logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

intiaaniheimo, noun

Word analysis
intiaaniheimo

intiaaniheimo

intiaaniheimo

Noun, Singular Nominative

intiaani

Noun, Singular Nominative

+ heimo

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

intiaaniheimo

intiaaniheimot

Par

-ta

intiaaniheimoa

intiaaniheimoja

Gen

-n

intiaaniheimon

intiaaniheimojen

Ill

mihin

intiaaniheimoon

intiaaniheimoihin

Ine

-ssa

intiaaniheimossa

intiaaniheimoissa

Ela

-sta

intiaaniheimosta

intiaaniheimoista

All

-lle

intiaaniheimolle

intiaaniheimoille

Ade

-lla

intiaaniheimolla

intiaaniheimoilla

Abl

-lta

intiaaniheimolta

intiaaniheimoilta

Tra

-ksi

intiaaniheimoksi

intiaaniheimoiksi

Ess

-na

intiaaniheimona

intiaaniheimoina

Abe

-tta

intiaaniheimotta

intiaaniheimoitta

Com

-ne

-

intiaaniheimoine

Ins

-in

-

intiaaniheimoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

intiaaniheimo

intiaaniheimot

Par

-ta

intiaaniheimoa

intiaaniheimoja

Gen

-n

intiaaniheimon

intiaaniheimojen

Ill

mihin

intiaaniheimoon

intiaaniheimoihin

Ine

-ssa

intiaaniheimossa

intiaaniheimoissa

Ela

-sta

intiaaniheimosta

intiaaniheimoista

All

-lle

intiaaniheimolle

intiaaniheimoille

Ade

-lla

intiaaniheimolla

intiaaniheimoilla

Abl

-lta

intiaaniheimolta

intiaaniheimoilta

Tra

-ksi

intiaaniheimoksi

intiaaniheimoiksi

Ess

-na

intiaaniheimona

intiaaniheimoina

Abe

-tta

intiaaniheimotta

intiaaniheimoitta

Com

-ne

-

intiaaniheimoine

Ins

-in

-

intiaaniheimoin

Indian tribe
Indian tribute
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Literature; jw2019; not-set He olivat paikallinen intiaaniheimo meidän saapuessa tänne. They were the local native tribe here when we arrived. Olipa kerran kauan sitten kuuluisa intiaaniheimo Nussiwatko. Well, once upon a time, many moons ago, there was a famous bunch of Indians called the Fukawi tribe. Mihin intiaaniheimoon tuo mies kuuluu?. To what Indian tribe does this man belong?. Hän sanoo, että he ovattietämäni mukaan alkukantaisin intiaaniheimo koko Eteläns-Amerikassa”. He says they are “as primitive a group of Indians as I knew of in all of South America.”. Ennen hänen tuloaan oli keitaassa asustanut eräs papagons-intiaaniheimo ja muutamia työläisperheitä. Before he had come to the oasis it had been inhabited by a Papago Indian tribe and a few peon families. Eivät välittäneet edes erottaa yhtä intiaaniheimoa toisesta. Couldn't even be bothered to tell one Indian tribe from another. Intiaaniheimot vastustavat kiivaasti elinkeinonsa tuhoamista. Indian tribes are bitterly protesting against the destruction of their livelihoods. Noin 40 prosenttia Ecuadorin väestöstä kuuluu intiaaniheimoihin. About 40 percent of Ecuador's population is made up of Indian tribes. Kun armeija voittaa intiaaniheimon, he vievät voitetuilta lapset. When the army pacifies a native tribe, they take the children away. Tällä valtavalla alueella asuu siellä täällä useita intiaaniheimoja. Many tribes of Indians are scattered throughout this vast territory. Show more arrow right

Wiktionary

Indian tribe, Native American tribe Show more arrow right intiaani +‎ heimo Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

intiaaniheimoni

intiaaniheimoni

intiaaniheimosi

intiaaniheimosi

intiaaniheimonsa

intiaaniheimonsa

Par

-ta

intiaaniheimoani

intiaaniheimojani

intiaaniheimoasi

intiaaniheimojasi

intiaaniheimoansa / intiaaniheimoaan

intiaaniheimojansa / intiaaniheimojaan

Gen

-n

intiaaniheimoni

intiaaniheimojeni

intiaaniheimosi

intiaaniheimojesi

intiaaniheimonsa

intiaaniheimojensa

Ill

mihin

intiaaniheimooni

intiaaniheimoihini

intiaaniheimoosi

intiaaniheimoihisi

intiaaniheimoonsa

intiaaniheimoihinsa

Ine

-ssa

intiaaniheimossani

intiaaniheimoissani

intiaaniheimossasi

intiaaniheimoissasi

intiaaniheimossansa / intiaaniheimossaan

intiaaniheimoissansa / intiaaniheimoissaan

Ela

-sta

intiaaniheimostani

intiaaniheimoistani

intiaaniheimostasi

intiaaniheimoistasi

intiaaniheimostansa / intiaaniheimostaan

intiaaniheimoistansa / intiaaniheimoistaan

All

-lle

intiaaniheimolleni

intiaaniheimoilleni

intiaaniheimollesi

intiaaniheimoillesi

intiaaniheimollensa / intiaaniheimolleen

intiaaniheimoillensa / intiaaniheimoillean

Ade

-lla

intiaaniheimollani

intiaaniheimoillani

intiaaniheimollasi

intiaaniheimoillasi

intiaaniheimollansa / intiaaniheimollaan

intiaaniheimoillansa / intiaaniheimoillaan

Abl

-lta

intiaaniheimoltani

intiaaniheimoiltani

intiaaniheimoltasi

intiaaniheimoiltasi

intiaaniheimoltansa / intiaaniheimoltaan

intiaaniheimoiltansa / intiaaniheimoiltaan

Tra

-ksi

intiaaniheimokseni

intiaaniheimoikseni

intiaaniheimoksesi

intiaaniheimoiksesi

intiaaniheimoksensa / intiaaniheimokseen

intiaaniheimoiksensa / intiaaniheimoikseen

Ess

-na

intiaaniheimonani

intiaaniheimoinani

intiaaniheimonasi

intiaaniheimoinasi

intiaaniheimonansa / intiaaniheimonaan

intiaaniheimoinansa / intiaaniheimoinaan

Abe

-tta

intiaaniheimottani

intiaaniheimoittani

intiaaniheimottasi

intiaaniheimoittasi

intiaaniheimottansa / intiaaniheimottaan

intiaaniheimoittansa / intiaaniheimoittaan

Com

-ne

-

intiaaniheimoineni

-

intiaaniheimoinesi

-

intiaaniheimoinensa / intiaaniheimoineen

Singular

Plural

Nom

-

intiaaniheimoni

intiaaniheimosi

intiaaniheimonsa

intiaaniheimoni

intiaaniheimosi

intiaaniheimonsa

Par

-ta

intiaaniheimoani

intiaaniheimoasi

intiaaniheimoansa / intiaaniheimoaan

intiaaniheimojani

intiaaniheimojasi

intiaaniheimojansa / intiaaniheimojaan

Gen

-n

intiaaniheimoni

intiaaniheimosi

intiaaniheimonsa

intiaaniheimojeni

intiaaniheimojesi

intiaaniheimojensa

Ill

mihin

intiaaniheimooni

intiaaniheimoosi

intiaaniheimoonsa

intiaaniheimoihini

intiaaniheimoihisi

intiaaniheimoihinsa

Ine

-ssa

intiaaniheimossani

intiaaniheimossasi

intiaaniheimossansa / intiaaniheimossaan

intiaaniheimoissani

intiaaniheimoissasi

intiaaniheimoissansa / intiaaniheimoissaan

Ela

-sta

intiaaniheimostani

intiaaniheimostasi

intiaaniheimostansa / intiaaniheimostaan

intiaaniheimoistani

intiaaniheimoistasi

intiaaniheimoistansa / intiaaniheimoistaan

All

-lle

intiaaniheimolleni

intiaaniheimollesi

intiaaniheimollensa / intiaaniheimolleen

intiaaniheimoilleni

intiaaniheimoillesi

intiaaniheimoillensa / intiaaniheimoillean

Ade

-lla

intiaaniheimollani

intiaaniheimollasi

intiaaniheimollansa / intiaaniheimollaan

intiaaniheimoillani

intiaaniheimoillasi

intiaaniheimoillansa / intiaaniheimoillaan

Abl

-lta

intiaaniheimoltani

intiaaniheimoltasi

intiaaniheimoltansa / intiaaniheimoltaan

intiaaniheimoiltani

intiaaniheimoiltasi

intiaaniheimoiltansa / intiaaniheimoiltaan

Tra

-ksi

intiaaniheimokseni

intiaaniheimoksesi

intiaaniheimoksensa / intiaaniheimokseen

intiaaniheimoikseni

intiaaniheimoiksesi

intiaaniheimoiksensa / intiaaniheimoikseen

Ess

-na

intiaaniheimonani

intiaaniheimonasi

intiaaniheimonansa / intiaaniheimonaan

intiaaniheimoinani

intiaaniheimoinasi

intiaaniheimoinansa / intiaaniheimoinaan

Abe

-tta

intiaaniheimottani

intiaaniheimottasi

intiaaniheimottansa / intiaaniheimottaan

intiaaniheimoittani

intiaaniheimoittasi

intiaaniheimoittansa / intiaaniheimoittaan

Com

-ne

-

-

-

intiaaniheimoineni

intiaaniheimoinesi

intiaaniheimoinensa / intiaaniheimoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

intiaaniheimomme

intiaaniheimomme

intiaaniheimonne

intiaaniheimonne

intiaaniheimonsa

intiaaniheimonsa

Par

-ta

intiaaniheimoamme

intiaaniheimojamme

intiaaniheimoanne

intiaaniheimojanne

intiaaniheimoansa / intiaaniheimoaan

intiaaniheimojansa / intiaaniheimojaan

Gen

-n

intiaaniheimomme

intiaaniheimojemme

intiaaniheimonne

intiaaniheimojenne

intiaaniheimonsa

intiaaniheimojensa

Ill

mihin

intiaaniheimoomme

intiaaniheimoihimme

intiaaniheimoonne

intiaaniheimoihinne

intiaaniheimoonsa

intiaaniheimoihinsa

Ine

-ssa

intiaaniheimossamme

intiaaniheimoissamme

intiaaniheimossanne

intiaaniheimoissanne

intiaaniheimossansa / intiaaniheimossaan

intiaaniheimoissansa / intiaaniheimoissaan

Ela

-sta

intiaaniheimostamme

intiaaniheimoistamme

intiaaniheimostanne

intiaaniheimoistanne

intiaaniheimostansa / intiaaniheimostaan

intiaaniheimoistansa / intiaaniheimoistaan

All

-lle

intiaaniheimollemme

intiaaniheimoillemme

intiaaniheimollenne

intiaaniheimoillenne

intiaaniheimollensa / intiaaniheimolleen

intiaaniheimoillensa / intiaaniheimoillean

Ade

-lla

intiaaniheimollamme

intiaaniheimoillamme

intiaaniheimollanne

intiaaniheimoillanne

intiaaniheimollansa / intiaaniheimollaan

intiaaniheimoillansa / intiaaniheimoillaan

Abl

-lta

intiaaniheimoltamme

intiaaniheimoiltamme

intiaaniheimoltanne

intiaaniheimoiltanne

intiaaniheimoltansa / intiaaniheimoltaan

intiaaniheimoiltansa / intiaaniheimoiltaan

Tra

-ksi

intiaaniheimoksemme

intiaaniheimoiksemme

intiaaniheimoksenne

intiaaniheimoiksenne

intiaaniheimoksensa / intiaaniheimokseen

intiaaniheimoiksensa / intiaaniheimoikseen

Ess

-na

intiaaniheimonamme

intiaaniheimoinamme

intiaaniheimonanne

intiaaniheimoinanne

intiaaniheimonansa / intiaaniheimonaan

intiaaniheimoinansa / intiaaniheimoinaan

Abe

-tta

intiaaniheimottamme

intiaaniheimoittamme

intiaaniheimottanne

intiaaniheimoittanne

intiaaniheimottansa / intiaaniheimottaan

intiaaniheimoittansa / intiaaniheimoittaan

Com

-ne

-

intiaaniheimoinemme

-

intiaaniheimoinenne

-

intiaaniheimoinensa / intiaaniheimoineen

Singular

Plural

Nom

-

intiaaniheimomme

intiaaniheimonne

intiaaniheimonsa

intiaaniheimomme

intiaaniheimonne

intiaaniheimonsa

Par

-ta

intiaaniheimoamme

intiaaniheimoanne

intiaaniheimoansa / intiaaniheimoaan

intiaaniheimojamme

intiaaniheimojanne

intiaaniheimojansa / intiaaniheimojaan

Gen

-n

intiaaniheimomme

intiaaniheimonne

intiaaniheimonsa

intiaaniheimojemme

intiaaniheimojenne

intiaaniheimojensa

Ill

mihin

intiaaniheimoomme

intiaaniheimoonne

intiaaniheimoonsa

intiaaniheimoihimme

intiaaniheimoihinne

intiaaniheimoihinsa

Ine

-ssa

intiaaniheimossamme

intiaaniheimossanne

intiaaniheimossansa / intiaaniheimossaan

intiaaniheimoissamme

intiaaniheimoissanne

intiaaniheimoissansa / intiaaniheimoissaan

Ela

-sta

intiaaniheimostamme

intiaaniheimostanne

intiaaniheimostansa / intiaaniheimostaan

intiaaniheimoistamme

intiaaniheimoistanne

intiaaniheimoistansa / intiaaniheimoistaan

All

-lle

intiaaniheimollemme

intiaaniheimollenne

intiaaniheimollensa / intiaaniheimolleen

intiaaniheimoillemme

intiaaniheimoillenne

intiaaniheimoillensa / intiaaniheimoillean

Ade

-lla

intiaaniheimollamme

intiaaniheimollanne

intiaaniheimollansa / intiaaniheimollaan

intiaaniheimoillamme

intiaaniheimoillanne

intiaaniheimoillansa / intiaaniheimoillaan

Abl

-lta

intiaaniheimoltamme

intiaaniheimoltanne

intiaaniheimoltansa / intiaaniheimoltaan

intiaaniheimoiltamme

intiaaniheimoiltanne

intiaaniheimoiltansa / intiaaniheimoiltaan

Tra

-ksi

intiaaniheimoksemme

intiaaniheimoksenne

intiaaniheimoksensa / intiaaniheimokseen

intiaaniheimoiksemme

intiaaniheimoiksenne

intiaaniheimoiksensa / intiaaniheimoikseen

Ess

-na

intiaaniheimonamme

intiaaniheimonanne

intiaaniheimonansa / intiaaniheimonaan

intiaaniheimoinamme

intiaaniheimoinanne

intiaaniheimoinansa / intiaaniheimoinaan

Abe

-tta

intiaaniheimottamme

intiaaniheimottanne

intiaaniheimottansa / intiaaniheimottaan

intiaaniheimoittamme

intiaaniheimoittanne

intiaaniheimoittansa / intiaaniheimoittaan

Com

-ne

-

-

-

intiaaniheimoinemme

intiaaniheimoinenne

intiaaniheimoinensa / intiaaniheimoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

intiaani

intiaanit

Par

-ta

intiaania

intiaaneja

Gen

-n

intiaanin

intiaanien

Ill

mihin

intiaaniin

intiaaneihin

Ine

-ssa

intiaanissa

intiaaneissa

Ela

-sta

intiaanista

intiaaneista

All

-lle

intiaanille

intiaaneille

Ade

-lla

intiaanilla

intiaaneilla

Abl

-lta

intiaanilta

intiaaneilta

Tra

-ksi

intiaaniksi

intiaaneiksi

Ess

-na

intiaanina

intiaaneina

Abe

-tta

intiaanitta

intiaaneitta

Com

-ne

-

intiaaneine

Ins

-in

-

intiaanein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

intiaani

intiaanit

Par

-ta

intiaania

intiaaneja

Gen

-n

intiaanin

intiaanien

Ill

mihin

intiaaniin

intiaaneihin

Ine

-ssa

intiaanissa

intiaaneissa

Ela

-sta

intiaanista

intiaaneista

All

-lle

intiaanille

intiaaneille

Ade

-lla

intiaanilla

intiaaneilla

Abl

-lta

intiaanilta

intiaaneilta

Tra

-ksi

intiaaniksi

intiaaneiksi

Ess

-na

intiaanina

intiaaneina

Abe

-tta

intiaanitta

intiaaneitta

Com

-ne

-

intiaaneine

Ins

-in

-

intiaanein

Native American intiaani
Indian intialainen, intiaani
Native American
Amerindian intiaani
Red Indian intiaani
Amerind intiaani
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl; opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3 Intiaani leikkii mustilla hevosilla. The Indian is playing with the black horses. Intiaani vei meidät metsästysretkelle. The intiaani took us on a hunting trip. Intiaani käyttää perinteistä sotakirvestä. The Indian uses a traditional war axe. Intiaanit tulivat alas Texasta. The Indians came down from Texas. Se on intiaanien lääkettä. It' s an Indian remedy, Father. Intiaanit 8s-öljymiehet 0. Well, let's see, that's Natives :8, and Oil Workers:0. Mitä te intiaanit tahdotte? What do you want with me, Indians? Intiaanien kodit ovat pelissä. The Indians'home's at stake, young lady. Käyttivätkö intiaanit muoviakin? Did these Indians work in plastic, too? Intiaanit elivät sovussa luonnon kanssa. The Native Americans lived in harmony with nature. Show more arrow right

Wiktionary

Native American, Amerindian, (American) Indian Show more arrow right intiaanikesä Show more arrow right

Wikipedia

India India (Hindi: Bhārat), officially the Republic of India (Hindi: Bhārat Gaṇarājya), is a country in South Asia. It is the second-most populous country, the seventh-largest country by land area, and the most populous democracy in the world. Bounded by the Indian Ocean on the south, the Arabian Sea on the southwest, and the Bay of Bengal on the southeast, it shares land borders with Pakistan to the west;[f] China, Nepal, and Bhutan to the north; and Bangladesh and Myanmar to the east. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

intiaanini

intiaanini

intiaanisi

intiaanisi

intiaaninsa

intiaaninsa

Par

-ta

intiaaniani

intiaanejani

intiaaniasi

intiaanejasi

intiaaniansa / intiaaniaan

intiaanejansa / intiaanejaan

Gen

-n

intiaanini

intiaanieni

intiaanisi

intiaaniesi

intiaaninsa

intiaaniensa

Ill

mihin

intiaaniini

intiaaneihini

intiaaniisi

intiaaneihisi

intiaaniinsa

intiaaneihinsa

Ine

-ssa

intiaanissani

intiaaneissani

intiaanissasi

intiaaneissasi

intiaanissansa / intiaanissaan

intiaaneissansa / intiaaneissaan

Ela

-sta

intiaanistani

intiaaneistani

intiaanistasi

intiaaneistasi

intiaanistansa / intiaanistaan

intiaaneistansa / intiaaneistaan

All

-lle

intiaanilleni

intiaaneilleni

intiaanillesi

intiaaneillesi

intiaanillensa / intiaanilleen

intiaaneillensa / intiaaneillean

Ade

-lla

intiaanillani

intiaaneillani

intiaanillasi

intiaaneillasi

intiaanillansa / intiaanillaan

intiaaneillansa / intiaaneillaan

Abl

-lta

intiaaniltani

intiaaneiltani

intiaaniltasi

intiaaneiltasi

intiaaniltansa / intiaaniltaan

intiaaneiltansa / intiaaneiltaan

Tra

-ksi

intiaanikseni

intiaaneikseni

intiaaniksesi

intiaaneiksesi

intiaaniksensa / intiaanikseen

intiaaneiksensa / intiaaneikseen

Ess

-na

intiaaninani

intiaaneinani

intiaaninasi

intiaaneinasi

intiaaninansa / intiaaninaan

intiaaneinansa / intiaaneinaan

Abe

-tta

intiaanittani

intiaaneittani

intiaanittasi

intiaaneittasi

intiaanittansa / intiaanittaan

intiaaneittansa / intiaaneittaan

Com

-ne

-

intiaaneineni

-

intiaaneinesi

-

intiaaneinensa / intiaaneineen

Singular

Plural

Nom

-

intiaanini

intiaanisi

intiaaninsa

intiaanini

intiaanisi

intiaaninsa

Par

-ta

intiaaniani

intiaaniasi

intiaaniansa / intiaaniaan

intiaanejani

intiaanejasi

intiaanejansa / intiaanejaan

Gen

-n

intiaanini

intiaanisi

intiaaninsa

intiaanieni

intiaaniesi

intiaaniensa

Ill

mihin

intiaaniini

intiaaniisi

intiaaniinsa

intiaaneihini

intiaaneihisi

intiaaneihinsa

Ine

-ssa

intiaanissani

intiaanissasi

intiaanissansa / intiaanissaan

intiaaneissani

intiaaneissasi

intiaaneissansa / intiaaneissaan

Ela

-sta

intiaanistani

intiaanistasi

intiaanistansa / intiaanistaan

intiaaneistani

intiaaneistasi

intiaaneistansa / intiaaneistaan

All

-lle

intiaanilleni

intiaanillesi

intiaanillensa / intiaanilleen

intiaaneilleni

intiaaneillesi

intiaaneillensa / intiaaneillean

Ade

-lla

intiaanillani

intiaanillasi

intiaanillansa / intiaanillaan

intiaaneillani

intiaaneillasi

intiaaneillansa / intiaaneillaan

Abl

-lta

intiaaniltani

intiaaniltasi

intiaaniltansa / intiaaniltaan

intiaaneiltani

intiaaneiltasi

intiaaneiltansa / intiaaneiltaan

Tra

-ksi

intiaanikseni

intiaaniksesi

intiaaniksensa / intiaanikseen

intiaaneikseni

intiaaneiksesi

intiaaneiksensa / intiaaneikseen

Ess

-na

intiaaninani

intiaaninasi

intiaaninansa / intiaaninaan

intiaaneinani

intiaaneinasi

intiaaneinansa / intiaaneinaan

Abe

-tta

intiaanittani

intiaanittasi

intiaanittansa / intiaanittaan

intiaaneittani

intiaaneittasi

intiaaneittansa / intiaaneittaan

Com

-ne

-

-

-

intiaaneineni

intiaaneinesi

intiaaneinensa / intiaaneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

intiaanimme

intiaanimme

intiaaninne

intiaaninne

intiaaninsa

intiaaninsa

Par

-ta

intiaaniamme

intiaanejamme

intiaanianne

intiaanejanne

intiaaniansa / intiaaniaan

intiaanejansa / intiaanejaan

Gen

-n

intiaanimme

intiaaniemme

intiaaninne

intiaanienne

intiaaninsa

intiaaniensa

Ill

mihin

intiaaniimme

intiaaneihimme

intiaaniinne

intiaaneihinne

intiaaniinsa

intiaaneihinsa

Ine

-ssa

intiaanissamme

intiaaneissamme

intiaanissanne

intiaaneissanne

intiaanissansa / intiaanissaan

intiaaneissansa / intiaaneissaan

Ela

-sta

intiaanistamme

intiaaneistamme

intiaanistanne

intiaaneistanne

intiaanistansa / intiaanistaan

intiaaneistansa / intiaaneistaan

All

-lle

intiaanillemme

intiaaneillemme

intiaanillenne

intiaaneillenne

intiaanillensa / intiaanilleen

intiaaneillensa / intiaaneillean

Ade

-lla

intiaanillamme

intiaaneillamme

intiaanillanne

intiaaneillanne

intiaanillansa / intiaanillaan

intiaaneillansa / intiaaneillaan

Abl

-lta

intiaaniltamme

intiaaneiltamme

intiaaniltanne

intiaaneiltanne

intiaaniltansa / intiaaniltaan

intiaaneiltansa / intiaaneiltaan

Tra

-ksi

intiaaniksemme

intiaaneiksemme

intiaaniksenne

intiaaneiksenne

intiaaniksensa / intiaanikseen

intiaaneiksensa / intiaaneikseen

Ess

-na

intiaaninamme

intiaaneinamme

intiaaninanne

intiaaneinanne

intiaaninansa / intiaaninaan

intiaaneinansa / intiaaneinaan

Abe

-tta

intiaanittamme

intiaaneittamme

intiaanittanne

intiaaneittanne

intiaanittansa / intiaanittaan

intiaaneittansa / intiaaneittaan

Com

-ne

-

intiaaneinemme

-

intiaaneinenne

-

intiaaneinensa / intiaaneineen

Singular

Plural

Nom

-

intiaanimme

intiaaninne

intiaaninsa

intiaanimme

intiaaninne

intiaaninsa

Par

-ta

intiaaniamme

intiaanianne

intiaaniansa / intiaaniaan

intiaanejamme

intiaanejanne

intiaanejansa / intiaanejaan

Gen

-n

intiaanimme

intiaaninne

intiaaninsa

intiaaniemme

intiaanienne

intiaaniensa

Ill

mihin

intiaaniimme

intiaaniinne

intiaaniinsa

intiaaneihimme

intiaaneihinne

intiaaneihinsa

Ine

-ssa

intiaanissamme

intiaanissanne

intiaanissansa / intiaanissaan

intiaaneissamme

intiaaneissanne

intiaaneissansa / intiaaneissaan

Ela

-sta

intiaanistamme

intiaanistanne

intiaanistansa / intiaanistaan

intiaaneistamme

intiaaneistanne

intiaaneistansa / intiaaneistaan

All

-lle

intiaanillemme

intiaanillenne

intiaanillensa / intiaanilleen

intiaaneillemme

intiaaneillenne

intiaaneillensa / intiaaneillean

Ade

-lla

intiaanillamme

intiaanillanne

intiaanillansa / intiaanillaan

intiaaneillamme

intiaaneillanne

intiaaneillansa / intiaaneillaan

Abl

-lta

intiaaniltamme

intiaaniltanne

intiaaniltansa / intiaaniltaan

intiaaneiltamme

intiaaneiltanne

intiaaneiltansa / intiaaneiltaan

Tra

-ksi

intiaaniksemme

intiaaniksenne

intiaaniksensa / intiaanikseen

intiaaneiksemme

intiaaneiksenne

intiaaneiksensa / intiaaneikseen

Ess

-na

intiaaninamme

intiaaninanne

intiaaninansa / intiaaninaan

intiaaneinamme

intiaaneinanne

intiaaneinansa / intiaaneinaan

Abe

-tta

intiaanittamme

intiaanittanne

intiaanittansa / intiaanittaan

intiaaneittamme

intiaaneittanne

intiaaneittansa / intiaaneittaan

Com

-ne

-

-

-

intiaaneinemme

intiaaneinenne

intiaaneinensa / intiaaneineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

heimo

heimot

Par

-ta

heimoa

heimoja

Gen

-n

heimon

heimojen

Ill

mihin

heimoon

heimoihin

Ine

-ssa

heimossa

heimoissa

Ela

-sta

heimosta

heimoista

All

-lle

heimolle

heimoille

Ade

-lla

heimolla

heimoilla

Abl

-lta

heimolta

heimoilta

Tra

-ksi

heimoksi

heimoiksi

Ess

-na

heimona

heimoina

Abe

-tta

heimotta

heimoitta

Com

-ne

-

heimoine

Ins

-in

-

heimoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

heimo

heimot

Par

-ta

heimoa

heimoja

Gen

-n

heimon

heimojen

Ill

mihin

heimoon

heimoihin

Ine

-ssa

heimossa

heimoissa

Ela

-sta

heimosta

heimoista

All

-lle

heimolle

heimoille

Ade

-lla

heimolla

heimoilla

Abl

-lta

heimolta

heimoilta

Tra

-ksi

heimoksi

heimoiksi

Ess

-na

heimona

heimoina

Abe

-tta

heimotta

heimoitta

Com

-ne

-

heimoine

Ins

-in

-

heimoin

tribe heimo, joukko, porukka
family perhe, suku, heimo, pesye
clan klaani, heimo
tribal
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus 2018; JW300 Parallel Corpus - Finnish-English; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English; OpenSubtitles Parallel Corpus; JW300 Parallel Corpus; Europarl; ParFin; OpenSubtitles; Tatoeba Heimo elää syrjäisellä saarella. The tribe lives on a remote island. Tutkin perhens-ja heimo historiaa. I study the history of families and tribes. Heimo liittyy etenkin alkuperäiskansoihin. Tribe is particularly associated with indigenous peoples. Ennen vanhaan heimo eli yhteisönä ja auttoi toisiaan. In ancient times, the tribe lived as a community and helped each other. Paikallinen heimo auttoi matkailijoita löytämään polun. The local tribe helped the travelers find the path. Heimo harjoittaa perinteistä metsästystä ja kalastusta. The tribe practices traditional hunting and fishing. Heimot ovat eläneet rauhassa vuosia. The tribes have lived in peace for years. Kaksi eri heimoa asuu tuolla vuorilla. Two different tribes live up in those mountains. Heimot taistelevat keskenään vallasta. The clans are fighting each other for power. Heimot elävät harmoniassa luonnon kanssa. The tribes live in harmony with nature. Show more arrow right

Wiktionary

tribe (taxonomy) family Show more arrow right From Proto-Finnic haimo, from earlier šaim-, borrowed from Baltic šaim-, from Proto-Indo-European ḱoimo- or tḱoimo-. Cognates include Estonian hõim. Show more arrow right

Wikipedia

heimo
kieleltään ja kulttuuriltaan yhtenäinen kansanosa Heimo
miehen etunimi Heimo
Uuden Fantasian toinen studioalbumi Heimo
Maple Crossin albumi Heimo Community Oy
suomalainen verkkoyhteisöä kehittävä startup-yritys Heimo
Tollander & Klärichin savukemerkki heimo
(lat. familia), tieteellisen luokittelun taso biologiassa Matti Heimo
(s. 1980), suomalainen jalkapalloilija Mauno Heimo (1894–1938), suomalainen kommunistipoliitikko Teppo Heimo (s. 1984), suomalainen pikajuoksija.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

heimoni

heimoni

heimosi

heimosi

heimonsa

heimonsa

Par

-ta

heimoani

heimojani

heimoasi

heimojasi

heimoansa / heimoaan

heimojansa / heimojaan

Gen

-n

heimoni

heimojeni

heimosi

heimojesi

heimonsa

heimojensa

Ill

mihin

heimooni

heimoihini

heimoosi

heimoihisi

heimoonsa

heimoihinsa

Ine

-ssa

heimossani

heimoissani

heimossasi

heimoissasi

heimossansa / heimossaan

heimoissansa / heimoissaan

Ela

-sta

heimostani

heimoistani

heimostasi

heimoistasi

heimostansa / heimostaan

heimoistansa / heimoistaan

All

-lle

heimolleni

heimoilleni

heimollesi

heimoillesi

heimollensa / heimolleen

heimoillensa / heimoillean

Ade

-lla

heimollani

heimoillani

heimollasi

heimoillasi

heimollansa / heimollaan

heimoillansa / heimoillaan

Abl

-lta

heimoltani

heimoiltani

heimoltasi

heimoiltasi

heimoltansa / heimoltaan

heimoiltansa / heimoiltaan

Tra

-ksi

heimokseni

heimoikseni

heimoksesi

heimoiksesi

heimoksensa / heimokseen

heimoiksensa / heimoikseen

Ess

-na

heimonani

heimoinani

heimonasi

heimoinasi

heimonansa / heimonaan

heimoinansa / heimoinaan

Abe

-tta

heimottani

heimoittani

heimottasi

heimoittasi

heimottansa / heimottaan

heimoittansa / heimoittaan

Com

-ne

-

heimoineni

-

heimoinesi

-

heimoinensa / heimoineen

Singular

Plural

Nom

-

heimoni

heimosi

heimonsa

heimoni

heimosi

heimonsa

Par

-ta

heimoani

heimoasi

heimoansa / heimoaan

heimojani

heimojasi

heimojansa / heimojaan

Gen

-n

heimoni

heimosi

heimonsa

heimojeni

heimojesi

heimojensa

Ill

mihin

heimooni

heimoosi

heimoonsa

heimoihini

heimoihisi

heimoihinsa

Ine

-ssa

heimossani

heimossasi

heimossansa / heimossaan

heimoissani

heimoissasi

heimoissansa / heimoissaan

Ela

-sta

heimostani

heimostasi

heimostansa / heimostaan

heimoistani

heimoistasi

heimoistansa / heimoistaan

All

-lle

heimolleni

heimollesi

heimollensa / heimolleen

heimoilleni

heimoillesi

heimoillensa / heimoillean

Ade

-lla

heimollani

heimollasi

heimollansa / heimollaan

heimoillani

heimoillasi

heimoillansa / heimoillaan

Abl

-lta

heimoltani

heimoltasi

heimoltansa / heimoltaan

heimoiltani

heimoiltasi

heimoiltansa / heimoiltaan

Tra

-ksi

heimokseni

heimoksesi

heimoksensa / heimokseen

heimoikseni

heimoiksesi

heimoiksensa / heimoikseen

Ess

-na

heimonani

heimonasi

heimonansa / heimonaan

heimoinani

heimoinasi

heimoinansa / heimoinaan

Abe

-tta

heimottani

heimottasi

heimottansa / heimottaan

heimoittani

heimoittasi

heimoittansa / heimoittaan

Com

-ne

-

-

-

heimoineni

heimoinesi

heimoinensa / heimoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

heimomme

heimomme

heimonne

heimonne

heimonsa

heimonsa

Par

-ta

heimoamme

heimojamme

heimoanne

heimojanne

heimoansa / heimoaan

heimojansa / heimojaan

Gen

-n

heimomme

heimojemme

heimonne

heimojenne

heimonsa

heimojensa

Ill

mihin

heimoomme

heimoihimme

heimoonne

heimoihinne

heimoonsa

heimoihinsa

Ine

-ssa

heimossamme

heimoissamme

heimossanne

heimoissanne

heimossansa / heimossaan

heimoissansa / heimoissaan

Ela

-sta

heimostamme

heimoistamme

heimostanne

heimoistanne

heimostansa / heimostaan

heimoistansa / heimoistaan

All

-lle

heimollemme

heimoillemme

heimollenne

heimoillenne

heimollensa / heimolleen

heimoillensa / heimoillean

Ade

-lla

heimollamme

heimoillamme

heimollanne

heimoillanne

heimollansa / heimollaan

heimoillansa / heimoillaan

Abl

-lta

heimoltamme

heimoiltamme

heimoltanne

heimoiltanne

heimoltansa / heimoltaan

heimoiltansa / heimoiltaan

Tra

-ksi

heimoksemme

heimoiksemme

heimoksenne

heimoiksenne

heimoksensa / heimokseen

heimoiksensa / heimoikseen

Ess

-na

heimonamme

heimoinamme

heimonanne

heimoinanne

heimonansa / heimonaan

heimoinansa / heimoinaan

Abe

-tta

heimottamme

heimoittamme

heimottanne

heimoittanne

heimottansa / heimottaan

heimoittansa / heimoittaan

Com

-ne

-

heimoinemme

-

heimoinenne

-

heimoinensa / heimoineen

Singular

Plural

Nom

-

heimomme

heimonne

heimonsa

heimomme

heimonne

heimonsa

Par

-ta

heimoamme

heimoanne

heimoansa / heimoaan

heimojamme

heimojanne

heimojansa / heimojaan

Gen

-n

heimomme

heimonne

heimonsa

heimojemme

heimojenne

heimojensa

Ill

mihin

heimoomme

heimoonne

heimoonsa

heimoihimme

heimoihinne

heimoihinsa

Ine

-ssa

heimossamme

heimossanne

heimossansa / heimossaan

heimoissamme

heimoissanne

heimoissansa / heimoissaan

Ela

-sta

heimostamme

heimostanne

heimostansa / heimostaan

heimoistamme

heimoistanne

heimoistansa / heimoistaan

All

-lle

heimollemme

heimollenne

heimollensa / heimolleen

heimoillemme

heimoillenne

heimoillensa / heimoillean

Ade

-lla

heimollamme

heimollanne

heimollansa / heimollaan

heimoillamme

heimoillanne

heimoillansa / heimoillaan

Abl

-lta

heimoltamme

heimoltanne

heimoltansa / heimoltaan

heimoiltamme

heimoiltanne

heimoiltansa / heimoiltaan

Tra

-ksi

heimoksemme

heimoksenne

heimoksensa / heimokseen

heimoiksemme

heimoiksenne

heimoiksensa / heimoikseen

Ess

-na

heimonamme

heimonanne

heimonansa / heimonaan

heimoinamme

heimoinanne

heimoinansa / heimoinaan

Abe

-tta

heimottamme

heimottanne

heimottansa / heimottaan

heimoittamme

heimoittanne

heimoittansa / heimoittaan

Com

-ne

-

-

-

heimoinemme

heimoinenne

heimoinensa / heimoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

intiaaniheimo

intiaaniheimot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

intiaaniheimon

intiaaniheimojen

Ill

mihin

intiaaniheimoihin

Solve

Ine

-ssa

intiaaniheimossa

Solve

Ela

-sta

intiaaniheimosta

intiaaniheimoista

All

-lle

intiaaniheimoille

Solve

Ade

-lla

intiaaniheimolla

intiaaniheimoilla

Abl

-lta

intiaaniheimolta

intiaaniheimoilta

Tra

-ksi

intiaaniheimoksi

Solve

Ess

-na

intiaaniheimona

intiaaniheimoina

Abe

-tta

intiaaniheimotta

intiaaniheimoitta

Com

-ne

-

intiaaniheimoine

Ins

-in

-

intiaaniheimoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

intiaaniheimo

intiaaniheimot

Par

-ta

Gen

-n

intiaaniheimon

intiaaniheimojen

Ill

mihin

intiaaniheimoihin

Ine

-ssa

intiaaniheimossa

Ela

-sta

intiaaniheimosta

intiaaniheimoista

All

-lle

intiaaniheimoille

Ade

-lla

intiaaniheimolla

intiaaniheimoilla

Abl

-lta

intiaaniheimolta

intiaaniheimoilta

Tra

-ksi

intiaaniheimoksi

Ess

-na

intiaaniheimona

intiaaniheimoina

Abe

-tta

intiaaniheimotta

intiaaniheimoitta

Com

-ne

-

intiaaniheimoine

Ins

-in

-

intiaaniheimoin

Singular

Plural

Nom

-

intiaani

intiaanit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

intiaanin

intiaanien

Ill

mihin

intiaaneihin

Solve

Ine

-ssa

intiaanissa

Solve

Ela

-sta

intiaanista

intiaaneista

All

-lle

intiaaneille

Solve

Ade

-lla

intiaanilla

intiaaneilla

Abl

-lta

intiaanilta

intiaaneilta

Tra

-ksi

intiaaniksi

Solve

Ess

-na

intiaanina

intiaaneina

Abe

-tta

intiaanitta

intiaaneitta

Com

-ne

-

intiaaneine

Ins

-in

-

intiaanein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

intiaani

intiaanit

Par

-ta

Gen

-n

intiaanin

intiaanien

Ill

mihin

intiaaneihin

Ine

-ssa

intiaanissa

Ela

-sta

intiaanista

intiaaneista

All

-lle

intiaaneille

Ade

-lla

intiaanilla

intiaaneilla

Abl

-lta

intiaanilta

intiaaneilta

Tra

-ksi

intiaaniksi

Ess

-na

intiaanina

intiaaneina

Abe

-tta

intiaanitta

intiaaneitta

Com

-ne

-

intiaaneine

Ins

-in

-

intiaanein

Singular

Plural

Nom

-

heimo

heimot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

heimon

heimojen

Ill

mihin

heimoihin

Solve

Ine

-ssa

heimossa

Solve

Ela

-sta

heimosta

heimoista

All

-lle

heimoille

Solve

Ade

-lla

heimolla

heimoilla

Abl

-lta

heimolta

heimoilta

Tra

-ksi

heimoksi

Solve

Ess

-na

heimona

heimoina

Abe

-tta

heimotta

heimoitta

Com

-ne

-

heimoine

Ins

-in

-

heimoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

heimo

heimot

Par

-ta

Gen

-n

heimon

heimojen

Ill

mihin

heimoihin

Ine

-ssa

heimossa

Ela

-sta

heimosta

heimoista

All

-lle

heimoille

Ade

-lla

heimolla

heimoilla

Abl

-lta

heimolta

heimoilta

Tra

-ksi

heimoksi

Ess

-na

heimona

heimoina

Abe

-tta

heimotta

heimoitta

Com

-ne

-

heimoine

Ins

-in

-

heimoin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept