edistämisperiaatetta |
Noun, Derivation with suffix s |
|
+ peri |
Noun, Pref |
|
+ aate |
Noun, Singular Partitive |
|
Noun, Derivation with suffix s |
||
+ periaate |
Noun, Singular Partitive |
|
Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s |
||
+ peri |
Noun, Pref |
|
+ aate |
Noun, Singular Partitive |
|
Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s |
||
+ periaate |
Noun, Singular Partitive |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
edistäminen |
edistämiset |
Par |
-ta |
edistämistä |
edistämisiä |
Gen |
-n |
edistämisen |
edistämisien / edistämisten |
Ill |
mihin |
edistämiseen |
edistämisiin |
Ine |
-ssa |
edistämisessä |
edistämisissä |
Ela |
-sta |
edistämisestä |
edistämisistä |
All |
-lle |
edistämiselle |
edistämisille |
Ade |
-lla |
edistämisellä |
edistämisillä |
Abl |
-lta |
edistämiseltä |
edistämisiltä |
Tra |
-ksi |
edistämiseksi |
edistämisiksi |
Ess |
-na |
edistämisenä |
edistämisinä |
Abe |
-tta |
edistämisettä |
edistämisittä |
Com |
-ne |
- |
edistämisine |
Ins |
-in |
- |
edistämisin |
Singular
Plural
Nom
-
edistäminen
edistämiset
Par
-ta
edistämistä
edistämisiä
Gen
-n
edistämisen
edistämisien / edistämisten
Ill
mihin
edistämiseen
edistämisiin
Ine
-ssa
edistämisessä
edistämisissä
Ela
-sta
edistämisestä
edistämisistä
All
-lle
edistämiselle
edistämisille
Ade
-lla
edistämisellä
edistämisillä
Abl
-lta
edistämiseltä
edistämisiltä
Tra
-ksi
edistämiseksi
edistämisiksi
Ess
-na
edistämisenä
edistämisinä
Abe
-tta
edistämisettä
edistämisittä
Com
-ne
-
edistämisine
Ins
-in
-
edistämisin
promotion | edistäminen, myynninedistäminen, ylennys, yleneminen, tuki, mainos |
advancement | edistäminen, edistys, ylennys, ennakkosuoritus, ennakko |
furtherance | edistäminen |
promo | mainos, edistäminen, esite, mainostaminen |
gain | hyöty, lisäys, kasvu, ansio, säästö, edistäminen |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
edistämise |
edistämise |
edistämise |
edistämise |
edistämise |
edistämise |
Par |
-ta |
edistämistä |
edistämisiä |
edistämistä |
edistämisiä |
edistämistä |
edistämisiä |
Gen |
-n |
edistämise |
edistämisie |
edistämise |
edistämisie |
edistämise |
edistämisie |
Ill |
mihin |
edistämisee |
edistämisii |
edistämisee |
edistämisii |
edistämisee |
edistämisii |
Ine |
-ssa |
edistämisessä |
edistämisissä |
edistämisessä |
edistämisissä |
edistämisessä |
edistämisissä |
Ela |
-sta |
edistämisestä |
edistämisistä |
edistämisestä |
edistämisistä |
edistämisestä |
edistämisistä |
All |
-lle |
edistämiselle |
edistämisille |
edistämiselle |
edistämisille |
edistämiselle |
edistämisille |
Ade |
-lla |
edistämisellä |
edistämisillä |
edistämisellä |
edistämisillä |
edistämisellä |
edistämisillä |
Abl |
-lta |
edistämiseltä |
edistämisiltä |
edistämiseltä |
edistämisiltä |
edistämiseltä |
edistämisiltä |
Tra |
-ksi |
edistämisekse |
edistämisikse |
edistämisekse |
edistämisikse |
edistämisekse |
edistämisikse |
Ess |
-na |
edistämisenä |
edistämisinä |
edistämisenä |
edistämisinä |
edistämisenä |
edistämisinä |
Abe |
-tta |
edistämisettä |
edistämisittä |
edistämisettä |
edistämisittä |
edistämisettä |
edistämisittä |
Com |
-ne |
- |
edistämisine |
- |
edistämisine |
- |
edistämisine |
Singular
Plural
Nom
-
edistämise
edistämise
edistämise
edistämise
edistämise
edistämise
Par
-ta
edistämistä
edistämistä
edistämistä
edistämisiä
edistämisiä
edistämisiä
Gen
-n
edistämise
edistämise
edistämise
edistämisie
edistämisie
edistämisie
Ill
mihin
edistämisee
edistämisee
edistämisee
edistämisii
edistämisii
edistämisii
Ine
-ssa
edistämisessä
edistämisessä
edistämisessä
edistämisissä
edistämisissä
edistämisissä
Ela
-sta
edistämisestä
edistämisestä
edistämisestä
edistämisistä
edistämisistä
edistämisistä
All
-lle
edistämiselle
edistämiselle
edistämiselle
edistämisille
edistämisille
edistämisille
Ade
-lla
edistämisellä
edistämisellä
edistämisellä
edistämisillä
edistämisillä
edistämisillä
Abl
-lta
edistämiseltä
edistämiseltä
edistämiseltä
edistämisiltä
edistämisiltä
edistämisiltä
Tra
-ksi
edistämisekse
edistämisekse
edistämisekse
edistämisikse
edistämisikse
edistämisikse
Ess
-na
edistämisenä
edistämisenä
edistämisenä
edistämisinä
edistämisinä
edistämisinä
Abe
-tta
edistämisettä
edistämisettä
edistämisettä
edistämisittä
edistämisittä
edistämisittä
Com
-ne
-
-
-
edistämisine
edistämisine
edistämisine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
edistämise |
edistämise |
edistämise |
edistämise |
edistämise |
edistämise |
Par |
-ta |
edistämistä |
edistämisiä |
edistämistä |
edistämisiä |
edistämistä |
edistämisiä |
Gen |
-n |
edistämise |
edistämisie |
edistämise |
edistämisie |
edistämise |
edistämisie |
Ill |
mihin |
edistämisee |
edistämisii |
edistämisee |
edistämisii |
edistämisee |
edistämisii |
Ine |
-ssa |
edistämisessä |
edistämisissä |
edistämisessä |
edistämisissä |
edistämisessä |
edistämisissä |
Ela |
-sta |
edistämisestä |
edistämisistä |
edistämisestä |
edistämisistä |
edistämisestä |
edistämisistä |
All |
-lle |
edistämiselle |
edistämisille |
edistämiselle |
edistämisille |
edistämiselle |
edistämisille |
Ade |
-lla |
edistämisellä |
edistämisillä |
edistämisellä |
edistämisillä |
edistämisellä |
edistämisillä |
Abl |
-lta |
edistämiseltä |
edistämisiltä |
edistämiseltä |
edistämisiltä |
edistämiseltä |
edistämisiltä |
Tra |
-ksi |
edistämisekse |
edistämisikse |
edistämisekse |
edistämisikse |
edistämisekse |
edistämisikse |
Ess |
-na |
edistämisenä |
edistämisinä |
edistämisenä |
edistämisinä |
edistämisenä |
edistämisinä |
Abe |
-tta |
edistämisettä |
edistämisittä |
edistämisettä |
edistämisittä |
edistämisettä |
edistämisittä |
Com |
-ne |
- |
edistämisine |
- |
edistämisine |
- |
edistämisine |
Singular
Plural
Nom
-
edistämise
edistämise
edistämise
edistämise
edistämise
edistämise
Par
-ta
edistämistä
edistämistä
edistämistä
edistämisiä
edistämisiä
edistämisiä
Gen
-n
edistämise
edistämise
edistämise
edistämisie
edistämisie
edistämisie
Ill
mihin
edistämisee
edistämisee
edistämisee
edistämisii
edistämisii
edistämisii
Ine
-ssa
edistämisessä
edistämisessä
edistämisessä
edistämisissä
edistämisissä
edistämisissä
Ela
-sta
edistämisestä
edistämisestä
edistämisestä
edistämisistä
edistämisistä
edistämisistä
All
-lle
edistämiselle
edistämiselle
edistämiselle
edistämisille
edistämisille
edistämisille
Ade
-lla
edistämisellä
edistämisellä
edistämisellä
edistämisillä
edistämisillä
edistämisillä
Abl
-lta
edistämiseltä
edistämiseltä
edistämiseltä
edistämisiltä
edistämisiltä
edistämisiltä
Tra
-ksi
edistämisekse
edistämisekse
edistämisekse
edistämisikse
edistämisikse
edistämisikse
Ess
-na
edistämisenä
edistämisenä
edistämisenä
edistämisinä
edistämisinä
edistämisinä
Abe
-tta
edistämisettä
edistämisettä
edistämisettä
edistämisittä
edistämisittä
edistämisittä
Com
-ne
-
-
-
edistämisine
edistämisine
edistämisine
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
aate |
aatteet |
Par |
-ta |
aatetta |
aatteita / aattehia |
Gen |
-n |
aatteen |
aatteitten / aatteiden / aattehien / aattehitten |
Ill |
mihin |
aatteeseen |
aatteisiin / aatteihin / aattehisin |
Ine |
-ssa |
aatteessa |
aattehissa / aatteissa |
Ela |
-sta |
aatteesta |
aattehista / aatteista |
All |
-lle |
aatteelle |
aattehille / aatteille |
Ade |
-lla |
aatteella |
aattehilla / aatteilla |
Abl |
-lta |
aatteelta |
aattehilta / aatteilta |
Tra |
-ksi |
aatteeksi |
aattehiksi / aatteiksi |
Ess |
-na |
aatteena |
aattehina / aatteina |
Abe |
-tta |
aatteetta |
aattehitta / aatteitta |
Com |
-ne |
- |
aattehine / aatteine |
Ins |
-in |
- |
aattehin / aattein |
Singular
Plural
Nom
-
aate
aatteet
Par
-ta
aatetta
aatteita / aattehia
Gen
-n
aatteen
aatteitten / aatteiden / aattehien / aattehitten
Ill
mihin
aatteeseen
aatteisiin / aatteihin / aattehisin
Ine
-ssa
aatteessa
aattehissa / aatteissa
Ela
-sta
aatteesta
aattehista / aatteista
All
-lle
aatteelle
aattehille / aatteille
Ade
-lla
aatteella
aattehilla / aatteilla
Abl
-lta
aatteelta
aattehilta / aatteilta
Tra
-ksi
aatteeksi
aattehiksi / aatteiksi
Ess
-na
aatteena
aattehina / aatteina
Abe
-tta
aatteetta
aattehitta / aatteitta
Com
-ne
-
aattehine / aatteine
Ins
-in
-
aattehin / aattein
idea | ajatus, idea, käsitys, käsite, aate, tarkoitus |
conception | käsitys, ajatus, mielikuva, sikiäminen, hedelmöitys, aate |
ism | ismi, suunta, aate |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
aattee |
aattee |
aattee |
aattee |
aattee |
aattee |
Par |
-ta |
aatetta |
aatteita |
aatetta |
aatteita |
aatetta |
aatteita |
Gen |
-n |
aattee |
aatteitte |
aattee |
aatteitte |
aattee |
aatteitte |
Ill |
mihin |
aatteesee |
aatteisii |
aatteesee |
aatteisii |
aatteesee |
aatteisii |
Ine |
-ssa |
aatteessa |
aattehissa |
aatteessa |
aattehissa |
aatteessa |
aattehissa |
Ela |
-sta |
aatteesta |
aattehista |
aatteesta |
aattehista |
aatteesta |
aattehista |
All |
-lle |
aatteelle |
aattehille |
aatteelle |
aattehille |
aatteelle |
aattehille |
Ade |
-lla |
aatteella |
aattehilla |
aatteella |
aattehilla |
aatteella |
aattehilla |
Abl |
-lta |
aatteelta |
aattehilta |
aatteelta |
aattehilta |
aatteelta |
aattehilta |
Tra |
-ksi |
aatteekse |
aattehikse |
aatteekse |
aattehikse |
aatteekse |
aattehiks |
Ess |
-na |
aatteena |
aattehina |
aatteena |
aattehina |
aatteena |
aattehina |
Abe |
-tta |
aatteetta |
aattehitta |
aatteetta |
aattehitta |
aatteetta |
aattehitta |
Com |
-ne |
- |
aattehine |
- |
aattehine |
- |
aattehin |
Singular
Plural
Nom
-
aattee
aattee
aattee
aattee
aattee
aattee
Par
-ta
aatetta
aatetta
aatetta
aatteita
aatteita
aatteita
Gen
-n
aattee
aattee
aattee
aatteitte
aatteitte
aatteitte
Ill
mihin
aatteesee
aatteesee
aatteesee
aatteisii
aatteisii
aatteisii
Ine
-ssa
aatteessa
aatteessa
aatteessa
aattehissa
aattehissa
aattehissa
Ela
-sta
aatteesta
aatteesta
aatteesta
aattehista
aattehista
aattehista
All
-lle
aatteelle
aatteelle
aatteelle
aattehille
aattehille
aattehille
Ade
-lla
aatteella
aatteella
aatteella
aattehilla
aattehilla
aattehilla
Abl
-lta
aatteelta
aatteelta
aatteelta
aattehilta
aattehilta
aattehilta
Tra
-ksi
aatteekse
aatteekse
aatteekse
aattehikse
aattehikse
aattehiks
Ess
-na
aatteena
aatteena
aatteena
aattehina
aattehina
aattehina
Abe
-tta
aatteetta
aatteetta
aatteetta
aattehitta
aattehitta
aattehitta
Com
-ne
-
-
-
aattehine
aattehine
aattehin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
aattee |
aattee |
aattee |
aattee |
aattee |
aattee |
Par |
-ta |
aatetta |
aatteita |
aatetta |
aatteita |
aatetta |
aatteita |
Gen |
-n |
aattee |
aatteitte |
aattee |
aatteitte |
aattee |
aatteitte |
Ill |
mihin |
aatteesee |
aatteisii |
aatteesee |
aatteisii |
aatteesee |
aatteisii |
Ine |
-ssa |
aatteessa |
aattehissa |
aatteessa |
aattehissa |
aatteessa |
aattehissa |
Ela |
-sta |
aatteesta |
aattehista |
aatteesta |
aattehista |
aatteesta |
aattehista |
All |
-lle |
aatteelle |
aattehille |
aatteelle |
aattehille |
aatteelle |
aattehille |
Ade |
-lla |
aatteella |
aattehilla |
aatteella |
aattehilla |
aatteella |
aattehilla |
Abl |
-lta |
aatteelta |
aattehilta |
aatteelta |
aattehilta |
aatteelta |
aattehilta |
Tra |
-ksi |
aatteekse |
aattehikse |
aatteekse |
aattehikse |
aatteekse |
aattehiks |
Ess |
-na |
aatteena |
aattehina |
aatteena |
aattehina |
aatteena |
aattehina |
Abe |
-tta |
aatteetta |
aattehitta |
aatteetta |
aattehitta |
aatteetta |
aattehitta |
Com |
-ne |
- |
aattehine |
- |
aattehine |
- |
aattehin |
Singular
Plural
Nom
-
aattee
aattee
aattee
aattee
aattee
aattee
Par
-ta
aatetta
aatetta
aatetta
aatteita
aatteita
aatteita
Gen
-n
aattee
aattee
aattee
aatteitte
aatteitte
aatteitte
Ill
mihin
aatteesee
aatteesee
aatteesee
aatteisii
aatteisii
aatteisii
Ine
-ssa
aatteessa
aatteessa
aatteessa
aattehissa
aattehissa
aattehissa
Ela
-sta
aatteesta
aatteesta
aatteesta
aattehista
aattehista
aattehista
All
-lle
aatteelle
aatteelle
aatteelle
aattehille
aattehille
aattehille
Ade
-lla
aatteella
aatteella
aatteella
aattehilla
aattehilla
aattehilla
Abl
-lta
aatteelta
aatteelta
aatteelta
aattehilta
aattehilta
aattehilta
Tra
-ksi
aatteekse
aatteekse
aatteekse
aattehikse
aattehikse
aattehiks
Ess
-na
aatteena
aatteena
aatteena
aattehina
aattehina
aattehina
Abe
-tta
aatteetta
aatteetta
aatteetta
aattehitta
aattehitta
aattehitta
Com
-ne
-
-
-
aattehine
aattehine
aattehin
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
periaate |
periaatteet |
Par |
-ta |
periaatetta |
periaatteita / periaattehia |
Gen |
-n |
periaatteen |
periaatteitten / periaatteiden / periaattehien / periaattehitten |
Ill |
mihin |
periaatteeseen |
periaatteisiin / periaatteihin / periaattehisin |
Ine |
-ssa |
periaatteessa |
periaattehissa / periaatteissa |
Ela |
-sta |
periaatteesta |
periaattehista / periaatteista |
All |
-lle |
periaatteelle |
periaattehille / periaatteille |
Ade |
-lla |
periaatteella |
periaattehilla / periaatteilla |
Abl |
-lta |
periaatteelta |
periaattehilta / periaatteilta |
Tra |
-ksi |
periaatteeksi |
periaattehiksi / periaatteiksi |
Ess |
-na |
periaatteena |
periaattehina / periaatteina |
Abe |
-tta |
periaatteetta |
periaattehitta / periaatteitta |
Com |
-ne |
- |
periaattehine / periaatteine |
Ins |
-in |
- |
periaattehin / periaattein |
Singular
Plural
Nom
-
periaate
periaatteet
Par
-ta
periaatetta
periaatteita / periaattehia
Gen
-n
periaatteen
periaatteitten / periaatteiden / periaattehien / periaattehitten
Ill
mihin
periaatteeseen
periaatteisiin / periaatteihin / periaattehisin
Ine
-ssa
periaatteessa
periaattehissa / periaatteissa
Ela
-sta
periaatteesta
periaattehista / periaatteista
All
-lle
periaatteelle
periaattehille / periaatteille
Ade
-lla
periaatteella
periaattehilla / periaatteilla
Abl
-lta
periaatteelta
periaattehilta / periaatteilta
Tra
-ksi
periaatteeksi
periaattehiksi / periaatteiksi
Ess
-na
periaatteena
periaattehina / periaatteina
Abe
-tta
periaatteetta
periaattehitta / periaatteitta
Com
-ne
-
periaattehine / periaatteine
Ins
-in
-
periaattehin / periaattein
principle | periaate, toimintaperiaate, laki |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
periaattee |
periaattee |
periaattee |
periaattee |
periaattee |
periaattee |
Par |
-ta |
periaatetta |
periaatteita |
periaatetta |
periaatteita |
periaatetta |
periaatteita |
Gen |
-n |
periaattee |
periaatteitte |
periaattee |
periaatteitte |
periaattee |
periaatteitte |
Ill |
mihin |
periaatteesee |
periaatteisii |
periaatteesee |
periaatteisii |
periaatteesee |
periaatteisii |
Ine |
-ssa |
periaatteessa |
periaattehissa |
periaatteessa |
periaattehissa |
periaatteessa |
periaattehissa |
Ela |
-sta |
periaatteesta |
periaattehista |
periaatteesta |
periaattehista |
periaatteesta |
periaattehista |
All |
-lle |
periaatteelle |
periaattehille |
periaatteelle |
periaattehille |
periaatteelle |
periaattehille |
Ade |
-lla |
periaatteella |
periaattehilla |
periaatteella |
periaattehilla |
periaatteella |
periaattehilla |
Abl |
-lta |
periaatteelta |
periaattehilta |
periaatteelta |
periaattehilta |
periaatteelta |
periaattehilta |
Tra |
-ksi |
periaatteekse |
periaattehikse |
periaatteekse |
periaattehikse |
periaatteekse |
periaattehiks |
Ess |
-na |
periaatteena |
periaattehina |
periaatteena |
periaattehina |
periaatteena |
periaattehina |
Abe |
-tta |
periaatteetta |
periaattehitta |
periaatteetta |
periaattehitta |
periaatteetta |
periaattehitta |
Com |
-ne |
- |
periaattehine |
- |
periaattehine |
- |
periaattehin |
Singular
Plural
Nom
-
periaattee
periaattee
periaattee
periaattee
periaattee
periaattee
Par
-ta
periaatetta
periaatetta
periaatetta
periaatteita
periaatteita
periaatteita
Gen
-n
periaattee
periaattee
periaattee
periaatteitte
periaatteitte
periaatteitte
Ill
mihin
periaatteesee
periaatteesee
periaatteesee
periaatteisii
periaatteisii
periaatteisii
Ine
-ssa
periaatteessa
periaatteessa
periaatteessa
periaattehissa
periaattehissa
periaattehissa
Ela
-sta
periaatteesta
periaatteesta
periaatteesta
periaattehista
periaattehista
periaattehista
All
-lle
periaatteelle
periaatteelle
periaatteelle
periaattehille
periaattehille
periaattehille
Ade
-lla
periaatteella
periaatteella
periaatteella
periaattehilla
periaattehilla
periaattehilla
Abl
-lta
periaatteelta
periaatteelta
periaatteelta
periaattehilta
periaattehilta
periaattehilta
Tra
-ksi
periaatteekse
periaatteekse
periaatteekse
periaattehikse
periaattehikse
periaattehiks
Ess
-na
periaatteena
periaatteena
periaatteena
periaattehina
periaattehina
periaattehina
Abe
-tta
periaatteetta
periaatteetta
periaatteetta
periaattehitta
periaattehitta
periaattehitta
Com
-ne
-
-
-
periaattehine
periaattehine
periaattehin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
periaattee |
periaattee |
periaattee |
periaattee |
periaattee |
periaattee |
Par |
-ta |
periaatetta |
periaatteita |
periaatetta |
periaatteita |
periaatetta |
periaatteita |
Gen |
-n |
periaattee |
periaatteitte |
periaattee |
periaatteitte |
periaattee |
periaatteitte |
Ill |
mihin |
periaatteesee |
periaatteisii |
periaatteesee |
periaatteisii |
periaatteesee |
periaatteisii |
Ine |
-ssa |
periaatteessa |
periaattehissa |
periaatteessa |
periaattehissa |
periaatteessa |
periaattehissa |
Ela |
-sta |
periaatteesta |
periaattehista |
periaatteesta |
periaattehista |
periaatteesta |
periaattehista |
All |
-lle |
periaatteelle |
periaattehille |
periaatteelle |
periaattehille |
periaatteelle |
periaattehille |
Ade |
-lla |
periaatteella |
periaattehilla |
periaatteella |
periaattehilla |
periaatteella |
periaattehilla |
Abl |
-lta |
periaatteelta |
periaattehilta |
periaatteelta |
periaattehilta |
periaatteelta |
periaattehilta |
Tra |
-ksi |
periaatteekse |
periaattehikse |
periaatteekse |
periaattehikse |
periaatteekse |
periaattehiks |
Ess |
-na |
periaatteena |
periaattehina |
periaatteena |
periaattehina |
periaatteena |
periaattehina |
Abe |
-tta |
periaatteetta |
periaattehitta |
periaatteetta |
periaattehitta |
periaatteetta |
periaattehitta |
Com |
-ne |
- |
periaattehine |
- |
periaattehine |
- |
periaattehin |
Singular
Plural
Nom
-
periaattee
periaattee
periaattee
periaattee
periaattee
periaattee
Par
-ta
periaatetta
periaatetta
periaatetta
periaatteita
periaatteita
periaatteita
Gen
-n
periaattee
periaattee
periaattee
periaatteitte
periaatteitte
periaatteitte
Ill
mihin
periaatteesee
periaatteesee
periaatteesee
periaatteisii
periaatteisii
periaatteisii
Ine
-ssa
periaatteessa
periaatteessa
periaatteessa
periaattehissa
periaattehissa
periaattehissa
Ela
-sta
periaatteesta
periaatteesta
periaatteesta
periaattehista
periaattehista
periaattehista
All
-lle
periaatteelle
periaatteelle
periaatteelle
periaattehille
periaattehille
periaattehille
Ade
-lla
periaatteella
periaatteella
periaatteella
periaattehilla
periaattehilla
periaattehilla
Abl
-lta
periaatteelta
periaatteelta
periaatteelta
periaattehilta
periaattehilta
periaattehilta
Tra
-ksi
periaatteekse
periaatteekse
periaatteekse
periaattehikse
periaattehikse
periaattehiks
Ess
-na
periaatteena
periaatteena
periaatteena
periaattehina
periaattehina
periaattehina
Abe
-tta
periaatteetta
periaatteetta
periaatteetta
periaattehitta
periaattehitta
periaattehitta
Com
-ne
-
-
-
periaattehine
periaattehine
periaattehin
to promote | edistää, mainostaa, tukea, ylentää, korottaa, järjestää |
to encourage | kannustaa, edistää, rohkaista, suosia |
to foster | edistää, vaalia, suosia, kasvattaa, hoivata, hoitaa |
to boost | edistää, tukea, kehua, työntää ylöspäin, auttaa ylöspäin, antaa jllek vauhtia |
to advance | edistää, edetä, kehittää, aikaistaa, edistyä, esittää |
to further | edistää, edesauttaa, auttaa |
to forward | edistää, lähettää edelleen, toimittaa edelleen |
to benefit | hyödyttää, edistää |
to nurture | vaalia, hoivata, tukea, kasvattaa, edistää, hoitaa |
to nourish | ravita, ruokkia, vahvistaa, elätellä, hautoa, edistää |
to gain | saada, saavuttaa, hankkia, päästä, voittaa, edistää |
to administer to | auttaa, huolehtia jstk, edistää |
to advantage | hyödyttää, suosia, edistää |
to minister to | edistää, huolehtia jstk |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
edistän |
|
ii |
edistät |
|
iii |
edistää |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
edistämme / edistetään |
|
ii |
edistätte |
|
iii |
edistävät |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
edistin |
|
ii |
edistit |
|
iii |
edisti |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
edistimme / edistettiin |
|
ii |
edistitte |
|
iii |
edistivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olen edistänyt |
en ole edistänyt |
ii |
olet edistänyt |
et ole edistänyt |
iii |
on edistänyt |
ei ole edistänyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olemme edistäneet |
emme ole edistäneet |
ii |
olette edistäneet |
ette ole edistäneet |
iii |
ovat edistäneet |
eivät ole edistäneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olin edistänyt |
en ollut edistänyt |
ii |
olit edistänyt |
et ollut edistänyt |
iii |
oli edistänyt |
ei ollut edistänyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olimme edistäneet |
emme olleet edistäneet |
ii |
olitte edistäneet |
ette olleet edistäneet |
iii |
olivat edistäneet |
eivät olleet edistäneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
edistäisin |
|
ii |
edistäisit |
|
iii |
edistäisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
edistäisimme |
|
ii |
edistäisitte |
|
iii |
edistäisivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisin edistänyt |
en olisi edistänyt |
ii |
olisit edistänyt |
et olisi edistänyt |
iii |
olisi edistänyt |
ei olisi edistänyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisimme edistäneet |
emme olisi edistäneet |
ii |
olisitte edistäneet |
ette olisi edistäneet |
iii |
olisivat edistäneet |
eivät olisi edistäneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
edistänen |
en edistäne |
ii |
edistänet |
et edistäne |
iii |
edistänee |
ei edistäne |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
edistänemme |
emme edistäne |
ii |
edistänette |
ette edistäne |
iii |
edistänevät |
eivät edistäne |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienen edistänyt |
en liene edistänyt |
ii |
lienet edistänyt |
et liene edistänyt |
iii |
lienee edistänyt |
ei liene edistänyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienemme edistäneet |
emme liene edistäneet |
ii |
lienette edistäneet |
ette liene edistäneet |
iii |
lienevät edistäneet |
eivät liene edistäneet |
Singular
i |
- |
ii |
edistä |
iii |
edistäköön |
Plural
i |
edistäkäämme |
ii |
edistäkää |
iii |
edistäkööt |
Nom |
- |
edistää |
Tra |
-ksi |
edistääksensä / edistääkseen |
Ine |
-ssa |
edistäessä |
Ins |
-in |
edistäen |
Ine |
-ssa |
edistettäessä (passive) |
Ill |
mihin |
edistämään |
Ine |
-ssa |
edistämässä |
Ela |
-sta |
edistämästä |
Ade |
-lla |
edistämällä |
Abe |
-tta |
edistämättä |
Ins |
-in |
edistämän |
Ins |
-in |
edistettämän (passive) |
Nom |
- |
edistäminen |
Par |
-ta |
edistämistä |
edistämäisillänsä / edistämäisillään |
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
Present |
edistetään |
ei edistetä |
Imperfect |
edistettiin |
ei edistetty |
Potential |
edistettäneen |
ei edistettäne |
Conditional |
edistettäisiin |
ei edistettäisi |
Imperative Present |
edistettäköön |
älköön edistettäkö |
Imperative Perfect |
olkoon edistetty |
älköön edistetty |
Positive
Negative
Present
edistetään
ei edistetä
Imperfect
edistettiin
ei edistetty
Potential
edistettäneen
ei edistettäne
Conditional
edistettäisiin
ei edistettäisi
Imperative Present
edistettäköön
älköön edistettäkö
Imperative Perfect
olkoon edistetty
älköön edistetty
Active |
Passive |
|
---|---|---|
1st |
edistävä |
edistettävä |
2nd |
edistänyt |
edistetty |
3rd |
edistämä |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net