logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kateenkorva, noun

Word analysis
kateenkorvan

kateenkorvan

kateenkorva

Noun, Singular Genitive

kade

Adjective, Singular Genitive

+ korva

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kateenkorva

kateenkorvat

Par

-ta

kateenkorvaa

kateenkorvia

Gen

-n

kateenkorvan

kateenkorvien

Ill

mihin

kateenkorvaan

kateenkorviin

Ine

-ssa

kateenkorvassa

kateenkorvissa

Ela

-sta

kateenkorvasta

kateenkorvista

All

-lle

kateenkorvalle

kateenkorville

Ade

-lla

kateenkorvalla

kateenkorvilla

Abl

-lta

kateenkorvalta

kateenkorvilta

Tra

-ksi

kateenkorvaksi

kateenkorviksi

Ess

-na

kateenkorvana

kateenkorvina

Abe

-tta

kateenkorvatta

kateenkorvitta

Com

-ne

-

kateenkorvine

Ins

-in

-

kateenkorvin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kateenkorva

kateenkorvat

Par

-ta

kateenkorvaa

kateenkorvia

Gen

-n

kateenkorvan

kateenkorvien

Ill

mihin

kateenkorvaan

kateenkorviin

Ine

-ssa

kateenkorvassa

kateenkorvissa

Ela

-sta

kateenkorvasta

kateenkorvista

All

-lle

kateenkorvalle

kateenkorville

Ade

-lla

kateenkorvalla

kateenkorvilla

Abl

-lta

kateenkorvalta

kateenkorvilta

Tra

-ksi

kateenkorvaksi

kateenkorviksi

Ess

-na

kateenkorvana

kateenkorvina

Abe

-tta

kateenkorvatta

kateenkorvitta

Com

-ne

-

kateenkorvine

Ins

-in

-

kateenkorvin

thymus kateenkorva
sweetbread kateenkorva, haima
thymus gland kateenkorva
Show more arrow right
EurLex-2; OpenSubtitles2018.v3; oj4; eurlex aivot, selkäydin, kateenkorva, tonsillat, perna, suolet. brains, spinal cord, thymus, tonsils, spleen, intestines. Sitten otat kunnon kasan kateenkorvia,s-ruskistettuna kastanjoiden ja Kanadan pekonin kera. Next, you take a mound, and I mean a mound, of sweetbreads, saute them with some chestnuts and some Canadian bacon. Ensimmäiseksi kiellettiin 8. marraskuuta 1990 yli 6 kuukauden ikäisten nautojen aivojen, silmien, selkäytimen, pernan, kateenkorvan, suolien, näkyvän imuns-ja hermokudoksen sekä imusolmukkeiden käyttö elintarvikkeissa. The first measure, taken on 8 November 1990, was a ban on the use in human food of brain, eyes, spinal cord, spleen, thymus, intestines, visible lymph and nerve tissue and lymph nodes from cattle over 6 months' old. Tämän kiellon piiriin kuuluvia tuotteita olivat aivot, luuydin, silmät, kitarisat, kateenkorva, perna ja suolet. The products covered by that ban included brains, spinal cord, eyes, thymus, tonsils, spleen and intestines. Näin etenkin päätöksellä 90 200 kiellettiin lähettämästä Yhdistyneestä kuningaskunnasta aivojen, luuytimen, kitarisojen, kateenkorvan, pernan ja suolien kaltaisia aineita, jotka olivat peräisin nautaeläimistä, jotka olivat teurastettaessa yli kuuden kuukauden ikäisiä. Thus, in particular, Decision 90/200 prohibited the dispatch from the United Kingdom of material such as brains, spinal cord, thymus, tonsils, spleen and intestines from bovine animals aged more than six months at slaughter. Vaikka dins-ja trisubstituoiduilla orgaanisilla tinayhdisteillä on sama terveyshaittavaikutus eli immunotoksisuus kateenkorvan välityksellä ja vaikka niiden vaikutus on kumulatiivinen, trisubstituoitujen yhdisteiden (kuten TBT:n ja TPT:n) vaikutusteho on suurempi kuin disubstituoitujen yhdisteiden (DOT:n ja DBT:n). Although di-substituted and tri-substituted organostannic compounds have the same adverse health effect, namely immunotoxicity via the thymus gland, and act in a cumulative way, the potency of the tri-substituted compounds (such as TBT and TPT) is greater than that of the di-substituted compounds (DOT and DBT). Muita eläimenosia ovat seuraavat: pää ja sen osat (korvat mukaan luettuna), sorkat, häntä, sydän, utareet, maksa, munuaiset, kateenkorva (kateenkorvan rauhaset) ja haima, aivot, keuhkot, kurkku, pallealiha, perna, kieli, vatsapaita, selkäydin, syötäväksi kelpaava iho, sukupuolielimet (kohtu, munasarjat ja kivekset), kilpirauhaset ja aivolisäke. Offal includes the following: heads and cuts thereof (including ears), feet, tails, hearts, udders, livers, kidneys, sweetbreads ( thymus glands and pancreas), brains, lungs, throats, thick skirts, spleens, tongues, caul, spinal cords, edible skin, reproductive organs (i.e. uteri, ovaries and testes), thyroid glands, pituitary glands. Muita eläimenosia ovat seuraavat: pää ja sen osat (korvat mukaan luettuina), sorkat, häntä, sydän, utareet, maksa, munuaiset, kateenkorva (kateenkorvan rauhaset, haima, aivot, keuhkot, kurkku, pallealiha, perna, kieli, vatsapaita, selkäydin, syötäväksi kelpaava nahka, sukupuolielimet (kohtu, munasarjat ja kivekset), kilpirauhaset ja aivolisäke. Offal includes the following: heads and cuts thereof (including ears), feet, tails, hearts, udders, livers, kidneys, sweetbreads ( thymus glands), pancreas, brains, lungs, throats, thick skirts, spleens, tongues, caul, spinal cords, edible skin, reproductive organs (i.e. uteri, ovaries and testes), thyroid glands, pituitary glands. Aivot, maksa, munuaiset, sydän, perna, kateenkorva, aivolisäke, kilpirauhanen (fiksaation jälkeen) ja lisämunuaiset sekä määritetyt kohdens-elimet jans-kudokset. Brain, liver, kidneys, heart, spleen, thymus, pituitary, thyroid (post-fixation), adrenal glands and known target organs or tissues. Yli kuuden kuukauden ikäisten nautaeläinten koko pää kieltä lukuun ottamatta mutta aivot, silmät ja kolmoishermo mukaan luettuina, kateenkorva, perna ja selkäydin. The entire head excluding the tongue, including the brain, eyes and trigeminal ganglia; the thymus, the spleen and the spinal cord of bovine animals aged over # months. Show more arrow right

Wiktionary

(anatomy) thymus (cooking) sweetbread Show more arrow right kateen +‎ korva Show more arrow right

Wikipedia

Thymus The thymus is a specialized primary lymphoid organ of the immune system. Within the thymus, thymus cell lymphocytes or T cells mature. T cells are critical to the adaptive immune system, where the body adapts specifically to foreign invaders. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kateenkorvani

kateenkorvani

kateenkorvasi

kateenkorvasi

kateenkorvansa

kateenkorvansa

Par

-ta

kateenkorvaani

kateenkorviani

kateenkorvaasi

kateenkorviasi

kateenkorvaansa

kateenkorviansa / kateenkorviaan

Gen

-n

kateenkorvani

kateenkorvieni

kateenkorvasi

kateenkorviesi

kateenkorvansa

kateenkorviensa

Ill

mihin

kateenkorvaani

kateenkorviini

kateenkorvaasi

kateenkorviisi

kateenkorvaansa

kateenkorviinsa

Ine

-ssa

kateenkorvassani

kateenkorvissani

kateenkorvassasi

kateenkorvissasi

kateenkorvassansa / kateenkorvassaan

kateenkorvissansa / kateenkorvissaan

Ela

-sta

kateenkorvastani

kateenkorvistani

kateenkorvastasi

kateenkorvistasi

kateenkorvastansa / kateenkorvastaan

kateenkorvistansa / kateenkorvistaan

All

-lle

kateenkorvalleni

kateenkorvilleni

kateenkorvallesi

kateenkorvillesi

kateenkorvallensa / kateenkorvalleen

kateenkorvillensa / kateenkorvillean

Ade

-lla

kateenkorvallani

kateenkorvillani

kateenkorvallasi

kateenkorvillasi

kateenkorvallansa / kateenkorvallaan

kateenkorvillansa / kateenkorvillaan

Abl

-lta

kateenkorvaltani

kateenkorviltani

kateenkorvaltasi

kateenkorviltasi

kateenkorvaltansa / kateenkorvaltaan

kateenkorviltansa / kateenkorviltaan

Tra

-ksi

kateenkorvakseni

kateenkorvikseni

kateenkorvaksesi

kateenkorviksesi

kateenkorvaksensa / kateenkorvakseen

kateenkorviksensa / kateenkorvikseen

Ess

-na

kateenkorvanani

kateenkorvinani

kateenkorvanasi

kateenkorvinasi

kateenkorvanansa / kateenkorvanaan

kateenkorvinansa / kateenkorvinaan

Abe

-tta

kateenkorvattani

kateenkorvittani

kateenkorvattasi

kateenkorvittasi

kateenkorvattansa / kateenkorvattaan

kateenkorvittansa / kateenkorvittaan

Com

-ne

-

kateenkorvineni

-

kateenkorvinesi

-

kateenkorvinensa / kateenkorvineen

Singular

Plural

Nom

-

kateenkorvani

kateenkorvasi

kateenkorvansa

kateenkorvani

kateenkorvasi

kateenkorvansa

Par

-ta

kateenkorvaani

kateenkorvaasi

kateenkorvaansa

kateenkorviani

kateenkorviasi

kateenkorviansa / kateenkorviaan

Gen

-n

kateenkorvani

kateenkorvasi

kateenkorvansa

kateenkorvieni

kateenkorviesi

kateenkorviensa

Ill

mihin

kateenkorvaani

kateenkorvaasi

kateenkorvaansa

kateenkorviini

kateenkorviisi

kateenkorviinsa

Ine

-ssa

kateenkorvassani

kateenkorvassasi

kateenkorvassansa / kateenkorvassaan

kateenkorvissani

kateenkorvissasi

kateenkorvissansa / kateenkorvissaan

Ela

-sta

kateenkorvastani

kateenkorvastasi

kateenkorvastansa / kateenkorvastaan

kateenkorvistani

kateenkorvistasi

kateenkorvistansa / kateenkorvistaan

All

-lle

kateenkorvalleni

kateenkorvallesi

kateenkorvallensa / kateenkorvalleen

kateenkorvilleni

kateenkorvillesi

kateenkorvillensa / kateenkorvillean

Ade

-lla

kateenkorvallani

kateenkorvallasi

kateenkorvallansa / kateenkorvallaan

kateenkorvillani

kateenkorvillasi

kateenkorvillansa / kateenkorvillaan

Abl

-lta

kateenkorvaltani

kateenkorvaltasi

kateenkorvaltansa / kateenkorvaltaan

kateenkorviltani

kateenkorviltasi

kateenkorviltansa / kateenkorviltaan

Tra

-ksi

kateenkorvakseni

kateenkorvaksesi

kateenkorvaksensa / kateenkorvakseen

kateenkorvikseni

kateenkorviksesi

kateenkorviksensa / kateenkorvikseen

Ess

-na

kateenkorvanani

kateenkorvanasi

kateenkorvanansa / kateenkorvanaan

kateenkorvinani

kateenkorvinasi

kateenkorvinansa / kateenkorvinaan

Abe

-tta

kateenkorvattani

kateenkorvattasi

kateenkorvattansa / kateenkorvattaan

kateenkorvittani

kateenkorvittasi

kateenkorvittansa / kateenkorvittaan

Com

-ne

-

-

-

kateenkorvineni

kateenkorvinesi

kateenkorvinensa / kateenkorvineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kateenkorvamme

kateenkorvamme

kateenkorvanne

kateenkorvanne

kateenkorvansa

kateenkorvansa

Par

-ta

kateenkorvaamme

kateenkorviamme

kateenkorvaanne

kateenkorvianne

kateenkorvaansa

kateenkorviansa / kateenkorviaan

Gen

-n

kateenkorvamme

kateenkorviemme

kateenkorvanne

kateenkorvienne

kateenkorvansa

kateenkorviensa

Ill

mihin

kateenkorvaamme

kateenkorviimme

kateenkorvaanne

kateenkorviinne

kateenkorvaansa

kateenkorviinsa

Ine

-ssa

kateenkorvassamme

kateenkorvissamme

kateenkorvassanne

kateenkorvissanne

kateenkorvassansa / kateenkorvassaan

kateenkorvissansa / kateenkorvissaan

Ela

-sta

kateenkorvastamme

kateenkorvistamme

kateenkorvastanne

kateenkorvistanne

kateenkorvastansa / kateenkorvastaan

kateenkorvistansa / kateenkorvistaan

All

-lle

kateenkorvallemme

kateenkorvillemme

kateenkorvallenne

kateenkorvillenne

kateenkorvallensa / kateenkorvalleen

kateenkorvillensa / kateenkorvillean

Ade

-lla

kateenkorvallamme

kateenkorvillamme

kateenkorvallanne

kateenkorvillanne

kateenkorvallansa / kateenkorvallaan

kateenkorvillansa / kateenkorvillaan

Abl

-lta

kateenkorvaltamme

kateenkorviltamme

kateenkorvaltanne

kateenkorviltanne

kateenkorvaltansa / kateenkorvaltaan

kateenkorviltansa / kateenkorviltaan

Tra

-ksi

kateenkorvaksemme

kateenkorviksemme

kateenkorvaksenne

kateenkorviksenne

kateenkorvaksensa / kateenkorvakseen

kateenkorviksensa / kateenkorvikseen

Ess

-na

kateenkorvanamme

kateenkorvinamme

kateenkorvananne

kateenkorvinanne

kateenkorvanansa / kateenkorvanaan

kateenkorvinansa / kateenkorvinaan

Abe

-tta

kateenkorvattamme

kateenkorvittamme

kateenkorvattanne

kateenkorvittanne

kateenkorvattansa / kateenkorvattaan

kateenkorvittansa / kateenkorvittaan

Com

-ne

-

kateenkorvinemme

-

kateenkorvinenne

-

kateenkorvinensa / kateenkorvineen

Singular

Plural

Nom

-

kateenkorvamme

kateenkorvanne

kateenkorvansa

kateenkorvamme

kateenkorvanne

kateenkorvansa

Par

-ta

kateenkorvaamme

kateenkorvaanne

kateenkorvaansa

kateenkorviamme

kateenkorvianne

kateenkorviansa / kateenkorviaan

Gen

-n

kateenkorvamme

kateenkorvanne

kateenkorvansa

kateenkorviemme

kateenkorvienne

kateenkorviensa

Ill

mihin

kateenkorvaamme

kateenkorvaanne

kateenkorvaansa

kateenkorviimme

kateenkorviinne

kateenkorviinsa

Ine

-ssa

kateenkorvassamme

kateenkorvassanne

kateenkorvassansa / kateenkorvassaan

kateenkorvissamme

kateenkorvissanne

kateenkorvissansa / kateenkorvissaan

Ela

-sta

kateenkorvastamme

kateenkorvastanne

kateenkorvastansa / kateenkorvastaan

kateenkorvistamme

kateenkorvistanne

kateenkorvistansa / kateenkorvistaan

All

-lle

kateenkorvallemme

kateenkorvallenne

kateenkorvallensa / kateenkorvalleen

kateenkorvillemme

kateenkorvillenne

kateenkorvillensa / kateenkorvillean

Ade

-lla

kateenkorvallamme

kateenkorvallanne

kateenkorvallansa / kateenkorvallaan

kateenkorvillamme

kateenkorvillanne

kateenkorvillansa / kateenkorvillaan

Abl

-lta

kateenkorvaltamme

kateenkorvaltanne

kateenkorvaltansa / kateenkorvaltaan

kateenkorviltamme

kateenkorviltanne

kateenkorviltansa / kateenkorviltaan

Tra

-ksi

kateenkorvaksemme

kateenkorvaksenne

kateenkorvaksensa / kateenkorvakseen

kateenkorviksemme

kateenkorviksenne

kateenkorviksensa / kateenkorvikseen

Ess

-na

kateenkorvanamme

kateenkorvananne

kateenkorvanansa / kateenkorvanaan

kateenkorvinamme

kateenkorvinanne

kateenkorvinansa / kateenkorvinaan

Abe

-tta

kateenkorvattamme

kateenkorvattanne

kateenkorvattansa / kateenkorvattaan

kateenkorvittamme

kateenkorvittanne

kateenkorvittansa / kateenkorvittaan

Com

-ne

-

-

-

kateenkorvinemme

kateenkorvinenne

kateenkorvinensa / kateenkorvineen

Wiktionary

(rare) envious Show more arrow right (envious) kateellinen Show more arrow right Adjectives kateellinen Nouns kateus Verbs kadehtiakäydä kateeksi Show more arrow right kateenkorva Show more arrow right From Proto-Finnic kadeh (compare Estonian kade, Karelian kajeh, Livonian kaʼd, Veps kadeh, Votic kateh), borrowed from Proto-Germanic skaþiz (compare Gothic 𐍃𐌺𐌰𐌸𐌹𐍃 (skaþis)). Show more arrow right
jealous mustasukkainen, kade, mustankipeä
envious kateellinen, kade
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; EUbookshop; Europarl Parallel Corpus 1996-2011; OPUS Olen kade. I'm so jealous of you guys. Ootko kade? Jealous, much? Älä ole kade muiden onnesta. Don't be envious of others' happiness. Sadie on kade. Looks like Sadie's jeal. Olen vähän kade. I'm a little jelly. Antonio oli kade. He was jealous. Älä ole kade hänen menestyksestään. Don't be jealous of her success. En ole kateikseni mistään.. I am not envious of anything.. Hän oli kade liian suurista kenkistäni. He was envious of my oversized shoes. Hän on usein kade muiden menestyksestä. He is often jealous of others' success. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

kade

kateet

Par

-ta

kadetta

kateita

Gen

-n

kateen

kateitten / kateiden

Ill

mihin

kateeseen

kateihin / kadeisiin

Ine

-ssa

kateessa

kateissa

Ela

-sta

kateesta

kateista

All

-lle

kateelle

kateille

Ade

-lla

kateella

kateilla

Abl

-lta

kateelta

kateilta

Tra

-ksi

kateeksi

kateiksi

Ess

-na

kateena

kateina

Abe

-tta

kateetta

kateitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

katein

Normative

Singular

Plural

Nom

-

kade

kateet

Par

-ta

kadetta

kateita

Gen

-n

kateen

kateitten / kateiden

Ill

mihin

kateeseen

kateihin / kadeisiin

Ine

-ssa

kateessa

kateissa

Ela

-sta

kateesta

kateista

All

-lle

kateelle

kateille

Ade

-lla

kateella

kateilla

Abl

-lta

kateelta

kateilta

Tra

-ksi

kateeksi

kateiksi

Ess

-na

kateena

kateina

Abe

-tta

kateetta

kateitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

katein

Comparative

SingularPlural

Nom

-

-

-

Par

-ta

-

-

Gen

-n

-

-

Ill

mihin

-

-

Ine

-ssa

-

-

Ela

-sta

-

-

All

-lle

-

-

Ade

-lla

-

-

Abl

-lta

-

-

Tra

-ksi

-

-

Ess

-na

-

-

Abe

-tta

-

-

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

-

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

-

-

Par

-ta

-

-

Gen

-n

-

-

Ill

mihin

-

-

Ine

-ssa

-

-

Ela

-sta

-

-

All

-lle

-

-

Ade

-lla

-

-

Abl

-lta

-

-

Tra

-ksi

-

-

Ess

-na

-

-

Abe

-tta

-

-

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

-

Superlative

SingularPlural

Nom

-

-

-

Par

-ta

-

-

Gen

-n

-

-

Ill

mihin

-

-

Ine

-ssa

-

-

Ela

-sta

-

-

All

-lle

-

-

Ade

-lla

-

-

Abl

-lta

-

-

Tra

-ksi

-

-

Ess

-na

-

-

Abe

-tta

-

-

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

-

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

-

-

Par

-ta

-

-

Gen

-n

-

-

Ill

mihin

-

-

Ine

-ssa

-

-

Ela

-sta

-

-

All

-lle

-

-

Ade

-lla

-

-

Abl

-lta

-

-

Tra

-ksi

-

-

Ess

-na

-

-

Abe

-tta

-

-

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korva

korvat

Par

-ta

korvaa

korvia

Gen

-n

korvan

korvien

Ill

mihin

korvaan

korviin

Ine

-ssa

korvassa

korvissa

Ela

-sta

korvasta

korvista

All

-lle

korvalle

korville

Ade

-lla

korvalla

korvilla

Abl

-lta

korvalta

korvilta

Tra

-ksi

korvaksi

korviksi

Ess

-na

korvana

korvina

Abe

-tta

korvatta

korvitta

Com

-ne

-

korvine

Ins

-in

-

korvin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korva

korvat

Par

-ta

korvaa

korvia

Gen

-n

korvan

korvien

Ill

mihin

korvaan

korviin

Ine

-ssa

korvassa

korvissa

Ela

-sta

korvasta

korvista

All

-lle

korvalle

korville

Ade

-lla

korvalla

korvilla

Abl

-lta

korvalta

korvilta

Tra

-ksi

korvaksi

korviksi

Ess

-na

korvana

korvina

Abe

-tta

korvatta

korvitta

Com

-ne

-

korvine

Ins

-in

-

korvin

ear korva, kuulo, tähkä, sävelkorva
lug korva
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tilde MODEL; Europarl Parallel Corpus, sentence #1052911; Tatoeba Parallel Corpus, sentence #10186709; Tatoeba (eng-fin); Europarl parallel corpus; Europarl; Tatoeba; OPUS Corpora, sentence #556418 Korvaa särkee. My ear hurts. Korvaa särkee edelleen. His ear still hurts. Pidän helmistä korvissa. I like pearls in my ears. Korva on ihmisen aistinelin. The ear is a sensory organ in humans. Lääkäri tutkii potilaan korva. The doctor examines the patient's ear. Korvaa ei tarvitse kostuttaa. You don't need to moisten the ear. Korvaamme on puhelinnumero. Our phone number is. Korva reagoi eri taajuuksiin eri tavoin. The ear reacts differently to different frequencies. Voiko hän korvata korvaamme? Can she replace our compensation? Korva on herkempi kuin ihminen uskookaan. The ear is more sensitive than people believe. Show more arrow right

Wiktionary

ear (archaic, dialectal) edge, border handle Show more arrow right kaikua kuuroille korville-korvainenkorvakekorvallinenkorvatakorvatonKorvatunturi Show more arrow right hiirenkorvahomekorvahörökorvakateenkorvakateenkorvamuhennoskeskikorvakielikorvakoirankorvakorva-aukkokorvahyljekorvakipukorvaklinikkakorvakoirakorvakorukorvakuulokorvakäytäväkorvalappustereotkorvalaputkorvalehtikorvaläppäkorvalääkärikorvamerkkikorvanipukkakorvanlehtikorvannipukkakorvansuojuskorvantauskorvantaustakorvapuustikorvarengaskorvaruiskukorvasairauskorvasienikorvasienikeittokorvasienimuhennoskorvasienimyrkytyskorvasokkelokorvasärkykorvatautikorvatautioppikorvatillikkakorvatipatkorvatorvikorvatulehduskorvatulppakorvatyynykorvavahakorvavaikkukorvayökkökorvinkuultavakovakorvainenkovakorvaisuuskukkakaalikorvaliimakorvaluppakorvamusiikkikorvanuottikorvapeltikorvapystykorvapystykorvaroturytmikorvasillankorvasisäkorvasuomenpystykorvasävelkorvatupsukorvaulkokorvavälikorvavälikorvantulehdusvälikorvaontelo Show more arrow right From Proto-Finnic korva, from Proto-Uralic. Cognates include Estonian kõrv. Show more arrow right

Wikipedia

Ear The ear is the organ of hearing and, in mammals, balance. In mammals, the ear is usually described as having three parts—the outer ear, the middle ear and the inner ear. The outer ear consists of the pinna and the ear canal. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

korvani

korvani

korvasi

korvasi

korvansa

korvansa

Par

-ta

korvaani

korviani

korvaasi

korviasi

korvaansa

korviansa / korviaan

Gen

-n

korvani

korvieni

korvasi

korviesi

korvansa

korviensa

Ill

mihin

korvaani

korviini

korvaasi

korviisi

korvaansa

korviinsa

Ine

-ssa

korvassani

korvissani

korvassasi

korvissasi

korvassansa / korvassaan

korvissansa / korvissaan

Ela

-sta

korvastani

korvistani

korvastasi

korvistasi

korvastansa / korvastaan

korvistansa / korvistaan

All

-lle

korvalleni

korvilleni

korvallesi

korvillesi

korvallensa / korvalleen

korvillensa / korvillean

Ade

-lla

korvallani

korvillani

korvallasi

korvillasi

korvallansa / korvallaan

korvillansa / korvillaan

Abl

-lta

korvaltani

korviltani

korvaltasi

korviltasi

korvaltansa / korvaltaan

korviltansa / korviltaan

Tra

-ksi

korvakseni

korvikseni

korvaksesi

korviksesi

korvaksensa / korvakseen

korviksensa / korvikseen

Ess

-na

korvanani

korvinani

korvanasi

korvinasi

korvanansa / korvanaan

korvinansa / korvinaan

Abe

-tta

korvattani

korvittani

korvattasi

korvittasi

korvattansa / korvattaan

korvittansa / korvittaan

Com

-ne

-

korvineni

-

korvinesi

-

korvinensa / korvineen

Singular

Plural

Nom

-

korvani

korvasi

korvansa

korvani

korvasi

korvansa

Par

-ta

korvaani

korvaasi

korvaansa

korviani

korviasi

korviansa / korviaan

Gen

-n

korvani

korvasi

korvansa

korvieni

korviesi

korviensa

Ill

mihin

korvaani

korvaasi

korvaansa

korviini

korviisi

korviinsa

Ine

-ssa

korvassani

korvassasi

korvassansa / korvassaan

korvissani

korvissasi

korvissansa / korvissaan

Ela

-sta

korvastani

korvastasi

korvastansa / korvastaan

korvistani

korvistasi

korvistansa / korvistaan

All

-lle

korvalleni

korvallesi

korvallensa / korvalleen

korvilleni

korvillesi

korvillensa / korvillean

Ade

-lla

korvallani

korvallasi

korvallansa / korvallaan

korvillani

korvillasi

korvillansa / korvillaan

Abl

-lta

korvaltani

korvaltasi

korvaltansa / korvaltaan

korviltani

korviltasi

korviltansa / korviltaan

Tra

-ksi

korvakseni

korvaksesi

korvaksensa / korvakseen

korvikseni

korviksesi

korviksensa / korvikseen

Ess

-na

korvanani

korvanasi

korvanansa / korvanaan

korvinani

korvinasi

korvinansa / korvinaan

Abe

-tta

korvattani

korvattasi

korvattansa / korvattaan

korvittani

korvittasi

korvittansa / korvittaan

Com

-ne

-

-

-

korvineni

korvinesi

korvinensa / korvineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

korvamme

korvamme

korvanne

korvanne

korvansa

korvansa

Par

-ta

korvaamme

korviamme

korvaanne

korvianne

korvaansa

korviansa / korviaan

Gen

-n

korvamme

korviemme

korvanne

korvienne

korvansa

korviensa

Ill

mihin

korvaamme

korviimme

korvaanne

korviinne

korvaansa

korviinsa

Ine

-ssa

korvassamme

korvissamme

korvassanne

korvissanne

korvassansa / korvassaan

korvissansa / korvissaan

Ela

-sta

korvastamme

korvistamme

korvastanne

korvistanne

korvastansa / korvastaan

korvistansa / korvistaan

All

-lle

korvallemme

korvillemme

korvallenne

korvillenne

korvallensa / korvalleen

korvillensa / korvillean

Ade

-lla

korvallamme

korvillamme

korvallanne

korvillanne

korvallansa / korvallaan

korvillansa / korvillaan

Abl

-lta

korvaltamme

korviltamme

korvaltanne

korviltanne

korvaltansa / korvaltaan

korviltansa / korviltaan

Tra

-ksi

korvaksemme

korviksemme

korvaksenne

korviksenne

korvaksensa / korvakseen

korviksensa / korvikseen

Ess

-na

korvanamme

korvinamme

korvananne

korvinanne

korvanansa / korvanaan

korvinansa / korvinaan

Abe

-tta

korvattamme

korvittamme

korvattanne

korvittanne

korvattansa / korvattaan

korvittansa / korvittaan

Com

-ne

-

korvinemme

-

korvinenne

-

korvinensa / korvineen

Singular

Plural

Nom

-

korvamme

korvanne

korvansa

korvamme

korvanne

korvansa

Par

-ta

korvaamme

korvaanne

korvaansa

korviamme

korvianne

korviansa / korviaan

Gen

-n

korvamme

korvanne

korvansa

korviemme

korvienne

korviensa

Ill

mihin

korvaamme

korvaanne

korvaansa

korviimme

korviinne

korviinsa

Ine

-ssa

korvassamme

korvassanne

korvassansa / korvassaan

korvissamme

korvissanne

korvissansa / korvissaan

Ela

-sta

korvastamme

korvastanne

korvastansa / korvastaan

korvistamme

korvistanne

korvistansa / korvistaan

All

-lle

korvallemme

korvallenne

korvallensa / korvalleen

korvillemme

korvillenne

korvillensa / korvillean

Ade

-lla

korvallamme

korvallanne

korvallansa / korvallaan

korvillamme

korvillanne

korvillansa / korvillaan

Abl

-lta

korvaltamme

korvaltanne

korvaltansa / korvaltaan

korviltamme

korviltanne

korviltansa / korviltaan

Tra

-ksi

korvaksemme

korvaksenne

korvaksensa / korvakseen

korviksemme

korviksenne

korviksensa / korvikseen

Ess

-na

korvanamme

korvananne

korvanansa / korvanaan

korvinamme

korvinanne

korvinansa / korvinaan

Abe

-tta

korvattamme

korvattanne

korvattansa / korvattaan

korvittamme

korvittanne

korvittansa / korvittaan

Com

-ne

-

-

-

korvinemme

korvinenne

korvinensa / korvineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept