logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

into, noun

Word analysis
intojumalien

intojumalien

into

Noun, Singular Nominative

+ jumala

Noun, Singular Nominative

+ ien

Noun, Singular Nominative

into

Noun, Singular Nominative

+ jumala

Noun, Plural Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

into

innot

Par

-ta

intoa

intoja

Gen

-n

innon

intojen

Ill

mihin

intoon

intoihin

Ine

-ssa

innossa

innoissa

Ela

-sta

innosta

innoista

All

-lle

innolle

innoille

Ade

-lla

innolla

innoilla

Abl

-lta

innolta

innoilta

Tra

-ksi

innoksi

innoiksi

Ess

-na

intona

intoina

Abe

-tta

innotta

innoitta

Com

-ne

-

intoine

Ins

-in

-

innoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

into

innot

Par

-ta

intoa

intoja

Gen

-n

innon

intojen

Ill

mihin

intoon

intoihin

Ine

-ssa

innossa

innoissa

Ela

-sta

innosta

innoista

All

-lle

innolle

innoille

Ade

-lla

innolla

innoilla

Abl

-lta

innolta

innoilta

Tra

-ksi

innoksi

innoiksi

Ess

-na

intona

intoina

Abe

-tta

innotta

innoitta

Com

-ne

-

intoine

Ins

-in

-

innoin

zeal into, innostus, kiihko
eagerness into, innokkuus
zest kuori, into, halu, jännitys, piristys, maku
mettle hanakkuus, into, luonteenlaatu, mielenlaatu, aines
spirit henki, mieli, sielu, yhteishenki, alkoholi, into
assiduity into, uutteruus
gusto nautinto, into, mielihyvä
gush pursuaminen, esiin pursuaminen, purskahtaminen, tulva, purkaus, into
alacrity ripeys, into, aulius
verve lennokkuus, vauhti, into
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OPUS Corpus; Europarl Parallel Corpus; opensubtitles2; OPUS Finnish-English Sentence Pairs; OPUS - OpenSubtitles2018 Mikä intohimo. Such passion. Hän aikoo patistaa into muutokseen. He intends to push them into action. Hän puhuu innosta hehkuen. He talks with excitement glowing. Se into ja innostus... The fervour, the excitement that it inspires in young people. Ainoa intohimoni on kulta. My only passion is the color. Tuo on intohimoa! Well, now that is passion! Olemme innoissamme. We ́ re very excited. Into ostoskärryt olivat jääneet puun varteen. The shopping cart had been left leaning into a tree. Into musiikkiin on yhdistänyt meidät ystäviksi. Our shared passion for music has brought us together as friends. Hän tanssi innosta hypähdellen. She danced, jumping with joy. Show more arrow right

Wiktionary

eagerness, enthusiasm Fin:odottaa innolla (+ partitive)Eng:to look forward to passion, fervour/fervor, ardour/ardor zeal, fanaticism Show more arrow right (eagerness, enthusiasm): innokkuus, innostus(passion, fervo(u)r, ardo(u)r): intohimo(zeal, fanaticism): kiihko Show more arrow right Adjectives innokas Adverbs innoissaan Nouns virkaintoisuus Verbs innostaainnota Show more arrow right intohimo intomieli Show more arrow right From dialectal inta, from Proto-Finnic inta (compare Estonian ind, Livonian ind), probably borrowed from Proto-Germanic [Term?] (compare Old Swedish inna (“achievement, accomplishment”)). Show more arrow right

Wikipedia

harrastusta
) kohtaan Into
suomalainen miehen etunimi Into Kustannus
suomalainen kustantamo Into
alhaista laktoosipitoisuutta osoittava Arla Ingmanin tuotemerkki Taidekeskus Into
erityistaiteen keskus Turussa Kemin Into
Lieksan Into Merikarvian Into Ruukin Into Into
The Rasmuksen vuonna 2001 julkaistu albumi Markku Into
(1945–2018), suomalainen runoilija
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

intoni

intoni

intosi

intosi

intonsa

intonsa

Par

-ta

intoani

intojani

intoasi

intojasi

intoansa / intoaan

intojansa / intojaan

Gen

-n

intoni

intojeni

intosi

intojesi

intonsa

intojensa

Ill

mihin

intooni

intoihini

intoosi

intoihisi

intoonsa

intoihinsa

Ine

-ssa

innossani

innoissani

innossasi

innoissasi

innossansa / innossaan

innoissansa / innoissaan

Ela

-sta

innostani

innoistani

innostasi

innoistasi

innostansa / innostaan

innoistansa / innoistaan

All

-lle

innolleni

innoilleni

innollesi

innoillesi

innollensa / innolleen

innoillensa / innoillean

Ade

-lla

innollani

innoillani

innollasi

innoillasi

innollansa / innollaan

innoillansa / innoillaan

Abl

-lta

innoltani

innoiltani

innoltasi

innoiltasi

innoltansa / innoltaan

innoiltansa / innoiltaan

Tra

-ksi

innokseni

innoikseni

innoksesi

innoiksesi

innoksensa / innokseen

innoiksensa / innoikseen

Ess

-na

intonani

intoinani

intonasi

intoinasi

intonansa / intonaan

intoinansa / intoinaan

Abe

-tta

innottani

innoittani

innottasi

innoittasi

innottansa / innottaan

innoittansa / innoittaan

Com

-ne

-

intoineni

-

intoinesi

-

intoinensa / intoineen

Singular

Plural

Nom

-

intoni

intosi

intonsa

intoni

intosi

intonsa

Par

-ta

intoani

intoasi

intoansa / intoaan

intojani

intojasi

intojansa / intojaan

Gen

-n

intoni

intosi

intonsa

intojeni

intojesi

intojensa

Ill

mihin

intooni

intoosi

intoonsa

intoihini

intoihisi

intoihinsa

Ine

-ssa

innossani

innossasi

innossansa / innossaan

innoissani

innoissasi

innoissansa / innoissaan

Ela

-sta

innostani

innostasi

innostansa / innostaan

innoistani

innoistasi

innoistansa / innoistaan

All

-lle

innolleni

innollesi

innollensa / innolleen

innoilleni

innoillesi

innoillensa / innoillean

Ade

-lla

innollani

innollasi

innollansa / innollaan

innoillani

innoillasi

innoillansa / innoillaan

Abl

-lta

innoltani

innoltasi

innoltansa / innoltaan

innoiltani

innoiltasi

innoiltansa / innoiltaan

Tra

-ksi

innokseni

innoksesi

innoksensa / innokseen

innoikseni

innoiksesi

innoiksensa / innoikseen

Ess

-na

intonani

intonasi

intonansa / intonaan

intoinani

intoinasi

intoinansa / intoinaan

Abe

-tta

innottani

innottasi

innottansa / innottaan

innoittani

innoittasi

innoittansa / innoittaan

Com

-ne

-

-

-

intoineni

intoinesi

intoinensa / intoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

intomme

intomme

intonne

intonne

intonsa

intonsa

Par

-ta

intoamme

intojamme

intoanne

intojanne

intoansa / intoaan

intojansa / intojaan

Gen

-n

intomme

intojemme

intonne

intojenne

intonsa

intojensa

Ill

mihin

intoomme

intoihimme

intoonne

intoihinne

intoonsa

intoihinsa

Ine

-ssa

innossamme

innoissamme

innossanne

innoissanne

innossansa / innossaan

innoissansa / innoissaan

Ela

-sta

innostamme

innoistamme

innostanne

innoistanne

innostansa / innostaan

innoistansa / innoistaan

All

-lle

innollemme

innoillemme

innollenne

innoillenne

innollensa / innolleen

innoillensa / innoillean

Ade

-lla

innollamme

innoillamme

innollanne

innoillanne

innollansa / innollaan

innoillansa / innoillaan

Abl

-lta

innoltamme

innoiltamme

innoltanne

innoiltanne

innoltansa / innoltaan

innoiltansa / innoiltaan

Tra

-ksi

innoksemme

innoiksemme

innoksenne

innoiksenne

innoksensa / innokseen

innoiksensa / innoikseen

Ess

-na

intonamme

intoinamme

intonanne

intoinanne

intonansa / intonaan

intoinansa / intoinaan

Abe

-tta

innottamme

innoittamme

innottanne

innoittanne

innottansa / innottaan

innoittansa / innoittaan

Com

-ne

-

intoinemme

-

intoinenne

-

intoinensa / intoineen

Singular

Plural

Nom

-

intomme

intonne

intonsa

intomme

intonne

intonsa

Par

-ta

intoamme

intoanne

intoansa / intoaan

intojamme

intojanne

intojansa / intojaan

Gen

-n

intomme

intonne

intonsa

intojemme

intojenne

intojensa

Ill

mihin

intoomme

intoonne

intoonsa

intoihimme

intoihinne

intoihinsa

Ine

-ssa

innossamme

innossanne

innossansa / innossaan

innoissamme

innoissanne

innoissansa / innoissaan

Ela

-sta

innostamme

innostanne

innostansa / innostaan

innoistamme

innoistanne

innoistansa / innoistaan

All

-lle

innollemme

innollenne

innollensa / innolleen

innoillemme

innoillenne

innoillensa / innoillean

Ade

-lla

innollamme

innollanne

innollansa / innollaan

innoillamme

innoillanne

innoillansa / innoillaan

Abl

-lta

innoltamme

innoltanne

innoltansa / innoltaan

innoiltamme

innoiltanne

innoiltansa / innoiltaan

Tra

-ksi

innoksemme

innoksenne

innoksensa / innokseen

innoiksemme

innoiksenne

innoiksensa / innoikseen

Ess

-na

intonamme

intonanne

intonansa / intonaan

intoinamme

intoinanne

intoinansa / intoinaan

Abe

-tta

innottamme

innottanne

innottansa / innottaan

innoittamme

innoittanne

innoittansa / innoittaan

Com

-ne

-

-

-

intoinemme

intoinenne

intoinensa / intoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

jumala / jumal

jumalat

Par

-ta

jumalaa / jumalata

jumalia

Gen

-n

jumalan

jumalien / jumalten

Ill

mihin

jumalaan

jumaliin

Ine

-ssa

jumalassa

jumalissa

Ela

-sta

jumalasta

jumalista

All

-lle

jumalalle

jumalille

Ade

-lla

jumalalla

jumalilla

Abl

-lta

jumalalta

jumalilta

Tra

-ksi

jumalaksi

jumaliksi

Ess

-na

jumalana

jumalina

Abe

-tta

jumalatta

jumalitta

Com

-ne

-

jumaline

Ins

-in

-

jumalin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

jumala / jumal

jumalat

Par

-ta

jumalaa / jumalata

jumalia

Gen

-n

jumalan

jumalien / jumalten

Ill

mihin

jumalaan

jumaliin

Ine

-ssa

jumalassa

jumalissa

Ela

-sta

jumalasta

jumalista

All

-lle

jumalalle

jumalille

Ade

-lla

jumalalla

jumalilla

Abl

-lta

jumalalta

jumalilta

Tra

-ksi

jumalaksi

jumaliksi

Ess

-na

jumalana

jumalina

Abe

-tta

jumalatta

jumalitta

Com

-ne

-

jumaline

Ins

-in

-

jumalin

God jumala
deity jumaluus, jumala, jumalolento
divinity jumaluus, jumalallisuus, jumala, jumalolento, jumaluusoppi, teologia
God
the Lord
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; Europarl v7, sentence 3585; Opus; Europarl; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 3462322; Europarl Parallel Corpus; OPUS; jw2019 Jumala on tuomari. The judge is God. En usko jumaliin. I don't believe in gods. Jumala antaa meille voimaa ja uskoa. God gives us strength and faith. Jumala on kaikkivaltias ja armollinen. God is all-powerful and merciful. Puhun yleensä jumalista. I usually talk about God. Oih, jumalan kiitos! Oh, thank God! Jumala auttaa niitä, jotka auttavat itseään. God helps those who help themselves. Emme voi tippua jumalista. We cannot fall from God. Puuttuiko Jumala asioihin aina? Intervention the Norm? Jumalten aseet? The Armour of God? Show more arrow right

Wiktionary

god deity, god Show more arrow right julkijumalinen jumalainen jumalallinenjumalallisuus jumalatar jumalaton jumalinen jumalolento jumaluus Show more arrow right auringonjumalaepäjumalajumalaapelkääväjumalakuvajumalanilmajumalankieltäjäjumalankuvajumalanluomajumalanpalvelusjumalanpelkojumalanpilkkajumalansanajumalanviljajumalanäitijumalasuhdemerenjumalapuolijumalapuujumalarakkaudenjumalaviininjumalaylijumala Show more arrow right From Proto-Finnic jumala, from Proto-Finno-Permic juma (“sky, god”), probably borrowed from Proto-Indo-Iranian [Term?] (compare Sanskrit द्युम्न (dyumna, “splendor”), Sanskrit द्युमत् (dyumat, “bright; an epithet of Indra”)) or earlier Indo-European. Show more arrow right

Wikipedia

God God, in monotheistic thought, is conceived of as the supreme being, creator, and principal object of faith. God is usually conceived of as being omnipotent (all-powerful), omniscient (all-knowing), omnipresent (all-present) and omnibenevolent (all-good) as well as having an eternal and necessary existence. God is most often held to be incorporeal (immaterial). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

jumalani

jumalani

jumalasi

jumalasi

jumalansa

jumalansa

Par

-ta

jumalaani / jumalatani

jumaliani

jumalaasi / jumalatasi

jumaliasi

jumalaansa / jumalatansa / jumalataan

jumaliansa / jumaliaan

Gen

-n

jumalani

jumalieni / jumalteni

jumalasi

jumaliesi / jumaltesi

jumalansa

jumaliensa / jumaltensa

Ill

mihin

jumalaani

jumaliini

jumalaasi

jumaliisi

jumalaansa

jumaliinsa

Ine

-ssa

jumalassani

jumalissani

jumalassasi

jumalissasi

jumalassansa / jumalassaan

jumalissansa / jumalissaan

Ela

-sta

jumalastani

jumalistani

jumalastasi

jumalistasi

jumalastansa / jumalastaan

jumalistansa / jumalistaan

All

-lle

jumalalleni

jumalilleni

jumalallesi

jumalillesi

jumalallensa / jumalalleen

jumalillensa / jumalillean

Ade

-lla

jumalallani

jumalillani

jumalallasi

jumalillasi

jumalallansa / jumalallaan

jumalillansa / jumalillaan

Abl

-lta

jumalaltani

jumaliltani

jumalaltasi

jumaliltasi

jumalaltansa / jumalaltaan

jumaliltansa / jumaliltaan

Tra

-ksi

jumalakseni

jumalikseni

jumalaksesi

jumaliksesi

jumalaksensa / jumalakseen

jumaliksensa / jumalikseen

Ess

-na

jumalanani

jumalinani

jumalanasi

jumalinasi

jumalanansa / jumalanaan

jumalinansa / jumalinaan

Abe

-tta

jumalattani

jumalittani

jumalattasi

jumalittasi

jumalattansa / jumalattaan

jumalittansa / jumalittaan

Com

-ne

-

jumalineni

-

jumalinesi

-

jumalinensa / jumalineen

Singular

Plural

Nom

-

jumalani

jumalasi

jumalansa

jumalani

jumalasi

jumalansa

Par

-ta

jumalaani / jumalatani

jumalaasi / jumalatasi

jumalaansa / jumalatansa / jumalataan

jumaliani

jumaliasi

jumaliansa / jumaliaan

Gen

-n

jumalani

jumalasi

jumalansa

jumalieni / jumalteni

jumaliesi / jumaltesi

jumaliensa / jumaltensa

Ill

mihin

jumalaani

jumalaasi

jumalaansa

jumaliini

jumaliisi

jumaliinsa

Ine

-ssa

jumalassani

jumalassasi

jumalassansa / jumalassaan

jumalissani

jumalissasi

jumalissansa / jumalissaan

Ela

-sta

jumalastani

jumalastasi

jumalastansa / jumalastaan

jumalistani

jumalistasi

jumalistansa / jumalistaan

All

-lle

jumalalleni

jumalallesi

jumalallensa / jumalalleen

jumalilleni

jumalillesi

jumalillensa / jumalillean

Ade

-lla

jumalallani

jumalallasi

jumalallansa / jumalallaan

jumalillani

jumalillasi

jumalillansa / jumalillaan

Abl

-lta

jumalaltani

jumalaltasi

jumalaltansa / jumalaltaan

jumaliltani

jumaliltasi

jumaliltansa / jumaliltaan

Tra

-ksi

jumalakseni

jumalaksesi

jumalaksensa / jumalakseen

jumalikseni

jumaliksesi

jumaliksensa / jumalikseen

Ess

-na

jumalanani

jumalanasi

jumalanansa / jumalanaan

jumalinani

jumalinasi

jumalinansa / jumalinaan

Abe

-tta

jumalattani

jumalattasi

jumalattansa / jumalattaan

jumalittani

jumalittasi

jumalittansa / jumalittaan

Com

-ne

-

-

-

jumalineni

jumalinesi

jumalinensa / jumalineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

jumalamme

jumalamme

jumalanne

jumalanne

jumalansa

jumalansa

Par

-ta

jumalaamme / jumalatamme

jumaliamme

jumalaanne / jumalatanne

jumalianne

jumalaansa / jumalatansa / jumalataan

jumaliansa / jumaliaan

Gen

-n

jumalamme

jumaliemme / jumaltemme

jumalanne

jumalienne / jumaltenne

jumalansa

jumaliensa / jumaltensa

Ill

mihin

jumalaamme

jumaliimme

jumalaanne

jumaliinne

jumalaansa

jumaliinsa

Ine

-ssa

jumalassamme

jumalissamme

jumalassanne

jumalissanne

jumalassansa / jumalassaan

jumalissansa / jumalissaan

Ela

-sta

jumalastamme

jumalistamme

jumalastanne

jumalistanne

jumalastansa / jumalastaan

jumalistansa / jumalistaan

All

-lle

jumalallemme

jumalillemme

jumalallenne

jumalillenne

jumalallensa / jumalalleen

jumalillensa / jumalillean

Ade

-lla

jumalallamme

jumalillamme

jumalallanne

jumalillanne

jumalallansa / jumalallaan

jumalillansa / jumalillaan

Abl

-lta

jumalaltamme

jumaliltamme

jumalaltanne

jumaliltanne

jumalaltansa / jumalaltaan

jumaliltansa / jumaliltaan

Tra

-ksi

jumalaksemme

jumaliksemme

jumalaksenne

jumaliksenne

jumalaksensa / jumalakseen

jumaliksensa / jumalikseen

Ess

-na

jumalanamme

jumalinamme

jumalananne

jumalinanne

jumalanansa / jumalanaan

jumalinansa / jumalinaan

Abe

-tta

jumalattamme

jumalittamme

jumalattanne

jumalittanne

jumalattansa / jumalattaan

jumalittansa / jumalittaan

Com

-ne

-

jumalinemme

-

jumalinenne

-

jumalinensa / jumalineen

Singular

Plural

Nom

-

jumalamme

jumalanne

jumalansa

jumalamme

jumalanne

jumalansa

Par

-ta

jumalaamme / jumalatamme

jumalaanne / jumalatanne

jumalaansa / jumalatansa / jumalataan

jumaliamme

jumalianne

jumaliansa / jumaliaan

Gen

-n

jumalamme

jumalanne

jumalansa

jumaliemme / jumaltemme

jumalienne / jumaltenne

jumaliensa / jumaltensa

Ill

mihin

jumalaamme

jumalaanne

jumalaansa

jumaliimme

jumaliinne

jumaliinsa

Ine

-ssa

jumalassamme

jumalassanne

jumalassansa / jumalassaan

jumalissamme

jumalissanne

jumalissansa / jumalissaan

Ela

-sta

jumalastamme

jumalastanne

jumalastansa / jumalastaan

jumalistamme

jumalistanne

jumalistansa / jumalistaan

All

-lle

jumalallemme

jumalallenne

jumalallensa / jumalalleen

jumalillemme

jumalillenne

jumalillensa / jumalillean

Ade

-lla

jumalallamme

jumalallanne

jumalallansa / jumalallaan

jumalillamme

jumalillanne

jumalillansa / jumalillaan

Abl

-lta

jumalaltamme

jumalaltanne

jumalaltansa / jumalaltaan

jumaliltamme

jumaliltanne

jumaliltansa / jumaliltaan

Tra

-ksi

jumalaksemme

jumalaksenne

jumalaksensa / jumalakseen

jumaliksemme

jumaliksenne

jumaliksensa / jumalikseen

Ess

-na

jumalanamme

jumalananne

jumalanansa / jumalanaan

jumalinamme

jumalinanne

jumalinansa / jumalinaan

Abe

-tta

jumalattamme

jumalattanne

jumalattansa / jumalattaan

jumalittamme

jumalittanne

jumalittansa / jumalittaan

Com

-ne

-

-

-

jumalinemme

jumalinenne

jumalinensa / jumalineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ien

ikenet

Par

-ta

ientä

ikeniä

Gen

-n

ikenen

ienten / ikenien

Ill

mihin

ikeneen

ikeniin

Ine

-ssa

ikenessä

ikenissä

Ela

-sta

ikenestä

ikenistä

All

-lle

ikenelle

ikenille

Ade

-lla

ikenellä

ikenillä

Abl

-lta

ikeneltä

ikeniltä

Tra

-ksi

ikeneksi

ikeniksi

Ess

-na

ikenenä

ikeninä

Abe

-tta

ikenettä

ikenittä

Com

-ne

-

ikenine

Ins

-in

-

ikenin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ien

ikenet

Par

-ta

ientä

ikeniä

Gen

-n

ikenen

ienten / ikenien

Ill

mihin

ikeneen

ikeniin

Ine

-ssa

ikenessä

ikenissä

Ela

-sta

ikenestä

ikenistä

All

-lle

ikenelle

ikenille

Ade

-lla

ikenellä

ikenillä

Abl

-lta

ikeneltä

ikeniltä

Tra

-ksi

ikeneksi

ikeniksi

Ess

-na

ikenenä

ikeninä

Abe

-tta

ikenettä

ikenittä

Com

-ne

-

ikenine

Ins

-in

-

ikenin

gum kumi, purukumi, hartsi, pihka, ien, liima
GMOs
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; ParaCrawl; jw2019; Europarl; OpenSubtitles; OPUS; JW300 Ikeneni vuotavat. My gums are bleeding. Harjasin ikeneni. I brushed my gums. Ien tekemä on ien hoidettava. What is done by the man is for the man to deal with. Ja hänen ikenensä. And her gums. Vetäytynyt ien. Receding gums. Ien pahoiIIani. Sorry about that, sir. Ien syyskuussa tänne kuulemaan. Gum here in September to listen. Katsotaan nyt, kenen ien kautta. Let's see who's turn it is. Pyhittäköön hän ienns-nimellänne. May he be sanctified with your name. Ien saa ravinnonsa verenkierrosta. The gum receives nutrients from the bloodstream. Show more arrow right

Wiktionary

gum (part of mouth) Show more arrow right ientulehdus Show more arrow right From Proto-Finnic igen, from Proto-Finno-Ugric ikene, from Proto-Uralic ike, ike-ńe, ike-ne. Cognates include Estonian ige, Komi-Permyak ан (an) and Hungarian íny. Show more arrow right

Wikipedia

Gums The gums or gingiva (plural: gingivae) consist of the mucosal tissue that lies over the mandible and maxilla inside the mouth. Gum health and disease can have an effect on general health. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikeneni

ikeneni

ikenesi

ikenesi

ikenensä

ikenensä

Par

-ta

ientäni

ikeniäni

ientäsi

ikeniäsi

ientänsä / ientään

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

ikeneni

ienteni / ikenieni

ikenesi

ientesi / ikeniesi

ikenensä

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneeni

ikeniini

ikeneesi

ikeniisi

ikeneensä

ikeniinsä

Ine

-ssa

ikenessäni

ikenissäni

ikenessäsi

ikenissäsi

ikenessänsä / ikenessään

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

ikenestäni

ikenistäni

ikenestäsi

ikenistäsi

ikenestänsä / ikenestään

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

ikenelleni

ikenilleni

ikenellesi

ikenillesi

ikenellensä / ikenelleen

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

ikenelläni

ikenilläni

ikenelläsi

ikenilläsi

ikenellänsä / ikenellään

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

ikeneltäni

ikeniltäni

ikeneltäsi

ikeniltäsi

ikeneltänsä / ikeneltään

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

ikenekseni

ikenikseni

ikeneksesi

ikeniksesi

ikeneksensä / ikenekseen

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

ikenenäni

ikeninäni

ikenenäsi

ikeninäsi

ikenenänsä / ikenenään

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

ikenettäni

ikenittäni

ikenettäsi

ikenittäsi

ikenettänsä / ikenettään

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

ikenineni

-

ikeninesi

-

ikeninensä / ikenineen

Singular

Plural

Nom

-

ikeneni

ikenesi

ikenensä

ikeneni

ikenesi

ikenensä

Par

-ta

ientäni

ientäsi

ientänsä / ientään

ikeniäni

ikeniäsi

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

ikeneni

ikenesi

ikenensä

ienteni / ikenieni

ientesi / ikeniesi

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneeni

ikeneesi

ikeneensä

ikeniini

ikeniisi

ikeniinsä

Ine

-ssa

ikenessäni

ikenessäsi

ikenessänsä / ikenessään

ikenissäni

ikenissäsi

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

ikenestäni

ikenestäsi

ikenestänsä / ikenestään

ikenistäni

ikenistäsi

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

ikenelleni

ikenellesi

ikenellensä / ikenelleen

ikenilleni

ikenillesi

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

ikenelläni

ikenelläsi

ikenellänsä / ikenellään

ikenilläni

ikenilläsi

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

ikeneltäni

ikeneltäsi

ikeneltänsä / ikeneltään

ikeniltäni

ikeniltäsi

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

ikenekseni

ikeneksesi

ikeneksensä / ikenekseen

ikenikseni

ikeniksesi

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

ikenenäni

ikenenäsi

ikenenänsä / ikenenään

ikeninäni

ikeninäsi

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

ikenettäni

ikenettäsi

ikenettänsä / ikenettään

ikenittäni

ikenittäsi

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

-

-

ikenineni

ikeninesi

ikeninensä / ikenineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikenemme

ikenemme

ikenenne

ikenenne

ikenensä

ikenensä

Par

-ta

ientämme

ikeniämme

ientänne

ikeniänne

ientänsä / ientään

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

ikenemme

ientemme / ikeniemme

ikenenne

ientenne / ikenienne

ikenensä

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneemme

ikeniimme

ikeneenne

ikeniinne

ikeneensä

ikeniinsä

Ine

-ssa

ikenessämme

ikenissämme

ikenessänne

ikenissänne

ikenessänsä / ikenessään

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

ikenestämme

ikenistämme

ikenestänne

ikenistänne

ikenestänsä / ikenestään

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

ikenellemme

ikenillemme

ikenellenne

ikenillenne

ikenellensä / ikenelleen

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

ikenellämme

ikenillämme

ikenellänne

ikenillänne

ikenellänsä / ikenellään

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

ikeneltämme

ikeniltämme

ikeneltänne

ikeniltänne

ikeneltänsä / ikeneltään

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

ikeneksemme

ikeniksemme

ikeneksenne

ikeniksenne

ikeneksensä / ikenekseen

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

ikenenämme

ikeninämme

ikenenänne

ikeninänne

ikenenänsä / ikenenään

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

ikenettämme

ikenittämme

ikenettänne

ikenittänne

ikenettänsä / ikenettään

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

ikeninemme

-

ikeninenne

-

ikeninensä / ikenineen

Singular

Plural

Nom

-

ikenemme

ikenenne

ikenensä

ikenemme

ikenenne

ikenensä

Par

-ta

ientämme

ientänne

ientänsä / ientään

ikeniämme

ikeniänne

ikeniänsä / ikeniään

Gen

-n

ikenemme

ikenenne

ikenensä

ientemme / ikeniemme

ientenne / ikenienne

ientensä / ikeniensä

Ill

mihin

ikeneemme

ikeneenne

ikeneensä

ikeniimme

ikeniinne

ikeniinsä

Ine

-ssa

ikenessämme

ikenessänne

ikenessänsä / ikenessään

ikenissämme

ikenissänne

ikenissänsä / ikenissään

Ela

-sta

ikenestämme

ikenestänne

ikenestänsä / ikenestään

ikenistämme

ikenistänne

ikenistänsä / ikenistään

All

-lle

ikenellemme

ikenellenne

ikenellensä / ikenelleen

ikenillemme

ikenillenne

ikenillensä / ikenilleän

Ade

-lla

ikenellämme

ikenellänne

ikenellänsä / ikenellään

ikenillämme

ikenillänne

ikenillänsä / ikenillään

Abl

-lta

ikeneltämme

ikeneltänne

ikeneltänsä / ikeneltään

ikeniltämme

ikeniltänne

ikeniltänsä / ikeniltään

Tra

-ksi

ikeneksemme

ikeneksenne

ikeneksensä / ikenekseen

ikeniksemme

ikeniksenne

ikeniksensä / ikenikseen

Ess

-na

ikenenämme

ikenenänne

ikenenänsä / ikenenään

ikeninämme

ikeninänne

ikeninänsä / ikeninään

Abe

-tta

ikenettämme

ikenettänne

ikenettänsä / ikenettään

ikenittämme

ikenittänne

ikenittänsä / ikenittään

Com

-ne

-

-

-

ikeninemme

ikeninenne

ikeninensä / ikenineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

into

innot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

innon

intojen

Ill

mihin

intoihin

Solve

Ine

-ssa

innossa

Solve

Ela

-sta

innosta

innoista

All

-lle

innoille

Solve

Ade

-lla

innolla

innoilla

Abl

-lta

innolta

innoilta

Tra

-ksi

innoksi

Solve

Ess

-na

intona

intoina

Abe

-tta

innotta

innoitta

Com

-ne

-

intoine

Ins

-in

-

innoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

into

innot

Par

-ta

Gen

-n

innon

intojen

Ill

mihin

intoihin

Ine

-ssa

innossa

Ela

-sta

innosta

innoista

All

-lle

innoille

Ade

-lla

innolla

innoilla

Abl

-lta

innolta

innoilta

Tra

-ksi

innoksi

Ess

-na

intona

intoina

Abe

-tta

innotta

innoitta

Com

-ne

-

intoine

Ins

-in

-

innoin

Singular

Plural

Nom

-

jumala / jumal

jumalat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

jumalan

jumalien / jumalten

Ill

mihin

jumaliin

Solve

Ine

-ssa

jumalassa

Solve

Ela

-sta

jumalasta

jumalista

All

-lle

jumalille

Solve

Ade

-lla

jumalalla

jumalilla

Abl

-lta

jumalalta

jumalilta

Tra

-ksi

jumalaksi

Solve

Ess

-na

jumalana

jumalina

Abe

-tta

jumalatta

jumalitta

Com

-ne

-

jumaline

Ins

-in

-

jumalin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

jumala / jumal

jumalat

Par

-ta

Gen

-n

jumalan

jumalien / jumalten

Ill

mihin

jumaliin

Ine

-ssa

jumalassa

Ela

-sta

jumalasta

jumalista

All

-lle

jumalille

Ade

-lla

jumalalla

jumalilla

Abl

-lta

jumalalta

jumalilta

Tra

-ksi

jumalaksi

Ess

-na

jumalana

jumalina

Abe

-tta

jumalatta

jumalitta

Com

-ne

-

jumaline

Ins

-in

-

jumalin

Singular

Plural

Nom

-

ien

ikenet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

ikenen

ienten / ikenien

Ill

mihin

ikeniin

Solve

Ine

-ssa

ikenessä

Solve

Ela

-sta

ikenestä

ikenistä

All

-lle

ikenille

Solve

Ade

-lla

ikenellä

ikenillä

Abl

-lta

ikeneltä

ikeniltä

Tra

-ksi

ikeneksi

Solve

Ess

-na

ikenenä

ikeninä

Abe

-tta

ikenettä

ikenittä

Com

-ne

-

ikenine

Ins

-in

-

ikenin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ien

ikenet

Par

-ta

Gen

-n

ikenen

ienten / ikenien

Ill

mihin

ikeniin

Ine

-ssa

ikenessä

Ela

-sta

ikenestä

ikenistä

All

-lle

ikenille

Ade

-lla

ikenellä

ikenillä

Abl

-lta

ikeneltä

ikeniltä

Tra

-ksi

ikeneksi

Ess

-na

ikenenä

ikeninä

Abe

-tta

ikenettä

ikenittä

Com

-ne

-

ikenine

Ins

-in

-

ikenin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept