logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hätä, noun

Word analysis
hätälääkintäryhmät

hätälääkintäryhmät

hätä

Noun, Singular Nominative

+ lääkintä

Noun, Singular Nominative

+ ryhmä

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hätä

hädät

Par

-ta

hätää

hätiä

Gen

-n

hädän

hätien

Ill

mihin

hätään

hätiin

Ine

-ssa

hädässä

hädissä

Ela

-sta

hädästä

hädistä

All

-lle

hädälle

hädille

Ade

-lla

hädällä

hädillä

Abl

-lta

hädältä

hädiltä

Tra

-ksi

hädäksi

hädiksi

Ess

-na

hätänä

hätinä

Abe

-tta

hädättä

hädittä

Com

-ne

-

hätine

Ins

-in

-

hädin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hätä

hädät

Par

-ta

hätää

hätiä

Gen

-n

hädän

hätien

Ill

mihin

hätään

hätiin

Ine

-ssa

hädässä

hädissä

Ela

-sta

hädästä

hädistä

All

-lle

hädälle

hädille

Ade

-lla

hädällä

hädillä

Abl

-lta

hädältä

hädiltä

Tra

-ksi

hädäksi

hädiksi

Ess

-na

hätänä

hätinä

Abe

-tta

hädättä

hädittä

Com

-ne

-

hätine

Ins

-in

-

hädin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

distress hätä, ahdinko, kärsimys, tuska, hätätila, uupumus
emergency
urgency kiireellisyys, kiire, hätä, tärkeys
need tarve, hätä, puute, ahdinko
anguish ahdistus, tuska, hätä, piina
necessity välttämättömyys, pakko, puute, hätä
destitution puute, hätä, puutteenalaisuus
call of nature vessahätä, hätä, luonnolliset tarpeet
extremity ääripää, äärimmäisyys, ääriraja, äärimmäinen hätä, hätä
precipitation saostuminen, sademäärä, saostaminen, sade, saostuma, hätä
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3 Hätää ei ollut. There was no emergency. Moni ei anna lahjaa hätä päivänä. Many do not give gifts on the day of distress. Ei hätää! No problem. Ei hätää. Don't worry, sweetie. Hätä on suuri, mutta apua on tulossa. Emergency is great, but help is on the way. Hädän hetki. Time of need. Mikä hätänä? What's wrong? Missä hädässä? What kind of emergency? Tarvitsin hätään apua. I needed help urgently. Mikä on hätänä? What's wrong? Show more arrow right

Wiktionary

emergency (situation requiring urgent assistance) distress (serious danger) need, necessity Fin:Hätä ei lue lakia.Eng:Necessity knows no law. hurry, urgency Fin:Noiden papereiden kanssa ei ole hätää.Eng:There is no hurry on that paperwork. Show more arrow right hädin tuskinhädissäänhäthätäähätiköidähätimmitenhätistäähätkähtäähätyyttäähätä ei lue lakiahätäillähätäilyhätäinenhätäisestihätä keinot keksii Show more arrow right hädänalainenhätäapuhätäaputyöhätäensiapuhätähousuhätähuutohätäilmoitushätäistuntohätäjarruhätäjarrutushätäkastehätäkatkaisinhätäkeinohätäkellohätäkeskushätäkokoushätälaskuhätäleipähätämerkkihätänumerohätäpaikkahätäpalvelunumerohätäpoistumistiehätäpuhelinhätäpuheluhätäpysäytinhätäpäissäänhätäpäivähätärakettihätäratkaisuhätäreittihätäsanomahätäsatamahätätapaushätätarvehätäteurastaahätäteurastushätätikkaathätätilahätätilannehätätilannehätätyöhätävalhehätävarahätävarjeluhätäviestihätävilkkumerihätänälänhätä Show more arrow right From Proto-Finnic hätä, from earlier šätä, borrowed from early Proto-Germanic sētā, whence also Swedish såt and försåt (“ambush”). Cognates include Estonian häda, Veps häda, Ludian hädä. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hätäni

hätäni

hätäsi

hätäsi

hätänsä

hätänsä

Par

-ta

hätääni

hätiäni

hätääsi

hätiäsi

hätäänsä

hätiänsä / hätiään

Gen

-n

hätäni

hätieni

hätäsi

hätiesi

hätänsä

hätiensä

Ill

mihin

hätääni

hätiini

hätääsi

hätiisi

hätäänsä

hätiinsä

Ine

-ssa

hädässäni

hädissäni

hädässäsi

hädissäsi

hädässänsä / hädässään

hädissänsä / hädissään

Ela

-sta

hädästäni

hädistäni

hädästäsi

hädistäsi

hädästänsä / hädästään

hädistänsä / hädistään

All

-lle

hädälleni

hädilleni

hädällesi

hädillesi

hädällensä / hädälleen

hädillensä / hädilleän

Ade

-lla

hädälläni

hädilläni

hädälläsi

hädilläsi

hädällänsä / hädällään

hädillänsä / hädillään

Abl

-lta

hädältäni

hädiltäni

hädältäsi

hädiltäsi

hädältänsä / hädältään

hädiltänsä / hädiltään

Tra

-ksi

hädäkseni

hädikseni

hädäksesi

hädiksesi

hädäksensä / hädäkseen

hädiksensä / hädikseen

Ess

-na

hätänäni

hätinäni

hätänäsi

hätinäsi

hätänänsä / hätänään

hätinänsä / hätinään

Abe

-tta

hädättäni

hädittäni

hädättäsi

hädittäsi

hädättänsä / hädättään

hädittänsä / hädittään

Com

-ne

-

hätineni

-

hätinesi

-

hätinensä / hätineen

Singular

Plural

Nom

-

hätäni

hätäsi

hätänsä

hätäni

hätäsi

hätänsä

Par

-ta

hätääni

hätääsi

hätäänsä

hätiäni

hätiäsi

hätiänsä / hätiään

Gen

-n

hätäni

hätäsi

hätänsä

hätieni

hätiesi

hätiensä

Ill

mihin

hätääni

hätääsi

hätäänsä

hätiini

hätiisi

hätiinsä

Ine

-ssa

hädässäni

hädässäsi

hädässänsä / hädässään

hädissäni

hädissäsi

hädissänsä / hädissään

Ela

-sta

hädästäni

hädästäsi

hädästänsä / hädästään

hädistäni

hädistäsi

hädistänsä / hädistään

All

-lle

hädälleni

hädällesi

hädällensä / hädälleen

hädilleni

hädillesi

hädillensä / hädilleän

Ade

-lla

hädälläni

hädälläsi

hädällänsä / hädällään

hädilläni

hädilläsi

hädillänsä / hädillään

Abl

-lta

hädältäni

hädältäsi

hädältänsä / hädältään

hädiltäni

hädiltäsi

hädiltänsä / hädiltään

Tra

-ksi

hädäkseni

hädäksesi

hädäksensä / hädäkseen

hädikseni

hädiksesi

hädiksensä / hädikseen

Ess

-na

hätänäni

hätänäsi

hätänänsä / hätänään

hätinäni

hätinäsi

hätinänsä / hätinään

Abe

-tta

hädättäni

hädättäsi

hädättänsä / hädättään

hädittäni

hädittäsi

hädittänsä / hädittään

Com

-ne

-

-

-

hätineni

hätinesi

hätinensä / hätineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hätämme

hätämme

hätänne

hätänne

hätänsä

hätänsä

Par

-ta

hätäämme

hätiämme

hätäänne

hätiänne

hätäänsä

hätiänsä / hätiään

Gen

-n

hätämme

hätiemme

hätänne

hätienne

hätänsä

hätiensä

Ill

mihin

hätäämme

hätiimme

hätäänne

hätiinne

hätäänsä

hätiinsä

Ine

-ssa

hädässämme

hädissämme

hädässänne

hädissänne

hädässänsä / hädässään

hädissänsä / hädissään

Ela

-sta

hädästämme

hädistämme

hädästänne

hädistänne

hädästänsä / hädästään

hädistänsä / hädistään

All

-lle

hädällemme

hädillemme

hädällenne

hädillenne

hädällensä / hädälleen

hädillensä / hädilleän

Ade

-lla

hädällämme

hädillämme

hädällänne

hädillänne

hädällänsä / hädällään

hädillänsä / hädillään

Abl

-lta

hädältämme

hädiltämme

hädältänne

hädiltänne

hädältänsä / hädältään

hädiltänsä / hädiltään

Tra

-ksi

hädäksemme

hädiksemme

hädäksenne

hädiksenne

hädäksensä / hädäkseen

hädiksensä / hädikseen

Ess

-na

hätänämme

hätinämme

hätänänne

hätinänne

hätänänsä / hätänään

hätinänsä / hätinään

Abe

-tta

hädättämme

hädittämme

hädättänne

hädittänne

hädättänsä / hädättään

hädittänsä / hädittään

Com

-ne

-

hätinemme

-

hätinenne

-

hätinensä / hätineen

Singular

Plural

Nom

-

hätämme

hätänne

hätänsä

hätämme

hätänne

hätänsä

Par

-ta

hätäämme

hätäänne

hätäänsä

hätiämme

hätiänne

hätiänsä / hätiään

Gen

-n

hätämme

hätänne

hätänsä

hätiemme

hätienne

hätiensä

Ill

mihin

hätäämme

hätäänne

hätäänsä

hätiimme

hätiinne

hätiinsä

Ine

-ssa

hädässämme

hädässänne

hädässänsä / hädässään

hädissämme

hädissänne

hädissänsä / hädissään

Ela

-sta

hädästämme

hädästänne

hädästänsä / hädästään

hädistämme

hädistänne

hädistänsä / hädistään

All

-lle

hädällemme

hädällenne

hädällensä / hädälleen

hädillemme

hädillenne

hädillensä / hädilleän

Ade

-lla

hädällämme

hädällänne

hädällänsä / hädällään

hädillämme

hädillänne

hädillänsä / hädillään

Abl

-lta

hädältämme

hädältänne

hädältänsä / hädältään

hädiltämme

hädiltänne

hädiltänsä / hädiltään

Tra

-ksi

hädäksemme

hädäksenne

hädäksensä / hädäkseen

hädiksemme

hädiksenne

hädiksensä / hädikseen

Ess

-na

hätänämme

hätänänne

hätänänsä / hätänään

hätinämme

hätinänne

hätinänsä / hätinään

Abe

-tta

hädättämme

hädättänne

hädättänsä / hädättään

hädittämme

hädittänne

hädittänsä / hädittään

Com

-ne

-

-

-

hätinemme

hätinenne

hätinensä / hätineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lääkintä

lääkinnät

Par

-ta

lääkintää

lääkintöjä

Gen

-n

lääkinnän

lääkintöjen

Ill

mihin

lääkintään

lääkintöihin

Ine

-ssa

lääkinnässä

lääkinnöissä

Ela

-sta

lääkinnästä

lääkinnöistä

All

-lle

lääkinnälle

lääkinnöille

Ade

-lla

lääkinnällä

lääkinnöillä

Abl

-lta

lääkinnältä

lääkinnöiltä

Tra

-ksi

lääkinnäksi

lääkinnöiksi

Ess

-na

lääkintänä

lääkintöinä

Abe

-tta

lääkinnättä

lääkinnöittä

Com

-ne

-

lääkintöine

Ins

-in

-

lääkinnöin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lääkintä

lääkinnät

Par

-ta

lääkintää

lääkintöjä

Gen

-n

lääkinnän

lääkintöjen

Ill

mihin

lääkintään

lääkintöihin

Ine

-ssa

lääkinnässä

lääkinnöissä

Ela

-sta

lääkinnästä

lääkinnöistä

All

-lle

lääkinnälle

lääkinnöille

Ade

-lla

lääkinnällä

lääkinnöillä

Abl

-lta

lääkinnältä

lääkinnöiltä

Tra

-ksi

lääkinnäksi

lääkinnöiksi

Ess

-na

lääkintänä

lääkintöinä

Abe

-tta

lääkinnättä

lääkinnöittä

Com

-ne

-

lääkintöine

Ins

-in

-

lääkinnöin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

medical lääketieteen, lääkärin, lääketieteellinen, lääkintä-
medic lääkärin, lääketieteen, lääketieteellinen, lääkintä-
Show more arrow right
oj4; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; tmClass; Finnish-English parallel corpus Lääkintä ja ensiapu. Medical aspects and first aid. Lääkintä on tärkeä osa armeijan toimintaa. Medical care is an important part of the army's operations. Lääkintä, täällä on Turvaryhmä. Medlab, this is Security. Hommaa lääkintä ryhmä paikalle heti. Get a medical team in place now. Lääkintäs-ja terveydenhoitopalvelut. ( Para ) medical services in the field of health. Alustat lääkintäs-tai hygieniakäyttöön. Underblankets for medical or hygiene purposes. Lääkintä on kehittynyt paljon viimeisten vuosikymmenten aikana. Medicine has advanced a lot in the past few decades. Pesuaineet lääkintäs-tai eläinlääkintäkäyttöön. Detergents for medical or veterinary use. Ateriankorvikkeet lääkintäs-tai dieettikäyttöön. Meal replacements for medical or dietetic use. Kaikki kirurgisiin, lääkintäs-tai hoitotarkoituksiin. All for surgical, medical or therapeutic use. Show more arrow right

Wiktionary

medical treatment, medication Show more arrow right lääkitä +‎ -ntä Show more arrow right

Wikipedia

Medicine Medicine is the art, science, and practice of caring for a patient and managing the diagnosis, prognosis, prevention, treatment or palliation of their injury or disease. Medicine encompasses a variety of health care practices evolved to maintain and restore health by the prevention and treatment of illness. Contemporary medicine applies biomedical sciences, biomedical research, genetics, and medical technology to diagnose, treat, and prevent injury and disease, typically through pharmaceuticals or surgery, but also through therapies as diverse as psychotherapy, external splints and traction, medical devices, biologics, and ionizing radiation, amongst others. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lääkintäni

lääkintäni

lääkintäsi

lääkintäsi

lääkintänsä

lääkintänsä

Par

-ta

lääkintääni

lääkintöjäni

lääkintääsi

lääkintöjäsi

lääkintäänsä

lääkintöjänsä / lääkintöjään

Gen

-n

lääkintäni

lääkintöjeni

lääkintäsi

lääkintöjesi

lääkintänsä

lääkintöjensä

Ill

mihin

lääkintääni

lääkintöihini

lääkintääsi

lääkintöihisi

lääkintäänsä

lääkintöihinsä

Ine

-ssa

lääkinnässäni

lääkinnöissäni

lääkinnässäsi

lääkinnöissäsi

lääkinnässänsä / lääkinnässään

lääkinnöissänsä / lääkinnöissään

Ela

-sta

lääkinnästäni

lääkinnöistäni

lääkinnästäsi

lääkinnöistäsi

lääkinnästänsä / lääkinnästään

lääkinnöistänsä / lääkinnöistään

All

-lle

lääkinnälleni

lääkinnöilleni

lääkinnällesi

lääkinnöillesi

lääkinnällensä / lääkinnälleen

lääkinnöillensä / lääkinnöilleän

Ade

-lla

lääkinnälläni

lääkinnöilläni

lääkinnälläsi

lääkinnöilläsi

lääkinnällänsä / lääkinnällään

lääkinnöillänsä / lääkinnöillään

Abl

-lta

lääkinnältäni

lääkinnöiltäni

lääkinnältäsi

lääkinnöiltäsi

lääkinnältänsä / lääkinnältään

lääkinnöiltänsä / lääkinnöiltään

Tra

-ksi

lääkinnäkseni

lääkinnöikseni

lääkinnäksesi

lääkinnöiksesi

lääkinnäksensä / lääkinnäkseen

lääkinnöiksensä / lääkinnöikseen

Ess

-na

lääkintänäni

lääkintöinäni

lääkintänäsi

lääkintöinäsi

lääkintänänsä / lääkintänään

lääkintöinänsä / lääkintöinään

Abe

-tta

lääkinnättäni

lääkinnöittäni

lääkinnättäsi

lääkinnöittäsi

lääkinnättänsä / lääkinnättään

lääkinnöittänsä / lääkinnöittään

Com

-ne

-

lääkintöineni

-

lääkintöinesi

-

lääkintöinensä / lääkintöineen

Singular

Plural

Nom

-

lääkintäni

lääkintäsi

lääkintänsä

lääkintäni

lääkintäsi

lääkintänsä

Par

-ta

lääkintääni

lääkintääsi

lääkintäänsä

lääkintöjäni

lääkintöjäsi

lääkintöjänsä / lääkintöjään

Gen

-n

lääkintäni

lääkintäsi

lääkintänsä

lääkintöjeni

lääkintöjesi

lääkintöjensä

Ill

mihin

lääkintääni

lääkintääsi

lääkintäänsä

lääkintöihini

lääkintöihisi

lääkintöihinsä

Ine

-ssa

lääkinnässäni

lääkinnässäsi

lääkinnässänsä / lääkinnässään

lääkinnöissäni

lääkinnöissäsi

lääkinnöissänsä / lääkinnöissään

Ela

-sta

lääkinnästäni

lääkinnästäsi

lääkinnästänsä / lääkinnästään

lääkinnöistäni

lääkinnöistäsi

lääkinnöistänsä / lääkinnöistään

All

-lle

lääkinnälleni

lääkinnällesi

lääkinnällensä / lääkinnälleen

lääkinnöilleni

lääkinnöillesi

lääkinnöillensä / lääkinnöilleän

Ade

-lla

lääkinnälläni

lääkinnälläsi

lääkinnällänsä / lääkinnällään

lääkinnöilläni

lääkinnöilläsi

lääkinnöillänsä / lääkinnöillään

Abl

-lta

lääkinnältäni

lääkinnältäsi

lääkinnältänsä / lääkinnältään

lääkinnöiltäni

lääkinnöiltäsi

lääkinnöiltänsä / lääkinnöiltään

Tra

-ksi

lääkinnäkseni

lääkinnäksesi

lääkinnäksensä / lääkinnäkseen

lääkinnöikseni

lääkinnöiksesi

lääkinnöiksensä / lääkinnöikseen

Ess

-na

lääkintänäni

lääkintänäsi

lääkintänänsä / lääkintänään

lääkintöinäni

lääkintöinäsi

lääkintöinänsä / lääkintöinään

Abe

-tta

lääkinnättäni

lääkinnättäsi

lääkinnättänsä / lääkinnättään

lääkinnöittäni

lääkinnöittäsi

lääkinnöittänsä / lääkinnöittään

Com

-ne

-

-

-

lääkintöineni

lääkintöinesi

lääkintöinensä / lääkintöineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lääkintämme

lääkintämme

lääkintänne

lääkintänne

lääkintänsä

lääkintänsä

Par

-ta

lääkintäämme

lääkintöjämme

lääkintäänne

lääkintöjänne

lääkintäänsä

lääkintöjänsä / lääkintöjään

Gen

-n

lääkintämme

lääkintöjemme

lääkintänne

lääkintöjenne

lääkintänsä

lääkintöjensä

Ill

mihin

lääkintäämme

lääkintöihimme

lääkintäänne

lääkintöihinne

lääkintäänsä

lääkintöihinsä

Ine

-ssa

lääkinnässämme

lääkinnöissämme

lääkinnässänne

lääkinnöissänne

lääkinnässänsä / lääkinnässään

lääkinnöissänsä / lääkinnöissään

Ela

-sta

lääkinnästämme

lääkinnöistämme

lääkinnästänne

lääkinnöistänne

lääkinnästänsä / lääkinnästään

lääkinnöistänsä / lääkinnöistään

All

-lle

lääkinnällemme

lääkinnöillemme

lääkinnällenne

lääkinnöillenne

lääkinnällensä / lääkinnälleen

lääkinnöillensä / lääkinnöilleän

Ade

-lla

lääkinnällämme

lääkinnöillämme

lääkinnällänne

lääkinnöillänne

lääkinnällänsä / lääkinnällään

lääkinnöillänsä / lääkinnöillään

Abl

-lta

lääkinnältämme

lääkinnöiltämme

lääkinnältänne

lääkinnöiltänne

lääkinnältänsä / lääkinnältään

lääkinnöiltänsä / lääkinnöiltään

Tra

-ksi

lääkinnäksemme

lääkinnöiksemme

lääkinnäksenne

lääkinnöiksenne

lääkinnäksensä / lääkinnäkseen

lääkinnöiksensä / lääkinnöikseen

Ess

-na

lääkintänämme

lääkintöinämme

lääkintänänne

lääkintöinänne

lääkintänänsä / lääkintänään

lääkintöinänsä / lääkintöinään

Abe

-tta

lääkinnättämme

lääkinnöittämme

lääkinnättänne

lääkinnöittänne

lääkinnättänsä / lääkinnättään

lääkinnöittänsä / lääkinnöittään

Com

-ne

-

lääkintöinemme

-

lääkintöinenne

-

lääkintöinensä / lääkintöineen

Singular

Plural

Nom

-

lääkintämme

lääkintänne

lääkintänsä

lääkintämme

lääkintänne

lääkintänsä

Par

-ta

lääkintäämme

lääkintäänne

lääkintäänsä

lääkintöjämme

lääkintöjänne

lääkintöjänsä / lääkintöjään

Gen

-n

lääkintämme

lääkintänne

lääkintänsä

lääkintöjemme

lääkintöjenne

lääkintöjensä

Ill

mihin

lääkintäämme

lääkintäänne

lääkintäänsä

lääkintöihimme

lääkintöihinne

lääkintöihinsä

Ine

-ssa

lääkinnässämme

lääkinnässänne

lääkinnässänsä / lääkinnässään

lääkinnöissämme

lääkinnöissänne

lääkinnöissänsä / lääkinnöissään

Ela

-sta

lääkinnästämme

lääkinnästänne

lääkinnästänsä / lääkinnästään

lääkinnöistämme

lääkinnöistänne

lääkinnöistänsä / lääkinnöistään

All

-lle

lääkinnällemme

lääkinnällenne

lääkinnällensä / lääkinnälleen

lääkinnöillemme

lääkinnöillenne

lääkinnöillensä / lääkinnöilleän

Ade

-lla

lääkinnällämme

lääkinnällänne

lääkinnällänsä / lääkinnällään

lääkinnöillämme

lääkinnöillänne

lääkinnöillänsä / lääkinnöillään

Abl

-lta

lääkinnältämme

lääkinnältänne

lääkinnältänsä / lääkinnältään

lääkinnöiltämme

lääkinnöiltänne

lääkinnöiltänsä / lääkinnöiltään

Tra

-ksi

lääkinnäksemme

lääkinnäksenne

lääkinnäksensä / lääkinnäkseen

lääkinnöiksemme

lääkinnöiksenne

lääkinnöiksensä / lääkinnöikseen

Ess

-na

lääkintänämme

lääkintänänne

lääkintänänsä / lääkintänään

lääkintöinämme

lääkintöinänne

lääkintöinänsä / lääkintöinään

Abe

-tta

lääkinnättämme

lääkinnättänne

lääkinnättänsä / lääkinnättään

lääkinnöittämme

lääkinnöittänne

lääkinnöittänsä / lääkinnöittään

Com

-ne

-

-

-

lääkintöinemme

lääkintöinenne

lääkintöinensä / lääkintöineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ryhmä

ryhmät

Par

-ta

ryhmää

ryhmiä

Gen

-n

ryhmän

ryhmien

Ill

mihin

ryhmään

ryhmiin

Ine

-ssa

ryhmässä

ryhmissä

Ela

-sta

ryhmästä

ryhmistä

All

-lle

ryhmälle

ryhmille

Ade

-lla

ryhmällä

ryhmillä

Abl

-lta

ryhmältä

ryhmiltä

Tra

-ksi

ryhmäksi

ryhmiksi

Ess

-na

ryhmänä

ryhminä

Abe

-tta

ryhmättä

ryhmittä

Com

-ne

-

ryhmine

Ins

-in

-

ryhmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ryhmä

ryhmät

Par

-ta

ryhmää

ryhmiä

Gen

-n

ryhmän

ryhmien

Ill

mihin

ryhmään

ryhmiin

Ine

-ssa

ryhmässä

ryhmissä

Ela

-sta

ryhmästä

ryhmistä

All

-lle

ryhmälle

ryhmille

Ade

-lla

ryhmällä

ryhmillä

Abl

-lta

ryhmältä

ryhmiltä

Tra

-ksi

ryhmäksi

ryhmiksi

Ess

-na

ryhmänä

ryhminä

Abe

-tta

ryhmättä

ryhmittä

Com

-ne

-

ryhmine

Ins

-in

-

ryhmin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

group ryhmä, yhtye, ryhmittyminen, retkue, kompleksi, matkue
team joukkue, tiimi, ryhmä, työryhmä, valjakko
set sarja, joukko, setti, ryhmä, asento, erä
category luokka, kategoria, ryhmä
array ryhmä, rivi, järjestys, suuri joukko, pitkä rivi, asu
class luokka, ryhmä, kurssi, oppitunti, tyyli, vuosikurssi
grouping ryhmittymä, ryhmä, karsinointi
cluster ryhmä, rykelmä, rypäle, kimppu, terttu, parvi
party osapuoli, puolue, ryhmä, asianosainen, juhlat, seurue
faction ryhmä, eripuraisuus, ryhmäkunta, puolueryhmä, puolueriita
squad ryhmä, osasto, partio, työryhmä, ehdokkaat
section jakso, osa, osasto, kappale, osuus, ryhmä
bunch nippu, joukko, kimppu, ryhmä, terttu, sakki
posse ryhmä, joukko, etsintäpartio, järjestyspartio
sect lahko, ryhmä, koulukunta
bracket kannatin, konsoli, sulkumerkki, sulje, ryhmä, luokka
clump möykky, ryhmä, kokkare, töminä, rykelmä
body elin, runko, ruumis, keho, kappale, ryhmä
knot solmu, oksa, kyhmy, solmuväli, ryhmä, solmuke
outfit porukka, asu, varusteet, vaatteet, välineet, ryhmä
stable talli, ryhmä, joukko
phalanx rivistö, falangi, rivistöt, ryhmä
consort puoliso, ryhmä, saattoalus
element elementti, alkuaine, aines, aineosa, perusedellytys, ryhmä
draft luonnos, syväys, veto, suunnitelma, kulkusyvyys, ryhmä
contingent osasto, sotilasosasto, ryhmä, valtuuskunta
number määrä, lukumäärä, numero, joukko, luku, ryhmä
community yhteisö, yhdyskunta, yhteisyys, yhteys, siirtokunta, ryhmä
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Tatoeba; not-set; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1003; Tatoeba, sentence ID: 3365057 Hälyttäkää Cns-ryhmä! Alert Charlie team. Ryhmä saapui hotelliin myöhään illalla. The group arrived at the hotel late in the evening. Ryhmä opiskelijoita osallistui konferenssiin. A group of students participated in the conference. Neuvoans-antava ryhmä tarkasteli. At those meetings. Ryhmä nuoria poikia pelaa jalkapalloa puistossa. A group of young boys are playing soccer in the park. Suuri ryhmä ihmisistä osallistui mielenosoitukseen. A large group of people participated in the demonstration. Ryhmä vapaaehtoisia auttoi siivoamaan rannan roskia. A group of volunteers helped clean up the beach litter. Nämä eivät loukkaa ryhmiään. These do not offend their groups. PSEns-ryhmän puolesta. On behalf of the PSE Group. Olemme tyytyväisiä ryhmiinne. We are satisfied with your groups. Show more arrow right

Wiktionary

group team (military) squad troupe (mathematics) group complex (assemblage of related things, collection) Fin:B-vitamiiniryhmäEng:vitamin B complex Show more arrow right alaryhmäarmeijaryhmäeduskuntaryhmäeliittiryhmäesiintyjäryhmäeturyhmähydroksyyliryhmäikäryhmäinstrumentaaliryhmäintressiryhmäiskuryhmäitäryhmäjohtoryhmäkaatoryhmäkarboksyyliryhmäkeskiryhmäkeskustaryhmäkeskusteluryhmäkevytsinkoryhmäkideryhmäkivikkoryhmäkivääriryhmäkoeryhmäkohderyhmäkommandoryhmäkukkaryhmäkärkiryhmälausuntaryhmälänsiryhmäohjausryhmäoleskeluryhmäomaisryhmäopetusryhmäoppositioryhmäpainostusryhmäperusopetusryhmäpienryhmäporinaryhmäprojektiryhmäpuoliryhmäpääryhmärakennusryhmäriskiryhmäruokailuryhmäryhmäajoryhmäalennusryhmäaseryhmähenkiryhmähenkivakuutusryhmäjakoryhmäjohtoryhmäkasviryhmäkeskusryhmäkeskusteluryhmäkirjeryhmäkokoryhmäkokousryhmäkotiryhmäkuntaryhmäkuriryhmäkuvaryhmälippuryhmälähtöryhmänjohtajaryhmänmuodostusryhmäopetusryhmäpsykoterapiaryhmäpuheenvuororyhmäpäätösryhmäruusuryhmäsanaryhmäseksiryhmäsihteeriryhmäteoriaryhmäterapiaryhmätukiryhmätyöryhmävakuutusryhmävoimistelurytmiryhmäsaariryhmäsidosryhmäsinkoryhmäsirkusryhmäsohvaryhmäsoitinryhmäsosiaaliryhmäsylinteriryhmäsäästöpankkiryhmätaitolentoryhmätaloryhmätanhuryhmätanssiryhmätasoryhmätaustaryhmäteatteriryhmäterapiaryhmätukiryhmätutkijaryhmätutkimusryhmätyöryhmävalmiusryhmävaltuustoryhmäveistosryhmäveriryhmäverkkoryhmävertailuryhmävertaisryhmävieroitusryhmäviiteryhmävokalistiryhmävuoriryhmäväestöryhmävähemmistöryhmäyhtälöryhmääärimmäisyysryhmäääriryhmä Show more arrow right From Proto-Finnic rühmä (compare Estonian rühm), borrowed from Proto-Baltic [Term?] (compare Lithuanian trūkšmas). Show more arrow right

Wikipedia

ryhmä
algebran käsite ryhmä
alkuaineiden jaksollisen järjestelmän osa ryhmä
psykologian käsite ryhmä
sotilasyksikkö ryhmä
heimoa pienempi ihmisryhmä, joka vastaa klaania tai laajennettua perhettä Ryhmä
Sidney Lumetin ohjaama vuoden 1966 elokuva perustuu Mary McCarthyn romaaniin sotatoimiyhtymä
(esimerkiksi Ryhmä Talvela, Ryhmä Oinonen)
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ryhmäni

ryhmäni

ryhmäsi

ryhmäsi

ryhmänsä

ryhmänsä

Par

-ta

ryhmääni

ryhmiäni

ryhmääsi

ryhmiäsi

ryhmäänsä

ryhmiänsä / ryhmiään

Gen

-n

ryhmäni

ryhmieni

ryhmäsi

ryhmiesi

ryhmänsä

ryhmiensä

Ill

mihin

ryhmääni

ryhmiini

ryhmääsi

ryhmiisi

ryhmäänsä

ryhmiinsä

Ine

-ssa

ryhmässäni

ryhmissäni

ryhmässäsi

ryhmissäsi

ryhmässänsä / ryhmässään

ryhmissänsä / ryhmissään

Ela

-sta

ryhmästäni

ryhmistäni

ryhmästäsi

ryhmistäsi

ryhmästänsä / ryhmästään

ryhmistänsä / ryhmistään

All

-lle

ryhmälleni

ryhmilleni

ryhmällesi

ryhmillesi

ryhmällensä / ryhmälleen

ryhmillensä / ryhmilleän

Ade

-lla

ryhmälläni

ryhmilläni

ryhmälläsi

ryhmilläsi

ryhmällänsä / ryhmällään

ryhmillänsä / ryhmillään

Abl

-lta

ryhmältäni

ryhmiltäni

ryhmältäsi

ryhmiltäsi

ryhmältänsä / ryhmältään

ryhmiltänsä / ryhmiltään

Tra

-ksi

ryhmäkseni

ryhmikseni

ryhmäksesi

ryhmiksesi

ryhmäksensä / ryhmäkseen

ryhmiksensä / ryhmikseen

Ess

-na

ryhmänäni

ryhminäni

ryhmänäsi

ryhminäsi

ryhmänänsä / ryhmänään

ryhminänsä / ryhminään

Abe

-tta

ryhmättäni

ryhmittäni

ryhmättäsi

ryhmittäsi

ryhmättänsä / ryhmättään

ryhmittänsä / ryhmittään

Com

-ne

-

ryhmineni

-

ryhminesi

-

ryhminensä / ryhmineen

Singular

Plural

Nom

-

ryhmäni

ryhmäsi

ryhmänsä

ryhmäni

ryhmäsi

ryhmänsä

Par

-ta

ryhmääni

ryhmääsi

ryhmäänsä

ryhmiäni

ryhmiäsi

ryhmiänsä / ryhmiään

Gen

-n

ryhmäni

ryhmäsi

ryhmänsä

ryhmieni

ryhmiesi

ryhmiensä

Ill

mihin

ryhmääni

ryhmääsi

ryhmäänsä

ryhmiini

ryhmiisi

ryhmiinsä

Ine

-ssa

ryhmässäni

ryhmässäsi

ryhmässänsä / ryhmässään

ryhmissäni

ryhmissäsi

ryhmissänsä / ryhmissään

Ela

-sta

ryhmästäni

ryhmästäsi

ryhmästänsä / ryhmästään

ryhmistäni

ryhmistäsi

ryhmistänsä / ryhmistään

All

-lle

ryhmälleni

ryhmällesi

ryhmällensä / ryhmälleen

ryhmilleni

ryhmillesi

ryhmillensä / ryhmilleän

Ade

-lla

ryhmälläni

ryhmälläsi

ryhmällänsä / ryhmällään

ryhmilläni

ryhmilläsi

ryhmillänsä / ryhmillään

Abl

-lta

ryhmältäni

ryhmältäsi

ryhmältänsä / ryhmältään

ryhmiltäni

ryhmiltäsi

ryhmiltänsä / ryhmiltään

Tra

-ksi

ryhmäkseni

ryhmäksesi

ryhmäksensä / ryhmäkseen

ryhmikseni

ryhmiksesi

ryhmiksensä / ryhmikseen

Ess

-na

ryhmänäni

ryhmänäsi

ryhmänänsä / ryhmänään

ryhminäni

ryhminäsi

ryhminänsä / ryhminään

Abe

-tta

ryhmättäni

ryhmättäsi

ryhmättänsä / ryhmättään

ryhmittäni

ryhmittäsi

ryhmittänsä / ryhmittään

Com

-ne

-

-

-

ryhmineni

ryhminesi

ryhminensä / ryhmineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ryhmämme

ryhmämme

ryhmänne

ryhmänne

ryhmänsä

ryhmänsä

Par

-ta

ryhmäämme

ryhmiämme

ryhmäänne

ryhmiänne

ryhmäänsä

ryhmiänsä / ryhmiään

Gen

-n

ryhmämme

ryhmiemme

ryhmänne

ryhmienne

ryhmänsä

ryhmiensä

Ill

mihin

ryhmäämme

ryhmiimme

ryhmäänne

ryhmiinne

ryhmäänsä

ryhmiinsä

Ine

-ssa

ryhmässämme

ryhmissämme

ryhmässänne

ryhmissänne

ryhmässänsä / ryhmässään

ryhmissänsä / ryhmissään

Ela

-sta

ryhmästämme

ryhmistämme

ryhmästänne

ryhmistänne

ryhmästänsä / ryhmästään

ryhmistänsä / ryhmistään

All

-lle

ryhmällemme

ryhmillemme

ryhmällenne

ryhmillenne

ryhmällensä / ryhmälleen

ryhmillensä / ryhmilleän

Ade

-lla

ryhmällämme

ryhmillämme

ryhmällänne

ryhmillänne

ryhmällänsä / ryhmällään

ryhmillänsä / ryhmillään

Abl

-lta

ryhmältämme

ryhmiltämme

ryhmältänne

ryhmiltänne

ryhmältänsä / ryhmältään

ryhmiltänsä / ryhmiltään

Tra

-ksi

ryhmäksemme

ryhmiksemme

ryhmäksenne

ryhmiksenne

ryhmäksensä / ryhmäkseen

ryhmiksensä / ryhmikseen

Ess

-na

ryhmänämme

ryhminämme

ryhmänänne

ryhminänne

ryhmänänsä / ryhmänään

ryhminänsä / ryhminään

Abe

-tta

ryhmättämme

ryhmittämme

ryhmättänne

ryhmittänne

ryhmättänsä / ryhmättään

ryhmittänsä / ryhmittään

Com

-ne

-

ryhminemme

-

ryhminenne

-

ryhminensä / ryhmineen

Singular

Plural

Nom

-

ryhmämme

ryhmänne

ryhmänsä

ryhmämme

ryhmänne

ryhmänsä

Par

-ta

ryhmäämme

ryhmäänne

ryhmäänsä

ryhmiämme

ryhmiänne

ryhmiänsä / ryhmiään

Gen

-n

ryhmämme

ryhmänne

ryhmänsä

ryhmiemme

ryhmienne

ryhmiensä

Ill

mihin

ryhmäämme

ryhmäänne

ryhmäänsä

ryhmiimme

ryhmiinne

ryhmiinsä

Ine

-ssa

ryhmässämme

ryhmässänne

ryhmässänsä / ryhmässään

ryhmissämme

ryhmissänne

ryhmissänsä / ryhmissään

Ela

-sta

ryhmästämme

ryhmästänne

ryhmästänsä / ryhmästään

ryhmistämme

ryhmistänne

ryhmistänsä / ryhmistään

All

-lle

ryhmällemme

ryhmällenne

ryhmällensä / ryhmälleen

ryhmillemme

ryhmillenne

ryhmillensä / ryhmilleän

Ade

-lla

ryhmällämme

ryhmällänne

ryhmällänsä / ryhmällään

ryhmillämme

ryhmillänne

ryhmillänsä / ryhmillään

Abl

-lta

ryhmältämme

ryhmältänne

ryhmältänsä / ryhmältään

ryhmiltämme

ryhmiltänne

ryhmiltänsä / ryhmiltään

Tra

-ksi

ryhmäksemme

ryhmäksenne

ryhmäksensä / ryhmäkseen

ryhmiksemme

ryhmiksenne

ryhmiksensä / ryhmikseen

Ess

-na

ryhmänämme

ryhmänänne

ryhmänänsä / ryhmänään

ryhminämme

ryhminänne

ryhminänsä / ryhminään

Abe

-tta

ryhmättämme

ryhmättänne

ryhmättänsä / ryhmättään

ryhmittämme

ryhmittänne

ryhmittänsä / ryhmittään

Com

-ne

-

-

-

ryhminemme

ryhminenne

ryhminensä / ryhmineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept