logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

bio, noun

Word analysis
biometaani

biometaani

bio

Noun, Singular Nominative

+ meta

Noun, Singular Illative 1st singular possessive

bio

Noun, Singular Nominative

+ meta

Noun, Singular Partitive 1st singular possessive

bio

Noun, Singular Nominative

+ metaani

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

bio

biot

Par

-ta

bioa

bioja

Gen

-n

bion

biojen

Ill

mihin

bioon

bioihin

Ine

-ssa

biossa

bioissa

Ela

-sta

biosta

bioista

All

-lle

biolle

bioille

Ade

-lla

biolla

bioilla

Abl

-lta

biolta

bioilta

Tra

-ksi

bioksi

bioiksi

Ess

-na

biona

bioina

Abe

-tta

biotta

bioitta

Com

-ne

-

bioine

Ins

-in

-

bioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

bio

biot

Par

-ta

bioa

bioja

Gen

-n

bion

biojen

Ill

mihin

bioon

bioihin

Ine

-ssa

biossa

bioissa

Ela

-sta

biosta

bioista

All

-lle

biolle

bioille

Ade

-lla

biolla

bioilla

Abl

-lta

biolta

bioilta

Tra

-ksi

bioksi

bioiksi

Ess

-na

biona

bioina

Abe

-tta

biotta

bioitta

Com

-ne

-

bioine

Ins

-in

-

bioin

bio
of bio
the bio
a bio
biological
Show more arrow right
** Tatoeba Corpus; ** Europarl Parallel Corpus; Europarl; Tatoeba; Europarl v7; ParaCrawl Corpus; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3 Mitä bio sinä katsoit? Whatbio did you watch? bio kiinnostaa minua paljon. I am very interested in thebio. Bio oli täynnä ihmisiä. The cinema was full of people. En pidä biosta. I don't like the cinema. Bio on täynnä ihmisiä odottamassa elokuvan alkamista. The movie theater is full of people waiting for the movie to start. 1. Lue lisätietoja BIOns-tiedostopäätteestä: BIOS File Tiedostotyyppi. 1.Detail information about BIO file extension: BIOS File File type. Katsoimme hienon elokuvan biosta. We watched a great movie at the cinema. Kävin eilen katsomassa uuden elokuvan biossa. I went to see a new movie at the movie theater yesterday. Lue lisää helmikuun taidepajasta (linkki biossa!), ja varaa itsellesi oma! Read more about our February art workshops (link in bio!), and book your own! Jos olet väärässä Halliburtonista, se on ensimmäinen rivisi biossasi ikuisesti. If you're wrong about Halliburton, that's the first line of your bio forever. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

bioni

bioni

biosi

biosi

bionsa

bionsa

Par

-ta

bioani

biojani

bioasi

biojasi

bioansa / bioaan

biojansa / biojaan

Gen

-n

bioni

biojeni

biosi

biojesi

bionsa

biojensa

Ill

mihin

biooni

bioihini

bioosi

bioihisi

bioonsa

bioihinsa

Ine

-ssa

biossani

bioissani

biossasi

bioissasi

biossansa / biossaan

bioissansa / bioissaan

Ela

-sta

biostani

bioistani

biostasi

bioistasi

biostansa / biostaan

bioistansa / bioistaan

All

-lle

biolleni

bioilleni

biollesi

bioillesi

biollensa / biolleen

bioillensa / bioillean

Ade

-lla

biollani

bioillani

biollasi

bioillasi

biollansa / biollaan

bioillansa / bioillaan

Abl

-lta

bioltani

bioiltani

bioltasi

bioiltasi

bioltansa / bioltaan

bioiltansa / bioiltaan

Tra

-ksi

biokseni

bioikseni

bioksesi

bioiksesi

bioksensa / biokseen

bioiksensa / bioikseen

Ess

-na

bionani

bioinani

bionasi

bioinasi

bionansa / bionaan

bioinansa / bioinaan

Abe

-tta

biottani

bioittani

biottasi

bioittasi

biottansa / biottaan

bioittansa / bioittaan

Com

-ne

-

bioineni

-

bioinesi

-

bioinensa / bioineen

Singular

Plural

Nom

-

bioni

biosi

bionsa

bioni

biosi

bionsa

Par

-ta

bioani

bioasi

bioansa / bioaan

biojani

biojasi

biojansa / biojaan

Gen

-n

bioni

biosi

bionsa

biojeni

biojesi

biojensa

Ill

mihin

biooni

bioosi

bioonsa

bioihini

bioihisi

bioihinsa

Ine

-ssa

biossani

biossasi

biossansa / biossaan

bioissani

bioissasi

bioissansa / bioissaan

Ela

-sta

biostani

biostasi

biostansa / biostaan

bioistani

bioistasi

bioistansa / bioistaan

All

-lle

biolleni

biollesi

biollensa / biolleen

bioilleni

bioillesi

bioillensa / bioillean

Ade

-lla

biollani

biollasi

biollansa / biollaan

bioillani

bioillasi

bioillansa / bioillaan

Abl

-lta

bioltani

bioltasi

bioltansa / bioltaan

bioiltani

bioiltasi

bioiltansa / bioiltaan

Tra

-ksi

biokseni

bioksesi

bioksensa / biokseen

bioikseni

bioiksesi

bioiksensa / bioikseen

Ess

-na

bionani

bionasi

bionansa / bionaan

bioinani

bioinasi

bioinansa / bioinaan

Abe

-tta

biottani

biottasi

biottansa / biottaan

bioittani

bioittasi

bioittansa / bioittaan

Com

-ne

-

-

-

bioineni

bioinesi

bioinensa / bioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

biomme

biomme

bionne

bionne

bionsa

bionsa

Par

-ta

bioamme

biojamme

bioanne

biojanne

bioansa / bioaan

biojansa / biojaan

Gen

-n

biomme

biojemme

bionne

biojenne

bionsa

biojensa

Ill

mihin

bioomme

bioihimme

bioonne

bioihinne

bioonsa

bioihinsa

Ine

-ssa

biossamme

bioissamme

biossanne

bioissanne

biossansa / biossaan

bioissansa / bioissaan

Ela

-sta

biostamme

bioistamme

biostanne

bioistanne

biostansa / biostaan

bioistansa / bioistaan

All

-lle

biollemme

bioillemme

biollenne

bioillenne

biollensa / biolleen

bioillensa / bioillean

Ade

-lla

biollamme

bioillamme

biollanne

bioillanne

biollansa / biollaan

bioillansa / bioillaan

Abl

-lta

bioltamme

bioiltamme

bioltanne

bioiltanne

bioltansa / bioltaan

bioiltansa / bioiltaan

Tra

-ksi

bioksemme

bioiksemme

bioksenne

bioiksenne

bioksensa / biokseen

bioiksensa / bioikseen

Ess

-na

bionamme

bioinamme

bionanne

bioinanne

bionansa / bionaan

bioinansa / bioinaan

Abe

-tta

biottamme

bioittamme

biottanne

bioittanne

biottansa / biottaan

bioittansa / bioittaan

Com

-ne

-

bioinemme

-

bioinenne

-

bioinensa / bioineen

Singular

Plural

Nom

-

biomme

bionne

bionsa

biomme

bionne

bionsa

Par

-ta

bioamme

bioanne

bioansa / bioaan

biojamme

biojanne

biojansa / biojaan

Gen

-n

biomme

bionne

bionsa

biojemme

biojenne

biojensa

Ill

mihin

bioomme

bioonne

bioonsa

bioihimme

bioihinne

bioihinsa

Ine

-ssa

biossamme

biossanne

biossansa / biossaan

bioissamme

bioissanne

bioissansa / bioissaan

Ela

-sta

biostamme

biostanne

biostansa / biostaan

bioistamme

bioistanne

bioistansa / bioistaan

All

-lle

biollemme

biollenne

biollensa / biolleen

bioillemme

bioillenne

bioillensa / bioillean

Ade

-lla

biollamme

biollanne

biollansa / biollaan

bioillamme

bioillanne

bioillansa / bioillaan

Abl

-lta

bioltamme

bioltanne

bioltansa / bioltaan

bioiltamme

bioiltanne

bioiltansa / bioiltaan

Tra

-ksi

bioksemme

bioksenne

bioksensa / biokseen

bioiksemme

bioiksenne

bioiksensa / bioikseen

Ess

-na

bionamme

bionanne

bionansa / bionaan

bioinamme

bioinanne

bioinansa / bioinaan

Abe

-tta

biottamme

biottanne

biottansa / biottaan

bioittamme

bioittanne

bioittansa / bioittaan

Com

-ne

-

-

-

bioinemme

bioinenne

bioinensa / bioineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

meta

metat

Par

-ta

metaa

metoja

Gen

-n

metan

metojen

Ill

mihin

metaan

metoihin

Ine

-ssa

metassa

metoissa

Ela

-sta

metasta

metoista

All

-lle

metalle

metoille

Ade

-lla

metalla

metoilla

Abl

-lta

metalta

metoilta

Tra

-ksi

metaksi

metoiksi

Ess

-na

metana

metoina

Abe

-tta

metatta

metoitta

Com

-ne

-

metoine

Ins

-in

-

metoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

meta

metat

Par

-ta

metaa

metoja

Gen

-n

metan

metojen

Ill

mihin

metaan

metoihin

Ine

-ssa

metassa

metoissa

Ela

-sta

metasta

metoista

All

-lle

metalle

metoille

Ade

-lla

metalla

metoilla

Abl

-lta

metalta

metoilta

Tra

-ksi

metaksi

metoiksi

Ess

-na

metana

metoina

Abe

-tta

metatta

metoitta

Com

-ne

-

metoine

Ins

-in

-

metoin

meta
metadata
the metadata
the meta
a meta
Show more arrow right
not-set; Europarl; Tatoeba; OPUS; OpenSubtitles; Common Crawl Metaani CH4. Methane CH4. Meta on tieteenfilosofian käsite. Meta is a concept in the philosophy of science. Onko metallasi takuu? Does your metal have a warranty? Meta on tärkeä käsite tietojenkäsittelyssä. Meta is an important concept in information processing. Hän opiskelee metans-fysiikkaa yliopistossa. He is studying metaphysics at university. Olen allerginen metallasi. I am allergic to your metal. Metans-tutkimus oli hyvin kiinnostavaa luettavaa. The reading on meta-research was very interesting. Tämä on metans-analyysi kliinisestä tutkimuksesta. This is a meta-analysis of clinical research. Metans-opiskelu on itsessään erittäin palkitsevaa. Studying meta is very rewarding in itself. Metallasi on paljon ruostetta. There is a lot of rust on your metal. Show more arrow right

Wikipedia

Meta Meta (from the Greek μετα-, meta-, meaning "after" or "beyond") is a prefix meaning more comprehensive or transcending. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

metani

metani

metasi

metasi

metansa

metansa

Par

-ta

metaani

metojani

metaasi

metojasi

metaansa / metaaan

metojansa / metojaan

Gen

-n

metani

metojeni

metasi

metojesi

metansa

metojensa

Ill

mihin

metaani

metoihini

metaasi

metoihisi

metaansa

metoihinsa

Ine

-ssa

metassani

metoissani

metassasi

metoissasi

metassansa / metassaan

metoissansa / metoissaan

Ela

-sta

metastani

metoistani

metastasi

metoistasi

metastansa / metastaan

metoistansa / metoistaan

All

-lle

metalleni

metoilleni

metallesi

metoillesi

metallensa / metalleen

metoillensa / metoillean

Ade

-lla

metallani

metoillani

metallasi

metoillasi

metallansa / metallaan

metoillansa / metoillaan

Abl

-lta

metaltani

metoiltani

metaltasi

metoiltasi

metaltansa / metaltaan

metoiltansa / metoiltaan

Tra

-ksi

metakseni

metoikseni

metaksesi

metoiksesi

metaksensa / metakseen

metoiksensa / metoikseen

Ess

-na

metanani

metoinani

metanasi

metoinasi

metanansa / metanaan

metoinansa / metoinaan

Abe

-tta

metattani

metoittani

metattasi

metoittasi

metattansa / metattaan

metoittansa / metoittaan

Com

-ne

-

metoineni

-

metoinesi

-

metoinensa / metoineen

Singular

Plural

Nom

-

metani

metasi

metansa

metani

metasi

metansa

Par

-ta

metaani

metaasi

metaansa / metaaan

metojani

metojasi

metojansa / metojaan

Gen

-n

metani

metasi

metansa

metojeni

metojesi

metojensa

Ill

mihin

metaani

metaasi

metaansa

metoihini

metoihisi

metoihinsa

Ine

-ssa

metassani

metassasi

metassansa / metassaan

metoissani

metoissasi

metoissansa / metoissaan

Ela

-sta

metastani

metastasi

metastansa / metastaan

metoistani

metoistasi

metoistansa / metoistaan

All

-lle

metalleni

metallesi

metallensa / metalleen

metoilleni

metoillesi

metoillensa / metoillean

Ade

-lla

metallani

metallasi

metallansa / metallaan

metoillani

metoillasi

metoillansa / metoillaan

Abl

-lta

metaltani

metaltasi

metaltansa / metaltaan

metoiltani

metoiltasi

metoiltansa / metoiltaan

Tra

-ksi

metakseni

metaksesi

metaksensa / metakseen

metoikseni

metoiksesi

metoiksensa / metoikseen

Ess

-na

metanani

metanasi

metanansa / metanaan

metoinani

metoinasi

metoinansa / metoinaan

Abe

-tta

metattani

metattasi

metattansa / metattaan

metoittani

metoittasi

metoittansa / metoittaan

Com

-ne

-

-

-

metoineni

metoinesi

metoinensa / metoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

metamme

metamme

metanne

metanne

metansa

metansa

Par

-ta

metaamme

metojamme

metaanne

metojanne

metaansa / metaaan

metojansa / metojaan

Gen

-n

metamme

metojemme

metanne

metojenne

metansa

metojensa

Ill

mihin

metaamme

metoihimme

metaanne

metoihinne

metaansa

metoihinsa

Ine

-ssa

metassamme

metoissamme

metassanne

metoissanne

metassansa / metassaan

metoissansa / metoissaan

Ela

-sta

metastamme

metoistamme

metastanne

metoistanne

metastansa / metastaan

metoistansa / metoistaan

All

-lle

metallemme

metoillemme

metallenne

metoillenne

metallensa / metalleen

metoillensa / metoillean

Ade

-lla

metallamme

metoillamme

metallanne

metoillanne

metallansa / metallaan

metoillansa / metoillaan

Abl

-lta

metaltamme

metoiltamme

metaltanne

metoiltanne

metaltansa / metaltaan

metoiltansa / metoiltaan

Tra

-ksi

metaksemme

metoiksemme

metaksenne

metoiksenne

metaksensa / metakseen

metoiksensa / metoikseen

Ess

-na

metanamme

metoinamme

metananne

metoinanne

metanansa / metanaan

metoinansa / metoinaan

Abe

-tta

metattamme

metoittamme

metattanne

metoittanne

metattansa / metattaan

metoittansa / metoittaan

Com

-ne

-

metoinemme

-

metoinenne

-

metoinensa / metoineen

Singular

Plural

Nom

-

metamme

metanne

metansa

metamme

metanne

metansa

Par

-ta

metaamme

metaanne

metaansa / metaaan

metojamme

metojanne

metojansa / metojaan

Gen

-n

metamme

metanne

metansa

metojemme

metojenne

metojensa

Ill

mihin

metaamme

metaanne

metaansa

metoihimme

metoihinne

metoihinsa

Ine

-ssa

metassamme

metassanne

metassansa / metassaan

metoissamme

metoissanne

metoissansa / metoissaan

Ela

-sta

metastamme

metastanne

metastansa / metastaan

metoistamme

metoistanne

metoistansa / metoistaan

All

-lle

metallemme

metallenne

metallensa / metalleen

metoillemme

metoillenne

metoillensa / metoillean

Ade

-lla

metallamme

metallanne

metallansa / metallaan

metoillamme

metoillanne

metoillansa / metoillaan

Abl

-lta

metaltamme

metaltanne

metaltansa / metaltaan

metoiltamme

metoiltanne

metoiltansa / metoiltaan

Tra

-ksi

metaksemme

metaksenne

metaksensa / metakseen

metoiksemme

metoiksenne

metoiksensa / metoikseen

Ess

-na

metanamme

metananne

metanansa / metanaan

metoinamme

metoinanne

metoinansa / metoinaan

Abe

-tta

metattamme

metattanne

metattansa / metattaan

metoittamme

metoittanne

metoittansa / metoittaan

Com

-ne

-

-

-

metoinemme

metoinenne

metoinensa / metoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

metaani

metaanit

Par

-ta

metaania

metaaneja

Gen

-n

metaanin

metaanien

Ill

mihin

metaaniin

metaaneihin

Ine

-ssa

metaanissa

metaaneissa

Ela

-sta

metaanista

metaaneista

All

-lle

metaanille

metaaneille

Ade

-lla

metaanilla

metaaneilla

Abl

-lta

metaanilta

metaaneilta

Tra

-ksi

metaaniksi

metaaneiksi

Ess

-na

metaanina

metaaneina

Abe

-tta

metaanitta

metaaneitta

Com

-ne

-

metaaneine

Ins

-in

-

metaanein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

metaani

metaanit

Par

-ta

metaania

metaaneja

Gen

-n

metaanin

metaanien

Ill

mihin

metaaniin

metaaneihin

Ine

-ssa

metaanissa

metaaneissa

Ela

-sta

metaanista

metaaneista

All

-lle

metaanille

metaaneille

Ade

-lla

metaanilla

metaaneilla

Abl

-lta

metaanilta

metaaneilta

Tra

-ksi

metaaniksi

metaaneiksi

Ess

-na

metaanina

metaaneina

Abe

-tta

metaanitta

metaaneitta

Com

-ne

-

metaaneine

Ins

-in

-

metaanein

methane metaani, kaivoskaasu
marsh gas metaani, suokaasu
Show more arrow right
not-set; Europarl parallel corpus; OpenSubtitles; Tatoeba; Europarl; OHT-DEv-v1 Fin-Eng-TEST, sentence 2565; Tanzil; OpenSubtitles2018.v3 Metaani CH4. Methane CH4. Metaani on väritön ja hajuton kaasu. Methane is a colorless and odorless gas. Metaani voi aiheuttaa ilmaston lämpenemistä. Methane can cause global warming. Hän tarkisti, kuinka paljon metaani pääsi ilmaan. He checked how much methane was released into the air. Metaani on hiilivety, jota voidaan käyttää polttoaineena. Methane is a hydrocarbon that can be used as fuel. Metaani on voimakas kasvihuonekaasu ja sen päästöt tulisi minimoida. Methane is a potent greenhouse gas and its emissions should be minimized. Kun puhutaan kasvihuonekaasuista, ensimmäisenä mainitaan yleensä metaani. When talking about greenhouse gases, methane is usually mentioned first. Hän poltti pilveä metaaninansa. He smoked marijuana for their methane. Biokaasusta suuri osa on metaani, mutta siinä voi olla myös muita kaasuja. A large part of biogas is methane, but it can also contain other gases. En tiennyt metaanista. And if there was methane, I didn't know about it. Show more arrow right

Wiktionary

methane Show more arrow right

Wikipedia

Methane Methane (US: /ˈmɛθeɪn/ or UK: /ˈmiːθeɪn/) is a chemical compound with the chemical formula CH4 (one atom of carbon and four atoms of hydrogen). It is a group-14 hydride and the simplest alkane, and is the main constituent of natural gas. The relative abundance of methane on Earth makes it an economically attractive fuel, although capturing and storing it poses technical challenges due to its gaseous state under normal conditions for temperature and pressure. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

metaanini

metaanini

metaanisi

metaanisi

metaaninsa

metaaninsa

Par

-ta

metaaniani

metaanejani

metaaniasi

metaanejasi

metaaniansa / metaaniaan

metaanejansa / metaanejaan

Gen

-n

metaanini

metaanieni

metaanisi

metaaniesi

metaaninsa

metaaniensa

Ill

mihin

metaaniini

metaaneihini

metaaniisi

metaaneihisi

metaaniinsa

metaaneihinsa

Ine

-ssa

metaanissani

metaaneissani

metaanissasi

metaaneissasi

metaanissansa / metaanissaan

metaaneissansa / metaaneissaan

Ela

-sta

metaanistani

metaaneistani

metaanistasi

metaaneistasi

metaanistansa / metaanistaan

metaaneistansa / metaaneistaan

All

-lle

metaanilleni

metaaneilleni

metaanillesi

metaaneillesi

metaanillensa / metaanilleen

metaaneillensa / metaaneillean

Ade

-lla

metaanillani

metaaneillani

metaanillasi

metaaneillasi

metaanillansa / metaanillaan

metaaneillansa / metaaneillaan

Abl

-lta

metaaniltani

metaaneiltani

metaaniltasi

metaaneiltasi

metaaniltansa / metaaniltaan

metaaneiltansa / metaaneiltaan

Tra

-ksi

metaanikseni

metaaneikseni

metaaniksesi

metaaneiksesi

metaaniksensa / metaanikseen

metaaneiksensa / metaaneikseen

Ess

-na

metaaninani

metaaneinani

metaaninasi

metaaneinasi

metaaninansa / metaaninaan

metaaneinansa / metaaneinaan

Abe

-tta

metaanittani

metaaneittani

metaanittasi

metaaneittasi

metaanittansa / metaanittaan

metaaneittansa / metaaneittaan

Com

-ne

-

metaaneineni

-

metaaneinesi

-

metaaneinensa / metaaneineen

Singular

Plural

Nom

-

metaanini

metaanisi

metaaninsa

metaanini

metaanisi

metaaninsa

Par

-ta

metaaniani

metaaniasi

metaaniansa / metaaniaan

metaanejani

metaanejasi

metaanejansa / metaanejaan

Gen

-n

metaanini

metaanisi

metaaninsa

metaanieni

metaaniesi

metaaniensa

Ill

mihin

metaaniini

metaaniisi

metaaniinsa

metaaneihini

metaaneihisi

metaaneihinsa

Ine

-ssa

metaanissani

metaanissasi

metaanissansa / metaanissaan

metaaneissani

metaaneissasi

metaaneissansa / metaaneissaan

Ela

-sta

metaanistani

metaanistasi

metaanistansa / metaanistaan

metaaneistani

metaaneistasi

metaaneistansa / metaaneistaan

All

-lle

metaanilleni

metaanillesi

metaanillensa / metaanilleen

metaaneilleni

metaaneillesi

metaaneillensa / metaaneillean

Ade

-lla

metaanillani

metaanillasi

metaanillansa / metaanillaan

metaaneillani

metaaneillasi

metaaneillansa / metaaneillaan

Abl

-lta

metaaniltani

metaaniltasi

metaaniltansa / metaaniltaan

metaaneiltani

metaaneiltasi

metaaneiltansa / metaaneiltaan

Tra

-ksi

metaanikseni

metaaniksesi

metaaniksensa / metaanikseen

metaaneikseni

metaaneiksesi

metaaneiksensa / metaaneikseen

Ess

-na

metaaninani

metaaninasi

metaaninansa / metaaninaan

metaaneinani

metaaneinasi

metaaneinansa / metaaneinaan

Abe

-tta

metaanittani

metaanittasi

metaanittansa / metaanittaan

metaaneittani

metaaneittasi

metaaneittansa / metaaneittaan

Com

-ne

-

-

-

metaaneineni

metaaneinesi

metaaneinensa / metaaneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

metaanimme

metaanimme

metaaninne

metaaninne

metaaninsa

metaaninsa

Par

-ta

metaaniamme

metaanejamme

metaanianne

metaanejanne

metaaniansa / metaaniaan

metaanejansa / metaanejaan

Gen

-n

metaanimme

metaaniemme

metaaninne

metaanienne

metaaninsa

metaaniensa

Ill

mihin

metaaniimme

metaaneihimme

metaaniinne

metaaneihinne

metaaniinsa

metaaneihinsa

Ine

-ssa

metaanissamme

metaaneissamme

metaanissanne

metaaneissanne

metaanissansa / metaanissaan

metaaneissansa / metaaneissaan

Ela

-sta

metaanistamme

metaaneistamme

metaanistanne

metaaneistanne

metaanistansa / metaanistaan

metaaneistansa / metaaneistaan

All

-lle

metaanillemme

metaaneillemme

metaanillenne

metaaneillenne

metaanillensa / metaanilleen

metaaneillensa / metaaneillean

Ade

-lla

metaanillamme

metaaneillamme

metaanillanne

metaaneillanne

metaanillansa / metaanillaan

metaaneillansa / metaaneillaan

Abl

-lta

metaaniltamme

metaaneiltamme

metaaniltanne

metaaneiltanne

metaaniltansa / metaaniltaan

metaaneiltansa / metaaneiltaan

Tra

-ksi

metaaniksemme

metaaneiksemme

metaaniksenne

metaaneiksenne

metaaniksensa / metaanikseen

metaaneiksensa / metaaneikseen

Ess

-na

metaaninamme

metaaneinamme

metaaninanne

metaaneinanne

metaaninansa / metaaninaan

metaaneinansa / metaaneinaan

Abe

-tta

metaanittamme

metaaneittamme

metaanittanne

metaaneittanne

metaanittansa / metaanittaan

metaaneittansa / metaaneittaan

Com

-ne

-

metaaneinemme

-

metaaneinenne

-

metaaneinensa / metaaneineen

Singular

Plural

Nom

-

metaanimme

metaaninne

metaaninsa

metaanimme

metaaninne

metaaninsa

Par

-ta

metaaniamme

metaanianne

metaaniansa / metaaniaan

metaanejamme

metaanejanne

metaanejansa / metaanejaan

Gen

-n

metaanimme

metaaninne

metaaninsa

metaaniemme

metaanienne

metaaniensa

Ill

mihin

metaaniimme

metaaniinne

metaaniinsa

metaaneihimme

metaaneihinne

metaaneihinsa

Ine

-ssa

metaanissamme

metaanissanne

metaanissansa / metaanissaan

metaaneissamme

metaaneissanne

metaaneissansa / metaaneissaan

Ela

-sta

metaanistamme

metaanistanne

metaanistansa / metaanistaan

metaaneistamme

metaaneistanne

metaaneistansa / metaaneistaan

All

-lle

metaanillemme

metaanillenne

metaanillensa / metaanilleen

metaaneillemme

metaaneillenne

metaaneillensa / metaaneillean

Ade

-lla

metaanillamme

metaanillanne

metaanillansa / metaanillaan

metaaneillamme

metaaneillanne

metaaneillansa / metaaneillaan

Abl

-lta

metaaniltamme

metaaniltanne

metaaniltansa / metaaniltaan

metaaneiltamme

metaaneiltanne

metaaneiltansa / metaaneiltaan

Tra

-ksi

metaaniksemme

metaaniksenne

metaaniksensa / metaanikseen

metaaneiksemme

metaaneiksenne

metaaneiksensa / metaaneikseen

Ess

-na

metaaninamme

metaaninanne

metaaninansa / metaaninaan

metaaneinamme

metaaneinanne

metaaneinansa / metaaneinaan

Abe

-tta

metaanittamme

metaanittanne

metaanittansa / metaanittaan

metaaneittamme

metaaneittanne

metaaneittansa / metaaneittaan

Com

-ne

-

-

-

metaaneinemme

metaaneinenne

metaaneinensa / metaaneineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept