logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kasvuhakuinen, adjective

Word analysis
kasvuhakuisille

kasvuhakuisille

kasvuhakuinen

Adjective, Plural Allative

kasvu

Noun, Singular Nominative

+ haku

Noun, Singular Nominative

+ isi

Noun, Singular Allative

kasvu

Noun, Singular Nominative

+ haku

Noun, Singular Nominative

+ isä

Noun, Plural Allative

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

growth-seeking, growth-oriented expansionary Show more arrow right kasvuhakuisesti kasvuhakuisuus Show more arrow right kasvu +‎ -hakuinen Show more arrow right
growth
growth-oriented
Show more arrow right
EurLex-2; oj4; Europarl8 Erityistuki kasvuhakuisille yrityksille. Special aid for enterprises which place a strong emphasis on growth. Pienten riskipääomamäärien tarjontaa aloittaville ja toimintansa alkuvaiheessa oleville kasvuhakuisille yrityksille on tarpeen lisätä. There is a need to stimulate the provision of small amounts of risk capital to start-ups and early-stage growth businesses. Rahaston tavoitteena on tarjota riskipääomaa toimintaansa aloittaville ja toimintansa alkuvaiheessa oleville kasvuhakuisille yrityksille. The aim of the Fund is to provide risk capital to start up young, growth-oriented businesses. Tukiohjelman nimike tai yksittäisen tuen saaneen yrityksen nimi: Sussex Early Growth Fund (Sussexin maakunnan rahasto toimintaansa aloittaville kasvuhakuisille yrityksille). Title of aid scheme or name of the company receiving an individual aid: Sussex Early Growth Fund. Finanssipolitiikan virityksen odotetaan olevan rajoittava vuosinans-ja muuttuvan lievästi kasvuhakuiseksi vuonna. The fiscal stance is expected to be restrictive in #-# and to turn mildly expansionary in. Finanssipolitiikan virityksen odotetaan olevan rajoittava vuosina 2009ns-2011 ja muuttuvan lievästi kasvuhakuiseksi vuonna 2012. The fiscal stance is expected to be restrictive in 2009-2011 and to turn mildly expansionary in 2012. Ruotsin kokemus kasvuhakuisista baltialaisista pankeista osoittaa, että riskit voivat nopeasti kasautua kasvavan epätasapainon seurauksena. The Swedish experience of expansive banks in the Baltic States demonstrates that the risks can quickly build up as a result of growing imbalances. Kotitalouksien kulutus on kasvanut alhaisen korkotason, käytettävissä olevien tulojen lisääntymisen ja kasvuhakuisen finanssipolitiikan ansiosta. Household consumption has grown on the back of low interest rates, rising disposable incomes and expansionary fiscal policy. Vuonna 2012, jolloin kasvun otaksutaan kiihtyvän, alijäämäsuhde on tarkoitus pitää suurin piirtein ennallaan, mikä viittaa kasvuhakuiseen finanssipolitiikkaan. For 2012, against the background of an assumed high growth rate, the deficit ratio is planned to broadly stabilise, pointing to an expansionary fiscal stance. Kasvuhakuiset strategiat ja markkinoiden asteittaisen avaamisen näkymät ovat johtaneet muun muassa siihen, että postialan toimijat ovat ottaneet jalansijaa lähialoilla. Growth oriented strategies and the prospect of gradual market opening have inter alia resulted in postal operators entering adjacent sectors. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

kasvuhakuinen

kasvuhakuiset

Par

-ta

kasvuhakuista

kasvuhakuisia

Gen

-n

kasvuhakuisen

kasvuhakuisien / kasvuhakuisten

Ill

mihin

kasvuhakuiseen

kasvuhakuisiin

Ine

-ssa

kasvuhakuisessa

kasvuhakuisissa

Ela

-sta

kasvuhakuisesta

kasvuhakuisista

All

-lle

kasvuhakuiselle

kasvuhakuisille

Ade

-lla

kasvuhakuisella

kasvuhakuisilla

Abl

-lta

kasvuhakuiselta

kasvuhakuisilta

Tra

-ksi

kasvuhakuiseksi

kasvuhakuisiksi

Ess

-na

kasvuhakuisena / kasvuhakuisna

kasvuhakuisina

Abe

-tta

kasvuhakuisetta

kasvuhakuisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kasvuhakuisin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

kasvuhakuinen

kasvuhakuiset

Par

-ta

kasvuhakuista

kasvuhakuisia

Gen

-n

kasvuhakuisen

kasvuhakuisien / kasvuhakuisten

Ill

mihin

kasvuhakuiseen

kasvuhakuisiin

Ine

-ssa

kasvuhakuisessa

kasvuhakuisissa

Ela

-sta

kasvuhakuisesta

kasvuhakuisista

All

-lle

kasvuhakuiselle

kasvuhakuisille

Ade

-lla

kasvuhakuisella

kasvuhakuisilla

Abl

-lta

kasvuhakuiselta

kasvuhakuisilta

Tra

-ksi

kasvuhakuiseksi

kasvuhakuisiksi

Ess

-na

kasvuhakuisena / kasvuhakuisna

kasvuhakuisina

Abe

-tta

kasvuhakuisetta

kasvuhakuisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kasvuhakuisin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

kasvuhakuisempi

kasvuhakuisemmat

Par

-ta

kasvuhakuisempaa

kasvuhakuisempia

Gen

-n

kasvuhakuisemman

kasvuhakuisempien

Ill

mihin

kasvuhakuisempiin

kasvuhakuisempiin

Ine

-ssa

kasvuhakuisemmassa

kasvuhakuisemmissa

Ela

-sta

kasvuhakuisemmasta

kasvuhakuisemmista

All

-lle

kasvuhakuisemmalle

kasvuhakuisemmille

Ade

-lla

kasvuhakuisemmalla

kasvuhakuisemmilla

Abl

-lta

kasvuhakuisemmalta

kasvuhakuisemmilta

Tra

-ksi

kasvuhakuisemmaksi

kasvuhakuisemmiksi

Ess

-na

kasvuhakuisempana

kasvuhakuisempina

Abe

-tta

kasvuhakuisemmatta

kasvuhakuisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kasvuhakuisemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

kasvuhakuisempi

kasvuhakuisemmat

Par

-ta

kasvuhakuisempaa

kasvuhakuisempia

Gen

-n

kasvuhakuisemman

kasvuhakuisempien

Ill

mihin

kasvuhakuisempiin

kasvuhakuisempiin

Ine

-ssa

kasvuhakuisemmassa

kasvuhakuisemmissa

Ela

-sta

kasvuhakuisemmasta

kasvuhakuisemmista

All

-lle

kasvuhakuisemmalle

kasvuhakuisemmille

Ade

-lla

kasvuhakuisemmalla

kasvuhakuisemmilla

Abl

-lta

kasvuhakuisemmalta

kasvuhakuisemmilta

Tra

-ksi

kasvuhakuisemmaksi

kasvuhakuisemmiksi

Ess

-na

kasvuhakuisempana

kasvuhakuisempina

Abe

-tta

kasvuhakuisemmatta

kasvuhakuisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kasvuhakuisemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

kasvuhakuisin

kasvuhakuisimmat

Par

-ta

kasvuhakuisinta

kasvuhakuisimpia

Gen

-n

kasvuhakuisimman

kasvuhakuisinten / kasvuhakuisimpien

Ill

mihin

kasvuhakuisimpaan

kasvuhakuisimpiin

Ine

-ssa

kasvuhakuisimmassa

kasvuhakuisimmissa

Ela

-sta

kasvuhakuisimmasta

kasvuhakuisimmista

All

-lle

kasvuhakuisimmalle

kasvuhakuisimmille

Ade

-lla

kasvuhakuisimmalla

kasvuhakuisimmilla

Abl

-lta

kasvuhakuisimmalta

kasvuhakuisimmilta

Tra

-ksi

kasvuhakuisimmaksi

kasvuhakuisimmiksi

Ess

-na

kasvuhakuisimpana

kasvuhakuisimpina

Abe

-tta

kasvuhakuisimmatta

kasvuhakuisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kasvuhakuisimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

kasvuhakuisin

kasvuhakuisimmat

Par

-ta

kasvuhakuisinta

kasvuhakuisimpia

Gen

-n

kasvuhakuisimman

kasvuhakuisinten / kasvuhakuisimpien

Ill

mihin

kasvuhakuisimpaan

kasvuhakuisimpiin

Ine

-ssa

kasvuhakuisimmassa

kasvuhakuisimmissa

Ela

-sta

kasvuhakuisimmasta

kasvuhakuisimmista

All

-lle

kasvuhakuisimmalle

kasvuhakuisimmille

Ade

-lla

kasvuhakuisimmalla

kasvuhakuisimmilla

Abl

-lta

kasvuhakuisimmalta

kasvuhakuisimmilta

Tra

-ksi

kasvuhakuisimmaksi

kasvuhakuisimmiksi

Ess

-na

kasvuhakuisimpana

kasvuhakuisimpina

Abe

-tta

kasvuhakuisimmatta

kasvuhakuisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kasvuhakuisimmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kasvu

kasvut

Par

-ta

kasvua

kasvuja

Gen

-n

kasvun

kasvujen

Ill

mihin

kasvuun

kasvuihin

Ine

-ssa

kasvussa

kasvuissa

Ela

-sta

kasvusta

kasvuista

All

-lle

kasvulle

kasvuille

Ade

-lla

kasvulla

kasvuilla

Abl

-lta

kasvulta

kasvuilta

Tra

-ksi

kasvuksi

kasvuiksi

Ess

-na

kasvuna

kasvuina

Abe

-tta

kasvutta

kasvuitta

Com

-ne

-

kasvuine

Ins

-in

-

kasvuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kasvu

kasvut

Par

-ta

kasvua

kasvuja

Gen

-n

kasvun

kasvujen

Ill

mihin

kasvuun

kasvuihin

Ine

-ssa

kasvussa

kasvuissa

Ela

-sta

kasvusta

kasvuista

All

-lle

kasvulle

kasvuille

Ade

-lla

kasvulla

kasvuilla

Abl

-lta

kasvulta

kasvuilta

Tra

-ksi

kasvuksi

kasvuiksi

Ess

-na

kasvuna

kasvuina

Abe

-tta

kasvutta

kasvuitta

Com

-ne

-

kasvuine

Ins

-in

-

kasvuin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

growth kasvu, kehitys, lisäys, kasvusto, kasvain
increase lisäys, kasvu, nousu, lisääntyminen, karttuminen, eneneminen
rise nousu, kasvu, kohoaminen, lisääntyminen, ylämäki, virkaylennys
increment lisäys, kasvu, nousu
gain hyöty, lisäys, kasvu, ansio, säästö, edistyminen
accretion vesijättö, kasvu, yhteenkasvu, lisä, lisääntyminen, lisäys
upswing nousukausi, kasvu, jyrkkä nousu
outgrowth kasvu, kasvain, luonnollinen seuraus, sivutuote
augmentation lisääminen, lisäys, kasvu
bulge pullistuma, kohouma, kasvu, äkillinen nousu, lisäys
build-up kasvu, lisääntyminen, voimistuminen, kehittyminen, voimakas ennakkomainonta
run-up vauhti, vauhdinotto, nousu, kasvu, edeltävä aika, valmistelut
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl; LDS; JRC-Acquis; Tatoeba; TaWa; OpenSubtitles; EuroParl2021; OPUS Kasvu on hidastunut viime vuosina. Growth has slowed down in recent years. Kasvua oli vähän. There was little growth. Kasvu pysähtyi viime vuonna. The growth stopped last year. Kasvu merkitsee kasvukipuja. “Growth means growing pains. Kasvu markkinoilla on ollut odotusten mukaista. The growth in the markets has been as expected. Yrityksen kasvu on ollut voimakasta tänä vuonna. The company's growth has been strong this year. Väestön kasvu on hidastunut kehittyneissä maissa. Population growth has slowed down in developed countries. Kasvu on hidastunut viime kuukausina. The growth has slowed down in recent months. A) kasvuun yleensä; (a) overall growth; Kasvu taloudessa vaatii vakaata poliittista tilannetta. Growth in the economy requires a stable political situation. Show more arrow right

Wiktionary

growth Show more arrow right -kasvuinen-kasvuisuuskasvullinenkasvullisuuskasvusto Show more arrow right kasvuaikakasvualustakasvuhakuinenkasvuharsokasvuhormonikasvuhäiriökasvuikäkasvuikäinenkasvukausikasvukeskuskasvukipukasvukykykasvukykyinenkasvukäyräkasvulehtikasvumallikasvunopeuskasvunsäädekasvunvarakasvupaikkakasvupaikkatekijäkasvupaikkatyyppikasvupakettikasvupistekasvupohjakasvupolitiikkakasvusolukkokasvutekijäkasvutiheyskasvuturvekasvuvauhtikasvuvoimakasvuympäristö Show more arrow right kasvaa +‎ -u Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kasvuni

kasvuni

kasvusi

kasvusi

kasvunsa

kasvunsa

Par

-ta

kasvuani

kasvujani

kasvuasi

kasvujasi

kasvuansa / kasvuaan

kasvujansa / kasvujaan

Gen

-n

kasvuni

kasvujeni

kasvusi

kasvujesi

kasvunsa

kasvujensa

Ill

mihin

kasvuuni

kasvuihini

kasvuusi

kasvuihisi

kasvuunsa

kasvuihinsa

Ine

-ssa

kasvussani

kasvuissani

kasvussasi

kasvuissasi

kasvussansa / kasvussaan

kasvuissansa / kasvuissaan

Ela

-sta

kasvustani

kasvuistani

kasvustasi

kasvuistasi

kasvustansa / kasvustaan

kasvuistansa / kasvuistaan

All

-lle

kasvulleni

kasvuilleni

kasvullesi

kasvuillesi

kasvullensa / kasvulleen

kasvuillensa / kasvuillean

Ade

-lla

kasvullani

kasvuillani

kasvullasi

kasvuillasi

kasvullansa / kasvullaan

kasvuillansa / kasvuillaan

Abl

-lta

kasvultani

kasvuiltani

kasvultasi

kasvuiltasi

kasvultansa / kasvultaan

kasvuiltansa / kasvuiltaan

Tra

-ksi

kasvukseni

kasvuikseni

kasvuksesi

kasvuiksesi

kasvuksensa / kasvukseen

kasvuiksensa / kasvuikseen

Ess

-na

kasvunani

kasvuinani

kasvunasi

kasvuinasi

kasvunansa / kasvunaan

kasvuinansa / kasvuinaan

Abe

-tta

kasvuttani

kasvuittani

kasvuttasi

kasvuittasi

kasvuttansa / kasvuttaan

kasvuittansa / kasvuittaan

Com

-ne

-

kasvuineni

-

kasvuinesi

-

kasvuinensa / kasvuineen

Singular

Plural

Nom

-

kasvuni

kasvusi

kasvunsa

kasvuni

kasvusi

kasvunsa

Par

-ta

kasvuani

kasvuasi

kasvuansa / kasvuaan

kasvujani

kasvujasi

kasvujansa / kasvujaan

Gen

-n

kasvuni

kasvusi

kasvunsa

kasvujeni

kasvujesi

kasvujensa

Ill

mihin

kasvuuni

kasvuusi

kasvuunsa

kasvuihini

kasvuihisi

kasvuihinsa

Ine

-ssa

kasvussani

kasvussasi

kasvussansa / kasvussaan

kasvuissani

kasvuissasi

kasvuissansa / kasvuissaan

Ela

-sta

kasvustani

kasvustasi

kasvustansa / kasvustaan

kasvuistani

kasvuistasi

kasvuistansa / kasvuistaan

All

-lle

kasvulleni

kasvullesi

kasvullensa / kasvulleen

kasvuilleni

kasvuillesi

kasvuillensa / kasvuillean

Ade

-lla

kasvullani

kasvullasi

kasvullansa / kasvullaan

kasvuillani

kasvuillasi

kasvuillansa / kasvuillaan

Abl

-lta

kasvultani

kasvultasi

kasvultansa / kasvultaan

kasvuiltani

kasvuiltasi

kasvuiltansa / kasvuiltaan

Tra

-ksi

kasvukseni

kasvuksesi

kasvuksensa / kasvukseen

kasvuikseni

kasvuiksesi

kasvuiksensa / kasvuikseen

Ess

-na

kasvunani

kasvunasi

kasvunansa / kasvunaan

kasvuinani

kasvuinasi

kasvuinansa / kasvuinaan

Abe

-tta

kasvuttani

kasvuttasi

kasvuttansa / kasvuttaan

kasvuittani

kasvuittasi

kasvuittansa / kasvuittaan

Com

-ne

-

-

-

kasvuineni

kasvuinesi

kasvuinensa / kasvuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kasvumme

kasvumme

kasvunne

kasvunne

kasvunsa

kasvunsa

Par

-ta

kasvuamme

kasvujamme

kasvuanne

kasvujanne

kasvuansa / kasvuaan

kasvujansa / kasvujaan

Gen

-n

kasvumme

kasvujemme

kasvunne

kasvujenne

kasvunsa

kasvujensa

Ill

mihin

kasvuumme

kasvuihimme

kasvuunne

kasvuihinne

kasvuunsa

kasvuihinsa

Ine

-ssa

kasvussamme

kasvuissamme

kasvussanne

kasvuissanne

kasvussansa / kasvussaan

kasvuissansa / kasvuissaan

Ela

-sta

kasvustamme

kasvuistamme

kasvustanne

kasvuistanne

kasvustansa / kasvustaan

kasvuistansa / kasvuistaan

All

-lle

kasvullemme

kasvuillemme

kasvullenne

kasvuillenne

kasvullensa / kasvulleen

kasvuillensa / kasvuillean

Ade

-lla

kasvullamme

kasvuillamme

kasvullanne

kasvuillanne

kasvullansa / kasvullaan

kasvuillansa / kasvuillaan

Abl

-lta

kasvultamme

kasvuiltamme

kasvultanne

kasvuiltanne

kasvultansa / kasvultaan

kasvuiltansa / kasvuiltaan

Tra

-ksi

kasvuksemme

kasvuiksemme

kasvuksenne

kasvuiksenne

kasvuksensa / kasvukseen

kasvuiksensa / kasvuikseen

Ess

-na

kasvunamme

kasvuinamme

kasvunanne

kasvuinanne

kasvunansa / kasvunaan

kasvuinansa / kasvuinaan

Abe

-tta

kasvuttamme

kasvuittamme

kasvuttanne

kasvuittanne

kasvuttansa / kasvuttaan

kasvuittansa / kasvuittaan

Com

-ne

-

kasvuinemme

-

kasvuinenne

-

kasvuinensa / kasvuineen

Singular

Plural

Nom

-

kasvumme

kasvunne

kasvunsa

kasvumme

kasvunne

kasvunsa

Par

-ta

kasvuamme

kasvuanne

kasvuansa / kasvuaan

kasvujamme

kasvujanne

kasvujansa / kasvujaan

Gen

-n

kasvumme

kasvunne

kasvunsa

kasvujemme

kasvujenne

kasvujensa

Ill

mihin

kasvuumme

kasvuunne

kasvuunsa

kasvuihimme

kasvuihinne

kasvuihinsa

Ine

-ssa

kasvussamme

kasvussanne

kasvussansa / kasvussaan

kasvuissamme

kasvuissanne

kasvuissansa / kasvuissaan

Ela

-sta

kasvustamme

kasvustanne

kasvustansa / kasvustaan

kasvuistamme

kasvuistanne

kasvuistansa / kasvuistaan

All

-lle

kasvullemme

kasvullenne

kasvullensa / kasvulleen

kasvuillemme

kasvuillenne

kasvuillensa / kasvuillean

Ade

-lla

kasvullamme

kasvullanne

kasvullansa / kasvullaan

kasvuillamme

kasvuillanne

kasvuillansa / kasvuillaan

Abl

-lta

kasvultamme

kasvultanne

kasvultansa / kasvultaan

kasvuiltamme

kasvuiltanne

kasvuiltansa / kasvuiltaan

Tra

-ksi

kasvuksemme

kasvuksenne

kasvuksensa / kasvukseen

kasvuiksemme

kasvuiksenne

kasvuiksensa / kasvuikseen

Ess

-na

kasvunamme

kasvunanne

kasvunansa / kasvunaan

kasvuinamme

kasvuinanne

kasvuinansa / kasvuinaan

Abe

-tta

kasvuttamme

kasvuttanne

kasvuttansa / kasvuttaan

kasvuittamme

kasvuittanne

kasvuittansa / kasvuittaan

Com

-ne

-

-

-

kasvuinemme

kasvuinenne

kasvuinensa / kasvuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haku

haut / ha’ut

Par

-ta

hakua

hakuja

Gen

-n

haun / ha’un

hakujen

Ill

mihin

hakuun

hakuihin

Ine

-ssa

haussa / ha’ussa

hauissa / ha’uissa

Ela

-sta

hausta / ha’usta

hauista / ha’uista

All

-lle

haulle / ha’ulle

hauille / ha’uille

Ade

-lla

haulla / ha’ulla

hauilla / ha’uilla

Abl

-lta

haulta / ha’ulta

hauilta / ha’uilta

Tra

-ksi

hauksi / ha’uksi

hauiksi / ha’uiksi

Ess

-na

hakuna

hakuina

Abe

-tta

hautta / ha’utta

hauitta / ha’uitta

Com

-ne

-

hakuine

Ins

-in

-

hauin / ha’uin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haku

haut / ha’ut

Par

-ta

hakua

hakuja

Gen

-n

haun / ha’un

hakujen

Ill

mihin

hakuun

hakuihin

Ine

-ssa

haussa / ha’ussa

hauissa / ha’uissa

Ela

-sta

hausta / ha’usta

hauista / ha’uista

All

-lle

haulle / ha’ulle

hauille / ha’uille

Ade

-lla

haulla / ha’ulla

hauilla / ha’uilla

Abl

-lta

haulta / ha’ulta

hauilta / ha’uilta

Tra

-ksi

hauksi / ha’uksi

hauiksi / ha’uiksi

Ess

-na

hakuna

hakuina

Abe

-tta

hautta / ha’utta

hauitta / ha’uitta

Com

-ne

-

hakuine

Ins

-in

-

hauin / ha’uin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

search haku, etsintä, kotietsintä, tarkastus, tutkimus, ruumiintarkastus
retrieval haku, korjaaminen, takaisinsaanti
access pääsy, saanti, haku, puheillepääsy, puuska, kohtaus
Show more arrow right
Europarl; KDE40.1; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus Haku on avoimessa tilassa. The search is in an open space. Haku valmis. Checkout complete. Sinun täytyy suorittaa haku. You need to perform the search. Kokeile hauista! Feel his biceps! Hauikseni on nyt kipeä. My bicep is now sore. Hauikseni ovat tulessa. My friggin'biceps are killing me. Aivan, se on hauikseni. Yeah, that's my bicep. Hakua ei löytynyt. No search results were found. Nuole hänen hauistaan. Lick his bicep. Näitkö hänen hauiksensa? Did you see his guns? Show more arrow right

Wiktionary

search applying, application Fin:hakuaika, hakukausiEng:("application period") Show more arrow right hakea +‎ -u Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hakuni

hakuni

hakusi

hakusi

hakunsa

hakunsa

Par

-ta

hakuani

hakujani

hakuasi

hakujasi

hakuansa / hakuaan

hakujansa / hakujaan

Gen

-n

hakuni

hakujeni

hakusi

hakujesi

hakunsa

hakujensä

Ill

mihin

hakuuni

hakuihini

hakuusi

hakuihisi

hakuunsa

hakuihinsä

Ine

-ssa

haussani / ha’ussani

hauissani / ha’uissani

haussasi / ha’ussasi

hauissasi / ha’uissasi

haussansa / haussaan / ha’ussansa / ha’ussaan

hauissansa / hauissaan / ha’uissansa / ha’uissaan

Ela

-sta

haustani / ha’ustani

hauistani / ha’uistani

haustasi / ha’ustasi

hauistasi / ha’uistasi

haustansa / haustaan / ha’ustansa / ha’ustaan

hauistansa / hauistaan / ha’uistansa / ha’uistaan

All

-lle

haulleni / ha’ulleni

hauilleni / ha’uilleni

haullesi / ha’ullesi

hauillesi / ha’uillesi

haulleen / haullensa / ha’ulleen / ha’ullensa

hauillensa / hauillean / ha’uillensa / ha’uillean

Ade

-lla

haullani / ha’ullani

hauillani / ha’uillani

haullasi / ha’ullasi

hauillasi / ha’uillasi

haullansa / haullaan / ha’ullansa / ha’ullaan

hauillansa / hauillaan / ha’uillansa / ha’uillaan

Abl

-lta

haultani / ha’ultani

hauiltani / ha’uiltani

haultasi / ha’ultasi

hauiltasi / ha’uiltasi

haultansa / haultaan / ha’ultansa / ha’ultaan

hauiltansa / hauiltaan / ha’uiltansa / ha’uiltaan

Tra

-ksi

haukseni / ha’ukseni

hauikseni / ha’uikseni

hauksesi / ha’uksesi

hauiksesi / ha’uiksesi

haukseen / hauksensa / ha’ukseen / ha’uksensa

hauikseen / hauiksensa / ha’uikseen / ha’uiksensa

Ess

-na

hakunani

hakuinani

hakunasi

hakuinasi

hakunansa / hakunaan

hakuinansa / hakuinaan

Abe

-tta

hauttani / ha’uttani

hauittani / ha’uittani

hauttasi / ha’uttasi

hauittasi / ha’uittasi

hauttansa / hauttaan / ha’uttansa / ha’uttaan

hauittansa / hauittaan / ha’uittansa / ha’uittaan

Com

-ne

-

hakuineni

-

hakuinesi

-

hakuinensa / hakuineen

Singular

Plural

Nom

-

hakuni

hakusi

hakunsa

hakuni

hakusi

hakunsa

Par

-ta

hakuani

hakuasi

hakuansa / hakuaan

hakujani

hakujasi

hakujansa / hakujaan

Gen

-n

hakuni

hakusi

hakunsa

hakujeni

hakujesi

hakujensä

Ill

mihin

hakuuni

hakuusi

hakuunsa

hakuihini

hakuihisi

hakuihinsä

Ine

-ssa

haussani / ha’ussani

haussasi / ha’ussasi

haussansa / haussaan / ha’ussansa / ha’ussaan

hauissani / ha’uissani

hauissasi / ha’uissasi

hauissansa / hauissaan / ha’uissansa / ha’uissaan

Ela

-sta

haustani / ha’ustani

haustasi / ha’ustasi

haustansa / haustaan / ha’ustansa / ha’ustaan

hauistani / ha’uistani

hauistasi / ha’uistasi

hauistansa / hauistaan / ha’uistansa / ha’uistaan

All

-lle

haulleni / ha’ulleni

haullesi / ha’ullesi

haulleen / haullensa / ha’ulleen / ha’ullensa

hauilleni / ha’uilleni

hauillesi / ha’uillesi

hauillensa / hauillean / ha’uillensa / ha’uillean

Ade

-lla

haullani / ha’ullani

haullasi / ha’ullasi

haullansa / haullaan / ha’ullansa / ha’ullaan

hauillani / ha’uillani

hauillasi / ha’uillasi

hauillansa / hauillaan / ha’uillansa / ha’uillaan

Abl

-lta

haultani / ha’ultani

haultasi / ha’ultasi

haultansa / haultaan / ha’ultansa / ha’ultaan

hauiltani / ha’uiltani

hauiltasi / ha’uiltasi

hauiltansa / hauiltaan / ha’uiltansa / ha’uiltaan

Tra

-ksi

haukseni / ha’ukseni

hauksesi / ha’uksesi

haukseen / hauksensa / ha’ukseen / ha’uksensa

hauikseni / ha’uikseni

hauiksesi / ha’uiksesi

hauikseen / hauiksensa / ha’uikseen / ha’uiksensa

Ess

-na

hakunani

hakunasi

hakunansa / hakunaan

hakuinani

hakuinasi

hakuinansa / hakuinaan

Abe

-tta

hauttani / ha’uttani

hauttasi / ha’uttasi

hauttansa / hauttaan / ha’uttansa / ha’uttaan

hauittani / ha’uittani

hauittasi / ha’uittasi

hauittansa / hauittaan / ha’uittansa / ha’uittaan

Com

-ne

-

-

-

hakuineni

hakuinesi

hakuinensa / hakuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hakumme

hakumme

hakunne

hakunne

hakunsa

hakunsa

Par

-ta

hakuamme

hakujamme

hakuanne

hakujanne

hakuansa / hakuaan

hakujansa / hakujaan

Gen

-n

hakumme

hakujemme

hakunne

hakujenne

hakunsa

hakujensä

Ill

mihin

hakuumme

hakuihimme

hakuunne

hakuihinne

hakuunsa

hakuihinsä

Ine

-ssa

haussamme / ha’ussamme

hauissamme / ha’uissamme

haussanne / ha’ussanne

hauissanne / ha’uissanne

haussansa / haussaan / ha’ussansa / ha’ussaan

hauissansa / hauissaan / ha’uissansa / ha’uissaan

Ela

-sta

haustamme / ha’ustamme

hauistamme / ha’uistamme

haustanne / ha’ustanne

hauistanne / ha’uistanne

haustansa / haustaan / ha’ustansa / ha’ustaan

hauistansa / hauistaan / ha’uistansa / ha’uistaan

All

-lle

haullemme / ha’ullemme

hauillemme / ha’uillemme

haullenne / ha’ullenne

hauillenne / ha’uillenne

haulleen / haullensa / ha’ulleen / ha’ullensa

hauillensa / hauillean / ha’uillensa / ha’uillean

Ade

-lla

haullamme / ha’ullamme

hauillamme / ha’uillamme

haullanne / ha’ullanne

hauillanne / ha’uillanne

haullansa / haullaan / ha’ullansa / ha’ullaan

hauillansa / hauillaan / ha’uillansa / ha’uillaan

Abl

-lta

haultamme / ha’ultamme

hauiltamme / ha’uiltamme

haultanne / ha’ultanne

hauiltanne / ha’uiltanne

haultansa / haultaan / ha’ultansa / ha’ultaan

hauiltansa / hauiltaan / ha’uiltansa / ha’uiltaan

Tra

-ksi

hauksemme / ha’uksemme

hauiksemme / ha’uiksemme

hauksenne / ha’uksenne

hauiksenne / ha’uiksenne

haukseen / hauksensa / ha’ukseen / ha’uksensa

hauikseen / hauiksensa / ha’uikseen / ha’uiksensa

Ess

-na

hakunamme

hakuinamme

hakunanne

hakuinanne

hakunansa / hakunaan

hakuinansa / hakuinaan

Abe

-tta

hauttamme / ha’uttamme

hauittamme / ha’uittamme

hauttanne / ha’uttanne

hauittanne / ha’uittanne

hauttansa / hauttaan / ha’uttansa / ha’uttaan

hauittansa / hauittaan / ha’uittansa / ha’uittaan

Com

-ne

-

hakuinemme

-

hakuinenne

-

hakuinensa / hakuineen

Singular

Plural

Nom

-

hakumme

hakunne

hakunsa

hakumme

hakunne

hakunsa

Par

-ta

hakuamme

hakuanne

hakuansa / hakuaan

hakujamme

hakujanne

hakujansa / hakujaan

Gen

-n

hakumme

hakunne

hakunsa

hakujemme

hakujenne

hakujensä

Ill

mihin

hakuumme

hakuunne

hakuunsa

hakuihimme

hakuihinne

hakuihinsä

Ine

-ssa

haussamme / ha’ussamme

haussanne / ha’ussanne

haussansa / haussaan / ha’ussansa / ha’ussaan

hauissamme / ha’uissamme

hauissanne / ha’uissanne

hauissansa / hauissaan / ha’uissansa / ha’uissaan

Ela

-sta

haustamme / ha’ustamme

haustanne / ha’ustanne

haustansa / haustaan / ha’ustansa / ha’ustaan

hauistamme / ha’uistamme

hauistanne / ha’uistanne

hauistansa / hauistaan / ha’uistansa / ha’uistaan

All

-lle

haullemme / ha’ullemme

haullenne / ha’ullenne

haulleen / haullensa / ha’ulleen / ha’ullensa

hauillemme / ha’uillemme

hauillenne / ha’uillenne

hauillensa / hauillean / ha’uillensa / ha’uillean

Ade

-lla

haullamme / ha’ullamme

haullanne / ha’ullanne

haullansa / haullaan / ha’ullansa / ha’ullaan

hauillamme / ha’uillamme

hauillanne / ha’uillanne

hauillansa / hauillaan / ha’uillansa / ha’uillaan

Abl

-lta

haultamme / ha’ultamme

haultanne / ha’ultanne

haultansa / haultaan / ha’ultansa / ha’ultaan

hauiltamme / ha’uiltamme

hauiltanne / ha’uiltanne

hauiltansa / hauiltaan / ha’uiltansa / ha’uiltaan

Tra

-ksi

hauksemme / ha’uksemme

hauksenne / ha’uksenne

haukseen / hauksensa / ha’ukseen / ha’uksensa

hauiksemme / ha’uiksemme

hauiksenne / ha’uiksenne

hauikseen / hauiksensa / ha’uikseen / ha’uiksensa

Ess

-na

hakunamme

hakunanne

hakunansa / hakunaan

hakuinamme

hakuinanne

hakuinansa / hakuinaan

Abe

-tta

hauttamme / ha’uttamme

hauttanne / ha’uttanne

hauttansa / hauttaan / ha’uttansa / ha’uttaan

hauittamme / ha’uittamme

hauittanne / ha’uittanne

hauittansa / hauittaan / ha’uittansa / ha’uittaan

Com

-ne

-

-

-

hakuinemme

hakuinenne

hakuinensa / hakuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

daddy isä, isi
dad isä, isi
isi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Hei, isi. Hey, daddy. Isi auta! Daddy, help! Isi, isi. Daddy, Daddy. Sano isi. How about da - da then? Isi tulee! Daddy's coming! Isi tässä. It's Daddy. Äiti, isi? Mommy, Daddy? Tuhma isi. Bad daddy. Okei, isi. Okay, Daddy, I'll go get it. Isi oli metsässä marjassa. Dad was picking berries in the forest. Show more arrow right

Wiktionary

(familiar) dad, father, daddy iskä, isukki, isä Show more arrow right < isä Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isini

isini

isisi

isisi

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiäni

isejäni

isiäsi

isejäsi

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isieni

isisi

isiesi

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiini

iseihini

isiisi

iseihisi

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

iseissäni

isissäsi

iseissäsi

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

iseistäni

isistäsi

iseistäsi

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

iseilleni

isillesi

iseillesi

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

iseilläni

isilläsi

iseilläsi

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

iseiltäni

isiltäsi

iseiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

iseikseni

isiksesi

iseiksesi

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

iseinäni

isinäsi

iseinäsi

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

iseittäni

isittäsi

iseittäsi

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseineni

-

iseinesi

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isini

isisi

isinsä

isini

isisi

isinsä

Par

-ta

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

isejäni

isejäsi

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isisi

isinsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isiini

isiisi

isiinsä

iseihini

iseihisi

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

iseissäni

iseissäsi

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

iseistäni

iseistäsi

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

isillesi

isillensä / isilleen

iseilleni

iseillesi

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

iseilläni

iseilläsi

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltäni

iseiltäsi

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

iseikseni

iseiksesi

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

iseinäni

iseinäsi

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

iseittäni

iseittäsi

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseineni

iseinesi

iseinensä / iseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isimme

isinne

isinne

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiämme

isejämme

isiänne

isejänne

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isiemme

isinne

isienne

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiimme

iseihimme

isiinne

iseihinne

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

iseissämme

isissänne

iseissänne

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

iseistämme

isistänne

iseistänne

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

iseillemme

isillenne

iseillenne

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

iseillämme

isillänne

iseillänne

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

iseiltämme

isiltänne

iseiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

iseiksemme

isiksenne

iseiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

iseinämme

isinänne

iseinänne

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

iseittämme

isittänne

iseittänne

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseinemme

-

iseinenne

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isinne

isinsä

isimme

isinne

isinsä

Par

-ta

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

isejämme

isejänne

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isinne

isinsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isiimme

isiinne

isiinsä

iseihimme

iseihinne

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

iseissämme

iseissänne

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

iseistämme

iseistänne

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

isillenne

isillensä / isilleen

iseillemme

iseillenne

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

iseillämme

iseillänne

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltämme

iseiltänne

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksemme

iseiksenne

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

iseinämme

iseinänne

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

iseittämme

iseittänne

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseinemme

iseinenne

iseinensä / iseineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isä

isät

Par

-ta

isää

isiä

Gen

-n

isän

isien

Ill

mihin

isään

isiin

Ine

-ssa

isässä

isissä

Ela

-sta

isästä

isistä

All

-lle

isälle

isille

Ade

-lla

isällä

isillä

Abl

-lta

isältä

isiltä

Tra

-ksi

isäksi

isiksi

Ess

-na

isänä

isinä

Abe

-tta

isättä

isittä

Com

-ne

-

isine

Ins

-in

-

isin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isä

isät

Par

-ta

isää

isiä

Gen

-n

isän

isien

Ill

mihin

isään

isiin

Ine

-ssa

isässä

isissä

Ela

-sta

isästä

isistä

All

-lle

isälle

isille

Ade

-lla

isällä

isillä

Abl

-lta

isältä

isiltä

Tra

-ksi

isäksi

isiksi

Ess

-na

isänä

isinä

Abe

-tta

isättä

isittä

Com

-ne

-

isine

Ins

-in

-

isin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

father isä, taatto, alkuunpanija
dad isä, isi
sire isä
daddy isä, isi
parent vanhempi, isä, toinen vanhemmista, emä, emokasvi
papa isä, pappa
founding father isä, perustaja, perustuslakia säätävän konventin jäsen, alkuunpanija
padre isä, pappi
pa isä
pop pop, popmusiikki, poksahdus, isä, limonaati, pamaus
poppa isä
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl - Finnish-English, sentence 15043; Europarl; Opus 2; OpenSubtitles2018.v3; Opus, Tatoeba, sentence #3457284; Tatoeba - Finnish-English, sentence 123456; OpenSubtitles - Finnish-English, sentence 789012 Isä oli aina töissä. Father was always at work. Isä tuli kotiin töistä. Father came home from work. Isäsi on hyvä kokki. Your father is a good cook. Isillänsä on auto. His father has a car. Missä isäni on? Where's my dad? Isiini on paras isä maailmassa. My dad is the best father in the world. Puhuin eilen isääni. I spoke to my father yesterday. Isiä ei näy missään. Dads are nowhere to be seen. Äitini ja isä matkustavat paljon. My mother and father travel a lot. Isä opetti minulle autonkorjausta. Dad taught me how to fix cars. Show more arrow right

Wiktionary

father faija (slang), fade (slang), fatsi (slang), isi (childishly), isukki (childishly), iskä (childishly), iso (poetic, archaic), isäukko (usually of an old father), taatto (archaic) (with capital initial) Father (God) - Show more arrow right isoisyysisällinenisäntä Show more arrow right adoptioisäesi-isäisoisäisähahmoisäinmaaisäjumalaisäkasviisäkummiisämeidänisämeitäisänisäisänkotiisänmaaisänmaallisuusisänmurhaisännimiisänperintöisänpuoleinenisänpäiväisänrakkausisäntunneisänvaltaisänäitiisäpappaisäpuoliisätönisäukkoisävainajaisävanhaisävanhusisäyksilökantaisäkasvatusisäkaupunginisäkirkkoisäkoti-isäkunnanisämaanisämyrskyisäoppi-isäottoisäpehmoisäperheenisärippi-isäviikonloppuisäyksinhuoltajaisääidinisä Show more arrow right From Proto-Finnic icä, from Proto-Uralic ićä. Cognate with Estonian isa, Northern Sami áhčči and Hungarian ős. Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isäni

isäni

isäsi

isäsi

isänsä

isänsä

Par

-ta

isääni

isiäni

isääsi

isiäsi

isäänsä

isiänsä / isiään

Gen

-n

isäni

isieni

isäsi

isiesi

isänsä

isiensä

Ill

mihin

isääni

isiini

isääsi

isiisi

isäänsä

isiinsä

Ine

-ssa

isässäni

isissäni

isässäsi

isissäsi

isässänsä / isässään

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästäni

isistäni

isästäsi

isistäsi

isästänsä / isästään

isistänsä / isistään

All

-lle

isälleni

isilleni

isällesi

isillesi

isällensä / isälleen

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isälläni

isilläni

isälläsi

isilläsi

isällänsä / isällään

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältäni

isiltäni

isältäsi

isiltäsi

isältänsä / isältään

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäkseni

isikseni

isäksesi

isiksesi

isäksensä / isäkseen

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänäni

isinäni

isänäsi

isinäsi

isänänsä / isänään

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättäni

isittäni

isättäsi

isittäsi

isättänsä / isättään

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

isineni

-

isinesi

-

isinensä / isineen

Singular

Plural

Nom

-

isäni

isäsi

isänsä

isäni

isäsi

isänsä

Par

-ta

isääni

isääsi

isäänsä

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

Gen

-n

isäni

isäsi

isänsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isääni

isääsi

isäänsä

isiini

isiisi

isiinsä

Ine

-ssa

isässäni

isässäsi

isässänsä / isässään

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästäni

isästäsi

isästänsä / isästään

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

All

-lle

isälleni

isällesi

isällensä / isälleen

isilleni

isillesi

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isälläni

isälläsi

isällänsä / isällään

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältäni

isältäsi

isältänsä / isältään

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäkseni

isäksesi

isäksensä / isäkseen

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänäni

isänäsi

isänänsä / isänään

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättäni

isättäsi

isättänsä / isättään

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

-

-

isineni

isinesi

isinensä / isineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isämme

isämme

isänne

isänne

isänsä

isänsä

Par

-ta

isäämme

isiämme

isäänne

isiänne

isäänsä

isiänsä / isiään

Gen

-n

isämme

isiemme

isänne

isienne

isänsä

isiensä

Ill

mihin

isäämme

isiimme

isäänne

isiinne

isäänsä

isiinsä

Ine

-ssa

isässämme

isissämme

isässänne

isissänne

isässänsä / isässään

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästämme

isistämme

isästänne

isistänne

isästänsä / isästään

isistänsä / isistään

All

-lle

isällemme

isillemme

isällenne

isillenne

isällensä / isälleen

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isällämme

isillämme

isällänne

isillänne

isällänsä / isällään

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältämme

isiltämme

isältänne

isiltänne

isältänsä / isältään

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäksemme

isiksemme

isäksenne

isiksenne

isäksensä / isäkseen

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänämme

isinämme

isänänne

isinänne

isänänsä / isänään

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättämme

isittämme

isättänne

isittänne

isättänsä / isättään

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

isinemme

-

isinenne

-

isinensä / isineen

Singular

Plural

Nom

-

isämme

isänne

isänsä

isämme

isänne

isänsä

Par

-ta

isäämme

isäänne

isäänsä

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

Gen

-n

isämme

isänne

isänsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isäämme

isäänne

isäänsä

isiimme

isiinne

isiinsä

Ine

-ssa

isässämme

isässänne

isässänsä / isässään

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästämme

isästänne

isästänsä / isästään

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

All

-lle

isällemme

isällenne

isällensä / isälleen

isillemme

isillenne

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isällämme

isällänne

isällänsä / isällään

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältämme

isältänne

isältänsä / isältään

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäksemme

isäksenne

isäksensä / isäkseen

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänämme

isänänne

isänänsä / isänään

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättämme

isättänne

isättänsä / isättään

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

-

-

isinemme

isinenne

isinensä / isineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept