a rock as a relatively small mass of stone projecting out of ground boulder lohkare, kivenlohkare, siirtolohkare a general term for solid, mineral-based construction materials, such as brick, concrete or natural stone (nautical, informal) an underwater rock which may be dangerous for seafarers kari Short for jalokivi (“rock, jewel”). Fin:Tässä kellossa on 17 kiveä.Eng:This clockwork mechanism is made with 17 jewels.Fin:Katso tuota kiveä hänen sormessaan!Eng:Look at that rock on her finger! (colloquial, snooker, pool, billiards) cue ball lyöntipallo Show more arrow right A large mass of stone projecting out of ground is called kallio. Also, if the stone mass is known or assumed to be part of bedrock, it's called kallio, even if the visible part is small. Similarly, if a large stone mass is known not to be part of bedrock, it may be called kivi or lohkare. Show more arrow right kivikkokivinenkivittääkiviäkin kiinnostaakuin kuumille kiville Show more arrow right dolomiittikivihammaskiviharmaakivihautakivihiekkakivihiidenkivihiomakivihohkakivijalokivijauhinkivikalkkikivikansalliskivikattilakivikatukivikiilakivikirsikankivikiuaskivikivenhakkaajakivenheittokivenhiojakivenjalostuskivenjärkälekivenkolokivenkovakivenlohkarekivenlouhintakivenmukurakivenmurikkakivenmurukivenmurunenkivenmöhkälekivensirukiviainekiviaineskiviaitakiviarkkukiviastiakivibetonikivierämaakiviesinekivihakkukivihedelmäkivihiilikivihiomokivijalkakivijalustakivijatakivijärkälekivikalakivikasakivikasarmikivikasvokivikasvoinenkivikatukivikausikivikehäkivikirjoituskivikirkkokivikirveskivikovakivikukkakivikuntakivikyläkivilaakerikivilaattakivilaiturikivilajikivilattiakivilohkarekivilouhimokivilouhoskivimineraalikivimuodostumakivimurskakivimurskaamokivimuurikivimöhkälekivinavettakivinilkkakivipaasikivipainantakivipainatekivipainokivipainokuvakivipalatsikiviparikivipatsaskivipeltokiviperustakiviperustuskiviperäinenkivipestäkivipesukivipiirakivipiirroskivipilarikiviporakivipuuterikivipylväskivipyykkikivipäällystekivipölykiviraekivirakennuskivirakkakivirapukivirauniokivirekikiviriippakivirikkokiviruukkukiviruutikiviröykkiökivisahakivisammalkiviseinäkiviseppäkivisiltakivisimppukivisormuskivisuolakivitaidekivitalokivitalttakivitaskukivitattikivitavarakiviteollisuuskiviteoskivitiedekivityökivityökalukivityöläinenkivivallikivivatikiviveistoskiviveistämökivivillakiviyrttikoetinkivikompastuskivikorukivikruununjalokivikulmakivikuukivikäräjäkivikäsikivilaakakivilaakerikivilaapiskivilaavakivilipeäkivilouhoskiviluonnonkiviluumunkivimaakuntakivimagmakivimarmorikivimerkelikivimukulakivimunuaiskivimuurauskivimuurikivimyllynkivinoppakivinuolukivinupukivinurkkakivipalavakivipersikankiviperuskivipiikivipikkukivipimpsikivipolttokiviporraskivipuolijalokiviraakakivirajakivirakennuskivirakkokivirantakivirapakiviravunkivireunuskiviriimukiviriippakiviruusukivisaippuakivisappikivisavikivisedimenttikivisepelikivismirgelikivisuolakivitahkokivitasapainokivitiilikivitiiliskivitippukivitulikiviuhrikiviverikivivesikivivierinkivivuolukivi Show more arrow right From Proto-Finnic kivi, from Proto-Finno-Ugric kiwe. Show more arrow right

Wikipedia

Rock (geology) A rock is any naturally occurring solid mass or aggregate of minerals or mineraloid matter. It is categorized by the minerals included, its chemical composition and the way in which it is formed. Rocks are usually grouped into three main groups: igneous rocks, sedimentary rocks and metamorphic rocks. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kiveni

kiveni

kivesi

kivesi

kivensä

kivensä

Par

-ta

kiveäni

kiviäni

kiveäsi

kiviäsi

kiveänsä / kiveään

kiviänsä / kiviään

Gen

-n

kiveni

kivieni

kivesi

kiviesi

kivensä

kiviensa

Ill

mihin

kiveeni

kiviini

kiveesi

kiviisi

kiveensa

kiviinsa

Ine

-ssa

kivessäni

kivissäni

kivessäsi

kivissäsi

kivessänsä / kivessään

kivissänsä / kivissään

Ela

-sta

kivestäni

kivistäni

kivestäsi

kivistäsi

kivestänsä / kivestään

kivistänsä / kivistään

All

-lle

kivelleni

kivilleni

kivellesi

kivillesi

kivellensä / kivelleen

kivillensä / kivilleän

Ade

-lla

kivelläni

kivilläni

kivelläsi

kivilläsi

kivellänsä / kivellään

kivillänsä / kivillään

Abl

-lta

kiveltäni

kiviltäni

kiveltäsi

kiviltäsi

kiveltänsä / kiveltään

kiviltänsä / kiviltään

Tra

-ksi

kivekseni

kivikseni

kiveksesi

kiviksesi

kiveksensä / kivekseen

kiviksensä / kivikseen

Ess

-na

kivenäni

kivinäni

kivenäsi

kivinäsi

kivenänsä / kivenään

kivinänsä / kivinään

Abe

-tta

kivettäni

kivittäni

kivettäsi

kivittäsi

kivettänsä / kivettään

kivittänsä / kivittään

Com

-ne

-

kivineni

-

kivinesi

-

kivinensä / kivineen

Singular

Plural

Nom

-

kiveni

kivesi

kivensä

kiveni

kivesi

kivensä

Par

-ta

kiveäni

kiveäsi

kiveänsä / kiveään

kiviäni

kiviäsi

kiviänsä / kiviään

Gen

-n

kiveni

kivesi

kivensä

kivieni

kiviesi

kiviensa

Ill

mihin

kiveeni

kiveesi

kiveensa

kiviini

kiviisi

kiviinsa

Ine

-ssa

kivessäni

kivessäsi

kivessänsä / kivessään

kivissäni

kivissäsi

kivissänsä / kivissään

Ela

-sta

kivestäni

kivestäsi

kivestänsä / kivestään

kivistäni

kivistäsi

kivistänsä / kivistään

All

-lle

kivelleni

kivellesi

kivellensä / kivelleen

kivilleni

kivillesi

kivillensä / kivilleän

Ade

-lla

kivelläni

kivelläsi

kivellänsä / kivellään

kivilläni

kivilläsi

kivillänsä / kivillään

Abl

-lta

kiveltäni

kiveltäsi

kiveltänsä / kiveltään

kiviltäni

kiviltäsi

kiviltänsä / kiviltään

Tra

-ksi

kivekseni

kiveksesi

kiveksensä / kivekseen

kivikseni

kiviksesi

kiviksensä / kivikseen

Ess

-na

kivenäni

kivenäsi

kivenänsä / kivenään

kivinäni

kivinäsi

kivinänsä / kivinään

Abe

-tta

kivettäni

kivettäsi

kivettänsä / kivettään

kivittäni

kivittäsi

kivittänsä / kivittään

Com

-ne

-

-

-

kivineni

kivinesi

kivinensä / kivineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kivemme

kivemme

kivenne

kivenne

kivensä

kivensä

Par

-ta

kiveämme

kiviämme

kiveänne

kiviänne

kiveänsä / kiveään

kiviänsä / kiviään

Gen

-n

kivemme

kiviemme

kivenne

kivienne

kivensä

kiviensa

Ill

mihin

kiveemme

kiviimme

kiveenne

kiviinne

kiveensa

kiviinsa

Ine

-ssa

kivessämme

kivissämme

kivessänne

kivissänne

kivessänsä / kivessään

kivissänsä / kivissään

Ela

-sta

kivestämme

kivistämme

kivestänne

kivistänne

kivestänsä / kivestään

kivistänsä / kivistään

All

-lle

kivellemme

kivillemme

kivellenne

kivillenne

kivellensä / kivelleen

kivillensä / kivilleän

Ade

-lla

kivellämme

kivillämme

kivellänne

kivillänne

kivellänsä / kivellään

kivillänsä / kivillään

Abl

-lta

kiveltämme

kiviltämme

kiveltänne

kiviltänne

kiveltänsä / kiveltään

kiviltänsä / kiviltään

Tra

-ksi

kiveksemme

kiviksemme

kiveksenne

kiviksenne

kiveksensä / kivekseen

kiviksensä / kivikseen

Ess

-na

kivenämme

kivinämme

kivenänne

kivinänne

kivenänsä / kivenään

kivinänsä / kivinään

Abe

-tta

kivettämme

kivittämme

kivettänne

kivittänne

kivettänsä / kivettään

kivittänsä / kivittään

Com

-ne

-

kivinemme

-

kivinenne

-

kivinensä / kivineen

Singular

Plural

Nom

-

kivemme

kivenne

kivensä

kivemme

kivenne

kivensä

Par

-ta

kiveämme

kiveänne

kiveänsä / kiveään

kiviämme

kiviänne

kiviänsä / kiviään

Gen

-n

kivemme

kivenne

kivensä

kiviemme

kivienne

kiviensa

Ill

mihin

kiveemme

kiveenne

kiveensa

kiviimme

kiviinne

kiviinsa

Ine

-ssa

kivessämme

kivessänne

kivessänsä / kivessään

kivissämme

kivissänne

kivissänsä / kivissään

Ela

-sta

kivestämme

kivestänne

kivestänsä / kivestään

kivistämme

kivistänne

kivistänsä / kivistään

All

-lle

kivellemme

kivellenne

kivellensä / kivelleen

kivillemme

kivillenne

kivillensä / kivilleän

Ade

-lla

kivellämme

kivellänne

kivellänsä / kivellään

kivillämme

kivillänne

kivillänsä / kivillään

Abl

-lta

kiveltämme

kiveltänne

kiveltänsä / kiveltään

kiviltämme

kiviltänne

kiviltänsä / kiviltään

Tra

-ksi

kiveksemme

kiveksenne

kiveksensä / kivekseen

kiviksemme

kiviksenne

kiviksensä / kivikseen

Ess

-na

kivenämme

kivenänne

kivenänsä / kivenään

kivinämme

kivinänne

kivinänsä / kivinään

Abe

-tta

kivettämme

kivettänne

kivettänsä / kivettään

kivittämme

kivittänne

kivittänsä / kivittään

Com

-ne

-

-

-

kivinemme

kivinenne

kivinensä / kivineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vati

vadit

Par

-ta

vatia

vateja

Gen

-n

vadin

vatien

Ill

mihin

vatiin

vateihin

Ine

-ssa

vadissa

vadeissa

Ela

-sta

vadista

vadeista

All

-lle

vadille

vadeille

Ade

-lla

vadilla

vadeilla

Abl

-lta

vadilta

vadeilta

Tra

-ksi

vadiksi

vadeiksi

Ess

-na

vatina

vateina

Abe

-tta

vaditta

vadeitta

Com

-ne

-

vateine

Ins

-in

-

vadein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vati

vadit

Par

-ta

vatia

vateja

Gen

-n

vadin

vatien

Ill

mihin

vatiin

vateihin

Ine

-ssa

vadissa

vadeissa

Ela

-sta

vadista

vadeista

All

-lle

vadille

vadeille

Ade

-lla

vadilla

vadeilla

Abl

-lta

vadilta

vadeilta

Tra

-ksi

vadiksi

vadeiksi

Ess

-na

vatina

vateina

Abe

-tta

vaditta

vadeitta

Com

-ne

-

vateine

Ins

-in

-

vadein

platter vati, tarjoiluvati, levy, äänilevy
dish ruokalaji, lautasantenni, vati, kulho, kimma, asetti
pan pannu, kattila, vuoka, kuppi, vati, uunivuoka
plate levy, lautanen, kilpi, laatta, lautasellinen, vati
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; ParaCrawl Corpus; Europarl; tmClass Sinun vatisi... Your plate. Vati oli täynnä hernekeittoa. The bowl was full of pea soup. Se on hyvä vati. Good bowl, that. Vati ohjain (2). Platter Controller (2). Lautanen vai vati? I don't understand the question, and I won't respond to it. Thomas, vie se vati. Thomas, take that up. Vati oli täynnä herkullista keittoa. The bowl was full of delicious soup. Vati ohjain (9) Avaa. Platter Controller (9) open. Vadit ja korit. Basins and baskets. Laita vati kiertämään. Pass it around. Show more arrow right

Wiktionary

dish (especially a large dish where one can for example wash his dishes) Show more arrow right Borrowed from Swedish fat. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vatini

vatini

vatisi

vatisi

vatinsa

vatinsa

Par

-ta

vatiani

vatejani

vatiasi

vatejasi

vatiansa / vatiaan

vatejansa / vatejaan

Gen

-n

vatini

vatieni

vatisi

vatiesi

vatinsa

vatiensa

Ill

mihin

vatiini

vateihini

vatiisi

vateihisi

vatiinsa

vateihinsa

Ine

-ssa

vadissani

vadeissani

vadissasi

vadeissasi

vadissansa / vadissaan

vadeissansa / vadeissaan

Ela

-sta

vadistani

vadeistani

vadistasi

vadeistasi

vadistansa / vadistaan

vadeistansa / vadeistaan

All

-lle

vadilleni

vadeilleni

vadillesi

vadeillesi

vadillensa / vadilleen

vadeillensa / vadeillean

Ade

-lla

vadillani

vadeillani

vadillasi

vadeillasi

vadillansa / vadillaan

vadeillansa / vadeillaan

Abl

-lta

vadiltani

vadeiltani

vadiltasi

vadeiltasi

vadiltansa / vadiltaan

vadeiltansa / vadeiltaan

Tra

-ksi

vadikseni

vadeikseni

vadiksesi

vadeiksesi

vadiksensa / vadikseen

vadeiksensa / vadeikseen

Ess

-na

vatinani

vateinani

vatinasi

vateinasi

vatinansa / vatinaan

vateinansa / vateinaan

Abe

-tta

vadittani

vadeittani

vadittasi

vadeittasi

vadittansa / vadittaan

vadeittansa / vadeittaan

Com

-ne

-

vateineni

-

vateinesi

-

vateinensa / vateineen

Singular

Plural

Nom

-

vatini

vatisi

vatinsa

vatini

vatisi

vatinsa

Par

-ta

vatiani

vatiasi

vatiansa / vatiaan

vatejani

vatejasi

vatejansa / vatejaan

Gen

-n

vatini

vatisi

vatinsa

vatieni

vatiesi

vatiensa

Ill

mihin

vatiini

vatiisi

vatiinsa

vateihini

vateihisi

vateihinsa

Ine

-ssa

vadissani

vadissasi

vadissansa / vadissaan

vadeissani

vadeissasi

vadeissansa / vadeissaan

Ela

-sta

vadistani

vadistasi

vadistansa / vadistaan

vadeistani

vadeistasi

vadeistansa / vadeistaan

All

-lle

vadilleni

vadillesi

vadillensa / vadilleen

vadeilleni

vadeillesi

vadeillensa / vadeillean

Ade

-lla

vadillani

vadillasi

vadillansa / vadillaan

vadeillani

vadeillasi

vadeillansa / vadeillaan

Abl

-lta

vadiltani

vadiltasi

vadiltansa / vadiltaan

vadeiltani

vadeiltasi

vadeiltansa / vadeiltaan

Tra

-ksi

vadikseni

vadiksesi

vadiksensa / vadikseen

vadeikseni

vadeiksesi

vadeiksensa / vadeikseen

Ess

-na

vatinani

vatinasi

vatinansa / vatinaan

vateinani

vateinasi

vateinansa / vateinaan

Abe

-tta

vadittani

vadittasi

vadittansa / vadittaan

vadeittani

vadeittasi

vadeittansa / vadeittaan

Com

-ne

-

-

-

vateineni

vateinesi

vateinensa / vateineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vatimme

vatimme

vatinne

vatinne

vatinsa

vatinsa

Par

-ta

vatiamme

vatejamme

vatianne

vatejanne

vatiansa / vatiaan

vatejansa / vatejaan

Gen

-n

vatimme

vatiemme

vatinne

vatienne

vatinsa

vatiensa

Ill

mihin

vatiimme

vateihimme

vatiinne

vateihinne

vatiinsa

vateihinsa

Ine

-ssa

vadissamme

vadeissamme

vadissanne

vadeissanne

vadissansa / vadissaan

vadeissansa / vadeissaan

Ela

-sta

vadistamme

vadeistamme

vadistanne

vadeistanne

vadistansa / vadistaan

vadeistansa / vadeistaan

All

-lle

vadillemme

vadeillemme

vadillenne

vadeillenne

vadillensa / vadilleen

vadeillensa / vadeillean

Ade

-lla

vadillamme

vadeillamme

vadillanne

vadeillanne

vadillansa / vadillaan

vadeillansa / vadeillaan

Abl

-lta

vadiltamme

vadeiltamme

vadiltanne

vadeiltanne

vadiltansa / vadiltaan

vadeiltansa / vadeiltaan

Tra

-ksi

vadiksemme

vadeiksemme

vadiksenne

vadeiksenne

vadiksensa / vadikseen

vadeiksensa / vadeikseen

Ess

-na

vatinamme

vateinamme

vatinanne

vateinanne

vatinansa / vatinaan

vateinansa / vateinaan

Abe

-tta

vadittamme

vadeittamme

vadittanne

vadeittanne

vadittansa / vadittaan

vadeittansa / vadeittaan

Com

-ne

-

vateinemme

-

vateinenne

-

vateinensa / vateineen

Singular

Plural

Nom

-

vatimme

vatinne

vatinsa

vatimme

vatinne

vatinsa

Par

-ta

vatiamme

vatianne

vatiansa / vatiaan

vatejamme

vatejanne

vatejansa / vatejaan

Gen

-n

vatimme

vatinne

vatinsa

vatiemme

vatienne

vatiensa

Ill

mihin

vatiimme

vatiinne

vatiinsa

vateihimme

vateihinne

vateihinsa

Ine

-ssa

vadissamme

vadissanne

vadissansa / vadissaan

vadeissamme

vadeissanne

vadeissansa / vadeissaan

Ela

-sta

vadistamme

vadistanne

vadistansa / vadistaan

vadeistamme

vadeistanne

vadeistansa / vadeistaan

All

-lle

vadillemme

vadillenne

vadillensa / vadilleen

vadeillemme

vadeillenne

vadeillensa / vadeillean

Ade

-lla

vadillamme

vadillanne

vadillansa / vadillaan

vadeillamme

vadeillanne

vadeillansa / vadeillaan

Abl

-lta

vadiltamme

vadiltanne

vadiltansa / vadiltaan

vadeiltamme

vadeiltanne

vadeiltansa / vadeiltaan

Tra

-ksi

vadiksemme

vadiksenne

vadiksensa / vadikseen

vadeiksemme

vadeiksenne

vadeiksensa / vadeikseen

Ess

-na

vatinamme

vatinanne

vatinansa / vatinaan

vateinamme

vateinanne

vateinansa / vateinaan

Abe

-tta

vadittamme

vadittanne

vadittansa / vadittaan

vadeittamme

vadeittanne

vadeittansa / vadeittaan

Com

-ne

-

-

-

vateinemme

vateinenne

vateinensa / vateineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept