logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

edistäminen, noun

Word analysis
edistämisperiaatetta

edistämisperiaatetta

edistäminen

Noun, Derivation with suffix s

+ peri

Noun, Pref

+ aate

Noun, Singular Partitive

edistäminen

Noun, Derivation with suffix s

+ periaate

Noun, Singular Partitive

edistää

Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s

+ peri

Noun, Pref

+ aate

Noun, Singular Partitive

edistää

Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s

+ periaate

Noun, Singular Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

edistäminen

edistämiset

Par

-ta

edistämistä

edistämisiä

Gen

-n

edistämisen

edistämisien / edistämisten

Ill

mihin

edistämiseen

edistämisiin

Ine

-ssa

edistämisessä

edistämisissä

Ela

-sta

edistämisestä

edistämisistä

All

-lle

edistämiselle

edistämisille

Ade

-lla

edistämisellä

edistämisillä

Abl

-lta

edistämiseltä

edistämisiltä

Tra

-ksi

edistämiseksi

edistämisiksi

Ess

-na

edistämisenä

edistämisinä

Abe

-tta

edistämisettä

edistämisittä

Com

-ne

-

edistämisine

Ins

-in

-

edistämisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

edistäminen

edistämiset

Par

-ta

edistämistä

edistämisiä

Gen

-n

edistämisen

edistämisien / edistämisten

Ill

mihin

edistämiseen

edistämisiin

Ine

-ssa

edistämisessä

edistämisissä

Ela

-sta

edistämisestä

edistämisistä

All

-lle

edistämiselle

edistämisille

Ade

-lla

edistämisellä

edistämisillä

Abl

-lta

edistämiseltä

edistämisiltä

Tra

-ksi

edistämiseksi

edistämisiksi

Ess

-na

edistämisenä

edistämisinä

Abe

-tta

edistämisettä

edistämisittä

Com

-ne

-

edistämisine

Ins

-in

-

edistämisin

promotion edistäminen, myynninedistäminen, ylennys, yleneminen, tuki, mainos
advancement edistäminen, edistys, ylennys, ennakkosuoritus, ennakko
furtherance edistäminen
promo mainos, edistäminen, esite, mainostaminen
gain hyöty, lisäys, kasvu, ansio, säästö, edistäminen
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl; Tatoeba; Wiktionary; OPUS Edistäminen on tärkeää lasten oppimisessa. Promoting is important in children's learning. Edistäminen on tärkeää terveydenhuollossa. Promotion is important in healthcare. Edistäminen vaatii resursseja ja sitoutumista. Promotion requires resources and commitment. Edistäminen on yksi organisaation tavoitteista. Promotion is one of the goals of the organization. Edistäminen ja suojaaminen ovat tärkeitä ympäristöasioissa. Promotion and protection are important in environmental issues. Kulttuurin edistäminen on osa valtion tehtäviä. Promoting culture is part of the state's responsibilities. Ympäristönsuojelun edistäminen on kansallinen velvollisuus. Promoting environmental protection is a national obligation. Hallituksen tavoitteena on nuorten työllisyyden edistäminen. The government's goal is to promote youth employment. Yritysten innovaatioiden edistäminen on tärkeää talouden kasvulle. Promoting companies' innovations is important for economic growth. Kansainvälisen kaupan edistäminen on hallituksen tärkeimpiä tehtäviä. Promoting international trade is one of the government's main tasks. Show more arrow right

Wiktionary

promotion Fin:myynnin edistäminenEng:sales promotion Show more arrow right edistää (“to promote”) +‎ -minen Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

edistämiseni

edistämiseni

edistämisesi

edistämisesi

edistämisensä

edistämisensä

Par

-ta

edistämistäni

edistämisiäni

edistämistäsi

edistämisiäsi

edistämistänsä / edistämistään

edistämisiänsä / edistämisiään

Gen

-n

edistämiseni

edistämisieni / edistämisteni

edistämisesi

edistämisiesi / edistämistesi

edistämisensä

edistämisiensä / edistämistensä

Ill

mihin

edistämiseeni

edistämisiini

edistämiseesi

edistämisiisi

edistämiseensä

edistämisiinsä

Ine

-ssa

edistämisessäni

edistämisissäni

edistämisessäsi

edistämisissäsi

edistämisessänsä / edistämisessään

edistämisissänsä / edistämisissään

Ela

-sta

edistämisestäni

edistämisistäni

edistämisestäsi

edistämisistäsi

edistämisestänsä / edistämisestään

edistämisistänsä / edistämisistään

All

-lle

edistämiselleni

edistämisilleni

edistämisellesi

edistämisillesi

edistämisellensä / edistämiselleen

edistämisillensä / edistämisilleän

Ade

-lla

edistämiselläni

edistämisilläni

edistämiselläsi

edistämisilläsi

edistämisellänsä / edistämisellään

edistämisillänsä / edistämisillään

Abl

-lta

edistämiseltäni

edistämisiltäni

edistämiseltäsi

edistämisiltäsi

edistämiseltänsä / edistämiseltään

edistämisiltänsä / edistämisiltään

Tra

-ksi

edistämisekseni

edistämisikseni

edistämiseksesi

edistämisiksesi

edistämiseksensä / edistämisekseen

edistämisiksensä / edistämisikseen

Ess

-na

edistämisenäni

edistämisinäni

edistämisenäsi

edistämisinäsi

edistämisenänsä / edistämisenään

edistämisinänsä / edistämisinään

Abe

-tta

edistämisettäni

edistämisittäni

edistämisettäsi

edistämisittäsi

edistämisettänsä / edistämisettään

edistämisittänsä / edistämisittään

Com

-ne

-

edistämisineni

-

edistämisinesi

-

edistämisinensä / edistämisineen

Singular

Plural

Nom

-

edistämiseni

edistämisesi

edistämisensä

edistämiseni

edistämisesi

edistämisensä

Par

-ta

edistämistäni

edistämistäsi

edistämistänsä / edistämistään

edistämisiäni

edistämisiäsi

edistämisiänsä / edistämisiään

Gen

-n

edistämiseni

edistämisesi

edistämisensä

edistämisieni / edistämisteni

edistämisiesi / edistämistesi

edistämisiensä / edistämistensä

Ill

mihin

edistämiseeni

edistämiseesi

edistämiseensä

edistämisiini

edistämisiisi

edistämisiinsä

Ine

-ssa

edistämisessäni

edistämisessäsi

edistämisessänsä / edistämisessään

edistämisissäni

edistämisissäsi

edistämisissänsä / edistämisissään

Ela

-sta

edistämisestäni

edistämisestäsi

edistämisestänsä / edistämisestään

edistämisistäni

edistämisistäsi

edistämisistänsä / edistämisistään

All

-lle

edistämiselleni

edistämisellesi

edistämisellensä / edistämiselleen

edistämisilleni

edistämisillesi

edistämisillensä / edistämisilleän

Ade

-lla

edistämiselläni

edistämiselläsi

edistämisellänsä / edistämisellään

edistämisilläni

edistämisilläsi

edistämisillänsä / edistämisillään

Abl

-lta

edistämiseltäni

edistämiseltäsi

edistämiseltänsä / edistämiseltään

edistämisiltäni

edistämisiltäsi

edistämisiltänsä / edistämisiltään

Tra

-ksi

edistämisekseni

edistämiseksesi

edistämiseksensä / edistämisekseen

edistämisikseni

edistämisiksesi

edistämisiksensä / edistämisikseen

Ess

-na

edistämisenäni

edistämisenäsi

edistämisenänsä / edistämisenään

edistämisinäni

edistämisinäsi

edistämisinänsä / edistämisinään

Abe

-tta

edistämisettäni

edistämisettäsi

edistämisettänsä / edistämisettään

edistämisittäni

edistämisittäsi

edistämisittänsä / edistämisittään

Com

-ne

-

-

-

edistämisineni

edistämisinesi

edistämisinensä / edistämisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

edistämisemme

edistämisemme

edistämisenne

edistämisenne

edistämisensä

edistämisensä

Par

-ta

edistämistämme

edistämisiämme

edistämistänne

edistämisiänne

edistämistänsä / edistämistään

edistämisiänsä / edistämisiään

Gen

-n

edistämisemme

edistämisiemme / edistämistemme

edistämisenne

edistämisienne / edistämistenne

edistämisensä

edistämisiensä / edistämistensä

Ill

mihin

edistämiseemme

edistämisiimme

edistämiseenne

edistämisiinne

edistämiseensä

edistämisiinsä

Ine

-ssa

edistämisessämme

edistämisissämme

edistämisessänne

edistämisissänne

edistämisessänsä / edistämisessään

edistämisissänsä / edistämisissään

Ela

-sta

edistämisestämme

edistämisistämme

edistämisestänne

edistämisistänne

edistämisestänsä / edistämisestään

edistämisistänsä / edistämisistään

All

-lle

edistämisellemme

edistämisillemme

edistämisellenne

edistämisillenne

edistämisellensä / edistämiselleen

edistämisillensä / edistämisilleän

Ade

-lla

edistämisellämme

edistämisillämme

edistämisellänne

edistämisillänne

edistämisellänsä / edistämisellään

edistämisillänsä / edistämisillään

Abl

-lta

edistämiseltämme

edistämisiltämme

edistämiseltänne

edistämisiltänne

edistämiseltänsä / edistämiseltään

edistämisiltänsä / edistämisiltään

Tra

-ksi

edistämiseksemme

edistämisiksemme

edistämiseksenne

edistämisiksenne

edistämiseksensä / edistämisekseen

edistämisiksensä / edistämisikseen

Ess

-na

edistämisenämme

edistämisinämme

edistämisenänne

edistämisinänne

edistämisenänsä / edistämisenään

edistämisinänsä / edistämisinään

Abe

-tta

edistämisettämme

edistämisittämme

edistämisettänne

edistämisittänne

edistämisettänsä / edistämisettään

edistämisittänsä / edistämisittään

Com

-ne

-

edistämisinemme

-

edistämisinenne

-

edistämisinensä / edistämisineen

Singular

Plural

Nom

-

edistämisemme

edistämisenne

edistämisensä

edistämisemme

edistämisenne

edistämisensä

Par

-ta

edistämistämme

edistämistänne

edistämistänsä / edistämistään

edistämisiämme

edistämisiänne

edistämisiänsä / edistämisiään

Gen

-n

edistämisemme

edistämisenne

edistämisensä

edistämisiemme / edistämistemme

edistämisienne / edistämistenne

edistämisiensä / edistämistensä

Ill

mihin

edistämiseemme

edistämiseenne

edistämiseensä

edistämisiimme

edistämisiinne

edistämisiinsä

Ine

-ssa

edistämisessämme

edistämisessänne

edistämisessänsä / edistämisessään

edistämisissämme

edistämisissänne

edistämisissänsä / edistämisissään

Ela

-sta

edistämisestämme

edistämisestänne

edistämisestänsä / edistämisestään

edistämisistämme

edistämisistänne

edistämisistänsä / edistämisistään

All

-lle

edistämisellemme

edistämisellenne

edistämisellensä / edistämiselleen

edistämisillemme

edistämisillenne

edistämisillensä / edistämisilleän

Ade

-lla

edistämisellämme

edistämisellänne

edistämisellänsä / edistämisellään

edistämisillämme

edistämisillänne

edistämisillänsä / edistämisillään

Abl

-lta

edistämiseltämme

edistämiseltänne

edistämiseltänsä / edistämiseltään

edistämisiltämme

edistämisiltänne

edistämisiltänsä / edistämisiltään

Tra

-ksi

edistämiseksemme

edistämiseksenne

edistämiseksensä / edistämisekseen

edistämisiksemme

edistämisiksenne

edistämisiksensä / edistämisikseen

Ess

-na

edistämisenämme

edistämisenänne

edistämisenänsä / edistämisenään

edistämisinämme

edistämisinänne

edistämisinänsä / edistämisinään

Abe

-tta

edistämisettämme

edistämisettänne

edistämisettänsä / edistämisettään

edistämisittämme

edistämisittänne

edistämisittänsä / edistämisittään

Com

-ne

-

-

-

edistämisinemme

edistämisinenne

edistämisinensä / edistämisineen

This word is used as a prefix for nouns.

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aate

aatteet

Par

-ta

aatetta

aatteita / aattehia

Gen

-n

aatteen

aatteitten / aatteiden / aattehien / aattehitten

Ill

mihin

aatteeseen

aatteisiin / aatteihin / aattehisin

Ine

-ssa

aatteessa

aattehissa / aatteissa

Ela

-sta

aatteesta

aattehista / aatteista

All

-lle

aatteelle

aattehille / aatteille

Ade

-lla

aatteella

aattehilla / aatteilla

Abl

-lta

aatteelta

aattehilta / aatteilta

Tra

-ksi

aatteeksi

aattehiksi / aatteiksi

Ess

-na

aatteena

aattehina / aatteina

Abe

-tta

aatteetta

aattehitta / aatteitta

Com

-ne

-

aattehine / aatteine

Ins

-in

-

aattehin / aattein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aate

aatteet

Par

-ta

aatetta

aatteita / aattehia

Gen

-n

aatteen

aatteitten / aatteiden / aattehien / aattehitten

Ill

mihin

aatteeseen

aatteisiin / aatteihin / aattehisin

Ine

-ssa

aatteessa

aattehissa / aatteissa

Ela

-sta

aatteesta

aattehista / aatteista

All

-lle

aatteelle

aattehille / aatteille

Ade

-lla

aatteella

aattehilla / aatteilla

Abl

-lta

aatteelta

aattehilta / aatteilta

Tra

-ksi

aatteeksi

aattehiksi / aatteiksi

Ess

-na

aatteena

aattehina / aatteina

Abe

-tta

aatteetta

aattehitta / aatteitta

Com

-ne

-

aattehine / aatteine

Ins

-in

-

aattehin / aattein

idea ajatus, idea, käsitys, käsite, aate, tarkoitus
conception käsitys, ajatus, mielikuva, sikiäminen, hedelmöitys, aate
ism ismi, suunta, aate
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus (Finnish-English); Tatoeba Parallel Corpus (Finnish-English); OpenSubtitles2018.v3; WikiMatrix Aate on voimakas ase. Ideology is a powerful weapon. Yhteisöllä on yhteinen aate. The community has a common ideology. Muut aatteet? My other policies? Eikä aatteesta. And this isn't about the cause. Dramatisoikaa aatteenne. Dramatize your ideas. Kauhean aatteen. An awful idea. Täytyy etsiä aate ja seurata sitä. You find a cause, and you serve it. Mikä teidän aatteenne on? So what is your cause? Kun mies menettää kaiken, vain aate jää. When a man loses everything, all he has left is his cause. Amerikkalaisilla on aate ja hieno tukka. Americans have a cause and great hair. Show more arrow right

Wiktionary

ideology Show more arrow right ideologia Show more arrow right aatteellinen aatteeton -aatteinen Show more arrow right aatehistoriaaatekilpailuaatemaailmaaaterakennelmaaatesisaraatesuuntaaatetoveriaateveliaatevirtausheimoaatekansallisuusaateolympia-aateosuustoiminta-aateperiaateperusaateraittiusaaterauhanaatesuomalaisuusaatetyöväenaatevalistusaatevallankumousaatevapaudenaate Show more arrow right Derived from aatella, a dialectal variant of ajatella (“to think”); aat- +‎ -e. Coined by Finnish teacher and linguist Gustaf Erik Eurén. Show more arrow right

Wikipedia

Notion (philosophy) A notion in logic and philosophy is a reflection in the mind of real objects and phenomena in their essential features and relations. Notions are usually described in terms of scope (sphere) and content. This is because notions are often created in response to empirical observations (or experiments) of covarying trends among variables. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aatteeni

aatteeni

aatteesi

aatteesi

aatteensa

aatteensa

Par

-ta

aatettani

aatteitani / aattehiani

aatettasi

aatteitasi / aattehiasi

aatettansa / aatettaan

aatteitansa / aatteitaan / aattehiansa / aattehiaan

Gen

-n

aatteeni

aatteitteni / aatteideni / aattehieni / aattehitteni

aatteesi

aatteittesi / aatteidesi / aattehiesi / aattehittesi

aatteensa

aatteittensa / aatteidensa / aattehiensa / aattehittensa

Ill

mihin

aatteeseeni

aatteisiini / aatteihini / aattehisini

aatteeseesi

aatteisiisi / aatteihisi / aattehisisi

aatteeseensa

aatteisiinsa / aatteihinsa / aattehisinsa

Ine

-ssa

aatteessani

aattehissani / aatteissani

aatteessasi

aattehissasi / aatteissasi

aatteessansa / aatteessaan

aattehissansa / aattehissaan / aatteissansa / aatteissaan

Ela

-sta

aatteestani

aattehistani / aatteistani

aatteestasi

aattehistasi / aatteistasi

aatteestansa / aatteestaan

aattehistansa / aattehistaan / aatteistansa / aatteistaan

All

-lle

aatteelleni

aattehilleni / aatteilleni

aatteellesi

aattehillesi / aatteillesi

aatteellensa / aatteelleen

aattehillensa / aattehillean / aatteillensa / aatteillean

Ade

-lla

aatteellani

aattehillani / aatteillani

aatteellasi

aattehillasi / aatteillasi

aatteellansa / aatteellaan

aattehillansa / aattehillaan / aatteillansa / aatteillaan

Abl

-lta

aatteeltani

aattehiltani / aatteiltani

aatteeltasi

aattehiltasi / aatteiltasi

aatteeltansa / aatteeltaan

aattehiltansa / aattehiltaan / aatteiltansa / aatteiltaan

Tra

-ksi

aatteekseni

aattehikseni / aatteikseni

aatteeksesi

aattehiksesi / aatteiksesi

aatteeksensa / aatteekseen

aattehikseen / aattehiksensa / aatteikseen / aatteiksensa

Ess

-na

aatteenani

aattehinani / aatteinani

aatteenasi

aattehinasi / aatteinasi

aatteenansa / aatteenaan

aattehinansa / aattehinaan / aatteinansa / aatteinaan

Abe

-tta

aatteettani

aattehittani / aatteittani

aatteettasi

aattehittasi / aatteittasi

aatteettansa / aatteettaan

aattehittansa / aattehittaan / aatteittansa / aatteittaan

Com

-ne

-

aattehineni / aatteineni

-

aattehinesi / aatteinesi

-

aattehineen / aattehinensa / aatteineen / aatteinensa

Singular

Plural

Nom

-

aatteeni

aatteesi

aatteensa

aatteeni

aatteesi

aatteensa

Par

-ta

aatettani

aatettasi

aatettansa / aatettaan

aatteitani / aattehiani

aatteitasi / aattehiasi

aatteitansa / aatteitaan / aattehiansa / aattehiaan

Gen

-n

aatteeni

aatteesi

aatteensa

aatteitteni / aatteideni / aattehieni / aattehitteni

aatteittesi / aatteidesi / aattehiesi / aattehittesi

aatteittensa / aatteidensa / aattehiensa / aattehittensa

Ill

mihin

aatteeseeni

aatteeseesi

aatteeseensa

aatteisiini / aatteihini / aattehisini

aatteisiisi / aatteihisi / aattehisisi

aatteisiinsa / aatteihinsa / aattehisinsa

Ine

-ssa

aatteessani

aatteessasi

aatteessansa / aatteessaan

aattehissani / aatteissani

aattehissasi / aatteissasi

aattehissansa / aattehissaan / aatteissansa / aatteissaan

Ela

-sta

aatteestani

aatteestasi

aatteestansa / aatteestaan

aattehistani / aatteistani

aattehistasi / aatteistasi

aattehistansa / aattehistaan / aatteistansa / aatteistaan

All

-lle

aatteelleni

aatteellesi

aatteellensa / aatteelleen

aattehilleni / aatteilleni

aattehillesi / aatteillesi

aattehillensa / aattehillean / aatteillensa / aatteillean

Ade

-lla

aatteellani

aatteellasi

aatteellansa / aatteellaan

aattehillani / aatteillani

aattehillasi / aatteillasi

aattehillansa / aattehillaan / aatteillansa / aatteillaan

Abl

-lta

aatteeltani

aatteeltasi

aatteeltansa / aatteeltaan

aattehiltani / aatteiltani

aattehiltasi / aatteiltasi

aattehiltansa / aattehiltaan / aatteiltansa / aatteiltaan

Tra

-ksi

aatteekseni

aatteeksesi

aatteeksensa / aatteekseen

aattehikseni / aatteikseni

aattehiksesi / aatteiksesi

aattehikseen / aattehiksensa / aatteikseen / aatteiksensa

Ess

-na

aatteenani

aatteenasi

aatteenansa / aatteenaan

aattehinani / aatteinani

aattehinasi / aatteinasi

aattehinansa / aattehinaan / aatteinansa / aatteinaan

Abe

-tta

aatteettani

aatteettasi

aatteettansa / aatteettaan

aattehittani / aatteittani

aattehittasi / aatteittasi

aattehittansa / aattehittaan / aatteittansa / aatteittaan

Com

-ne

-

-

-

aattehineni / aatteineni

aattehinesi / aatteinesi

aattehineen / aattehinensa / aatteineen / aatteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aatteemme

aatteemme

aatteenne

aatteenne

aatteensa

aatteensa

Par

-ta

aatettamme

aatteitamme / aattehiamme

aatettanne

aatteitanne / aattehianne

aatettansa / aatettaan

aatteitansa / aatteitaan / aattehiansa / aattehiaan

Gen

-n

aatteemme

aatteittemme / aatteidemme / aattehiemme / aattehittemme

aatteenne

aatteittenne / aatteidenne / aattehienne / aattehittenne

aatteensa

aatteittensa / aatteidensa / aattehiensa / aattehittensa

Ill

mihin

aatteeseemme

aatteisiimme / aatteihimme / aattehisimme

aatteeseenne

aatteisiinne / aatteihinne / aattehisinne

aatteeseensa

aatteisiinsa / aatteihinsa / aattehisinsa

Ine

-ssa

aatteessamme

aattehissamme / aatteissamme

aatteessanne

aattehissanne / aatteissanne

aatteessansa / aatteessaan

aattehissansa / aattehissaan / aatteissansa / aatteissaan

Ela

-sta

aatteestamme

aattehistamme / aatteistamme

aatteestanne

aattehistanne / aatteistanne

aatteestansa / aatteestaan

aattehistansa / aattehistaan / aatteistansa / aatteistaan

All

-lle

aatteellemme

aattehillemme / aatteillemme

aatteellenne

aattehillenne / aatteillenne

aatteellensa / aatteelleen

aattehillensa / aattehillean / aatteillensa / aatteillean

Ade

-lla

aatteellamme

aattehillamme / aatteillamme

aatteellanne

aattehillanne / aatteillanne

aatteellansa / aatteellaan

aattehillansa / aattehillaan / aatteillansa / aatteillaan

Abl

-lta

aatteeltamme

aattehiltamme / aatteiltamme

aatteeltanne

aattehiltanne / aatteiltanne

aatteeltansa / aatteeltaan

aattehiltansa / aattehiltaan / aatteiltansa / aatteiltaan

Tra

-ksi

aatteeksemme

aattehiksemme / aatteiksemme

aatteeksenne

aattehiksenne / aatteiksenne

aatteeksensa / aatteekseen

aattehikseen / aattehiksensa / aatteikseen / aatteiksensa

Ess

-na

aatteenamme

aattehinamme / aatteinamme

aatteenanne

aattehinanne / aatteinanne

aatteenansa / aatteenaan

aattehinansa / aattehinaan / aatteinansa / aatteinaan

Abe

-tta

aatteettamme

aattehittamme / aatteittamme

aatteettanne

aattehittanne / aatteittanne

aatteettansa / aatteettaan

aattehittansa / aattehittaan / aatteittansa / aatteittaan

Com

-ne

-

aattehinemme / aatteinemme

-

aattehinenne / aatteinenne

-

aattehineen / aattehinensa / aatteineen / aatteinensa

Singular

Plural

Nom

-

aatteemme

aatteenne

aatteensa

aatteemme

aatteenne

aatteensa

Par

-ta

aatettamme

aatettanne

aatettansa / aatettaan

aatteitamme / aattehiamme

aatteitanne / aattehianne

aatteitansa / aatteitaan / aattehiansa / aattehiaan

Gen

-n

aatteemme

aatteenne

aatteensa

aatteittemme / aatteidemme / aattehiemme / aattehittemme

aatteittenne / aatteidenne / aattehienne / aattehittenne

aatteittensa / aatteidensa / aattehiensa / aattehittensa

Ill

mihin

aatteeseemme

aatteeseenne

aatteeseensa

aatteisiimme / aatteihimme / aattehisimme

aatteisiinne / aatteihinne / aattehisinne

aatteisiinsa / aatteihinsa / aattehisinsa

Ine

-ssa

aatteessamme

aatteessanne

aatteessansa / aatteessaan

aattehissamme / aatteissamme

aattehissanne / aatteissanne

aattehissansa / aattehissaan / aatteissansa / aatteissaan

Ela

-sta

aatteestamme

aatteestanne

aatteestansa / aatteestaan

aattehistamme / aatteistamme

aattehistanne / aatteistanne

aattehistansa / aattehistaan / aatteistansa / aatteistaan

All

-lle

aatteellemme

aatteellenne

aatteellensa / aatteelleen

aattehillemme / aatteillemme

aattehillenne / aatteillenne

aattehillensa / aattehillean / aatteillensa / aatteillean

Ade

-lla

aatteellamme

aatteellanne

aatteellansa / aatteellaan

aattehillamme / aatteillamme

aattehillanne / aatteillanne

aattehillansa / aattehillaan / aatteillansa / aatteillaan

Abl

-lta

aatteeltamme

aatteeltanne

aatteeltansa / aatteeltaan

aattehiltamme / aatteiltamme

aattehiltanne / aatteiltanne

aattehiltansa / aattehiltaan / aatteiltansa / aatteiltaan

Tra

-ksi

aatteeksemme

aatteeksenne

aatteeksensa / aatteekseen

aattehiksemme / aatteiksemme

aattehiksenne / aatteiksenne

aattehikseen / aattehiksensa / aatteikseen / aatteiksensa

Ess

-na

aatteenamme

aatteenanne

aatteenansa / aatteenaan

aattehinamme / aatteinamme

aattehinanne / aatteinanne

aattehinansa / aattehinaan / aatteinansa / aatteinaan

Abe

-tta

aatteettamme

aatteettanne

aatteettansa / aatteettaan

aattehittamme / aatteittamme

aattehittanne / aatteittanne

aattehittansa / aattehittaan / aatteittansa / aatteittaan

Com

-ne

-

-

-

aattehinemme / aatteinemme

aattehinenne / aatteinenne

aattehineen / aattehinensa / aatteineen / aatteinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

periaate

periaatteet

Par

-ta

periaatetta

periaatteita / periaattehia

Gen

-n

periaatteen

periaatteitten / periaatteiden / periaattehien / periaattehitten

Ill

mihin

periaatteeseen

periaatteisiin / periaatteihin / periaattehisin

Ine

-ssa

periaatteessa

periaattehissa / periaatteissa

Ela

-sta

periaatteesta

periaattehista / periaatteista

All

-lle

periaatteelle

periaattehille / periaatteille

Ade

-lla

periaatteella

periaattehilla / periaatteilla

Abl

-lta

periaatteelta

periaattehilta / periaatteilta

Tra

-ksi

periaatteeksi

periaattehiksi / periaatteiksi

Ess

-na

periaatteena

periaattehina / periaatteina

Abe

-tta

periaatteetta

periaattehitta / periaatteitta

Com

-ne

-

periaattehine / periaatteine

Ins

-in

-

periaattehin / periaattein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

periaate

periaatteet

Par

-ta

periaatetta

periaatteita / periaattehia

Gen

-n

periaatteen

periaatteitten / periaatteiden / periaattehien / periaattehitten

Ill

mihin

periaatteeseen

periaatteisiin / periaatteihin / periaattehisin

Ine

-ssa

periaatteessa

periaattehissa / periaatteissa

Ela

-sta

periaatteesta

periaattehista / periaatteista

All

-lle

periaatteelle

periaattehille / periaatteille

Ade

-lla

periaatteella

periaattehilla / periaatteilla

Abl

-lta

periaatteelta

periaattehilta / periaatteilta

Tra

-ksi

periaatteeksi

periaattehiksi / periaatteiksi

Ess

-na

periaatteena

periaattehina / periaatteina

Abe

-tta

periaatteetta

periaattehitta / periaatteitta

Com

-ne

-

periaattehine / periaatteine

Ins

-in

-

periaattehin / periaattein

principle periaate, toimintaperiaate, laki
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence 452074; Europarl Parallel Corpus, sentence 107742.; Europarl Parallel Corpus; LDS; Tatoeba; not-set; Tatoeba, sentence 147358; Tatoeba, sentence 8326628.; OPUS Periaate on tärkeä tässä asiassa. The principle is important in this matter. Hän kieltäytyi periaatteesta. He refused on principle. Periaate on yksinkertaisesti se, että jokainen ihminen on erilainen. The principle is simply that every person is different. Usko on periaates-todellakin toiminnan ja voiman periaate. Faith is a principle —the principle—of action and of power. Hän toimi periaatteen mukaan. He acted on principle. [Muut kehitettävät periaatteet]. Other principles to be developed]. Olen sitoutunut näihin periaatteisiin. I am committed to these principles. Hän toimi rehellisen elämän periaatteesta. He lived by the principle of honesty. Olen vakaasti periaatteen kannalla. I firmly stand by the principle. Asia on minulle periaatteen kysymys. The matter is a question of principle for me. Show more arrow right

Wiktionary

principle Show more arrow right Peterin periaate (Peter principle) toimintaperiaate Show more arrow right peri- +‎ aate. First attested in Frans Ferdinand Ahlman: Ruotsalais-suomalainen sanakirja ("Swedish-Finnish Dictionary", 1865). Show more arrow right

Wikipedia

Value (personal and cultural) A value (or principle) usually means an abstract rule, one that can be seen to apply in many experiences, or can be applied by choice in a lot of situations. It can also mean a moral choice one makes often and consistently, for example, some Buddhists avoid eating meat as a matter of principle. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

periaatteeni

periaatteeni

periaatteesi

periaatteesi

periaatteensa

periaatteensa

Par

-ta

periaatettani

periaatteitani / periaattehiani

periaatettasi

periaatteitasi / periaattehiasi

periaatettansa / periaatettaan

periaatteitansa / periaatteitaan / periaattehiansa / periaattehiaan

Gen

-n

periaatteeni

periaatteitteni / periaatteideni / periaattehieni / periaattehitteni

periaatteesi

periaatteittesi / periaatteidesi / periaattehiesi / periaattehittesi

periaatteensa

periaatteittensa / periaatteidensa / periaattehiensa / periaattehittensa

Ill

mihin

periaatteeseeni

periaatteisiini / periaatteihini / periaattehisini

periaatteeseesi

periaatteisiisi / periaatteihisi / periaattehisisi

periaatteeseensa

periaatteisiinsa / periaatteihinsa / periaattehisinsa

Ine

-ssa

periaatteessani

periaattehissani / periaatteissani

periaatteessasi

periaattehissasi / periaatteissasi

periaatteessansa / periaatteessaan

periaattehissansa / periaattehissaan / periaatteissansa / periaatteissaan

Ela

-sta

periaatteestani

periaattehistani / periaatteistani

periaatteestasi

periaattehistasi / periaatteistasi

periaatteestansa / periaatteestaan

periaattehistansa / periaattehistaan / periaatteistansa / periaatteistaan

All

-lle

periaatteelleni

periaattehilleni / periaatteilleni

periaatteellesi

periaattehillesi / periaatteillesi

periaatteellensa / periaatteelleen

periaattehillensa / periaattehillean / periaatteillensa / periaatteillean

Ade

-lla

periaatteellani

periaattehillani / periaatteillani

periaatteellasi

periaattehillasi / periaatteillasi

periaatteellansa / periaatteellaan

periaattehillansa / periaattehillaan / periaatteillansa / periaatteillaan

Abl

-lta

periaatteeltani

periaattehiltani / periaatteiltani

periaatteeltasi

periaattehiltasi / periaatteiltasi

periaatteeltansa / periaatteeltaan

periaattehiltansa / periaattehiltaan / periaatteiltansa / periaatteiltaan

Tra

-ksi

periaatteekseni

periaattehikseni / periaatteikseni

periaatteeksesi

periaattehiksesi / periaatteiksesi

periaatteeksensa / periaatteekseen

periaattehikseen / periaattehiksensa / periaatteikseen / periaatteiksensa

Ess

-na

periaatteenani

periaattehinani / periaatteinani

periaatteenasi

periaattehinasi / periaatteinasi

periaatteenansa / periaatteenaan

periaattehinansa / periaattehinaan / periaatteinansa / periaatteinaan

Abe

-tta

periaatteettani

periaattehittani / periaatteittani

periaatteettasi

periaattehittasi / periaatteittasi

periaatteettansa / periaatteettaan

periaattehittansa / periaattehittaan / periaatteittansa / periaatteittaan

Com

-ne

-

periaattehineni / periaatteineni

-

periaattehinesi / periaatteinesi

-

periaattehineen / periaattehinensa / periaatteineen / periaatteinensa

Singular

Plural

Nom

-

periaatteeni

periaatteesi

periaatteensa

periaatteeni

periaatteesi

periaatteensa

Par

-ta

periaatettani

periaatettasi

periaatettansa / periaatettaan

periaatteitani / periaattehiani

periaatteitasi / periaattehiasi

periaatteitansa / periaatteitaan / periaattehiansa / periaattehiaan

Gen

-n

periaatteeni

periaatteesi

periaatteensa

periaatteitteni / periaatteideni / periaattehieni / periaattehitteni

periaatteittesi / periaatteidesi / periaattehiesi / periaattehittesi

periaatteittensa / periaatteidensa / periaattehiensa / periaattehittensa

Ill

mihin

periaatteeseeni

periaatteeseesi

periaatteeseensa

periaatteisiini / periaatteihini / periaattehisini

periaatteisiisi / periaatteihisi / periaattehisisi

periaatteisiinsa / periaatteihinsa / periaattehisinsa

Ine

-ssa

periaatteessani

periaatteessasi

periaatteessansa / periaatteessaan

periaattehissani / periaatteissani

periaattehissasi / periaatteissasi

periaattehissansa / periaattehissaan / periaatteissansa / periaatteissaan

Ela

-sta

periaatteestani

periaatteestasi

periaatteestansa / periaatteestaan

periaattehistani / periaatteistani

periaattehistasi / periaatteistasi

periaattehistansa / periaattehistaan / periaatteistansa / periaatteistaan

All

-lle

periaatteelleni

periaatteellesi

periaatteellensa / periaatteelleen

periaattehilleni / periaatteilleni

periaattehillesi / periaatteillesi

periaattehillensa / periaattehillean / periaatteillensa / periaatteillean

Ade

-lla

periaatteellani

periaatteellasi

periaatteellansa / periaatteellaan

periaattehillani / periaatteillani

periaattehillasi / periaatteillasi

periaattehillansa / periaattehillaan / periaatteillansa / periaatteillaan

Abl

-lta

periaatteeltani

periaatteeltasi

periaatteeltansa / periaatteeltaan

periaattehiltani / periaatteiltani

periaattehiltasi / periaatteiltasi

periaattehiltansa / periaattehiltaan / periaatteiltansa / periaatteiltaan

Tra

-ksi

periaatteekseni

periaatteeksesi

periaatteeksensa / periaatteekseen

periaattehikseni / periaatteikseni

periaattehiksesi / periaatteiksesi

periaattehikseen / periaattehiksensa / periaatteikseen / periaatteiksensa

Ess

-na

periaatteenani

periaatteenasi

periaatteenansa / periaatteenaan

periaattehinani / periaatteinani

periaattehinasi / periaatteinasi

periaattehinansa / periaattehinaan / periaatteinansa / periaatteinaan

Abe

-tta

periaatteettani

periaatteettasi

periaatteettansa / periaatteettaan

periaattehittani / periaatteittani

periaattehittasi / periaatteittasi

periaattehittansa / periaattehittaan / periaatteittansa / periaatteittaan

Com

-ne

-

-

-

periaattehineni / periaatteineni

periaattehinesi / periaatteinesi

periaattehineen / periaattehinensa / periaatteineen / periaatteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

periaatteemme

periaatteemme

periaatteenne

periaatteenne

periaatteensa

periaatteensa

Par

-ta

periaatettamme

periaatteitamme / periaattehiamme

periaatettanne

periaatteitanne / periaattehianne

periaatettansa / periaatettaan

periaatteitansa / periaatteitaan / periaattehiansa / periaattehiaan

Gen

-n

periaatteemme

periaatteittemme / periaatteidemme / periaattehiemme / periaattehittemme

periaatteenne

periaatteittenne / periaatteidenne / periaattehienne / periaattehittenne

periaatteensa

periaatteittensa / periaatteidensa / periaattehiensa / periaattehittensa

Ill

mihin

periaatteeseemme

periaatteisiimme / periaatteihimme / periaattehisimme

periaatteeseenne

periaatteisiinne / periaatteihinne / periaattehisinne

periaatteeseensa

periaatteisiinsa / periaatteihinsa / periaattehisinsa

Ine

-ssa

periaatteessamme

periaattehissamme / periaatteissamme

periaatteessanne

periaattehissanne / periaatteissanne

periaatteessansa / periaatteessaan

periaattehissansa / periaattehissaan / periaatteissansa / periaatteissaan

Ela

-sta

periaatteestamme

periaattehistamme / periaatteistamme

periaatteestanne

periaattehistanne / periaatteistanne

periaatteestansa / periaatteestaan

periaattehistansa / periaattehistaan / periaatteistansa / periaatteistaan

All

-lle

periaatteellemme

periaattehillemme / periaatteillemme

periaatteellenne

periaattehillenne / periaatteillenne

periaatteellensa / periaatteelleen

periaattehillensa / periaattehillean / periaatteillensa / periaatteillean

Ade

-lla

periaatteellamme

periaattehillamme / periaatteillamme

periaatteellanne

periaattehillanne / periaatteillanne

periaatteellansa / periaatteellaan

periaattehillansa / periaattehillaan / periaatteillansa / periaatteillaan

Abl

-lta

periaatteeltamme

periaattehiltamme / periaatteiltamme

periaatteeltanne

periaattehiltanne / periaatteiltanne

periaatteeltansa / periaatteeltaan

periaattehiltansa / periaattehiltaan / periaatteiltansa / periaatteiltaan

Tra

-ksi

periaatteeksemme

periaattehiksemme / periaatteiksemme

periaatteeksenne

periaattehiksenne / periaatteiksenne

periaatteeksensa / periaatteekseen

periaattehikseen / periaattehiksensa / periaatteikseen / periaatteiksensa

Ess

-na

periaatteenamme

periaattehinamme / periaatteinamme

periaatteenanne

periaattehinanne / periaatteinanne

periaatteenansa / periaatteenaan

periaattehinansa / periaattehinaan / periaatteinansa / periaatteinaan

Abe

-tta

periaatteettamme

periaattehittamme / periaatteittamme

periaatteettanne

periaattehittanne / periaatteittanne

periaatteettansa / periaatteettaan

periaattehittansa / periaattehittaan / periaatteittansa / periaatteittaan

Com

-ne

-

periaattehinemme / periaatteinemme

-

periaattehinenne / periaatteinenne

-

periaattehineen / periaattehinensa / periaatteineen / periaatteinensa

Singular

Plural

Nom

-

periaatteemme

periaatteenne

periaatteensa

periaatteemme

periaatteenne

periaatteensa

Par

-ta

periaatettamme

periaatettanne

periaatettansa / periaatettaan

periaatteitamme / periaattehiamme

periaatteitanne / periaattehianne

periaatteitansa / periaatteitaan / periaattehiansa / periaattehiaan

Gen

-n

periaatteemme

periaatteenne

periaatteensa

periaatteittemme / periaatteidemme / periaattehiemme / periaattehittemme

periaatteittenne / periaatteidenne / periaattehienne / periaattehittenne

periaatteittensa / periaatteidensa / periaattehiensa / periaattehittensa

Ill

mihin

periaatteeseemme

periaatteeseenne

periaatteeseensa

periaatteisiimme / periaatteihimme / periaattehisimme

periaatteisiinne / periaatteihinne / periaattehisinne

periaatteisiinsa / periaatteihinsa / periaattehisinsa

Ine

-ssa

periaatteessamme

periaatteessanne

periaatteessansa / periaatteessaan

periaattehissamme / periaatteissamme

periaattehissanne / periaatteissanne

periaattehissansa / periaattehissaan / periaatteissansa / periaatteissaan

Ela

-sta

periaatteestamme

periaatteestanne

periaatteestansa / periaatteestaan

periaattehistamme / periaatteistamme

periaattehistanne / periaatteistanne

periaattehistansa / periaattehistaan / periaatteistansa / periaatteistaan

All

-lle

periaatteellemme

periaatteellenne

periaatteellensa / periaatteelleen

periaattehillemme / periaatteillemme

periaattehillenne / periaatteillenne

periaattehillensa / periaattehillean / periaatteillensa / periaatteillean

Ade

-lla

periaatteellamme

periaatteellanne

periaatteellansa / periaatteellaan

periaattehillamme / periaatteillamme

periaattehillanne / periaatteillanne

periaattehillansa / periaattehillaan / periaatteillansa / periaatteillaan

Abl

-lta

periaatteeltamme

periaatteeltanne

periaatteeltansa / periaatteeltaan

periaattehiltamme / periaatteiltamme

periaattehiltanne / periaatteiltanne

periaattehiltansa / periaattehiltaan / periaatteiltansa / periaatteiltaan

Tra

-ksi

periaatteeksemme

periaatteeksenne

periaatteeksensa / periaatteekseen

periaattehiksemme / periaatteiksemme

periaattehiksenne / periaatteiksenne

periaattehikseen / periaattehiksensa / periaatteikseen / periaatteiksensa

Ess

-na

periaatteenamme

periaatteenanne

periaatteenansa / periaatteenaan

periaattehinamme / periaatteinamme

periaattehinanne / periaatteinanne

periaattehinansa / periaattehinaan / periaatteinansa / periaatteinaan

Abe

-tta

periaatteettamme

periaatteettanne

periaatteettansa / periaatteettaan

periaattehittamme / periaatteittamme

periaattehittanne / periaatteittanne

periaattehittansa / periaattehittaan / periaatteittansa / periaatteittaan

Com

-ne

-

-

-

periaattehinemme / periaatteinemme

periaattehinenne / periaatteinenne

periaattehineen / periaattehinensa / periaatteineen / periaatteinensa

Wiktionary

(transitive, + partitive) to advance, further, forward, help/urge forward, help the progress of, work for/toward, expedite, improve on, enhance, aid, assist (transitive, + partitive) to promote, speak for, foster, encourage, support (intransitive, of a clock) to run fast Fin:Kelloni edistää kolme minuuttia viikossa.Eng:My watch runs three minutes fast per week. Show more arrow right (to run fast): The Finnish equivalent for "be fast" is olla edellä.Kelloni on kolme minuuttia edellä.My watch is three minutes fast. Show more arrow right Nouns edistysedistäjä Verbs passive edistyä Show more arrow right esi- +‎ -istää. Show more arrow right
to promote edistää, mainostaa, tukea, ylentää, korottaa, järjestää
to encourage kannustaa, edistää, rohkaista, suosia
to foster edistää, vaalia, suosia, kasvattaa, hoivata, hoitaa
to boost edistää, tukea, kehua, työntää ylöspäin, auttaa ylöspäin, antaa jllek vauhtia
to advance edistää, edetä, kehittää, aikaistaa, edistyä, esittää
to further edistää, edesauttaa, auttaa
to forward edistää, lähettää edelleen, toimittaa edelleen
to benefit hyödyttää, edistää
to nurture vaalia, hoivata, tukea, kasvattaa, edistää, hoitaa
to nourish ravita, ruokkia, vahvistaa, elätellä, hautoa, edistää
to gain saada, saavuttaa, hankkia, päästä, voittaa, edistää
to administer to auttaa, huolehtia jstk, edistää
to advantage hyödyttää, suosia, edistää
to minister to edistää, huolehtia jstk
Show more arrow right
Finnish-English parallel corpus; Europarl8; jw2019; OPUS fi-en, sentence 84235; Finnish-English Parallel Corpus; DGT Translation Memory; Europarl Parallel Corpus; not-set; EurLex-2 Johtajat voivat edistää tasans-arvoa työpaikoilla. Leaders can promote equality in the workplace. Tämä mietintö edistää tehtäväämme lainsäätäjinä. This report will enhance our role as legislators. Toisaalta oikealaatuinen tunnetila edistää hyvinvointia. On the other hand, the proper emotional condition promotes well-being. Tutkimukset ovat osoittaneet, että urheilu voi edistää terveyttä. Studies have shown that sports can promote health. Maanviljelijöiden verkosto edistää läpinäkyvyyttä ja ammattitaitoa maataloudessa. The network of farmers promotes transparency and professionalism in agriculture. Edistävän vaikutuksen terveyteen. promoting the impact on health. Hankkeen tavoitteena on edistää kestävää kehitystä maailmanlaajuisesti. The aim of the project is to promote sustainable development globally. Haluamme edistää ympäristöystävällisten energiaratkaisujen kehittämistä. We want to promote the development of environmentally friendly energy solutions. Aikoo komissio edistää toimia litiumin louhinnan lisäämiseksi Euroopassa? Will the Commission put forward any measures to increase the capacity for extracting lithium in Europe? Rauta edistää normaalia hapen kuljetusta kehossa. Vitamin C contributes to normal collagen formation for the normal function of skin. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

edistän

en edistä

ii

edistät

et edistä

iii

edistää

ei edistä

Plural

Positive

Negative

i

edistämme / edistetään

emme edistä / ei edistetä

ii

edistätte

ette edistä

iii

edistävät

eivät edistä

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

edistin

en edistänyt

ii

edistit

et edistänyt

iii

edisti

ei edistänyt

Plural

Positive

Negative

i

edistimme / edistettiin

emme edistäneet / ei edistetty

ii

edistitte

ette edistäneet

iii

edistivät

eivät edistäneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen edistänyt

en ole edistänyt

ii

olet edistänyt

et ole edistänyt

iii

on edistänyt

ei ole edistänyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme edistäneet

emme ole edistäneet

ii

olette edistäneet

ette ole edistäneet

iii

ovat edistäneet

eivät ole edistäneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin edistänyt

en ollut edistänyt

ii

olit edistänyt

et ollut edistänyt

iii

oli edistänyt

ei ollut edistänyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme edistäneet

emme olleet edistäneet

ii

olitte edistäneet

ette olleet edistäneet

iii

olivat edistäneet

eivät olleet edistäneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

edistäisin

en edistäisi

ii

edistäisit

et edistäisi

iii

edistäisi

ei edistäisi

Plural

Positive

Negative

i

edistäisimme

emme edistäisi

ii

edistäisitte

ette edistäisi

iii

edistäisivät

eivät edistäisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin edistänyt

en olisi edistänyt

ii

olisit edistänyt

et olisi edistänyt

iii

olisi edistänyt

ei olisi edistänyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme edistäneet

emme olisi edistäneet

ii

olisitte edistäneet

ette olisi edistäneet

iii

olisivat edistäneet

eivät olisi edistäneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

edistänen

en edistäne

ii

edistänet

et edistäne

iii

edistänee

ei edistäne

Plural

Positive

Negative

i

edistänemme

emme edistäne

ii

edistänette

ette edistäne

iii

edistänevät

eivät edistäne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen edistänyt

en liene edistänyt

ii

lienet edistänyt

et liene edistänyt

iii

lienee edistänyt

ei liene edistänyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme edistäneet

emme liene edistäneet

ii

lienette edistäneet

ette liene edistäneet

iii

lienevät edistäneet

eivät liene edistäneet

Imperative

Singular

i

-

ii

edistä

iii

edistäköön

Plural

i

edistäkäämme

ii

edistäkää

iii

edistäkööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

edistää

Tra

-ksi

edistääksensä / edistääkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

edistäessä

Ins

-in

edistäen

Ine

-ssa

edistettäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

edistämään

Ine

-ssa

edistämässä

Ela

-sta

edistämästä

Ade

-lla

edistämällä

Abe

-tta

edistämättä

Ins

-in

edistämän

Ins

-in

edistettämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

edistäminen

Par

-ta

edistämistä

Infinitive V

edistämäisillänsä / edistämäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

edistetään

ei edistetä

Imperfect

edistettiin

ei edistetty

Potential

edistettäneen

ei edistettäne

Conditional

edistettäisiin

ei edistettäisi

Imperative Present

edistettäköön

älköön edistettäkö

Imperative Perfect

olkoon edistetty

älköön edistetty

Positive

Negative

Present

edistetään

ei edistetä

Imperfect

edistettiin

ei edistetty

Potential

edistettäneen

ei edistettäne

Conditional

edistettäisiin

ei edistettäisi

Imperative Present

edistettäköön

älköön edistettäkö

Imperative Perfect

olkoon edistetty

älköön edistetty

Participle

Active

Passive

1st

edistävä

edistettävä

2nd

edistänyt

edistetty

3rd

edistämä

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

edistäminen

edistämiset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

edistämisen

Solve

Ill

mihin

edistämisiin

Solve

Ine

-ssa

edistämisessä

Solve

Ela

-sta

edistämisestä

edistämisistä

All

-lle

edistämiselle

edistämisille

Ade

-lla

edistämisellä

edistämisillä

Abl

-lta

edistämiseltä

edistämisiltä

Tra

-ksi

edistämiseksi

Solve

Ess

-na

edistämisinä

Solve

Abe

-tta

edistämisettä

edistämisittä

Com

-ne

-

edistämisine

Ins

-in

-

edistämisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

edistäminen

edistämiset

Par

-ta

Gen

-n

edistämisen

Ill

mihin

edistämisiin

Ine

-ssa

edistämisessä

Ela

-sta

edistämisestä

edistämisistä

All

-lle

edistämiselle

edistämisille

Ade

-lla

edistämisellä

edistämisillä

Abl

-lta

edistämiseltä

edistämisiltä

Tra

-ksi

edistämiseksi

Ess

-na

edistämisinä

Abe

-tta

edistämisettä

edistämisittä

Com

-ne

-

edistämisine

Ins

-in

-

edistämisin

Singular

Plural

Nom

-

aate

aatteet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

aatteen

Solve

Ill

mihin

aatteisiin / aatteihin / aattehisin

Solve

Ine

-ssa

aatteessa

Solve

Ela

-sta

aatteesta

aattehista / aatteista

All

-lle

aatteelle

aattehille / aatteille

Ade

-lla

aatteella

aattehilla / aatteilla

Abl

-lta

aatteelta

aattehilta / aatteilta

Tra

-ksi

aatteeksi

Solve

Ess

-na

aattehina / aatteina

Solve

Abe

-tta

aatteetta

aattehitta / aatteitta

Com

-ne

-

aattehine / aatteine

Ins

-in

-

aattehin / aattein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aate

aatteet

Par

-ta

Gen

-n

aatteen

Ill

mihin

aatteisiin / aatteihin / aattehisin

Ine

-ssa

aatteessa

Ela

-sta

aatteesta

aattehista / aatteista

All

-lle

aatteelle

aattehille / aatteille

Ade

-lla

aatteella

aattehilla / aatteilla

Abl

-lta

aatteelta

aattehilta / aatteilta

Tra

-ksi

aatteeksi

Ess

-na

aattehina / aatteina

Abe

-tta

aatteetta

aattehitta / aatteitta

Com

-ne

-

aattehine / aatteine

Ins

-in

-

aattehin / aattein

Singular

Plural

Nom

-

periaate

periaatteet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

periaatteen

Solve

Ill

mihin

periaatteisiin / periaatteihin / periaattehisin

Solve

Ine

-ssa

periaatteessa

Solve

Ela

-sta

periaatteesta

periaattehista / periaatteista

All

-lle

periaatteelle

periaattehille / periaatteille

Ade

-lla

periaatteella

periaattehilla / periaatteilla

Abl

-lta

periaatteelta

periaattehilta / periaatteilta

Tra

-ksi

periaatteeksi

Solve

Ess

-na

periaattehina / periaatteina

Solve

Abe

-tta

periaatteetta

periaattehitta / periaatteitta

Com

-ne

-

periaattehine / periaatteine

Ins

-in

-

periaattehin / periaattein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

periaate

periaatteet

Par

-ta

Gen

-n

periaatteen

Ill

mihin

periaatteisiin / periaatteihin / periaattehisin

Ine

-ssa

periaatteessa

Ela

-sta

periaatteesta

periaattehista / periaatteista

All

-lle

periaatteelle

periaattehille / periaatteille

Ade

-lla

periaatteella

periaattehilla / periaatteilla

Abl

-lta

periaatteelta

periaattehilta / periaatteilta

Tra

-ksi

periaatteeksi

Ess

-na

periaattehina / periaatteina

Abe

-tta

periaatteetta

periaattehitta / periaatteitta

Com

-ne

-

periaattehine / periaatteine

Ins

-in

-

periaattehin / periaattein

Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

edistän

en edistä

ii

edistät

et edistä

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

edistämme / edistetään

emme edistä / ei edistetä

ii

edistätte

ette edistä

iii

eivät edistä

Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

edistänen edistä

ii

edistätet edistä

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

edistämme / edistetäänemme edistä / ei edistetä

ii

edistätteette edistä

iii

eivät edistä
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en edistänyt

Solve

ii

edistit

et Solve

iii

ei edistänyt

Solve

Plural

Positive

Negative

i

edistimme / edistettiin

emme edistäneet / ei edistetty

ii

edistitte

ette Solve

iii

edistivät

eivät edistäneet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en edistänyt
Solve

ii

edistitet
Solve

iii

ei edistänyt
Solve

Plural

PositiveNegative

i

edistimme / edistettiinemme edistäneet / ei edistetty

ii

edistitteette
Solve

iii

edistiväteivät edistäneet
Imperative Solved!

sinä

edistä

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

edistä

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

edistäisin

en edistäisi

ii

et Solve

iii

edistäisi

ei edistäisi

Plural

Positive

Negative

i

edistäisimme

emme edistäisi

ii

edistäisitte

ette edistäisi

iii

eivät edistäisi

Solve
Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

edistäisinen edistäisi

ii

et
Solve

iii

edistäisiei edistäisi

Plural

PositiveNegative

i

edistäisimmeemme edistäisi

ii

edistäisitteette edistäisi

iii

eivät edistäisi
Solve
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept