logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kaulain, noun

Word analysis
kaulaintaka

kaulaintaka

kaulain

Noun, Singular Nominative

+ taka

Noun, Singular Nominative

kaula

Noun, Plural Genitive

+ taka

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaulain

kaulaimet

Par

-ta

kaulainta

kaulaimia

Gen

-n

kaulaimen

kaulainten / kaulaimien

Ill

mihin

kaulaimeen

kaulaimiin

Ine

-ssa

kaulaimessa

kaulaimissa

Ela

-sta

kaulaimesta

kaulaimista

All

-lle

kaulaimelle

kaulaimille

Ade

-lla

kaulaimella

kaulaimilla

Abl

-lta

kaulaimelta

kaulaimilta

Tra

-ksi

kaulaimeksi

kaulaimiksi

Ess

-na

kaulaimena

kaulaimina

Abe

-tta

kaulaimetta

kaulaimitta

Com

-ne

-

kaulaimine

Ins

-in

-

kaulaimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaulain

kaulaimet

Par

-ta

kaulainta

kaulaimia

Gen

-n

kaulaimen

kaulainten / kaulaimien

Ill

mihin

kaulaimeen

kaulaimiin

Ine

-ssa

kaulaimessa

kaulaimissa

Ela

-sta

kaulaimesta

kaulaimista

All

-lle

kaulaimelle

kaulaimille

Ade

-lla

kaulaimella

kaulaimilla

Abl

-lta

kaulaimelta

kaulaimilta

Tra

-ksi

kaulaimeksi

kaulaimiksi

Ess

-na

kaulaimena

kaulaimina

Abe

-tta

kaulaimetta

kaulaimitta

Com

-ne

-

kaulaimine

Ins

-in

-

kaulaimin

collar kaulus, kaulapanta, laippa, rengas, kaulain, länget
Show more arrow right
Europarl; OPUS; Tatoeba; OpenSubtitles; tmClass; Literature Kaulain oli raskas ja vanha. The collar was heavy and old. Jokaiselle työläälle on annettu henkilökohtainen kaulain. Each worker has been given a personal lanyard. Karjalassa kaulain toimii tärkeänä osana perinteistä musiikkia. In Karelia, the kaulain serves as an important part of traditional music. Kaulain on yleensä valmistettu puusta ja siinä on useita kieliä. The kaulain is usually made of wood and has multiple strings. Kaulain on perinteinen suomalainen soitin, joka muistuttaa kannelta. The kaulain is a traditional Finnish instrument that resembles a kantele. Voit valita haluamasi värisen kaulaimen. You can choose the color of the collar you want. Hän oli ostanut uuden kaulaimen mopoonsa. He had bought a new choke lever for his moped. Kaulaimet [lastat] (lääketieteelliset). Callipers [splints]. Pidän aina ompelukoneella tehtyistä kaulaimista. I always like collars made with a sewing machine. Hän kalisteli kaulaintaan, muuttelihe parressaan ja valitteli, että hänen oli nälkä. She shook her flanks moved around in the stall, and complained of how hungry she was. Show more arrow right

Wiktionary

collar (device placed around the neck, especially one that is not kaulus, kauluri or panta) a kind of tool for measuring the diameter of trees, somewhat similar to a caliper Show more arrow right kuristuskaulain latvakaulain mittakaulain Show more arrow right kaula (“neck”) +‎ -in From kaula (“to roll”) +‎ -in Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaulaimeni

kaulaimeni

kaulaimesi

kaulaimesi

kaulaimensa

kaulaimensa

Par

-ta

kaulaintani

kaulaimiani

kaulaintasi

kaulaimiasi

kaulaintansa / kaulaintaan

kaulaimiansa / kaulaimiaan

Gen

-n

kaulaimeni

kaulainteni / kaulaimieni

kaulaimesi

kaulaintesi / kaulaimiesi

kaulaimensa

kaulaintensa / kaulaimiensa

Ill

mihin

kaulaimeeni

kaulaimiini

kaulaimeesi

kaulaimiisi

kaulaimeensa

kaulaimiinsa

Ine

-ssa

kaulaimessani

kaulaimissani

kaulaimessasi

kaulaimissasi

kaulaimessansa / kaulaimessaan

kaulaimissansa / kaulaimissaan

Ela

-sta

kaulaimestani

kaulaimistani

kaulaimestasi

kaulaimistasi

kaulaimestansa / kaulaimestaan

kaulaimistansa / kaulaimistaan

All

-lle

kaulaimelleni

kaulaimilleni

kaulaimellesi

kaulaimillesi

kaulaimellensa / kaulaimelleen

kaulaimillensa / kaulaimillean

Ade

-lla

kaulaimellani

kaulaimillani

kaulaimellasi

kaulaimillasi

kaulaimellansa / kaulaimellaan

kaulaimillansa / kaulaimillaan

Abl

-lta

kaulaimeltani

kaulaimiltani

kaulaimeltasi

kaulaimiltasi

kaulaimeltansa / kaulaimeltaan

kaulaimiltansa / kaulaimiltaan

Tra

-ksi

kaulaimekseni

kaulaimikseni

kaulaimeksesi

kaulaimiksesi

kaulaimeksensa / kaulaimekseen

kaulaimiksensa / kaulaimikseen

Ess

-na

kaulaimenani

kaulaiminani

kaulaimenasi

kaulaiminasi

kaulaimenansa / kaulaimenaan

kaulaiminansa / kaulaiminaan

Abe

-tta

kaulaimettani

kaulaimittani

kaulaimettasi

kaulaimittasi

kaulaimettansa / kaulaimettaan

kaulaimittansa / kaulaimittaan

Com

-ne

-

kaulaimineni

-

kaulaiminesi

-

kaulaiminensa / kaulaimineen

Singular

Plural

Nom

-

kaulaimeni

kaulaimesi

kaulaimensa

kaulaimeni

kaulaimesi

kaulaimensa

Par

-ta

kaulaintani

kaulaintasi

kaulaintansa / kaulaintaan

kaulaimiani

kaulaimiasi

kaulaimiansa / kaulaimiaan

Gen

-n

kaulaimeni

kaulaimesi

kaulaimensa

kaulainteni / kaulaimieni

kaulaintesi / kaulaimiesi

kaulaintensa / kaulaimiensa

Ill

mihin

kaulaimeeni

kaulaimeesi

kaulaimeensa

kaulaimiini

kaulaimiisi

kaulaimiinsa

Ine

-ssa

kaulaimessani

kaulaimessasi

kaulaimessansa / kaulaimessaan

kaulaimissani

kaulaimissasi

kaulaimissansa / kaulaimissaan

Ela

-sta

kaulaimestani

kaulaimestasi

kaulaimestansa / kaulaimestaan

kaulaimistani

kaulaimistasi

kaulaimistansa / kaulaimistaan

All

-lle

kaulaimelleni

kaulaimellesi

kaulaimellensa / kaulaimelleen

kaulaimilleni

kaulaimillesi

kaulaimillensa / kaulaimillean

Ade

-lla

kaulaimellani

kaulaimellasi

kaulaimellansa / kaulaimellaan

kaulaimillani

kaulaimillasi

kaulaimillansa / kaulaimillaan

Abl

-lta

kaulaimeltani

kaulaimeltasi

kaulaimeltansa / kaulaimeltaan

kaulaimiltani

kaulaimiltasi

kaulaimiltansa / kaulaimiltaan

Tra

-ksi

kaulaimekseni

kaulaimeksesi

kaulaimeksensa / kaulaimekseen

kaulaimikseni

kaulaimiksesi

kaulaimiksensa / kaulaimikseen

Ess

-na

kaulaimenani

kaulaimenasi

kaulaimenansa / kaulaimenaan

kaulaiminani

kaulaiminasi

kaulaiminansa / kaulaiminaan

Abe

-tta

kaulaimettani

kaulaimettasi

kaulaimettansa / kaulaimettaan

kaulaimittani

kaulaimittasi

kaulaimittansa / kaulaimittaan

Com

-ne

-

-

-

kaulaimineni

kaulaiminesi

kaulaiminensa / kaulaimineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaulaimemme

kaulaimemme

kaulaimenne

kaulaimenne

kaulaimensa

kaulaimensa

Par

-ta

kaulaintamme

kaulaimiamme

kaulaintanne

kaulaimianne

kaulaintansa / kaulaintaan

kaulaimiansa / kaulaimiaan

Gen

-n

kaulaimemme

kaulaintemme / kaulaimiemme

kaulaimenne

kaulaintenne / kaulaimienne

kaulaimensa

kaulaintensa / kaulaimiensa

Ill

mihin

kaulaimeemme

kaulaimiimme

kaulaimeenne

kaulaimiinne

kaulaimeensa

kaulaimiinsa

Ine

-ssa

kaulaimessamme

kaulaimissamme

kaulaimessanne

kaulaimissanne

kaulaimessansa / kaulaimessaan

kaulaimissansa / kaulaimissaan

Ela

-sta

kaulaimestamme

kaulaimistamme

kaulaimestanne

kaulaimistanne

kaulaimestansa / kaulaimestaan

kaulaimistansa / kaulaimistaan

All

-lle

kaulaimellemme

kaulaimillemme

kaulaimellenne

kaulaimillenne

kaulaimellensa / kaulaimelleen

kaulaimillensa / kaulaimillean

Ade

-lla

kaulaimellamme

kaulaimillamme

kaulaimellanne

kaulaimillanne

kaulaimellansa / kaulaimellaan

kaulaimillansa / kaulaimillaan

Abl

-lta

kaulaimeltamme

kaulaimiltamme

kaulaimeltanne

kaulaimiltanne

kaulaimeltansa / kaulaimeltaan

kaulaimiltansa / kaulaimiltaan

Tra

-ksi

kaulaimeksemme

kaulaimiksemme

kaulaimeksenne

kaulaimiksenne

kaulaimeksensa / kaulaimekseen

kaulaimiksensa / kaulaimikseen

Ess

-na

kaulaimenamme

kaulaiminamme

kaulaimenanne

kaulaiminanne

kaulaimenansa / kaulaimenaan

kaulaiminansa / kaulaiminaan

Abe

-tta

kaulaimettamme

kaulaimittamme

kaulaimettanne

kaulaimittanne

kaulaimettansa / kaulaimettaan

kaulaimittansa / kaulaimittaan

Com

-ne

-

kaulaiminemme

-

kaulaiminenne

-

kaulaiminensa / kaulaimineen

Singular

Plural

Nom

-

kaulaimemme

kaulaimenne

kaulaimensa

kaulaimemme

kaulaimenne

kaulaimensa

Par

-ta

kaulaintamme

kaulaintanne

kaulaintansa / kaulaintaan

kaulaimiamme

kaulaimianne

kaulaimiansa / kaulaimiaan

Gen

-n

kaulaimemme

kaulaimenne

kaulaimensa

kaulaintemme / kaulaimiemme

kaulaintenne / kaulaimienne

kaulaintensa / kaulaimiensa

Ill

mihin

kaulaimeemme

kaulaimeenne

kaulaimeensa

kaulaimiimme

kaulaimiinne

kaulaimiinsa

Ine

-ssa

kaulaimessamme

kaulaimessanne

kaulaimessansa / kaulaimessaan

kaulaimissamme

kaulaimissanne

kaulaimissansa / kaulaimissaan

Ela

-sta

kaulaimestamme

kaulaimestanne

kaulaimestansa / kaulaimestaan

kaulaimistamme

kaulaimistanne

kaulaimistansa / kaulaimistaan

All

-lle

kaulaimellemme

kaulaimellenne

kaulaimellensa / kaulaimelleen

kaulaimillemme

kaulaimillenne

kaulaimillensa / kaulaimillean

Ade

-lla

kaulaimellamme

kaulaimellanne

kaulaimellansa / kaulaimellaan

kaulaimillamme

kaulaimillanne

kaulaimillansa / kaulaimillaan

Abl

-lta

kaulaimeltamme

kaulaimeltanne

kaulaimeltansa / kaulaimeltaan

kaulaimiltamme

kaulaimiltanne

kaulaimiltansa / kaulaimiltaan

Tra

-ksi

kaulaimeksemme

kaulaimeksenne

kaulaimeksensa / kaulaimekseen

kaulaimiksemme

kaulaimiksenne

kaulaimiksensa / kaulaimikseen

Ess

-na

kaulaimenamme

kaulaimenanne

kaulaimenansa / kaulaimenaan

kaulaiminamme

kaulaiminanne

kaulaiminansa / kaulaiminaan

Abe

-tta

kaulaimettamme

kaulaimettanne

kaulaimettansa / kaulaimettaan

kaulaimittamme

kaulaimittanne

kaulaimittansa / kaulaimittaan

Com

-ne

-

-

-

kaulaiminemme

kaulaiminenne

kaulaiminensa / kaulaimineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

rear taka-
back selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka-
backward takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka-
posterior taka-, taempi
tail perä-, taka-
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; ParaCrawl Parallel Corpus, sentence 7890.; Tampere University of Technology Parallel Corpus; Europarl, sentence 45682.; OPUS 100 parallel corpus Taka oli täysin likainen. The back was completely dirty. Hänen nimensä on Taka. Her name is Taka.. Onko joku taassa? Is anyone here? Taalla sataa usein. It often rains here. Siirrä auto taassa. Move the car at the back. Onko kukaan taassa? Is anyone back here? Taalla olen. am here. Sama taalla. Same here. Takasi on paljon tilaa leikkiä. There is a lot of space to play at the back. Laita tavarat taassa. Put the things at the back. Show more arrow right

Wiktionary

(rare, poetic) the backside. In the expression omasta takaa the word refers to self-support. Fin:Meillä on lakanat omasta takaa.Eng:We have our own bedsheets.Fin:Hyvä, että meillä on juomavettä omasta takaa!Eng:Good that we have our own supply of drinking water! Show more arrow right Adjectives taempitakainentakimmainen Adverbs see the inflection table. Nouns taustausta Prefixes taka- Verbs taannehtiataantuataatataetataittaataittua Show more arrow right From Proto-Finnic taka, from Proto-Uralic taka. Show more arrow right

Wikipedia

Taka
myös Toke, atolli Marshallinsaarilla Bangladeshin taka
Bangladeshin rahayksikkö Jussi Taka
(s. 1993), suomalainen lumilautailija Maija Taka (1912–1984), suomalainen lääkäri, tietokirjailija, pakinoitsija ja terveyskasvattaja Suzuka Taka (s. 1996), japanilainen jääkiekkoilija.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takani

takani

takasi

takasi

takansa

takansa

Par

-ta

takaani

takojani

takaasi

takojasi

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takojeni

takasi

takojesi

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaani

takoihini

takaasi

takoihisi

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taoissani / ta’oissani

taassasi / ta’assasi

taoissasi / ta’oissasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taoistani / ta’oistani

taastasi / ta’astasi

taoistasi / ta’oistasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taoilleni / ta’oilleni

taallesi / ta’allesi

taoillesi / ta’oillesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taoillani / ta’oillani

taallasi / ta’allasi

taoillasi / ta’oillasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taoiltani / ta’oiltani

taaltasi / ta’altasi

taoiltasi / ta’oiltasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taoikseni / ta’oikseni

taaksesi / ta’aksesi

taoiksesi / ta’oiksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takoinani

takanasi

takoinasi

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taoittani / ta’oittani

taattasi / ta’attasi

taoittasi / ta’oittasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoineni

-

takoinesi

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takani

takasi

takansa

takani

takasi

takansa

Par

-ta

takaani

takaasi

takaansa

takojani

takojasi

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takasi

takansa

takojeni

takojesi

takojensa

Ill

mihin

takaani

takaasi

takaansa

takoihini

takoihisi

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taassasi / ta’assasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissani / ta’oissani

taoissasi / ta’oissasi

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taastasi / ta’astasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistani / ta’oistani

taoistasi / ta’oistasi

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taallesi / ta’allesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoilleni / ta’oilleni

taoillesi / ta’oillesi

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taallasi / ta’allasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillani / ta’oillani

taoillasi / ta’oillasi

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taaltasi / ta’altasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltani / ta’oiltani

taoiltasi / ta’oiltasi

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taaksesi / ta’aksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseni / ta’oikseni

taoiksesi / ta’oiksesi

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takanasi

takanansa / takanaan

takoinani

takoinasi

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taattasi / ta’attasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittani / ta’oittani

taoittasi / ta’oittasi

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoineni

takoinesi

takoinensa / takoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takamme

takanne

takanne

takansa

takansa

Par

-ta

takaamme

takojamme

takaanne

takojanne

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takojemme

takanne

takojenne

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takoihimme

takaanne

takoihinne

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taoissamme / ta’oissamme

taassanne / ta’assanne

taoissanne / ta’oissanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taoistamme / ta’oistamme

taastanne / ta’astanne

taoistanne / ta’oistanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taoillemme / ta’oillemme

taallenne / ta’allenne

taoillenne / ta’oillenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taoillamme / ta’oillamme

taallanne / ta’allanne

taoillanne / ta’oillanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taoiltamme / ta’oiltamme

taaltanne / ta’altanne

taoiltanne / ta’oiltanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taoiksemme / ta’oiksemme

taaksenne / ta’aksenne

taoiksenne / ta’oiksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takoinamme

takananne

takoinanne

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taoittamme / ta’oittamme

taattanne / ta’attanne

taoittanne / ta’oittanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoinemme

-

takoinenne

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takanne

takansa

takamme

takanne

takansa

Par

-ta

takaamme

takaanne

takaansa

takojamme

takojanne

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takanne

takansa

takojemme

takojenne

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takaanne

takaansa

takoihimme

takoihinne

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taassanne / ta’assanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissamme / ta’oissamme

taoissanne / ta’oissanne

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taastanne / ta’astanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistamme / ta’oistamme

taoistanne / ta’oistanne

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taallenne / ta’allenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillemme / ta’oillemme

taoillenne / ta’oillenne

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taallanne / ta’allanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillamme / ta’oillamme

taoillanne / ta’oillanne

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taaltanne / ta’altanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltamme / ta’oiltamme

taoiltanne / ta’oiltanne

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taaksenne / ta’aksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoiksemme / ta’oiksemme

taoiksenne / ta’oiksenne

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takananne

takanansa / takanaan

takoinamme

takoinanne

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taattanne / ta’attanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittamme / ta’oittamme

taoittanne / ta’oittanne

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoinemme

takoinenne

takoinensa / takoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaula

kaulat

Par

-ta

kaulaa

kauloja

Gen

-n

kaulan

kaulojen

Ill

mihin

kaulaan

kauloihin

Ine

-ssa

kaulassa

kauloissa

Ela

-sta

kaulasta

kauloista

All

-lle

kaulalle

kauloille

Ade

-lla

kaulalla

kauloilla

Abl

-lta

kaulalta

kauloilta

Tra

-ksi

kaulaksi

kauloiksi

Ess

-na

kaulana

kauloina

Abe

-tta

kaulatta

kauloitta

Com

-ne

-

kauloine

Ins

-in

-

kauloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaula

kaulat

Par

-ta

kaulaa

kauloja

Gen

-n

kaulan

kaulojen

Ill

mihin

kaulaan

kauloihin

Ine

-ssa

kaulassa

kauloissa

Ela

-sta

kaulasta

kauloista

All

-lle

kaulalle

kauloille

Ade

-lla

kaulalla

kauloilla

Abl

-lta

kaulalta

kauloilta

Tra

-ksi

kaulaksi

kauloiksi

Ess

-na

kaulana

kauloina

Abe

-tta

kaulatta

kauloitta

Com

-ne

-

kauloine

Ins

-in

-

kauloin

neck kaula, niska, kaulus, kaulanympärys, niemi, kaula-aukko
small pikkupyykki, kaula, pikkuvaatteet, ohut osa
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl; Global Voices Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Tatoeba Kaula kuristaa. Neck is choking. Kaula oli pitkä ja siro. Her neck was long and slender. Kaula on hyvin herkkä alue. The throat is a very sensitive area. Kaula katkesi. He was decapitated. Kuinka kaula voi? How's your neck, Emperor? Se on siis kaula? So it' s the neck, captain? Sidoin huivin kaulaan. I tied the scarf around my neck. Kiitos kaulans-aukkoni. You should have seen my neckline. Laita tämä vyö kaulaan. Put this belt around your neck. Hän sitoi huivin kaulaan. She tied the scarf around her neck. Show more arrow right

Wiktionary

(anatomy) neck (sports) distance between a frontrunner and the other competitors Show more arrow right kaulaillakaulatakaulurikaulus Show more arrow right avainkaulalapsiavokaulainenhampaankaulajuurikaulakanankaulakaula-aukkokaulahermokaulahihnakaulahuivikaulakellokaulaketjukaulakipukaulakorukaulalaskimokaulaliinakaulamikrofonikaulanauhakaulanikamakaulapantakaularankakaularauhanenkaularautakaulariipuskaulasuonikaulavaltimokenokaulakohdunkaulakäsikaulaakäärmekaulamustakaulajoutsenpullonkaulapunakaulakengururuskeakaulalaiskiainen Show more arrow right From Proto-Finnic kakla, borrowed from Proto-Baltic kaklas, compare Lithuanian kaklas. Cognate with Estonian kael. Show more arrow right

Wikipedia

Neck The neck is the part of the body on many vertebrates that connects the head with the torso and provides the mobility and movements of the head. The structures of the human neck are anatomically grouped into four compartments; vertebral, visceral and two vascular compartments. Within these compartments, the neck houses the cervical vertebrae and cervical part of the spinal cord, upper parts of the respiratory and digestive tracts, endocrine glands, nerves, arteries and veins. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaulani

kaulani

kaulasi

kaulasi

kaulansa

kaulansa

Par

-ta

kaulaani

kaulojani

kaulaasi

kaulojasi

kaulaansa / kaulaaan

kaulojansa / kaulojaan

Gen

-n

kaulani

kaulojeni

kaulasi

kaulojesi

kaulansa

kaulojensa

Ill

mihin

kaulaani

kauloihini

kaulaasi

kauloihisi

kaulaansa

kauloihinsa

Ine

-ssa

kaulassani

kauloissani

kaulassasi

kauloissasi

kaulassansa / kaulassaan

kauloissansa / kauloissaan

Ela

-sta

kaulastani

kauloistani

kaulastasi

kauloistasi

kaulastansa / kaulastaan

kauloistansa / kauloistaan

All

-lle

kaulalleni

kauloilleni

kaulallesi

kauloillesi

kaulallensa / kaulalleen

kauloillensa / kauloillean

Ade

-lla

kaulallani

kauloillani

kaulallasi

kauloillasi

kaulallansa / kaulallaan

kauloillansa / kauloillaan

Abl

-lta

kaulaltani

kauloiltani

kaulaltasi

kauloiltasi

kaulaltansa / kaulaltaan

kauloiltansa / kauloiltaan

Tra

-ksi

kaulakseni

kauloikseni

kaulaksesi

kauloiksesi

kaulaksensa / kaulakseen

kauloiksensa / kauloikseen

Ess

-na

kaulanani

kauloinani

kaulanasi

kauloinasi

kaulanansa / kaulanaan

kauloinansa / kauloinaan

Abe

-tta

kaulattani

kauloittani

kaulattasi

kauloittasi

kaulattansa / kaulattaan

kauloittansa / kauloittaan

Com

-ne

-

kauloineni

-

kauloinesi

-

kauloinensa / kauloineen

Singular

Plural

Nom

-

kaulani

kaulasi

kaulansa

kaulani

kaulasi

kaulansa

Par

-ta

kaulaani

kaulaasi

kaulaansa / kaulaaan

kaulojani

kaulojasi

kaulojansa / kaulojaan

Gen

-n

kaulani

kaulasi

kaulansa

kaulojeni

kaulojesi

kaulojensa

Ill

mihin

kaulaani

kaulaasi

kaulaansa

kauloihini

kauloihisi

kauloihinsa

Ine

-ssa

kaulassani

kaulassasi

kaulassansa / kaulassaan

kauloissani

kauloissasi

kauloissansa / kauloissaan

Ela

-sta

kaulastani

kaulastasi

kaulastansa / kaulastaan

kauloistani

kauloistasi

kauloistansa / kauloistaan

All

-lle

kaulalleni

kaulallesi

kaulallensa / kaulalleen

kauloilleni

kauloillesi

kauloillensa / kauloillean

Ade

-lla

kaulallani

kaulallasi

kaulallansa / kaulallaan

kauloillani

kauloillasi

kauloillansa / kauloillaan

Abl

-lta

kaulaltani

kaulaltasi

kaulaltansa / kaulaltaan

kauloiltani

kauloiltasi

kauloiltansa / kauloiltaan

Tra

-ksi

kaulakseni

kaulaksesi

kaulaksensa / kaulakseen

kauloikseni

kauloiksesi

kauloiksensa / kauloikseen

Ess

-na

kaulanani

kaulanasi

kaulanansa / kaulanaan

kauloinani

kauloinasi

kauloinansa / kauloinaan

Abe

-tta

kaulattani

kaulattasi

kaulattansa / kaulattaan

kauloittani

kauloittasi

kauloittansa / kauloittaan

Com

-ne

-

-

-

kauloineni

kauloinesi

kauloinensa / kauloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaulamme

kaulamme

kaulanne

kaulanne

kaulansa

kaulansa

Par

-ta

kaulaamme

kaulojamme

kaulaanne

kaulojanne

kaulaansa / kaulaaan

kaulojansa / kaulojaan

Gen

-n

kaulamme

kaulojemme

kaulanne

kaulojenne

kaulansa

kaulojensa

Ill

mihin

kaulaamme

kauloihimme

kaulaanne

kauloihinne

kaulaansa

kauloihinsa

Ine

-ssa

kaulassamme

kauloissamme

kaulassanne

kauloissanne

kaulassansa / kaulassaan

kauloissansa / kauloissaan

Ela

-sta

kaulastamme

kauloistamme

kaulastanne

kauloistanne

kaulastansa / kaulastaan

kauloistansa / kauloistaan

All

-lle

kaulallemme

kauloillemme

kaulallenne

kauloillenne

kaulallensa / kaulalleen

kauloillensa / kauloillean

Ade

-lla

kaulallamme

kauloillamme

kaulallanne

kauloillanne

kaulallansa / kaulallaan

kauloillansa / kauloillaan

Abl

-lta

kaulaltamme

kauloiltamme

kaulaltanne

kauloiltanne

kaulaltansa / kaulaltaan

kauloiltansa / kauloiltaan

Tra

-ksi

kaulaksemme

kauloiksemme

kaulaksenne

kauloiksenne

kaulaksensa / kaulakseen

kauloiksensa / kauloikseen

Ess

-na

kaulanamme

kauloinamme

kaulananne

kauloinanne

kaulanansa / kaulanaan

kauloinansa / kauloinaan

Abe

-tta

kaulattamme

kauloittamme

kaulattanne

kauloittanne

kaulattansa / kaulattaan

kauloittansa / kauloittaan

Com

-ne

-

kauloinemme

-

kauloinenne

-

kauloinensa / kauloineen

Singular

Plural

Nom

-

kaulamme

kaulanne

kaulansa

kaulamme

kaulanne

kaulansa

Par

-ta

kaulaamme

kaulaanne

kaulaansa / kaulaaan

kaulojamme

kaulojanne

kaulojansa / kaulojaan

Gen

-n

kaulamme

kaulanne

kaulansa

kaulojemme

kaulojenne

kaulojensa

Ill

mihin

kaulaamme

kaulaanne

kaulaansa

kauloihimme

kauloihinne

kauloihinsa

Ine

-ssa

kaulassamme

kaulassanne

kaulassansa / kaulassaan

kauloissamme

kauloissanne

kauloissansa / kauloissaan

Ela

-sta

kaulastamme

kaulastanne

kaulastansa / kaulastaan

kauloistamme

kauloistanne

kauloistansa / kauloistaan

All

-lle

kaulallemme

kaulallenne

kaulallensa / kaulalleen

kauloillemme

kauloillenne

kauloillensa / kauloillean

Ade

-lla

kaulallamme

kaulallanne

kaulallansa / kaulallaan

kauloillamme

kauloillanne

kauloillansa / kauloillaan

Abl

-lta

kaulaltamme

kaulaltanne

kaulaltansa / kaulaltaan

kauloiltamme

kauloiltanne

kauloiltansa / kauloiltaan

Tra

-ksi

kaulaksemme

kaulaksenne

kaulaksensa / kaulakseen

kauloiksemme

kauloiksenne

kauloiksensa / kauloikseen

Ess

-na

kaulanamme

kaulananne

kaulanansa / kaulanaan

kauloinamme

kauloinanne

kauloinansa / kauloinaan

Abe

-tta

kaulattamme

kaulattanne

kaulattansa / kaulattaan

kauloittamme

kauloittanne

kauloittansa / kauloittaan

Com

-ne

-

-

-

kauloinemme

kauloinenne

kauloinensa / kauloineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept