juhlagaalan |
Noun, Singular Nominative |
|
+ ga |
Noun, Singular Nominative |
|
+ ala |
Noun, Singular Genitive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ gaala |
Noun, Singular Genitive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ ga |
Noun, Singular Nominative |
|
+ ala |
Noun, Singular Genitive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ gaala |
Noun, Singular Genitive |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
- |
juhlat |
Par |
-ta |
- |
juhlia |
Gen |
-n |
- |
juhlien |
Ill |
mihin |
- |
juhliin |
Ine |
-ssa |
- |
juhlissa |
Ela |
-sta |
- |
juhlista |
All |
-lle |
- |
juhlille |
Ade |
-lla |
- |
juhlilla |
Abl |
-lta |
- |
juhlilta |
Tra |
-ksi |
- |
juhliksi |
Ess |
-na |
- |
juhlina |
Abe |
-tta |
- |
juhlitta |
Com |
-ne |
- |
juhline |
Ins |
-in |
- |
juhlin |
Singular
Plural
Nom
-
-
juhlat
Par
-ta
-
juhlia
Gen
-n
-
juhlien
Ill
mihin
-
juhliin
Ine
-ssa
-
juhlissa
Ela
-sta
-
juhlista
All
-lle
-
juhlille
Ade
-lla
-
juhlilla
Abl
-lta
-
juhlilta
Tra
-ksi
-
juhliksi
Ess
-na
-
juhlina
Abe
-tta
-
juhlitta
Com
-ne
-
juhline
Ins
-in
-
juhlin
| party | osapuoli, puolue, ryhmä, asianosainen, juhlat, seurue |
| festivities | juhlat, juhlallisuudet |
| festival | festivaali, juhla, juhlat, juhlapäivä |
| blowout | rengasrikko, mässäily, juhlat, kumin puhkeaminen, sulakkeen palaminen, syömingit |
| do | do, juhlat, kemut, petosyritys, petos, huijaus |
| revelries | juhlinta, juhlat, juomingit |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Par |
-ta |
- |
juhlia |
- |
juhlia |
- |
juhlia |
Gen |
-n |
- |
juhlie |
- |
juhlie |
- |
juhlie |
Ill |
mihin |
- |
juhlii |
- |
juhlii |
- |
juhlii |
Ine |
-ssa |
- |
juhlissa |
- |
juhlissa |
- |
juhlissa |
Ela |
-sta |
- |
juhlista |
- |
juhlista |
- |
juhlista |
All |
-lle |
- |
juhlille |
- |
juhlille |
- |
juhlille |
Ade |
-lla |
- |
juhlilla |
- |
juhlilla |
- |
juhlilla |
Abl |
-lta |
- |
juhlilta |
- |
juhlilta |
- |
juhlilta |
Tra |
-ksi |
- |
juhlikse |
- |
juhlikse |
- |
juhlikse |
Ess |
-na |
- |
juhlina |
- |
juhlina |
- |
juhlina |
Abe |
-tta |
- |
juhlitta |
- |
juhlitta |
- |
juhlitta |
Com |
-ne |
- |
juhline |
- |
juhline |
- |
juhline |
Singular
Plural
Nom
-
-
-
-
-
-
-
Par
-ta
-
-
-
juhlia
juhlia
juhlia
Gen
-n
-
-
-
juhlie
juhlie
juhlie
Ill
mihin
-
-
-
juhlii
juhlii
juhlii
Ine
-ssa
-
-
-
juhlissa
juhlissa
juhlissa
Ela
-sta
-
-
-
juhlista
juhlista
juhlista
All
-lle
-
-
-
juhlille
juhlille
juhlille
Ade
-lla
-
-
-
juhlilla
juhlilla
juhlilla
Abl
-lta
-
-
-
juhlilta
juhlilta
juhlilta
Tra
-ksi
-
-
-
juhlikse
juhlikse
juhlikse
Ess
-na
-
-
-
juhlina
juhlina
juhlina
Abe
-tta
-
-
-
juhlitta
juhlitta
juhlitta
Com
-ne
-
-
-
juhline
juhline
juhline
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Par |
-ta |
- |
juhlia |
- |
juhlia |
- |
juhlia |
Gen |
-n |
- |
juhlie |
- |
juhlie |
- |
juhlie |
Ill |
mihin |
- |
juhlii |
- |
juhlii |
- |
juhlii |
Ine |
-ssa |
- |
juhlissa |
- |
juhlissa |
- |
juhlissa |
Ela |
-sta |
- |
juhlista |
- |
juhlista |
- |
juhlista |
All |
-lle |
- |
juhlille |
- |
juhlille |
- |
juhlille |
Ade |
-lla |
- |
juhlilla |
- |
juhlilla |
- |
juhlilla |
Abl |
-lta |
- |
juhlilta |
- |
juhlilta |
- |
juhlilta |
Tra |
-ksi |
- |
juhlikse |
- |
juhlikse |
- |
juhlikse |
Ess |
-na |
- |
juhlina |
- |
juhlina |
- |
juhlina |
Abe |
-tta |
- |
juhlitta |
- |
juhlitta |
- |
juhlitta |
Com |
-ne |
- |
juhline |
- |
juhline |
- |
juhline |
Singular
Plural
Nom
-
-
-
-
-
-
-
Par
-ta
-
-
-
juhlia
juhlia
juhlia
Gen
-n
-
-
-
juhlie
juhlie
juhlie
Ill
mihin
-
-
-
juhlii
juhlii
juhlii
Ine
-ssa
-
-
-
juhlissa
juhlissa
juhlissa
Ela
-sta
-
-
-
juhlista
juhlista
juhlista
All
-lle
-
-
-
juhlille
juhlille
juhlille
Ade
-lla
-
-
-
juhlilla
juhlilla
juhlilla
Abl
-lta
-
-
-
juhlilta
juhlilta
juhlilta
Tra
-ksi
-
-
-
juhlikse
juhlikse
juhlikse
Ess
-na
-
-
-
juhlina
juhlina
juhlina
Abe
-tta
-
-
-
juhlitta
juhlitta
juhlitta
Com
-ne
-
-
-
juhline
juhline
juhline
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ga |
gat |
Par |
-ta |
gata |
gaita |
Gen |
-n |
gan |
gaitten / gaiden |
Ill |
mihin |
gahan |
gaihin |
Ine |
-ssa |
gassa |
gaissa |
Ela |
-sta |
gasta |
gaista |
All |
-lle |
galle |
gaille |
Ade |
-lla |
galla |
gailla |
Abl |
-lta |
galta |
gailta |
Tra |
-ksi |
gaksi |
gaiksi |
Ess |
-na |
gana |
gaina |
Abe |
-tta |
gatta |
gaitta |
Com |
-ne |
- |
gaine |
Ins |
-in |
- |
gain |
Singular
Plural
Nom
-
ga
gat
Par
-ta
gata
gaita
Gen
-n
gan
gaitten / gaiden
Ill
mihin
gahan
gaihin
Ine
-ssa
gassa
gaissa
Ela
-sta
gasta
gaista
All
-lle
galle
gaille
Ade
-lla
galla
gailla
Abl
-lta
galta
gailta
Tra
-ksi
gaksi
gaiksi
Ess
-na
gana
gaina
Abe
-tta
gatta
gaitta
Com
-ne
-
gaine
Ins
-in
-
gain
| ga |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ga |
ga |
ga |
ga |
ga |
ga |
Par |
-ta |
gata |
gaita |
gata |
gaita |
gata |
gaita |
Gen |
-n |
ga |
gaitte |
ga |
gaitte |
ga |
gaitte |
Ill |
mihin |
gaha |
gaihi |
gaha |
gaihi |
gaha |
gaihi |
Ine |
-ssa |
gassa |
gaissa |
gassa |
gaissa |
gassa |
gaissa |
Ela |
-sta |
gasta |
gaista |
gasta |
gaista |
gasta |
gaista |
All |
-lle |
galle |
gaille |
galle |
gaille |
galle |
gaille |
Ade |
-lla |
galla |
gailla |
galla |
gailla |
galla |
gailla |
Abl |
-lta |
galta |
gailta |
galta |
gailta |
galta |
gailta |
Tra |
-ksi |
gakse |
gaikse |
gakse |
gaikse |
gakse |
gaikse |
Ess |
-na |
gana |
gaina |
gana |
gaina |
gana |
gaina |
Abe |
-tta |
gatta |
gaitta |
gatta |
gaitta |
gatta |
gaitta |
Com |
-ne |
- |
gaine |
- |
gaine |
- |
gaine |
Singular
Plural
Nom
-
ga
ga
ga
ga
ga
ga
Par
-ta
gata
gata
gata
gaita
gaita
gaita
Gen
-n
ga
ga
ga
gaitte
gaitte
gaitte
Ill
mihin
gaha
gaha
gaha
gaihi
gaihi
gaihi
Ine
-ssa
gassa
gassa
gassa
gaissa
gaissa
gaissa
Ela
-sta
gasta
gasta
gasta
gaista
gaista
gaista
All
-lle
galle
galle
galle
gaille
gaille
gaille
Ade
-lla
galla
galla
galla
gailla
gailla
gailla
Abl
-lta
galta
galta
galta
gailta
gailta
gailta
Tra
-ksi
gakse
gakse
gakse
gaikse
gaikse
gaikse
Ess
-na
gana
gana
gana
gaina
gaina
gaina
Abe
-tta
gatta
gatta
gatta
gaitta
gaitta
gaitta
Com
-ne
-
-
-
gaine
gaine
gaine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ga |
ga |
ga |
ga |
ga |
ga |
Par |
-ta |
gata |
gaita |
gata |
gaita |
gata |
gaita |
Gen |
-n |
ga |
gaitte |
ga |
gaitte |
ga |
gaitte |
Ill |
mihin |
gaha |
gaihi |
gaha |
gaihi |
gaha |
gaihi |
Ine |
-ssa |
gassa |
gaissa |
gassa |
gaissa |
gassa |
gaissa |
Ela |
-sta |
gasta |
gaista |
gasta |
gaista |
gasta |
gaista |
All |
-lle |
galle |
gaille |
galle |
gaille |
galle |
gaille |
Ade |
-lla |
galla |
gailla |
galla |
gailla |
galla |
gailla |
Abl |
-lta |
galta |
gailta |
galta |
gailta |
galta |
gailta |
Tra |
-ksi |
gakse |
gaikse |
gakse |
gaikse |
gakse |
gaikse |
Ess |
-na |
gana |
gaina |
gana |
gaina |
gana |
gaina |
Abe |
-tta |
gatta |
gaitta |
gatta |
gaitta |
gatta |
gaitta |
Com |
-ne |
- |
gaine |
- |
gaine |
- |
gaine |
Singular
Plural
Nom
-
ga
ga
ga
ga
ga
ga
Par
-ta
gata
gata
gata
gaita
gaita
gaita
Gen
-n
ga
ga
ga
gaitte
gaitte
gaitte
Ill
mihin
gaha
gaha
gaha
gaihi
gaihi
gaihi
Ine
-ssa
gassa
gassa
gassa
gaissa
gaissa
gaissa
Ela
-sta
gasta
gasta
gasta
gaista
gaista
gaista
All
-lle
galle
galle
galle
gaille
gaille
gaille
Ade
-lla
galla
galla
galla
gailla
gailla
gailla
Abl
-lta
galta
galta
galta
gailta
gailta
gailta
Tra
-ksi
gakse
gakse
gakse
gaikse
gaikse
gaikse
Ess
-na
gana
gana
gana
gaina
gaina
gaina
Abe
-tta
gatta
gatta
gatta
gaitta
gaitta
gaitta
Com
-ne
-
-
-
gaine
gaine
gaine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ala |
alat |
Par |
-ta |
alaa |
aloja |
Gen |
-n |
alan |
alojen |
Ill |
mihin |
alaan |
aloihin |
Ine |
-ssa |
alassa |
aloissa |
Ela |
-sta |
alasta |
aloista |
All |
-lle |
alalle |
aloille |
Ade |
-lla |
alalla |
aloilla |
Abl |
-lta |
alalta |
aloilta |
Tra |
-ksi |
alaksi |
aloiksi |
Ess |
-na |
alana |
aloina |
Abe |
-tta |
alatta |
aloitta |
Com |
-ne |
- |
aloine |
Ins |
-in |
- |
aloin |
Singular
Plural
Nom
-
ala
alat
Par
-ta
alaa
aloja
Gen
-n
alan
alojen
Ill
mihin
alaan
aloihin
Ine
-ssa
alassa
aloissa
Ela
-sta
alasta
aloista
All
-lle
alalle
aloille
Ade
-lla
alalla
aloilla
Abl
-lta
alalta
aloilta
Tra
-ksi
alaksi
aloiksi
Ess
-na
alana
aloina
Abe
-tta
alatta
aloitta
Com
-ne
-
aloine
Ins
-in
-
aloin
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ala |
ala |
ala |
ala |
ala |
ala |
Par |
-ta |
alaa |
aloja |
alaa |
aloja |
alaa |
aloja |
Gen |
-n |
ala |
aloje |
ala |
aloje |
ala |
aloje |
Ill |
mihin |
alaa |
aloihi |
alaa |
aloihi |
alaa |
aloihi |
Ine |
-ssa |
alassa |
aloissa |
alassa |
aloissa |
alassa |
aloissa |
Ela |
-sta |
alasta |
aloista |
alasta |
aloista |
alasta |
aloista |
All |
-lle |
alalle |
aloille |
alalle |
aloille |
alalle |
aloille |
Ade |
-lla |
alalla |
aloilla |
alalla |
aloilla |
alalla |
aloilla |
Abl |
-lta |
alalta |
aloilta |
alalta |
aloilta |
alalta |
aloilta |
Tra |
-ksi |
alakse |
aloikse |
alakse |
aloikse |
alakse |
aloikse |
Ess |
-na |
alana |
aloina |
alana |
aloina |
alana |
aloina |
Abe |
-tta |
alatta |
aloitta |
alatta |
aloitta |
alatta |
aloitta |
Com |
-ne |
- |
aloine |
- |
aloine |
- |
aloine |
Singular
Plural
Nom
-
ala
ala
ala
ala
ala
ala
Par
-ta
alaa
alaa
alaa
aloja
aloja
aloja
Gen
-n
ala
ala
ala
aloje
aloje
aloje
Ill
mihin
alaa
alaa
alaa
aloihi
aloihi
aloihi
Ine
-ssa
alassa
alassa
alassa
aloissa
aloissa
aloissa
Ela
-sta
alasta
alasta
alasta
aloista
aloista
aloista
All
-lle
alalle
alalle
alalle
aloille
aloille
aloille
Ade
-lla
alalla
alalla
alalla
aloilla
aloilla
aloilla
Abl
-lta
alalta
alalta
alalta
aloilta
aloilta
aloilta
Tra
-ksi
alakse
alakse
alakse
aloikse
aloikse
aloikse
Ess
-na
alana
alana
alana
aloina
aloina
aloina
Abe
-tta
alatta
alatta
alatta
aloitta
aloitta
aloitta
Com
-ne
-
-
-
aloine
aloine
aloine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ala |
ala |
ala |
ala |
ala |
ala |
Par |
-ta |
alaa |
aloja |
alaa |
aloja |
alaa |
aloja |
Gen |
-n |
ala |
aloje |
ala |
aloje |
ala |
aloje |
Ill |
mihin |
alaa |
aloihi |
alaa |
aloihi |
alaa |
aloihi |
Ine |
-ssa |
alassa |
aloissa |
alassa |
aloissa |
alassa |
aloissa |
Ela |
-sta |
alasta |
aloista |
alasta |
aloista |
alasta |
aloista |
All |
-lle |
alalle |
aloille |
alalle |
aloille |
alalle |
aloille |
Ade |
-lla |
alalla |
aloilla |
alalla |
aloilla |
alalla |
aloilla |
Abl |
-lta |
alalta |
aloilta |
alalta |
aloilta |
alalta |
aloilta |
Tra |
-ksi |
alakse |
aloikse |
alakse |
aloikse |
alakse |
aloikse |
Ess |
-na |
alana |
aloina |
alana |
aloina |
alana |
aloina |
Abe |
-tta |
alatta |
aloitta |
alatta |
aloitta |
alatta |
aloitta |
Com |
-ne |
- |
aloine |
- |
aloine |
- |
aloine |
Singular
Plural
Nom
-
ala
ala
ala
ala
ala
ala
Par
-ta
alaa
alaa
alaa
aloja
aloja
aloja
Gen
-n
ala
ala
ala
aloje
aloje
aloje
Ill
mihin
alaa
alaa
alaa
aloihi
aloihi
aloihi
Ine
-ssa
alassa
alassa
alassa
aloissa
aloissa
aloissa
Ela
-sta
alasta
alasta
alasta
aloista
aloista
aloista
All
-lle
alalle
alalle
alalle
aloille
aloille
aloille
Ade
-lla
alalla
alalla
alalla
aloilla
aloilla
aloilla
Abl
-lta
alalta
alalta
alalta
aloilta
aloilta
aloilta
Tra
-ksi
alakse
alakse
alakse
aloikse
aloikse
aloikse
Ess
-na
alana
alana
alana
aloina
aloina
aloina
Abe
-tta
alatta
alatta
alatta
aloitta
aloitta
aloitta
Com
-ne
-
-
-
aloine
aloine
aloine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
gaala |
gaalat |
Par |
-ta |
gaalaa |
gaaloja |
Gen |
-n |
gaalan |
gaalojen |
Ill |
mihin |
gaalaan |
gaaloihin |
Ine |
-ssa |
gaalassa |
gaaloissa |
Ela |
-sta |
gaalasta |
gaaloista |
All |
-lle |
gaalalle |
gaaloille |
Ade |
-lla |
gaalalla |
gaaloilla |
Abl |
-lta |
gaalalta |
gaaloilta |
Tra |
-ksi |
gaalaksi |
gaaloiksi |
Ess |
-na |
gaalana |
gaaloina |
Abe |
-tta |
gaalatta |
gaaloitta |
Com |
-ne |
- |
gaaloine |
Ins |
-in |
- |
gaaloin |
Singular
Plural
Nom
-
gaala
gaalat
Par
-ta
gaalaa
gaaloja
Gen
-n
gaalan
gaalojen
Ill
mihin
gaalaan
gaaloihin
Ine
-ssa
gaalassa
gaaloissa
Ela
-sta
gaalasta
gaaloista
All
-lle
gaalalle
gaaloille
Ade
-lla
gaalalla
gaaloilla
Abl
-lta
gaalalta
gaaloilta
Tra
-ksi
gaalaksi
gaaloiksi
Ess
-na
gaalana
gaaloina
Abe
-tta
gaalatta
gaaloitta
Com
-ne
-
gaaloine
Ins
-in
-
gaaloin
| gala | gaala, juhla, kilpailut |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
gaala |
gaala |
gaala |
gaala |
gaala |
gaala |
Par |
-ta |
gaalaa |
gaaloja |
gaalaa |
gaaloja |
gaalaa |
gaaloja |
Gen |
-n |
gaala |
gaaloje |
gaala |
gaaloje |
gaala |
gaaloje |
Ill |
mihin |
gaalaa |
gaaloihi |
gaalaa |
gaaloihi |
gaalaa |
gaaloihi |
Ine |
-ssa |
gaalassa |
gaaloissa |
gaalassa |
gaaloissa |
gaalassa |
gaaloissa |
Ela |
-sta |
gaalasta |
gaaloista |
gaalasta |
gaaloista |
gaalasta |
gaaloista |
All |
-lle |
gaalalle |
gaaloille |
gaalalle |
gaaloille |
gaalalle |
gaaloille |
Ade |
-lla |
gaalalla |
gaaloilla |
gaalalla |
gaaloilla |
gaalalla |
gaaloilla |
Abl |
-lta |
gaalalta |
gaaloilta |
gaalalta |
gaaloilta |
gaalalta |
gaaloilta |
Tra |
-ksi |
gaalakse |
gaaloikse |
gaalakse |
gaaloikse |
gaalakse |
gaaloikse |
Ess |
-na |
gaalana |
gaaloina |
gaalana |
gaaloina |
gaalana |
gaaloina |
Abe |
-tta |
gaalatta |
gaaloitta |
gaalatta |
gaaloitta |
gaalatta |
gaaloitta |
Com |
-ne |
- |
gaaloine |
- |
gaaloine |
- |
gaaloine |
Singular
Plural
Nom
-
gaala
gaala
gaala
gaala
gaala
gaala
Par
-ta
gaalaa
gaalaa
gaalaa
gaaloja
gaaloja
gaaloja
Gen
-n
gaala
gaala
gaala
gaaloje
gaaloje
gaaloje
Ill
mihin
gaalaa
gaalaa
gaalaa
gaaloihi
gaaloihi
gaaloihi
Ine
-ssa
gaalassa
gaalassa
gaalassa
gaaloissa
gaaloissa
gaaloissa
Ela
-sta
gaalasta
gaalasta
gaalasta
gaaloista
gaaloista
gaaloista
All
-lle
gaalalle
gaalalle
gaalalle
gaaloille
gaaloille
gaaloille
Ade
-lla
gaalalla
gaalalla
gaalalla
gaaloilla
gaaloilla
gaaloilla
Abl
-lta
gaalalta
gaalalta
gaalalta
gaaloilta
gaaloilta
gaaloilta
Tra
-ksi
gaalakse
gaalakse
gaalakse
gaaloikse
gaaloikse
gaaloikse
Ess
-na
gaalana
gaalana
gaalana
gaaloina
gaaloina
gaaloina
Abe
-tta
gaalatta
gaalatta
gaalatta
gaaloitta
gaaloitta
gaaloitta
Com
-ne
-
-
-
gaaloine
gaaloine
gaaloine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
gaala |
gaala |
gaala |
gaala |
gaala |
gaala |
Par |
-ta |
gaalaa |
gaaloja |
gaalaa |
gaaloja |
gaalaa |
gaaloja |
Gen |
-n |
gaala |
gaaloje |
gaala |
gaaloje |
gaala |
gaaloje |
Ill |
mihin |
gaalaa |
gaaloihi |
gaalaa |
gaaloihi |
gaalaa |
gaaloihi |
Ine |
-ssa |
gaalassa |
gaaloissa |
gaalassa |
gaaloissa |
gaalassa |
gaaloissa |
Ela |
-sta |
gaalasta |
gaaloista |
gaalasta |
gaaloista |
gaalasta |
gaaloista |
All |
-lle |
gaalalle |
gaaloille |
gaalalle |
gaaloille |
gaalalle |
gaaloille |
Ade |
-lla |
gaalalla |
gaaloilla |
gaalalla |
gaaloilla |
gaalalla |
gaaloilla |
Abl |
-lta |
gaalalta |
gaaloilta |
gaalalta |
gaaloilta |
gaalalta |
gaaloilta |
Tra |
-ksi |
gaalakse |
gaaloikse |
gaalakse |
gaaloikse |
gaalakse |
gaaloikse |
Ess |
-na |
gaalana |
gaaloina |
gaalana |
gaaloina |
gaalana |
gaaloina |
Abe |
-tta |
gaalatta |
gaaloitta |
gaalatta |
gaaloitta |
gaalatta |
gaaloitta |
Com |
-ne |
- |
gaaloine |
- |
gaaloine |
- |
gaaloine |
Singular
Plural
Nom
-
gaala
gaala
gaala
gaala
gaala
gaala
Par
-ta
gaalaa
gaalaa
gaalaa
gaaloja
gaaloja
gaaloja
Gen
-n
gaala
gaala
gaala
gaaloje
gaaloje
gaaloje
Ill
mihin
gaalaa
gaalaa
gaalaa
gaaloihi
gaaloihi
gaaloihi
Ine
-ssa
gaalassa
gaalassa
gaalassa
gaaloissa
gaaloissa
gaaloissa
Ela
-sta
gaalasta
gaalasta
gaalasta
gaaloista
gaaloista
gaaloista
All
-lle
gaalalle
gaalalle
gaalalle
gaaloille
gaaloille
gaaloille
Ade
-lla
gaalalla
gaalalla
gaalalla
gaaloilla
gaaloilla
gaaloilla
Abl
-lta
gaalalta
gaalalta
gaalalta
gaaloilta
gaaloilta
gaaloilta
Tra
-ksi
gaalakse
gaalakse
gaalakse
gaaloikse
gaaloikse
gaaloikse
Ess
-na
gaalana
gaalana
gaalana
gaaloina
gaaloina
gaaloina
Abe
-tta
gaalatta
gaalatta
gaalatta
gaaloitta
gaaloitta
gaaloitta
Com
-ne
-
-
-
gaaloine
gaaloine
gaaloine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
juhla |
juhlat |
Par |
-ta |
juhlaa |
juhlia |
Gen |
-n |
juhlan |
juhlien |
Ill |
mihin |
juhlaan |
juhliin |
Ine |
-ssa |
juhlassa |
juhlissa |
Ela |
-sta |
juhlasta |
juhlista |
All |
-lle |
juhlalle |
juhlille |
Ade |
-lla |
juhlalla |
juhlilla |
Abl |
-lta |
juhlalta |
juhlilta |
Tra |
-ksi |
juhlaksi |
juhliksi |
Ess |
-na |
juhlana |
juhlina |
Abe |
-tta |
juhlatta |
juhlitta |
Com |
-ne |
- |
juhline |
Ins |
-in |
- |
juhlin |
Singular
Plural
Nom
-
juhla
juhlat
Par
-ta
juhlaa
juhlia
Gen
-n
juhlan
juhlien
Ill
mihin
juhlaan
juhliin
Ine
-ssa
juhlassa
juhlissa
Ela
-sta
juhlasta
juhlista
All
-lle
juhlalle
juhlille
Ade
-lla
juhlalla
juhlilla
Abl
-lta
juhlalta
juhlilta
Tra
-ksi
juhlaksi
juhliksi
Ess
-na
juhlana
juhlina
Abe
-tta
juhlatta
juhlitta
Com
-ne
-
juhline
Ins
-in
-
juhlin
| celebration | juhla, ylistys, juhliminen, juhlallisuudet |
| feast | juhla, pidot, syömingit, kalaasi, juhla-ateria |
| festival | festivaali, juhla, juhlat, juhlapäivä |
| jubilee | riemujuhla, juhlavuosi, juhla, vuotisjuhla |
| function | toiminto, toimi, toiminta, funktio, tehtävä, juhla |
| gala | gaala, juhla, kilpailut |
| fete | juhla, ulkoilmajuhla |
| reunion | jälleennäkeminen, jälleentapaaminen, kokous, juhla |
| festive |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
juhla |
juhla |
juhla |
juhla |
juhla |
juhla |
Par |
-ta |
juhlaa |
juhlia |
juhlaa |
juhlia |
juhlaa |
juhlia |
Gen |
-n |
juhla |
juhlie |
juhla |
juhlie |
juhla |
juhlie |
Ill |
mihin |
juhlaa |
juhlii |
juhlaa |
juhlii |
juhlaa |
juhlii |
Ine |
-ssa |
juhlassa |
juhlissa |
juhlassa |
juhlissa |
juhlassa |
juhlissa |
Ela |
-sta |
juhlasta |
juhlista |
juhlasta |
juhlista |
juhlasta |
juhlista |
All |
-lle |
juhlalle |
juhlille |
juhlalle |
juhlille |
juhlalle |
juhlille |
Ade |
-lla |
juhlalla |
juhlilla |
juhlalla |
juhlilla |
juhlalla |
juhlilla |
Abl |
-lta |
juhlalta |
juhlilta |
juhlalta |
juhlilta |
juhlalta |
juhlilta |
Tra |
-ksi |
juhlakse |
juhlikse |
juhlakse |
juhlikse |
juhlakse |
juhlikse |
Ess |
-na |
juhlana |
juhlina |
juhlana |
juhlina |
juhlana |
juhlina |
Abe |
-tta |
juhlatta |
juhlitta |
juhlatta |
juhlitta |
juhlatta |
juhlitta |
Com |
-ne |
- |
juhline |
- |
juhline |
- |
juhline |
Singular
Plural
Nom
-
juhla
juhla
juhla
juhla
juhla
juhla
Par
-ta
juhlaa
juhlaa
juhlaa
juhlia
juhlia
juhlia
Gen
-n
juhla
juhla
juhla
juhlie
juhlie
juhlie
Ill
mihin
juhlaa
juhlaa
juhlaa
juhlii
juhlii
juhlii
Ine
-ssa
juhlassa
juhlassa
juhlassa
juhlissa
juhlissa
juhlissa
Ela
-sta
juhlasta
juhlasta
juhlasta
juhlista
juhlista
juhlista
All
-lle
juhlalle
juhlalle
juhlalle
juhlille
juhlille
juhlille
Ade
-lla
juhlalla
juhlalla
juhlalla
juhlilla
juhlilla
juhlilla
Abl
-lta
juhlalta
juhlalta
juhlalta
juhlilta
juhlilta
juhlilta
Tra
-ksi
juhlakse
juhlakse
juhlakse
juhlikse
juhlikse
juhlikse
Ess
-na
juhlana
juhlana
juhlana
juhlina
juhlina
juhlina
Abe
-tta
juhlatta
juhlatta
juhlatta
juhlitta
juhlitta
juhlitta
Com
-ne
-
-
-
juhline
juhline
juhline
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
juhla |
juhla |
juhla |
juhla |
juhla |
juhla |
Par |
-ta |
juhlaa |
juhlia |
juhlaa |
juhlia |
juhlaa |
juhlia |
Gen |
-n |
juhla |
juhlie |
juhla |
juhlie |
juhla |
juhlie |
Ill |
mihin |
juhlaa |
juhlii |
juhlaa |
juhlii |
juhlaa |
juhlii |
Ine |
-ssa |
juhlassa |
juhlissa |
juhlassa |
juhlissa |
juhlassa |
juhlissa |
Ela |
-sta |
juhlasta |
juhlista |
juhlasta |
juhlista |
juhlasta |
juhlista |
All |
-lle |
juhlalle |
juhlille |
juhlalle |
juhlille |
juhlalle |
juhlille |
Ade |
-lla |
juhlalla |
juhlilla |
juhlalla |
juhlilla |
juhlalla |
juhlilla |
Abl |
-lta |
juhlalta |
juhlilta |
juhlalta |
juhlilta |
juhlalta |
juhlilta |
Tra |
-ksi |
juhlakse |
juhlikse |
juhlakse |
juhlikse |
juhlakse |
juhlikse |
Ess |
-na |
juhlana |
juhlina |
juhlana |
juhlina |
juhlana |
juhlina |
Abe |
-tta |
juhlatta |
juhlitta |
juhlatta |
juhlitta |
juhlatta |
juhlitta |
Com |
-ne |
- |
juhline |
- |
juhline |
- |
juhline |
Singular
Plural
Nom
-
juhla
juhla
juhla
juhla
juhla
juhla
Par
-ta
juhlaa
juhlaa
juhlaa
juhlia
juhlia
juhlia
Gen
-n
juhla
juhla
juhla
juhlie
juhlie
juhlie
Ill
mihin
juhlaa
juhlaa
juhlaa
juhlii
juhlii
juhlii
Ine
-ssa
juhlassa
juhlassa
juhlassa
juhlissa
juhlissa
juhlissa
Ela
-sta
juhlasta
juhlasta
juhlasta
juhlista
juhlista
juhlista
All
-lle
juhlalle
juhlalle
juhlalle
juhlille
juhlille
juhlille
Ade
-lla
juhlalla
juhlalla
juhlalla
juhlilla
juhlilla
juhlilla
Abl
-lta
juhlalta
juhlalta
juhlalta
juhlilta
juhlilta
juhlilta
Tra
-ksi
juhlakse
juhlakse
juhlakse
juhlikse
juhlikse
juhlikse
Ess
-na
juhlana
juhlana
juhlana
juhlina
juhlina
juhlina
Abe
-tta
juhlatta
juhlatta
juhlatta
juhlitta
juhlitta
juhlitta
Com
-ne
-
-
-
juhline
juhline
juhline
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net