intiaaniheimo |
Noun, Singular Nominative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ heimo |
Noun, Singular Nominative |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
intiaaniheimot |
|
Par |
-ta |
intiaaniheimoa |
intiaaniheimoja |
Gen |
-n |
intiaaniheimon |
intiaaniheimojen |
Ill |
mihin |
intiaaniheimoon |
intiaaniheimoihin |
Ine |
-ssa |
intiaaniheimossa |
intiaaniheimoissa |
Ela |
-sta |
intiaaniheimosta |
intiaaniheimoista |
All |
-lle |
intiaaniheimolle |
intiaaniheimoille |
Ade |
-lla |
intiaaniheimolla |
intiaaniheimoilla |
Abl |
-lta |
intiaaniheimolta |
intiaaniheimoilta |
Tra |
-ksi |
intiaaniheimoksi |
intiaaniheimoiksi |
Ess |
-na |
intiaaniheimona |
intiaaniheimoina |
Abe |
-tta |
intiaaniheimotta |
intiaaniheimoitta |
Com |
-ne |
- |
intiaaniheimoine |
Ins |
-in |
- |
intiaaniheimoin |
Singular
Plural
Nom
-
intiaaniheimot
Par
-ta
intiaaniheimoa
intiaaniheimoja
Gen
-n
intiaaniheimon
intiaaniheimojen
Ill
mihin
intiaaniheimoon
intiaaniheimoihin
Ine
-ssa
intiaaniheimossa
intiaaniheimoissa
Ela
-sta
intiaaniheimosta
intiaaniheimoista
All
-lle
intiaaniheimolle
intiaaniheimoille
Ade
-lla
intiaaniheimolla
intiaaniheimoilla
Abl
-lta
intiaaniheimolta
intiaaniheimoilta
Tra
-ksi
intiaaniheimoksi
intiaaniheimoiksi
Ess
-na
intiaaniheimona
intiaaniheimoina
Abe
-tta
intiaaniheimotta
intiaaniheimoitta
Com
-ne
-
intiaaniheimoine
Ins
-in
-
intiaaniheimoin
Indian tribe | |
Indian tribute |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
intiaaniheimo |
intiaaniheimo |
intiaaniheimo |
intiaaniheimo |
intiaaniheimo |
intiaaniheimo |
Par |
-ta |
intiaaniheimoa |
intiaaniheimoja |
intiaaniheimoa |
intiaaniheimoja |
intiaaniheimoa |
intiaaniheimoja |
Gen |
-n |
intiaaniheimo |
intiaaniheimoje |
intiaaniheimo |
intiaaniheimoje |
intiaaniheimo |
intiaaniheimoje |
Ill |
mihin |
intiaaniheimoo |
intiaaniheimoihi |
intiaaniheimoo |
intiaaniheimoihi |
intiaaniheimoo |
intiaaniheimoihi |
Ine |
-ssa |
intiaaniheimossa |
intiaaniheimoissa |
intiaaniheimossa |
intiaaniheimoissa |
intiaaniheimossa |
intiaaniheimoissa |
Ela |
-sta |
intiaaniheimosta |
intiaaniheimoista |
intiaaniheimosta |
intiaaniheimoista |
intiaaniheimosta |
intiaaniheimoista |
All |
-lle |
intiaaniheimolle |
intiaaniheimoille |
intiaaniheimolle |
intiaaniheimoille |
intiaaniheimolle |
intiaaniheimoille |
Ade |
-lla |
intiaaniheimolla |
intiaaniheimoilla |
intiaaniheimolla |
intiaaniheimoilla |
intiaaniheimolla |
intiaaniheimoilla |
Abl |
-lta |
intiaaniheimolta |
intiaaniheimoilta |
intiaaniheimolta |
intiaaniheimoilta |
intiaaniheimolta |
intiaaniheimoilta |
Tra |
-ksi |
intiaaniheimokse |
intiaaniheimoikse |
intiaaniheimokse |
intiaaniheimoikse |
intiaaniheimokse |
intiaaniheimoikse |
Ess |
-na |
intiaaniheimona |
intiaaniheimoina |
intiaaniheimona |
intiaaniheimoina |
intiaaniheimona |
intiaaniheimoina |
Abe |
-tta |
intiaaniheimotta |
intiaaniheimoitta |
intiaaniheimotta |
intiaaniheimoitta |
intiaaniheimotta |
intiaaniheimoitta |
Com |
-ne |
- |
intiaaniheimoine |
- |
intiaaniheimoine |
- |
intiaaniheimoine |
Singular
Plural
Nom
-
intiaaniheimo
intiaaniheimo
intiaaniheimo
intiaaniheimo
intiaaniheimo
intiaaniheimo
Par
-ta
intiaaniheimoa
intiaaniheimoa
intiaaniheimoa
intiaaniheimoja
intiaaniheimoja
intiaaniheimoja
Gen
-n
intiaaniheimo
intiaaniheimo
intiaaniheimo
intiaaniheimoje
intiaaniheimoje
intiaaniheimoje
Ill
mihin
intiaaniheimoo
intiaaniheimoo
intiaaniheimoo
intiaaniheimoihi
intiaaniheimoihi
intiaaniheimoihi
Ine
-ssa
intiaaniheimossa
intiaaniheimossa
intiaaniheimossa
intiaaniheimoissa
intiaaniheimoissa
intiaaniheimoissa
Ela
-sta
intiaaniheimosta
intiaaniheimosta
intiaaniheimosta
intiaaniheimoista
intiaaniheimoista
intiaaniheimoista
All
-lle
intiaaniheimolle
intiaaniheimolle
intiaaniheimolle
intiaaniheimoille
intiaaniheimoille
intiaaniheimoille
Ade
-lla
intiaaniheimolla
intiaaniheimolla
intiaaniheimolla
intiaaniheimoilla
intiaaniheimoilla
intiaaniheimoilla
Abl
-lta
intiaaniheimolta
intiaaniheimolta
intiaaniheimolta
intiaaniheimoilta
intiaaniheimoilta
intiaaniheimoilta
Tra
-ksi
intiaaniheimokse
intiaaniheimokse
intiaaniheimokse
intiaaniheimoikse
intiaaniheimoikse
intiaaniheimoikse
Ess
-na
intiaaniheimona
intiaaniheimona
intiaaniheimona
intiaaniheimoina
intiaaniheimoina
intiaaniheimoina
Abe
-tta
intiaaniheimotta
intiaaniheimotta
intiaaniheimotta
intiaaniheimoitta
intiaaniheimoitta
intiaaniheimoitta
Com
-ne
-
-
-
intiaaniheimoine
intiaaniheimoine
intiaaniheimoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
intiaaniheimo |
intiaaniheimo |
intiaaniheimo |
intiaaniheimo |
intiaaniheimo |
intiaaniheimo |
Par |
-ta |
intiaaniheimoa |
intiaaniheimoja |
intiaaniheimoa |
intiaaniheimoja |
intiaaniheimoa |
intiaaniheimoja |
Gen |
-n |
intiaaniheimo |
intiaaniheimoje |
intiaaniheimo |
intiaaniheimoje |
intiaaniheimo |
intiaaniheimoje |
Ill |
mihin |
intiaaniheimoo |
intiaaniheimoihi |
intiaaniheimoo |
intiaaniheimoihi |
intiaaniheimoo |
intiaaniheimoihi |
Ine |
-ssa |
intiaaniheimossa |
intiaaniheimoissa |
intiaaniheimossa |
intiaaniheimoissa |
intiaaniheimossa |
intiaaniheimoissa |
Ela |
-sta |
intiaaniheimosta |
intiaaniheimoista |
intiaaniheimosta |
intiaaniheimoista |
intiaaniheimosta |
intiaaniheimoista |
All |
-lle |
intiaaniheimolle |
intiaaniheimoille |
intiaaniheimolle |
intiaaniheimoille |
intiaaniheimolle |
intiaaniheimoille |
Ade |
-lla |
intiaaniheimolla |
intiaaniheimoilla |
intiaaniheimolla |
intiaaniheimoilla |
intiaaniheimolla |
intiaaniheimoilla |
Abl |
-lta |
intiaaniheimolta |
intiaaniheimoilta |
intiaaniheimolta |
intiaaniheimoilta |
intiaaniheimolta |
intiaaniheimoilta |
Tra |
-ksi |
intiaaniheimokse |
intiaaniheimoikse |
intiaaniheimokse |
intiaaniheimoikse |
intiaaniheimokse |
intiaaniheimoikse |
Ess |
-na |
intiaaniheimona |
intiaaniheimoina |
intiaaniheimona |
intiaaniheimoina |
intiaaniheimona |
intiaaniheimoina |
Abe |
-tta |
intiaaniheimotta |
intiaaniheimoitta |
intiaaniheimotta |
intiaaniheimoitta |
intiaaniheimotta |
intiaaniheimoitta |
Com |
-ne |
- |
intiaaniheimoine |
- |
intiaaniheimoine |
- |
intiaaniheimoine |
Singular
Plural
Nom
-
intiaaniheimo
intiaaniheimo
intiaaniheimo
intiaaniheimo
intiaaniheimo
intiaaniheimo
Par
-ta
intiaaniheimoa
intiaaniheimoa
intiaaniheimoa
intiaaniheimoja
intiaaniheimoja
intiaaniheimoja
Gen
-n
intiaaniheimo
intiaaniheimo
intiaaniheimo
intiaaniheimoje
intiaaniheimoje
intiaaniheimoje
Ill
mihin
intiaaniheimoo
intiaaniheimoo
intiaaniheimoo
intiaaniheimoihi
intiaaniheimoihi
intiaaniheimoihi
Ine
-ssa
intiaaniheimossa
intiaaniheimossa
intiaaniheimossa
intiaaniheimoissa
intiaaniheimoissa
intiaaniheimoissa
Ela
-sta
intiaaniheimosta
intiaaniheimosta
intiaaniheimosta
intiaaniheimoista
intiaaniheimoista
intiaaniheimoista
All
-lle
intiaaniheimolle
intiaaniheimolle
intiaaniheimolle
intiaaniheimoille
intiaaniheimoille
intiaaniheimoille
Ade
-lla
intiaaniheimolla
intiaaniheimolla
intiaaniheimolla
intiaaniheimoilla
intiaaniheimoilla
intiaaniheimoilla
Abl
-lta
intiaaniheimolta
intiaaniheimolta
intiaaniheimolta
intiaaniheimoilta
intiaaniheimoilta
intiaaniheimoilta
Tra
-ksi
intiaaniheimokse
intiaaniheimokse
intiaaniheimokse
intiaaniheimoikse
intiaaniheimoikse
intiaaniheimoikse
Ess
-na
intiaaniheimona
intiaaniheimona
intiaaniheimona
intiaaniheimoina
intiaaniheimoina
intiaaniheimoina
Abe
-tta
intiaaniheimotta
intiaaniheimotta
intiaaniheimotta
intiaaniheimoitta
intiaaniheimoitta
intiaaniheimoitta
Com
-ne
-
-
-
intiaaniheimoine
intiaaniheimoine
intiaaniheimoine
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
intiaani |
intiaanit |
Par |
-ta |
intiaania |
intiaaneja |
Gen |
-n |
intiaanin |
intiaanien |
Ill |
mihin |
intiaaniin |
intiaaneihin |
Ine |
-ssa |
intiaanissa |
intiaaneissa |
Ela |
-sta |
intiaanista |
intiaaneista |
All |
-lle |
intiaanille |
intiaaneille |
Ade |
-lla |
intiaanilla |
intiaaneilla |
Abl |
-lta |
intiaanilta |
intiaaneilta |
Tra |
-ksi |
intiaaniksi |
intiaaneiksi |
Ess |
-na |
intiaanina |
intiaaneina |
Abe |
-tta |
intiaanitta |
intiaaneitta |
Com |
-ne |
- |
intiaaneine |
Ins |
-in |
- |
intiaanein |
Singular
Plural
Nom
-
intiaani
intiaanit
Par
-ta
intiaania
intiaaneja
Gen
-n
intiaanin
intiaanien
Ill
mihin
intiaaniin
intiaaneihin
Ine
-ssa
intiaanissa
intiaaneissa
Ela
-sta
intiaanista
intiaaneista
All
-lle
intiaanille
intiaaneille
Ade
-lla
intiaanilla
intiaaneilla
Abl
-lta
intiaanilta
intiaaneilta
Tra
-ksi
intiaaniksi
intiaaneiksi
Ess
-na
intiaanina
intiaaneina
Abe
-tta
intiaanitta
intiaaneitta
Com
-ne
-
intiaaneine
Ins
-in
-
intiaanein
Native American | intiaani |
Indian | intialainen, intiaani |
Native American | |
Amerindian | intiaani |
Red Indian | intiaani |
Amerind | intiaani |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
intiaani |
intiaani |
intiaani |
intiaani |
intiaani |
intiaani |
Par |
-ta |
intiaania |
intiaaneja |
intiaania |
intiaaneja |
intiaania |
intiaaneja |
Gen |
-n |
intiaani |
intiaanie |
intiaani |
intiaanie |
intiaani |
intiaanie |
Ill |
mihin |
intiaanii |
intiaaneihi |
intiaanii |
intiaaneihi |
intiaanii |
intiaaneihi |
Ine |
-ssa |
intiaanissa |
intiaaneissa |
intiaanissa |
intiaaneissa |
intiaanissa |
intiaaneissa |
Ela |
-sta |
intiaanista |
intiaaneista |
intiaanista |
intiaaneista |
intiaanista |
intiaaneista |
All |
-lle |
intiaanille |
intiaaneille |
intiaanille |
intiaaneille |
intiaanille |
intiaaneille |
Ade |
-lla |
intiaanilla |
intiaaneilla |
intiaanilla |
intiaaneilla |
intiaanilla |
intiaaneilla |
Abl |
-lta |
intiaanilta |
intiaaneilta |
intiaanilta |
intiaaneilta |
intiaanilta |
intiaaneilta |
Tra |
-ksi |
intiaanikse |
intiaaneikse |
intiaanikse |
intiaaneikse |
intiaanikse |
intiaaneikse |
Ess |
-na |
intiaanina |
intiaaneina |
intiaanina |
intiaaneina |
intiaanina |
intiaaneina |
Abe |
-tta |
intiaanitta |
intiaaneitta |
intiaanitta |
intiaaneitta |
intiaanitta |
intiaaneitta |
Com |
-ne |
- |
intiaaneine |
- |
intiaaneine |
- |
intiaaneine |
Singular
Plural
Nom
-
intiaani
intiaani
intiaani
intiaani
intiaani
intiaani
Par
-ta
intiaania
intiaania
intiaania
intiaaneja
intiaaneja
intiaaneja
Gen
-n
intiaani
intiaani
intiaani
intiaanie
intiaanie
intiaanie
Ill
mihin
intiaanii
intiaanii
intiaanii
intiaaneihi
intiaaneihi
intiaaneihi
Ine
-ssa
intiaanissa
intiaanissa
intiaanissa
intiaaneissa
intiaaneissa
intiaaneissa
Ela
-sta
intiaanista
intiaanista
intiaanista
intiaaneista
intiaaneista
intiaaneista
All
-lle
intiaanille
intiaanille
intiaanille
intiaaneille
intiaaneille
intiaaneille
Ade
-lla
intiaanilla
intiaanilla
intiaanilla
intiaaneilla
intiaaneilla
intiaaneilla
Abl
-lta
intiaanilta
intiaanilta
intiaanilta
intiaaneilta
intiaaneilta
intiaaneilta
Tra
-ksi
intiaanikse
intiaanikse
intiaanikse
intiaaneikse
intiaaneikse
intiaaneikse
Ess
-na
intiaanina
intiaanina
intiaanina
intiaaneina
intiaaneina
intiaaneina
Abe
-tta
intiaanitta
intiaanitta
intiaanitta
intiaaneitta
intiaaneitta
intiaaneitta
Com
-ne
-
-
-
intiaaneine
intiaaneine
intiaaneine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
intiaani |
intiaani |
intiaani |
intiaani |
intiaani |
intiaani |
Par |
-ta |
intiaania |
intiaaneja |
intiaania |
intiaaneja |
intiaania |
intiaaneja |
Gen |
-n |
intiaani |
intiaanie |
intiaani |
intiaanie |
intiaani |
intiaanie |
Ill |
mihin |
intiaanii |
intiaaneihi |
intiaanii |
intiaaneihi |
intiaanii |
intiaaneihi |
Ine |
-ssa |
intiaanissa |
intiaaneissa |
intiaanissa |
intiaaneissa |
intiaanissa |
intiaaneissa |
Ela |
-sta |
intiaanista |
intiaaneista |
intiaanista |
intiaaneista |
intiaanista |
intiaaneista |
All |
-lle |
intiaanille |
intiaaneille |
intiaanille |
intiaaneille |
intiaanille |
intiaaneille |
Ade |
-lla |
intiaanilla |
intiaaneilla |
intiaanilla |
intiaaneilla |
intiaanilla |
intiaaneilla |
Abl |
-lta |
intiaanilta |
intiaaneilta |
intiaanilta |
intiaaneilta |
intiaanilta |
intiaaneilta |
Tra |
-ksi |
intiaanikse |
intiaaneikse |
intiaanikse |
intiaaneikse |
intiaanikse |
intiaaneikse |
Ess |
-na |
intiaanina |
intiaaneina |
intiaanina |
intiaaneina |
intiaanina |
intiaaneina |
Abe |
-tta |
intiaanitta |
intiaaneitta |
intiaanitta |
intiaaneitta |
intiaanitta |
intiaaneitta |
Com |
-ne |
- |
intiaaneine |
- |
intiaaneine |
- |
intiaaneine |
Singular
Plural
Nom
-
intiaani
intiaani
intiaani
intiaani
intiaani
intiaani
Par
-ta
intiaania
intiaania
intiaania
intiaaneja
intiaaneja
intiaaneja
Gen
-n
intiaani
intiaani
intiaani
intiaanie
intiaanie
intiaanie
Ill
mihin
intiaanii
intiaanii
intiaanii
intiaaneihi
intiaaneihi
intiaaneihi
Ine
-ssa
intiaanissa
intiaanissa
intiaanissa
intiaaneissa
intiaaneissa
intiaaneissa
Ela
-sta
intiaanista
intiaanista
intiaanista
intiaaneista
intiaaneista
intiaaneista
All
-lle
intiaanille
intiaanille
intiaanille
intiaaneille
intiaaneille
intiaaneille
Ade
-lla
intiaanilla
intiaanilla
intiaanilla
intiaaneilla
intiaaneilla
intiaaneilla
Abl
-lta
intiaanilta
intiaanilta
intiaanilta
intiaaneilta
intiaaneilta
intiaaneilta
Tra
-ksi
intiaanikse
intiaanikse
intiaanikse
intiaaneikse
intiaaneikse
intiaaneikse
Ess
-na
intiaanina
intiaanina
intiaanina
intiaaneina
intiaaneina
intiaaneina
Abe
-tta
intiaanitta
intiaanitta
intiaanitta
intiaaneitta
intiaaneitta
intiaaneitta
Com
-ne
-
-
-
intiaaneine
intiaaneine
intiaaneine
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
heimo |
heimot |
Par |
-ta |
heimoa |
heimoja |
Gen |
-n |
heimon |
heimojen |
Ill |
mihin |
heimoon |
heimoihin |
Ine |
-ssa |
heimossa |
heimoissa |
Ela |
-sta |
heimosta |
heimoista |
All |
-lle |
heimolle |
heimoille |
Ade |
-lla |
heimolla |
heimoilla |
Abl |
-lta |
heimolta |
heimoilta |
Tra |
-ksi |
heimoksi |
heimoiksi |
Ess |
-na |
heimona |
heimoina |
Abe |
-tta |
heimotta |
heimoitta |
Com |
-ne |
- |
heimoine |
Ins |
-in |
- |
heimoin |
Singular
Plural
Nom
-
heimo
heimot
Par
-ta
heimoa
heimoja
Gen
-n
heimon
heimojen
Ill
mihin
heimoon
heimoihin
Ine
-ssa
heimossa
heimoissa
Ela
-sta
heimosta
heimoista
All
-lle
heimolle
heimoille
Ade
-lla
heimolla
heimoilla
Abl
-lta
heimolta
heimoilta
Tra
-ksi
heimoksi
heimoiksi
Ess
-na
heimona
heimoina
Abe
-tta
heimotta
heimoitta
Com
-ne
-
heimoine
Ins
-in
-
heimoin
tribe | heimo, joukko, porukka |
family | perhe, suku, heimo, pesye |
clan | klaani, heimo |
tribal |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
heimo |
heimo |
heimo |
heimo |
heimo |
heimo |
Par |
-ta |
heimoa |
heimoja |
heimoa |
heimoja |
heimoa |
heimoja |
Gen |
-n |
heimo |
heimoje |
heimo |
heimoje |
heimo |
heimoje |
Ill |
mihin |
heimoo |
heimoihi |
heimoo |
heimoihi |
heimoo |
heimoihi |
Ine |
-ssa |
heimossa |
heimoissa |
heimossa |
heimoissa |
heimossa |
heimoissa |
Ela |
-sta |
heimosta |
heimoista |
heimosta |
heimoista |
heimosta |
heimoista |
All |
-lle |
heimolle |
heimoille |
heimolle |
heimoille |
heimolle |
heimoille |
Ade |
-lla |
heimolla |
heimoilla |
heimolla |
heimoilla |
heimolla |
heimoilla |
Abl |
-lta |
heimolta |
heimoilta |
heimolta |
heimoilta |
heimolta |
heimoilta |
Tra |
-ksi |
heimokse |
heimoikse |
heimokse |
heimoikse |
heimokse |
heimoikse |
Ess |
-na |
heimona |
heimoina |
heimona |
heimoina |
heimona |
heimoina |
Abe |
-tta |
heimotta |
heimoitta |
heimotta |
heimoitta |
heimotta |
heimoitta |
Com |
-ne |
- |
heimoine |
- |
heimoine |
- |
heimoine |
Singular
Plural
Nom
-
heimo
heimo
heimo
heimo
heimo
heimo
Par
-ta
heimoa
heimoa
heimoa
heimoja
heimoja
heimoja
Gen
-n
heimo
heimo
heimo
heimoje
heimoje
heimoje
Ill
mihin
heimoo
heimoo
heimoo
heimoihi
heimoihi
heimoihi
Ine
-ssa
heimossa
heimossa
heimossa
heimoissa
heimoissa
heimoissa
Ela
-sta
heimosta
heimosta
heimosta
heimoista
heimoista
heimoista
All
-lle
heimolle
heimolle
heimolle
heimoille
heimoille
heimoille
Ade
-lla
heimolla
heimolla
heimolla
heimoilla
heimoilla
heimoilla
Abl
-lta
heimolta
heimolta
heimolta
heimoilta
heimoilta
heimoilta
Tra
-ksi
heimokse
heimokse
heimokse
heimoikse
heimoikse
heimoikse
Ess
-na
heimona
heimona
heimona
heimoina
heimoina
heimoina
Abe
-tta
heimotta
heimotta
heimotta
heimoitta
heimoitta
heimoitta
Com
-ne
-
-
-
heimoine
heimoine
heimoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
heimo |
heimo |
heimo |
heimo |
heimo |
heimo |
Par |
-ta |
heimoa |
heimoja |
heimoa |
heimoja |
heimoa |
heimoja |
Gen |
-n |
heimo |
heimoje |
heimo |
heimoje |
heimo |
heimoje |
Ill |
mihin |
heimoo |
heimoihi |
heimoo |
heimoihi |
heimoo |
heimoihi |
Ine |
-ssa |
heimossa |
heimoissa |
heimossa |
heimoissa |
heimossa |
heimoissa |
Ela |
-sta |
heimosta |
heimoista |
heimosta |
heimoista |
heimosta |
heimoista |
All |
-lle |
heimolle |
heimoille |
heimolle |
heimoille |
heimolle |
heimoille |
Ade |
-lla |
heimolla |
heimoilla |
heimolla |
heimoilla |
heimolla |
heimoilla |
Abl |
-lta |
heimolta |
heimoilta |
heimolta |
heimoilta |
heimolta |
heimoilta |
Tra |
-ksi |
heimokse |
heimoikse |
heimokse |
heimoikse |
heimokse |
heimoikse |
Ess |
-na |
heimona |
heimoina |
heimona |
heimoina |
heimona |
heimoina |
Abe |
-tta |
heimotta |
heimoitta |
heimotta |
heimoitta |
heimotta |
heimoitta |
Com |
-ne |
- |
heimoine |
- |
heimoine |
- |
heimoine |
Singular
Plural
Nom
-
heimo
heimo
heimo
heimo
heimo
heimo
Par
-ta
heimoa
heimoa
heimoa
heimoja
heimoja
heimoja
Gen
-n
heimo
heimo
heimo
heimoje
heimoje
heimoje
Ill
mihin
heimoo
heimoo
heimoo
heimoihi
heimoihi
heimoihi
Ine
-ssa
heimossa
heimossa
heimossa
heimoissa
heimoissa
heimoissa
Ela
-sta
heimosta
heimosta
heimosta
heimoista
heimoista
heimoista
All
-lle
heimolle
heimolle
heimolle
heimoille
heimoille
heimoille
Ade
-lla
heimolla
heimolla
heimolla
heimoilla
heimoilla
heimoilla
Abl
-lta
heimolta
heimolta
heimolta
heimoilta
heimoilta
heimoilta
Tra
-ksi
heimokse
heimokse
heimokse
heimoikse
heimoikse
heimoikse
Ess
-na
heimona
heimona
heimona
heimoina
heimoina
heimoina
Abe
-tta
heimotta
heimotta
heimotta
heimoitta
heimoitta
heimoitta
Com
-ne
-
-
-
heimoine
heimoine
heimoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net