logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hirsi, noun

Word analysis
hirsivaha

hirsivaha

hirsi

Noun, Singular Nominative

+ vaha

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hirsi

hirret

Par

-ta

hirttä

hirsiä

Gen

-n

hirren

hirtten / hirsien

Ill

mihin

hirteen

hirsiin

Ine

-ssa

hirressä

hirsissä

Ela

-sta

hirrestä

hirsistä

All

-lle

hirrelle

hirsille

Ade

-lla

hirrellä

hirsillä

Abl

-lta

hirreltä

hirsiltä

Tra

-ksi

hirreksi

hirsiksi

Ess

-na

hirtenä

hirsinä

Abe

-tta

hirrettä

hirsittä

Com

-ne

-

hirsine

Ins

-in

-

hirsin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hirsi

hirret

Par

-ta

hirttä

hirsiä

Gen

-n

hirren

hirtten / hirsien

Ill

mihin

hirteen

hirsiin

Ine

-ssa

hirressä

hirsissä

Ela

-sta

hirrestä

hirsistä

All

-lle

hirrelle

hirsille

Ade

-lla

hirrellä

hirsillä

Abl

-lta

hirreltä

hirsiltä

Tra

-ksi

hirreksi

hirsiksi

Ess

-na

hirtenä

hirsinä

Abe

-tta

hirrettä

hirsittä

Com

-ne

-

hirsine

Ins

-in

-

hirsin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

timber puu, puutavara, puut, metsä, hirsi, puusto
log
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; WikiMatrix Parallel Corpus; LDS Ei hirteen. Not the gallows. Hirsi oli voinut irrota tuulen voimasta. The log may have come loose due to the force of the wind. Hirteen vain. Hang ye. Pihasta voi vuokrata myös oman hirsi saunan. You can also rent your own log sauna from the yard. Hirrestäsi lähti palo. The fire started from your log. Joudun hirteen. They will hang me. Hirsiinne tuli halkeama. Your log got a crack. Hirsiä ja roskia. Beams and Motes. En halua hirteen. I don't want to hang. Vedä hänet hirteen! String him up! Show more arrow right

Wiktionary

log, timber (heavy wooden beam used or carved ready for use in construction of a log house or similar) (heraldry) fess Show more arrow right Adjectives hirsittäinen Adverbs hirsittäin Verbs hirttää mennä hirteen = to hang oneself, commit suicide by hanging oneselfvedellä hirsiä, vetää hirsiä = to catch Z's, saw logs, saw wood = to sleep soundly, to snore Show more arrow right hirsipuu hirsitalo kurkihirsi Show more arrow right From Proto-Finnic hirci, from earlier širti, borrowed from Slavic; compare Proto-Slavic žьrdь (whence Russian жердь (žerdʹ)). Cognate with Ingrian herz, Karelian hirsi, Estonian hirs, Votic irsi. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hirteni

hirteni

hirtesi

hirtesi

hirtensä

hirtensä

Par

-ta

hirttäni

hirsiäni

hirttäsi

hirsiäsi

hirttänsä / hirttään

hirsiänsä / hirsiään

Gen

-n

hirteni

hirtteni / hirsieni

hirtesi

hirttesi / hirsiesi

hirtensä

hirttensä / hirsiensä

Ill

mihin

hirteeni

hirsiini

hirteesi

hirsiisi

hirteensä

hirsiinsä

Ine

-ssa

hirressäni

hirsissäni

hirressäsi

hirsissäsi

hirressänsä / hirressään

hirsissänsä / hirsissään

Ela

-sta

hirrestäni

hirsistäni

hirrestäsi

hirsistäsi

hirrestänsä / hirrestään

hirsistänsä / hirsistään

All

-lle

hirrelleni

hirsilleni

hirrellesi

hirsillesi

hirrellensä / hirrelleen

hirsillensä / hirsilleän

Ade

-lla

hirrelläni

hirsilläni

hirrelläsi

hirsilläsi

hirrellänsä / hirrellään

hirsillänsä / hirsillään

Abl

-lta

hirreltäni

hirsiltäni

hirreltäsi

hirsiltäsi

hirreltänsä / hirreltään

hirsiltänsä / hirsiltään

Tra

-ksi

hirrekseni

hirsikseni

hirreksesi

hirsiksesi

hirreksensä / hirrekseen

hirsiksensä / hirsikseen

Ess

-na

hirtenäni

hirsinäni

hirtenäsi

hirsinäsi

hirtenänsä / hirtenään

hirsinänsä / hirsinään

Abe

-tta

hirrettäni

hirsittäni

hirrettäsi

hirsittäsi

hirrettänsä / hirrettään

hirsittänsä / hirsittään

Com

-ne

-

hirsineni

-

hirsinesi

-

hirsinensä / hirsineen

Singular

Plural

Nom

-

hirteni

hirtesi

hirtensä

hirteni

hirtesi

hirtensä

Par

-ta

hirttäni

hirttäsi

hirttänsä / hirttään

hirsiäni

hirsiäsi

hirsiänsä / hirsiään

Gen

-n

hirteni

hirtesi

hirtensä

hirtteni / hirsieni

hirttesi / hirsiesi

hirttensä / hirsiensä

Ill

mihin

hirteeni

hirteesi

hirteensä

hirsiini

hirsiisi

hirsiinsä

Ine

-ssa

hirressäni

hirressäsi

hirressänsä / hirressään

hirsissäni

hirsissäsi

hirsissänsä / hirsissään

Ela

-sta

hirrestäni

hirrestäsi

hirrestänsä / hirrestään

hirsistäni

hirsistäsi

hirsistänsä / hirsistään

All

-lle

hirrelleni

hirrellesi

hirrellensä / hirrelleen

hirsilleni

hirsillesi

hirsillensä / hirsilleän

Ade

-lla

hirrelläni

hirrelläsi

hirrellänsä / hirrellään

hirsilläni

hirsilläsi

hirsillänsä / hirsillään

Abl

-lta

hirreltäni

hirreltäsi

hirreltänsä / hirreltään

hirsiltäni

hirsiltäsi

hirsiltänsä / hirsiltään

Tra

-ksi

hirrekseni

hirreksesi

hirreksensä / hirrekseen

hirsikseni

hirsiksesi

hirsiksensä / hirsikseen

Ess

-na

hirtenäni

hirtenäsi

hirtenänsä / hirtenään

hirsinäni

hirsinäsi

hirsinänsä / hirsinään

Abe

-tta

hirrettäni

hirrettäsi

hirrettänsä / hirrettään

hirsittäni

hirsittäsi

hirsittänsä / hirsittään

Com

-ne

-

-

-

hirsineni

hirsinesi

hirsinensä / hirsineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hirtemme

hirtemme

hirtenne

hirtenne

hirtensä

hirtensä

Par

-ta

hirttämme

hirsiämme

hirttänne

hirsiänne

hirttänsä / hirttään

hirsiänsä / hirsiään

Gen

-n

hirtemme

hirttemme / hirsiemme

hirtenne

hirttenne / hirsienne

hirtensä

hirttensä / hirsiensä

Ill

mihin

hirteemme

hirsiimme

hirteenne

hirsiinne

hirteensä

hirsiinsä

Ine

-ssa

hirressämme

hirsissämme

hirressänne

hirsissänne

hirressänsä / hirressään

hirsissänsä / hirsissään

Ela

-sta

hirrestämme

hirsistämme

hirrestänne

hirsistänne

hirrestänsä / hirrestään

hirsistänsä / hirsistään

All

-lle

hirrellemme

hirsillemme

hirrellenne

hirsillenne

hirrellensä / hirrelleen

hirsillensä / hirsilleän

Ade

-lla

hirrellämme

hirsillämme

hirrellänne

hirsillänne

hirrellänsä / hirrellään

hirsillänsä / hirsillään

Abl

-lta

hirreltämme

hirsiltämme

hirreltänne

hirsiltänne

hirreltänsä / hirreltään

hirsiltänsä / hirsiltään

Tra

-ksi

hirreksemme

hirsiksemme

hirreksenne

hirsiksenne

hirreksensä / hirrekseen

hirsiksensä / hirsikseen

Ess

-na

hirtenämme

hirsinämme

hirtenänne

hirsinänne

hirtenänsä / hirtenään

hirsinänsä / hirsinään

Abe

-tta

hirrettämme

hirsittämme

hirrettänne

hirsittänne

hirrettänsä / hirrettään

hirsittänsä / hirsittään

Com

-ne

-

hirsinemme

-

hirsinenne

-

hirsinensä / hirsineen

Singular

Plural

Nom

-

hirtemme

hirtenne

hirtensä

hirtemme

hirtenne

hirtensä

Par

-ta

hirttämme

hirttänne

hirttänsä / hirttään

hirsiämme

hirsiänne

hirsiänsä / hirsiään

Gen

-n

hirtemme

hirtenne

hirtensä

hirttemme / hirsiemme

hirttenne / hirsienne

hirttensä / hirsiensä

Ill

mihin

hirteemme

hirteenne

hirteensä

hirsiimme

hirsiinne

hirsiinsä

Ine

-ssa

hirressämme

hirressänne

hirressänsä / hirressään

hirsissämme

hirsissänne

hirsissänsä / hirsissään

Ela

-sta

hirrestämme

hirrestänne

hirrestänsä / hirrestään

hirsistämme

hirsistänne

hirsistänsä / hirsistään

All

-lle

hirrellemme

hirrellenne

hirrellensä / hirrelleen

hirsillemme

hirsillenne

hirsillensä / hirsilleän

Ade

-lla

hirrellämme

hirrellänne

hirrellänsä / hirrellään

hirsillämme

hirsillänne

hirsillänsä / hirsillään

Abl

-lta

hirreltämme

hirreltänne

hirreltänsä / hirreltään

hirsiltämme

hirsiltänne

hirsiltänsä / hirsiltään

Tra

-ksi

hirreksemme

hirreksenne

hirreksensä / hirrekseen

hirsiksemme

hirsiksenne

hirsiksensä / hirsikseen

Ess

-na

hirtenämme

hirtenänne

hirtenänsä / hirtenään

hirsinämme

hirsinänne

hirsinänsä / hirsinään

Abe

-tta

hirrettämme

hirrettänne

hirrettänsä / hirrettään

hirsittämme

hirsittänne

hirsittänsä / hirsittään

Com

-ne

-

-

-

hirsinemme

hirsinenne

hirsinensä / hirsineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaha

vahat

Par

-ta

vahaa

vahoja

Gen

-n

vahan

vahojen

Ill

mihin

vahaan

vahoihin

Ine

-ssa

vahassa

vahoissa

Ela

-sta

vahasta

vahoista

All

-lle

vahalle

vahoille

Ade

-lla

vahalla

vahoilla

Abl

-lta

vahalta

vahoilta

Tra

-ksi

vahaksi

vahoiksi

Ess

-na

vahana

vahoina

Abe

-tta

vahatta

vahoitta

Com

-ne

-

vahoine

Ins

-in

-

vahoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaha

vahat

Par

-ta

vahaa

vahoja

Gen

-n

vahan

vahojen

Ill

mihin

vahaan

vahoihin

Ine

-ssa

vahassa

vahoissa

Ela

-sta

vahasta

vahoista

All

-lle

vahalle

vahoille

Ade

-lla

vahalla

vahoilla

Abl

-lta

vahalta

vahoilta

Tra

-ksi

vahaksi

vahoiksi

Ess

-na

vahana

vahoina

Abe

-tta

vahatta

vahoitta

Com

-ne

-

vahoine

Ins

-in

-

vahoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

wax vaha, vaikku
polish kiilloke, kiillotus, kiillotusaine, kiillote, vaha, kiilto
little
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles; WikiMatrix Vaha on vahaa. Wax is wax. Vaha on kovaa materiaalia. Wax is a hard material. Vaha on vahaa. Wax is wax. Vai onko vahanne hukassa? Or is the wax missing? Vahanne tuoksuu ihanalta. The wax smells lovely. Vaha sulaa matalassa lämpötilassa. Wax melts at a low temperature. Vaha sulaa matalassa la mpo tilassa. Wax melts at a low temperature. Minulla ei ole vahaa. I have no wax. Auton vaha hoitaa ja suojaa maalipintaa. Car wax takes care of and protects the paint surface. Laita geeliä tai vahaa. What do? Show more arrow right

Wiktionary

wax Show more arrow right From Proto-Finnic vaha, borrowed either from Proto-Germanic wahsą or Proto-Baltic waksa, vakša. Compare English wax and Latvian vasks, respectively. Show more arrow right

Wikipedia

Wax Waxes are a diverse class of organic compounds that are lipophilic, malleable solids near ambient temperatures. They include higher alkanes and lipids, typically with melting points above about 40 °C (104 °F), melting to give low viscosity liquids. Waxes are insoluble in water but soluble in organic, nonpolar solvents. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vahani

vahani

vahasi

vahasi

vahansa

vahansa

Par

-ta

vahaani

vahojani

vahaasi

vahojasi

vahaansa / vahaaan

vahojansa / vahojaan

Gen

-n

vahani

vahojeni

vahasi

vahojesi

vahansa

vahojensa

Ill

mihin

vahaani

vahoihini

vahaasi

vahoihisi

vahaansa

vahoihinsa

Ine

-ssa

vahassani

vahoissani

vahassasi

vahoissasi

vahassansa / vahassaan

vahoissansa / vahoissaan

Ela

-sta

vahastani

vahoistani

vahastasi

vahoistasi

vahastansa / vahastaan

vahoistansa / vahoistaan

All

-lle

vahalleni

vahoilleni

vahallesi

vahoillesi

vahallensa / vahalleen

vahoillensa / vahoillean

Ade

-lla

vahallani

vahoillani

vahallasi

vahoillasi

vahallansa / vahallaan

vahoillansa / vahoillaan

Abl

-lta

vahaltani

vahoiltani

vahaltasi

vahoiltasi

vahaltansa / vahaltaan

vahoiltansa / vahoiltaan

Tra

-ksi

vahakseni

vahoikseni

vahaksesi

vahoiksesi

vahaksensa / vahakseen

vahoiksensa / vahoikseen

Ess

-na

vahanani

vahoinani

vahanasi

vahoinasi

vahanansa / vahanaan

vahoinansa / vahoinaan

Abe

-tta

vahattani

vahoittani

vahattasi

vahoittasi

vahattansa / vahattaan

vahoittansa / vahoittaan

Com

-ne

-

vahoineni

-

vahoinesi

-

vahoinensa / vahoineen

Singular

Plural

Nom

-

vahani

vahasi

vahansa

vahani

vahasi

vahansa

Par

-ta

vahaani

vahaasi

vahaansa / vahaaan

vahojani

vahojasi

vahojansa / vahojaan

Gen

-n

vahani

vahasi

vahansa

vahojeni

vahojesi

vahojensa

Ill

mihin

vahaani

vahaasi

vahaansa

vahoihini

vahoihisi

vahoihinsa

Ine

-ssa

vahassani

vahassasi

vahassansa / vahassaan

vahoissani

vahoissasi

vahoissansa / vahoissaan

Ela

-sta

vahastani

vahastasi

vahastansa / vahastaan

vahoistani

vahoistasi

vahoistansa / vahoistaan

All

-lle

vahalleni

vahallesi

vahallensa / vahalleen

vahoilleni

vahoillesi

vahoillensa / vahoillean

Ade

-lla

vahallani

vahallasi

vahallansa / vahallaan

vahoillani

vahoillasi

vahoillansa / vahoillaan

Abl

-lta

vahaltani

vahaltasi

vahaltansa / vahaltaan

vahoiltani

vahoiltasi

vahoiltansa / vahoiltaan

Tra

-ksi

vahakseni

vahaksesi

vahaksensa / vahakseen

vahoikseni

vahoiksesi

vahoiksensa / vahoikseen

Ess

-na

vahanani

vahanasi

vahanansa / vahanaan

vahoinani

vahoinasi

vahoinansa / vahoinaan

Abe

-tta

vahattani

vahattasi

vahattansa / vahattaan

vahoittani

vahoittasi

vahoittansa / vahoittaan

Com

-ne

-

-

-

vahoineni

vahoinesi

vahoinensa / vahoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vahamme

vahamme

vahanne

vahanne

vahansa

vahansa

Par

-ta

vahaamme

vahojamme

vahaanne

vahojanne

vahaansa / vahaaan

vahojansa / vahojaan

Gen

-n

vahamme

vahojemme

vahanne

vahojenne

vahansa

vahojensa

Ill

mihin

vahaamme

vahoihimme

vahaanne

vahoihinne

vahaansa

vahoihinsa

Ine

-ssa

vahassamme

vahoissamme

vahassanne

vahoissanne

vahassansa / vahassaan

vahoissansa / vahoissaan

Ela

-sta

vahastamme

vahoistamme

vahastanne

vahoistanne

vahastansa / vahastaan

vahoistansa / vahoistaan

All

-lle

vahallemme

vahoillemme

vahallenne

vahoillenne

vahallensa / vahalleen

vahoillensa / vahoillean

Ade

-lla

vahallamme

vahoillamme

vahallanne

vahoillanne

vahallansa / vahallaan

vahoillansa / vahoillaan

Abl

-lta

vahaltamme

vahoiltamme

vahaltanne

vahoiltanne

vahaltansa / vahaltaan

vahoiltansa / vahoiltaan

Tra

-ksi

vahaksemme

vahoiksemme

vahaksenne

vahoiksenne

vahaksensa / vahakseen

vahoiksensa / vahoikseen

Ess

-na

vahanamme

vahoinamme

vahananne

vahoinanne

vahanansa / vahanaan

vahoinansa / vahoinaan

Abe

-tta

vahattamme

vahoittamme

vahattanne

vahoittanne

vahattansa / vahattaan

vahoittansa / vahoittaan

Com

-ne

-

vahoinemme

-

vahoinenne

-

vahoinensa / vahoineen

Singular

Plural

Nom

-

vahamme

vahanne

vahansa

vahamme

vahanne

vahansa

Par

-ta

vahaamme

vahaanne

vahaansa / vahaaan

vahojamme

vahojanne

vahojansa / vahojaan

Gen

-n

vahamme

vahanne

vahansa

vahojemme

vahojenne

vahojensa

Ill

mihin

vahaamme

vahaanne

vahaansa

vahoihimme

vahoihinne

vahoihinsa

Ine

-ssa

vahassamme

vahassanne

vahassansa / vahassaan

vahoissamme

vahoissanne

vahoissansa / vahoissaan

Ela

-sta

vahastamme

vahastanne

vahastansa / vahastaan

vahoistamme

vahoistanne

vahoistansa / vahoistaan

All

-lle

vahallemme

vahallenne

vahallensa / vahalleen

vahoillemme

vahoillenne

vahoillensa / vahoillean

Ade

-lla

vahallamme

vahallanne

vahallansa / vahallaan

vahoillamme

vahoillanne

vahoillansa / vahoillaan

Abl

-lta

vahaltamme

vahaltanne

vahaltansa / vahaltaan

vahoiltamme

vahoiltanne

vahoiltansa / vahoiltaan

Tra

-ksi

vahaksemme

vahaksenne

vahaksensa / vahakseen

vahoiksemme

vahoiksenne

vahoiksensa / vahoikseen

Ess

-na

vahanamme

vahananne

vahanansa / vahanaan

vahoinamme

vahoinanne

vahoinansa / vahoinaan

Abe

-tta

vahattamme

vahattanne

vahattansa / vahattaan

vahoittamme

vahoittanne

vahoittansa / vahoittaan

Com

-ne

-

-

-

vahoinemme

vahoinenne

vahoinensa / vahoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept