logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

bamum, noun

Word analysis
bamumien

bamumien

bamum

Noun, Singular Nominative

+ ien

Noun, Singular Nominative

bamum

Noun, Plural Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

bamum

bamumit

Par

-ta

bamumia

bamumeja

Gen

-n

bamumin

bamumien

Ill

mihin

bamumiin

bamumeihin

Ine

-ssa

bamumissa

bamumeissa

Ela

-sta

bamumista

bamumeista

All

-lle

bamumille

bamumeille

Ade

-lla

bamumilla

bamumeilla

Abl

-lta

bamumilta

bamumeilta

Tra

-ksi

bamumiksi

bamumeiksi

Ess

-na

bamumina

bamumeina

Abe

-tta

bamumitta

bamumeitta

Com

-ne

-

bamumeine

Ins

-in

-

bamumein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

bamum

bamumit

Par

-ta

bamumia

bamumeja

Gen

-n

bamumin

bamumien

Ill

mihin

bamumiin

bamumeihin

Ine

-ssa

bamumissa

bamumeissa

Ela

-sta

bamumista

bamumeista

All

-lle

bamumille

bamumeille

Ade

-lla

bamumilla

bamumeilla

Abl

-lta

bamumilta

bamumeilta

Tra

-ksi

bamumiksi

bamumeiksi

Ess

-na

bamumina

bamumeina

Abe

-tta

bamumitta

bamumeitta

Com

-ne

-

bamumeine

Ins

-in

-

bamumein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

bamum
Show more arrow right
jw2019; WikiMatrix Miten bamum on säilynyt? How enduring has Bamum been? Viime aikoina on yritetty herättää uudelleen kiinnostusta bamumns-kirjoitukseen. Recently, efforts have been made to renew interest in the Bamum script. 1800ns-luvun lopulla sen hallitsija Ibrahim Njoya loi bamumin kieltä varten omaperäisen bamumns-kirjoituksen. In the late 19th century, the Bamum script was developed by Sultan Ibrahim Njoya to write the Bamum language. IBRAHIM NJOYA oli bamumns-kansan 17. kuningas. Bamumit on suuri etninen ryhmä, joka yhä asuu Länsins-Kamerunin savanneilla. IBRAHIM NJOYA was the 17th king of the Bamum, a large ethnic group whose people still inhabit the grasslands of western Cameroon. Njoya edisti bamumns-kirjoituksen käyttämistä määräämällä, että sitä opetetaan kouluissa ja käytetään kaikilla hallinnon tasoilla. Njoya encouraged the use of the Bamum script by requiring that it be taught in schools and used at all levels of government. Laatta, jossa on lueteltu bamumns-dynastian hallitsijat 1300ns-luvulta nykyaikaan; nimet vasemmalla latinalaisin kirjaimin ja oikealla bamumns-kirjoituksella. A plaque showing the Bamum dynasty from the 14th century down to today, written in the Roman alphabet on the left and the Bamum script on the right. Kun Ranska oli kieltänyt bamumns-kirjoituksen kouluissa eikä Njoya enää ollut edistämässä sitä, se jäi pian pois käytöstä ja suurin osa bamumeista unohti sen. With a French ban against use of the Bamum script in schools and without Njoya to promote the script, it soon fell into disuse and was forgotten by the majority of the Bamum people. Njoya kirjoitutti muistiin jopa lääkkeiden valmistusohjeita bamumin kielellä. Njoya even had pharmaceutical recipes recorded using the new Bamum script. Ensimmäistä kertaa bamumit saattoivat lukea perinteistään, laeistaan ja tavoistaan. Thus, for the first time, Bamum people could read about their traditions, laws, and customs. Erityisen huomattava on kuitenkin hänen kehittämänsä bamumin kielen kirjoitusjärjestelmä. Especially noteworthy, however, is his development of a new system of writing the Bamum language. Show more arrow right

Wikipedia

Kingdom of Bamum Coordinates: 5°30′N 10°54′E / 5.5°N 10.9°E / 5.5; 10.9. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

bamumini

bamumini

bamumisi

bamumisi

bamuminsa

bamuminsa

Par

-ta

bamumiani

bamumejani

bamumiasi

bamumejasi

bamumiansa / bamumiaan

bamumejansa / bamumejaan

Gen

-n

bamumini

bamumieni

bamumisi

bamumiesi

bamuminsa

bamumiensa

Ill

mihin

bamumiini

bamumeihini

bamumiisi

bamumeihisi

bamumiinsa

bamumeihinsa

Ine

-ssa

bamumissani

bamumeissani

bamumissasi

bamumeissasi

bamumissansa / bamumissaan

bamumeissansa / bamumeissaan

Ela

-sta

bamumistani

bamumeistani

bamumistasi

bamumeistasi

bamumistansa / bamumistaan

bamumeistansa / bamumeistaan

All

-lle

bamumilleni

bamumeilleni

bamumillesi

bamumeillesi

bamumillensa / bamumilleen

bamumeillensa / bamumeillean

Ade

-lla

bamumillani

bamumeillani

bamumillasi

bamumeillasi

bamumillansa / bamumillaan

bamumeillansa / bamumeillaan

Abl

-lta

bamumiltani

bamumeiltani

bamumiltasi

bamumeiltasi

bamumiltansa / bamumiltaan

bamumeiltansa / bamumeiltaan

Tra

-ksi

bamumikseni

bamumeikseni

bamumiksesi

bamumeiksesi

bamumiksensa / bamumikseen

bamumeiksensa / bamumeikseen

Ess

-na

bamuminani

bamumeinani

bamuminasi

bamumeinasi

bamuminansa / bamuminaan

bamumeinansa / bamumeinaan

Abe

-tta

bamumittani

bamumeittani

bamumittasi

bamumeittasi

bamumittansa / bamumittaan

bamumeittansa / bamumeittaan

Com

-ne

-

bamumeineni

-

bamumeinesi

-

bamumeinensa / bamumeineen

Singular

Plural

Nom

-

bamumini

bamumisi

bamuminsa

bamumini

bamumisi

bamuminsa

Par

-ta

bamumiani

bamumiasi

bamumiansa / bamumiaan

bamumejani

bamumejasi

bamumejansa / bamumejaan

Gen

-n

bamumini

bamumisi

bamuminsa

bamumieni

bamumiesi

bamumiensa

Ill

mihin

bamumiini

bamumiisi

bamumiinsa

bamumeihini

bamumeihisi

bamumeihinsa

Ine

-ssa

bamumissani

bamumissasi

bamumissansa / bamumissaan

bamumeissani

bamumeissasi

bamumeissansa / bamumeissaan

Ela

-sta

bamumistani

bamumistasi

bamumistansa / bamumistaan

bamumeistani

bamumeistasi

bamumeistansa / bamumeistaan

All

-lle

bamumilleni

bamumillesi

bamumillensa / bamumilleen

bamumeilleni

bamumeillesi

bamumeillensa / bamumeillean

Ade

-lla

bamumillani

bamumillasi

bamumillansa / bamumillaan

bamumeillani

bamumeillasi

bamumeillansa / bamumeillaan

Abl

-lta

bamumiltani

bamumiltasi

bamumiltansa / bamumiltaan

bamumeiltani

bamumeiltasi

bamumeiltansa / bamumeiltaan

Tra

-ksi

bamumikseni

bamumiksesi

bamumiksensa / bamumikseen

bamumeikseni

bamumeiksesi

bamumeiksensa / bamumeikseen

Ess

-na

bamuminani

bamuminasi

bamuminansa / bamuminaan

bamumeinani

bamumeinasi

bamumeinansa / bamumeinaan

Abe

-tta

bamumittani

bamumittasi

bamumittansa / bamumittaan

bamumeittani

bamumeittasi

bamumeittansa / bamumeittaan

Com

-ne

-

-

-

bamumeineni

bamumeinesi

bamumeinensa / bamumeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

bamumimme

bamumimme

bamuminne

bamuminne

bamuminsa

bamuminsa

Par

-ta

bamumiamme

bamumejamme

bamumianne

bamumejanne

bamumiansa / bamumiaan

bamumejansa / bamumejaan

Gen

-n

bamumimme

bamumiemme

bamuminne

bamumienne

bamuminsa

bamumiensa

Ill

mihin

bamumiimme

bamumeihimme

bamumiinne

bamumeihinne

bamumiinsa

bamumeihinsa

Ine

-ssa

bamumissamme

bamumeissamme

bamumissanne

bamumeissanne

bamumissansa / bamumissaan

bamumeissansa / bamumeissaan

Ela

-sta

bamumistamme

bamumeistamme

bamumistanne

bamumeistanne

bamumistansa / bamumistaan

bamumeistansa / bamumeistaan

All

-lle

bamumillemme

bamumeillemme

bamumillenne

bamumeillenne

bamumillensa / bamumilleen

bamumeillensa / bamumeillean

Ade

-lla

bamumillamme

bamumeillamme

bamumillanne

bamumeillanne

bamumillansa / bamumillaan

bamumeillansa / bamumeillaan

Abl

-lta

bamumiltamme

bamumeiltamme

bamumiltanne

bamumeiltanne

bamumiltansa / bamumiltaan

bamumeiltansa / bamumeiltaan

Tra

-ksi

bamumiksemme

bamumeiksemme

bamumiksenne

bamumeiksenne

bamumiksensa / bamumikseen

bamumeiksensa / bamumeikseen

Ess

-na

bamuminamme

bamumeinamme

bamuminanne

bamumeinanne

bamuminansa / bamuminaan

bamumeinansa / bamumeinaan

Abe

-tta

bamumittamme

bamumeittamme

bamumittanne

bamumeittanne

bamumittansa / bamumittaan

bamumeittansa / bamumeittaan

Com

-ne

-

bamumeinemme

-

bamumeinenne

-

bamumeinensa / bamumeineen

Singular

Plural

Nom

-

bamumimme

bamuminne

bamuminsa

bamumimme

bamuminne

bamuminsa

Par

-ta

bamumiamme

bamumianne

bamumiansa / bamumiaan

bamumejamme

bamumejanne

bamumejansa / bamumejaan

Gen

-n

bamumimme

bamuminne

bamuminsa

bamumiemme

bamumienne

bamumiensa

Ill

mihin

bamumiimme

bamumiinne

bamumiinsa

bamumeihimme

bamumeihinne

bamumeihinsa

Ine

-ssa

bamumissamme

bamumissanne

bamumissansa / bamumissaan

bamumeissamme

bamumeissanne

bamumeissansa / bamumeissaan

Ela

-sta

bamumistamme

bamumistanne

bamumistansa / bamumistaan

bamumeistamme

bamumeistanne

bamumeistansa / bamumeistaan

All

-lle

bamumillemme

bamumillenne

bamumillensa / bamumilleen

bamumeillemme

bamumeillenne

bamumeillensa / bamumeillean

Ade

-lla

bamumillamme

bamumillanne

bamumillansa / bamumillaan

bamumeillamme

bamumeillanne

bamumeillansa / bamumeillaan

Abl

-lta

bamumiltamme

bamumiltanne

bamumiltansa / bamumiltaan

bamumeiltamme

bamumeiltanne

bamumeiltansa / bamumeiltaan

Tra

-ksi

bamumiksemme

bamumiksenne

bamumiksensa / bamumikseen

bamumeiksemme

bamumeiksenne

bamumeiksensa / bamumeikseen

Ess

-na

bamuminamme

bamuminanne

bamuminansa / bamuminaan

bamumeinamme

bamumeinanne

bamumeinansa / bamumeinaan

Abe

-tta

bamumittamme

bamumittanne

bamumittansa / bamumittaan

bamumeittamme

bamumeittanne

bamumeittansa / bamumeittaan

Com

-ne

-

-

-

bamumeinemme

bamumeinenne

bamumeinensa / bamumeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ien

ikenet

Par

-ta

ientä

ikeniä

Gen

-n

ikenen

ienten / ikenien

Ill

mihin

ikeneen

ikeniin

Ine

-ssa

ikenessä

ikenissä

Ela

-sta

ikenestä

ikenistä

All

-lle

ikenelle

ikenille

Ade

-lla

ikenellä

ikenillä

Abl

-lta

ikeneltä

ikeniltä

Tra

-ksi

ikeneksi

ikeniksi

Ess

-na

ikenenä

ikeninä

Abe

-tta

ikenettä

ikenittä

Com

-ne

-

ikenine

Ins

-in

-

ikenin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ien

ikenet

Par

-ta

ientä

ikeniä

Gen

-n

ikenen

ienten / ikenien

Ill

mihin

ikeneen

ikeniin

Ine

-ssa

ikenessä

ikenissä

Ela

-sta

ikenestä

ikenistä

All

-lle

ikenelle

ikenille

Ade

-lla

ikenellä

ikenillä

Abl

-lta

ikeneltä

ikeniltä

Tra

-ksi

ikeneksi

ikeniksi

Ess

-na

ikenenä

ikeninä

Abe

-tta

ikenettä

ikenittä

Com

-ne

-

ikenine

Ins

-in

-

ikenin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

gum kumi, purukumi, hartsi, pihka, ien, liima
GMOs
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; ParaCrawl; jw2019; Europarl; OpenSubtitles; OPUS; JW300 Ikeneni vuotavat. My gums are bleeding. Harjasin ikeneni. I brushed my gums. Ien tekemä on ien hoidettava. What is done by the man is for the man to deal with. Ja hänen ikenensä. And her gums. Vetäytynyt ien. Receding gums. Ien pahoiIIani. Sorry about that, sir. Ien syyskuussa tänne kuulemaan. Gum here in September to listen. Katsotaan nyt, kenen ien kautta. Let's see who's turn it is. Pyhittäköön hän ienns-nimellänne. May he be sanctified with your name. Ien saa ravinnonsa verenkierrosta. The gum receives nutrients from the bloodstream. Show more arrow right

Wiktionary

gum (part of mouth) Show more arrow right ientulehdus Show more arrow right From Proto-Finnic igen, from Proto-Finno-Ugric ikene, from Proto-Uralic ike, ike-ńe, ike-ne. Cognates include Estonian ige, Komi-Permyak ан (an) and Hungarian íny. Show more arrow right

Wikipedia

Gums The gums or gingiva (plural: gingivae) consist of the mucosal tissue that lies over the mandible and maxilla inside the mouth. Gum health and disease can have an effect on general health. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikeneni

ikeneni

ikenesi

ikenesi

ikenensä

ikenensä

Par

-ta

ientäni

ikeniäni

ientäsi

ikeniäsi

ientänsä / ientään

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

ikeneni

ienteni / ikenieni

ikenesi

ientesi / ikeniesi

ikenensä

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneeni

ikeniini

ikeneesi

ikeniisi

ikeneensä

ikeniinsä

Ine

-ssa

ikenessäni

ikenissäni

ikenessäsi

ikenissäsi

ikenessänsä / ikenessään

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

ikenestäni

ikenistäni

ikenestäsi

ikenistäsi

ikenestänsä / ikenestään

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

ikenelleni

ikenilleni

ikenellesi

ikenillesi

ikenellensä / ikenelleen

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

ikenelläni

ikenilläni

ikenelläsi

ikenilläsi

ikenellänsä / ikenellään

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

ikeneltäni

ikeniltäni

ikeneltäsi

ikeniltäsi

ikeneltänsä / ikeneltään

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

ikenekseni

ikenikseni

ikeneksesi

ikeniksesi

ikeneksensä / ikenekseen

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

ikenenäni

ikeninäni

ikenenäsi

ikeninäsi

ikenenänsä / ikenenään

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

ikenettäni

ikenittäni

ikenettäsi

ikenittäsi

ikenettänsä / ikenettään

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

ikenineni

-

ikeninesi

-

ikeninensä / ikenineen

Singular

Plural

Nom

-

ikeneni

ikenesi

ikenensä

ikeneni

ikenesi

ikenensä

Par

-ta

ientäni

ientäsi

ientänsä / ientään

ikeniäni

ikeniäsi

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

ikeneni

ikenesi

ikenensä

ienteni / ikenieni

ientesi / ikeniesi

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneeni

ikeneesi

ikeneensä

ikeniini

ikeniisi

ikeniinsä

Ine

-ssa

ikenessäni

ikenessäsi

ikenessänsä / ikenessään

ikenissäni

ikenissäsi

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

ikenestäni

ikenestäsi

ikenestänsä / ikenestään

ikenistäni

ikenistäsi

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

ikenelleni

ikenellesi

ikenellensä / ikenelleen

ikenilleni

ikenillesi

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

ikenelläni

ikenelläsi

ikenellänsä / ikenellään

ikenilläni

ikenilläsi

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

ikeneltäni

ikeneltäsi

ikeneltänsä / ikeneltään

ikeniltäni

ikeniltäsi

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

ikenekseni

ikeneksesi

ikeneksensä / ikenekseen

ikenikseni

ikeniksesi

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

ikenenäni

ikenenäsi

ikenenänsä / ikenenään

ikeninäni

ikeninäsi

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

ikenettäni

ikenettäsi

ikenettänsä / ikenettään

ikenittäni

ikenittäsi

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

-

-

ikenineni

ikeninesi

ikeninensä / ikenineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikenemme

ikenemme

ikenenne

ikenenne

ikenensä

ikenensä

Par

-ta

ientämme

ikeniämme

ientänne

ikeniänne

ientänsä / ientään

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

ikenemme

ientemme / ikeniemme

ikenenne

ientenne / ikenienne

ikenensä

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneemme

ikeniimme

ikeneenne

ikeniinne

ikeneensä

ikeniinsä

Ine

-ssa

ikenessämme

ikenissämme

ikenessänne

ikenissänne

ikenessänsä / ikenessään

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

ikenestämme

ikenistämme

ikenestänne

ikenistänne

ikenestänsä / ikenestään

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

ikenellemme

ikenillemme

ikenellenne

ikenillenne

ikenellensä / ikenelleen

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

ikenellämme

ikenillämme

ikenellänne

ikenillänne

ikenellänsä / ikenellään

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

ikeneltämme

ikeniltämme

ikeneltänne

ikeniltänne

ikeneltänsä / ikeneltään

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

ikeneksemme

ikeniksemme

ikeneksenne

ikeniksenne

ikeneksensä / ikenekseen

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

ikenenämme

ikeninämme

ikenenänne

ikeninänne

ikenenänsä / ikenenään

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

ikenettämme

ikenittämme

ikenettänne

ikenittänne

ikenettänsä / ikenettään

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

ikeninemme

-

ikeninenne

-

ikeninensä / ikenineen

Singular

Plural

Nom

-

ikenemme

ikenenne

ikenensä

ikenemme

ikenenne

ikenensä

Par

-ta

ientämme

ientänne

ientänsä / ientään

ikeniämme

ikeniänne

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

ikenemme

ikenenne

ikenensä

ientemme / ikeniemme

ientenne / ikenienne

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneemme

ikeneenne

ikeneensä

ikeniimme

ikeniinne

ikeniinsä

Ine

-ssa

ikenessämme

ikenessänne

ikenessänsä / ikenessään

ikenissämme

ikenissänne

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

ikenestämme

ikenestänne

ikenestänsä / ikenestään

ikenistämme

ikenistänne

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

ikenellemme

ikenellenne

ikenellensä / ikenelleen

ikenillemme

ikenillenne

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

ikenellämme

ikenellänne

ikenellänsä / ikenellään

ikenillämme

ikenillänne

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

ikeneltämme

ikeneltänne

ikeneltänsä / ikeneltään

ikeniltämme

ikeniltänne

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

ikeneksemme

ikeneksenne

ikeneksensä / ikenekseen

ikeniksemme

ikeniksenne

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

ikenenämme

ikenenänne

ikenenänsä / ikenenään

ikeninämme

ikeninänne

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

ikenettämme

ikenettänne

ikenettänsä / ikenettään

ikenittämme

ikenittänne

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

-

-

ikeninemme

ikeninenne

ikeninensä / ikenineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept