logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

karnaubavaha, noun

Word analysis
karnaubavaha

karnaubavaha

karnaubavaha

Noun, Singular Nominative

karnauba

Noun, Singular Nominative

+ vaha

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

karnaubavaha

karnaubavahat

Par

-ta

karnaubavahaa

karnaubavahoja

Gen

-n

karnaubavahan

karnaubavahojen

Ill

mihin

karnaubavahaan

karnaubavahoihin

Ine

-ssa

karnaubavahassa

karnaubavahoissa

Ela

-sta

karnaubavahasta

karnaubavahoista

All

-lle

karnaubavahalle

karnaubavahoille

Ade

-lla

karnaubavahalla

karnaubavahoilla

Abl

-lta

karnaubavahalta

karnaubavahoilta

Tra

-ksi

karnaubavahaksi

karnaubavahoiksi

Ess

-na

karnaubavahana

karnaubavahoina

Abe

-tta

karnaubavahatta

karnaubavahoitta

Com

-ne

-

karnaubavahoine

Ins

-in

-

karnaubavahoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

karnaubavaha

karnaubavahat

Par

-ta

karnaubavahaa

karnaubavahoja

Gen

-n

karnaubavahan

karnaubavahojen

Ill

mihin

karnaubavahaan

karnaubavahoihin

Ine

-ssa

karnaubavahassa

karnaubavahoissa

Ela

-sta

karnaubavahasta

karnaubavahoista

All

-lle

karnaubavahalle

karnaubavahoille

Ade

-lla

karnaubavahalla

karnaubavahoilla

Abl

-lta

karnaubavahalta

karnaubavahoilta

Tra

-ksi

karnaubavahaksi

karnaubavahoiksi

Ess

-na

karnaubavahana

karnaubavahoina

Abe

-tta

karnaubavahatta

karnaubavahoitta

Com

-ne

-

karnaubavahoine

Ins

-in

-

karnaubavahoin

Karnubahaa
karnubaha
Show more arrow right
EMEA0.3; eurlex-diff-2018-06-20; OpenSubtitles2018.v3; EurLex-2; eurlex; oj4 My karnaubavaha (E. Carnauba wax (E ) ro. M16 Karnaubavaha. ►M16 Carnauba wax. Tytöt täällä on jäänteitä karnaubavahasta, tai jotain. Ladies, we got some carnauba residue. Karnaubavaha on brasilialaisen vahapalmun, Copernicia cerifera Mart, lehtisilmuista ja lehdistä saatava puhdistettu vaha. Carnauba wax is a purified wax obtained from the leaf buds and leaves of the Brazilian Mart wax palm, Copernicia cerifera. Karnaubavaha on brasilialaisen vahapalmun, Copernicia cerefera Mart, lehtisilmuista ja lehdistä saatava puhdistettu vaha. Carnauba wax is a purified wax obtained from the leaf buds and leaves of the Brazilian Mart wax palm, Copernicia cereferia. Cozaar mg:n tabletit saattavat sisältää myös karnaubavahaa (E), titaanidioksidia (E. Cozaar # mg tablets also may contain Carnauba wax (E#), Titanium dioxide (E. Sorbaatteja voidaan levittää kuorellisten tuoreiden hedelmien pinnalle sekoitettuna hyväksyttyihin vahoihin, joita ovat mehiläisvaha (E), kandelillavaha (E), karnaubavaha (E) ja sellakka (E. Sorbates can be applied on the surface of the unpeeled fresh citrus fruit via the authorised waxes: beeswax, candelilla wax, carnauba wax and shellac (E #, E #, E # and E # respectively. Muut aineet ovat laktoosimonohydraatti, mikrokiteinen selluloosa, kroskarmelloosinatrium, hypromelloosi, piidioksidi, magnesiumstearaatti, titaanidioksidi, makrogoli, punainen ja keltainen rautaoksidi, karnaubavaha. The other ingredients are lactose monohydrate, microcrystalline cellulose, croscarmellose sodium, hypromellose, silicon dioxide, magnesium stearate, titanium dioxide, macrogol #, red and yellow ferric oxides, carnauba wax. Sorbaatteja voidaan levittää kuorellisten tuoreiden hedelmien pinnalle sekoitettuna hyväksyttyihin vahoihin, joita ovat mehiläisvaha (E 901), kandelillavaha (E 902), karnaubavaha (E 903) ja sellakka (E 904). Sorbates can be applied on the surface of the unpeeled fresh citrus fruit via the authorised waxes: beeswax, candelilla wax, carnauba wax and shellac (E 901, E 902, E 903 and E 904 respectively). Tabletin päällystys hypromelloosi valkoinen värisekoite (hypromelloosi, titaanidioksidi E, makrogoli, polysorbaatti) karnaubavaha elintarvikeväriksi hyväksytty sinimuste (sellakka, makrogoli, propyleeniglykoli, indigokarmiiniväri E. Tablet coat Hypromellose Color mixture white (hypromellose, titanium dioxide E#, macrogol, polysorbate #) Carnauba wax Edible blue ink (shellac, macrogol, propylene glycol, indigo carmine E. Show more arrow right

Wiktionary

carnauba wax Show more arrow right karnauba +‎ vaha Show more arrow right

Wikipedia

Carnauba wax Carnauba (/kɑːrˈnɔːbə, -ˈnaʊ-, -ˈnuː-, -nɑːˈuː-/; Portuguese: carnaúba [kaʁnaˈubɐ]), also called Brazil wax and palm wax, is a wax of the leaves of the carnauba palm Copernicia prunifera (synonym: Copernicia cerifera), a plant native to and grown only in the northeastern Brazilian states of Ceará, Piauí, Paraíba, Pernambuco, Rio Grande do Norte, Maranhão and Bahia. It is known as the "Queen of Waxes". In its pure state, it is usually available in the form of hard yellow-brown flakes. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

karnaubavahani

karnaubavahani

karnaubavahasi

karnaubavahasi

karnaubavahansa

karnaubavahansa

Par

-ta

karnaubavahaani

karnaubavahojani

karnaubavahaasi

karnaubavahojasi

karnaubavahaansa / karnaubavahaaan

karnaubavahojansa / karnaubavahojaan

Gen

-n

karnaubavahani

karnaubavahojeni

karnaubavahasi

karnaubavahojesi

karnaubavahansa

karnaubavahojensa

Ill

mihin

karnaubavahaani

karnaubavahoihini

karnaubavahaasi

karnaubavahoihisi

karnaubavahaansa

karnaubavahoihinsa

Ine

-ssa

karnaubavahassani

karnaubavahoissani

karnaubavahassasi

karnaubavahoissasi

karnaubavahassansa / karnaubavahassaan

karnaubavahoissansa / karnaubavahoissaan

Ela

-sta

karnaubavahastani

karnaubavahoistani

karnaubavahastasi

karnaubavahoistasi

karnaubavahastansa / karnaubavahastaan

karnaubavahoistansa / karnaubavahoistaan

All

-lle

karnaubavahalleni

karnaubavahoilleni

karnaubavahallesi

karnaubavahoillesi

karnaubavahallensa / karnaubavahalleen

karnaubavahoillensa / karnaubavahoillean

Ade

-lla

karnaubavahallani

karnaubavahoillani

karnaubavahallasi

karnaubavahoillasi

karnaubavahallansa / karnaubavahallaan

karnaubavahoillansa / karnaubavahoillaan

Abl

-lta

karnaubavahaltani

karnaubavahoiltani

karnaubavahaltasi

karnaubavahoiltasi

karnaubavahaltansa / karnaubavahaltaan

karnaubavahoiltansa / karnaubavahoiltaan

Tra

-ksi

karnaubavahakseni

karnaubavahoikseni

karnaubavahaksesi

karnaubavahoiksesi

karnaubavahaksensa / karnaubavahakseen

karnaubavahoiksensa / karnaubavahoikseen

Ess

-na

karnaubavahanani

karnaubavahoinani

karnaubavahanasi

karnaubavahoinasi

karnaubavahanansa / karnaubavahanaan

karnaubavahoinansa / karnaubavahoinaan

Abe

-tta

karnaubavahattani

karnaubavahoittani

karnaubavahattasi

karnaubavahoittasi

karnaubavahattansa / karnaubavahattaan

karnaubavahoittansa / karnaubavahoittaan

Com

-ne

-

karnaubavahoineni

-

karnaubavahoinesi

-

karnaubavahoinensa / karnaubavahoineen

Singular

Plural

Nom

-

karnaubavahani

karnaubavahasi

karnaubavahansa

karnaubavahani

karnaubavahasi

karnaubavahansa

Par

-ta

karnaubavahaani

karnaubavahaasi

karnaubavahaansa / karnaubavahaaan

karnaubavahojani

karnaubavahojasi

karnaubavahojansa / karnaubavahojaan

Gen

-n

karnaubavahani

karnaubavahasi

karnaubavahansa

karnaubavahojeni

karnaubavahojesi

karnaubavahojensa

Ill

mihin

karnaubavahaani

karnaubavahaasi

karnaubavahaansa

karnaubavahoihini

karnaubavahoihisi

karnaubavahoihinsa

Ine

-ssa

karnaubavahassani

karnaubavahassasi

karnaubavahassansa / karnaubavahassaan

karnaubavahoissani

karnaubavahoissasi

karnaubavahoissansa / karnaubavahoissaan

Ela

-sta

karnaubavahastani

karnaubavahastasi

karnaubavahastansa / karnaubavahastaan

karnaubavahoistani

karnaubavahoistasi

karnaubavahoistansa / karnaubavahoistaan

All

-lle

karnaubavahalleni

karnaubavahallesi

karnaubavahallensa / karnaubavahalleen

karnaubavahoilleni

karnaubavahoillesi

karnaubavahoillensa / karnaubavahoillean

Ade

-lla

karnaubavahallani

karnaubavahallasi

karnaubavahallansa / karnaubavahallaan

karnaubavahoillani

karnaubavahoillasi

karnaubavahoillansa / karnaubavahoillaan

Abl

-lta

karnaubavahaltani

karnaubavahaltasi

karnaubavahaltansa / karnaubavahaltaan

karnaubavahoiltani

karnaubavahoiltasi

karnaubavahoiltansa / karnaubavahoiltaan

Tra

-ksi

karnaubavahakseni

karnaubavahaksesi

karnaubavahaksensa / karnaubavahakseen

karnaubavahoikseni

karnaubavahoiksesi

karnaubavahoiksensa / karnaubavahoikseen

Ess

-na

karnaubavahanani

karnaubavahanasi

karnaubavahanansa / karnaubavahanaan

karnaubavahoinani

karnaubavahoinasi

karnaubavahoinansa / karnaubavahoinaan

Abe

-tta

karnaubavahattani

karnaubavahattasi

karnaubavahattansa / karnaubavahattaan

karnaubavahoittani

karnaubavahoittasi

karnaubavahoittansa / karnaubavahoittaan

Com

-ne

-

-

-

karnaubavahoineni

karnaubavahoinesi

karnaubavahoinensa / karnaubavahoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

karnaubavahamme

karnaubavahamme

karnaubavahanne

karnaubavahanne

karnaubavahansa

karnaubavahansa

Par

-ta

karnaubavahaamme

karnaubavahojamme

karnaubavahaanne

karnaubavahojanne

karnaubavahaansa / karnaubavahaaan

karnaubavahojansa / karnaubavahojaan

Gen

-n

karnaubavahamme

karnaubavahojemme

karnaubavahanne

karnaubavahojenne

karnaubavahansa

karnaubavahojensa

Ill

mihin

karnaubavahaamme

karnaubavahoihimme

karnaubavahaanne

karnaubavahoihinne

karnaubavahaansa

karnaubavahoihinsa

Ine

-ssa

karnaubavahassamme

karnaubavahoissamme

karnaubavahassanne

karnaubavahoissanne

karnaubavahassansa / karnaubavahassaan

karnaubavahoissansa / karnaubavahoissaan

Ela

-sta

karnaubavahastamme

karnaubavahoistamme

karnaubavahastanne

karnaubavahoistanne

karnaubavahastansa / karnaubavahastaan

karnaubavahoistansa / karnaubavahoistaan

All

-lle

karnaubavahallemme

karnaubavahoillemme

karnaubavahallenne

karnaubavahoillenne

karnaubavahallensa / karnaubavahalleen

karnaubavahoillensa / karnaubavahoillean

Ade

-lla

karnaubavahallamme

karnaubavahoillamme

karnaubavahallanne

karnaubavahoillanne

karnaubavahallansa / karnaubavahallaan

karnaubavahoillansa / karnaubavahoillaan

Abl

-lta

karnaubavahaltamme

karnaubavahoiltamme

karnaubavahaltanne

karnaubavahoiltanne

karnaubavahaltansa / karnaubavahaltaan

karnaubavahoiltansa / karnaubavahoiltaan

Tra

-ksi

karnaubavahaksemme

karnaubavahoiksemme

karnaubavahaksenne

karnaubavahoiksenne

karnaubavahaksensa / karnaubavahakseen

karnaubavahoiksensa / karnaubavahoikseen

Ess

-na

karnaubavahanamme

karnaubavahoinamme

karnaubavahananne

karnaubavahoinanne

karnaubavahanansa / karnaubavahanaan

karnaubavahoinansa / karnaubavahoinaan

Abe

-tta

karnaubavahattamme

karnaubavahoittamme

karnaubavahattanne

karnaubavahoittanne

karnaubavahattansa / karnaubavahattaan

karnaubavahoittansa / karnaubavahoittaan

Com

-ne

-

karnaubavahoinemme

-

karnaubavahoinenne

-

karnaubavahoinensa / karnaubavahoineen

Singular

Plural

Nom

-

karnaubavahamme

karnaubavahanne

karnaubavahansa

karnaubavahamme

karnaubavahanne

karnaubavahansa

Par

-ta

karnaubavahaamme

karnaubavahaanne

karnaubavahaansa / karnaubavahaaan

karnaubavahojamme

karnaubavahojanne

karnaubavahojansa / karnaubavahojaan

Gen

-n

karnaubavahamme

karnaubavahanne

karnaubavahansa

karnaubavahojemme

karnaubavahojenne

karnaubavahojensa

Ill

mihin

karnaubavahaamme

karnaubavahaanne

karnaubavahaansa

karnaubavahoihimme

karnaubavahoihinne

karnaubavahoihinsa

Ine

-ssa

karnaubavahassamme

karnaubavahassanne

karnaubavahassansa / karnaubavahassaan

karnaubavahoissamme

karnaubavahoissanne

karnaubavahoissansa / karnaubavahoissaan

Ela

-sta

karnaubavahastamme

karnaubavahastanne

karnaubavahastansa / karnaubavahastaan

karnaubavahoistamme

karnaubavahoistanne

karnaubavahoistansa / karnaubavahoistaan

All

-lle

karnaubavahallemme

karnaubavahallenne

karnaubavahallensa / karnaubavahalleen

karnaubavahoillemme

karnaubavahoillenne

karnaubavahoillensa / karnaubavahoillean

Ade

-lla

karnaubavahallamme

karnaubavahallanne

karnaubavahallansa / karnaubavahallaan

karnaubavahoillamme

karnaubavahoillanne

karnaubavahoillansa / karnaubavahoillaan

Abl

-lta

karnaubavahaltamme

karnaubavahaltanne

karnaubavahaltansa / karnaubavahaltaan

karnaubavahoiltamme

karnaubavahoiltanne

karnaubavahoiltansa / karnaubavahoiltaan

Tra

-ksi

karnaubavahaksemme

karnaubavahaksenne

karnaubavahaksensa / karnaubavahakseen

karnaubavahoiksemme

karnaubavahoiksenne

karnaubavahoiksensa / karnaubavahoikseen

Ess

-na

karnaubavahanamme

karnaubavahananne

karnaubavahanansa / karnaubavahanaan

karnaubavahoinamme

karnaubavahoinanne

karnaubavahoinansa / karnaubavahoinaan

Abe

-tta

karnaubavahattamme

karnaubavahattanne

karnaubavahattansa / karnaubavahattaan

karnaubavahoittamme

karnaubavahoittanne

karnaubavahoittansa / karnaubavahoittaan

Com

-ne

-

-

-

karnaubavahoinemme

karnaubavahoinenne

karnaubavahoinensa / karnaubavahoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

karnauba

karnaubat

Par

-ta

karnaubaa / karnaubata

karnauboja / karnaubia

Gen

-n

karnauban

karnaubojen / karnaubien

Ill

mihin

karnaubaan

karnauboihin / karnaubiin

Ine

-ssa

karnaubassa

karnauboissa / karnaubissa

Ela

-sta

karnaubasta

karnauboista / karnaubista

All

-lle

karnauballe

karnauboille / karnaubille

Ade

-lla

karnauballa

karnauboilla / karnaubilla

Abl

-lta

karnaubalta

karnauboilta / karnaubilta

Tra

-ksi

karnaubaksi

karnauboiksi / karnaubiksi

Ess

-na

karnaubana

karnauboina / karnaubina

Abe

-tta

karnaubatta

karnauboitta / karnaubitta

Com

-ne

-

karnauboine / karnaubine

Ins

-in

-

karnauboin / karnaubin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

karnauba

karnaubat

Par

-ta

karnaubaa / karnaubata

karnauboja / karnaubia

Gen

-n

karnauban

karnaubojen / karnaubien

Ill

mihin

karnaubaan

karnauboihin / karnaubiin

Ine

-ssa

karnaubassa

karnauboissa / karnaubissa

Ela

-sta

karnaubasta

karnauboista / karnaubista

All

-lle

karnauballe

karnauboille / karnaubille

Ade

-lla

karnauballa

karnauboilla / karnaubilla

Abl

-lta

karnaubalta

karnauboilta / karnaubilta

Tra

-ksi

karnaubaksi

karnauboiksi / karnaubiksi

Ess

-na

karnaubana

karnauboina / karnaubina

Abe

-tta

karnaubatta

karnauboitta / karnaubitta

Com

-ne

-

karnauboine / karnaubine

Ins

-in

-

karnauboin / karnaubin

Karnauba
Karnuba
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles; ParaCrawl Corpus Karnauba on luonnontuote. Karnauba is a natural product. Karnauba kasvaa Brasiliassa. karnauba grows in Brazil. Karnauba on palmulaji, joka kasvaa Brasiliassa. Karnauba is a type of palm that grows in Brazil. Karnaubans-vahaa käytetään usein kosmetiikkateollisuudessa. Karnauba wax is often used in the cosmetics industry. Karnauba on huippulaatuinen vaha, jota käytetään usein autonhoitotuotteissa. Karnauba is a high-quality wax that is often used in car care products. Karnauba on Brasiliasta peräisin oleva palmu, jonka lehdistä vahaa valmistetaan. Karnauba is a palm tree native to Brazil, from whose leaves the wax is made. HIRSIVAHA on vesiohenteinen karnaubans-luonnonvahaa sisältävä suojans-aine puupinnoille. HIRSIVAHA is a water-borne protection for wooden surfaces containing natural carnauba wax. PX300 sisältää karnaubans-vahaa, jota saadaan Eteläns-Amerikassa kasvavan karnaubans-palmun lehdistä. PX300 contains carnauba wax which comes from a robust flake from the Brazilian Tree of Life. Hirsivaha sisältää karnaubans-luonnonvahaa, jota käytetään muun muassa kosmetiikkatuotteissa, elintarvikkeissa ja lääketeollisuudessa. Wax for log surfaces includes carnauba natural wax which is used for example in cosmetics, food products and pharmaceutical industry. Vuonna 1890 Charles Tainter patentoi kovan karnaubans-vahan käytön fonografisylinterien valmistuksessa yleisesti käytetyn parafiinin ja mehiläisvahan sekoituksen sijaan. In 1890 Charles Tainter patented the use of hard carnauba wax as a replacement for the common mixture of paraffin and beeswax used on phonograph cylinders. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

karnaubani

karnaubani

karnaubasi

karnaubasi

karnaubansa

karnaubansa

Par

-ta

karnaubaani / karnaubatani

karnaubojani / karnaubiani

karnaubaasi / karnaubatasi

karnaubojasi / karnaubiasi

karnaubaansa / karnaubaaan / karnaubatansa / karnaubataan

karnaubojansa / karnaubojaan / karnaubiansa / karnaubiaan

Gen

-n

karnaubani

karnaubojeni / karnaubieni

karnaubasi

karnaubojesi / karnaubiesi

karnaubansa

karnaubojensa / karnaubiensa

Ill

mihin

karnaubaani

karnauboihini / karnaubiini

karnaubaasi

karnauboihisi / karnaubiisi

karnaubaansa

karnauboihinsa / karnaubiinsa

Ine

-ssa

karnaubassani

karnauboissani / karnaubissani

karnaubassasi

karnauboissasi / karnaubissasi

karnaubassansa / karnaubassaan

karnauboissansa / karnauboissaan / karnaubissansa / karnaubissaan

Ela

-sta

karnaubastani

karnauboistani / karnaubistani

karnaubastasi

karnauboistasi / karnaubistasi

karnaubastansa / karnaubastaan

karnauboistansa / karnauboistaan / karnaubistansa / karnaubistaan

All

-lle

karnauballeni

karnauboilleni / karnaubilleni

karnauballesi

karnauboillesi / karnaubillesi

karnauballensa / karnauballeen

karnauboillensa / karnauboillean / karnaubillensa / karnaubillean

Ade

-lla

karnauballani

karnauboillani / karnaubillani

karnauballasi

karnauboillasi / karnaubillasi

karnauballansa / karnauballaan

karnauboillansa / karnauboillaan / karnaubillansa / karnaubillaan

Abl

-lta

karnaubaltani

karnauboiltani / karnaubiltani

karnaubaltasi

karnauboiltasi / karnaubiltasi

karnaubaltansa / karnaubaltaan

karnauboiltansa / karnauboiltaan / karnaubiltansa / karnaubiltaan

Tra

-ksi

karnaubakseni

karnauboikseni / karnaubikseni

karnaubaksesi

karnauboiksesi / karnaubiksesi

karnaubaksensa / karnaubakseen

karnauboikseen / karnauboiksensa / karnaubikseen / karnaubiksensa

Ess

-na

karnaubanani

karnauboinani / karnaubinani

karnaubanasi

karnauboinasi / karnaubinasi

karnaubanansa / karnaubanaan

karnauboinansa / karnauboinaan / karnaubinansa / karnaubinaan

Abe

-tta

karnaubattani

karnauboittani / karnaubittani

karnaubattasi

karnauboittasi / karnaubittasi

karnaubattansa / karnaubattaan

karnauboittansa / karnauboittaan / karnaubittansa / karnaubittaan

Com

-ne

-

karnauboineni / karnaubineni

-

karnauboinesi / karnaubinesi

-

karnauboineen / karnauboinensa / karnaubineen / karnaubinensa

Singular

Plural

Nom

-

karnaubani

karnaubasi

karnaubansa

karnaubani

karnaubasi

karnaubansa

Par

-ta

karnaubaani / karnaubatani

karnaubaasi / karnaubatasi

karnaubaansa / karnaubaaan / karnaubatansa / karnaubataan

karnaubojani / karnaubiani

karnaubojasi / karnaubiasi

karnaubojansa / karnaubojaan / karnaubiansa / karnaubiaan

Gen

-n

karnaubani

karnaubasi

karnaubansa

karnaubojeni / karnaubieni

karnaubojesi / karnaubiesi

karnaubojensa / karnaubiensa

Ill

mihin

karnaubaani

karnaubaasi

karnaubaansa

karnauboihini / karnaubiini

karnauboihisi / karnaubiisi

karnauboihinsa / karnaubiinsa

Ine

-ssa

karnaubassani

karnaubassasi

karnaubassansa / karnaubassaan

karnauboissani / karnaubissani

karnauboissasi / karnaubissasi

karnauboissansa / karnauboissaan / karnaubissansa / karnaubissaan

Ela

-sta

karnaubastani

karnaubastasi

karnaubastansa / karnaubastaan

karnauboistani / karnaubistani

karnauboistasi / karnaubistasi

karnauboistansa / karnauboistaan / karnaubistansa / karnaubistaan

All

-lle

karnauballeni

karnauballesi

karnauballensa / karnauballeen

karnauboilleni / karnaubilleni

karnauboillesi / karnaubillesi

karnauboillensa / karnauboillean / karnaubillensa / karnaubillean

Ade

-lla

karnauballani

karnauballasi

karnauballansa / karnauballaan

karnauboillani / karnaubillani

karnauboillasi / karnaubillasi

karnauboillansa / karnauboillaan / karnaubillansa / karnaubillaan

Abl

-lta

karnaubaltani

karnaubaltasi

karnaubaltansa / karnaubaltaan

karnauboiltani / karnaubiltani

karnauboiltasi / karnaubiltasi

karnauboiltansa / karnauboiltaan / karnaubiltansa / karnaubiltaan

Tra

-ksi

karnaubakseni

karnaubaksesi

karnaubaksensa / karnaubakseen

karnauboikseni / karnaubikseni

karnauboiksesi / karnaubiksesi

karnauboikseen / karnauboiksensa / karnaubikseen / karnaubiksensa

Ess

-na

karnaubanani

karnaubanasi

karnaubanansa / karnaubanaan

karnauboinani / karnaubinani

karnauboinasi / karnaubinasi

karnauboinansa / karnauboinaan / karnaubinansa / karnaubinaan

Abe

-tta

karnaubattani

karnaubattasi

karnaubattansa / karnaubattaan

karnauboittani / karnaubittani

karnauboittasi / karnaubittasi

karnauboittansa / karnauboittaan / karnaubittansa / karnaubittaan

Com

-ne

-

-

-

karnauboineni / karnaubineni

karnauboinesi / karnaubinesi

karnauboineen / karnauboinensa / karnaubineen / karnaubinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

karnaubamme

karnaubamme

karnaubanne

karnaubanne

karnaubansa

karnaubansa

Par

-ta

karnaubaamme / karnaubatamme

karnaubojamme / karnaubiamme

karnaubaanne / karnaubatanne

karnaubojanne / karnaubianne

karnaubaansa / karnaubaaan / karnaubatansa / karnaubataan

karnaubojansa / karnaubojaan / karnaubiansa / karnaubiaan

Gen

-n

karnaubamme

karnaubojemme / karnaubiemme

karnaubanne

karnaubojenne / karnaubienne

karnaubansa

karnaubojensa / karnaubiensa

Ill

mihin

karnaubaamme

karnauboihimme / karnaubiimme

karnaubaanne

karnauboihinne / karnaubiinne

karnaubaansa

karnauboihinsa / karnaubiinsa

Ine

-ssa

karnaubassamme

karnauboissamme / karnaubissamme

karnaubassanne

karnauboissanne / karnaubissanne

karnaubassansa / karnaubassaan

karnauboissansa / karnauboissaan / karnaubissansa / karnaubissaan

Ela

-sta

karnaubastamme

karnauboistamme / karnaubistamme

karnaubastanne

karnauboistanne / karnaubistanne

karnaubastansa / karnaubastaan

karnauboistansa / karnauboistaan / karnaubistansa / karnaubistaan

All

-lle

karnauballemme

karnauboillemme / karnaubillemme

karnauballenne

karnauboillenne / karnaubillenne

karnauballensa / karnauballeen

karnauboillensa / karnauboillean / karnaubillensa / karnaubillean

Ade

-lla

karnauballamme

karnauboillamme / karnaubillamme

karnauballanne

karnauboillanne / karnaubillanne

karnauballansa / karnauballaan

karnauboillansa / karnauboillaan / karnaubillansa / karnaubillaan

Abl

-lta

karnaubaltamme

karnauboiltamme / karnaubiltamme

karnaubaltanne

karnauboiltanne / karnaubiltanne

karnaubaltansa / karnaubaltaan

karnauboiltansa / karnauboiltaan / karnaubiltansa / karnaubiltaan

Tra

-ksi

karnaubaksemme

karnauboiksemme / karnaubiksemme

karnaubaksenne

karnauboiksenne / karnaubiksenne

karnaubaksensa / karnaubakseen

karnauboikseen / karnauboiksensa / karnaubikseen / karnaubiksensa

Ess

-na

karnaubanamme

karnauboinamme / karnaubinamme

karnaubananne

karnauboinanne / karnaubinanne

karnaubanansa / karnaubanaan

karnauboinansa / karnauboinaan / karnaubinansa / karnaubinaan

Abe

-tta

karnaubattamme

karnauboittamme / karnaubittamme

karnaubattanne

karnauboittanne / karnaubittanne

karnaubattansa / karnaubattaan

karnauboittansa / karnauboittaan / karnaubittansa / karnaubittaan

Com

-ne

-

karnauboinemme / karnaubinemme

-

karnauboinenne / karnaubinenne

-

karnauboineen / karnauboinensa / karnaubineen / karnaubinensa

Singular

Plural

Nom

-

karnaubamme

karnaubanne

karnaubansa

karnaubamme

karnaubanne

karnaubansa

Par

-ta

karnaubaamme / karnaubatamme

karnaubaanne / karnaubatanne

karnaubaansa / karnaubaaan / karnaubatansa / karnaubataan

karnaubojamme / karnaubiamme

karnaubojanne / karnaubianne

karnaubojansa / karnaubojaan / karnaubiansa / karnaubiaan

Gen

-n

karnaubamme

karnaubanne

karnaubansa

karnaubojemme / karnaubiemme

karnaubojenne / karnaubienne

karnaubojensa / karnaubiensa

Ill

mihin

karnaubaamme

karnaubaanne

karnaubaansa

karnauboihimme / karnaubiimme

karnauboihinne / karnaubiinne

karnauboihinsa / karnaubiinsa

Ine

-ssa

karnaubassamme

karnaubassanne

karnaubassansa / karnaubassaan

karnauboissamme / karnaubissamme

karnauboissanne / karnaubissanne

karnauboissansa / karnauboissaan / karnaubissansa / karnaubissaan

Ela

-sta

karnaubastamme

karnaubastanne

karnaubastansa / karnaubastaan

karnauboistamme / karnaubistamme

karnauboistanne / karnaubistanne

karnauboistansa / karnauboistaan / karnaubistansa / karnaubistaan

All

-lle

karnauballemme

karnauballenne

karnauballensa / karnauballeen

karnauboillemme / karnaubillemme

karnauboillenne / karnaubillenne

karnauboillensa / karnauboillean / karnaubillensa / karnaubillean

Ade

-lla

karnauballamme

karnauballanne

karnauballansa / karnauballaan

karnauboillamme / karnaubillamme

karnauboillanne / karnaubillanne

karnauboillansa / karnauboillaan / karnaubillansa / karnaubillaan

Abl

-lta

karnaubaltamme

karnaubaltanne

karnaubaltansa / karnaubaltaan

karnauboiltamme / karnaubiltamme

karnauboiltanne / karnaubiltanne

karnauboiltansa / karnauboiltaan / karnaubiltansa / karnaubiltaan

Tra

-ksi

karnaubaksemme

karnaubaksenne

karnaubaksensa / karnaubakseen

karnauboiksemme / karnaubiksemme

karnauboiksenne / karnaubiksenne

karnauboikseen / karnauboiksensa / karnaubikseen / karnaubiksensa

Ess

-na

karnaubanamme

karnaubananne

karnaubanansa / karnaubanaan

karnauboinamme / karnaubinamme

karnauboinanne / karnaubinanne

karnauboinansa / karnauboinaan / karnaubinansa / karnaubinaan

Abe

-tta

karnaubattamme

karnaubattanne

karnaubattansa / karnaubattaan

karnauboittamme / karnaubittamme

karnauboittanne / karnaubittanne

karnauboittansa / karnauboittaan / karnaubittansa / karnaubittaan

Com

-ne

-

-

-

karnauboinemme / karnaubinemme

karnauboinenne / karnaubinenne

karnauboineen / karnauboinensa / karnaubineen / karnaubinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaha

vahat

Par

-ta

vahaa

vahoja

Gen

-n

vahan

vahojen

Ill

mihin

vahaan

vahoihin

Ine

-ssa

vahassa

vahoissa

Ela

-sta

vahasta

vahoista

All

-lle

vahalle

vahoille

Ade

-lla

vahalla

vahoilla

Abl

-lta

vahalta

vahoilta

Tra

-ksi

vahaksi

vahoiksi

Ess

-na

vahana

vahoina

Abe

-tta

vahatta

vahoitta

Com

-ne

-

vahoine

Ins

-in

-

vahoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaha

vahat

Par

-ta

vahaa

vahoja

Gen

-n

vahan

vahojen

Ill

mihin

vahaan

vahoihin

Ine

-ssa

vahassa

vahoissa

Ela

-sta

vahasta

vahoista

All

-lle

vahalle

vahoille

Ade

-lla

vahalla

vahoilla

Abl

-lta

vahalta

vahoilta

Tra

-ksi

vahaksi

vahoiksi

Ess

-na

vahana

vahoina

Abe

-tta

vahatta

vahoitta

Com

-ne

-

vahoine

Ins

-in

-

vahoin

wax vaha, vaikku
polish kiilloke, kiillotus, kiillotusaine, kiillote, vaha, kiilto
little
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles; WikiMatrix Vaha on vahaa. Wax is wax. Vaha on kovaa materiaalia. Wax is a hard material. Vaha on vahaa. Wax is wax. Vai onko vahanne hukassa? Or is the wax missing? Vahanne tuoksuu ihanalta. The wax smells lovely. Vaha sulaa matalassa lämpötilassa. Wax melts at a low temperature. Vaha sulaa matalassa la mpo tilassa. Wax melts at a low temperature. Minulla ei ole vahaa. I have no wax. Auton vaha hoitaa ja suojaa maalipintaa. Car wax takes care of and protects the paint surface. Laita geeliä tai vahaa. What do? Show more arrow right

Wiktionary

wax Show more arrow right From Proto-Finnic vaha, borrowed either from Proto-Germanic wahsą or Proto-Baltic waksa, vakša. Compare English wax and Latvian vasks, respectively. Show more arrow right

Wikipedia

Wax Waxes are a diverse class of organic compounds that are lipophilic, malleable solids near ambient temperatures. They include higher alkanes and lipids, typically with melting points above about 40 °C (104 °F), melting to give low viscosity liquids. Waxes are insoluble in water but soluble in organic, nonpolar solvents. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vahani

vahani

vahasi

vahasi

vahansa

vahansa

Par

-ta

vahaani

vahojani

vahaasi

vahojasi

vahaansa / vahaaan

vahojansa / vahojaan

Gen

-n

vahani

vahojeni

vahasi

vahojesi

vahansa

vahojensa

Ill

mihin

vahaani

vahoihini

vahaasi

vahoihisi

vahaansa

vahoihinsa

Ine

-ssa

vahassani

vahoissani

vahassasi

vahoissasi

vahassansa / vahassaan

vahoissansa / vahoissaan

Ela

-sta

vahastani

vahoistani

vahastasi

vahoistasi

vahastansa / vahastaan

vahoistansa / vahoistaan

All

-lle

vahalleni

vahoilleni

vahallesi

vahoillesi

vahallensa / vahalleen

vahoillensa / vahoillean

Ade

-lla

vahallani

vahoillani

vahallasi

vahoillasi

vahallansa / vahallaan

vahoillansa / vahoillaan

Abl

-lta

vahaltani

vahoiltani

vahaltasi

vahoiltasi

vahaltansa / vahaltaan

vahoiltansa / vahoiltaan

Tra

-ksi

vahakseni

vahoikseni

vahaksesi

vahoiksesi

vahaksensa / vahakseen

vahoiksensa / vahoikseen

Ess

-na

vahanani

vahoinani

vahanasi

vahoinasi

vahanansa / vahanaan

vahoinansa / vahoinaan

Abe

-tta

vahattani

vahoittani

vahattasi

vahoittasi

vahattansa / vahattaan

vahoittansa / vahoittaan

Com

-ne

-

vahoineni

-

vahoinesi

-

vahoinensa / vahoineen

Singular

Plural

Nom

-

vahani

vahasi

vahansa

vahani

vahasi

vahansa

Par

-ta

vahaani

vahaasi

vahaansa / vahaaan

vahojani

vahojasi

vahojansa / vahojaan

Gen

-n

vahani

vahasi

vahansa

vahojeni

vahojesi

vahojensa

Ill

mihin

vahaani

vahaasi

vahaansa

vahoihini

vahoihisi

vahoihinsa

Ine

-ssa

vahassani

vahassasi

vahassansa / vahassaan

vahoissani

vahoissasi

vahoissansa / vahoissaan

Ela

-sta

vahastani

vahastasi

vahastansa / vahastaan

vahoistani

vahoistasi

vahoistansa / vahoistaan

All

-lle

vahalleni

vahallesi

vahallensa / vahalleen

vahoilleni

vahoillesi

vahoillensa / vahoillean

Ade

-lla

vahallani

vahallasi

vahallansa / vahallaan

vahoillani

vahoillasi

vahoillansa / vahoillaan

Abl

-lta

vahaltani

vahaltasi

vahaltansa / vahaltaan

vahoiltani

vahoiltasi

vahoiltansa / vahoiltaan

Tra

-ksi

vahakseni

vahaksesi

vahaksensa / vahakseen

vahoikseni

vahoiksesi

vahoiksensa / vahoikseen

Ess

-na

vahanani

vahanasi

vahanansa / vahanaan

vahoinani

vahoinasi

vahoinansa / vahoinaan

Abe

-tta

vahattani

vahattasi

vahattansa / vahattaan

vahoittani

vahoittasi

vahoittansa / vahoittaan

Com

-ne

-

-

-

vahoineni

vahoinesi

vahoinensa / vahoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vahamme

vahamme

vahanne

vahanne

vahansa

vahansa

Par

-ta

vahaamme

vahojamme

vahaanne

vahojanne

vahaansa / vahaaan

vahojansa / vahojaan

Gen

-n

vahamme

vahojemme

vahanne

vahojenne

vahansa

vahojensa

Ill

mihin

vahaamme

vahoihimme

vahaanne

vahoihinne

vahaansa

vahoihinsa

Ine

-ssa

vahassamme

vahoissamme

vahassanne

vahoissanne

vahassansa / vahassaan

vahoissansa / vahoissaan

Ela

-sta

vahastamme

vahoistamme

vahastanne

vahoistanne

vahastansa / vahastaan

vahoistansa / vahoistaan

All

-lle

vahallemme

vahoillemme

vahallenne

vahoillenne

vahallensa / vahalleen

vahoillensa / vahoillean

Ade

-lla

vahallamme

vahoillamme

vahallanne

vahoillanne

vahallansa / vahallaan

vahoillansa / vahoillaan

Abl

-lta

vahaltamme

vahoiltamme

vahaltanne

vahoiltanne

vahaltansa / vahaltaan

vahoiltansa / vahoiltaan

Tra

-ksi

vahaksemme

vahoiksemme

vahaksenne

vahoiksenne

vahaksensa / vahakseen

vahoiksensa / vahoikseen

Ess

-na

vahanamme

vahoinamme

vahananne

vahoinanne

vahanansa / vahanaan

vahoinansa / vahoinaan

Abe

-tta

vahattamme

vahoittamme

vahattanne

vahoittanne

vahattansa / vahattaan

vahoittansa / vahoittaan

Com

-ne

-

vahoinemme

-

vahoinenne

-

vahoinensa / vahoineen

Singular

Plural

Nom

-

vahamme

vahanne

vahansa

vahamme

vahanne

vahansa

Par

-ta

vahaamme

vahaanne

vahaansa / vahaaan

vahojamme

vahojanne

vahojansa / vahojaan

Gen

-n

vahamme

vahanne

vahansa

vahojemme

vahojenne

vahojensa

Ill

mihin

vahaamme

vahaanne

vahaansa

vahoihimme

vahoihinne

vahoihinsa

Ine

-ssa

vahassamme

vahassanne

vahassansa / vahassaan

vahoissamme

vahoissanne

vahoissansa / vahoissaan

Ela

-sta

vahastamme

vahastanne

vahastansa / vahastaan

vahoistamme

vahoistanne

vahoistansa / vahoistaan

All

-lle

vahallemme

vahallenne

vahallensa / vahalleen

vahoillemme

vahoillenne

vahoillensa / vahoillean

Ade

-lla

vahallamme

vahallanne

vahallansa / vahallaan

vahoillamme

vahoillanne

vahoillansa / vahoillaan

Abl

-lta

vahaltamme

vahaltanne

vahaltansa / vahaltaan

vahoiltamme

vahoiltanne

vahoiltansa / vahoiltaan

Tra

-ksi

vahaksemme

vahaksenne

vahaksensa / vahakseen

vahoiksemme

vahoiksenne

vahoiksensa / vahoikseen

Ess

-na

vahanamme

vahananne

vahanansa / vahanaan

vahoinamme

vahoinanne

vahoinansa / vahoinaan

Abe

-tta

vahattamme

vahattanne

vahattansa / vahattaan

vahoittamme

vahoittanne

vahoittansa / vahoittaan

Com

-ne

-

-

-

vahoinemme

vahoinenne

vahoinensa / vahoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept