logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

löytää, verb

Word analysis
Löysin

Löysin

löytää

Verb, Active voice Indicative Preterite 1st singular

löysä

Noun, Plural Instructive

löysä

Adjective, Plural Instructive

löysä

Adjective, Superlative Singular Nominative

Löysä

Noun, Prop Plural Instructive

Löysä

Noun, Prop Sem/Geo Plural Instructive

Report an issue

Wiktionary

(transitive) To find; to discover; to come across. Fin:Löysin sen autotallista.Eng:I found it in the garage. Show more arrow right löytää takes the elative (or, with some words, ablative) case for location, i.e. require the question "where ... from?" instead of "where?".The elative (or, in some cases, ablative) case is used with etsiä, löytyä, löytää, lukea and kuulla. (i.e. "where ... from?" instead of "where?").The illative (or, in some cases, allative) case is used with saapua, eksyä, eksyttää, jäädä, jättää, hukkua, hukata, kadota, kadottaa, hävitä, hävittää and rakentaa. (i.e. "where ... to?" instead of "where?")Löysin sen autotallista.I found it in (lit. from) the garage. Show more arrow right Nouns löydöslöytäjälöytäminenlöytö Show more arrow right From Proto-Finnic leütädäk, from Proto-Finno-Ugric lewδä- (“to find”), or alternatively borrowed from Proto-Germanic hleutaną, which is itself of uncertain origin. Show more arrow right
to find löytää, etsiä, hankkia, todeta, saada, havaita
to discover löytää, havaita, huomata, keksiä, saada selville, äkätä
to strike löytää, iskeä, lyödä, lakkoilla, hyökätä, purkaa
to uncover paljastaa, löytää, avata, kaivaa esiin, poistaa jstk päällys, poistaa jstk suojus
to detect havaita, löytää, huomata, saada selville
to come by löytää, saada jtk
to search out löytää, etsiä käsiinsä
to unearth kaivaa esiin, löytää, kaivaa maasta
to work out ratkaista, keksiä, onnistua, sujua, löytää, saada selvää jstk
to hit lyödä, osua, iskeä, saavuttaa, törmätä, löytää
to scout etsiä, tiedustella, tarkkailla, tutkia, löytää
to hunt up saada selville, löytää, koettaa löytää
to track down löytää, etsiä käsiinsä, saada selville, jättää jälkiä jhk, olla jk raideleveys, olla jnk levyinen
to scout up löytää
to sniff out kaivaa esiin, löytää
to recover toipua, saada takaisin, tointua, saada tasapainonsa takaisin, päällystää uudestaan, löytää
to root out kaivaa esiin, löytää, kitkeä juurineen
run to earth löytää, saada kiinni, tavoittaa
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Europarl parallel corpus Löysin uuden työpaikan. I found a new job. Löysin sen. I found it. Löysin avaimeni yöpöydältä. I found my keys on the nightstand. Löysin sinut. I found you. Löysin tämän. I found this. Löysin hänet. I got her. Löysin, neiti. Yes, miss. Löysin jotain. Found something. Löysin Alexin. I found her. Löysin kengän. Uh, Mona, I got a shoe here. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

löydän

en löydä

ii

löydät

et löydä

iii

löytää

ei löydä

Plural

Positive

Negative

i

löydämme / löydetään

emme löydä / ei löydetä

ii

löydätte

ette löydä

iii

löytävät

eivät löydä

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

löysin

en löytänyt

ii

löysit

et löytänyt

iii

löysi

ei löytänyt

Plural

Positive

Negative

i

löysimme / löydettiin

emme löytäneet / ei löydetty

ii

löysitte

ette löytäneet

iii

löysivät

eivät löytäneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen löytänyt

en ole löytänyt

ii

olet löytänyt

et ole löytänyt

iii

on löytänyt

ei ole löytänyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme löytäneet

emme ole löytäneet

ii

olette löytäneet

ette ole löytäneet

iii

ovat löytäneet

eivät ole löytäneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin löytänyt

en ollut löytänyt

ii

olit löytänyt

et ollut löytänyt

iii

oli löytänyt

ei ollut löytänyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme löytäneet

emme olleet löytäneet

ii

olitte löytäneet

ette olleet löytäneet

iii

olivat löytäneet

eivät olleet löytäneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

löytäisin

en löytäisi

ii

löytäisit

et löytäisi

iii

löytäisi

ei löytäisi

Plural

Positive

Negative

i

löytäisimme

emme löytäisi

ii

löytäisitte

ette löytäisi

iii

löytäisivät

eivät löytäisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin löytänyt

en olisi löytänyt

ii

olisit löytänyt

et olisi löytänyt

iii

olisi löytänyt

ei olisi löytänyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme löytäneet

emme olisi löytäneet

ii

olisitte löytäneet

ette olisi löytäneet

iii

olisivat löytäneet

eivät olisi löytäneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

löytänen

en löytäne

ii

löytänet

et löytäne

iii

löytänee

ei löytäne

Plural

Positive

Negative

i

löytänemme

emme löytäne

ii

löytänette

ette löytäne

iii

löytänevät

eivät löytäne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen löytänyt

en liene löytänyt

ii

lienet löytänyt

et liene löytänyt

iii

lienee löytänyt

ei liene löytänyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme löytäneet

emme liene löytäneet

ii

lienette löytäneet

ette liene löytäneet

iii

lienevät löytäneet

eivät liene löytäneet

Imperative

Singular

i

-

ii

löydä

iii

löytäköön

Plural

i

löytäkäämme

ii

löytäkää

iii

löytäkööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

löytää

Tra

-ksi

löytääksensä / löytääkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

löytäessä

Ins

-in

löytäen

Ine

-ssa

löydettäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

löytämään

Ine

-ssa

löytämässä

Ela

-sta

löytämästä

Ade

-lla

löytämällä

Abe

-tta

löytämättä

Ins

-in

löytämän

Ins

-in

löydettämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

löytäminen

Par

-ta

löytämistä

Infinitive V

löytämäisillänsä / löytämäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

löydetään

ei löydetä

Imperfect

löydettiin

ei löydetty

Potential

löydettäneen

ei löydettäne

Conditional

löydettäisiin

ei löydettäisi

Imperative Present

löydettäköön

älköön löydettäkö

Imperative Perfect

olkoon löydetty

älköön löydetty

Positive

Negative

Present

löydetään

ei löydetä

Imperfect

löydettiin

ei löydetty

Potential

löydettäneen

ei löydettäne

Conditional

löydettäisiin

ei löydettäisi

Imperative Present

löydettäköön

älköön löydettäkö

Imperative Perfect

olkoon löydetty

älköön löydetty

Participle

Active

Passive

1st

löytävä

löydettävä

2nd

löytänyt

löydetty

3rd

löytämä

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

löysä

löysät

Par

-ta

löysää

löysiä

Gen

-n

löysän

löysien

Ill

mihin

löysään

löysiin

Ine

-ssa

löysässä

löysissä

Ela

-sta

löysästä

löysistä

All

-lle

löysälle

löysille

Ade

-lla

löysällä

löysillä

Abl

-lta

löysältä

löysiltä

Tra

-ksi

löysäksi

löysiksi

Ess

-na

löysänä

löysinä

Abe

-tta

löysättä

löysittä

Com

-ne

-

löysine

Ins

-in

-

löysin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

löysä

löysät

Par

-ta

löysää

löysiä

Gen

-n

löysän

löysien

Ill

mihin

löysään

löysiin

Ine

-ssa

löysässä

löysissä

Ela

-sta

löysästä

löysistä

All

-lle

löysälle

löysille

Ade

-lla

löysällä

löysillä

Abl

-lta

löysältä

löysiltä

Tra

-ksi

löysäksi

löysiksi

Ess

-na

löysänä

löysinä

Abe

-tta

löysättä

löysittä

Com

-ne

-

löysine

Ins

-in

-

löysin

loose löysä, irtonainen, väljä, löyhä, irrallinen, vapaa
slack löysä, hiljainen, höllä, verkkainen, saamaton, huolimaton
lax löyhä, löysä, höllä
runny vuotava, löysä, vetelä
sloppy huolimaton, löysä, tökerö, vetinen, nyyhky, rento
soft-boiled pehmeäksi keitetty, löysä
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3 Löysiä munia. Runny eggs. Löysin sen. I found it. Löysin sinut. I found you. Löysin tämän. I found this. Löysin hänet. I got her. Löysin, neiti. Yes, miss. Löysin jotain. Found something. Löysin Alexin. I found her. Löysin kengän. Uh, Mona, I got a shoe here. Löysin jotakin. ( technician ) I've got something. Show more arrow right

Wiktionary

soft Fin:löysä kananmunaEng:soft-boiled egg loose Fin:Tämä ruuvi on löysällä.Eng:This screw is loose. slack Fin:löysä kuriEng:slack disciplineFin:löysä köysiEng:slack rope baggy Fin:löysät housutEng:baggy pants Show more arrow right (soft): vetelä Show more arrow right antaa löysää (“to pay out”)löysennyslöysentyälöysentäälöysetälöystyttäälöystytyslöystyälöysyyslöysähkölöysäpäinenlöysästilöysätä Show more arrow right Borrowed from Old Swedish lø̄s, from Old Norse lauss, from Proto-Germanic lausaz. Show more arrow right

Wikipedia

Snus Snus (/snuːs/ SNOOSS, Swedish: [ˈsnʉːs] (listen)) is a moist powder smokeless tobacco product originating from a variant of dry snuff in early 18th-century Sweden. It is placed inside the lip (between the lip and gums) for extended periods, as in sublabial administration. Snus is not fermented. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

löysäni

löysäni

löysäsi

löysäsi

löysänsä

löysänsä

Par

-ta

löysääni

löysiäni

löysääsi

löysiäsi

löysäänsä

löysiänsä / löysiään

Gen

-n

löysäni

löysieni

löysäsi

löysiesi

löysänsä

löysiensä

Ill

mihin

löysääni

löysiini

löysääsi

löysiisi

löysäänsä

löysiinsä

Ine

-ssa

löysässäni

löysissäni

löysässäsi

löysissäsi

löysässänsä / löysässään

löysissänsä / löysissään

Ela

-sta

löysästäni

löysistäni

löysästäsi

löysistäsi

löysästänsä / löysästään

löysistänsä / löysistään

All

-lle

löysälleni

löysilleni

löysällesi

löysillesi

löysällensä / löysälleen

löysillensä / löysilleän

Ade

-lla

löysälläni

löysilläni

löysälläsi

löysilläsi

löysällänsä / löysällään

löysillänsä / löysillään

Abl

-lta

löysältäni

löysiltäni

löysältäsi

löysiltäsi

löysältänsä / löysältään

löysiltänsä / löysiltään

Tra

-ksi

löysäkseni

löysikseni

löysäksesi

löysiksesi

löysäksensä / löysäkseen

löysiksensä / löysikseen

Ess

-na

löysänäni

löysinäni

löysänäsi

löysinäsi

löysänänsä / löysänään

löysinänsä / löysinään

Abe

-tta

löysättäni

löysittäni

löysättäsi

löysittäsi

löysättänsä / löysättään

löysittänsä / löysittään

Com

-ne

-

löysineni

-

löysinesi

-

löysinensä / löysineen

Singular

Plural

Nom

-

löysäni

löysäsi

löysänsä

löysäni

löysäsi

löysänsä

Par

-ta

löysääni

löysääsi

löysäänsä

löysiäni

löysiäsi

löysiänsä / löysiään

Gen

-n

löysäni

löysäsi

löysänsä

löysieni

löysiesi

löysiensä

Ill

mihin

löysääni

löysääsi

löysäänsä

löysiini

löysiisi

löysiinsä

Ine

-ssa

löysässäni

löysässäsi

löysässänsä / löysässään

löysissäni

löysissäsi

löysissänsä / löysissään

Ela

-sta

löysästäni

löysästäsi

löysästänsä / löysästään

löysistäni

löysistäsi

löysistänsä / löysistään

All

-lle

löysälleni

löysällesi

löysällensä / löysälleen

löysilleni

löysillesi

löysillensä / löysilleän

Ade

-lla

löysälläni

löysälläsi

löysällänsä / löysällään

löysilläni

löysilläsi

löysillänsä / löysillään

Abl

-lta

löysältäni

löysältäsi

löysältänsä / löysältään

löysiltäni

löysiltäsi

löysiltänsä / löysiltään

Tra

-ksi

löysäkseni

löysäksesi

löysäksensä / löysäkseen

löysikseni

löysiksesi

löysiksensä / löysikseen

Ess

-na

löysänäni

löysänäsi

löysänänsä / löysänään

löysinäni

löysinäsi

löysinänsä / löysinään

Abe

-tta

löysättäni

löysättäsi

löysättänsä / löysättään

löysittäni

löysittäsi

löysittänsä / löysittään

Com

-ne

-

-

-

löysineni

löysinesi

löysinensä / löysineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

löysämme

löysämme

löysänne

löysänne

löysänsä

löysänsä

Par

-ta

löysäämme

löysiämme

löysäänne

löysiänne

löysäänsä

löysiänsä / löysiään

Gen

-n

löysämme

löysiemme

löysänne

löysienne

löysänsä

löysiensä

Ill

mihin

löysäämme

löysiimme

löysäänne

löysiinne

löysäänsä

löysiinsä

Ine

-ssa

löysässämme

löysissämme

löysässänne

löysissänne

löysässänsä / löysässään

löysissänsä / löysissään

Ela

-sta

löysästämme

löysistämme

löysästänne

löysistänne

löysästänsä / löysästään

löysistänsä / löysistään

All

-lle

löysällemme

löysillemme

löysällenne

löysillenne

löysällensä / löysälleen

löysillensä / löysilleän

Ade

-lla

löysällämme

löysillämme

löysällänne

löysillänne

löysällänsä / löysällään

löysillänsä / löysillään

Abl

-lta

löysältämme

löysiltämme

löysältänne

löysiltänne

löysältänsä / löysältään

löysiltänsä / löysiltään

Tra

-ksi

löysäksemme

löysiksemme

löysäksenne

löysiksenne

löysäksensä / löysäkseen

löysiksensä / löysikseen

Ess

-na

löysänämme

löysinämme

löysänänne

löysinänne

löysänänsä / löysänään

löysinänsä / löysinään

Abe

-tta

löysättämme

löysittämme

löysättänne

löysittänne

löysättänsä / löysättään

löysittänsä / löysittään

Com

-ne

-

löysinemme

-

löysinenne

-

löysinensä / löysineen

Singular

Plural

Nom

-

löysämme

löysänne

löysänsä

löysämme

löysänne

löysänsä

Par

-ta

löysäämme

löysäänne

löysäänsä

löysiämme

löysiänne

löysiänsä / löysiään

Gen

-n

löysämme

löysänne

löysänsä

löysiemme

löysienne

löysiensä

Ill

mihin

löysäämme

löysäänne

löysäänsä

löysiimme

löysiinne

löysiinsä

Ine

-ssa

löysässämme

löysässänne

löysässänsä / löysässään

löysissämme

löysissänne

löysissänsä / löysissään

Ela

-sta

löysästämme

löysästänne

löysästänsä / löysästään

löysistämme

löysistänne

löysistänsä / löysistään

All

-lle

löysällemme

löysällenne

löysällensä / löysälleen

löysillemme

löysillenne

löysillensä / löysilleän

Ade

-lla

löysällämme

löysällänne

löysällänsä / löysällään

löysillämme

löysillänne

löysillänsä / löysillään

Abl

-lta

löysältämme

löysältänne

löysältänsä / löysältään

löysiltämme

löysiltänne

löysiltänsä / löysiltään

Tra

-ksi

löysäksemme

löysäksenne

löysäksensä / löysäkseen

löysiksemme

löysiksenne

löysiksensä / löysikseen

Ess

-na

löysänämme

löysänänne

löysänänsä / löysänään

löysinämme

löysinänne

löysinänsä / löysinään

Abe

-tta

löysättämme

löysättänne

löysättänsä / löysättään

löysittämme

löysittänne

löysittänsä / löysittään

Com

-ne

-

-

-

löysinemme

löysinenne

löysinensä / löysineen

Wiktionary

soft Fin:löysä kananmunaEng:soft-boiled egg loose Fin:Tämä ruuvi on löysällä.Eng:This screw is loose. slack Fin:löysä kuriEng:slack disciplineFin:löysä köysiEng:slack rope baggy Fin:löysät housutEng:baggy pants Show more arrow right (soft): vetelä Show more arrow right antaa löysää (“to pay out”)löysennyslöysentyälöysentäälöysetälöystyttäälöystytyslöystyälöysyyslöysähkölöysäpäinenlöysästilöysätä Show more arrow right Borrowed from Old Swedish lø̄s, from Old Norse lauss, from Proto-Germanic lausaz. Show more arrow right
loose löysä, irtonainen, väljä, löyhä, irrallinen, vapaa
slack löysä, hiljainen, höllä, verkkainen, saamaton, huolimaton
lax löyhä, löysä, höllä
runny vuotava, löysä, vetelä
sloppy huolimaton, löysä, tökerö, vetinen, nyyhky, rento
soft-boiled pehmeäksi keitetty, löysä
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Europarl; Tatoeba Löysää sitä. Give it some slack. Löysää kettinkiä. Give me some slack! Löysää vähän köyttä. Give it some slack. Löysiä munia. Runny eggs. Löysä ovi narisee hieman. The loose door creaks slightly. Löysä pipo valuu silmillä. The loose beanie is sliding over the eyes. Käytä löysiä housuja. Wear loose pants! Pipoa löysemmälle. Lighten up. Älä viitsi, David, löysää vähän. Come on, David, loosen up. Löysä pusero roikkuu hartioilla. The loose sweater hangs on the shoulders. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

löysä

löysät

Par

-ta

löysää

löysiä

Gen

-n

löysän

löysien

Ill

mihin

löysään

löysiin

Ine

-ssa

löysässä

löysissä

Ela

-sta

löysästä

löysistä

All

-lle

löysälle

löysille

Ade

-lla

löysällä

löysillä

Abl

-lta

löysältä

löysiltä

Tra

-ksi

löysäksi

löysiksi

Ess

-na

löysänä

löysinä

Abe

-tta

löysättä

löysittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

löysin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

löysä

löysät

Par

-ta

löysää

löysiä

Gen

-n

löysän

löysien

Ill

mihin

löysään

löysiin

Ine

-ssa

löysässä

löysissä

Ela

-sta

löysästä

löysistä

All

-lle

löysälle

löysille

Ade

-lla

löysällä

löysillä

Abl

-lta

löysältä

löysiltä

Tra

-ksi

löysäksi

löysiksi

Ess

-na

löysänä

löysinä

Abe

-tta

löysättä

löysittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

löysin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

löysempi

löysemmät

Par

-ta

löysempää

löysempiä

Gen

-n

löysemmän

löysempien

Ill

mihin

löysempiin

löysempiin

Ine

-ssa

löysemmässä

löysemmissä

Ela

-sta

löysemmästä

löysemmistä

All

-lle

löysemmälle

löysemmille

Ade

-lla

löysemmällä

löysemmillä

Abl

-lta

löysemmältä

löysemmiltä

Tra

-ksi

löysemmäksi

löysemmiksi

Ess

-na

löysempänä

löysempinä

Abe

-tta

löysemmättä

löysemmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

löysemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

löysempi

löysemmät

Par

-ta

löysempää

löysempiä

Gen

-n

löysemmän

löysempien

Ill

mihin

löysempiin

löysempiin

Ine

-ssa

löysemmässä

löysemmissä

Ela

-sta

löysemmästä

löysemmistä

All

-lle

löysemmälle

löysemmille

Ade

-lla

löysemmällä

löysemmillä

Abl

-lta

löysemmältä

löysemmiltä

Tra

-ksi

löysemmäksi

löysemmiksi

Ess

-na

löysempänä

löysempinä

Abe

-tta

löysemmättä

löysemmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

löysemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

löysin

löysimmät

Par

-ta

löysintä

löysimpiä

Gen

-n

löysimmän

löysinten / löysimpien

Ill

mihin

löysimpään

löysimpiin

Ine

-ssa

löysimmässä

löysimmissä

Ela

-sta

löysimmästä

löysimmistä

All

-lle

löysimmälle

löysimmille

Ade

-lla

löysimmällä

löysimmillä

Abl

-lta

löysimmältä

löysimmiltä

Tra

-ksi

löysimmäksi

löysimmiksi

Ess

-na

löysimpänä

löysimpinä

Abe

-tta

löysimmättä

löysimmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

löysimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

löysin

löysimmät

Par

-ta

löysintä

löysimpiä

Gen

-n

löysimmän

löysinten / löysimpien

Ill

mihin

löysimpään

löysimpiin

Ine

-ssa

löysimmässä

löysimmissä

Ela

-sta

löysimmästä

löysimmistä

All

-lle

löysimmälle

löysimmille

Ade

-lla

löysimmällä

löysimmillä

Abl

-lta

löysimmältä

löysimmiltä

Tra

-ksi

löysimmäksi

löysimmiksi

Ess

-na

löysimpänä

löysimpinä

Abe

-tta

löysimmättä

löysimmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

löysimmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

Löysä

Löysät

Par

-ta

Löysää

Löysiä

Gen

-n

Löysän

Löysäin / Löysien

Ill

mihin

Löysään

Löysiin

Ine

-ssa

Löysässä

Löysissä

Ela

-sta

Löysästä

Löysistä

All

-lle

Löysälle

Löysille

Ade

-lla

Löysällä

Löysillä

Abl

-lta

Löysältä

Löysiltä

Tra

-ksi

Löysäksi

Löysiksi

Ess

-na

Löysänä

Löysinä

Abe

-tta

Löysättä

Löysittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

Löysin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

Löysä

Löysät

Par

-ta

Löysää

Löysiä

Gen

-n

Löysän

Löysäin / Löysien

Ill

mihin

Löysään

Löysiin

Ine

-ssa

Löysässä

Löysissä

Ela

-sta

Löysästä

Löysistä

All

-lle

Löysälle

Löysille

Ade

-lla

Löysällä

Löysillä

Abl

-lta

Löysältä

Löysiltä

Tra

-ksi

Löysäksi

Löysiksi

Ess

-na

Löysänä

Löysinä

Abe

-tta

Löysättä

Löysittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

Löysin

Loose löysä, irtonainen, väljä, löyhä, irrallinen, vapaa
slack löysä, hiljainen, höllä, verkkainen, saamaton, huolimaton
lax löyhä, löysä, höllä
runny vuotava, löysä, vetelä
sloppy huolimaton, löysä, tökerö, vetinen, nyyhky, rento
soft-boiled pehmeäksi keitetty, löysä
Loose
Slack
Lax
Runny
Sloppy
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3 Löysiä munia. Runny eggs. Löysin sen. I found it. Löysin sinut. I found you. Löysin tämän. I found this. Löysin hänet. I got her. Löysin, neiti. Yes, miss. Löysin jotain. Found something. Löysin Alexin. I found her. Löysin kengän. Uh, Mona, I got a shoe here. Löysin jotakin. ( technician ) I've got something. Show more arrow right

Wiktionary

soft Fin:löysä kananmunaEng:soft-boiled egg loose Fin:Tämä ruuvi on löysällä.Eng:This screw is loose. slack Fin:löysä kuriEng:slack disciplineFin:löysä köysiEng:slack rope baggy Fin:löysät housutEng:baggy pants Show more arrow right (soft): vetelä Show more arrow right antaa löysää (“to pay out”)löysennyslöysentyälöysentäälöysetälöystyttäälöystytyslöystyälöysyyslöysähkölöysäpäinenlöysästilöysätä Show more arrow right Borrowed from Old Swedish lø̄s, from Old Norse lauss, from Proto-Germanic lausaz. Show more arrow right

Wikipedia

Snus Snus (/snuːs/ SNOOSS, Swedish: [ˈsnʉːs] (listen)) is a moist powder smokeless tobacco product originating from a variant of dry snuff in early 18th-century Sweden. It is placed inside the lip (between the lip and gums) for extended periods, as in sublabial administration. Snus is not fermented. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

Löysäni

Löysäni

Löysäsi

Löysäsi

Löysänsä / Löysään

Löysänsä / Löysään

Par

-ta

Löysääni

Löysiäni

Löysääsi

Löysiäsi

Löysäänsä

Löysiänsä / Löysiään

Gen

-n

Löysäni

Löysäini / Löysieni

Löysäsi

Löysäisi / Löysiesi

Löysänsä / Löysään

Löysäinsä / Löysiensä

Ill

mihin

Löysääni

Löysiini

Löysääsi

Löysiisi

Löysäänsä

Löysiinsä

Ine

-ssa

Löysässäni

Löysissäni

Löysässäsi

Löysissäsi

Löysässänsä / Löysässään

Löysissänsä

Ela

-sta

Löysästäni

Löysistäni

Löysästäsi

Löysistäsi

Löysästänsä / Löysästään

Löysistänsä

All

-lle

Löysälleni

Löysilleni

Löysällesi

Löysillesi

Löysällensä / Löysälleen

Löysilleen / Löysillensä

Ade

-lla

Löysälläni

Löysilläni

Löysälläsi

Löysilläsi

Löysällänsä / Löysällään

Löysillänsä

Abl

-lta

Löysältäni

Löysiltäni

Löysältäsi

Löysiltäsi

Löysältänsä / Löysältään

Löysiltänsä

Tra

-ksi

Löysäkseni

Löysikseni

Löysäksesi

Löysiksesi

Löysäksensä / Löysäkseen

Löysiksensä / Löysikseen

Ess

-na

Löysänäni

Löysinäni

Löysänäsi

Löysinäsi

Löysänänsä / Löysänään

Löysinänsä / Löysinään

Abe

-tta

Löysättäni

Löysittäni

Löysättäsi

Löysittäsi

Löysättänsä / Löysättään

Löysittänsä

Com

-ne

-

-

-

-

-

-

Singular

Plural

Nom

-

Löysäni

Löysäsi

Löysänsä / Löysään

Löysäni

Löysäsi

Löysänsä / Löysään

Par

-ta

Löysääni

Löysääsi

Löysäänsä

Löysiäni

Löysiäsi

Löysiänsä / Löysiään

Gen

-n

Löysäni

Löysäsi

Löysänsä / Löysään

Löysäini / Löysieni

Löysäisi / Löysiesi

Löysäinsä / Löysiensä

Ill

mihin

Löysääni

Löysääsi

Löysäänsä

Löysiini

Löysiisi

Löysiinsä

Ine

-ssa

Löysässäni

Löysässäsi

Löysässänsä / Löysässään

Löysissäni

Löysissäsi

Löysissänsä

Ela

-sta

Löysästäni

Löysästäsi

Löysästänsä / Löysästään

Löysistäni

Löysistäsi

Löysistänsä

All

-lle

Löysälleni

Löysällesi

Löysällensä / Löysälleen

Löysilleni

Löysillesi

Löysilleen / Löysillensä

Ade

-lla

Löysälläni

Löysälläsi

Löysällänsä / Löysällään

Löysilläni

Löysilläsi

Löysillänsä

Abl

-lta

Löysältäni

Löysältäsi

Löysältänsä / Löysältään

Löysiltäni

Löysiltäsi

Löysiltänsä

Tra

-ksi

Löysäkseni

Löysäksesi

Löysäksensä / Löysäkseen

Löysikseni

Löysiksesi

Löysiksensä / Löysikseen

Ess

-na

Löysänäni

Löysänäsi

Löysänänsä / Löysänään

Löysinäni

Löysinäsi

Löysinänsä / Löysinään

Abe

-tta

Löysättäni

Löysättäsi

Löysättänsä / Löysättään

Löysittäni

Löysittäsi

Löysittänsä

Com

-ne

-

-

-

-

-

-

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

Löysämme

Löysämme

Löysänne

Löysänne

Löysänsä / Löysään

Löysänsä / Löysään

Par

-ta

Löysäämme

Löysiämme

Löysäänne

Löysiänne

Löysäänsä

Löysiänsä / Löysiään

Gen

-n

Löysämme

Löysäimme / Löysiemme

Löysänne

Löysäinne / Löysienne

Löysänsä / Löysään

Löysäinsä / Löysiensä

Ill

mihin

Löysäämme

Löysiimme

Löysäänne

Löysiinne

Löysäänsä

Löysiinsä

Ine

-ssa

Löysässämme

Löysissämme

Löysässänne

Löysissänne

Löysässänsä / Löysässään

Löysissänsä

Ela

-sta

Löysästämme

Löysistämme

Löysästänne

Löysistänne

Löysästänsä / Löysästään

Löysistänsä

All

-lle

Löysällemme

Löysillemme

Löysällenne

Löysillenne

Löysällensä / Löysälleen

Löysilleen / Löysillensä

Ade

-lla

Löysällämme

Löysillämme

Löysällänne

Löysillänne

Löysällänsä / Löysällään

Löysillänsä

Abl

-lta

Löysältämme

Löysiltämme

Löysältänne

Löysiltänne

Löysältänsä / Löysältään

Löysiltänsä

Tra

-ksi

Löysäksemme

Löysiksemme

Löysäksenne

Löysiksenne

Löysäksensä / Löysäkseen

Löysiksensä / Löysikseen

Ess

-na

Löysänämme

Löysinämme

Löysänänne

Löysinänne

Löysänänsä / Löysänään

Löysinänsä / Löysinään

Abe

-tta

Löysättämme

Löysittämme

Löysättänne

Löysittänne

Löysättänsä / Löysättään

Löysittänsä

Com

-ne

-

-

-

-

-

-

Singular

Plural

Nom

-

Löysämme

Löysänne

Löysänsä / Löysään

Löysämme

Löysänne

Löysänsä / Löysään

Par

-ta

Löysäämme

Löysäänne

Löysäänsä

Löysiämme

Löysiänne

Löysiänsä / Löysiään

Gen

-n

Löysämme

Löysänne

Löysänsä / Löysään

Löysäimme / Löysiemme

Löysäinne / Löysienne

Löysäinsä / Löysiensä

Ill

mihin

Löysäämme

Löysäänne

Löysäänsä

Löysiimme

Löysiinne

Löysiinsä

Ine

-ssa

Löysässämme

Löysässänne

Löysässänsä / Löysässään

Löysissämme

Löysissänne

Löysissänsä

Ela

-sta

Löysästämme

Löysästänne

Löysästänsä / Löysästään

Löysistämme

Löysistänne

Löysistänsä

All

-lle

Löysällemme

Löysällenne

Löysällensä / Löysälleen

Löysillemme

Löysillenne

Löysilleen / Löysillensä

Ade

-lla

Löysällämme

Löysällänne

Löysällänsä / Löysällään

Löysillämme

Löysillänne

Löysillänsä

Abl

-lta

Löysältämme

Löysältänne

Löysältänsä / Löysältään

Löysiltämme

Löysiltänne

Löysiltänsä

Tra

-ksi

Löysäksemme

Löysäksenne

Löysäksensä / Löysäkseen

Löysiksemme

Löysiksenne

Löysiksensä / Löysikseen

Ess

-na

Löysänämme

Löysänänne

Löysänänsä / Löysänään

Löysinämme

Löysinänne

Löysinänsä / Löysinään

Abe

-tta

Löysättämme

Löysättänne

Löysättänsä / Löysättään

Löysittämme

Löysittänne

Löysittänsä

Com

-ne

-

-

-

-

-

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept