logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kansitus, noun

Word analysis
kansituskulut

kansituskulut

kansitus

Noun, Singular Nominative

+ kulku

Noun, Plural Nominative

kansitus

Noun, Singular Nominative

+ kulu

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kansitus

kansitukset

Par

-ta

kansitusta

kansituksia

Gen

-n

kansituksen

kansituksien / kansitusten

Ill

mihin

kansitukseen

kansituksiin

Ine

-ssa

kansituksessa

kansituksissa

Ela

-sta

kansituksesta

kansituksista

All

-lle

kansitukselle

kansituksille

Ade

-lla

kansituksella

kansituksilla

Abl

-lta

kansitukselta

kansituksilta

Tra

-ksi

kansitukseksi

kansituksiksi

Ess

-na

kansituksena

kansituksina

Abe

-tta

kansituksetta

kansituksitta

Com

-ne

-

kansituksine

Ins

-in

-

kansituksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kansitus

kansitukset

Par

-ta

kansitusta

kansituksia

Gen

-n

kansituksen

kansituksien / kansitusten

Ill

mihin

kansitukseen

kansituksiin

Ine

-ssa

kansituksessa

kansituksissa

Ela

-sta

kansituksesta

kansituksista

All

-lle

kansitukselle

kansituksille

Ade

-lla

kansituksella

kansituksilla

Abl

-lta

kansitukselta

kansituksilta

Tra

-ksi

kansitukseksi

kansituksiksi

Ess

-na

kansituksena

kansituksina

Abe

-tta

kansituksetta

kansituksitta

Com

-ne

-

kansituksine

Ins

-in

-

kansituksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

cover
cover -up
Show more arrow right

Wiktionary

lidding, capping Show more arrow right kansittaa +‎ -us Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kansitukseni

kansitukseni

kansituksesi

kansituksesi

kansituksensa

kansituksensa

Par

-ta

kansitustani

kansituksiani

kansitustasi

kansituksiasi

kansitustansa / kansitustaan

kansituksiansa / kansituksiaan

Gen

-n

kansitukseni

kansituksieni / kansitusteni

kansituksesi

kansituksiesi / kansitustesi

kansituksensa

kansituksiensa / kansitustensa

Ill

mihin

kansitukseeni

kansituksiini

kansitukseesi

kansituksiisi

kansitukseensa

kansituksiinsa

Ine

-ssa

kansituksessani

kansituksissani

kansituksessasi

kansituksissasi

kansituksessansa / kansituksessaan

kansituksissansa / kansituksissaan

Ela

-sta

kansituksestani

kansituksistani

kansituksestasi

kansituksistasi

kansituksestansa / kansituksestaan

kansituksistansa / kansituksistaan

All

-lle

kansitukselleni

kansituksilleni

kansituksellesi

kansituksillesi

kansituksellensa / kansitukselleen

kansituksillensa / kansituksillean

Ade

-lla

kansituksellani

kansituksillani

kansituksellasi

kansituksillasi

kansituksellansa / kansituksellaan

kansituksillansa / kansituksillaan

Abl

-lta

kansitukseltani

kansituksiltani

kansitukseltasi

kansituksiltasi

kansitukseltansa / kansitukseltaan

kansituksiltansa / kansituksiltaan

Tra

-ksi

kansituksekseni

kansituksikseni

kansitukseksesi

kansituksiksesi

kansitukseksensa / kansituksekseen

kansituksiksensa / kansituksikseen

Ess

-na

kansituksenani

kansituksinani

kansituksenasi

kansituksinasi

kansituksenansa / kansituksenaan

kansituksinansa / kansituksinaan

Abe

-tta

kansituksettani

kansituksittani

kansituksettasi

kansituksittasi

kansituksettansa / kansituksettaan

kansituksittansa / kansituksittaan

Com

-ne

-

kansituksineni

-

kansituksinesi

-

kansituksinensa / kansituksineen

Singular

Plural

Nom

-

kansitukseni

kansituksesi

kansituksensa

kansitukseni

kansituksesi

kansituksensa

Par

-ta

kansitustani

kansitustasi

kansitustansa / kansitustaan

kansituksiani

kansituksiasi

kansituksiansa / kansituksiaan

Gen

-n

kansitukseni

kansituksesi

kansituksensa

kansituksieni / kansitusteni

kansituksiesi / kansitustesi

kansituksiensa / kansitustensa

Ill

mihin

kansitukseeni

kansitukseesi

kansitukseensa

kansituksiini

kansituksiisi

kansituksiinsa

Ine

-ssa

kansituksessani

kansituksessasi

kansituksessansa / kansituksessaan

kansituksissani

kansituksissasi

kansituksissansa / kansituksissaan

Ela

-sta

kansituksestani

kansituksestasi

kansituksestansa / kansituksestaan

kansituksistani

kansituksistasi

kansituksistansa / kansituksistaan

All

-lle

kansitukselleni

kansituksellesi

kansituksellensa / kansitukselleen

kansituksilleni

kansituksillesi

kansituksillensa / kansituksillean

Ade

-lla

kansituksellani

kansituksellasi

kansituksellansa / kansituksellaan

kansituksillani

kansituksillasi

kansituksillansa / kansituksillaan

Abl

-lta

kansitukseltani

kansitukseltasi

kansitukseltansa / kansitukseltaan

kansituksiltani

kansituksiltasi

kansituksiltansa / kansituksiltaan

Tra

-ksi

kansituksekseni

kansitukseksesi

kansitukseksensa / kansituksekseen

kansituksikseni

kansituksiksesi

kansituksiksensa / kansituksikseen

Ess

-na

kansituksenani

kansituksenasi

kansituksenansa / kansituksenaan

kansituksinani

kansituksinasi

kansituksinansa / kansituksinaan

Abe

-tta

kansituksettani

kansituksettasi

kansituksettansa / kansituksettaan

kansituksittani

kansituksittasi

kansituksittansa / kansituksittaan

Com

-ne

-

-

-

kansituksineni

kansituksinesi

kansituksinensa / kansituksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kansituksemme

kansituksemme

kansituksenne

kansituksenne

kansituksensa

kansituksensa

Par

-ta

kansitustamme

kansituksiamme

kansitustanne

kansituksianne

kansitustansa / kansitustaan

kansituksiansa / kansituksiaan

Gen

-n

kansituksemme

kansituksiemme / kansitustemme

kansituksenne

kansituksienne / kansitustenne

kansituksensa

kansituksiensa / kansitustensa

Ill

mihin

kansitukseemme

kansituksiimme

kansitukseenne

kansituksiinne

kansitukseensa

kansituksiinsa

Ine

-ssa

kansituksessamme

kansituksissamme

kansituksessanne

kansituksissanne

kansituksessansa / kansituksessaan

kansituksissansa / kansituksissaan

Ela

-sta

kansituksestamme

kansituksistamme

kansituksestanne

kansituksistanne

kansituksestansa / kansituksestaan

kansituksistansa / kansituksistaan

All

-lle

kansituksellemme

kansituksillemme

kansituksellenne

kansituksillenne

kansituksellensa / kansitukselleen

kansituksillensa / kansituksillean

Ade

-lla

kansituksellamme

kansituksillamme

kansituksellanne

kansituksillanne

kansituksellansa / kansituksellaan

kansituksillansa / kansituksillaan

Abl

-lta

kansitukseltamme

kansituksiltamme

kansitukseltanne

kansituksiltanne

kansitukseltansa / kansitukseltaan

kansituksiltansa / kansituksiltaan

Tra

-ksi

kansitukseksemme

kansituksiksemme

kansitukseksenne

kansituksiksenne

kansitukseksensa / kansituksekseen

kansituksiksensa / kansituksikseen

Ess

-na

kansituksenamme

kansituksinamme

kansituksenanne

kansituksinanne

kansituksenansa / kansituksenaan

kansituksinansa / kansituksinaan

Abe

-tta

kansituksettamme

kansituksittamme

kansituksettanne

kansituksittanne

kansituksettansa / kansituksettaan

kansituksittansa / kansituksittaan

Com

-ne

-

kansituksinemme

-

kansituksinenne

-

kansituksinensa / kansituksineen

Singular

Plural

Nom

-

kansituksemme

kansituksenne

kansituksensa

kansituksemme

kansituksenne

kansituksensa

Par

-ta

kansitustamme

kansitustanne

kansitustansa / kansitustaan

kansituksiamme

kansituksianne

kansituksiansa / kansituksiaan

Gen

-n

kansituksemme

kansituksenne

kansituksensa

kansituksiemme / kansitustemme

kansituksienne / kansitustenne

kansituksiensa / kansitustensa

Ill

mihin

kansitukseemme

kansitukseenne

kansitukseensa

kansituksiimme

kansituksiinne

kansituksiinsa

Ine

-ssa

kansituksessamme

kansituksessanne

kansituksessansa / kansituksessaan

kansituksissamme

kansituksissanne

kansituksissansa / kansituksissaan

Ela

-sta

kansituksestamme

kansituksestanne

kansituksestansa / kansituksestaan

kansituksistamme

kansituksistanne

kansituksistansa / kansituksistaan

All

-lle

kansituksellemme

kansituksellenne

kansituksellensa / kansitukselleen

kansituksillemme

kansituksillenne

kansituksillensa / kansituksillean

Ade

-lla

kansituksellamme

kansituksellanne

kansituksellansa / kansituksellaan

kansituksillamme

kansituksillanne

kansituksillansa / kansituksillaan

Abl

-lta

kansitukseltamme

kansitukseltanne

kansitukseltansa / kansitukseltaan

kansituksiltamme

kansituksiltanne

kansituksiltansa / kansituksiltaan

Tra

-ksi

kansitukseksemme

kansitukseksenne

kansitukseksensa / kansituksekseen

kansituksiksemme

kansituksiksenne

kansituksiksensa / kansituksikseen

Ess

-na

kansituksenamme

kansituksenanne

kansituksenansa / kansituksenaan

kansituksinamme

kansituksinanne

kansituksinansa / kansituksinaan

Abe

-tta

kansituksettamme

kansituksettanne

kansituksettansa / kansituksettaan

kansituksittamme

kansituksittanne

kansituksittansa / kansituksittaan

Com

-ne

-

-

-

kansituksinemme

kansituksinenne

kansituksinensa / kansituksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kulku

kulut

Par

-ta

kulkua

kulkuja

Gen

-n

kulun

kulkujen

Ill

mihin

kulkuun

kulkuihin

Ine

-ssa

kulussa

kuluissa

Ela

-sta

kulusta

kuluista

All

-lle

kululle

kuluille

Ade

-lla

kululla

kuluilla

Abl

-lta

kululta

kuluilta

Tra

-ksi

kuluksi

kuluiksi

Ess

-na

kulkuna

kulkuina

Abe

-tta

kulutta

kuluitta

Com

-ne

-

kulkuine

Ins

-in

-

kuluin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kulku

kulut

Par

-ta

kulkua

kulkuja

Gen

-n

kulun

kulkujen

Ill

mihin

kulkuun

kulkuihin

Ine

-ssa

kulussa

kuluissa

Ela

-sta

kulusta

kuluista

All

-lle

kululle

kuluille

Ade

-lla

kululla

kuluilla

Abl

-lta

kululta

kuluilta

Tra

-ksi

kuluksi

kuluiksi

Ess

-na

kulkuna

kulkuina

Abe

-tta

kulutta

kuluitta

Com

-ne

-

kulkuine

Ins

-in

-

kuluin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

passage kulku, kohta, käytävä, siirtyminen, läpikulku, väylä
course kurssi, rata, kulku, suunta, reitti, tie
run ajelu, ajo, juoksu, kulku, käynti, käyttöaika
progress edistyminen, kehitys, eteneminen, edistys, kehittyminen, kulku
going meno, kulku, vauhti, lähtö, keli
current virta, sähkövirta, virtaus, ilmavirta, kulku
march marssi, kulku, kehitys, eteneminen, rajaseutu, raja
race rotu, kilpailu, kilpajuoksu, ihmiskunta, ihmiset, kulku
lapse kuluminen, lipsahdus, erehdys, virhe, hairahdus, kulku
drift sorto, ajelehtiminen, sivupoikkeama, liike, suunta, kulku
tenor tenori, sävy, pääajatus, kulku
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus - sentence ID: 380491; Europarl; Tatoeba Parallel Corpus - sentence ID: 836758; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence ID: 3001; Tatoeba Parallel Corpus, sentence number 1456789.; Tanzil; Tatoeba; Tilde MODEL; OpenSubtitles Kuluiltamme on kylmä tuuli. From our walk, there is a cold wind. Kulku oli estetty lumivyörystä. Access was blocked by an avalanche. Puhelu tuli kuluissamme. The call came in the midst of our activities. Onko tämä talon kulku kiellettyä? Is this entrance to the building forbidden? Ruoka kulussa vai myöhässä? Is the food on its way or late? Kävelin rannalle kulusta. I walked to the beach from. Autamme teitä kulustanne. We will assist you with your transport. Kulustanne löytyy kortti. There is a card in your possession. Kävelimme hitaasti kuluiltamme. We walked slowly from our stroll. Olin väsynyt kuluiltani. I was tired from my stroll. Show more arrow right

Wiktionary

motion, journey course, path (geology) strike (compass direction of the line of intersection between a rock layer and the surface of the Earth) Show more arrow right kulkea +‎ -u Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kulkuni

kulkuni

kulkusi

kulkusi

kulkunsa

kulkunsa

Par

-ta

kulkuani

kulkujani

kulkuasi

kulkujasi

kulkuansa / kulkuaan

kulkujansa / kulkujaan

Gen

-n

kulkuni

kulkujeni

kulkusi

kulkujesi

kulkunsa

kulkujensa

Ill

mihin

kulkuuni

kulkuihini

kulkuusi

kulkuihisi

kulkuunsa

kulkuihinsa

Ine

-ssa

kulussani

kuluissani

kulussasi

kuluissasi

kulussansa / kulussaan

kuluissansa / kuluissaan

Ela

-sta

kulustani

kuluistani

kulustasi

kuluistasi

kulustansa / kulustaan

kuluistansa / kuluistaan

All

-lle

kululleni

kuluilleni

kulullesi

kuluillesi

kulullensa / kululleen

kuluillensa / kuluillean

Ade

-lla

kulullani

kuluillani

kulullasi

kuluillasi

kulullansa / kulullaan

kuluillansa / kuluillaan

Abl

-lta

kulultani

kuluiltani

kulultasi

kuluiltasi

kulultansa / kulultaan

kuluiltansa / kuluiltaan

Tra

-ksi

kulukseni

kuluikseni

kuluksesi

kuluiksesi

kuluksensa / kulukseen

kuluiksensa / kuluikseen

Ess

-na

kulkunani

kulkuinani

kulkunasi

kulkuinasi

kulkunansa / kulkunaan

kulkuinansa / kulkuinaan

Abe

-tta

kuluttani

kuluittani

kuluttasi

kuluittasi

kuluttansa / kuluttaan

kuluittansa / kuluittaan

Com

-ne

-

kulkuineni

-

kulkuinesi

-

kulkuinensa / kulkuineen

Singular

Plural

Nom

-

kulkuni

kulkusi

kulkunsa

kulkuni

kulkusi

kulkunsa

Par

-ta

kulkuani

kulkuasi

kulkuansa / kulkuaan

kulkujani

kulkujasi

kulkujansa / kulkujaan

Gen

-n

kulkuni

kulkusi

kulkunsa

kulkujeni

kulkujesi

kulkujensa

Ill

mihin

kulkuuni

kulkuusi

kulkuunsa

kulkuihini

kulkuihisi

kulkuihinsa

Ine

-ssa

kulussani

kulussasi

kulussansa / kulussaan

kuluissani

kuluissasi

kuluissansa / kuluissaan

Ela

-sta

kulustani

kulustasi

kulustansa / kulustaan

kuluistani

kuluistasi

kuluistansa / kuluistaan

All

-lle

kululleni

kulullesi

kulullensa / kululleen

kuluilleni

kuluillesi

kuluillensa / kuluillean

Ade

-lla

kulullani

kulullasi

kulullansa / kulullaan

kuluillani

kuluillasi

kuluillansa / kuluillaan

Abl

-lta

kulultani

kulultasi

kulultansa / kulultaan

kuluiltani

kuluiltasi

kuluiltansa / kuluiltaan

Tra

-ksi

kulukseni

kuluksesi

kuluksensa / kulukseen

kuluikseni

kuluiksesi

kuluiksensa / kuluikseen

Ess

-na

kulkunani

kulkunasi

kulkunansa / kulkunaan

kulkuinani

kulkuinasi

kulkuinansa / kulkuinaan

Abe

-tta

kuluttani

kuluttasi

kuluttansa / kuluttaan

kuluittani

kuluittasi

kuluittansa / kuluittaan

Com

-ne

-

-

-

kulkuineni

kulkuinesi

kulkuinensa / kulkuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kulkumme

kulkumme

kulkunne

kulkunne

kulkunsa

kulkunsa

Par

-ta

kulkuamme

kulkujamme

kulkuanne

kulkujanne

kulkuansa / kulkuaan

kulkujansa / kulkujaan

Gen

-n

kulkumme

kulkujemme

kulkunne

kulkujenne

kulkunsa

kulkujensa

Ill

mihin

kulkuumme

kulkuihimme

kulkuunne

kulkuihinne

kulkuunsa

kulkuihinsa

Ine

-ssa

kulussamme

kuluissamme

kulussanne

kuluissanne

kulussansa / kulussaan

kuluissansa / kuluissaan

Ela

-sta

kulustamme

kuluistamme

kulustanne

kuluistanne

kulustansa / kulustaan

kuluistansa / kuluistaan

All

-lle

kulullemme

kuluillemme

kulullenne

kuluillenne

kulullensa / kululleen

kuluillensa / kuluillean

Ade

-lla

kulullamme

kuluillamme

kulullanne

kuluillanne

kulullansa / kulullaan

kuluillansa / kuluillaan

Abl

-lta

kulultamme

kuluiltamme

kulultanne

kuluiltanne

kulultansa / kulultaan

kuluiltansa / kuluiltaan

Tra

-ksi

kuluksemme

kuluiksemme

kuluksenne

kuluiksenne

kuluksensa / kulukseen

kuluiksensa / kuluikseen

Ess

-na

kulkunamme

kulkuinamme

kulkunanne

kulkuinanne

kulkunansa / kulkunaan

kulkuinansa / kulkuinaan

Abe

-tta

kuluttamme

kuluittamme

kuluttanne

kuluittanne

kuluttansa / kuluttaan

kuluittansa / kuluittaan

Com

-ne

-

kulkuinemme

-

kulkuinenne

-

kulkuinensa / kulkuineen

Singular

Plural

Nom

-

kulkumme

kulkunne

kulkunsa

kulkumme

kulkunne

kulkunsa

Par

-ta

kulkuamme

kulkuanne

kulkuansa / kulkuaan

kulkujamme

kulkujanne

kulkujansa / kulkujaan

Gen

-n

kulkumme

kulkunne

kulkunsa

kulkujemme

kulkujenne

kulkujensa

Ill

mihin

kulkuumme

kulkuunne

kulkuunsa

kulkuihimme

kulkuihinne

kulkuihinsa

Ine

-ssa

kulussamme

kulussanne

kulussansa / kulussaan

kuluissamme

kuluissanne

kuluissansa / kuluissaan

Ela

-sta

kulustamme

kulustanne

kulustansa / kulustaan

kuluistamme

kuluistanne

kuluistansa / kuluistaan

All

-lle

kulullemme

kulullenne

kulullensa / kululleen

kuluillemme

kuluillenne

kuluillensa / kuluillean

Ade

-lla

kulullamme

kulullanne

kulullansa / kulullaan

kuluillamme

kuluillanne

kuluillansa / kuluillaan

Abl

-lta

kulultamme

kulultanne

kulultansa / kulultaan

kuluiltamme

kuluiltanne

kuluiltansa / kuluiltaan

Tra

-ksi

kuluksemme

kuluksenne

kuluksensa / kulukseen

kuluiksemme

kuluiksenne

kuluiksensa / kuluikseen

Ess

-na

kulkunamme

kulkunanne

kulkunansa / kulkunaan

kulkuinamme

kulkuinanne

kulkuinansa / kulkuinaan

Abe

-tta

kuluttamme

kuluttanne

kuluttansa / kuluttaan

kuluittamme

kuluittanne

kuluittansa / kuluittaan

Com

-ne

-

-

-

kulkuinemme

kulkuinenne

kulkuinensa / kulkuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kulu

kulut

Par

-ta

kulua

kuluja

Gen

-n

kulun

kulujen

Ill

mihin

kuluun

kuluihin

Ine

-ssa

kulussa

kuluissa

Ela

-sta

kulusta

kuluista

All

-lle

kululle

kuluille

Ade

-lla

kululla

kuluilla

Abl

-lta

kululta

kuluilta

Tra

-ksi

kuluksi

kuluiksi

Ess

-na

kuluna

kuluina

Abe

-tta

kulutta

kuluitta

Com

-ne

-

kuluine

Ins

-in

-

kuluin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kulu

kulut

Par

-ta

kulua

kuluja

Gen

-n

kulun

kulujen

Ill

mihin

kuluun

kuluihin

Ine

-ssa

kulussa

kuluissa

Ela

-sta

kulusta

kuluista

All

-lle

kululle

kuluille

Ade

-lla

kululla

kuluilla

Abl

-lta

kululta

kuluilta

Tra

-ksi

kuluksi

kuluiksi

Ess

-na

kuluna

kuluina

Abe

-tta

kulutta

kuluitta

Com

-ne

-

kuluine

Ins

-in

-

kuluin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

expense kulu, kulunki
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus, sentence id: 3001; OpenSubtitles parallel corpus Kulu on huomattava. The cost is significant. Kulu on yhtiölle suuri. The cost is high for the company. Uusi kulu tuli yllättäen. The new cost came unexpectedly. Tämä kulu on vältettävissä. This expense is avoidable. Kulu oli odotettua suurempi. The expense was larger than expected. Projektin kulu ylitti budjetin. The project cost exceeded the budget. Yllättäviä kulu syntyy usein remontin aikana. Unexpected costs often arise during renovations. Kulu syntyy yleensä matkustamisesta ja ruoasta. The expense usually occurs from traveling and food. Kulusi ovat täysin turhia. Your expenses are completely unnecessary. He puhuivat kuluista. They talked about the costs. Show more arrow right

Wiktionary

(usually in the plural) expense, cost, expenditure Show more arrow right (one expenditure): kustannus Show more arrow right kulukorvaus Show more arrow right kulua +‎ -u Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuluni

kuluni

kulusi

kulusi

kulunsa

kulunsa

Par

-ta

kuluani

kulujani

kuluasi

kulujasi

kuluansa / kuluaan

kulujansa / kulujaan

Gen

-n

kuluni

kulujeni

kulusi

kulujesi

kulunsa

kulujensa

Ill

mihin

kuluuni

kuluihini

kuluusi

kuluihisi

kuluunsa

kuluihinsa

Ine

-ssa

kulussani

kuluissani

kulussasi

kuluissasi

kulussansa / kulussaan

kuluissansa / kuluissaan

Ela

-sta

kulustani

kuluistani

kulustasi

kuluistasi

kulustansa / kulustaan

kuluistansa / kuluistaan

All

-lle

kululleni

kuluilleni

kulullesi

kuluillesi

kulullensa / kululleen

kuluillensa / kuluillean

Ade

-lla

kulullani

kuluillani

kulullasi

kuluillasi

kulullansa / kulullaan

kuluillansa / kuluillaan

Abl

-lta

kulultani

kuluiltani

kulultasi

kuluiltasi

kulultansa / kulultaan

kuluiltansa / kuluiltaan

Tra

-ksi

kulukseni

kuluikseni

kuluksesi

kuluiksesi

kuluksensa / kulukseen

kuluiksensa / kuluikseen

Ess

-na

kulunani

kuluinani

kulunasi

kuluinasi

kulunansa / kulunaan

kuluinansa / kuluinaan

Abe

-tta

kuluttani

kuluittani

kuluttasi

kuluittasi

kuluttansa / kuluttaan

kuluittansa / kuluittaan

Com

-ne

-

kuluineni

-

kuluinesi

-

kuluinensa / kuluineen

Singular

Plural

Nom

-

kuluni

kulusi

kulunsa

kuluni

kulusi

kulunsa

Par

-ta

kuluani

kuluasi

kuluansa / kuluaan

kulujani

kulujasi

kulujansa / kulujaan

Gen

-n

kuluni

kulusi

kulunsa

kulujeni

kulujesi

kulujensa

Ill

mihin

kuluuni

kuluusi

kuluunsa

kuluihini

kuluihisi

kuluihinsa

Ine

-ssa

kulussani

kulussasi

kulussansa / kulussaan

kuluissani

kuluissasi

kuluissansa / kuluissaan

Ela

-sta

kulustani

kulustasi

kulustansa / kulustaan

kuluistani

kuluistasi

kuluistansa / kuluistaan

All

-lle

kululleni

kulullesi

kulullensa / kululleen

kuluilleni

kuluillesi

kuluillensa / kuluillean

Ade

-lla

kulullani

kulullasi

kulullansa / kulullaan

kuluillani

kuluillasi

kuluillansa / kuluillaan

Abl

-lta

kulultani

kulultasi

kulultansa / kulultaan

kuluiltani

kuluiltasi

kuluiltansa / kuluiltaan

Tra

-ksi

kulukseni

kuluksesi

kuluksensa / kulukseen

kuluikseni

kuluiksesi

kuluiksensa / kuluikseen

Ess

-na

kulunani

kulunasi

kulunansa / kulunaan

kuluinani

kuluinasi

kuluinansa / kuluinaan

Abe

-tta

kuluttani

kuluttasi

kuluttansa / kuluttaan

kuluittani

kuluittasi

kuluittansa / kuluittaan

Com

-ne

-

-

-

kuluineni

kuluinesi

kuluinensa / kuluineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kulumme

kulumme

kulunne

kulunne

kulunsa

kulunsa

Par

-ta

kuluamme

kulujamme

kuluanne

kulujanne

kuluansa / kuluaan

kulujansa / kulujaan

Gen

-n

kulumme

kulujemme

kulunne

kulujenne

kulunsa

kulujensa

Ill

mihin

kuluumme

kuluihimme

kuluunne

kuluihinne

kuluunsa

kuluihinsa

Ine

-ssa

kulussamme

kuluissamme

kulussanne

kuluissanne

kulussansa / kulussaan

kuluissansa / kuluissaan

Ela

-sta

kulustamme

kuluistamme

kulustanne

kuluistanne

kulustansa / kulustaan

kuluistansa / kuluistaan

All

-lle

kulullemme

kuluillemme

kulullenne

kuluillenne

kulullensa / kululleen

kuluillensa / kuluillean

Ade

-lla

kulullamme

kuluillamme

kulullanne

kuluillanne

kulullansa / kulullaan

kuluillansa / kuluillaan

Abl

-lta

kulultamme

kuluiltamme

kulultanne

kuluiltanne

kulultansa / kulultaan

kuluiltansa / kuluiltaan

Tra

-ksi

kuluksemme

kuluiksemme

kuluksenne

kuluiksenne

kuluksensa / kulukseen

kuluiksensa / kuluikseen

Ess

-na

kulunamme

kuluinamme

kulunanne

kuluinanne

kulunansa / kulunaan

kuluinansa / kuluinaan

Abe

-tta

kuluttamme

kuluittamme

kuluttanne

kuluittanne

kuluttansa / kuluttaan

kuluittansa / kuluittaan

Com

-ne

-

kuluinemme

-

kuluinenne

-

kuluinensa / kuluineen

Singular

Plural

Nom

-

kulumme

kulunne

kulunsa

kulumme

kulunne

kulunsa

Par

-ta

kuluamme

kuluanne

kuluansa / kuluaan

kulujamme

kulujanne

kulujansa / kulujaan

Gen

-n

kulumme

kulunne

kulunsa

kulujemme

kulujenne

kulujensa

Ill

mihin

kuluumme

kuluunne

kuluunsa

kuluihimme

kuluihinne

kuluihinsa

Ine

-ssa

kulussamme

kulussanne

kulussansa / kulussaan

kuluissamme

kuluissanne

kuluissansa / kuluissaan

Ela

-sta

kulustamme

kulustanne

kulustansa / kulustaan

kuluistamme

kuluistanne

kuluistansa / kuluistaan

All

-lle

kulullemme

kulullenne

kulullensa / kululleen

kuluillemme

kuluillenne

kuluillensa / kuluillean

Ade

-lla

kulullamme

kulullanne

kulullansa / kulullaan

kuluillamme

kuluillanne

kuluillansa / kuluillaan

Abl

-lta

kulultamme

kulultanne

kulultansa / kulultaan

kuluiltamme

kuluiltanne

kuluiltansa / kuluiltaan

Tra

-ksi

kuluksemme

kuluksenne

kuluksensa / kulukseen

kuluiksemme

kuluiksenne

kuluiksensa / kuluikseen

Ess

-na

kulunamme

kulunanne

kulunansa / kulunaan

kuluinamme

kuluinanne

kuluinansa / kuluinaan

Abe

-tta

kuluttamme

kuluttanne

kuluttansa / kuluttaan

kuluittamme

kuluittanne

kuluittansa / kuluittaan

Com

-ne

-

-

-

kuluinemme

kuluinenne

kuluinensa / kuluineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept