logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

aamu, noun

Word analysis
aamupuhde

aamupuhde

aamu

Noun, Singular Nominative

+ puhde

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aamu

aamut

Par

-ta

aamua

aamuja

Gen

-n

aamun

aamujen

Ill

mihin

aamuun

aamuihin

Ine

-ssa

aamussa

aamuissa

Ela

-sta

aamusta

aamuista

All

-lle

aamulle

aamuille

Ade

-lla

aamulla

aamuilla

Abl

-lta

aamulta

aamuilta

Tra

-ksi

aamuksi

aamuiksi

Ess

-na

aamuna

aamuina

Abe

-tta

aamutta

aamuitta

Com

-ne

-

aamuine

Ins

-in

-

aamuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aamu

aamut

Par

-ta

aamua

aamuja

Gen

-n

aamun

aamujen

Ill

mihin

aamuun

aamuihin

Ine

-ssa

aamussa

aamuissa

Ela

-sta

aamusta

aamuista

All

-lle

aamulle

aamuille

Ade

-lla

aamulla

aamuilla

Abl

-lta

aamulta

aamuilta

Tra

-ksi

aamuksi

aamuiksi

Ess

-na

aamuna

aamuina

Abe

-tta

aamutta

aamuitta

Com

-ne

-

aamuine

Ins

-in

-

aamuin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

morning aamu, aamupäivä, huomen
morn aamu
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba, sentence 1234567.; Opus; Europarl Kaunis aamu. A beautiful morning. Joka aamu herään aamutuimaan. Every morning I wake up at the crack of dawn. Aamu sarastaa. It's getting light. Aamu ryyppäämistä. Morning drinking. Aamu, herra majuri. It's daybreak, sir. Kysyt sitä joka aamu. You ask me that every morning. Aamu valkeni hitaasti. The morning dawned slowly. Tänä aamuna? Just this morning? Aamu valkeni aurinkoisena. The morning dawned sunny. Odota aamuun. Why don't you wait till the morning to do that? Show more arrow right

Wiktionary

morning huomen (poetic) Show more arrow right aamiainenaamuinenaamuisinaamullinenaamusella Show more arrow right aamuaskareaamuateriaaamuerektioaamuhartausaamuhetkiaamuhämäräaamuihminenaamujumalanpalvelusaamujunaaamukahdeksanaamukahviaamukampaaamukasteaamukirkkoaamukylmäaamulehtiaamulenkkiaamulepakkoaamulypsyaamulähetysaamulämpöaamunavausaamunkajoaamunkoiaamunkoiteaamunkoittoaamunraikasaamunsarastusaamuntorkkuaamunvirkkuaamupahoinvointiaamupalaaamupesuaamupukuaamupuoliaamupäiväaamurukousaamuruokaaamuruskoaamuruuhkaaamusumuaamutakkiaamuteeaamutohveliaamutorkkuaamutossuaamutossutaamutuimaaamutuimaanaamutähtiaamu-uninenaamu-uutisetaamuvarhainaamuvartioaamuvirkkuaamuvoimisteluaamuvuoroaamuyöeilisaamuhuomenaamuhuomisaamujouluaamukesäaamukevätaamukrapula-aamulauantaiaamupakkasaamupyhäaamupääsiäisaamusunnuntaiaamusyysaamuvarhaisaamu Show more arrow right < archaic word huomenhaamu ("morning twilight, morning mist") < huomen (“morning”) + haamu (“twilight, mist, ghost”); huomen has come to mean "tomorrow" (in other Finnic languages cognates of "huomen" still mean "morning") and haamu has dropped the "h" and has come to mean "morning". Show more arrow right

Wikipedia

Morning Morning is the period from sunrise to noon. There are no exact times for when morning begins (also true for evening and night) because it can vary according to one's lifestyle and the hours of daylight at each time of year. However, morning strictly ends at noon, which is when afternoon starts. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aamuni

aamuni

aamusi

aamusi

aamunsa

aamunsa

Par

-ta

aamuani

aamujani

aamuasi

aamujasi

aamuansa / aamuaan

aamujansa / aamujaan

Gen

-n

aamuni

aamujeni

aamusi

aamujesi

aamunsa

aamujensa

Ill

mihin

aamuuni

aamuihini

aamuusi

aamuihisi

aamuunsa

aamuihinsa

Ine

-ssa

aamussani

aamuissani

aamussasi

aamuissasi

aamussansa / aamussaan

aamuissansa / aamuissaan

Ela

-sta

aamustani

aamuistani

aamustasi

aamuistasi

aamustansa / aamustaan

aamuistansa / aamuistaan

All

-lle

aamulleni

aamuilleni

aamullesi

aamuillesi

aamullensa / aamulleen

aamuillensa / aamuillean

Ade

-lla

aamullani

aamuillani

aamullasi

aamuillasi

aamullansa / aamullaan

aamuillansa / aamuillaan

Abl

-lta

aamultani

aamuiltani

aamultasi

aamuiltasi

aamultansa / aamultaan

aamuiltansa / aamuiltaan

Tra

-ksi

aamukseni

aamuikseni

aamuksesi

aamuiksesi

aamuksensa / aamukseen

aamuiksensa / aamuikseen

Ess

-na

aamunani

aamuinani

aamunasi

aamuinasi

aamunansa / aamunaan

aamuinansa / aamuinaan

Abe

-tta

aamuttani

aamuittani

aamuttasi

aamuittasi

aamuttansa / aamuttaan

aamuittansa / aamuittaan

Com

-ne

-

aamuineni

-

aamuinesi

-

aamuinensa / aamuineen

Singular

Plural

Nom

-

aamuni

aamusi

aamunsa

aamuni

aamusi

aamunsa

Par

-ta

aamuani

aamuasi

aamuansa / aamuaan

aamujani

aamujasi

aamujansa / aamujaan

Gen

-n

aamuni

aamusi

aamunsa

aamujeni

aamujesi

aamujensa

Ill

mihin

aamuuni

aamuusi

aamuunsa

aamuihini

aamuihisi

aamuihinsa

Ine

-ssa

aamussani

aamussasi

aamussansa / aamussaan

aamuissani

aamuissasi

aamuissansa / aamuissaan

Ela

-sta

aamustani

aamustasi

aamustansa / aamustaan

aamuistani

aamuistasi

aamuistansa / aamuistaan

All

-lle

aamulleni

aamullesi

aamullensa / aamulleen

aamuilleni

aamuillesi

aamuillensa / aamuillean

Ade

-lla

aamullani

aamullasi

aamullansa / aamullaan

aamuillani

aamuillasi

aamuillansa / aamuillaan

Abl

-lta

aamultani

aamultasi

aamultansa / aamultaan

aamuiltani

aamuiltasi

aamuiltansa / aamuiltaan

Tra

-ksi

aamukseni

aamuksesi

aamuksensa / aamukseen

aamuikseni

aamuiksesi

aamuiksensa / aamuikseen

Ess

-na

aamunani

aamunasi

aamunansa / aamunaan

aamuinani

aamuinasi

aamuinansa / aamuinaan

Abe

-tta

aamuttani

aamuttasi

aamuttansa / aamuttaan

aamuittani

aamuittasi

aamuittansa / aamuittaan

Com

-ne

-

-

-

aamuineni

aamuinesi

aamuinensa / aamuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aamumme

aamumme

aamunne

aamunne

aamunsa

aamunsa

Par

-ta

aamuamme

aamujamme

aamuanne

aamujanne

aamuansa / aamuaan

aamujansa / aamujaan

Gen

-n

aamumme

aamujemme

aamunne

aamujenne

aamunsa

aamujensa

Ill

mihin

aamuumme

aamuihimme

aamuunne

aamuihinne

aamuunsa

aamuihinsa

Ine

-ssa

aamussamme

aamuissamme

aamussanne

aamuissanne

aamussansa / aamussaan

aamuissansa / aamuissaan

Ela

-sta

aamustamme

aamuistamme

aamustanne

aamuistanne

aamustansa / aamustaan

aamuistansa / aamuistaan

All

-lle

aamullemme

aamuillemme

aamullenne

aamuillenne

aamullensa / aamulleen

aamuillensa / aamuillean

Ade

-lla

aamullamme

aamuillamme

aamullanne

aamuillanne

aamullansa / aamullaan

aamuillansa / aamuillaan

Abl

-lta

aamultamme

aamuiltamme

aamultanne

aamuiltanne

aamultansa / aamultaan

aamuiltansa / aamuiltaan

Tra

-ksi

aamuksemme

aamuiksemme

aamuksenne

aamuiksenne

aamuksensa / aamukseen

aamuiksensa / aamuikseen

Ess

-na

aamunamme

aamuinamme

aamunanne

aamuinanne

aamunansa / aamunaan

aamuinansa / aamuinaan

Abe

-tta

aamuttamme

aamuittamme

aamuttanne

aamuittanne

aamuttansa / aamuttaan

aamuittansa / aamuittaan

Com

-ne

-

aamuinemme

-

aamuinenne

-

aamuinensa / aamuineen

Singular

Plural

Nom

-

aamumme

aamunne

aamunsa

aamumme

aamunne

aamunsa

Par

-ta

aamuamme

aamuanne

aamuansa / aamuaan

aamujamme

aamujanne

aamujansa / aamujaan

Gen

-n

aamumme

aamunne

aamunsa

aamujemme

aamujenne

aamujensa

Ill

mihin

aamuumme

aamuunne

aamuunsa

aamuihimme

aamuihinne

aamuihinsa

Ine

-ssa

aamussamme

aamussanne

aamussansa / aamussaan

aamuissamme

aamuissanne

aamuissansa / aamuissaan

Ela

-sta

aamustamme

aamustanne

aamustansa / aamustaan

aamuistamme

aamuistanne

aamuistansa / aamuistaan

All

-lle

aamullemme

aamullenne

aamullensa / aamulleen

aamuillemme

aamuillenne

aamuillensa / aamuillean

Ade

-lla

aamullamme

aamullanne

aamullansa / aamullaan

aamuillamme

aamuillanne

aamuillansa / aamuillaan

Abl

-lta

aamultamme

aamultanne

aamultansa / aamultaan

aamuiltamme

aamuiltanne

aamuiltansa / aamuiltaan

Tra

-ksi

aamuksemme

aamuksenne

aamuksensa / aamukseen

aamuiksemme

aamuiksenne

aamuiksensa / aamuikseen

Ess

-na

aamunamme

aamunanne

aamunansa / aamunaan

aamuinamme

aamuinanne

aamuinansa / aamuinaan

Abe

-tta

aamuttamme

aamuttanne

aamuttansa / aamuttaan

aamuittamme

aamuittanne

aamuittansa / aamuittaan

Com

-ne

-

-

-

aamuinemme

aamuinenne

aamuinensa / aamuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

puhde

puhteet

Par

-ta

puhdetta

puhteita / puhtehia

Gen

-n

puhteen

puhteitten / puhteiden / puhtehien / puhtehitten

Ill

mihin

puhteeseen

puhteisiin / puhteihin / puhtehisin

Ine

-ssa

puhteessa

puhtehissa / puhteissa

Ela

-sta

puhteesta

puhtehista / puhteista

All

-lle

puhteelle

puhtehille / puhteille

Ade

-lla

puhteella

puhtehilla / puhteilla

Abl

-lta

puhteelta

puhtehilta / puhteilta

Tra

-ksi

puhteeksi

puhtehiksi / puhteiksi

Ess

-na

puhteena

puhtehina / puhteina

Abe

-tta

puhteetta

puhtehitta / puhteitta

Com

-ne

-

puhtehine / puhteine

Ins

-in

-

puhtehin / puhtein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

puhde

puhteet

Par

-ta

puhdetta

puhteita / puhtehia

Gen

-n

puhteen

puhteitten / puhteiden / puhtehien / puhtehitten

Ill

mihin

puhteeseen

puhteisiin / puhteihin / puhtehisin

Ine

-ssa

puhteessa

puhtehissa / puhteissa

Ela

-sta

puhteesta

puhtehista / puhteista

All

-lle

puhteelle

puhtehille / puhteille

Ade

-lla

puhteella

puhtehilla / puhteilla

Abl

-lta

puhteelta

puhtehilta / puhteilta

Tra

-ksi

puhteeksi

puhtehiksi / puhteiksi

Ess

-na

puhteena

puhtehina / puhteina

Abe

-tta

puhteetta

puhtehitta / puhteitta

Com

-ne

-

puhtehine / puhteine

Ins

-in

-

puhtehin / puhtein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

puhde
Show more arrow right
OpenSubtitles; Europarl; OPUS; Tatoeba Kuinka puhde alkoi? How did the activity start? Puhde on totaalinen yllätys. Puhde is a total surprise. Puhde oli uskomattoman pimeä ja viettelevä. The atmosphere was incredibly dark and seductive. Puhde jatkuu, kun jahtaajana kyseessä on oma viikko? The hunt continues, when the hunter is the own week? Puhde on keskellä selvittämättömien mahdollisuuksien maata. Puhde is in the midst of uncharted territory. Näin saadaan ajan tasalle ja ainoastaan tarpeellinen puhde. This way, only the necessary puhde is kept up to date. Puhde voi olla eräs mahdollisuus helpottaa lainsäädännön noudattamista. Puhde could be one way to facilitate compliance with legislation. Sääntelyns-yhteistyö ja puhde olisi todellakin pystyttävä saamaan käyntiin. Regulatory cooperation and puhde should really be set in motion. Tarvitsemme todellista poliittista tahtoa kehittää järjestelmää eikä vain puhde. We need real political will to develop the system, not just puhde. Show more arrow right

Wiktionary

(archaic) twilight (period between daylight and darkness) Show more arrow right hämärä Show more arrow right Now chiefly used in compound terms. Show more arrow right aamupuhde iltapuhde puhdetyö talvipuhde Show more arrow right From Proto-Finnic puktek, from Proto-Finno-Ugric pukta- (“to shoo”), the semantic development is likely "to shoo" > "to wake (someone) up" > "time of waking up" > "dawn" > "twilight": Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

puhteeni

puhteeni

puhteesi

puhteesi

puhteensa

puhteensa

Par

-ta

puhdettani

puhteitani / puhtehiani

puhdettasi

puhteitasi / puhtehiasi

puhdettansa / puhdettaan

puhteitansa / puhteitaan / puhtehiansa / puhtehiaan

Gen

-n

puhteeni

puhteitteni / puhteideni / puhtehieni / puhtehitteni

puhteesi

puhteittesi / puhteidesi / puhtehiesi / puhtehittesi

puhteensa

puhteittensa / puhteidensa / puhtehiensa / puhtehittensa

Ill

mihin

puhteeseeni

puhteisiini / puhteihini / puhtehisini

puhteeseesi

puhteisiisi / puhteihisi / puhtehisisi

puhteeseensa

puhteisiinsa / puhteihinsa / puhtehisinsa

Ine

-ssa

puhteessani

puhtehissani / puhteissani

puhteessasi

puhtehissasi / puhteissasi

puhteessansa / puhteessaan

puhtehissansa / puhtehissaan / puhteissansa / puhteissaan

Ela

-sta

puhteestani

puhtehistani / puhteistani

puhteestasi

puhtehistasi / puhteistasi

puhteestansa / puhteestaan

puhtehistansa / puhtehistaan / puhteistansa / puhteistaan

All

-lle

puhteelleni

puhtehilleni / puhteilleni

puhteellesi

puhtehillesi / puhteillesi

puhteellensa / puhteelleen

puhtehillensa / puhtehillean / puhteillensa / puhteillean

Ade

-lla

puhteellani

puhtehillani / puhteillani

puhteellasi

puhtehillasi / puhteillasi

puhteellansa / puhteellaan

puhtehillansa / puhtehillaan / puhteillansa / puhteillaan

Abl

-lta

puhteeltani

puhtehiltani / puhteiltani

puhteeltasi

puhtehiltasi / puhteiltasi

puhteeltansa / puhteeltaan

puhtehiltansa / puhtehiltaan / puhteiltansa / puhteiltaan

Tra

-ksi

puhteekseni

puhtehikseni / puhteikseni

puhteeksesi

puhtehiksesi / puhteiksesi

puhteeksensa / puhteekseen

puhtehikseen / puhtehiksensa / puhteikseen / puhteiksensa

Ess

-na

puhteenani

puhtehinani / puhteinani

puhteenasi

puhtehinasi / puhteinasi

puhteenansa / puhteenaan

puhtehinansa / puhtehinaan / puhteinansa / puhteinaan

Abe

-tta

puhteettani

puhtehittani / puhteittani

puhteettasi

puhtehittasi / puhteittasi

puhteettansa / puhteettaan

puhtehittansa / puhtehittaan / puhteittansa / puhteittaan

Com

-ne

-

puhtehineni / puhteineni

-

puhtehinesi / puhteinesi

-

puhtehineen / puhtehinensa / puhteineen / puhteinensa

Singular

Plural

Nom

-

puhteeni

puhteesi

puhteensa

puhteeni

puhteesi

puhteensa

Par

-ta

puhdettani

puhdettasi

puhdettansa / puhdettaan

puhteitani / puhtehiani

puhteitasi / puhtehiasi

puhteitansa / puhteitaan / puhtehiansa / puhtehiaan

Gen

-n

puhteeni

puhteesi

puhteensa

puhteitteni / puhteideni / puhtehieni / puhtehitteni

puhteittesi / puhteidesi / puhtehiesi / puhtehittesi

puhteittensa / puhteidensa / puhtehiensa / puhtehittensa

Ill

mihin

puhteeseeni

puhteeseesi

puhteeseensa

puhteisiini / puhteihini / puhtehisini

puhteisiisi / puhteihisi / puhtehisisi

puhteisiinsa / puhteihinsa / puhtehisinsa

Ine

-ssa

puhteessani

puhteessasi

puhteessansa / puhteessaan

puhtehissani / puhteissani

puhtehissasi / puhteissasi

puhtehissansa / puhtehissaan / puhteissansa / puhteissaan

Ela

-sta

puhteestani

puhteestasi

puhteestansa / puhteestaan

puhtehistani / puhteistani

puhtehistasi / puhteistasi

puhtehistansa / puhtehistaan / puhteistansa / puhteistaan

All

-lle

puhteelleni

puhteellesi

puhteellensa / puhteelleen

puhtehilleni / puhteilleni

puhtehillesi / puhteillesi

puhtehillensa / puhtehillean / puhteillensa / puhteillean

Ade

-lla

puhteellani

puhteellasi

puhteellansa / puhteellaan

puhtehillani / puhteillani

puhtehillasi / puhteillasi

puhtehillansa / puhtehillaan / puhteillansa / puhteillaan

Abl

-lta

puhteeltani

puhteeltasi

puhteeltansa / puhteeltaan

puhtehiltani / puhteiltani

puhtehiltasi / puhteiltasi

puhtehiltansa / puhtehiltaan / puhteiltansa / puhteiltaan

Tra

-ksi

puhteekseni

puhteeksesi

puhteeksensa / puhteekseen

puhtehikseni / puhteikseni

puhtehiksesi / puhteiksesi

puhtehikseen / puhtehiksensa / puhteikseen / puhteiksensa

Ess

-na

puhteenani

puhteenasi

puhteenansa / puhteenaan

puhtehinani / puhteinani

puhtehinasi / puhteinasi

puhtehinansa / puhtehinaan / puhteinansa / puhteinaan

Abe

-tta

puhteettani

puhteettasi

puhteettansa / puhteettaan

puhtehittani / puhteittani

puhtehittasi / puhteittasi

puhtehittansa / puhtehittaan / puhteittansa / puhteittaan

Com

-ne

-

-

-

puhtehineni / puhteineni

puhtehinesi / puhteinesi

puhtehineen / puhtehinensa / puhteineen / puhteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

puhteemme

puhteemme

puhteenne

puhteenne

puhteensa

puhteensa

Par

-ta

puhdettamme

puhteitamme / puhtehiamme

puhdettanne

puhteitanne / puhtehianne

puhdettansa / puhdettaan

puhteitansa / puhteitaan / puhtehiansa / puhtehiaan

Gen

-n

puhteemme

puhteittemme / puhteidemme / puhtehiemme / puhtehittemme

puhteenne

puhteittenne / puhteidenne / puhtehienne / puhtehittenne

puhteensa

puhteittensa / puhteidensa / puhtehiensa / puhtehittensa

Ill

mihin

puhteeseemme

puhteisiimme / puhteihimme / puhtehisimme

puhteeseenne

puhteisiinne / puhteihinne / puhtehisinne

puhteeseensa

puhteisiinsa / puhteihinsa / puhtehisinsa

Ine

-ssa

puhteessamme

puhtehissamme / puhteissamme

puhteessanne

puhtehissanne / puhteissanne

puhteessansa / puhteessaan

puhtehissansa / puhtehissaan / puhteissansa / puhteissaan

Ela

-sta

puhteestamme

puhtehistamme / puhteistamme

puhteestanne

puhtehistanne / puhteistanne

puhteestansa / puhteestaan

puhtehistansa / puhtehistaan / puhteistansa / puhteistaan

All

-lle

puhteellemme

puhtehillemme / puhteillemme

puhteellenne

puhtehillenne / puhteillenne

puhteellensa / puhteelleen

puhtehillensa / puhtehillean / puhteillensa / puhteillean

Ade

-lla

puhteellamme

puhtehillamme / puhteillamme

puhteellanne

puhtehillanne / puhteillanne

puhteellansa / puhteellaan

puhtehillansa / puhtehillaan / puhteillansa / puhteillaan

Abl

-lta

puhteeltamme

puhtehiltamme / puhteiltamme

puhteeltanne

puhtehiltanne / puhteiltanne

puhteeltansa / puhteeltaan

puhtehiltansa / puhtehiltaan / puhteiltansa / puhteiltaan

Tra

-ksi

puhteeksemme

puhtehiksemme / puhteiksemme

puhteeksenne

puhtehiksenne / puhteiksenne

puhteeksensa / puhteekseen

puhtehikseen / puhtehiksensa / puhteikseen / puhteiksensa

Ess

-na

puhteenamme

puhtehinamme / puhteinamme

puhteenanne

puhtehinanne / puhteinanne

puhteenansa / puhteenaan

puhtehinansa / puhtehinaan / puhteinansa / puhteinaan

Abe

-tta

puhteettamme

puhtehittamme / puhteittamme

puhteettanne

puhtehittanne / puhteittanne

puhteettansa / puhteettaan

puhtehittansa / puhtehittaan / puhteittansa / puhteittaan

Com

-ne

-

puhtehinemme / puhteinemme

-

puhtehinenne / puhteinenne

-

puhtehineen / puhtehinensa / puhteineen / puhteinensa

Singular

Plural

Nom

-

puhteemme

puhteenne

puhteensa

puhteemme

puhteenne

puhteensa

Par

-ta

puhdettamme

puhdettanne

puhdettansa / puhdettaan

puhteitamme / puhtehiamme

puhteitanne / puhtehianne

puhteitansa / puhteitaan / puhtehiansa / puhtehiaan

Gen

-n

puhteemme

puhteenne

puhteensa

puhteittemme / puhteidemme / puhtehiemme / puhtehittemme

puhteittenne / puhteidenne / puhtehienne / puhtehittenne

puhteittensa / puhteidensa / puhtehiensa / puhtehittensa

Ill

mihin

puhteeseemme

puhteeseenne

puhteeseensa

puhteisiimme / puhteihimme / puhtehisimme

puhteisiinne / puhteihinne / puhtehisinne

puhteisiinsa / puhteihinsa / puhtehisinsa

Ine

-ssa

puhteessamme

puhteessanne

puhteessansa / puhteessaan

puhtehissamme / puhteissamme

puhtehissanne / puhteissanne

puhtehissansa / puhtehissaan / puhteissansa / puhteissaan

Ela

-sta

puhteestamme

puhteestanne

puhteestansa / puhteestaan

puhtehistamme / puhteistamme

puhtehistanne / puhteistanne

puhtehistansa / puhtehistaan / puhteistansa / puhteistaan

All

-lle

puhteellemme

puhteellenne

puhteellensa / puhteelleen

puhtehillemme / puhteillemme

puhtehillenne / puhteillenne

puhtehillensa / puhtehillean / puhteillensa / puhteillean

Ade

-lla

puhteellamme

puhteellanne

puhteellansa / puhteellaan

puhtehillamme / puhteillamme

puhtehillanne / puhteillanne

puhtehillansa / puhtehillaan / puhteillansa / puhteillaan

Abl

-lta

puhteeltamme

puhteeltanne

puhteeltansa / puhteeltaan

puhtehiltamme / puhteiltamme

puhtehiltanne / puhteiltanne

puhtehiltansa / puhtehiltaan / puhteiltansa / puhteiltaan

Tra

-ksi

puhteeksemme

puhteeksenne

puhteeksensa / puhteekseen

puhtehiksemme / puhteiksemme

puhtehiksenne / puhteiksenne

puhtehikseen / puhtehiksensa / puhteikseen / puhteiksensa

Ess

-na

puhteenamme

puhteenanne

puhteenansa / puhteenaan

puhtehinamme / puhteinamme

puhtehinanne / puhteinanne

puhtehinansa / puhtehinaan / puhteinansa / puhteinaan

Abe

-tta

puhteettamme

puhteettanne

puhteettansa / puhteettaan

puhtehittamme / puhteittamme

puhtehittanne / puhteittanne

puhtehittansa / puhtehittaan / puhteittansa / puhteittaan

Com

-ne

-

-

-

puhtehinemme / puhteinemme

puhtehinenne / puhteinenne

puhtehineen / puhtehinensa / puhteineen / puhteinensa

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept