fallinen |
Adjective, Singular Nominative |
| phallic | fallinen, fallos- |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
falliset |
|
Par |
-ta |
fallista |
fallisia |
Gen |
-n |
fallisen |
fallisien / fallisten |
Ill |
mihin |
falliseen |
fallisiin |
Ine |
-ssa |
fallisessa |
fallisissa |
Ela |
-sta |
fallisesta |
fallisista |
All |
-lle |
falliselle |
fallisille |
Ade |
-lla |
fallisella |
fallisilla |
Abl |
-lta |
falliselta |
fallisilta |
Tra |
-ksi |
falliseksi |
fallisiksi |
Ess |
-na |
fallisena / fallisna |
fallisina |
Abe |
-tta |
fallisetta |
fallisitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
fallisin |
Singular
Plural
Nom
-
falliset
Par
-ta
fallista
fallisia
Gen
-n
fallisen
fallisien / fallisten
Ill
mihin
falliseen
fallisiin
Ine
-ssa
fallisessa
fallisissa
Ela
-sta
fallisesta
fallisista
All
-lle
falliselle
fallisille
Ade
-lla
fallisella
fallisilla
Abl
-lta
falliselta
fallisilta
Tra
-ksi
falliseksi
fallisiksi
Ess
-na
fallisena / fallisna
fallisina
Abe
-tta
fallisetta
fallisitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
fallisin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
fallisempi |
fallisemmat |
Par |
-ta |
fallisempaa |
fallisempia |
Gen |
-n |
fallisemman |
fallisempien |
Ill |
mihin |
fallisempiin |
fallisempiin |
Ine |
-ssa |
fallisemmassa |
fallisemmissa |
Ela |
-sta |
fallisemmasta |
fallisemmista |
All |
-lle |
fallisemmalle |
fallisemmille |
Ade |
-lla |
fallisemmalla |
fallisemmilla |
Abl |
-lta |
fallisemmalta |
fallisemmilta |
Tra |
-ksi |
fallisemmaksi |
fallisemmiksi |
Ess |
-na |
fallisempana |
fallisempina |
Abe |
-tta |
fallisemmatta |
fallisemmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
fallisemmin |
Singular
Plural
Nom
-
fallisempi
fallisemmat
Par
-ta
fallisempaa
fallisempia
Gen
-n
fallisemman
fallisempien
Ill
mihin
fallisempiin
fallisempiin
Ine
-ssa
fallisemmassa
fallisemmissa
Ela
-sta
fallisemmasta
fallisemmista
All
-lle
fallisemmalle
fallisemmille
Ade
-lla
fallisemmalla
fallisemmilla
Abl
-lta
fallisemmalta
fallisemmilta
Tra
-ksi
fallisemmaksi
fallisemmiksi
Ess
-na
fallisempana
fallisempina
Abe
-tta
fallisemmatta
fallisemmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
fallisemmin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
fallisin |
fallisimmat |
Par |
-ta |
fallisinta |
fallisimpia |
Gen |
-n |
fallisimman |
fallisinten / fallisimpien |
Ill |
mihin |
fallisimpaan |
fallisimpiin |
Ine |
-ssa |
fallisimmassa |
fallisimmissa |
Ela |
-sta |
fallisimmasta |
fallisimmista |
All |
-lle |
fallisimmalle |
fallisimmille |
Ade |
-lla |
fallisimmalla |
fallisimmilla |
Abl |
-lta |
fallisimmalta |
fallisimmilta |
Tra |
-ksi |
fallisimmaksi |
fallisimmiksi |
Ess |
-na |
fallisimpana |
fallisimpina |
Abe |
-tta |
fallisimmatta |
fallisimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
fallisimmin |
Singular
Plural
Nom
-
fallisin
fallisimmat
Par
-ta
fallisinta
fallisimpia
Gen
-n
fallisimman
fallisinten / fallisimpien
Ill
mihin
fallisimpaan
fallisimpiin
Ine
-ssa
fallisimmassa
fallisimmissa
Ela
-sta
fallisimmasta
fallisimmista
All
-lle
fallisimmalle
fallisimmille
Ade
-lla
fallisimmalla
fallisimmilla
Abl
-lta
fallisimmalta
fallisimmilta
Tra
-ksi
fallisimmaksi
fallisimmiksi
Ess
-na
fallisimpana
fallisimpina
Abe
-tta
fallisimmatta
fallisimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
fallisimmin
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net