logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

juhlat, noun

Word analysis
juhlagaalan

juhlagaalan

juhlat

Noun, Singular Nominative

+ ga

Noun, Singular Nominative

+ ala

Noun, Singular Genitive

juhlat

Noun, Singular Nominative

+ gaala

Noun, Singular Genitive

juhla

Noun, Singular Nominative

+ ga

Noun, Singular Nominative

+ ala

Noun, Singular Genitive

juhla

Noun, Singular Nominative

+ gaala

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

juhlat

Par

-ta

-

juhlia

Gen

-n

-

juhlien

Ill

mihin

-

juhliin

Ine

-ssa

-

juhlissa

Ela

-sta

-

juhlista

All

-lle

-

juhlille

Ade

-lla

-

juhlilla

Abl

-lta

-

juhlilta

Tra

-ksi

-

juhliksi

Ess

-na

-

juhlina

Abe

-tta

-

juhlitta

Com

-ne

-

juhline

Ins

-in

-

juhlin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

juhlat

Par

-ta

-

juhlia

Gen

-n

-

juhlien

Ill

mihin

-

juhliin

Ine

-ssa

-

juhlissa

Ela

-sta

-

juhlista

All

-lle

-

juhlille

Ade

-lla

-

juhlilla

Abl

-lta

-

juhlilta

Tra

-ksi

-

juhliksi

Ess

-na

-

juhlina

Abe

-tta

-

juhlitta

Com

-ne

-

juhline

Ins

-in

-

juhlin

party osapuoli, puolue, ryhmä, asianosainen, juhlat, seurue
festivities juhlat, juhlallisuudet
festival festivaali, juhla, juhlat, juhlapäivä
blowout rengasrikko, mässäily, juhlat, kumin puhkeaminen, sulakkeen palaminen, syömingit
do do, juhlat, kemut, petosyritys, petos, huijaus
revelries juhlinta, juhlat, juomingit
Show more arrow right

Wiktionary

Nominative plural form of juhla. Show more arrow right

Wikipedia

Party A party is a gathering of people who have been invited by a host for the purposes of socializing, conversation, recreation, or as part of a festival or other commemoration or celebration of a special occasion. A party will typically feature food and beverages, and often music and dancing or other forms of entertainment. In many Western countries, parties for teens and adults are associated with drinking alcohol such as beer, wine, or distilled spirits. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

juhliani

-

juhliasi

-

juhliansa / juhliaan

Gen

-n

-

juhlieni

-

juhliesi

-

juhliensa

Ill

mihin

-

juhliini

-

juhliisi

-

juhliinsa

Ine

-ssa

-

juhlissani

-

juhlissasi

-

juhlissansa / juhlissaan

Ela

-sta

-

juhlistani

-

juhlistasi

-

juhlistansa / juhlistaan

All

-lle

-

juhlilleni

-

juhlillesi

-

juhlillensa / juhlillean

Ade

-lla

-

juhlillani

-

juhlillasi

-

juhlillansa / juhlillaan

Abl

-lta

-

juhliltani

-

juhliltasi

-

juhliltansa / juhliltaan

Tra

-ksi

-

juhlikseni

-

juhliksesi

-

juhliksensa / juhlikseen

Ess

-na

-

juhlinani

-

juhlinasi

-

juhlinansa / juhlinaan

Abe

-tta

-

juhlittani

-

juhlittasi

-

juhlittansa / juhlittaan

Com

-ne

-

juhlineni

-

juhlinesi

-

juhlinensa / juhlineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

juhliani

juhliasi

juhliansa / juhliaan

Gen

-n

-

-

-

juhlieni

juhliesi

juhliensa

Ill

mihin

-

-

-

juhliini

juhliisi

juhliinsa

Ine

-ssa

-

-

-

juhlissani

juhlissasi

juhlissansa / juhlissaan

Ela

-sta

-

-

-

juhlistani

juhlistasi

juhlistansa / juhlistaan

All

-lle

-

-

-

juhlilleni

juhlillesi

juhlillensa / juhlillean

Ade

-lla

-

-

-

juhlillani

juhlillasi

juhlillansa / juhlillaan

Abl

-lta

-

-

-

juhliltani

juhliltasi

juhliltansa / juhliltaan

Tra

-ksi

-

-

-

juhlikseni

juhliksesi

juhliksensa / juhlikseen

Ess

-na

-

-

-

juhlinani

juhlinasi

juhlinansa / juhlinaan

Abe

-tta

-

-

-

juhlittani

juhlittasi

juhlittansa / juhlittaan

Com

-ne

-

-

-

juhlineni

juhlinesi

juhlinensa / juhlineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

juhliamme

-

juhlianne

-

juhliansa / juhliaan

Gen

-n

-

juhliemme

-

juhlienne

-

juhliensa

Ill

mihin

-

juhliimme

-

juhliinne

-

juhliinsa

Ine

-ssa

-

juhlissamme

-

juhlissanne

-

juhlissansa / juhlissaan

Ela

-sta

-

juhlistamme

-

juhlistanne

-

juhlistansa / juhlistaan

All

-lle

-

juhlillemme

-

juhlillenne

-

juhlillensa / juhlillean

Ade

-lla

-

juhlillamme

-

juhlillanne

-

juhlillansa / juhlillaan

Abl

-lta

-

juhliltamme

-

juhliltanne

-

juhliltansa / juhliltaan

Tra

-ksi

-

juhliksemme

-

juhliksenne

-

juhliksensa / juhlikseen

Ess

-na

-

juhlinamme

-

juhlinanne

-

juhlinansa / juhlinaan

Abe

-tta

-

juhlittamme

-

juhlittanne

-

juhlittansa / juhlittaan

Com

-ne

-

juhlinemme

-

juhlinenne

-

juhlinensa / juhlineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

juhliamme

juhlianne

juhliansa / juhliaan

Gen

-n

-

-

-

juhliemme

juhlienne

juhliensa

Ill

mihin

-

-

-

juhliimme

juhliinne

juhliinsa

Ine

-ssa

-

-

-

juhlissamme

juhlissanne

juhlissansa / juhlissaan

Ela

-sta

-

-

-

juhlistamme

juhlistanne

juhlistansa / juhlistaan

All

-lle

-

-

-

juhlillemme

juhlillenne

juhlillensa / juhlillean

Ade

-lla

-

-

-

juhlillamme

juhlillanne

juhlillansa / juhlillaan

Abl

-lta

-

-

-

juhliltamme

juhliltanne

juhliltansa / juhliltaan

Tra

-ksi

-

-

-

juhliksemme

juhliksenne

juhliksensa / juhlikseen

Ess

-na

-

-

-

juhlinamme

juhlinanne

juhlinansa / juhlinaan

Abe

-tta

-

-

-

juhlittamme

juhlittanne

juhlittansa / juhlittaan

Com

-ne

-

-

-

juhlinemme

juhlinenne

juhlinensa / juhlineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ga

gat

Par

-ta

gata

gaita

Gen

-n

gan

gaitten / gaiden

Ill

mihin

gahan

gaihin

Ine

-ssa

gassa

gaissa

Ela

-sta

gasta

gaista

All

-lle

galle

gaille

Ade

-lla

galla

gailla

Abl

-lta

galta

gailta

Tra

-ksi

gaksi

gaiksi

Ess

-na

gana

gaina

Abe

-tta

gatta

gaitta

Com

-ne

-

gaine

Ins

-in

-

gain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ga

gat

Par

-ta

gata

gaita

Gen

-n

gan

gaitten / gaiden

Ill

mihin

gahan

gaihin

Ine

-ssa

gassa

gaissa

Ela

-sta

gasta

gaista

All

-lle

galle

gaille

Ade

-lla

galla

gailla

Abl

-lta

galta

gailta

Tra

-ksi

gaksi

gaiksi

Ess

-na

gana

gaina

Abe

-tta

gatta

gaitta

Com

-ne

-

gaine

Ins

-in

-

gain

ga
Show more arrow right
Tampere Corpus of Modern Finnish; OPUS; GNOME; Europarl; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; LDS; OPUS - Finnish-English Collection; Tatoeba; OpenSubtitles En löytänyt ga tänäänkään. I didn't find the ga today either. Ga Omenat ovat terveellisiä. ga Apples are healthy. Ga Kukat tuovat iloa elämään. ga Flowers bring joy to life. Ga Maltalla on suuri merkitys. ga Malta is of great importance. Ga karkki on ostettu kaupasta. The ga candy has been bought from the store. Hän oppi ga soittamaan kitaraa. He learned to play the ga guitar. Gatns-Hefer. Gath -hepher. Älä unohda ga laittaa puhelinta laturiin. Don't forget to put the ga phone on charge. Ga Kissa on lemmikkieläin monille ihmisille. ga A cat is a pet for many people. Ga Yhdysvallat on hyvin monimuotoinen valtio. ga The United States is a very diverse country. Show more arrow right

Wikipedia

ga
Ghanassa puhuttu nigeriläis-kongolainen kieli Gabon
ISO 3166-1 -koodi GA, valtio tai muu maantieteellinen alue Galilein luku
Ga, virtausmekaniikan parametri gallium
kemiallinen merkki Ga, alkuaine Gamblers Anonymous
GA, pelihimoisten hoito-ohjelma Garuda Indonesia
IATA-koodi GA, lentoyhtiö Georgia
postilyhenne GA, Yhdysvaltain osavaltio gibberelliinihappo
GA, englannin ilmauksesta gibberellic acid, kasvihormoni giga ampeeri
tunnus GA, sähkövirran yksikkö gigavuosi
tunnus Ga, miljardi vuotta iiri
ISO 639-1 -koodi ga, kieli yleiskokous
GA, englannin ilmauksesta general assembly, kokous, johon kaikki jäsenet voivat osallistua.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

gani

gani

gasi

gasi

gansa

gansa

Par

-ta

gatani

gaitani

gatasi

gaitasi

gatansa / gataan

gaitansa / gaitaan

Gen

-n

gani

gaitteni / gaideni

gasi

gaittesi / gaidesi

gansa

gaittensa / gaidensa

Ill

mihin

gahani

gaihini

gahasi

gaihisi

gahansa

gaihinsa

Ine

-ssa

gassani

gaissani

gassasi

gaissasi

gassansa / gassaan

gaissansa / gaissaan

Ela

-sta

gastani

gaistani

gastasi

gaistasi

gastansa / gastaan

gaistansa / gaistaan

All

-lle

galleni

gailleni

gallesi

gaillesi

gallensa / galleen

gaillensa / gaillean

Ade

-lla

gallani

gaillani

gallasi

gaillasi

gallansa / gallaan

gaillansa / gaillaan

Abl

-lta

galtani

gailtani

galtasi

gailtasi

galtansa / galtaan

gailtansa / gailtaan

Tra

-ksi

gakseni

gaikseni

gaksesi

gaiksesi

gaksensa / gakseen

gaiksensa / gaikseen

Ess

-na

ganani

gainani

ganasi

gainasi

ganansa / ganaan

gainansa / gainaan

Abe

-tta

gattani

gaittani

gattasi

gaittasi

gattansa / gattaan

gaittansa / gaittaan

Com

-ne

-

gaineni

-

gainesi

-

gainensa / gaineen

Singular

Plural

Nom

-

gani

gasi

gansa

gani

gasi

gansa

Par

-ta

gatani

gatasi

gatansa / gataan

gaitani

gaitasi

gaitansa / gaitaan

Gen

-n

gani

gasi

gansa

gaitteni / gaideni

gaittesi / gaidesi

gaittensa / gaidensa

Ill

mihin

gahani

gahasi

gahansa

gaihini

gaihisi

gaihinsa

Ine

-ssa

gassani

gassasi

gassansa / gassaan

gaissani

gaissasi

gaissansa / gaissaan

Ela

-sta

gastani

gastasi

gastansa / gastaan

gaistani

gaistasi

gaistansa / gaistaan

All

-lle

galleni

gallesi

gallensa / galleen

gailleni

gaillesi

gaillensa / gaillean

Ade

-lla

gallani

gallasi

gallansa / gallaan

gaillani

gaillasi

gaillansa / gaillaan

Abl

-lta

galtani

galtasi

galtansa / galtaan

gailtani

gailtasi

gailtansa / gailtaan

Tra

-ksi

gakseni

gaksesi

gaksensa / gakseen

gaikseni

gaiksesi

gaiksensa / gaikseen

Ess

-na

ganani

ganasi

ganansa / ganaan

gainani

gainasi

gainansa / gainaan

Abe

-tta

gattani

gattasi

gattansa / gattaan

gaittani

gaittasi

gaittansa / gaittaan

Com

-ne

-

-

-

gaineni

gainesi

gainensa / gaineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

gamme

gamme

ganne

ganne

gansa

gansa

Par

-ta

gatamme

gaitamme

gatanne

gaitanne

gatansa / gataan

gaitansa / gaitaan

Gen

-n

gamme

gaittemme / gaidemme

ganne

gaittenne / gaidenne

gansa

gaittensa / gaidensa

Ill

mihin

gahamme

gaihimme

gahanne

gaihinne

gahansa

gaihinsa

Ine

-ssa

gassamme

gaissamme

gassanne

gaissanne

gassansa / gassaan

gaissansa / gaissaan

Ela

-sta

gastamme

gaistamme

gastanne

gaistanne

gastansa / gastaan

gaistansa / gaistaan

All

-lle

gallemme

gaillemme

gallenne

gaillenne

gallensa / galleen

gaillensa / gaillean

Ade

-lla

gallamme

gaillamme

gallanne

gaillanne

gallansa / gallaan

gaillansa / gaillaan

Abl

-lta

galtamme

gailtamme

galtanne

gailtanne

galtansa / galtaan

gailtansa / gailtaan

Tra

-ksi

gaksemme

gaiksemme

gaksenne

gaiksenne

gaksensa / gakseen

gaiksensa / gaikseen

Ess

-na

ganamme

gainamme

gananne

gainanne

ganansa / ganaan

gainansa / gainaan

Abe

-tta

gattamme

gaittamme

gattanne

gaittanne

gattansa / gattaan

gaittansa / gaittaan

Com

-ne

-

gainemme

-

gainenne

-

gainensa / gaineen

Singular

Plural

Nom

-

gamme

ganne

gansa

gamme

ganne

gansa

Par

-ta

gatamme

gatanne

gatansa / gataan

gaitamme

gaitanne

gaitansa / gaitaan

Gen

-n

gamme

ganne

gansa

gaittemme / gaidemme

gaittenne / gaidenne

gaittensa / gaidensa

Ill

mihin

gahamme

gahanne

gahansa

gaihimme

gaihinne

gaihinsa

Ine

-ssa

gassamme

gassanne

gassansa / gassaan

gaissamme

gaissanne

gaissansa / gaissaan

Ela

-sta

gastamme

gastanne

gastansa / gastaan

gaistamme

gaistanne

gaistansa / gaistaan

All

-lle

gallemme

gallenne

gallensa / galleen

gaillemme

gaillenne

gaillensa / gaillean

Ade

-lla

gallamme

gallanne

gallansa / gallaan

gaillamme

gaillanne

gaillansa / gaillaan

Abl

-lta

galtamme

galtanne

galtansa / galtaan

gailtamme

gailtanne

gailtansa / gailtaan

Tra

-ksi

gaksemme

gaksenne

gaksensa / gakseen

gaiksemme

gaiksenne

gaiksensa / gaikseen

Ess

-na

ganamme

gananne

ganansa / ganaan

gainamme

gainanne

gainansa / gainaan

Abe

-tta

gattamme

gattanne

gattansa / gattaan

gaittamme

gaittanne

gaittansa / gaittaan

Com

-ne

-

-

-

gainemme

gainenne

gainensa / gaineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ala

alat

Par

-ta

alaa

aloja

Gen

-n

alan

alojen

Ill

mihin

alaan

aloihin

Ine

-ssa

alassa

aloissa

Ela

-sta

alasta

aloista

All

-lle

alalle

aloille

Ade

-lla

alalla

aloilla

Abl

-lta

alalta

aloilta

Tra

-ksi

alaksi

aloiksi

Ess

-na

alana

aloina

Abe

-tta

alatta

aloitta

Com

-ne

-

aloine

Ins

-in

-

aloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ala

alat

Par

-ta

alaa

aloja

Gen

-n

alan

alojen

Ill

mihin

alaan

aloihin

Ine

-ssa

alassa

aloissa

Ela

-sta

alasta

aloista

All

-lle

alalle

aloille

Ade

-lla

alalla

aloilla

Abl

-lta

alalta

aloilta

Tra

-ksi

alaksi

aloiksi

Ess

-na

alana

aloina

Abe

-tta

alatta

aloitta

Com

-ne

-

aloine

Ins

-in

-

aloin

area alue, ala, seutu, piiri, kenttä, pinta-ala
industry teollisuus, ala, toimiala, teollisuudenala, elinkeino, ahkeruus
field ala, kenttä, pelto, vainio, keto, sarka
do not
scope laajuus, mahdollisuudet, ala, piiri, rajat, toimintavapaus
branch haara, sivuliike, oksa, ala, osasto, haarakonttori
domain ala, piiri, suurtila, isäntä, tila, maa-alue
range valikoima, alue, sarja, kantama, tuotevalikoima, ala
sphere pallo, ala, sfääri, alue, piiri, ympäristö
province provinssi, maakunta, lääni, alue, ala, toimiala
extent laajuus, ulottuvuus, määrä, suuruus, ala, alue
ground maa, maadoitus, maaperä, pohja, syy, ala
territory alue, territorio, reviiri, ala, toimialue, maaperä
compass kompassi, harppi, laajuus, ala, piiri
trade kauppa, kaupankäynti, vaihto, ammatti, elinkeino, ala
span jänneväli, alue, jakso, kärkiväli, ajanjakso, ala
line linja, rivi, viiva, johto, raja, ala
racket maila, meteli, mökä, mekkala, hulina, ala
department osasto, departementti, ministeriö, hallintoalue, laji, ala
metier ammatti, ala
spread leviäminen, ero, levite, aukeama, erotus, ala
orbit kiertorata, rata, ala, piiri, vaikutuspiiri
lower
Show more arrow right
OpenSubtitles corpus, file: OpenSubtitles.fi-en.fi, sentence ID: 19067; Europarl corpus, file: europarl-v7.fi-en.fi, sentence ID: 12655; Europarl corpus, file: europarl-v7.fi-en.fi, sentence ID: 10010; OpenSubtitles corpus, file: OpenSubtitles.fi-en.fi, sentence ID: 34077; OpenSubtitles; Tatoeba corpus, file: tatoeba-v1.fi-en.fi, sentence ID: 4968725; OpenSubtitles parallel corpus; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: FIS-0050835628; Finnish-English Parallel National Corpus; Europarl Vaihda alasi. Change your bottom. En näe alasi. I can't see your lower part. Alasi on rikki. Your lower part is broken. En löydä alasi. I can't find your bottom. Tämä ala tuo paljon työpaikkoja. This sector brings a lot of job opportunities. Osta uusi alasi. Buy a new lower part. Euroopan ala on kokenut erittäin kuivan kauden. The European area has experienced a very dry season. Alat ovat opettavia. Fields are instructive. Alanko on viljelykasvien viljelyyn soveltumaton maans-ala. The lowland is not suitable for cultivation of crops. Alanko ei ole vielä valmis. The lowland is not ready yet. Show more arrow right

Wiktionary

area, field, domain (one's field of expertise or activity) - (in working life, in sciences) field, discipline - industry, sector, branch (business, studies, etc.) - (mathematics) area pinta-ala Show more arrow right From Proto-Finnic ala, from Proto-Uralic ëla. See the etymology of the main entry. Show more arrow right

Wikipedia

pinta ala
geometrinen käsite ALA
Ahvenanmaan maakunnan lyhenne ALA
alfalinoleenihapon lyhenne Newbery
ja Caldecott-lastenkirjallisuuspalkintoja Arkkitehtitoimisto ALA
suomalainen arkkitehtitoimisto Ala
antiikin Rooman armeijan yksikkö
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

alani

alani

alasi

alasi

alansa

alansa

Par

-ta

alaani

alojani

alaasi

alojasi

alaansa / alaaan

alojansa / alojaan

Gen

-n

alani

alojeni

alasi

alojesi

alansa

alojensa

Ill

mihin

alaani

aloihini

alaasi

aloihisi

alaansa

aloihinsa

Ine

-ssa

alassani

aloissani

alassasi

aloissasi

alassansa / alassaan

aloissansa / aloissaan

Ela

-sta

alastani

aloistani

alastasi

aloistasi

alastansa / alastaan

aloistansa / aloistaan

All

-lle

alalleni

aloilleni

alallesi

aloillesi

alallensa / alalleen

aloillensa / aloillean

Ade

-lla

alallani

aloillani

alallasi

aloillasi

alallansa / alallaan

aloillansa / aloillaan

Abl

-lta

alaltani

aloiltani

alaltasi

aloiltasi

alaltansa / alaltaan

aloiltansa / aloiltaan

Tra

-ksi

alakseni

aloikseni

alaksesi

aloiksesi

alaksensa / alakseen

aloiksensa / aloikseen

Ess

-na

alanani

aloinani

alanasi

aloinasi

alanansa / alanaan

aloinansa / aloinaan

Abe

-tta

alattani

aloittani

alattasi

aloittasi

alattansa / alattaan

aloittansa / aloittaan

Com

-ne

-

aloineni

-

aloinesi

-

aloinensa / aloineen

Singular

Plural

Nom

-

alani

alasi

alansa

alani

alasi

alansa

Par

-ta

alaani

alaasi

alaansa / alaaan

alojani

alojasi

alojansa / alojaan

Gen

-n

alani

alasi

alansa

alojeni

alojesi

alojensa

Ill

mihin

alaani

alaasi

alaansa

aloihini

aloihisi

aloihinsa

Ine

-ssa

alassani

alassasi

alassansa / alassaan

aloissani

aloissasi

aloissansa / aloissaan

Ela

-sta

alastani

alastasi

alastansa / alastaan

aloistani

aloistasi

aloistansa / aloistaan

All

-lle

alalleni

alallesi

alallensa / alalleen

aloilleni

aloillesi

aloillensa / aloillean

Ade

-lla

alallani

alallasi

alallansa / alallaan

aloillani

aloillasi

aloillansa / aloillaan

Abl

-lta

alaltani

alaltasi

alaltansa / alaltaan

aloiltani

aloiltasi

aloiltansa / aloiltaan

Tra

-ksi

alakseni

alaksesi

alaksensa / alakseen

aloikseni

aloiksesi

aloiksensa / aloikseen

Ess

-na

alanani

alanasi

alanansa / alanaan

aloinani

aloinasi

aloinansa / aloinaan

Abe

-tta

alattani

alattasi

alattansa / alattaan

aloittani

aloittasi

aloittansa / aloittaan

Com

-ne

-

-

-

aloineni

aloinesi

aloinensa / aloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

alamme

alamme

alanne

alanne

alansa

alansa

Par

-ta

alaamme

alojamme

alaanne

alojanne

alaansa / alaaan

alojansa / alojaan

Gen

-n

alamme

alojemme

alanne

alojenne

alansa

alojensa

Ill

mihin

alaamme

aloihimme

alaanne

aloihinne

alaansa

aloihinsa

Ine

-ssa

alassamme

aloissamme

alassanne

aloissanne

alassansa / alassaan

aloissansa / aloissaan

Ela

-sta

alastamme

aloistamme

alastanne

aloistanne

alastansa / alastaan

aloistansa / aloistaan

All

-lle

alallemme

aloillemme

alallenne

aloillenne

alallensa / alalleen

aloillensa / aloillean

Ade

-lla

alallamme

aloillamme

alallanne

aloillanne

alallansa / alallaan

aloillansa / aloillaan

Abl

-lta

alaltamme

aloiltamme

alaltanne

aloiltanne

alaltansa / alaltaan

aloiltansa / aloiltaan

Tra

-ksi

alaksemme

aloiksemme

alaksenne

aloiksenne

alaksensa / alakseen

aloiksensa / aloikseen

Ess

-na

alanamme

aloinamme

alananne

aloinanne

alanansa / alanaan

aloinansa / aloinaan

Abe

-tta

alattamme

aloittamme

alattanne

aloittanne

alattansa / alattaan

aloittansa / aloittaan

Com

-ne

-

aloinemme

-

aloinenne

-

aloinensa / aloineen

Singular

Plural

Nom

-

alamme

alanne

alansa

alamme

alanne

alansa

Par

-ta

alaamme

alaanne

alaansa / alaaan

alojamme

alojanne

alojansa / alojaan

Gen

-n

alamme

alanne

alansa

alojemme

alojenne

alojensa

Ill

mihin

alaamme

alaanne

alaansa

aloihimme

aloihinne

aloihinsa

Ine

-ssa

alassamme

alassanne

alassansa / alassaan

aloissamme

aloissanne

aloissansa / aloissaan

Ela

-sta

alastamme

alastanne

alastansa / alastaan

aloistamme

aloistanne

aloistansa / aloistaan

All

-lle

alallemme

alallenne

alallensa / alalleen

aloillemme

aloillenne

aloillensa / aloillean

Ade

-lla

alallamme

alallanne

alallansa / alallaan

aloillamme

aloillanne

aloillansa / aloillaan

Abl

-lta

alaltamme

alaltanne

alaltansa / alaltaan

aloiltamme

aloiltanne

aloiltansa / aloiltaan

Tra

-ksi

alaksemme

alaksenne

alaksensa / alakseen

aloiksemme

aloiksenne

aloiksensa / aloikseen

Ess

-na

alanamme

alananne

alanansa / alanaan

aloinamme

aloinanne

aloinansa / aloinaan

Abe

-tta

alattamme

alattanne

alattansa / alattaan

aloittamme

aloittanne

aloittansa / aloittaan

Com

-ne

-

-

-

aloinemme

aloinenne

aloinensa / aloineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

gaala

gaalat

Par

-ta

gaalaa

gaaloja

Gen

-n

gaalan

gaalojen

Ill

mihin

gaalaan

gaaloihin

Ine

-ssa

gaalassa

gaaloissa

Ela

-sta

gaalasta

gaaloista

All

-lle

gaalalle

gaaloille

Ade

-lla

gaalalla

gaaloilla

Abl

-lta

gaalalta

gaaloilta

Tra

-ksi

gaalaksi

gaaloiksi

Ess

-na

gaalana

gaaloina

Abe

-tta

gaalatta

gaaloitta

Com

-ne

-

gaaloine

Ins

-in

-

gaaloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

gaala

gaalat

Par

-ta

gaalaa

gaaloja

Gen

-n

gaalan

gaalojen

Ill

mihin

gaalaan

gaaloihin

Ine

-ssa

gaalassa

gaaloissa

Ela

-sta

gaalasta

gaaloista

All

-lle

gaalalle

gaaloille

Ade

-lla

gaalalla

gaaloilla

Abl

-lta

gaalalta

gaaloilta

Tra

-ksi

gaalaksi

gaaloiksi

Ess

-na

gaalana

gaaloina

Abe

-tta

gaalatta

gaaloitta

Com

-ne

-

gaaloine

Ins

-in

-

gaaloin

gala gaala, juhla, kilpailut
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; DGT-TM Gaala järjestetään huomenna. The gaala is being organized tomorrow. Gaala oli täynnä tyylikkäitä vieraita. The gaala was filled with stylish guests. Se on gaala saaliin kunniaksi. It's a gala, in the Stag's honour. Gaalaa vartenko? For the gala? Tämänvuotinen gaala oli suuri menestys. This year's gala was a great success. Gaala oli loistava tilaisuus juhlia saavutuksia. The gala was a fantastic opportunity to celebrate achievements. Järjestämme vuosittain perinteisen gaalans-illallisen. We organize a traditional gala dinner annually. Gaala järjestetään tänä vuonna hotellin juhlasalissa. The gala will be held this year in the hotel's banquet hall. He osallistuivat gaalaan yhdessä. They attended the gaala together. Hän tähtäsi tähän gaalaan. That woman specifically targeted this gala. Show more arrow right

Wiktionary

gala Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

gaalani

gaalani

gaalasi

gaalasi

gaalansa

gaalansa

Par

-ta

gaalaani

gaalojani

gaalaasi

gaalojasi

gaalaansa / gaalaaan

gaalojansa / gaalojaan

Gen

-n

gaalani

gaalojeni

gaalasi

gaalojesi

gaalansa

gaalojensa

Ill

mihin

gaalaani

gaaloihini

gaalaasi

gaaloihisi

gaalaansa

gaaloihinsa

Ine

-ssa

gaalassani

gaaloissani

gaalassasi

gaaloissasi

gaalassansa / gaalassaan

gaaloissansa / gaaloissaan

Ela

-sta

gaalastani

gaaloistani

gaalastasi

gaaloistasi

gaalastansa / gaalastaan

gaaloistansa / gaaloistaan

All

-lle

gaalalleni

gaaloilleni

gaalallesi

gaaloillesi

gaalallensa / gaalalleen

gaaloillensa / gaaloillean

Ade

-lla

gaalallani

gaaloillani

gaalallasi

gaaloillasi

gaalallansa / gaalallaan

gaaloillansa / gaaloillaan

Abl

-lta

gaalaltani

gaaloiltani

gaalaltasi

gaaloiltasi

gaalaltansa / gaalaltaan

gaaloiltansa / gaaloiltaan

Tra

-ksi

gaalakseni

gaaloikseni

gaalaksesi

gaaloiksesi

gaalaksensa / gaalakseen

gaaloiksensa / gaaloikseen

Ess

-na

gaalanani

gaaloinani

gaalanasi

gaaloinasi

gaalanansa / gaalanaan

gaaloinansa / gaaloinaan

Abe

-tta

gaalattani

gaaloittani

gaalattasi

gaaloittasi

gaalattansa / gaalattaan

gaaloittansa / gaaloittaan

Com

-ne

-

gaaloineni

-

gaaloinesi

-

gaaloinensa / gaaloineen

Singular

Plural

Nom

-

gaalani

gaalasi

gaalansa

gaalani

gaalasi

gaalansa

Par

-ta

gaalaani

gaalaasi

gaalaansa / gaalaaan

gaalojani

gaalojasi

gaalojansa / gaalojaan

Gen

-n

gaalani

gaalasi

gaalansa

gaalojeni

gaalojesi

gaalojensa

Ill

mihin

gaalaani

gaalaasi

gaalaansa

gaaloihini

gaaloihisi

gaaloihinsa

Ine

-ssa

gaalassani

gaalassasi

gaalassansa / gaalassaan

gaaloissani

gaaloissasi

gaaloissansa / gaaloissaan

Ela

-sta

gaalastani

gaalastasi

gaalastansa / gaalastaan

gaaloistani

gaaloistasi

gaaloistansa / gaaloistaan

All

-lle

gaalalleni

gaalallesi

gaalallensa / gaalalleen

gaaloilleni

gaaloillesi

gaaloillensa / gaaloillean

Ade

-lla

gaalallani

gaalallasi

gaalallansa / gaalallaan

gaaloillani

gaaloillasi

gaaloillansa / gaaloillaan

Abl

-lta

gaalaltani

gaalaltasi

gaalaltansa / gaalaltaan

gaaloiltani

gaaloiltasi

gaaloiltansa / gaaloiltaan

Tra

-ksi

gaalakseni

gaalaksesi

gaalaksensa / gaalakseen

gaaloikseni

gaaloiksesi

gaaloiksensa / gaaloikseen

Ess

-na

gaalanani

gaalanasi

gaalanansa / gaalanaan

gaaloinani

gaaloinasi

gaaloinansa / gaaloinaan

Abe

-tta

gaalattani

gaalattasi

gaalattansa / gaalattaan

gaaloittani

gaaloittasi

gaaloittansa / gaaloittaan

Com

-ne

-

-

-

gaaloineni

gaaloinesi

gaaloinensa / gaaloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

gaalamme

gaalamme

gaalanne

gaalanne

gaalansa

gaalansa

Par

-ta

gaalaamme

gaalojamme

gaalaanne

gaalojanne

gaalaansa / gaalaaan

gaalojansa / gaalojaan

Gen

-n

gaalamme

gaalojemme

gaalanne

gaalojenne

gaalansa

gaalojensa

Ill

mihin

gaalaamme

gaaloihimme

gaalaanne

gaaloihinne

gaalaansa

gaaloihinsa

Ine

-ssa

gaalassamme

gaaloissamme

gaalassanne

gaaloissanne

gaalassansa / gaalassaan

gaaloissansa / gaaloissaan

Ela

-sta

gaalastamme

gaaloistamme

gaalastanne

gaaloistanne

gaalastansa / gaalastaan

gaaloistansa / gaaloistaan

All

-lle

gaalallemme

gaaloillemme

gaalallenne

gaaloillenne

gaalallensa / gaalalleen

gaaloillensa / gaaloillean

Ade

-lla

gaalallamme

gaaloillamme

gaalallanne

gaaloillanne

gaalallansa / gaalallaan

gaaloillansa / gaaloillaan

Abl

-lta

gaalaltamme

gaaloiltamme

gaalaltanne

gaaloiltanne

gaalaltansa / gaalaltaan

gaaloiltansa / gaaloiltaan

Tra

-ksi

gaalaksemme

gaaloiksemme

gaalaksenne

gaaloiksenne

gaalaksensa / gaalakseen

gaaloiksensa / gaaloikseen

Ess

-na

gaalanamme

gaaloinamme

gaalananne

gaaloinanne

gaalanansa / gaalanaan

gaaloinansa / gaaloinaan

Abe

-tta

gaalattamme

gaaloittamme

gaalattanne

gaaloittanne

gaalattansa / gaalattaan

gaaloittansa / gaaloittaan

Com

-ne

-

gaaloinemme

-

gaaloinenne

-

gaaloinensa / gaaloineen

Singular

Plural

Nom

-

gaalamme

gaalanne

gaalansa

gaalamme

gaalanne

gaalansa

Par

-ta

gaalaamme

gaalaanne

gaalaansa / gaalaaan

gaalojamme

gaalojanne

gaalojansa / gaalojaan

Gen

-n

gaalamme

gaalanne

gaalansa

gaalojemme

gaalojenne

gaalojensa

Ill

mihin

gaalaamme

gaalaanne

gaalaansa

gaaloihimme

gaaloihinne

gaaloihinsa

Ine

-ssa

gaalassamme

gaalassanne

gaalassansa / gaalassaan

gaaloissamme

gaaloissanne

gaaloissansa / gaaloissaan

Ela

-sta

gaalastamme

gaalastanne

gaalastansa / gaalastaan

gaaloistamme

gaaloistanne

gaaloistansa / gaaloistaan

All

-lle

gaalallemme

gaalallenne

gaalallensa / gaalalleen

gaaloillemme

gaaloillenne

gaaloillensa / gaaloillean

Ade

-lla

gaalallamme

gaalallanne

gaalallansa / gaalallaan

gaaloillamme

gaaloillanne

gaaloillansa / gaaloillaan

Abl

-lta

gaalaltamme

gaalaltanne

gaalaltansa / gaalaltaan

gaaloiltamme

gaaloiltanne

gaaloiltansa / gaaloiltaan

Tra

-ksi

gaalaksemme

gaalaksenne

gaalaksensa / gaalakseen

gaaloiksemme

gaaloiksenne

gaaloiksensa / gaaloikseen

Ess

-na

gaalanamme

gaalananne

gaalanansa / gaalanaan

gaaloinamme

gaaloinanne

gaaloinansa / gaaloinaan

Abe

-tta

gaalattamme

gaalattanne

gaalattansa / gaalattaan

gaaloittamme

gaaloittanne

gaaloittansa / gaaloittaan

Com

-ne

-

-

-

gaaloinemme

gaaloinenne

gaaloinensa / gaaloineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

juhla

juhlat

Par

-ta

juhlaa

juhlia

Gen

-n

juhlan

juhlien

Ill

mihin

juhlaan

juhliin

Ine

-ssa

juhlassa

juhlissa

Ela

-sta

juhlasta

juhlista

All

-lle

juhlalle

juhlille

Ade

-lla

juhlalla

juhlilla

Abl

-lta

juhlalta

juhlilta

Tra

-ksi

juhlaksi

juhliksi

Ess

-na

juhlana

juhlina

Abe

-tta

juhlatta

juhlitta

Com

-ne

-

juhline

Ins

-in

-

juhlin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

juhla

juhlat

Par

-ta

juhlaa

juhlia

Gen

-n

juhlan

juhlien

Ill

mihin

juhlaan

juhliin

Ine

-ssa

juhlassa

juhlissa

Ela

-sta

juhlasta

juhlista

All

-lle

juhlalle

juhlille

Ade

-lla

juhlalla

juhlilla

Abl

-lta

juhlalta

juhlilta

Tra

-ksi

juhlaksi

juhliksi

Ess

-na

juhlana

juhlina

Abe

-tta

juhlatta

juhlitta

Com

-ne

-

juhline

Ins

-in

-

juhlin

celebration juhla, ylistys, juhliminen, juhlallisuudet
feast juhla, pidot, syömingit, kalaasi, juhla-ateria
festival festivaali, juhla, juhlat, juhlapäivä
jubilee riemujuhla, juhlavuosi, juhla, vuotisjuhla
function toiminto, toimi, toiminta, funktio, tehtävä, juhla
gala gaala, juhla, kilpailut
fete juhla, ulkoilmajuhla
reunion jälleennäkeminen, jälleentapaaminen, kokous, juhla
festive
Show more arrow right
TildeMODEL, sentence ID: 300; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba - Finnish-English, file: tatoeba.fi, line: 11234509; Europarl Parallel Corpus; jw2019; tatoeba Onnea juhlille! Congratulations for the party! Juhlista lähtien. Ever since the party. Otin paljon kuvia juhlista. I took a lot of pictures of the parties. Juhla pidetään lauantaina. The celebration is held on Saturday. Juhlapäivä on perinteinen juhla Suomessa. A holiday is a traditional celebration in Finland. Hyvät juhlat. Good party. Hurjat juhlat. “Wild Parties ”. Tule juhliini. Ooh, you should come to my party. Syytä juhlaan. We should celebrate. Mitä tykkäsit juhlista? How did you like the party? Show more arrow right

Wiktionary

(often in plural) party, celebration (social gathering of usually invited guests for entertainment, fun and socializing) Fin:Pidän suuret juhlat 21-vuotispäivänäni.Eng:I'm throwing a huge party for my 21st birthday. (often in plural) feast (very large meal, often of ceremonial nature) Fin:Pidimme juhlat sadonkorjuun kunniaksi.Eng:We had a feast to celebrate the harvest. feast (religious anniversary) Fin:seitsemäntenä päivänä vietettäköön juhlaa Herran kunniaksi (2. Moos 13:6)Eng:the seventh day shall be a feast to the Lord (Exodus xiii. 6)Fin:Ja hänen vanhempansa matkustivat joka vuosi Jerusalemiin pääsiäisjuhlille (Luuk 2:41)Eng:Now his parents went to Jerusalem every year at the feast of the passover. (Luke ii. 41) celebration (act, process of showing appreciation, gratitude and/or remembrance, notably as a social event) (in the plural) festival, fest (event or community gathering which centers on some theme) Fin:Savonlinnan oopperajuhlatEng:the Savonlinna opera festival ceremony, occasion, function fiesta jubilee carnival Show more arrow right bailutbileetgaalahipatillallinenkalaasikekkeritkemutkestitkutsutpippalotpirskeetseremoniavastaanotto Show more arrow right The word can used in either plural or singular, but there are slight differences in the nuances. The singular form juhla is often used when the party is considered bigger, more public or taking place in a more spacious venue. On the other hand, the plural form juhlat has a nuance that the party is private or taking place in a smaller venue. Rehtori kiitti juhlassa koko koulua menneestä vuodesta. (singular)The principal thanked the whole school for the past year at the ceremony.Minun juhlissani oli 30 (= kolmekymmentä) vierasta. (plural)I had 30 guests at my party. Show more arrow right juhlallinenjuhlallisestijuhlallisuusjuhlavajuhlavastijuhlavuusjuhliajuhlistaakiinteä juhlaliikkuva juhlaLinnan juhlat Show more arrow right avajaisjuhlaelokuvajuhlaglögijuhlahääjuhlailtajuhlajuhla-asujuhla-asuinenjuhla-ateriajuhlaesitelmäjuhlahetkijuhlahumujuhlahuoneistojuhlaillallinenjuhlajulkaisujuhlajumalanpalvelusjuhlakalujuhlakenkäjuhlakirjajuhlakonserttijuhlakulkuejuhlakuntojuhlaliputettujuhlaliputusjuhlaluentojuhlamekkojuhlamenotjuhlamerkkijuhlamielijuhlamielinenjuhlanumerojuhlanäytäntöjuhlapaikkajuhlapalvelujuhlapostimerkkijuhlapuhejuhlapukujuhlapukuinenjuhlapyhäjuhlapäiväjuhlapäivällinenjuhlarahajuhlasaattojuhlasalijuhlatilaisuusjuhlatoimikuntajuhlatunnelmajuhlatuulijuhlavaatejuhlavalaistujuhlavalaistusjuhlavalmistelutjuhlavierasjuhlaviikkojuhlavuosijuhlaväkijuhlayleisökansanjuhlakruunajaisjuhlamitalijuhlamuistojuhlamusiikkijuhlaolutjuhlaoopperajuhlapikkujoulujuhlapukujuhlapääjuhlasyntymäpäiväjuhlavoitonjuhlavuosijuhlavuotisjuhla Show more arrow right From Proto-Finnic juhla (compare dialectal Estonian juhlad), borrowed from Proto-Germanic jehwlą. Show more arrow right

Wikipedia

Party A party is a gathering of people who have been invited by a host for the purposes of socializing, conversation, recreation, or as part of a festival or other commemoration or celebration of a special occasion. A party will typically feature food and beverages, and often music and dancing or other forms of entertainment. In many Western countries, parties for teens and adults are associated with drinking alcohol such as beer, wine, or distilled spirits. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juhlani

juhlani

juhlasi

juhlasi

juhlansa

juhlansa

Par

-ta

juhlaani

juhliani

juhlaasi

juhliasi

juhlaansa

juhliansa / juhliaan

Gen

-n

juhlani

juhlieni

juhlasi

juhliesi

juhlansa

juhliensa

Ill

mihin

juhlaani

juhliini

juhlaasi

juhliisi

juhlaansa

juhliinsa

Ine

-ssa

juhlassani

juhlissani

juhlassasi

juhlissasi

juhlassansa / juhlassaan

juhlissansa / juhlissaan

Ela

-sta

juhlastani

juhlistani

juhlastasi

juhlistasi

juhlastansa / juhlastaan

juhlistansa / juhlistaan

All

-lle

juhlalleni

juhlilleni

juhlallesi

juhlillesi

juhlallensa / juhlalleen

juhlillensa / juhlillean

Ade

-lla

juhlallani

juhlillani

juhlallasi

juhlillasi

juhlallansa / juhlallaan

juhlillansa / juhlillaan

Abl

-lta

juhlaltani

juhliltani

juhlaltasi

juhliltasi

juhlaltansa / juhlaltaan

juhliltansa / juhliltaan

Tra

-ksi

juhlakseni

juhlikseni

juhlaksesi

juhliksesi

juhlaksensa / juhlakseen

juhliksensa / juhlikseen

Ess

-na

juhlanani

juhlinani

juhlanasi

juhlinasi

juhlanansa / juhlanaan

juhlinansa / juhlinaan

Abe

-tta

juhlattani

juhlittani

juhlattasi

juhlittasi

juhlattansa / juhlattaan

juhlittansa / juhlittaan

Com

-ne

-

juhlineni

-

juhlinesi

-

juhlinensa / juhlineen

Singular

Plural

Nom

-

juhlani

juhlasi

juhlansa

juhlani

juhlasi

juhlansa

Par

-ta

juhlaani

juhlaasi

juhlaansa

juhliani

juhliasi

juhliansa / juhliaan

Gen

-n

juhlani

juhlasi

juhlansa

juhlieni

juhliesi

juhliensa

Ill

mihin

juhlaani

juhlaasi

juhlaansa

juhliini

juhliisi

juhliinsa

Ine

-ssa

juhlassani

juhlassasi

juhlassansa / juhlassaan

juhlissani

juhlissasi

juhlissansa / juhlissaan

Ela

-sta

juhlastani

juhlastasi

juhlastansa / juhlastaan

juhlistani

juhlistasi

juhlistansa / juhlistaan

All

-lle

juhlalleni

juhlallesi

juhlallensa / juhlalleen

juhlilleni

juhlillesi

juhlillensa / juhlillean

Ade

-lla

juhlallani

juhlallasi

juhlallansa / juhlallaan

juhlillani

juhlillasi

juhlillansa / juhlillaan

Abl

-lta

juhlaltani

juhlaltasi

juhlaltansa / juhlaltaan

juhliltani

juhliltasi

juhliltansa / juhliltaan

Tra

-ksi

juhlakseni

juhlaksesi

juhlaksensa / juhlakseen

juhlikseni

juhliksesi

juhliksensa / juhlikseen

Ess

-na

juhlanani

juhlanasi

juhlanansa / juhlanaan

juhlinani

juhlinasi

juhlinansa / juhlinaan

Abe

-tta

juhlattani

juhlattasi

juhlattansa / juhlattaan

juhlittani

juhlittasi

juhlittansa / juhlittaan

Com

-ne

-

-

-

juhlineni

juhlinesi

juhlinensa / juhlineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juhlamme

juhlamme

juhlanne

juhlanne

juhlansa

juhlansa

Par

-ta

juhlaamme

juhliamme

juhlaanne

juhlianne

juhlaansa

juhliansa / juhliaan

Gen

-n

juhlamme

juhliemme

juhlanne

juhlienne

juhlansa

juhliensa

Ill

mihin

juhlaamme

juhliimme

juhlaanne

juhliinne

juhlaansa

juhliinsa

Ine

-ssa

juhlassamme

juhlissamme

juhlassanne

juhlissanne

juhlassansa / juhlassaan

juhlissansa / juhlissaan

Ela

-sta

juhlastamme

juhlistamme

juhlastanne

juhlistanne

juhlastansa / juhlastaan

juhlistansa / juhlistaan

All

-lle

juhlallemme

juhlillemme

juhlallenne

juhlillenne

juhlallensa / juhlalleen

juhlillensa / juhlillean

Ade

-lla

juhlallamme

juhlillamme

juhlallanne

juhlillanne

juhlallansa / juhlallaan

juhlillansa / juhlillaan

Abl

-lta

juhlaltamme

juhliltamme

juhlaltanne

juhliltanne

juhlaltansa / juhlaltaan

juhliltansa / juhliltaan

Tra

-ksi

juhlaksemme

juhliksemme

juhlaksenne

juhliksenne

juhlaksensa / juhlakseen

juhliksensa / juhlikseen

Ess

-na

juhlanamme

juhlinamme

juhlananne

juhlinanne

juhlanansa / juhlanaan

juhlinansa / juhlinaan

Abe

-tta

juhlattamme

juhlittamme

juhlattanne

juhlittanne

juhlattansa / juhlattaan

juhlittansa / juhlittaan

Com

-ne

-

juhlinemme

-

juhlinenne

-

juhlinensa / juhlineen

Singular

Plural

Nom

-

juhlamme

juhlanne

juhlansa

juhlamme

juhlanne

juhlansa

Par

-ta

juhlaamme

juhlaanne

juhlaansa

juhliamme

juhlianne

juhliansa / juhliaan

Gen

-n

juhlamme

juhlanne

juhlansa

juhliemme

juhlienne

juhliensa

Ill

mihin

juhlaamme

juhlaanne

juhlaansa

juhliimme

juhliinne

juhliinsa

Ine

-ssa

juhlassamme

juhlassanne

juhlassansa / juhlassaan

juhlissamme

juhlissanne

juhlissansa / juhlissaan

Ela

-sta

juhlastamme

juhlastanne

juhlastansa / juhlastaan

juhlistamme

juhlistanne

juhlistansa / juhlistaan

All

-lle

juhlallemme

juhlallenne

juhlallensa / juhlalleen

juhlillemme

juhlillenne

juhlillensa / juhlillean

Ade

-lla

juhlallamme

juhlallanne

juhlallansa / juhlallaan

juhlillamme

juhlillanne

juhlillansa / juhlillaan

Abl

-lta

juhlaltamme

juhlaltanne

juhlaltansa / juhlaltaan

juhliltamme

juhliltanne

juhliltansa / juhliltaan

Tra

-ksi

juhlaksemme

juhlaksenne

juhlaksensa / juhlakseen

juhliksemme

juhliksenne

juhliksensa / juhlikseen

Ess

-na

juhlanamme

juhlananne

juhlanansa / juhlanaan

juhlinamme

juhlinanne

juhlinansa / juhlinaan

Abe

-tta

juhlattamme

juhlattanne

juhlattansa / juhlattaan

juhlittamme

juhlittanne

juhlittansa / juhlittaan

Com

-ne

-

-

-

juhlinemme

juhlinenne

juhlinensa / juhlineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept