generatiiviset |
Adjective, Plural Nominative |
generative | generatiivinen, tuottava, lisääntymis- |
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
generatiivinen |
|
Par |
-ta |
generatiivista |
generatiivisia |
Gen |
-n |
generatiivisen |
generatiivisien / generatiivisten |
Ill |
mihin |
generatiiviseen |
generatiivisiin |
Ine |
-ssa |
generatiivisessa |
generatiivisissa |
Ela |
-sta |
generatiivisesta |
generatiivisista |
All |
-lle |
generatiiviselle |
generatiivisille |
Ade |
-lla |
generatiivisella |
generatiivisilla |
Abl |
-lta |
generatiiviselta |
generatiivisilta |
Tra |
-ksi |
generatiiviseksi |
generatiivisiksi |
Ess |
-na |
generatiivisena / generatiivisna |
generatiivisina |
Abe |
-tta |
generatiivisetta |
generatiivisitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
generatiivisin |
Singular
Plural
Nom
-
generatiivinen
Par
-ta
generatiivista
generatiivisia
Gen
-n
generatiivisen
generatiivisien / generatiivisten
Ill
mihin
generatiiviseen
generatiivisiin
Ine
-ssa
generatiivisessa
generatiivisissa
Ela
-sta
generatiivisesta
generatiivisista
All
-lle
generatiiviselle
generatiivisille
Ade
-lla
generatiivisella
generatiivisilla
Abl
-lta
generatiiviselta
generatiivisilta
Tra
-ksi
generatiiviseksi
generatiivisiksi
Ess
-na
generatiivisena / generatiivisna
generatiivisina
Abe
-tta
generatiivisetta
generatiivisitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
generatiivisin
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
generatiivisempi |
generatiivisemmat |
Par |
-ta |
generatiivisempaa |
generatiivisempia |
Gen |
-n |
generatiivisemman |
generatiivisempien |
Ill |
mihin |
generatiivisempiin |
generatiivisempiin |
Ine |
-ssa |
generatiivisemmassa |
generatiivisemmissa |
Ela |
-sta |
generatiivisemmasta |
generatiivisemmista |
All |
-lle |
generatiivisemmalle |
generatiivisemmille |
Ade |
-lla |
generatiivisemmalla |
generatiivisemmilla |
Abl |
-lta |
generatiivisemmalta |
generatiivisemmilta |
Tra |
-ksi |
generatiivisemmaksi |
generatiivisemmiksi |
Ess |
-na |
generatiivisempana |
generatiivisempina |
Abe |
-tta |
generatiivisemmatta |
generatiivisemmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
generatiivisemmin |
Singular
Plural
Nom
-
generatiivisempi
generatiivisemmat
Par
-ta
generatiivisempaa
generatiivisempia
Gen
-n
generatiivisemman
generatiivisempien
Ill
mihin
generatiivisempiin
generatiivisempiin
Ine
-ssa
generatiivisemmassa
generatiivisemmissa
Ela
-sta
generatiivisemmasta
generatiivisemmista
All
-lle
generatiivisemmalle
generatiivisemmille
Ade
-lla
generatiivisemmalla
generatiivisemmilla
Abl
-lta
generatiivisemmalta
generatiivisemmilta
Tra
-ksi
generatiivisemmaksi
generatiivisemmiksi
Ess
-na
generatiivisempana
generatiivisempina
Abe
-tta
generatiivisemmatta
generatiivisemmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
generatiivisemmin
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
generatiivisin |
generatiivisimmat |
Par |
-ta |
generatiivisinta |
generatiivisimpia |
Gen |
-n |
generatiivisimman |
generatiivisinten / generatiivisimpien |
Ill |
mihin |
generatiivisimpaan |
generatiivisimpiin |
Ine |
-ssa |
generatiivisimmassa |
generatiivisimmissa |
Ela |
-sta |
generatiivisimmasta |
generatiivisimmista |
All |
-lle |
generatiivisimmalle |
generatiivisimmille |
Ade |
-lla |
generatiivisimmalla |
generatiivisimmilla |
Abl |
-lta |
generatiivisimmalta |
generatiivisimmilta |
Tra |
-ksi |
generatiivisimmaksi |
generatiivisimmiksi |
Ess |
-na |
generatiivisimpana |
generatiivisimpina |
Abe |
-tta |
generatiivisimmatta |
generatiivisimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
generatiivisimmin |
Singular
Plural
Nom
-
generatiivisin
generatiivisimmat
Par
-ta
generatiivisinta
generatiivisimpia
Gen
-n
generatiivisimman
generatiivisinten / generatiivisimpien
Ill
mihin
generatiivisimpaan
generatiivisimpiin
Ine
-ssa
generatiivisimmassa
generatiivisimmissa
Ela
-sta
generatiivisimmasta
generatiivisimmista
All
-lle
generatiivisimmalle
generatiivisimmille
Ade
-lla
generatiivisimmalla
generatiivisimmilla
Abl
-lta
generatiivisimmalta
generatiivisimmilta
Tra
-ksi
generatiivisimmaksi
generatiivisimmiksi
Ess
-na
generatiivisimpana
generatiivisimpina
Abe
-tta
generatiivisimmatta
generatiivisimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
generatiivisimmin
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net