logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

energiapitoinen, adjective

Word analysis
energiapitoisin

energiapitoisin

energiapitoinen

Adjective, Plural Instructive

energiapitoinen

Adjective, Superlative Singular Nominative

energia

Noun, Singular Nominative

+ pito

Noun, Singular Nominative

+ isi

Noun, Singular Genitive

energia

Noun, Singular Nominative

+ pito

Noun, Singular Nominative

+ isä

Noun, Plural Instructive

energia

Noun, Singular Nominative

+ pidot

Noun, Singular Nominative

+ isi

Noun, Singular Genitive

energia

Noun, Singular Nominative

+ pidot

Noun, Singular Nominative

+ isä

Noun, Plural Instructive

Report an issue

Wiktionary

rich in energy Show more arrow right energiapitoisuus Show more arrow right energia +‎ -pitoinen Show more arrow right
energy-based
Energy-rich
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; tmClass; jw2019; ParaCrawl Corpus; Europarl parallel corpus, sentence ID: 1000; Tatoeba; Tatoeba parallel corpus, sentence ID: 500 Gammasäde on mitatuista purkauksista energiapitoisin. Did you know that the most energetic eruption ever recorded is a gamma-ray burst? Energiapitoiset patukat. High energy bars. Energiapitoiset ravintopatukat. Energy food bars. Vetyä ja energiapitoisia yhdisteitä. Hydrogen and energy-rich compounds. Rehu on ravinteikasta ja energiapitoista. The feed is nutritious and contains energy. Energiapitoinen ruoka on tärkeää urheilijalle. Nutritious food is important for an athlete. Viljapohjaiset energiapitoiset patukat. Cereal based energy bars. Älä syö liikaa rasvaista tai energiapitoista ruokaa. Don't eat too much fatty or energiapitoinen food. Työpäivän aikana tarvitaan energiapitoinen lounas. A satisfying lunch is needed during the work day. Alkoholittomat energiapitoiset annosjuomat. Non-alcoholic energy shots. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

energiapitoinen

energiapitoiset

Par

-ta

energiapitoista

energiapitoisia

Gen

-n

energiapitoisen

energiapitoisien / energiapitoisten

Ill

mihin

energiapitoiseen

energiapitoisiin

Ine

-ssa

energiapitoisessa

energiapitoisissa

Ela

-sta

energiapitoisesta

energiapitoisista

All

-lle

energiapitoiselle

energiapitoisille

Ade

-lla

energiapitoisella

energiapitoisilla

Abl

-lta

energiapitoiselta

energiapitoisilta

Tra

-ksi

energiapitoiseksi

energiapitoisiksi

Ess

-na

energiapitoisena / energiapitoisna

energiapitoisina

Abe

-tta

energiapitoisetta

energiapitoisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

energiapitoisin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

energiapitoinen

energiapitoiset

Par

-ta

energiapitoista

energiapitoisia

Gen

-n

energiapitoisen

energiapitoisien / energiapitoisten

Ill

mihin

energiapitoiseen

energiapitoisiin

Ine

-ssa

energiapitoisessa

energiapitoisissa

Ela

-sta

energiapitoisesta

energiapitoisista

All

-lle

energiapitoiselle

energiapitoisille

Ade

-lla

energiapitoisella

energiapitoisilla

Abl

-lta

energiapitoiselta

energiapitoisilta

Tra

-ksi

energiapitoiseksi

energiapitoisiksi

Ess

-na

energiapitoisena / energiapitoisna

energiapitoisina

Abe

-tta

energiapitoisetta

energiapitoisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

energiapitoisin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

energiapitoisempi

energiapitoisemmat

Par

-ta

energiapitoisempaa

energiapitoisempia

Gen

-n

energiapitoisemman

energiapitoisempien

Ill

mihin

energiapitoisempiin

energiapitoisempiin

Ine

-ssa

energiapitoisemmassa

energiapitoisemmissa

Ela

-sta

energiapitoisemmasta

energiapitoisemmista

All

-lle

energiapitoisemmalle

energiapitoisemmille

Ade

-lla

energiapitoisemmalla

energiapitoisemmilla

Abl

-lta

energiapitoisemmalta

energiapitoisemmilta

Tra

-ksi

energiapitoisemmaksi

energiapitoisemmiksi

Ess

-na

energiapitoisempana

energiapitoisempina

Abe

-tta

energiapitoisemmatta

energiapitoisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

energiapitoisemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

energiapitoisempi

energiapitoisemmat

Par

-ta

energiapitoisempaa

energiapitoisempia

Gen

-n

energiapitoisemman

energiapitoisempien

Ill

mihin

energiapitoisempiin

energiapitoisempiin

Ine

-ssa

energiapitoisemmassa

energiapitoisemmissa

Ela

-sta

energiapitoisemmasta

energiapitoisemmista

All

-lle

energiapitoisemmalle

energiapitoisemmille

Ade

-lla

energiapitoisemmalla

energiapitoisemmilla

Abl

-lta

energiapitoisemmalta

energiapitoisemmilta

Tra

-ksi

energiapitoisemmaksi

energiapitoisemmiksi

Ess

-na

energiapitoisempana

energiapitoisempina

Abe

-tta

energiapitoisemmatta

energiapitoisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

energiapitoisemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

energiapitoisin

energiapitoisimmat

Par

-ta

energiapitoisinta

energiapitoisimpia

Gen

-n

energiapitoisimman

energiapitoisinten / energiapitoisimpien

Ill

mihin

energiapitoisimpaan

energiapitoisimpiin

Ine

-ssa

energiapitoisimmassa

energiapitoisimmissa

Ela

-sta

energiapitoisimmasta

energiapitoisimmista

All

-lle

energiapitoisimmalle

energiapitoisimmille

Ade

-lla

energiapitoisimmalla

energiapitoisimmilla

Abl

-lta

energiapitoisimmalta

energiapitoisimmilta

Tra

-ksi

energiapitoisimmaksi

energiapitoisimmiksi

Ess

-na

energiapitoisimpana

energiapitoisimpina

Abe

-tta

energiapitoisimmatta

energiapitoisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

energiapitoisimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

energiapitoisin

energiapitoisimmat

Par

-ta

energiapitoisinta

energiapitoisimpia

Gen

-n

energiapitoisimman

energiapitoisinten / energiapitoisimpien

Ill

mihin

energiapitoisimpaan

energiapitoisimpiin

Ine

-ssa

energiapitoisimmassa

energiapitoisimmissa

Ela

-sta

energiapitoisimmasta

energiapitoisimmista

All

-lle

energiapitoisimmalle

energiapitoisimmille

Ade

-lla

energiapitoisimmalla

energiapitoisimmilla

Abl

-lta

energiapitoisimmalta

energiapitoisimmilta

Tra

-ksi

energiapitoisimmaksi

energiapitoisimmiksi

Ess

-na

energiapitoisimpana

energiapitoisimpina

Abe

-tta

energiapitoisimmatta

energiapitoisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

energiapitoisimmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

energia

energiat

Par

-ta

energiaa

energioita

Gen

-n

energian

energioitten / energioiden

Ill

mihin

energiaan

energioihin

Ine

-ssa

energiassa

energioissa

Ela

-sta

energiasta

energioista

All

-lle

energialle

energioille

Ade

-lla

energialla

energioilla

Abl

-lta

energialta

energioilta

Tra

-ksi

energiaksi

energioiksi

Ess

-na

energiana

energioina

Abe

-tta

energiatta

energioitta

Com

-ne

-

energioine

Ins

-in

-

energioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

energia

energiat

Par

-ta

energiaa

energioita

Gen

-n

energian

energioitten / energioiden

Ill

mihin

energiaan

energioihin

Ine

-ssa

energiassa

energioissa

Ela

-sta

energiasta

energioista

All

-lle

energialle

energioille

Ade

-lla

energialla

energioilla

Abl

-lta

energialta

energioilta

Tra

-ksi

energiaksi

energioiksi

Ess

-na

energiana

energioina

Abe

-tta

energiatta

energioitta

Com

-ne

-

energioine

Ins

-in

-

energioin

energy energia, voima, tarmo, tarmokkuus, puhti, ponnekkuus
power teho, virta, valta, voima, energia, mahti
bounce ponnahdus, hyppy, kimmahdus, loikka, kimmoisuus, energia
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; Europarl8; oj4 Energia tuotetaan auringosta ja tuulista. Energy is produced from the sun and wind. Säilytä tuo energiasi. You better hang on to that energy. Energia ei katoa mihinkään, vaan muuttuu eri muodoissa. Energy does not disappear, but transforms into different forms. Näen energians-aallon 20 astetta tyyrpuurista. An energy wave, 20 degrees off your starboard. Energia on tärkeä voimavara kaikille elollisille organismeille. Energy is an important resource for all living organisms. Asia, jossa välitön ratkaisu on mahdollinen, on energia. The issue that could bring an immediate result is energy. Anna energioittesi virrata. Oh, let the energies flow. Olen ladannut puhelimeni energialla. I have charged my phone with energy. Yhteinen energiapolitiikka: diplomatia energians-asioiden alalla. Common energy policy : energy diplomacy. On tärkeää säästää energiaa kodissasi. It is important to save energy in your home. Show more arrow right

Wiktionary

energy Show more arrow right tarmo (physics, archaic) Show more arrow right -energiainen Show more arrow right aaltoenergiaasemaenergiaatomienergiaaurinkoenergiabioenergiaenergiahuoltoenergiahäviöenergiakriisienergialajienergialähdeenergiametsäenergianhukkaenergian häviämättömyyden lakienergian säilymisen lakienergianhäviöenergiankulutusenergianlähdeenergiansiirtoenergiansäästöenergiantarveenergiantuotantoenergiaomavaraisuusenergiapakkausenergiapitoinenenergiapolitiikkaenergiapulaenergiapuuenergiasisältöenergiataloudellinenenergiatalousenergiataseenergiatasoenergiateknologiaenergiatilaenergiatuotantoenergiavarastoetenemisliikkeen energiakokonaisenergialiike-energialämpöenergiapotentiaalienergiapyörimisenergiarekyylienergiasidosenergiasuurenergiafysiikkasähköenergiasäteilyenergiatuulienergiatyttöenergiatätienergiaviettienergiavuorovesienergiavärähtelyenergiaydinenergiaäijäenergia Show more arrow right Ultimately from Latin energia, from Ancient Greek ἐνέργεια (enérgeia). Show more arrow right

Wikipedia

Energy In physics, energy is the quantitative property that must be transferred to an object in order to perform work on, or to heat, the object.[note 1] Energy is a conserved quantity; the law of conservation of energy states that energy can be converted in form, but not created or destroyed. The SI unit of energy is the joule, which is the energy transferred to an object by the work of moving it a distance of 1 metre against a force of 1 newton. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

energiani

energiani

energiasi

energiasi

energiansa

energiansa

Par

-ta

energiaani

energioitani

energiaasi

energioitasi

energiaansa

energioitansa / energioitaan

Gen

-n

energiani

energioitteni / energioideni

energiasi

energioittesi / energioidesi

energiansa

energioittensa / energioidensa

Ill

mihin

energiaani

energioihini

energiaasi

energioihisi

energiaansa

energioihinsa

Ine

-ssa

energiassani

energioissani

energiassasi

energioissasi

energiassansa / energiassaan

energioissansa / energioissaan

Ela

-sta

energiastani

energioistani

energiastasi

energioistasi

energiastansa / energiastaan

energioistansa / energioistaan

All

-lle

energialleni

energioilleni

energiallesi

energioillesi

energiallensa / energialleen

energioillensa / energioillean

Ade

-lla

energiallani

energioillani

energiallasi

energioillasi

energiallansa / energiallaan

energioillansa / energioillaan

Abl

-lta

energialtani

energioiltani

energialtasi

energioiltasi

energialtansa / energialtaan

energioiltansa / energioiltaan

Tra

-ksi

energiakseni

energioikseni

energiaksesi

energioiksesi

energiaksensa / energiakseen

energioiksensa / energioikseen

Ess

-na

energianani

energioinani

energianasi

energioinasi

energianansa / energianaan

energioinansa / energioinaan

Abe

-tta

energiattani

energioittani

energiattasi

energioittasi

energiattansa / energiattaan

energioittansa / energioittaan

Com

-ne

-

energioineni

-

energioinesi

-

energioinensa / energioineen

Singular

Plural

Nom

-

energiani

energiasi

energiansa

energiani

energiasi

energiansa

Par

-ta

energiaani

energiaasi

energiaansa

energioitani

energioitasi

energioitansa / energioitaan

Gen

-n

energiani

energiasi

energiansa

energioitteni / energioideni

energioittesi / energioidesi

energioittensa / energioidensa

Ill

mihin

energiaani

energiaasi

energiaansa

energioihini

energioihisi

energioihinsa

Ine

-ssa

energiassani

energiassasi

energiassansa / energiassaan

energioissani

energioissasi

energioissansa / energioissaan

Ela

-sta

energiastani

energiastasi

energiastansa / energiastaan

energioistani

energioistasi

energioistansa / energioistaan

All

-lle

energialleni

energiallesi

energiallensa / energialleen

energioilleni

energioillesi

energioillensa / energioillean

Ade

-lla

energiallani

energiallasi

energiallansa / energiallaan

energioillani

energioillasi

energioillansa / energioillaan

Abl

-lta

energialtani

energialtasi

energialtansa / energialtaan

energioiltani

energioiltasi

energioiltansa / energioiltaan

Tra

-ksi

energiakseni

energiaksesi

energiaksensa / energiakseen

energioikseni

energioiksesi

energioiksensa / energioikseen

Ess

-na

energianani

energianasi

energianansa / energianaan

energioinani

energioinasi

energioinansa / energioinaan

Abe

-tta

energiattani

energiattasi

energiattansa / energiattaan

energioittani

energioittasi

energioittansa / energioittaan

Com

-ne

-

-

-

energioineni

energioinesi

energioinensa / energioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

energiamme

energiamme

energianne

energianne

energiansa

energiansa

Par

-ta

energiaamme

energioitamme

energiaanne

energioitanne

energiaansa

energioitansa / energioitaan

Gen

-n

energiamme

energioittemme / energioidemme

energianne

energioittenne / energioidenne

energiansa

energioittensa / energioidensa

Ill

mihin

energiaamme

energioihimme

energiaanne

energioihinne

energiaansa

energioihinsa

Ine

-ssa

energiassamme

energioissamme

energiassanne

energioissanne

energiassansa / energiassaan

energioissansa / energioissaan

Ela

-sta

energiastamme

energioistamme

energiastanne

energioistanne

energiastansa / energiastaan

energioistansa / energioistaan

All

-lle

energiallemme

energioillemme

energiallenne

energioillenne

energiallensa / energialleen

energioillensa / energioillean

Ade

-lla

energiallamme

energioillamme

energiallanne

energioillanne

energiallansa / energiallaan

energioillansa / energioillaan

Abl

-lta

energialtamme

energioiltamme

energialtanne

energioiltanne

energialtansa / energialtaan

energioiltansa / energioiltaan

Tra

-ksi

energiaksemme

energioiksemme

energiaksenne

energioiksenne

energiaksensa / energiakseen

energioiksensa / energioikseen

Ess

-na

energianamme

energioinamme

energiananne

energioinanne

energianansa / energianaan

energioinansa / energioinaan

Abe

-tta

energiattamme

energioittamme

energiattanne

energioittanne

energiattansa / energiattaan

energioittansa / energioittaan

Com

-ne

-

energioinemme

-

energioinenne

-

energioinensa / energioineen

Singular

Plural

Nom

-

energiamme

energianne

energiansa

energiamme

energianne

energiansa

Par

-ta

energiaamme

energiaanne

energiaansa

energioitamme

energioitanne

energioitansa / energioitaan

Gen

-n

energiamme

energianne

energiansa

energioittemme / energioidemme

energioittenne / energioidenne

energioittensa / energioidensa

Ill

mihin

energiaamme

energiaanne

energiaansa

energioihimme

energioihinne

energioihinsa

Ine

-ssa

energiassamme

energiassanne

energiassansa / energiassaan

energioissamme

energioissanne

energioissansa / energioissaan

Ela

-sta

energiastamme

energiastanne

energiastansa / energiastaan

energioistamme

energioistanne

energioistansa / energioistaan

All

-lle

energiallemme

energiallenne

energiallensa / energialleen

energioillemme

energioillenne

energioillensa / energioillean

Ade

-lla

energiallamme

energiallanne

energiallansa / energiallaan

energioillamme

energioillanne

energioillansa / energioillaan

Abl

-lta

energialtamme

energialtanne

energialtansa / energialtaan

energioiltamme

energioiltanne

energioiltansa / energioiltaan

Tra

-ksi

energiaksemme

energiaksenne

energiaksensa / energiakseen

energioiksemme

energioiksenne

energioiksensa / energioikseen

Ess

-na

energianamme

energiananne

energianansa / energianaan

energioinamme

energioinanne

energioinansa / energioinaan

Abe

-tta

energiattamme

energiattanne

energiattansa / energiattaan

energioittamme

energioittanne

energioittansa / energioittaan

Com

-ne

-

-

-

energioinemme

energioinenne

energioinensa / energioineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pito

pidot

Par

-ta

pitoa

pitoja

Gen

-n

pidon

pitojen

Ill

mihin

pitoon

pitoihin

Ine

-ssa

pidossa

pidoissa

Ela

-sta

pidosta

pidoista

All

-lle

pidolle

pidoille

Ade

-lla

pidolla

pidoilla

Abl

-lta

pidolta

pidoilta

Tra

-ksi

pidoksi

pidoiksi

Ess

-na

pitona

pitoina

Abe

-tta

pidotta

pidoitta

Com

-ne

-

pitoine

Ins

-in

-

pidoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pito

pidot

Par

-ta

pitoa

pitoja

Gen

-n

pidon

pitojen

Ill

mihin

pitoon

pitoihin

Ine

-ssa

pidossa

pidoissa

Ela

-sta

pidosta

pidoista

All

-lle

pidolle

pidoille

Ade

-lla

pidolla

pidoilla

Abl

-lta

pidolta

pidoilta

Tra

-ksi

pidoksi

pidoiksi

Ess

-na

pitona

pitoina

Abe

-tta

pidotta

pidoitta

Com

-ne

-

pitoine

Ins

-in

-

pidoin

holding pito, osakkeet, kokoelma, kokoelmat, vuokratila
grip ote, pito, kahva, kädensija, matkalaukku, kantokassi
keeping pito, säilö, hoito, huolenpito
traction veto, pito, vetovoima, vetäminen
maintaining pito
purchase osto, hankinta, ostaminen, ostos, ote, pito
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; not-set; jw2019; Taiga; 1000-110825-0005 En halua pettää pitojani. I don't want to deceive my hosts. Kunnioitan aina pitojani. I always respect my hosts. Märkäns-pitons-luokka. Wet grip class. Pidot rasvasta. A banquet of well-oiled dishes.'. Pitojani on vaikea pettää. It's hard to deceive my hosts. Pito voidaan suorittaa koneellisesti. The grip can be performed mechanically. Kutsun hänet kaikkiin pitojeni. I invite him to all my celebrations. Pitoihin meni paljon aikaa. It took a lot of time to the arrangements. Äitini kehuu aina pitojani. My mother always praises my dishes. Pito on erittäin tärkeä näissä asioissa. Maintenance is crucial in these matters. Show more arrow right

Wiktionary

keeping, upkeep spending (a vacation) traction (friction) hold (as in a phone call kept on hold) Show more arrow right arvossapitohallussapitohuolenpitoilonpitojärjestyksenpitokarjanpitokiinnipitokirjanpitokoossapitokunnossapitokurinpitokurissapitoliikekirjanpitomaatalouskirjanpitoneuvonpitoperänpitopitokokkipitokytkinpitopaikkapitopalvelupitopohjapitopohjasuksetpitopöytäpitoruokapitoteippipitovaatteetpitovaikeuspitovoidepuhtaanapitosalassapitoseuranpitosilmälläpitosivuttaispitosotilaskurinpitotalonpitotaloudenpitotalvipuhtaanapitotienpitotilanpitotilinpitovahdinpitovallanpitovihanpitoyhteydenpitoylläpitoylöspito Show more arrow right pitää +‎ -o Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pitoni

pitoni

pitosi

pitosi

pitonsa

pitonsa

Par

-ta

pitoani

pitojani

pitoasi

pitojasi

pitoansa / pitoaan

pitojansa / pitojaan

Gen

-n

pitoni

pitojeni

pitosi

pitojesi

pitonsa

pitojensa

Ill

mihin

pitooni

pitoihini

pitoosi

pitoihisi

pitoonsa

pitoihinsa

Ine

-ssa

pidossani

pidoissani

pidossasi

pidoissasi

pidossansa / pidossaan

pidoissansa / pidoissaan

Ela

-sta

pidostani

pidoistani

pidostasi

pidoistasi

pidostansa / pidostaan

pidoistansa / pidoistaan

All

-lle

pidolleni

pidoilleni

pidollesi

pidoillesi

pidollensa / pidolleen

pidoillensa / pidoillean

Ade

-lla

pidollani

pidoillani

pidollasi

pidoillasi

pidollansa / pidollaan

pidoillansa / pidoillaan

Abl

-lta

pidoltani

pidoiltani

pidoltasi

pidoiltasi

pidoltansa / pidoltaan

pidoiltansa / pidoiltaan

Tra

-ksi

pidokseni

pidoikseni

pidoksesi

pidoiksesi

pidoksensa / pidokseen

pidoiksensa / pidoikseen

Ess

-na

pitonani

pitoinani

pitonasi

pitoinasi

pitonansa / pitonaan

pitoinansa / pitoinaan

Abe

-tta

pidottani

pidoittani

pidottasi

pidoittasi

pidottansa / pidottaan

pidoittansa / pidoittaan

Com

-ne

-

pitoineni

-

pitoinesi

-

pitoinensa / pitoineen

Singular

Plural

Nom

-

pitoni

pitosi

pitonsa

pitoni

pitosi

pitonsa

Par

-ta

pitoani

pitoasi

pitoansa / pitoaan

pitojani

pitojasi

pitojansa / pitojaan

Gen

-n

pitoni

pitosi

pitonsa

pitojeni

pitojesi

pitojensa

Ill

mihin

pitooni

pitoosi

pitoonsa

pitoihini

pitoihisi

pitoihinsa

Ine

-ssa

pidossani

pidossasi

pidossansa / pidossaan

pidoissani

pidoissasi

pidoissansa / pidoissaan

Ela

-sta

pidostani

pidostasi

pidostansa / pidostaan

pidoistani

pidoistasi

pidoistansa / pidoistaan

All

-lle

pidolleni

pidollesi

pidollensa / pidolleen

pidoilleni

pidoillesi

pidoillensa / pidoillean

Ade

-lla

pidollani

pidollasi

pidollansa / pidollaan

pidoillani

pidoillasi

pidoillansa / pidoillaan

Abl

-lta

pidoltani

pidoltasi

pidoltansa / pidoltaan

pidoiltani

pidoiltasi

pidoiltansa / pidoiltaan

Tra

-ksi

pidokseni

pidoksesi

pidoksensa / pidokseen

pidoikseni

pidoiksesi

pidoiksensa / pidoikseen

Ess

-na

pitonani

pitonasi

pitonansa / pitonaan

pitoinani

pitoinasi

pitoinansa / pitoinaan

Abe

-tta

pidottani

pidottasi

pidottansa / pidottaan

pidoittani

pidoittasi

pidoittansa / pidoittaan

Com

-ne

-

-

-

pitoineni

pitoinesi

pitoinensa / pitoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pitomme

pitomme

pitonne

pitonne

pitonsa

pitonsa

Par

-ta

pitoamme

pitojamme

pitoanne

pitojanne

pitoansa / pitoaan

pitojansa / pitojaan

Gen

-n

pitomme

pitojemme

pitonne

pitojenne

pitonsa

pitojensa

Ill

mihin

pitoomme

pitoihimme

pitoonne

pitoihinne

pitoonsa

pitoihinsa

Ine

-ssa

pidossamme

pidoissamme

pidossanne

pidoissanne

pidossansa / pidossaan

pidoissansa / pidoissaan

Ela

-sta

pidostamme

pidoistamme

pidostanne

pidoistanne

pidostansa / pidostaan

pidoistansa / pidoistaan

All

-lle

pidollemme

pidoillemme

pidollenne

pidoillenne

pidollensa / pidolleen

pidoillensa / pidoillean

Ade

-lla

pidollamme

pidoillamme

pidollanne

pidoillanne

pidollansa / pidollaan

pidoillansa / pidoillaan

Abl

-lta

pidoltamme

pidoiltamme

pidoltanne

pidoiltanne

pidoltansa / pidoltaan

pidoiltansa / pidoiltaan

Tra

-ksi

pidoksemme

pidoiksemme

pidoksenne

pidoiksenne

pidoksensa / pidokseen

pidoiksensa / pidoikseen

Ess

-na

pitonamme

pitoinamme

pitonanne

pitoinanne

pitonansa / pitonaan

pitoinansa / pitoinaan

Abe

-tta

pidottamme

pidoittamme

pidottanne

pidoittanne

pidottansa / pidottaan

pidoittansa / pidoittaan

Com

-ne

-

pitoinemme

-

pitoinenne

-

pitoinensa / pitoineen

Singular

Plural

Nom

-

pitomme

pitonne

pitonsa

pitomme

pitonne

pitonsa

Par

-ta

pitoamme

pitoanne

pitoansa / pitoaan

pitojamme

pitojanne

pitojansa / pitojaan

Gen

-n

pitomme

pitonne

pitonsa

pitojemme

pitojenne

pitojensa

Ill

mihin

pitoomme

pitoonne

pitoonsa

pitoihimme

pitoihinne

pitoihinsa

Ine

-ssa

pidossamme

pidossanne

pidossansa / pidossaan

pidoissamme

pidoissanne

pidoissansa / pidoissaan

Ela

-sta

pidostamme

pidostanne

pidostansa / pidostaan

pidoistamme

pidoistanne

pidoistansa / pidoistaan

All

-lle

pidollemme

pidollenne

pidollensa / pidolleen

pidoillemme

pidoillenne

pidoillensa / pidoillean

Ade

-lla

pidollamme

pidollanne

pidollansa / pidollaan

pidoillamme

pidoillanne

pidoillansa / pidoillaan

Abl

-lta

pidoltamme

pidoltanne

pidoltansa / pidoltaan

pidoiltamme

pidoiltanne

pidoiltansa / pidoiltaan

Tra

-ksi

pidoksemme

pidoksenne

pidoksensa / pidokseen

pidoiksemme

pidoiksenne

pidoiksensa / pidoikseen

Ess

-na

pitonamme

pitonanne

pitonansa / pitonaan

pitoinamme

pitoinanne

pitoinansa / pitoinaan

Abe

-tta

pidottamme

pidottanne

pidottansa / pidottaan

pidoittamme

pidoittanne

pidoittansa / pidoittaan

Com

-ne

-

-

-

pitoinemme

pitoinenne

pitoinensa / pitoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

daddy isä, isi
dad isä, isi
isi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Hei, isi. Hey, daddy. Isi auta! Daddy, help! Isi, isi. Daddy, Daddy. Sano isi. How about da - da then? Isi tulee! Daddy's coming! Isi tässä. It's Daddy. Äiti, isi? Mommy, Daddy? Tuhma isi. Bad daddy. Okei, isi. Okay, Daddy, I'll go get it. Isi oli metsässä marjassa. Dad was picking berries in the forest. Show more arrow right

Wiktionary

(familiar) dad, father, daddy iskä, isukki, isä Show more arrow right < isä Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isini

isini

isisi

isisi

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiäni

isejäni

isiäsi

isejäsi

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isieni

isisi

isiesi

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiini

iseihini

isiisi

iseihisi

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

iseissäni

isissäsi

iseissäsi

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

iseistäni

isistäsi

iseistäsi

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

iseilleni

isillesi

iseillesi

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

iseilläni

isilläsi

iseilläsi

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

iseiltäni

isiltäsi

iseiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

iseikseni

isiksesi

iseiksesi

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

iseinäni

isinäsi

iseinäsi

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

iseittäni

isittäsi

iseittäsi

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseineni

-

iseinesi

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isini

isisi

isinsä

isini

isisi

isinsä

Par

-ta

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

isejäni

isejäsi

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isisi

isinsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isiini

isiisi

isiinsä

iseihini

iseihisi

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

iseissäni

iseissäsi

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

iseistäni

iseistäsi

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

isillesi

isillensä / isilleen

iseilleni

iseillesi

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

iseilläni

iseilläsi

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltäni

iseiltäsi

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

iseikseni

iseiksesi

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

iseinäni

iseinäsi

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

iseittäni

iseittäsi

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseineni

iseinesi

iseinensä / iseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isimme

isinne

isinne

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiämme

isejämme

isiänne

isejänne

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isiemme

isinne

isienne

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiimme

iseihimme

isiinne

iseihinne

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

iseissämme

isissänne

iseissänne

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

iseistämme

isistänne

iseistänne

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

iseillemme

isillenne

iseillenne

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

iseillämme

isillänne

iseillänne

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

iseiltämme

isiltänne

iseiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

iseiksemme

isiksenne

iseiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

iseinämme

isinänne

iseinänne

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

iseittämme

isittänne

iseittänne

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseinemme

-

iseinenne

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isinne

isinsä

isimme

isinne

isinsä

Par

-ta

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

isejämme

isejänne

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isinne

isinsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isiimme

isiinne

isiinsä

iseihimme

iseihinne

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

iseissämme

iseissänne

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

iseistämme

iseistänne

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

isillenne

isillensä / isilleen

iseillemme

iseillenne

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

iseillämme

iseillänne

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltämme

iseiltänne

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksemme

iseiksenne

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

iseinämme

iseinänne

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

iseittämme

iseittänne

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseinemme

iseinenne

iseinensä / iseineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isä

isät

Par

-ta

isää

isiä

Gen

-n

isän

isien

Ill

mihin

isään

isiin

Ine

-ssa

isässä

isissä

Ela

-sta

isästä

isistä

All

-lle

isälle

isille

Ade

-lla

isällä

isillä

Abl

-lta

isältä

isiltä

Tra

-ksi

isäksi

isiksi

Ess

-na

isänä

isinä

Abe

-tta

isättä

isittä

Com

-ne

-

isine

Ins

-in

-

isin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isä

isät

Par

-ta

isää

isiä

Gen

-n

isän

isien

Ill

mihin

isään

isiin

Ine

-ssa

isässä

isissä

Ela

-sta

isästä

isistä

All

-lle

isälle

isille

Ade

-lla

isällä

isillä

Abl

-lta

isältä

isiltä

Tra

-ksi

isäksi

isiksi

Ess

-na

isänä

isinä

Abe

-tta

isättä

isittä

Com

-ne

-

isine

Ins

-in

-

isin

father isä, taatto, alkuunpanija
dad isä, isi
sire isä
daddy isä, isi
parent vanhempi, isä, toinen vanhemmista, emä, emokasvi
papa isä, pappa
founding father isä, perustaja, perustuslakia säätävän konventin jäsen, alkuunpanija
padre isä, pappi
pa isä
pop pop, popmusiikki, poksahdus, isä, limonaati, pamaus
poppa isä
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl - Finnish-English, sentence 15043; Europarl; Opus 2; OpenSubtitles2018.v3; Opus, Tatoeba, sentence #3457284; Tatoeba - Finnish-English, sentence 123456; OpenSubtitles - Finnish-English, sentence 789012 Isä oli aina töissä. Father was always at work. Isä tuli kotiin töistä. Father came home from work. Isäsi on hyvä kokki. Your father is a good cook. Isillänsä on auto. His father has a car. Missä isäni on? Where's my dad? Isiini on paras isä maailmassa. My dad is the best father in the world. Puhuin eilen isääni. I spoke to my father yesterday. Isiä ei näy missään. Dads are nowhere to be seen. Äitini ja isä matkustavat paljon. My mother and father travel a lot. Isä opetti minulle autonkorjausta. Dad taught me how to fix cars. Show more arrow right

Wiktionary

father faija (slang), fade (slang), fatsi (slang), isi (childishly), isukki (childishly), iskä (childishly), iso (poetic, archaic), isäukko (usually of an old father), taatto (archaic) (with capital initial) Father (God) - Show more arrow right isoisyysisällinenisäntä Show more arrow right adoptioisäesi-isäisoisäisähahmoisäinmaaisäjumalaisäkasviisäkummiisämeidänisämeitäisänisäisänkotiisänmaaisänmaallisuusisänmurhaisännimiisänperintöisänpuoleinenisänpäiväisänrakkausisäntunneisänvaltaisänäitiisäpappaisäpuoliisätönisäukkoisävainajaisävanhaisävanhusisäyksilökantaisäkasvatusisäkaupunginisäkirkkoisäkoti-isäkunnanisämaanisämyrskyisäoppi-isäottoisäpehmoisäperheenisärippi-isäviikonloppuisäyksinhuoltajaisääidinisä Show more arrow right From Proto-Finnic icä, from Proto-Uralic ićä. Cognate with Estonian isa, Northern Sami áhčči and Hungarian ős. Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isäni

isäni

isäsi

isäsi

isänsä

isänsä

Par

-ta

isääni

isiäni

isääsi

isiäsi

isäänsä

isiänsä / isiään

Gen

-n

isäni

isieni

isäsi

isiesi

isänsä

isiensä

Ill

mihin

isääni

isiini

isääsi

isiisi

isäänsä

isiinsä

Ine

-ssa

isässäni

isissäni

isässäsi

isissäsi

isässänsä / isässään

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästäni

isistäni

isästäsi

isistäsi

isästänsä / isästään

isistänsä / isistään

All

-lle

isälleni

isilleni

isällesi

isillesi

isällensä / isälleen

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isälläni

isilläni

isälläsi

isilläsi

isällänsä / isällään

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältäni

isiltäni

isältäsi

isiltäsi

isältänsä / isältään

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäkseni

isikseni

isäksesi

isiksesi

isäksensä / isäkseen

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänäni

isinäni

isänäsi

isinäsi

isänänsä / isänään

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättäni

isittäni

isättäsi

isittäsi

isättänsä / isättään

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

isineni

-

isinesi

-

isinensä / isineen

Singular

Plural

Nom

-

isäni

isäsi

isänsä

isäni

isäsi

isänsä

Par

-ta

isääni

isääsi

isäänsä

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

Gen

-n

isäni

isäsi

isänsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isääni

isääsi

isäänsä

isiini

isiisi

isiinsä

Ine

-ssa

isässäni

isässäsi

isässänsä / isässään

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästäni

isästäsi

isästänsä / isästään

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

All

-lle

isälleni

isällesi

isällensä / isälleen

isilleni

isillesi

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isälläni

isälläsi

isällänsä / isällään

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältäni

isältäsi

isältänsä / isältään

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäkseni

isäksesi

isäksensä / isäkseen

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänäni

isänäsi

isänänsä / isänään

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättäni

isättäsi

isättänsä / isättään

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

-

-

isineni

isinesi

isinensä / isineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isämme

isämme

isänne

isänne

isänsä

isänsä

Par

-ta

isäämme

isiämme

isäänne

isiänne

isäänsä

isiänsä / isiään

Gen

-n

isämme

isiemme

isänne

isienne

isänsä

isiensä

Ill

mihin

isäämme

isiimme

isäänne

isiinne

isäänsä

isiinsä

Ine

-ssa

isässämme

isissämme

isässänne

isissänne

isässänsä / isässään

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästämme

isistämme

isästänne

isistänne

isästänsä / isästään

isistänsä / isistään

All

-lle

isällemme

isillemme

isällenne

isillenne

isällensä / isälleen

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isällämme

isillämme

isällänne

isillänne

isällänsä / isällään

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältämme

isiltämme

isältänne

isiltänne

isältänsä / isältään

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäksemme

isiksemme

isäksenne

isiksenne

isäksensä / isäkseen

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänämme

isinämme

isänänne

isinänne

isänänsä / isänään

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättämme

isittämme

isättänne

isittänne

isättänsä / isättään

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

isinemme

-

isinenne

-

isinensä / isineen

Singular

Plural

Nom

-

isämme

isänne

isänsä

isämme

isänne

isänsä

Par

-ta

isäämme

isäänne

isäänsä

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

Gen

-n

isämme

isänne

isänsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isäämme

isäänne

isäänsä

isiimme

isiinne

isiinsä

Ine

-ssa

isässämme

isässänne

isässänsä / isässään

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästämme

isästänne

isästänsä / isästään

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

All

-lle

isällemme

isällenne

isällensä / isälleen

isillemme

isillenne

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isällämme

isällänne

isällänsä / isällään

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältämme

isältänne

isältänsä / isältään

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäksemme

isäksenne

isäksensä / isäkseen

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänämme

isänänne

isänänsä / isänään

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättämme

isättänne

isättänsä / isättään

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

-

-

isinemme

isinenne

isinensä / isineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

pidot

Par

-ta

-

pitoja

Gen

-n

-

pitojen

Ill

mihin

-

pitoihin

Ine

-ssa

-

pidoissa

Ela

-sta

-

pidoista

All

-lle

-

pidoille

Ade

-lla

-

pidoilla

Abl

-lta

-

pidoilta

Tra

-ksi

-

pidoiksi

Ess

-na

-

pitoina

Abe

-tta

-

pidoitta

Com

-ne

-

pitoine

Ins

-in

-

pidoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

pidot

Par

-ta

-

pitoja

Gen

-n

-

pitojen

Ill

mihin

-

pitoihin

Ine

-ssa

-

pidoissa

Ela

-sta

-

pidoista

All

-lle

-

pidoille

Ade

-lla

-

pidoilla

Abl

-lta

-

pidoilta

Tra

-ksi

-

pidoiksi

Ess

-na

-

pitoina

Abe

-tta

-

pidoitta

Com

-ne

-

pitoine

Ins

-in

-

pidoin

feast juhla, pidot, syömingit, kalaasi, juhla-ateria
Show more arrow right
jw2019; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles parallel corpus; Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus, sentence ID: 10001570 Pidot rasvasta. A banquet of well-oiled dishes.'. Pidot olivat menestys. The celebration was a success. Tervetuloa pitoihinne! Welcome to your party! Pidot olivat iloiset ja tunnelma rento. The feast was merry and the atmosphere relaxed. Pidot kestivät aamuyölle. The party lasted until the early hours of the morning. Joukossa pidot paranevat. The more the merrier. Valmistelkaa juhlavat pidot. Prepare the celebratory feast. En voi osallistua pitojani. I can't attend my banquets. Pitoja oli paljon tarjolla. There was plenty of food available. Runsaat pidot vihollisten keskellä. Rich Banquet Amid Enemies. Show more arrow right

Wiktionary

(plural only) feast, banquet (usually a traditional one) Nominative plural form of pito. Show more arrow right

Wikipedia

Symposium In ancient Greece, the symposium (Greek: συμπόσιον symposion or symposio, from συμπίνειν sympinein, "to drink together") was a part of a banquet that took place after the meal, when drinking for pleasure was accompanied by music, dancing, recitals, or conversation. Literary works that describe or take place at a symposium include two Socratic dialogues, Plato's Symposium and Xenophon's Symposium, as well as a number of Greek poems such as the elegies of Theognis of Megara. Symposia are depicted in Greek and Etruscan art that shows similar scenes. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

pitojani

-

pitojasi

-

pitojansa / pitojaan

Gen

-n

-

pitojeni

-

pitojesi

-

pitojensa

Ill

mihin

-

pitoihini

-

pitoihisi

-

pitoihinsa

Ine

-ssa

-

pidoissani

-

pidoissasi

-

pidoissansa / pidoissaan

Ela

-sta

-

pidoistani

-

pidoistasi

-

pidoistansa / pidoistaan

All

-lle

-

pidoilleni

-

pidoillesi

-

pidoillensa / pidoillean

Ade

-lla

-

pidoillani

-

pidoillasi

-

pidoillansa / pidoillaan

Abl

-lta

-

pidoiltani

-

pidoiltasi

-

pidoiltansa / pidoiltaan

Tra

-ksi

-

pidoikseni

-

pidoiksesi

-

pidoiksensa / pidoikseen

Ess

-na

-

pitoinani

-

pitoinasi

-

pitoinansa / pitoinaan

Abe

-tta

-

pidoittani

-

pidoittasi

-

pidoittansa / pidoittaan

Com

-ne

-

pitoineni

-

pitoinesi

-

pitoinensa / pitoineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

pitojani

pitojasi

pitojansa / pitojaan

Gen

-n

-

-

-

pitojeni

pitojesi

pitojensa

Ill

mihin

-

-

-

pitoihini

pitoihisi

pitoihinsa

Ine

-ssa

-

-

-

pidoissani

pidoissasi

pidoissansa / pidoissaan

Ela

-sta

-

-

-

pidoistani

pidoistasi

pidoistansa / pidoistaan

All

-lle

-

-

-

pidoilleni

pidoillesi

pidoillensa / pidoillean

Ade

-lla

-

-

-

pidoillani

pidoillasi

pidoillansa / pidoillaan

Abl

-lta

-

-

-

pidoiltani

pidoiltasi

pidoiltansa / pidoiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

pidoikseni

pidoiksesi

pidoiksensa / pidoikseen

Ess

-na

-

-

-

pitoinani

pitoinasi

pitoinansa / pitoinaan

Abe

-tta

-

-

-

pidoittani

pidoittasi

pidoittansa / pidoittaan

Com

-ne

-

-

-

pitoineni

pitoinesi

pitoinensa / pitoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

pitojamme

-

pitojanne

-

pitojansa / pitojaan

Gen

-n

-

pitojemme

-

pitojenne

-

pitojensa

Ill

mihin

-

pitoihimme

-

pitoihinne

-

pitoihinsa

Ine

-ssa

-

pidoissamme

-

pidoissanne

-

pidoissansa / pidoissaan

Ela

-sta

-

pidoistamme

-

pidoistanne

-

pidoistansa / pidoistaan

All

-lle

-

pidoillemme

-

pidoillenne

-

pidoillensa / pidoillean

Ade

-lla

-

pidoillamme

-

pidoillanne

-

pidoillansa / pidoillaan

Abl

-lta

-

pidoiltamme

-

pidoiltanne

-

pidoiltansa / pidoiltaan

Tra

-ksi

-

pidoiksemme

-

pidoiksenne

-

pidoiksensa / pidoikseen

Ess

-na

-

pitoinamme

-

pitoinanne

-

pitoinansa / pitoinaan

Abe

-tta

-

pidoittamme

-

pidoittanne

-

pidoittansa / pidoittaan

Com

-ne

-

pitoinemme

-

pitoinenne

-

pitoinensa / pitoineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

pitojamme

pitojanne

pitojansa / pitojaan

Gen

-n

-

-

-

pitojemme

pitojenne

pitojensa

Ill

mihin

-

-

-

pitoihimme

pitoihinne

pitoihinsa

Ine

-ssa

-

-

-

pidoissamme

pidoissanne

pidoissansa / pidoissaan

Ela

-sta

-

-

-

pidoistamme

pidoistanne

pidoistansa / pidoistaan

All

-lle

-

-

-

pidoillemme

pidoillenne

pidoillensa / pidoillean

Ade

-lla

-

-

-

pidoillamme

pidoillanne

pidoillansa / pidoillaan

Abl

-lta

-

-

-

pidoiltamme

pidoiltanne

pidoiltansa / pidoiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

pidoiksemme

pidoiksenne

pidoiksensa / pidoikseen

Ess

-na

-

-

-

pitoinamme

pitoinanne

pitoinansa / pitoinaan

Abe

-tta

-

-

-

pidoittamme

pidoittanne

pidoittansa / pidoittaan

Com

-ne

-

-

-

pitoinemme

pitoinenne

pitoinensa / pitoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept